بوتاکسجراحی زیبایی

بوتاکس و عوارض آن که باید بدانید !【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره بوتاکس و عوارض آن را در اختیارتان قرار دهیم. امروزه از بوتاکس برای برای رفع چین و چروک صورت استفاده می شود و طرفداران زیادی را دارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را در اختیارتان قرار دهیم.

همه چیز در مورد بوتاکس و عوارض آن

بوتاکس و عوارض آن : برخی علائم معمولی که بعد از تزریق بوتاکس ظاهر می شوند تورم ، قرمزی پوست ، التهاب ، احساس درد و ناراحتی در ناحیه تزریق شده ، احساس سنگینی پوست و … می باشد. در برخی پوست های حساس به دلیل فرو کردن سوزن تزریق باعث کبودی در ناحیه تزریق شده می شود. عوارض های گفته شده همیشگی نیستند و بعد از گذشت چند ساعت تا یک هفته بر طرف می شوند. توصیه می شود که برای بهبود بهتر و سریع تر درمان بوتاکس بعد از به اتمام رسیدن تزریق ، از کمپرس یخ استفاده کنید. هم چنین قبل از تزریق بوتاکس، از پماد بی حسی برای کاهش درد استفاده کنید.

حالت تهوع: می توان گفت که سر درد و حالت تهوع  یکی از عوارض شایع در بوتاکس می باشد و در بیشتر مواقع این عارضه خفیف می باشد و این عارضه در افرادی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می کنند، اتفاق می افتد و دوره این عارضه یا چند ساعت طول می کشد و یا چند روز و می توان گفت استرس و سر دردهای میگرنی در عوارض بوتاکس تاثیر دارند.

کبودی: یکی از عوارض احتمالی که ممکن است بعد از تزریق بوتاکس پیش بیایید کبودی می باشد که به دلیل سوراخ شدن عروق خونی است، که به دلیل این است که محل عروق به خوبی شناسایی نشده است و آناتومی صورت و گردن به خوبی شناسایی نشده است و توصیه می شود، برای جلوگیری از این گونه عارضه به پزشک باتجربه و متخصص مراجعه کنید.

قرمزی: یکی از عارضه های تزریق بوتاکس قرمزی و تورم می باشد که نوعی واکنش طبیعی بدن می باشد و به این دلیل که خفیف می باشد در ساعات اولیه از بین می رود و برطرف می شود. این عارضه به عوامل مختلفی هم چون ضخامت سوزت و میزان بوتاکس تزریقی  بستگی دارد.

احساس درد: امکان دارد که بعد از تزریق بوتاکس افراد دردی را احساس کنند که بیشتر از نیم تا یک ساعت طول نمی کشد و میزان درد به تحمل افراد بستگی دارد و برخی از افراد می توانند به راحتی درد را تحمل کنند و برخی از افراد نیاز است با تجویز پزشک قبل از تزریق از استامینوفن استفاده کنند و پزشک برایشان از بی حسی موضعی استفاده کند.

ایجاد عفونت: بوتاکس ها در دمای چهار درجه نگه داری می شوند و تا یک ماه هیچ گونه باکتری در آن رشد نمی کند. در کلینیک های درمانی بهداشتی که تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص انجام می شود هیچ گونه عفونتی گزارش نشده است. توصیه می شود قبل از این که تزریق بوتاکس را انجام بدهید، پوست خود را به خوبی استریل کنید تا احتمال عفونت وجود نداشته باشد.

اما سوالی که همیشه مطرح می شود این است که آیا بوتاکس عوارض خاصی دارد؟ باید ذکر شود که علائم و عوارضی که بیان شد طبیعی هستند و بعد از مدتی از بین خواهند رفت. اما اگر تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص ، با مقدار مشخص نشده و در ناحیه نادرست از صورت و در مراکز غیر بهداشتی انجام شود . می تواند عوارض وخیم و حادی به دنبال داشته باشد. اما در اگر برای انجام بوتاکس نکات بهداشتی رعایت شود و به متخصص با تجربه مراجعه شود ، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

همه چیز در مورد بوتاکس و عوارض آن

اهمیت بوتاکس

هر کس در هر سن و شرایطی دوست دارد که صورت خود را زیباتر از قبل نشان دهد و ویژگی های صورت خود را ارتقا دهد. ممکن است با گذشت زمان و افزایش سن بنا به هر دلیلی علائمی مانند چین و چروک های در صورت نمایان شود. وجود این چین و چروک ها بر روی پوست صورت و زیبایی تا حدودی تاثیر می گذارد. البته بر اثر عواملی غیر از افزایش سن مانند نور آفتاب ، اخم کردن ، عادت های خنده در به وجود آمدن چین و چروک های موثر باشد.

نکات مهم در مورد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از راه های جوان سازی و زیبایی صورت است که در مقایسه با جراحی های زیبایی هزینه کمتری دارد ، با رعایت نکات آن خطری در پی ندارد و به سرعت در مراکز زیبایی انجام می شود. مهم ترین نکته ای که برای تزریق بوتاکس وجود دارد این است که فرد بعد از تزریق بوتاکس همچنان چهره طبیعی خود را حفظ می کند و صورتی بی روح نخواهد داشت. اما قبل از انجام تزریق بوتاکس ، باید به نکات مهمی توجه کنید که در ادامه شرح داده می شود.

 • ابتدا دکتری انتخاب کنید که دارای بورد تخصصی زیبایی شناسی باشد.
 • بعد از انتخاب دکتر ، برای مشاوره قبل از بوتاکس و نحوه آشنا شدن و قیمت بوتاکس و مراحل کار از او وقت بگیرید.
 • در بعضی مطب ها تزریق بوتاکس توسط منشی و یا دستیاران دکترها انجام می شود، اما این کار نشان دهنده آن نیست که آن ها حتما در تزریق بوتاکس مهارت لازم را دارد و همه جوانب آن را زیر نظر می گیرند. پس حتما برای تزریق بوتاکس از خود پزشک برای انجام آن درخواست کنید.
 • آنچه که در نتیجه بوتاکس لب اهمیت دارد این است که لکه و کبودی بر روی صورت باقی نماند.
  هم چنین حالت ابروها تغییر نکند ، صورت در طول درمان در معرض تغییر زیاد قرار نگیرد که نتوان هیچ
  یک از احساس درونی مانند شادی ، غم ، عصبانیت را بروز دهید.
 • هم چنین در صورتی که بدنبال عوارض بیشتر بوتاکس بروید و حساسیت بیشتری به خرج دهید ،
  نتیجه عکس خواهید دید. پس فقط با اطلاعات کامل به دنبال تزریق بوتاکس بروید.
 • اگر پزشک انتخاب شده خانم است ، به صورت او به خوبی دقت کنید. اگر تزریق بوتاکس انجام نداده بود ،
  علتش را از او بپرسید. ولی اگر انجام داده بود به کیفیت جراحی او دقت کنید و نتیجه کارش را ببینید.
  چرا که اکثر دکترها عمل های زیبایی را روی صورت خود انجام می دهند تا دیگران بیشتر به انجام آن ترغیب کنند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک سم بوتولینوم از نوع A است که باعث شل شدن ماهیچه و عضله های صورت می شود. اما وجود این سم اصلا نگران کننده نیست. چرا که این سم نوعی پروتئین است که توسط نوعی باکتری تولید می شود. کار بوتاکس بر طرف کردن چین و چروک های صورت است و خاصیت خوبی که این سم دارد این است که تا حدودی از به وجود آمدن چین و چروک در صورت جلوگیری می کند. تاثیر تزریق بوتاکس در بعضی موارد مانند حالت های اخم ، لبخند بسیار تاثیر گذار است و از عمیق تر شدن خطوط این ناحیه جلوگیری می کند. حتی اگر دکتر متخصص از مهارت ویژه ای برخوردار باشد می تواند با بکارگیری بوتاکس باعث تغییر حالت بینی شود. هم چنین می توان حالت های ابرو و شکل آن را تغییر داد.

بوتاکس چیست؟

مراقبت های قبل از بوتاکس برای جلوگیری از عوارض

 • با مراجعه به پزشک ، صادقانه سوابق پزشکی خود را مطرح کنید. زمانی که شما می خواهید
  برای اولین بار تزریق بوتاکس را انجام دهید ، سوالاتی در مورد سوابق پزشکی مطرح می شود که بایستی
  صادقانه به آن ها پاسخ دهید. به خاطر این که برخی از افرادی که دارای بیماری خاصی هستند و دارو خاصی مصرف می کنند نباید بوتاکس انجام دهند.
 • قبل از بوتاکس داروهایی که مصرف کردید را به پزشک خود اطلاع دهید. چرا که مصرف برخی از داروها مانند آسپرین ، پروفن ، برخی داروهای گیاهی ، داروهای مرتبط با قلب ،آنتی بیوتیک ها ، داروهای مربوط به اعصاب و آلزایمر بایستی قبل از انجام تزریق بوتاکس قطع شود.به دلیل این که مصرف این گونه داروها باعث رقیق شدن خون می شود و خونریزی و عوارض حاصل
  از بوتاکس را تشدید می کند که در نتیجه باید حداقل ۴ روز قبل از انجام بوتاکس مصرف آنها قطع شود.
 • هم چنین لازم است مصرف داروهای الکی و یا نوشیدنی های الکی برای چند روز قبل از تزریق بوتاکس قطع شود.
 • برای کاهش عوارض جانبی بوتاکس داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مصرف کنید. مصرف استامینوفن ،
  ایبوپروفن هر ۴ یا ۶ ساعت یک بار برای بهبود عوارضی مانند سر درد ، ورم ، التهاب کمک می کند.
 • هم چنین کمپرس یخ که در ابتدا مقاله گفته شد برای پیشگیری کبودی و ورم منطقه تزریق شده مناسب است.
  برای انجام کمپرس یخ از حوله استفاده کنید تا یخ با پوست تماس مستقیم نداشته باشد، حوله حاوی یخ را برای یک ربع بر روی پوست به آرامی قرار دهید‌.

برندهای مختلف بوتاکس

برند دیسپورت DYSPORT: این برند جزء یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین برند های بوتاکس می باشد و در انگلستان شرکت گالدرما ساخته شده است و با استفاده از این بوتاکس می توان که خطوط بین ابروها را تحت تاثیر قرار داد و می توان برای از بین بردن خطوطی که بر اثر مسائل ژنتیک به وجود آمده استفاده کرد.

برند بوتاکس BOTOX : این برند نام یکی از شرکت هایی می باشد که سم بوتولونیم را برای عمل زیبایی تولید کرده است و جزء یکی از اولین شرکت هایی می باشد که این مایع را تولید کرده است و با استفاده از توکسین های موجود در این مایع می توان که چین و چروک های به وجود آمده خفیف صورت را از بین برد.

برند مسپورت: این محصول کاملا ایرانی می باشد و دارای تاییدیه سازمان سلامت و دارو می باشد و با برند های خارجی رقابت می کند و نسبت به برندهای خارجی قیمت کمتری دارد. با استفاده از این برند می توان خطوط صورت را به طور موقت از بین برد و عوارض کم تری را به همراه دارد. ماندگاری این برند حدودا 6 ماه می باشد و برای این که نتیجه و تاثیر آن را مشاهده کنید حدودا ده روز طول می کشد.

برند XEOMIN : این برند یکی از انواع بوتاکس می باشد و توسط شرکت آلمانی ساخته شده است ، که آلمان قطب تولید دارو در اروپا می باشد هم چنین این برند تاییدیه سازمان غذا و دارو را دارد و طرفداران خودش را دارد. با استفاده از این نوع بوتاکس می توان که خط اخم متوسط تا شدید را از بین برد. زئومین مانند انواع بوتاکس یک سم بوتولینوم نوع A می باشد  و قابلیت تزریق دارد و ماندگاری این بوتاکس بین سه تا چهار ماه می باشد.

برند آزالو: این برند را به صورت موضعی تزریق می کنند و در ماهیچه ها باقی می ماند و توسط شرکت گالدرما ساخته شده است. این برند عوارض کمتری را به همراه دارد و تقریبا تا چهار ماه ماندگاری دارد. از این برند در سال 2009 به جای بوتاکس در انگلیس معرفی شده است.

برندهای مختلف بوتاکس

برخی از عوارض های جانبی و احتمالی بوتاکس

ممکن است بعد از انجام بوتاکس عوارض جانبی برای فرد رخ دهد، اما بیش تر آن قابل برگشت است. بهترین دکتر بوتاکس شما را از عوارض جانبی تزریق بوتاکس، آگاه می کند. شما باید در صورت انجام مشاوره، نگرانی های اولیه خود را که ممکن است نسبت به پزشکتان داشته باشید را، با او در میان بگذارید.

 • خشکی چشم
 • مختصات بینایی
 • بثورات پوستی
 • خشکی دهان
 • سردرد (معمولا بعد از چند ساعت از بین می رود)
 • کمی احساس تهوع
 • کبودی یا تورم در محل تزریق
 • خستگی، درد در بازو و پاها
 • واکنش های خارش یا آلرژیک
 • تعریق بیش از حد جبرانی در جای دیگر ( در هنگام استفاده از درمان عرق کردن)
 • آتروفی عضلانی
 • افتادگی موقت ابرو یا پلک ( در صورت تزریق به صورت)

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

دوز مزو بوتاکس از یک تزریق معمولی کم تر می باشد و بوتاکس به طور مستقیم به عضله ها تزریق می شود و باعث می شود که چین و چروک صورت کم تر شود و باعث می شود صورت زیباتر، جوانتر و شاداب تر به نظر برسد.

ناحیه درمان شده: از بوتاکس برای تزریق به بخش فوقانی صورت استفاده می شود و از مزوبوتاکس برای درمان تزریق و درمان گردن، صورت و قفسه سینه استفاده می شود.

روش تزریق: برای انجام و تزریق مزوبوتاکس اگر محل تزریق حساس باشد از دوز کم تری استفاده می شود و باعث می شود افراد ظاهری طبیعی تر داشته باشند. برای این که مراجعه کنندگان به نتیجه دلخواه خود برسند در بوتاکس پنج تا بیست تزریق عمیقی پوستی نیاز می باشد و برای تزریق مزو بوتاکس پنجاه تا صد تزریق کوچک نیاز است. به طور کلی تزریق بوتاکس و مزوبوتاکس درد زیادی را به همراه ندارد، اما افرادی که نمی توانند درد را تحمل کنند می توانند با مشورت گرفتن از پزشک متخصص از بی حسی های موضعی استفاده کنند.

محل تزریق: از مزو بوتاکس برای درمان ناحیه های وسیع درم استفاده می کنند و  تعدیل کنندهای عصبی مانند بوتاکس، دیسپورت رقیق می شوند و به ماهیچه های خاصی تزریق نمی شوند و فقط به نواحی وسیع تزریق می شوند و باعث می شود که چین و چروک های پوستی که عمیق می باشند برطرف شوند.

واحدها: تزریق واحدها برای افراد مختلف متفاوت می باشد و افرادی که برای اولین بار می خواهند تزریق انجام دهند و افرادی که به صورت مکرر تزریق را انجام می دهند واحدهای قابل تزریق، اهمیت زیادی دارد و پزشک متخصص واحدهای تزریق شده را تشخیص می دهد.

تفاوت تزریق ژل و تزریق بوتاکس

از بوتاکس برای از بین بردن و کم رنگ کردن چین و چروک استفاده می شود. دلایلی که باعث می شود چین و چروک در صورت به وجود بیایید تغییر پیدا کردن عضلات صورت است که به دلیل بالا رفتن سن می باشد و با تزریق بوتاکس به عضلات استراحت داده می شود و در ناحیه ای که چین و چروک به وجود می آید فعالیت کم تر می شود. تزریق ژل علاوه بر محو کردن خطوط صورت کاربرد و ویژگی های دیگری را نیز به همراه دارد و باعث می شود بافت پوست شما حجیم شود و یکی از رایج ترین آن ها حجم دادن به گونه ها و لب ها می باشد و مواد ژل ها باعث می شود پوست تحریک شوند و کلاژن سازی کند. کلاژن باعث ایجاد خاصیت کشسانی و استحکام در پوست می شود.

تفاوت تزریق ژل و تزریق بوتاکس

کلام آخر:

پوست هر کس یک نقطه حساس می باشد و بر روی زیبایی صورت فرد بسیار تاثیر گذار است. پس اگر برای جوانسازی و صاف کردن پوست خود تصمیم گرفته اید که بوتاکس انجام دهید، باید در انتخاب دکتر خود دقت کافی داشته باشید. چرا که هدف از بوتاکس زیباسازی صورت است نه به وجود آمدن عوارض ناگوار. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از بوتاکس و مراقبت های بعد از بوتاکس و عوارض آن با مشاوره های مراکز مختلف زیبایی تماس بگیرید و از روند کاری هر کدام با خبر شود تا بتوانید انتخاب درستی برای جوانسازی ظاهر پوست خود داشته باشید. در این مقاله سایت پزشکا تمام تلاش خود را بکار گرفته است تا اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا