سلامتی

راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها آشنا کنیم. حفظ و نگه داری و رعایت بهداشت دهان و دندان از ضروریات زندگی است. دندان یک عضو مهم است که تاثیر زیادی در زیبایی ما دارد. فقط کافی است با رعایت نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم در حفظ و سلامتی دندان ها کوشا باشید.

این موضوع را هم هرگز فراموش نکنید که استفاده از نخ دندان بسیار مهم است و مسواک به تنهایی کافی نیست و همیشه سعی کنی که روزی سه بار مسواک بزنید و مصرف قند و شکر را در زندگی محدود کنید. در ادامه با راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

سلامت دندان ها

راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها می باشد به شرطی که تک تک آن ها را انجام دهیم. مراقبت از دندان ها در زیبایی ما نقش بسیار زیادی دارد. کمی با خود فکر کنید که اگر این دندان ها نبود چه می شد؟

قطعا از تمام نعمت هایی که خداوند مهربان به ما عطا کرده محروم مانده و زیبایی در چهره نداشتیم. افرادی که به سلامتی دندان های خود اهمیتی نمی دهند، دندان هایی زرد و سیاه و کثیف دارند که چهره ی آن ها را زننده نشان می دهد.

سلامت دندان ها

قطعا اگر دندان های زیبا و تمیزی داشته باشید از لبخند زدن و صحبت کردن با دوست و آشنا خجالت زده نخواهید شد. شما برای داشتن دندان هایی زیبا و پاکیزه علاوه بر مراقبت از دندان ها و شست و شوی مرتب آن ها، حتما باید به وعده های غذایی خود توجه کنید و خوردن شیرینی و شکلات را به حداقل برسانید تا زیبا جلوه کنید.

بیشتر افراد فکر می کنند همین که مسواک می زنند برای سلامت دندان ها کافی است اما این یک تصور غلط است. مسواک زدن یکی از راه های مناسب و کم هزینه و راحتی است اما این را هم بدانید که این راه به تنهایی کافی نمی باشد. استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن بسیار مهم است و در کنار همه ی این موارد در خوردن خوراکی دقت کنید.

توصیه هایی برای حفظ سلامت دندان

ما در این قسمت شما را با راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها  آشنا می کنیم که از کودکی باید به فرزندان خود آموزش بدهید تا دچار دندان درد نشوند. این روش ها شامل:

1– از کودکی خود را عادت بدهید

با این وجود که توصیه های زیادی برای مراقبت از دندان از زمان کودکی به همه ی افراد می شود، اما بسیاری از کودکان حتی قبل از این که وارد محیط مدرسه شوند به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند.

خیلی از مادران نمی دانند که از چه زمانی باید شروع به مراقبت از دندان ها کنند، ولی از همان زمانی که دندان کودک رشد می کند باید در حفظ سلامتی آن کوشا باشید.

در اوایل کودکی دندان فرزند خود را با مسواک بسیار نرم تمیز کنید تا او هم به این کار عادت کند و از شما از همان ابتدای کودکی بیاموزد، می توانید این کار را با یک دستمال بهداشتی و تمیز انجام دهید. زمانی که کودک به سن دو سالگی رسید اجازه دهید خودش این کار را انجام دهد، اما خود شما هم بر این کار نظارت داشته باشید.

توصیه هایی برای حفظ سلامت دندان

2– شیارهای دندان های آسیاب را بپوشانید

وقتی کودک به سن شش سالگی می رسد قسمت های عقبی دهان، دندان های دائمی خود را در می آورد که این دندان ها دارای شیار هایی می باشند. مراقبت از دندان های دائمی خیلی مهم و حیاتی است و باید بسیار به آن توجه کرد.

برای جلوگیری از خرابی دندان ها و شیار های دندان بهتر است که از شیار پوش استفاده کنید تا از خرابی دندان ها جلوگیری کند. مرکز کنترل بیماری ها در کشور آمریکا استفاده از شیار پوش را تثبیت می کند که این کار پوسیدگی دندان را به طور چشمگیری کاهش می دهد، اما در خیلی از کشور ها از این وسیله استفاده نمی کنند و اصلا به این موضوع توجهی ندارند.

3– مصرف متعادل فلوراید

یکی از بهترین و موثر ترین عوامل برای حفظ سلامتی دهان و دندان استفاده از فلوراید می باشد. یکی از خاصیت های این مواد این است که مینای دندان را مستحکم می کند تا در مقابل خرابی ها آسیب پذیر نباشد. فلورید در برخی از محصولات مانند آب آشامیدنی که این شامل همه ی کشور ها نمی شود و در دهان شویه ها و خمیر دندان ها وجود دارد. البته بیش از حد نباید از این ماده استفاده کنید و سعی کنید تا همیشه تعادل را حفظ کنید.

4– حداقل دوبار در روز مسواک و یک بار نخ دندان استفاده کنید

پوسیدگی و خرابی دندان و عفونت لثه ها یکی از مشکلاتی است که همه ی افراد از کوچک تا بزرگ در طول زندگی با آن مواجه شده اند. برای جلوگیری از این مشکل مسواک و نخ دندان را در طول روز فراموش نکنید و علاوه بر این ها به این توصیه ها نیز توجه کنید:

مسواکی که استفاده می کنید در طول سال باید چند مرتبه تعویض شود و آن دسته از افرادی که ارتودنسی انجام داده اند باید از مسواک های مخصوص استفاده کنند که بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید.

توصیه هایی برای حفظ سلامت دندان

آن دسته از افرادی که دچار بیماری آرتروز هستند امکان آن وجود دارد که در استفاده از نخ دندان و مسواک دچار اشکال شوند. برای این دسته از افراد مسواک های الکتریکی طراحی شده است که کار را برایشان راحت تر می کند.

5– پس از هر وعده غذایی، دهان خود را بشویید یا آدامس بدون شکر بجوید

بهتر است وقتی از مسواک و نخ دندان استفاده می کنید، دهان خود را با دهان شویه حاوی فلوراید کاملا بشویید و تمیز کنید که دیگر هیچ احتمالی برای پوسیدگی دندان و جود نداشته باشد. این کار برای لثه ها نیز مفید است کمک زیادی به مشکلات لثه ای می کند. بعد از غذا بهتر است از آدامس بدون شکر هم استفاده کنید تا با تولید بزاق اسید های ناشی از غذا را از بین ببرد.

6- محافظ دهان

افراد ورزشکار به ویژه آن هایی که در رشته های رزمی به فعالیت می پردازند خیلی باید مراقب دهان و دندان خود باشند چون در معرض آسیب های زیادی قرار می گیرند و یک اشتباه کوچک برای شما جبران ناپذیر خواهد بود. حتی کسانی که اسکیت سوار هستند هم ممکن است آسیب به دندان برسانند، پس بهتر است در این جور مواقع از محافظ دندان استفاده کنید.

7- دخانیات مصرف نکنید

استفاده از سیگار و دخانیات باعث تیرگی و سیاه شدن رنگ دندان می شود و به مرور مینای دندان را از بین می برد. همچنین باعث به وجود آمدن بیماری هایی مانند سرطان دهان می شود. پس حتما این عادت مضر را ترک کنید و به فکر سلامت دندان های خود باشید.

توصیه هایی برای حفظ سلامت دندان

8– از مصرف غذاهای شیرین پرهیز کنید

این را فراموش نکنید که مصرف غذا های شیرین موجب ایجاد اسید در دندان و باعث پوسیدگی و از بین رفتن مینای دندان می شود. پس مصرف این مواد غذایی را در زندگی به حداقل برسانید و بلافاصله پس از مصرف مسواک بزنید تا مدت زیادی بر روی دندان ها باقی نماند. راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها

نکات بهداشتی مراقبت از دندان ها

 1. مسواک زدن را بعد از هر وعده غذایی را فراموش نکنید.
 2. علاوه بر مسواک برای سلامت دندان ها نخ دندان لازم است.
 3. اگر می خواهید مواد قندی مصرف کنید با وعده های غذایی اصلی میل کنید.
 4. استفاده از شیر و لبنیات در طول روز و همچنین مصرف ماهی
 5. همراه با وعده های غذایی خود از مصرف میوه و سبزی غافل نشوید.
 6. مصرف موادی که دارای فلوراید هستند مانند خمیر دندان ها و دهان شویه ها
 7. هر شش ماه یکبار چکاب دندان فراموش نشود.
 8. هنگام زخم و خون ریزی لثه یا آسیب رسیدن به دندان حتما به پزشک مراجعه کنید.
 9. همیشه دهان خود را تمیز و پاکیزه نگه دارید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 10. دخانیات را از عادت های خود حذف کنید که موجب تیرگی و پوسیدگی دندان می شود.

باور های غلط درباره سلامت دندان

امروزه خیلی‌ها به سلامت دندان‌های خود اهمیت می دهند و در اولویت در زندگی خود قرار داده اند. با همه ی این محافظ کاری هایی که انجام می شود باز هم هستند کسانی که عادت های غلطی را در پیش گرفته اند که موجب پوسیدگی دندان ها می شود. ما به چند مورد از راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها که جزء باور های نادرست در زمینه سلامت دندان اشاره می کنیم:

باور های غلط درباره سلامت دندان

1-مضر بودن قند  شکر

این یک حقیقت است که با مصرف شیرینی و قند دندان پوسیده می شود و همه ی ما این موضوع را می دانید ولی این که مقدار زیاد قند و شکر دندان را خراب می کند، درست نیست. بلکه مهم این است که این قند و شیرینی که ما در طول روز مصرف کرده ایم تا زمانی بر روی دندان های ما باقی می ماند. قندها دارای اسیدی می باشند که منجر به از بین رفتن دندان می شود. حتما بلافاصله بعد از خوردن شیرینی مسواک بزنید، چون هر چقدر بیشتر این شیرینی روی دندان بماند بیشتر اسید تولید کرده و سلامتی دندان ها را به خطر می اندازد.

2-فقط قند عامل پوسیدگی دندان ها است 

این یک باور غلط است که فقط مصرف قند و شکر دندان را خراب می کند. مواد الکلی و دخانیات، برخی از مواد غذایی که دارای نشاسته هستند و همچنین مرکبات می تواند به دندان ها آسیب های جدی وارد کند. اگر سلامتی دهان و دندان هایتان اهمیت زیادی دارد علاوه بر مسواک زدن در طول روز، مصرف این مواد و نوشیدنی ها را سعی کنید که به حداقل برسانید. به جای مصرف این مواد از میوه جات و سبزیجات که سرشار از مواد معدنی و فیبر هستند را مصرف کنید که برای سلامت دندان ها نیز مفید می باشد ولی در هر دو صورت استفاده از نخ دندان و مسواک فراموش نشود.

3-جویدن آدامس بدون قند مثل مسواک عمل می‌کند

بیشتر افراد این تصور را دارند که می توانند مصرف آدامس های بدون قند را جایگزین مسواک کنند، اما باید بدانید که این موضوع از نظر علمی ثابت شده نیست و هیچ چیزی جای مسواک را نمی تواند بگیرد و مصرف آدامس هم کمک زیادی به سلامت دندان ها نمی کند.

4-نخ دندان ضروری نیست 

عده ای از افراد این تصور را دارند که مسواک زدن کافی است و دیگر نیازی به استفاده از نخ دندان نمی باشد، اما این یک اشتباه بزرگ است و مسواک به تنهایی نمی تواند دندان ها را عمیق تمیز کند. حتی کارشناسان بهداشت هم این موضوع را تایید کرده اند که استفاده از نخ دندان الزامی می باشد. در دندان ها شیار ها و لایه های عمیقی وجود دارد که با مسواک تمیز نمی شوند و فقط نخ دندان می تواند به آن قسمت ها نفوذ داشته باشد، بنابراین مصرف این دو مورد را در کنار هم حتما داشته باشید و از هیچ کدام غافل نشوید.

5-دندانهای سفید و مرواریدی سالمند 

عده ای این باور را دارند که کسی که دندان سفیدی دارد، دهان و دندان او در سلامت کامل هستند که این یک موضوع غلط است. اما واقعیت این است که داشتن دندان مرواریدی رنگ، معیاری برای بهینه بودن سلامت دهان و دندان نیست. اصلا ضرورتی ندارد که همه ی افراد برای سالم بودن دندان های خود حتما باید دندان سفیدی داشته باشند. این امکان وجود دارد که یک شخصی نسبت به ما دندان سفید تری داشته باشد اما این به این معنی نیست که او بهداشت خود را بیشتر از ما رعایت کرده است. همین فرد ممکن است دهانش مزه یا بوی بدی داشته باشد، بنابراین از ظاهر نمی شود تشخیص داد.

6-برای تسکین دندان درد، آسپرین بهتر است 

عده ای برای از بین بردن دندان درد از آسپرین استفاده می کنند که این کار درست نیست و بهتر است که برای درمان به پزشک مراجعه کنند، چون آسپرین به طور موقت درد را ساکت می کند و اگر دندان به عصب رسیده باشد تا درمان نشود آرام نمی گیرد.

باور های غلط درباره سلامت دندان

7-هر چه محکم‌تر مسواک بزنید بهتر است 

این کار به جای سود، به دندان آسیب می رساند و منجر به زخم شدن لثه و خون ریزی می شود. همیشه باید در مسواک زدن دقت کرد و این کار را با آرامش انجام داد چون لثه یک عضو حساس است و اگر آسیبی به آن وارد شود ممکن است عفونت کند و این امر برای شما مشکل ایجاد کند.

8-سفید کردن دندانها مضر است 

این که سفید کردن دندان آسیب وارد می کند در گذشته کاملا درست بود، زیرا در آن زمان پزشکان از ماده های اسیدی و ژل های غلیظ برای سفید شدن استفاده می کردند که منجر به آسیب زدن به دندان می شد. اما امروزه با پیشرفت پزشکان و استفاده از محلول pH خنثی برای سفید کردن دندان ها استفاده می‌کنند که آسیبی به دندان وارد نمی کند.

روش هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

دندان یک عضو مهم بدن است که علاوه بر خوردن و آشامیدن توسط آن در زیبایی چهره هم نقش بسیار زیادی دارد و پوسیدگی و از دست دادن آن برای همه ی ما هم دردناک و هم آزار دهنده است و علاوه بر آن هزینه های زیادی نیز باید پرداخت. بهتر است قبل از پوسیدگی، پیشگیری کنیم و با رعایت چند نکته از پوسیدگی آن جلوگیری کنیم. در اینجا راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها را بیان می کنیم.

سعی کنید هر شش ماه یکبار برای مطمئن شدن از سلامت دندان ها به پزشک مراجعه کنید، در خوردن مواد غذایی دقت کنید، مصرف دخانیات و همچنین استفاده از الکل که باعث تیرگی و پوسیدگی دندان می شود را از زندگی خود حذف کنید و در آخر هم نخ دندان و مسواک را فراموش نکنید، با رعایت این موارد برای حفظ سلامت دندان ها کمک زیادی کرده اید.

روش هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

انواع رژیم غذایی برای حفظ سلامت

 1.   استفاده از میوه و سبزیجات در وعده های غذایی و مواد دارای نشاسته مانند: ماکارانی
 2.  استفاده از لبنیات، حبوبات و مواد غذایی پروتئین دار مانند: ماهی، گوشت و تخم مرغ
 3.  محدود کردن شیرینی جات و نوشیدنی های قندی مانند: مربا و نوشیدنی های شکر دار
 4. زیاده روی نکردن در مصرف آب میوه های بدون شکر، که آن ها هم شیرین می باشند.
 5. دقت و اهمیت به خوردن میان وعده های سالم که به دندان آسیب نرساند.
 6. حذف سیگار که منجر به تیرگی دندان و در بعضی از موارد سرطان دهان را به همراه دارد.
 7. حذف الکل و مواد الکلی به مینای دندان را هدف قرار می دهند و موجب پوسیدگی دندان می شود.
 8. محدود کردن چای یا قهوه که عامل تیرگی دندان است و مسواک زدن بلافاصله بعد از نوشیدن آن ها.
 9. فراموش نکردن مسواک و نخ دندان و دهان شویه های دارای فلوراید از ضروریات است.

نشانه های پوسیدگی دندان ها

پوسیدگی و خرابی دندان همراه با نشانه هایی است که ما به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم. با مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشک می توانید مانع از پوسیدگی بیش از حد دندان شوید و از هزینه های کلان آن جلوگیری کنید. خرابی دندان ها یکی از مشکلاتی است که علاوه بر درد و ناراحتی که به همراه دارد در زیبایی چهره نیز اثر می گذارد.

نشانه های پوسیدگی دندان ها

پوسیدگی دندان ها را باید جدی بگیرید و سریع به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت موجب از بین رفتن دندان و عصب آن می شود و ممکن است مشکلات جدی به همراه داشته باشد. در اینجا ما چند مورد از نشانه های پوسیدگی را نام می بریم:

دندان درد در طولانی مدت

یکی از سخت ترین نشانه های خرابی دندان ها درد دندان می باشد. دندان زمانی که، آسیبی می بیند و یا سرد و گرم می شود شروع به درد می کند. درد های دندان گاهی خفیف و کم می باشد و گاهی نیز شدید است که در هر دو مورد باید به پزشک مراجعه کرد و درمان را شروع کرد. اغلب درد ها نشانه ی عفونت لثه یا کیست می باشد که با مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشک می توان علت را جویا شد.

احساس درد در هنگام غذا خوردن

گاهی اوقات ممکن است همزمان با خوردن غذا درد حس کنید که این درد دندان می تواند نشانه های مختلفی مانند مشکل در لثه یا خود دندان باشد. اگر درد دندان در این مواقع شدت پیدا کرد حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

نشانه های پوسیدگی دندان ها

بو و مزه بد دهان

گاهی اوقات پوسیدگی دندان ها موجب می شود دهان، بو یا مزه بدی به خود بگیرد و ما از صحبت کردن با دیگران خجالت زده شویم، برای جلوگیری از این معضل درمان را شروع کرده و مانع از پوسیدگی بیشتر آن شوید. در دندان حفره های کوچکی به علت خرابی به وجود می آید و باعث می شود که در هنگام غذا خوردن، تکه هایی از غذا در آن جا بماند و با رشد باکتری بوی بدی تولید کند.

تیرگی دندان

گاهی اوقات پوسیدگی دندان منجر به به وجود آمدن حفره های کوچک می شود و گاهی نیز به صورت یک لکه یا سیاهی بر روی دندان ظاهر می شوند که در چهره هم اثر می گذارد. یکی دیگر از نشانه های پوسیدگی تیرگی دندان است. اگر شما به پزشک مراجعه نکنید این تیرگی و لکه ممکن است افزایش یابد و منجر به شکستگی دندان شود.

احساس درد در هنگام تغییر دما

دندانی که پوسیده شده است و خراب می باشد با تغییر دما یعنی سرد و گرم شدن واکنش نشان می دهد. این عامل ما را به شدت هنگام غذا خوردن آزرده می سازد. احساس درد با تغییر دما وقتی اتفاق می افتد که دندان عصب خود را از دست داده باشد، هر دندانی دارای یک عصب می باشد که وظیفه ی خون رسانی دارد، با پوسیدن شدید دندان و رسیدن به عصب آن درد های شدید دندان شروع شده و حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

نشانه های پوسیدگی دندان ها

خونریزی هنگام مسواک زدن

یکی دیگر از نشانه های پوسیدگی خون ریزی به هنگام مسواک زدن می باشد. این خون ریزی زمانی اتفاق می افتد که لثه از طرف عصب دندان که پوسیده شده است تحریک می شوند و منجر به خون ریزی می شود. در اثر بیماری و عفونت های شدید لثه هم از دندان خون خارج می شود. خون ریزی می تواند دو علت داشته باشد، یا خرابی دندان آنقدر شدید باشد که منجر به خون ریزی شده یا لثه بر اثر عواملی تحریک شده باشد.

التهاب لثه

گاهی ممکن است ببینید که لثه ورم کرده و التهاب دارد، ممکن است این هم نشانه ی پوسیدگی دندان باشد که باعث عفونی شدن دندان شده است. اگر شما هر کدام از این موارد را مشاهده کردید حتما برای جلوگیری از پوسیدگی شدیدتر با مراجعه به بهترین  کلینیک دندانپزشک از پوسیدگی بیشتر جلوگیری کنید.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا