عمومی

هفته بیستم بارداری و جنسیت جنین【سال1403】❤️

در هفته بیستم بارداری شما به نیمه دوم بارداری رسیده اید. در این هفته شکم شما به صورت کامل بیرون زده است. اشتهای افراد در این هفته به طور کامل بر می گردد. حتی ممکن است حرکت کودک خود را در این زمان احساس کنید. در طول بارداری خود باید به متخصص زنان و زایمان به طور منظم مراجعه نمایید تا بتوانید بارداری سالمی را داشته باشید. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته بیستم بارداری و جنسیت جنین را در اختیار شما قرار داده ایم، پس با ما همراه باشید.

تغییرات مادر و کودک

در هفته بیستم بارداری طول جنین حدود 17 سانتی متر می باشد و قد او 24 سانتی متر است. وزن جنین در این زمان 330 گرم می باشد. تا هفته بیستم بارداری سیستم تولید مثل کودک به طور قابل توجهی تکامل یافته است. تعداد تخمک ها در تخمدان ها در این هفته به اوج می رسد و حدود 6 تا 7 میلیون تخمک در این زمان وجود دارد. از هفته های قبل لایه محافظی روی بدن نوزاد ایجاد شده است که این لایه ورنیکس نام دارد. این لایه روی پوست وجود دارد. فولیکول های مو در این هفته بلند تر می شوند.

در هفته بیستم بارداری افراد در ماه پنجم حاملگی هستند. این هفته رشد جنین و رحم را بیش تر احساس می کنید. شکم شما هر هفته بزرگ تر می شود و دچار تغییراتی می‌شود. افراد می‌توانند در این هفته حرکات جنین را احساس کنند. برای انجام سونوگرافی به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید. در این هفته می توانید جنسیت جنین را متوجه شوید. از هفته بیستم به بعد جنین هر روز فعال تر می شود و می تواند لگد و مشت بزند یا بچرخد. احتمالاً در هفته بیستم بتوانید بیداری و خواب جنین را متوجه شوید.

تا هفته بیستم بارداری اندام های تناسلی توسعه پیدا کرده اند اگر جنین دختر باشد رشد سلول های تخمک قبل از تولد شروع می شود، غدد عرق شکل می گیرند و کیسه صفرا شروع به تولید صفرا کرده و به هضم مواد مغذی کمک می کند. جنین می تواند در این هفته سکسکه کند و ممکن است شما آن را احساس کنید.

تغییرات مادر و کودک

آزمایش های هفته بیستم بارداری

افراد ممکن است در این هفته ویزیت داشته باشند. پزشک موارد زیر را برای ویزیت انجام می دهد:

 • میزان تورم بدن در هفته بیستم باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • علائم شما بررسی می شود و معاینات کلی انجام می شود.
 • وزن و فشار خون باید اندازه گیری شود.
 • برای بررسی احتمال عفونت ادراری اکلامپسی دیابت بارداری باید آزمایش ادرار انجام شود.

سونوگرافی: اگر در هفته قبل سونوگرافی انجام نداده‌اید لازم است در هفته بیستم بارداری سونوگرافی سه ماهه دوم انجام شود. به این آزمایش سونوگرافی سطح دو، سونوگرافی ساختاری یا اسکن آناتومی می گویند. در این آزمایش رشد اعضای بدن و همه اندام های جنین مورد بررسی قرار می گیرد. بند ناف و جفت و مایع آمنیوتیک نیز ارزیابی می شود. اگر جنین در موقعیت مناسبی قرار گرفته باشد جنسیت جنین در هفته بیستم مشخص می شود.

بررسی رشد شکم و جنین: در هفته بیستم معاینه برای رشد رحم و جنین صورت می گیرد. پزشک اطراف ناف را لمس می کند. فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم اندازه گیری می شود به این ناحیه ارتفاع رحم یا ارتفاع پایه می گویند. با ارزیابی ارتفاع رحم پزشک می تواند اندازه رحم و همچنین میزان رشد جنین را مورد بررسی قرار دهد. در هفته بیستم حاملگی ارتفاع پایه باید حدود 20 سانتی متر شود. ارتفاع رحم در هفته بیستم باید حدود 18 تا 22 سانتی متر باشد و هر هفته حدود یک سانتی متر افزایش یابد. بلند تر یا کوتاه تر بودن ارتفاع پایه می تواند نشانه یک بیماری بارداری مانند دیابت بارداری، مشکل رشد یا بریچ جنین باشد. اگر این ارتفاع متوسط نباشد آزمایش های بیش تری را باید انجام دهید.

علائم هفته بیستم بارداری

گرفتگی عضلات پا: یکی از علائم هفته بیستم گرفتگی عضلات پا می باشد. افراد می توانند در طول هفته از انجام حرکات کششی منظم استفاده کنند و همچنین می توانید مقدار بسیاری آب بنوشید. نوشیدن آب می تواند از شدت گرفتگی عضلات پا بکاهد. اگر دچار گرفتگی بسیار شدید شدید حتماً به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید.

ترشحات واژن: تا زمان زایمان ترشحات واژن ادامه دارد، حتی ممکن است از قبل بیش تر شود. زمانی که هورمون ها افزایش می یابند ترشحات واژن رخ می دهند. این ترشحات اگر دارای رنگ زرد، صورتی، سبز و یا بد بو باشند باید هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

انرژی بالا: با شروع سه ماهه دوم بارداری علائمی مانند خستگی از بین خواهد رفت. افزایش انرژی و میل جنسی از دیگر نشانه های هفته بیستم بارداری است. افراد باید از این فرصت استفاده کنند زیرا ممکن است در سه ماهه سوم خستگی بیش تری را احساس کنید.

سوزش سر دل و سوء هاضمه: سیستم گوارش افراد با بزرگ شدن جنین تحت تاثیر قرار می گیرد. اگر دچار ناراحتی معده و سوزش سر دل شدید به تغذیه خود توجه بسیاری داشته باشید. غذا های اسیدی و تند می تواند سبب افزایش سوزش سر دل شود سعی کنید از غذاهای اسیدی و تند دوری کنید. اگر سوزش سر دل شما شدید شد هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

تورم: از دیگر علائم هفته بیستم می‌توان به تورم دست و پا اشاره کرد. در صورتی که تورم خفیف باشد و مشکلی برای شما ایجاد نکند طبیعی است. تورم بعد از زایمان کاهش پیدا می کند ولی اگر در دوران بارداری با تورم شدید و ناگهانی مواجه شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. با نوشیدن آب بسیار و استراحت می توانید تورم را کاهش دهید. برای از بین بردن تورم سعی کنید پای خود را از بدن بالا تر قرار دهید.

افزایش وزن: یکی از نشانه های بارز بارداری افزایش وزن می باشد. زن باردار می تواند هفته ای نیم تا یک کیلو اضافه وزن داشته باشد، البته بدن هر فردی با دیگر افراد متفاوت است. در صورت وجود هر گونه نگرانی درباره افزایش یا کاهش وزن با پزشک خود مشورت کنید.

تنگی نفس: زمانی که اندازه رحم افزایش می یابد فشاری به ریه ها وارد می شود و این فشار سبب تنگی نفس می شود. اگر دو یا چند قلو باردار باشید میزان تنگی نفس شما بیش تر می شود. در صورتی که دچار این مشکل شدید سعی کنید استراحت کنید.

بیرون زدن ناف: بانوان با بزرگ تر شدن شکم متوجه بیرون زدن ناف می شوند این مسئله موقتی است و بعد از زایمان از بین خواهد رفت ولی با این حال ممکن است در برخی از افراد اثرات آن باقی بماند.

علائم هفته بیستم بارداری

علائم سقط جنین

در هفته بیستم بارداری احتمال سقط جنین بسیار کم می باشد ولی اگر دچار خونریزی واژینال خفیف تا شدید شدید، دچار گرفتگی و درد شکم شدید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. در صورت از بین رفتن علائم بارداری و احساس بیماری و همچنین خروج مایع از واژن و خروج خون از واژن به پزشک مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که جنین شما سالم می باشد.

تغذیه مناسب هفته بیستم بارداری

در طول بارداری افراد باید تغذیه سالم و مناسبی را داشته باشند. در رژیم غذایی بارداری بیش از 300 میلی گرم در روز کافئین نخورید. افراد باید از غذاهایی که غنی از فیبر هستند استفاده کنند. سعی کنید از لوبیا، برنج، غلات، نان های سبوس دار و میوه و سبزی در رژیم غذایی خود استفاده کنید زیرا این غذا ها و میوه و سبزیجات دارای فیبر می باشند و فیبر می تواند از نفخ و یبوست جلوگیری کند. افراد باید از غذا هایی استفاده کنند که حاوی ویتامین و مواد معدنی کافی باشند.

در طول روز 4 وعده لبنیات و غذا های غنی از کلسیم بخورید و بنوشید. سعی کنید در وعده های غذایی از غذاهای غنی از آهن استفاده کنید. غذاهای غنی از آهن عبارتند از اسفناج، لوبیا، غلات صبحانه و گوشت بدون چربی، با استفاده از این غذا ها آهن مورد نیاز بدن خود و جنین را دریافت کنید. در طول روز سعی کنید از پرتقال، توت فرنگی، گل کلم، گوجه فرنگی که دارای ویتامین c هستند استفاده کنید. خانم های باردار برای تغذیه در بارداری روزانه به 80 تا 85 میلی گرم ویتامین c نیاز دارند.

فولات می تواند از نقص لوله عصبی جلوگیری کند پس سعی کنید از گوشت گوساله و حبوبات و سبزیجات برگ سبز تیره که دارای فولات هستند استفاده کنید. ماهی برای زنان باردار مفید است ولی افراد باید سعی کنند از ماهی هایی استفاده کنند که دارای جیوه بسیار پایینی می باشند زیرا ماهی هایی با جیوه بالا بسیار ضرر دارند. همچنین گوشت و ماهی را به خوبی بپزید و بعد میل کنید زیرا خوردن گوشت خام یا نیم پز برای شما ضرر دارد.

تغذیه مناسب هفته بیستم بارداری

باید ها و نباید های دوران بارداری

 • نوزادانی که از زنان سیگاری متولد می شوند به احتمال زیاد هنگام تولد دارای وزن کم تری هستند و بیش تر در معرض خطر اختلالات مادرزادی قرار می گیرند. سعی کنید در دوران بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • افراد باید در دوران بارداری رژیم غذایی متعادل و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشند. افراد باید سعی کنند آهن، کلسیم و اسید فولیک دریافت نمایند.
 • افراد باید در دوران بارداری خود خواب کافی داشته باشند. در صورتی که احساس خستگی می کنید بلافاصله استراحت کنید. افراد باید 7 تا 9 ساعت خواب داشته باشند.
 • الکل برای خانم های باردار دارای ضرر بسیاری می باشد و می تواند رشد کودک را تحت تاثیر قرار دهد. با مصرف الکل امکان تولد نوزادی مبتلا به سندروم جنینی الکل وجود دارد سعی کنید مصرف مشروبات الکلی را در دوران بارداری قطع کنید.
 • ورزش منظم ممکن است با مشکلاتی مانند بی خوابی، افزایش بیش از حد وزن، مشکلات خلقی و درد عضلانی مقابله کند. سعی کنید در طول بارداری ورزش کنید و ورزش را در برنامه خود قرار دهید.
 • گوشت و تخم مرغ خام و نیم پز دارای خطر های بسیاری می باشد و می تواند بیماری هایی مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز را همراه داشته باشد. سعی کنید گوشت و تخم مرغ را به خوبی بپزید و بعد از آن استفاده کنید.
 • غذا های دریایی دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری هستند و برای مادر و کودک مهم می باشند. غذای دریایی نیم پز یا خام استفاده نکنید سعی کنید از ماهی هایی با مقادیر بالای جیوه خودداری کنید زیرا برای شما ضرر دارد. ماهی هایی مانند اره ماهی، کاشی ماهی و کوسه دارای مقادیر بسیاری جیوه هستند سعی کنید از این ماهی ها استفاده نکنید.

کلام آخر

در هفته بیستم بارداری طول جنین حدود 17 سانتی متر می باشد. آزمایش هایی در هفته بیستم بارداری انجام می شود که افراد باید به بهترین متخصص زنان و زایمان جهت انجام این آزمایش ها مراجعه نمایند. علائم هفته بیستم بارداری ترشحات واژن، انرژی بالا، سوزش سر دل و سوء هاضمه، تورم و … می باشند. سعی کنید تغذیه مناسبی در این هفته داشته باشید.

بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا سعی داشته شما را با هفته بیستم بارداری و جنسیت جنین آشنا کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه نظر وارد سایت شوید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

کاهش وزن مادر در هفته بیستم حاملگی طبیعی است؟

کاهش وزن بعد از سه‌ماهه اول بارداری طبیعی نبوده و حتما باید برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید. برخی افراد در طول بارداری دچار تهوع شدید می‌شوند. استفراغ مکرر منجر به کاهش وزن شده و برای جنین مضر است. رژیم غذایی نامناسب نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

چرا در هفته بیستم حاملگی شکم من برجسته نشده است؟

هیچگاه اندازه شکم خود را با دیگر افراد باردار مقایسه نکنید. بزرگی شکم از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. ممکن است شما تا هفته بیستم بارداری برجستگی در شکم نداشته باشید. برای بررسی رشد جنین فقط باید به پزشک مراجعه کنید تا از طریق اندازه‌گیری ارتفاع رحم و سونوگرافی میزان رشد مشخص شود.

هفته ۲۰ بارداری چه بخوریم؟

برخی افراد به‌ اشتباه تصور می‌کنند که باید در دوران بارداری به‌جای دو نفر غذا بخورند. شما باید مراقب افزایش وزن بیش از حد در بارداری باشید. انواع مواد غذایی سالم از گروه سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و پروتئین‌ها را مصرف کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا