عمومی

بهترین دکتر رحم در تهران【سال 1403】❤️+ لیست 10 تایی

در این مقاله می خواهیم بهترین دکتر رحم در تهران را به شما همراهان عزیز معرفی کنیم. همه بانوان هر چند یک بار باید چکاپ انجام بدهند و به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنند، تا از بروز بیماری های ناگهانی مربوط به دستگاه تناسلی جلوگیری کنند. رحم عضو مهمی در بدن زنان به شمار می آید. دستگاه تناسلی زنان از قسمت های گوناگونی تشکیل شده است که باید درباره آن آگاهی داشت تا از بروز بیماری ها جلوگیری شود. دستگاه تناسلی بانوان به علت پیچیده بودن، ممکن است برخی از خانم ها و دختران آگاهی کامل در این مورد نداشته باشند و باعث نگرانی شوند. به همین دلیل سایت پزشکا در ادامه این مقاله شما را با بهترین دکتر رحم و توضیحات مربوط به آن آشنا می کند.

بهترین دکتر رحم در تهران + لیست 10 تایی

رحم چیست؟

رحم در قسمتی از دستگاه تناسلی به شکل گلابی بر عکس می باشد. رحم قسمت تخمک گذاری و رشد جنین است. این قسمت از عضله های قوی و مقاوم تشکیل شده است. در حالت عادی به طول 6 سانتی متر می باشد ولی در مواقع بارداری و تا زمان زایمان چندیم برابر می شود. به دلیل عضله های قوی، می توان در حین زایمان جنین را خارج کند. رحم در میان رکتوم و مثانه قرار گرفته است و در آخر به واژن اتصال می یابد. در کنار رحم لوله های فالوپ قرار گرفته اند و در قسمت پایینی به وسیله گردنه رحم که اصطلاحا سرویکس نام دارد، به واژن متصل شده است.

قسمت داخلی رحم که آندومتر نام دارد و به این وسیله به تغییر در روال ساخت هورمون ها می شود و جریان یافته به همین علت خونریزی ماهیانه اتفاق می افتد. همین تغییرات در هورمون ها به تشکیل دیواره آندومتر کمک می کند و آن محدوده را برای تشکیل جنین حاضر می کند.

قسمت های مختلف رحم

سطح داخلی رحم

سطح داخلی رحم از بافتی فعالی به نام آندومتر پوشیده شده‌است. این بافت به تغییرات هورمونی حساس بوده و پس از بلوغ تا پیش از یائسگی در هر دوره قاعدگی، ریزش می‌کند و باعث خونریزی (عادت ماهیانه) می شود. پس از پایان خونریزی، این بافت مجدداً ترمیم می‌شود. تغییرات بافتی آندومتر، فضای رحم را برای پذیرش جنین (در صورت حاملگی) و لانه گزینی آن آماده می‌کند.

تخمدان ها
اندام های جفت و کوچک بیضی شکل به اندازه یک حبه انگور بزرگ بوده که در نزدیک دیواره جانبی حفره لگنی قرار گرفته اند. این اندام ها مسئول تولید تخمک و ترشح هورمون های استروژن ، پروژسترون و تسترون در خانم ها می باشند. %50 تستسترون در خانم ها از تخمدان ها و غدد آدرنال بدرون خون ترشح می شود. استروژن مسئول ایجاد ویژگی های ظاهری زنانه در زمان بلوغ می شود نیز برای بلوغ و حفظ اندام های تناسلی در دوران فعالیتشان ضروری می باشد. پروژسترون باعث آماده شدن رحم در دوره حاملگی و آماده شدن غدد شیری پستان ها برای شیردهی می شود. فعالیت پروژسترون و استروژن باعث ایجاد سیکل قاعدگی و تغییرات آندومتر رحم می شود.

در خانم ها سلول های تخمک قبل از تولد در تخمدان ها بوجود می آیند و تا حدود 50 سالگی نیز می توانند فعال شده و رشد کنند. در شروع بلوغ در دختران حدود 400000 تخمک در تخمدان ها وجود دارند. ماهیانه بطور تصادفی از یکی از تخمدان ها یک تخمک رها شده و وارد لوله فالوپ شده تا به رحم برسد. رها شدن تخمک ها از تخمدان ها ماهیانه بصورت تصادفی می باشد و به اینصورت نمی باشد که بترتیب مثلا 1 ماه از تخمدان راست و ماه دیگر از تخمدان چپ آزاد شود. اگر در این مرحله عبور از لوله رحمی یا فالوپ تخمک با اسپرم روبرو شود اسپرم به درون تخمک نفوذ کرده و تخم تشکیل می شود. پس از لقاح نام محصول زیگوت می باشد که از طریق لوله رحمی وارد حفره رحم می شود که این زمان حدود 5 روز طول می کشد. در طی این 5 روز زیگوت تکثیر یافته و تبدیل به آمبریو شده و آنچه وارد حفره رحمی می شود آمبریو نام دارد و حدود روز 6 در دیواره رحم لانه گزینی انجام می شود .

لوله های فالوپ یا رحمی
لوله های فالوپ 2 لوله ظریف و نازک بوده که در دو طرف از تخمدان ها به سمت رحم امتداد می یابند . سلول تخمک درون تخمدان رشد می کند. در زمان تخمک گذاری دیواره تخمدان پاره شده و تخمک رها می شود و از طریق لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می کنند. معمولا درون همین لوله های فالوپ یا لوله های رحمی لقاح اسپرم و تخمک صورت می گیرد . گاهی امبریو بجای درون رحم در لوله رحمی یا فالوپ لانه گزینی می کند که باعث ایجاد حاملگی خارج رحم می شود.

واژن در محل اوون به ارگانهای خارجی متصل می شود که آنها شامل لابیا کلیتوریس و مجاری ادراری می باشد. واژن از طریق سرویکس به رحم متصل می شود . زمانیکه جنین به اندازه کافی رشد کرده باشد و توانایی ادامه بقا را پیدا کند از رحم خارج می شود به این صورت که سرویکس گشاد شده و انقباضات رحمی جنین را از کانال زایمان به سمت واژن و بیرون هل می دهند.

10 تا از بهترین دکتر رحم در تهران را که باید بشناسید!

دکتر اعظم السادات موسوی

دکتر اعظم السادات موسوی

دکتر اعظم السادات موسوی متولد سال ۱۳۳۶ در شهرستان قم می‌ باشد. ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان فخر رازی به پایان رسانده و در سال ۱۳۵۴ در رشته پزشکی دانشکده تبریز پذیرفته شدند. دکتر موسوی در سال ۱۳۶۷ درجه تخصصی خود را در رشته زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب نمود. ایشان دوره تکمیلی سونوگرافی زنان و زایمان را در دانشگاه لندن گذرانده اند و بنیان گذار رشته انکولوژی زنان در دانشگاه تهران و بیمارستان امام خمینی می‌ باشند. دکتر موسوی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و آمریکا توانست در سال ۱۳۷۳ این رشته را راه اندازی نماید و خدمات برتری در این حوزه به بانوان ارائه دهد.

خدمات دکتر اعظم السادات موسوی:

 • درمان زگیل تناسلی، یائسگی و اندومتریوز رحم
 • درمان سرطان دهانه رحم، سرطان رحم و سرطان تخمدان
 • غربالگری سرطان در خانم‌ ها و تست پاپ اسمیر
 • کولپوسکوپی و رادیوتراپی
 • جراحی افتادگی رحم و عمل تنگ کردن واژن
 • شیمی درمانی، جراحی هیستروسکوپی و هورمون درمانی
 • سقط مکرر، سونوگرافی واژینال، درمان تبخال تناسلی و زخم دهانه رحم

آدرس: تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، بیمارستان تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک چهارم

شماره تماس: 02188712459

دکتر ندا سالاریه

دکتر ندا سالاریه

دکتر ندا سالاریه با کسب رتبه ۱۸ در کنکور سراسری توانست وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شود. وی بورد تخصصی خود را در رشته جراحی زنان، زایمان و نازایی دریافت نموده است و دارای مقالات متعددی در نشریات معتبر داخلی و خارجی نیز می‌ باشد. دکتر سالاریه مدرک پیشرفته جراحی ترمیمی و پلاستیک زنان را با موفقیت کسب نموده است و دارای گواهینامه لیزر واژینال پیشرفته نیز است. ایشان مدرس دوره‌ های لیفت واژن با نخ هستند و سابقه انجام بیش از ۱۰ هزار عمل زایمان طبیعی و سزارین را در کارنامه پزشکی خود دارا می‌ باشند.

خدمات دکتر ندا سالاریه:

 • زایمان سزارین و طبیعی بدون درد، ابدومینوپلاستی و برداشتن چربی‌ های اضافه شکم
 • آی یو آی، درمان سرطان رحم و عفونت گردن رحم
 • مشاوره تعیین جنسیت جنین، درمان پولیپ دهانه رحم، میکروپیگمنتیشن
 • جراحی لاپاراسکوپی و درمان خشکی واژن، جراحی زیبایی زنان، لابیا پلاستی و روشن سازی واژن
 • درمان اختلالات روابط جنسی، مشکلات یائسگی، پر مویی و ریزش موی سر هورمونی
 • درمان فیبروم رحمی، حاملگی خارج از رحم، مشکلات ارگاسم و درد حین رابطه جنسی
 • درمان سرطان سینه، کیست پستان، خونریزی غیر طبیعی رحم و سندروم تخمدان پلی کیستیک

آدرس: تهران، خیابان گاندی جنوبی، نبش کوچه نوزدهم، پلاک ۲۸

شماره تماس: 02188656158

دکتر سوسن میرزا محمدی

دکتر سوسن میرزا محمدی

دکتر سوسن میرزا محمدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری در تهران می‌ باشد که هم اکنون خدمات خود را در بالاترین سطح کیفی به مراجعان ارائه می‌ دهد. ایشان مدرک پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۰ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کسب کردند. دکتر میرزا محمدی در سال ۱۳۹۰ در رشته تخصصی زنان و زایمان مشغول به تحصیل شده است و موفق به کسب رتبه اول امتحانات بورد دانشگاه ایران در سال ۱۳۹۴ نیز شد. وی هم اکنون با بیش از ۱۰ سال سابقه از برترین گزینه‌ ها جهت مراجعه شما عزیزان به شمار می‌ رود.

خدمات دکتر سوسن میرزا محمدی:

 • درمان عفونت قارچی واژن، زگیل و تبخال تناسلی
 • درمان سرطان دهانه رحم، زخم رحم و افتادگی مثانه
 • سندروم پیش از قاعدگی، سقط مکرر و بی‌ اختیاری ادرار
 • درمان ناباروری، زایمان سزارین، طبیعی و تعیین جنسیت
 • جلوگیری از بارداری، زایمان طبیعی بدون درد، تنگ کردن واژن و لابیا پلاستی
 • پرینوگرافی، سفید کردن واژن، پلاسماتراپی و کربوکسی تراپی واژینال
 • رفع تیرگی ژنیتال، پرینوگرافی پس از زایمان و سفید کردن واژن با لیزر
 • انجام تست پاپ اسمیر، لاپاراسکوپی، هیسترکتومی و مراقبت‌ های پس از زایمان

آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، ابتدای ستارخان، ساختمان ۷۸۵، طبقه بالای داروخانه دکتر رحیمی

شماره تماس: 02144216561

دکتر ریحانه رمضانی نژاد

دکتر ریحانه رمضانی نژاد

دکتر ریحانه رمضانی نژاد مدرک پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۴ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران دریافت نموده است. او به مدت دو سال به عنوان پزشک مسئول در اورژانس استان قم فعالیت داشته است و بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان خود را در سال ۱۳۹۱ از دانشگاه علوم پزشکی قزوین کسب کرده است. دکتر رمضانی نژاد طرح تخصصی خود را در استان کرمان گذرانده است و بیش از ۱۴۰ مورد زایمان سزارین و طبیعی را در هر ماه با موفقیت در این استان ثبت نموده است. ایشان دوره لاپاراسکوپی پایه خود را در بیمارستان صارم تحت نظر دکتر صارمی گذراندند و هم اکنون از برترین گزینه‌ ها جهت مراجعه شما عزیزان به شمار می‌ر وند.

خدمات دکتر ریحانه رمضانی نژاد:

 • درمان سرطان رحم، تخمدان و زخم دهانه رحم
 • درمان تبخال تناسلی، مشکلات یائسگی و قاعدگی و سرطان پستان
 • درمان اختلالات هورمونی، عفونت‌ های ژنیتال و بهداشت ناحیه تناسلی
 • جوانسازی واژن، درمان افتادگی و گشادی واژن و خشکی
 • درمان زگیل تناسلی، ترمیم پرده بکارت و ویروس hpv
 • درمان بی‌ اختیاری و تکرر ادرار در بانوان، افزایش میل جنسی و ارگاسم
 • درمان درد در روابط زناشویی، تنگ کردن واژن و رفع تیرگی واژن

آدرس: تهران، فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره، بین چهارراه سیدالشهدا و خیابان سجده‌ ای، روبروی داروخانه دکتر بحرینی، پلاک ۲۴۸، طبقه چهارم، واحد یازدهم

شماره تماس: 02176710465

دکتر ماندانا اکبری

دکتر ماندانا اکبری

دکتر ماندانا اکبری متولد سال ۱۳۵۴ در شهر همدان می‌ باشد. ایشان در سال ۱۳۸۰ به صورت مستقیم و پس از اتمام دوره پزشکی عمومی توانستند وارد دوره تخصصی دستیاری رشته زنان شوند. دکتر اکبری در استان‌ های تهران، همدان و لرستان به عنوان پزشک متخصص فعالیت دارد. از برترین افتخارات ایشان می‌ توان به کسب عنوان متخصص نمونه در سال ۱۳۸۷ در استان لرستان اشاره کرد. ایشان هم اکنون از با تجربه‌ ترین‌ های این رشته به شمار می‌ روند که تمام خدمات زیبایی و درمانی زنان را با کیفیت بالایی ارائه خواهند داد.

خدمات دکتر ماندانا اکبری:

 • لابیا پلاستی، واژینوپلاستی، هیسترکتومی و جراحی زیبایی واژن
 • تزریق ژل به واژن، تزریق چربی به واژن و سفید کردن واژن
 • درمان عفونت واژن و سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • درمان ضایعات تناسلی و مشاوره قبل از بارداری
 • درمان سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم، زایمان طبیعی و سزارین بدون درد

آدرس: تهران، خیابان پاسداران، روبروی لبافی نژاد، بوستان نهم، ساختمان مهرگان، طبقه دوم، واحد دهم

شماره تماس: 02122584154

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۷ در دانشگاه علوم پزشکی تنکابن به پایان رسانده است. ایشان دوره طرح پزشکی عمومی خود را در استان بوشهر سپری نموده اند و در سال ۱۳۹۱ موفق به تحصیل در رشته تخصصی زنان و زایمان شدند. دکتر شهریاری پور تخصص پزشکی خود را در رشته زنان و زایمان در سال ۱۳۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب نموده است. وی دوره فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران سپری نموده و هم اکنون از بهترین دکتر رحم در تهران به شمار می‌ رود.

خدمات دکتر رویا شهریاری پور:

 • لاپاراسکوپی کیست تخمدان، رحم و فیبروم رحم
 • لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم
 • شانس بارداری پس از لاپاراسکوپی
 • هیستروسکوپی رحم
 • کولپوسکوپی و زایمان طبیعی و سزارین
 • جراحی زیبایی زنان، لابیا پلاستی، تنگ کردن واژن و سفید کردن واژن

آدرس: تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، روبروی بیمارستان مدرس، پلاک ۱۷۵، ساختمان پزشکان پلیکان، واحد سوم

شماره تماس: 09052445354

دکتر طاهره فروغی فر

دکتر طاهره فروغی فر

دکتر طاهره فروغی فر دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و سابقه تدریس در این دانشگاه را نیز دارا است. ایشان عضو انجمن زنان و زایمان کشور هستند و مدارک معتبری از کشورهای اروپایی نیز دریافت کرده‌ اند. دکتر فروغی فر تاکنون مقالات معتبر بسیاری را در ژورنال‌ های خارجی و ایرانی چاپ کرده و دارای رتبه اول طرح تحقیقاتی دوران فلوشیپ فوق تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز می‌ باشد. وی در کنگره‌ های معتبری در کشورهای آمریکا و کانادا شرکت کرده است و مدرک جراحی زیبایی و ترمیمی واژن را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نموده است.

خدمات دکتر طاهره فروغی‌ فر:

 • لابیا پلاستی، تنگ کردن واژن و واژینوپلاستی
 • جراحی زیبایی کلیتوریس
 • پلاسماتراپی واژن و روشن کردن واژن
 • زایمان سزارین و طبیعی بدون درد
 • عمل جراحی فیبروم رحم و تکنیک جراحی افتادگی رحم
 • درمان عفونت‌ های واژینال و زگیل تناسلی

آدرس: تهران، سعادت آباد، خیابان علامه طباطبایی جنوبی، خیابان چهلم مرکزی، پلاک هشتم، واحد چهارم

شماره تماس: 02126760572

دکتر غزاله موسوی زاده

دکتر غزاله موسوی زاده

دکتر غزاله موسوی‌ زاده جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می‌ باشد که فلوشیپ نازایی خود را از پژوهشکده علمی صارم دریافت کرده است. ایشان گواهینامه لاپاراسکوپی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کردند و هم اکنون از با تجربه‌ ترین پزشکان در زمینه درمان بیماری‌ های رحم محسوب می‌ شوند.

خدمات دکتر غزاله موسوی زاده:

 • زایمان طبیعی و سزارین بدون درد
 • درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک و فیبروم رحم
 • درمان کیست تخمدان، سرطان رحم و سرطان تخمدان
 • تعیین جنسیت و درمان نازایی
 • لابیا پلاستی و جراحی تنگ کردن و سفید کردن واژن
 • درمان درد بارداری و درد حین روابط جنسی

آدرس: تهران، شهران جنوبی، نبش علیوردی، پلاک دوازدهم، طبقه سوم، واحد یازدهم

شماره تماس: 02144328244

دکتر فاطمه نعمت اللهی

دکتر فاطمه نعمت اللهی

دکتر فاطمه نعمت اللهی متخصص زنان، زایمان، نازایی و سونوگرافی می‌ باشد که از دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه علمی بالایی فارغ التحصیل شده است. ایشان دارای گواهینامه سونوگرافی زنان و عضو آکادمی جراحان آمریکا هستند. دکتر نعمت اللهی در سال‌ های اخیر بیش از ۵۰ هزار جراحی زنان و زایمان را با موفقیت در کارنامه پزشکی خود به ثبت رسانده است. ایشان دوره‌ های تکمیلی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی خود را در مراکز معتبر علمی طی نمودند و هم اکنون گزینه‌ ای برتر جهت مراجعه شما عزیزان به شمار می‌ روند.

خدمات دکتر فاطمه نعمت اللهی:

 • سونوگراف حاملگی و سونوگرافی رحم و تخمدان‌ ها
 • زایمان طبیعی، سزارین، هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی
 • مشاوره قبل از بارداری و تعیین جنسیت جنین
 • مراقبت‌ های دوران بارداری و سونوگرافی واژینال

آدرس: تهران، تقاطع خیابان مطهری و سهروردی، ضلع شمال شرقی، پلاک ۲۷۳، طبقه اول، واحد اول

شماره تماس: 02188430922

دکتر منیژه جوانمرد خوشدل

دکتر منیژه جوانمرد خوشدل

دکتر منیژه جوانمرد خوشدل فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی در سال ۱۳۸۵ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌ باشد. ایشان در رشته تخصصی جراحی زنان و زایمان در سال ۱۳۹۲ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فارغ التحصیل شده‌ اند و دوره تکمیلی اختلالات کف لگن را نیز در دانشگاه علوم پزشکی تهران سپری کردند. دکتر جوانمرد دوره تکمیلی هیستروسکوپی را در دانشگاه تهران و دوره تکمیلی لاپاراسکوپی را در مرکز ناباروری ابن سینا سپری کرده و هم اکنون از برترین گزینه‌ ها جهت مراجعه شما عزیزان به شمار می‌ رود.

خدمات دکتر منیژه جوانمرد خوشدل:

 • مشاوره و مراقبت‌ های پیش از بارداری
 • جراحی‌ های زیبایی و درمانی زنان
 • مراقبت‌های دوران بلوغ قاعدگی و یائسگی
 • تشخیص و درمان سرطان رحم، سرطان تخمدان و سرطان سینه
 • روشن سازی، تنگ کردن و لابیا پلاستی واژن

آدرس: تهران، فلکه سوم تهرانپارس، خیابان ۱۹۶ غربی، مجتمع پزشکان تهرانپارس، طبقه پنجم، واحد ۵۲

شماره تماس: 02177714405

انواع بیماری های رحم

رحم می تواند درگیر بیماری های مختلفی شود، که در زیر به بعضی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • سرطان رحم
 • سرطان دهانه ی رحم
 • فیبروم های رحمی
 • پولیپ های داخل رحم
 • بیماری ها خونریزی دهنده
 • اختلالات آناتومیک رحم

در برخی مواقع افتادگی های عضلات در بانوان سبب بروز مشکلات مختلفی می شود، که از مهم ترین آن ها می توان به افتادگی رحم (پرولاپس) یا بیرئن زدگی رحم (پروسیدنشیا) اشاره کرد.

معمولا افتادگی رحم دلایل مختلفی دارد و باعث می شود رحم از تغییر شکل داده و به داخل واژن برود.

فیبروم های رحمی

فیبروم  رحم در ناحیه های گوناگونی در رحم رشد می کند که به آن توده های سرطانی خوش خیم گفته می شود. هیچ دلیل علمی برای مشخص شدن رشد فیبروم ها پیدا نشده است. درمان این فیبروم ها به محل قرار گیری آن ها بستگی دارد.

سونوگرافی رحم

سونوگرافی شیوه ای برای تشخیص بیماری های رحم و تخمدان ها می باشد که معمولا روی شکم انجام می شود. ولی در بعضی موارد برا تشخیص بهتر از روش سونوگرافی واژینال استفاده می شود. در این روش دستگاه ترانس که بسیار نازک و بلند است، به داخل واژن فرو برده و سپس مشکلات رحم و لگن را تشخیص می دهند.

بهتر است که بدانید در سونوگرافی رحم و تخمدان ها، به هیچ عنوان از اشعه های مضر استفاده نمی شود و برای تشخیص از امواج صوتی استفاده می کنند تا بتوانند با تصاویری که بر روی مانیتور نقش می بندد را بررسی کنند.

به همین دلیل خطری برای انجام سونوگرافی رحم و تخمدان ها وجود ندارد و سلامت بیمار را تهدید نمی کند. هر چند ممکن است در حین انجام سونوگرافی واژینال ممکن است کمی درد حس شود که بیشتر مواقع با مهارت و تخصص پزشک از بین خواهد رفت.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی ها با توجه به کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند که انواع آن سونوگرافی تخمدان، رحم و واژینال است که عبارت اند از:

سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی هایی که در هنگام بارداری انجام می شود، سونوگرافی رحم و تخمدان است. این سونوگرافی در 3 ماهه اول دوم و سوم بارداری انجام می شود. هدف از این کار جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، وضعیت جنین، تشکیل جنین خارج از رحم، تعیین تاریخ زایمان می باشد.

این نوع سونوگرافی، با پروپ ها معمولی بر روی شکم انجام می شود، مانند بقیه سونوگرافی ها در تمام نقاط بدن با این روش صورت می گیرد. اما در سونوگرافی واژینال در زمان بارداری از ترانس های بسیار کوچک استفاده می کنند.

روش های درمان افتادگی رحم

درمان بستگی به شدت و مرحله پروپلابس دارد. اکثر پزشکان زنان حس می کنند بهترین راه برای درمان افتادگی رحم برداشتن آن یا جراحی به نام هیسترکتومی و سپس چسباندن راس واژن به بخش های سالم رباط های داخل بدن است. از سوی دیگر سایر متخصصان زنان

از سوی دیگر، سایر متخصصان زنان احساس می کنند که هیسترکتومی یک عمل جراحی بزرگ است و تنها در صورتی باید انجام شود که شرایطی در رحم وجود داشته باشد که به آن نیاز دارد. در همین راستا، بحث هایی در میان متخصصان زنان در مورد نیاز به هیسترکتومی برای درمان افتادگی رحم وجود داشته است.

برخی از متخصصان زنان عقیده دارند که ترمیم صحیح رباط ها تنها چیزی است که برای اصلاح افتادگی رحم لازم است و هیسترکتومی طولانی تر، درگیرتر و پرخطرتر از نظر پزشکی ضروری نیست. برای این منظور، اخیراً عملی ساخته شده است که از لاپاراسکوپ برای ترمیم رباط‌های نگهدارنده و حفظ رحم استفاده می‌کند. رباط‌ها که رباط‌های رحمی خاجی نامیده می‌شوند، اغلب در وسط آسیب می‌بینند، در حالی که قسمت‌های پایین و بالایی معمولاً دست نخورده هستند. با این روش لاپاراسکوپی، جراح قسمت تحتانی دست نخورده رباط ها را با بخیه های قوی و دائمی به قسمت فوقانی قوی رباط ها متصل می کند. این کار ترمیم را بدون برداشتن رحم انجام می دهد. این روش فقط به اقامت کوتاه مدت در بیمارستان و بهبودی سریع نیاز دارد. یک مطالعه اخیر در استرالیا نشان داد که این عمل که هیستروپکسی لاپاروسکوپی بخیه نامیده شده است، نتایج بسیار خوبی دارد. تمرین ما اجرای این روش جدید را در سال ۲۰۰۰ آغاز کرد و نتایج ما نیز بسیار خوب بوده است. با این حال، همانطور که در مورد تمام روش های ترمیمی وجود دارد، هدف موفقیت این روش در طولانی مدت است. از آنجایی که ارزیابی های طولانی مدت در حال انجام است، نظر پزشک خود را در مورد این عمل جویا شوید و مطمئن شوید که دلایل توصیه آن ها را متوجه شده اید.

همین روش حفظ رحم نیز ممکن است از طریق واژن انجام شود که یک ورودی کوچک به شکم پشت دهانه رحم ایجاد می کند و رباط ها را دوباره به رحم و دهانه رحم می چسباند. این را هیستروپکسی واژینال- رحمی ساکرال می نامند و هیچ جای زخم شکمی باقی نمی گذارد. ما از سال ۲۰۰۰ نیز تجربه بسیار خوبی با این رویکرد داشته ایم، به خصوص اگر سایر روش های واژینال به طور همزمان برای سیستوسل، رکتوسل یا تنگی واژن مورد نیاز باشد.

برخی از استراتژی ها می توانند خطر ابتلا به افتادگی رحم را کاهش داده و از بدتر شدن آن جلوگیری کنند.

این شامل:

 • انجام تمرینات کگل به طور منظم و صحیح
 • پیشگیری و درمان یبوست
 • اجتناب از بلند کردن سنگین
 • استفاده از مکانیک صحیح بدن در صورت لزوم
 • مدیریت سرفه مزمن
 • حفظ وزن سالم از طریق رژیم غذایی و ورزش
 • در نظر گرفتن درمان جایگزین استروژن در دوران یائسگی
 • اگر پرولاپس علائم بدتر شدن را نشان دهد، ممکن است انواع دیگری از درمان لازم باشد
کلام آخر
از شما سپاس گذاریم که ما را در این مقاله همراهی کردید. امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد. پزشکانی که در این مقاله معرفی کردیم، صرفا برای معرفی و شناخت می باشند. برای اطلاعات بیشتر بهتر است از طریق مراجعه حضوری اقدام کنید. سایت پزشکا همواره تمام تلاش خود را می کند تا بهترین مطالب را در اختیار شما قرار دهد.
4.2/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا