بیماری هاپزشکان

بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم 10 تا از بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران را به شما معرفی کنیم. سیستم عصبی انسان ها از دو بخش مرکزی و محیطی تشکیل شده است که اختلال و مشکل در هریک از آن ها باعث بروز مشکل می شود. متخصص جراح مغز و اعصاب پزشکی است که وظیفه دارد مشکلات عصبی و بیماری هایی که بر عملکرد این سیستم تاثیر می گذارند را شناسایی کند و به درمان آن ها بپردازد. در مواقعی که نیاز به جراحی است جراح مغز و اعصاب دست به کار می شود و مغز و ستون فقرات فرد را جراحی می کند. برای درمان مشکلات جدی عصبی که نیاز به جراحی دارند باید به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کرد.

جراح مغز و اعصاب کیست؟

جراح مغز و اعصاب یا نورولوژیست به پزشکان متخصصی گفته می شود که در حوزه جراحی مغز، نخاع، اعصاب محیطی و سیستم عروق مغزی فعالیت می کنند و در این زمینه ماهر و کاربلد هستند. جراحی مغز و اعصاب طیف وسیعی از بیماری های مادرزادی مغز، تومورها، اختلالات عروقی مغزی، سکته مغزی و بیماری های نخاعی را درمان می کند. برای اخذ تخصص جراحی مغز و اعصاب باید تا 16 سال تحصیل و مطالعه کرد. این حیطه بسیار حساس است و با مرگ و زندگی افراد ارتباط دارد، بنابراین قبل از درمان مشکلات مغز و اعصاب خود تحقیقات لازم را انجام دهید و به بهترین دکتر مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید.

جراح مغز و اعصاب کیست؟

وظایف جراح مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب وظایف مختلفی دارد و طیف گسترده ای را شامل می شود. برخی از وظایف کلی جراح مغز و اعصاب شامل موارد زیر است:

1- اولین وظیفه جراح مغز و اعصاب تشخیص بیماری افراد است. مراجعان با بیماری های مختلفی به دکتر مراجعه می کنند و جراح مغز و اعصاب باید با روش هایی مانند سی تی اسکن و عکس برداری از سر فرد بیماری او را تشخیص بدهد. این مرحله جزء حساس ترین وظایف جراح می باشد چرا که ممکن است تشخیص اشتباه او منجر به مرگ فرد شود.

2- دومین وظیفه جراح مغز و اعصاب انتخاب بهترین روش درمان است. بهترین جراح باید با صبر و حوصله فرد را معاینه کند سپس با توجه به شواهد موجود بهترین روش درمان را برای فرد انتخاب کند.

3- سومین وظیفه مهمی که جراح مغز و اعصاب بر عهده دارد و مهم ترین وظیفه او محسوب می شود جراحی بیمار می باشد. این مرحله باید با دقت و حساسیت بالایی انجام شود و پزشک متخصص شرایط و حال روحی مناسبی برای عمل داشته باشد. در این مرحله ممکن است عمل موفقیت آمیز باشد یا منجر به مرگ فرد شود. جراح مغز و اعصاب باید به خود مسلط باشد و در لحظه بهترین تصمیم ممکن را بگیرد.

4- برخلاف تصور افراد وظیفه جراح مغز و اعصاب بعد از عمل جراحی تمام نمی شود و ادامه پیدا می کند. بهترین جراح باید بعد از عمل هم فرد را کنترل کند و مراقبت های لازم را برای او انجام دهد. بیمار هم باید به صورت مداوم نزد پزشک متخصص چکاپ شود.

بیماری های مغز و اعصاب

جراح و متخصص مغز و اعصاب به درمان بسیاری از بیماری ها می پردازد. برخی بیماری ها فقط با جراحی مغز و اعصاب بهبود پیدا می کنند. شایع ترین و خطرناک ترین بیماری های مغز و اعصاب شامل موارد زیر هستند:

1- بیماری مننژیت: بیماری مننژیت یک عفونت خطرناک در قسمت بیرونی مغز یا نخاع فرد است. این بیماری علائمی مانند تب دارد ولی این علائم بسیار طولانی تر و شدیدتر هستند.

2- اختلالات ستون فقرات: اختلالات ستون فقرات مشکلات زیادی را شامل می شود که با جراحی مغز و اعصاب این مشکلات حل می شوند. برخی از این مشکلات شامل رفع تومورهای ستون فقرات و نخاع و رفع آسیب دیدگی و شکستگی مهره های ستون فقرات است. جراح مغز و اعصاب برای رفع این مشکلات ستون فقرات عمل های مختلفی انجام می دهد.

3- بیماری پارکینسون: بیماری پارکینسون به بیماری گفته می شود که مغز بیمار نمی تواند به اندازه کافی دوپامین ترشح کند و این باعث اختلال در حرکات و فعالیت های فرد می شود. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دچار لرزش و مشکلات تعادلی می شوند و زندگی سختی خواهند داشت. جراح مغز و اعصاب می تواند با کارگذاری الکترود در بدن فرد، مغز او را برای ساخت دوپامین تحریک و بیماری فرد را درمان کند.

4- بیماری صرع: بیماری صرع از اختلال در سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد. برای درمان صرع روش های جراحی زیادی وجود دارد که با تشخیص پزشک باید یکی از آن ها اعمال شود.

5- داشتن تومورهای مغزی: توده از رشد غیر طبیعی و شدید سلول های مغز به وجود می آید که به این توده ها تومور مغزی گفته می شود. جراح مغز و اعصاب با عمل جراحی می تواند این توده ها را از مغز بیمار خارج کند.

6- ضایعات عروق مغزی: از بیماری های دیگری که جراح مغز و اعصاب می تواند آن را درمان کند ضایعات عروق مغزی است. ضایعات عروق مغزی به مشکلات رگ های خونی مغز گفته می شود که در نهایت می تواند باعث اختلال در خون رسانی و سکته مغزی شود.

7- بیماری هیدروسفالی: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که مایعات اضافی در مغز جمع می شوند و در نهایت باعث فشار به بافت مغز و بزرگ شدن جمجمه می شوند.

بیماری های مغز و اعصاب

ویژگی های بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران

بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران ویژگی های مختلفی دارد، چرا که این حوزه نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد و با جان انسان ها در ارتباط است. بنابراین قبل از عمل جراحی تحقیق کنید و به دکتر ماهر و متخصصی مراجعه کنید. برخی از ویژگی های بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران شامل موارد زیر است:

 • بهترین جراح مغز و اعصاب ایران باید در این زمینه متخصص باشد و تحصیلات علمی خود را از مراکز علمی معتبری اخذ کرده باشد.
 • بهترین جراح باید صبر و حوصله زیادی داشته باشد و بیماران را با دقت معاینه کند.
 • جراح مغز و اعصاب باید با بیماران خود صمیمی باشد و با آن ها به خوبی رفتار کند.
 • بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران باید از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات و ابزارهای روز دنیا در جراحی های خود استفاده کند تا بیماران بهترین نتیجه ممکن را کسب کنند.
 • مطب بهترین جراح مغز و اعصاب باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و وسایل و ابزارها به صورت مداوم استریل شوند.
 • مطب بهترین جراح باید در محلی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام شود.
 • بهترین جراح مغز و اعصاب باید مصلحت بیماران را در نظر بگیرند و به خاطر منافع مالی تصمیم نادرستی نگیرند.

10 تا از بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران را بشناسید!

دکتر رضا جاودانی

دکتر رضا جاودانی

دکتر رضا جاودانی جراح مغز، نخاع و ستون فقرات بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات. جراحی تومورهای مغز و نخاع جراحی دیسک کمر و گردن جراحی بدشکلی های ستون فقرات جراحی های اعصاب محیطی جراحی خونریزی های مغزی جراحی شکستگی های…

خدمات:

 • تنگی کانال نخاع
 • آسیب ستون فقرات
 • جراحی انحراف ستون فقرات
 • تومور نخاع
 • تومور مغزی
 • جراحی دیسک کمر
 • جراحی دیسک گردن

آدرس: سعادت اباد خیابان فرحزادی روبریو اریکه ایرانیان کوچه عباسی اناری پلاک ۵۱ واحد ۱

شماره تماس:

09901554070

روش های درمانی جراح مغز و اعصاب

روش ها و ابزارهای گوناگونی برای تشخیص مشکلات مغز و اعصاب وجود دارد که جراح برای هریک از بیماری ها از آن استفاده می کند. برخی از این روش های درمانی شامل موارد زیر است:

1- روش مگنتوآنسفالوگرافی: در این روش دلایل تشنج و صرع پیدا می شود و سپس پزشک می تواند آن ها را درمان کند.

2- روش الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی: از این روش برای تشخیص بیماری هایی مانند التهاب مغزی، تومور و صدمات مغزی و نخاعی استفاده می شود. در این روش تکنسین ها تعداد زیادی الکترود روی پوست سر قرار می دهند و فعالیت های الکتریکی مغز را ثبت می کنند.

3- ام آر آی مغزی یا تصویربرداری مغناطیسی: از این روش برای تصویربرداری دقیق از مغز و نخاع استفاده می شود. برای این عکس برداری از امواج رادیویی و مغناطیسی کمک گرفته می شود.

4- روش پت اسکن یا توموگرافی گسیل پوزیترون: از این روش برای تشخیص سرطان در مغز و نخاع استفاده می شود.

5- سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری: در این روش از اشعه ایکس برای تصویربرداری کامپیوتری از سیستم عصبی استفاده می شود. تصاویر ایجاد شده کمک بزرگی به جراح مغز و اعصاب می کند.

6- آنژیوگرافی: برای تصویر برداری از رگ های خونی از آنژیوگرافی استفاده می شود. در این روش ماده ای رنگی به رگ تزریق می شود و با اشعه ایکس از سیستم جریان خون تصویربرداری می شود. از آنژیوگرافی برای تشخیص اختلالات عروق مغزی استفاده می شود.

7- نمونه برداری از مایع مغزی و نخاعی: در این روش جراح مغز و اعصاب از با استفاده از یک سوزن که به ستون فقرات وارد می کند از مایع مغزی و نخاعی نمونه برداری می کند. از این روش برای درمان بیماری هایی مانند سرطان خون، ام اس و منژیت استفاده می شود.

روش های درمانی جراح مغز و اعصاب

عوارض جراحی مغز و اعصاب

بعد از جراحی مغز و اعصاب ممکن است عوارض زیادی در کوتاه مدت و بلند مدت برای فرد به وجود بیاید. برخی از این عوارض شامل موارد زیر است:

 • بعد از جراحی مغز و اعصاب ممکن است فرد دچار ضعف شدید بدنی شود.
 • بیمار ممکن است بعد از به هوش آمدن دچار سرگیجه و حالت تهوع شود.
 • بعد از جراحی مغز و اعصاب ممکن است فرد علائمی مانند عدم تعادل و عدم هماهنگی داشته باشد.
 • بعد از جراحی مغز و اعصاب ممکن است برای فرد تغییرات شخصیتی به وجود بیاید.
 • حالت گیجی از علائم دیگر جراحی مغز و اعصاب است که در بیماران بسیار شایع است.
 • از عوارض جانبی دیگری که بعد از جراحی مغز و اعصاب ممکن است برای فرد ایجاد شود اختلالات گفتاری است.
 • بیمار ممکن است بعد از به هوش آمدن دچار تشنج بشود.

دوره نقاهت بعد از جراحی مغز و اعصاب

بعد از جراحی مغز و اعصاب باید مراقبت هایی انجام شود تا فرد دوران نقاهت خود را به خوبی سپری کند. انجام این مراقبت ها الزامی است تا نتیجه عمل رضایت بخش باشد. برخی از این مراقبت ها شامل موارد زیر است:

1- بعد از عمل جراحی باید پانسمان زخم به صورت مداوم عوض شود، چرا که اگر پانسمان به صورت روزانه تعویض نشود ممکن است زخم فرد عفونت پیدا کند.

2- پزشک متخصص باید تشخیص بدهد که بیمار چه زمانی می تواند استحمام کند. معمولا بین 5 تا 7 روز بعد از عمل بیمار می تواند حمام کند و بدن خود را با شامپو بچه بشوید.

3- در دوره نقاهت برخی بیماران احتیاج به درمان های توانبخشی بیشتری دارند. به همین دلیل ممکن است نیاز باشد که بیمار مدت کوتاهی برای درمان توانبخشی در مراکز مخصوص بستری شود.

4- بعد از جراحی مغز و اعصاب ممکن است فرد احتیاج به طب فیزیکی و فیزیوتراپی داشته باشد. جلسات فیزیوتراپی به بهبودی سریع تر بیماران کمک می کند. بیماران می توانند برای انجام فیزیوتراپی به بهترین مرکز فیزیوتراپی در ایران مراجعه کنند.

5- بیماران ممکن است بعد از جراحی مغز و اعصاب توانایی انجام کارهای ظریف را نداشته باشند. در این مواقع فرد نیاز به جلسات کاردرمانی دارند.

6- بعد از عمل از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت پرهیز کنید.

7- تغذیه سالم و لایف استایل درستی را پیش بگیرید تا روند بهبودی مغزتان سریع تر پیش برود.

دوره نقاهت بعد از جراحی مغز و اعصاب

کلام آخر

امروزه افراد زیادی ممکن است درگیر بیماری های اعصاب و روان باشند و از آن ها رنج بکشند. مشکلات اعصاب و روان طیف گسترده ای از مشکلات عصبی را شامل می شود که افراد با توجه به مشکل خود در پی درمان آن اقدام می کنند. جراح مغز و اعصاب با استفاده از روش های جراحی به بیمار کمک می کند تا هرگونه مشکل عصبی و مغزی که دارد برطرف شود.

در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا 10 تا از بهترین جراح مغز و اعصاب در ایران را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهادی آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یک =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا