سلامتیپزشکان

بهترین دکتر تغذیه در مشهد【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین دکتر تغذیه در مشهد را به شما معرفی کنیم. امروزه به دلایل مختلفی مانند سبک زندگی نادرست، استفاده مداوم از غذاهای پرچرب و فست فودی و عدم تحرک و ورزش افراد ممکن است از هیکل و اندام ظاهری خود رضایت نداشته باشند. با پیشرفته شدن فضای مجازی می توان مطالب زیادی در مورد تغذیه و رژیم های غذایی در اینترنت پیدا کرد، اما این مطالب ممکن است ترکیبی از اطلاعات صحیح و غلط باشد و فرد را از مسیر اصلی خود دور کند. به همین جهت افرادی که قصد داشتن رژیم غذایی سالم و درستی دارند باید به دکتر و مشاور تغذیه مراجعه کنند و از او کمک بخواهند. افرادی که قصد مراجعه به دکتر تغذیه را دارند ابتدا بهتر است صلاحیت فرد را در سایت نظام پزشکی بررسی کنند و بعد از مطمئن شدن از رشته تحصیلی و مدرک دانشگاهی فرد به او مراجعه کنند.

دکتر تغذیه چیست؟

دکتر تغذیه به فردی گفته می شود که در حوزه علم تغذیه دانش و آگاهی دارد. این پزشکان می توانند برنامه منظمی برای تغییر سبک زندگی و تغذیه بیماران ارائه بدهند و زندگی سالم و درست را در جامعه گسترش دهند. دکتر تغذیه می تواند برای گروه های مختلفی مانند کودکان، میانسالان، افراد چاق، افراد لاغر و بیماران با وضعیت های مختلف برنامه غذایی تنظیم کند و به آن ها نشان بدهد که در طول روز می توانند از چه مواد غذایی و به چه اندازه مصرف کنند. بهترین دکتر تغذیه باید اطلاعات به روز و پیشرفته ای داشته باشد تا بتواند بهترین برنامه ممکن را به بیماران ارائه دهد. پزشک تغذیه باید به علم تغذیه مسلط باشد و در این حوزه اطلاعات کافی داشته باشد.

امروزه متخصصین تغذیه هم در دفتر مشاوره خصوصی و هم در بیمارستان ها مشغول به فعالیت هستند و با اهداف ارتقای سلامت جامعه و داشتن تغذیه ای سالم به تمامی گروه های سنی و جنسی مانند کودکان و سالمندان، خانم های باردار، بیماران زمینه ای و افراد چاق و لاغر خدمت رسانی می کنند. حوزه اصلی فعالیت متخصصین تغذیه شامل تغذیه بالینی، مدیریت خدمات غذایی، جامعه و تحقیقات می باشد. افرادی که قصد دارند تغذیه سالمی داشته باشند و لایف استایل خود را تغییر بدهند می توانند تحقیق کنند و به بهترین دکتر تغذیه در ایران مراجعه کنند.

وظایف دکتر تغذیه

دکتر و متخصص تغذیه وظایف زیادی دارد و خدمات مختلفی به بیماران ارائه می دهد. این وظایف شامل موارد زیر می باشد:

1- پزشک تغذیه وظیفه دارد برنامه غذایی مناسبی برای افزایش ارزش غذایی مواد خوراکی به افراد ارائه بدهد، به این معنا که مواد خوراکی و غذایی که سالم تر هستند و ارزش غذایی بالاتری دارند باید در طول روز جایگزین مواد بی ارزش و مضر بشوند.

2- دکتر تغذیه موظف است به مراجعین با توجه به گروه های سنی و جنسیت های مختلف برنامه غذایی مجزا ارائه بدهد. همه افراد با یکدیگر برنامه غذایی متفاوتی دارند و باید این برنامه به صورت شخصی و مجزا برای هر فرد نوشته شود.

3- پزشک تغذیه بعد از ارائه برنامه غذایی نباید بیماران را به حال خود رها کند. او باید اثرات این برنامه غذایی را ارزیابی کند و در صورت نتیجه ندیدن فرد آن را عوض کند. بنابراین دکتر تغذیه خوب باید پیگیر بیماران خود باشد و حال آن ها را جویا شود.

4- دکتر تغذیه باید در زمینه مسائل مربوط به تغذیه و رژیم های درمانی به بیماران توضیحات زیادی بدهد. در واقع پزشک تغذیه باید از علم و دانش زیادی برخوردار باشد تا بتواند آن را به بیماران منتقل کند.

5- پزشک تغذیه باید از جدیدترین اطلاعات و تحقیقات روز دنیا باخبر باشد و از آن ها در زمینه کاری خود استفاده کند. بنابراین این پزشک باید همواره مطالعه و تحقیق داشته باشد.

6- دکتر تغذیه قادر است برنامه های اجرایی مختلفی برای رفع مشکلات تغذیه در جامعه ارائه بدهد. این پزشکان می توانند با استفاده از این موضوع سلامت جامعه را بالا ببرند. همچنین پزشک تغذیه باید مشکلات تغذیه ای موجود در جامعه را بشناسد و شناسایی کند.

7- پزشک تغذیه موظف است به بیماران انگیزه بدهد تا دنبال رژیم غذایی سالمی باشند. بنابراین این پزشکان باید با بیماران صمیمی باشند و مانند یک دوست به بیماران انگیزه بدهند.

دکتر تغذیه وظایف بسیار زیادی دارد و خدمات مختلفی به بیماران ارائه می دهد که ما در این مقاله به 7 مورد به اختصار اشاره کرده ایم.

وظایف دکتر تغذیه

ویژگی های بهترین دکتر تغذیه در مشهد

بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید ویژگی ها و خصوصیات مختلفی داشته باشد، چرا که این حوزه با سلامتی افراد ارتباط مستقیم دارد و می تواند سلامت کلی جامعه را بهبود ببخشد. برخی از ویژگی های بهترین دکتر تغذیه در مشهد شامل موارد زیر است:

 • بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید در این زمینه ماهر و متخصص باشد و مدارک علمی مورد نیاز خود را از دانشگاه ها و مراکز معتبری اخذ کرده باشد.
 • بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید بااخلاق باشد و با بیماران رفتاری صمیمی داشته باشد.
 • مطب بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • در مطب بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید از بروزترین و جدیدترین دانش ها و علوم جدید دنیا استفاده شود تا بیماران نتایج مطلوبی از پروسه درمان به دست بیاورند.
 • بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه درمان بیماران و نوشتن برنامه تغذیه آن ها را با دقت انجام بدهد.
 • مطب بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید زیبا و دلنشین باشد و در جایی قرار گرفته باشد که رفت و آمد به آن به راحتی انجام شود.
 • بهترین دکتر تغذیه در مشهد باید هزینه های منصفانه ای از مراجعین دریافت کند تا همه افراد بتوانند از خدماتش استفاده کنند.
 • دکتر تغذیه باید همواره دانش و آگاهی خود را بروز کند و مطالعات زیادی در حوزه خود داشته باشد.

افرادی که قصد تغییر سبک زندگی و تغذیه خود را دارند باید به متخصصی با ویژگی های بالا مراجعه کنند.

مهارت و دانش موردنیاز دکتر تغذیه

دکتر تغذیه نیاز است مهارت و دانش مختلفی داشته باشد تا هم خود در حوزه خود جزء بهترین ها باشد و هم بیماران نتیجه بهتری از خدماتش کسب کنند. برخی از مهارت ها و دانش های دکتر تغذیه شامل موارد زیر است:

 • دکتر تغذیه باید علاقه زیادی به تغذیه و سلامت افراد داشته باشد.
 • پزشک تغذیه نیاز است مهارت های ارتباطی مناسبی داشته باشد تا بتواند با افراد ارتباط بگیرد.
 • این پزشک باید علم و دانش کافی در مورد رژیم های غذایی مختلف و تاثیراتشان روی سلامت افراد داشته باشد.
 • پزشک تغذیه باید آشنایی نسبی با دانش روانشناسی داشته باشد.
 • این پزشک باید مسئولیت پذیر باشد، چرا که متخصص تغذیه با سلامت روح و جسم افراد ارتباط مستقیم دارد.
 • دکتر تغذیه باید در کار خود انعطاف داشته باشد، به این معنا که با هر فرد متناسب با شرایط و وضعیت خودش برخورد کند.
 • این پزشک باید توانایی توضیح و آموزش مباحث مختلف به افراد در هر سطح و گروه سنی را داشته باشد.
 • پزشک تغذیه باید طرز فکری به دور از هرگونه پیش داوری و قضاوت داشته باشد.
 • از ویژگی های دکتر تغذیه باید صبر و توانایی ایجاد انگیزه در افراد برای تغییر عادات غذایی و دنبال کردن رژیم غذایی مناسب می باشد.

مهارت های بالا برای دکتر تغذیه ضروری است و باید آن ها را کسب کند.

مهارت و دانش موردنیاز دکتر تغذیه

دکتر تغذیه چه بیماری هایی را درمان می کند؟

دکتر تغذیه می تواند بسیاری از بیماری های ساده یا مزمن را که با تغذیه افراد ارتباط دارند درمان کند. این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

1- حساسیت های غذایی: یکی از بیماری هایی که ممکن است فرد را آزار بدهد حساسیت و عدم تحمل مواد غذایی است. دکتر تغذیه به این افراد کمک می کند تا غذاهای بی خطری که از خوردن آن ها واکنش نشان نمی دهند پیدا کنند و آن ها را در برنامه غذایی روزانه شان قرار بدهند. ممکن است با حذف برخی مواد غذایی از برنامه روزانه میزان مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها در بدن کاهش پیدا کند، به همین جهت پزشک تغذیه باید موادی را جایگزین کند تا سلامت بدن حفظ شود و فرد کمبودی احساس نکند.

2- چاقی: چاقی صرفا با کاهش دریافت کالری انجام نمی شود و ممکن است نیاز به تغییر کلی سبک زندگی داشته باشد. افرادی که قصد کاهش وزن و لاغری به صورت اصولی را دارند باید به دکتر تغذیه مراجعه کنند و از او رژیم مناسبی دریافت کنند. بدن افراد بایکدیگر متفاوت است به همین جهت باید برنامه غذایی هر فرد یه صورت شخصی تنظیم شود. دکتر تغذیه باید براساس سوابق پزشکی، میزان تحرک فرد، سبک زندگی و سلیقه فرد برای او برنامه غذایی مناسبی تنظیم کند. همچنین می تواند با حذف عادت های غلط فرد مانند تند غذا خوردن و جایگزین عادت های سالم روند لاغری فرد را بهبود ببخشد.

3- لاغری: برخی افراد بیش از اندازه لاغر و ضعیف هستند. لاغری می تواند علت های مختلفی داشته باشد و عواملی مانند میزان تحرک و فعالیت فرد، سبک زندگی و بیماری هایی مانند تیروئید در آن دخیل هستند. دکتر تغذیه می تواند بعد از بررسی سوابق پزشکی و عادات غذایی فرد برای او برنامه غذایی خاصی تنظیم کند. افرادی که به علت بیماری خاصی لاغر هستند ابتدا باید بیماری درمان بشود و سپس پروسه درمان آغاز شود.

4- سندروم روده تحریک پذیر: این بیماری یک نوع اختلال در قسمت روده می باشد که باعث درد شکم، اسهال یا یبوست و نفخ می شود. این بیماره در طول زندگی فرد همراه اوست اما با برخی از اقدامات می توان علائمش را کاهش داد. برای درمان این سندروم فرد باید عادات غذایی خاصی داشته باشد و همواره ورزش کند. مصرف غذاهای چرب و نوشیدنی های کافئین دار و الکلی می تواند علائم این بیماری را حادتر کند. با توجه به علائم بیمار دکتر تغذیه برخی از مواد غذایی را باید حذف و جایگزین کند تا بیمار کم تر آسیب ببیند.

5- اختلالات اشتها: این اختلال شامل انواع مختلفی مانند پرخوری، پرخوری عصبی و بی اشتهایی می باشد. دکتر تغذیه برای کاهش یا افزایش اشتها این افراد می تواند برنامه غذایی خاصی تنظیم کند. اشخاصی که اختلال پرخوری دارند در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از غذا مصرف می کنند، این افراد باید ابتدا به دکتر روانشناس و سپس متخصص تغذیه مراجعه کنند تا با الگوی غذایی مناسب این اختلال را رفع کند. اشخاصی که اختلال بی اشتهایی دارند ترس شدیدی از اضافه وزن دارند. این افراد معمولا در کنار رژیم غذایی و تغذیه همواره رژیم های لاغری دارند. این افراد هم باید به روانشناس و دکتر تغذیه مراجعه کنند.

6- بارداری: رژیم غذایی بارداری باید به صورت ویژه ای رعایت بشود. برخی از بیماری ها مانند دیابت در دوران بارداری شایع هستند و دکتر تغذیه باید برای کنترل آن ها از رژیم غذایی مناسبی استفاده کند. به طور کلی افراد برای داشتن بارداری سالم باید 300 کالری در روز بیشتر از حالت عادی مصرف کنند. این کالری باید از مواد مختلفی مانند پروتئین ها، سبزیجات، غلات و میوه ها تامین شود. خوردن مواد غذایی بدون خاصیت مانند شیرینی جات و مواد پرچرب باید به حداقل برسد و مصرف مایعات و سوپ افزایش پیدا کند. خانم های باردار می توانند با مراجعه به دکتر تغذیه از علائم بارداری مانند تهوع و یبوست پیشگیری کنند.

7- پوکی استخوان: برخی از اقدامات و تغذیه ها موجب می شود فرد در دوران جوانی و سنین بالا استخوان هایش ضعیف بشود و به راحتی بشکند. به همین دلیل افراد باید در تمامی مراحل زندگی خود رژیم غذایی سالم و ورزش را در برنامه غذایی خود قرار بدهند. بعضی از افراد به دلیل داشتن بیماری های زمینه ای یا حساسیت نمی توانند از شیر و مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنند. این افراد باید برای جلوگیری از پوکی استخوان باید از مکمل های کلسیم مصرف کنند. دکتر تغذیه می تواند با ارائه برنامه غذایی مخصوص کلسیم بدن فرد را تامین کند و از پوکی استخوان او جلوگیری کند.

دکتر تغذیه قادر است طیف زیادی از بیماری ها را درمان کند که ما در این مقاله به 7 مورد به اختصار اشاره کرده ایم.

کلام آخر

امروزه افراد بیشتر از گذشته به سلامتی و سبک زندگی خود اهمیت می دهند. سبک زندگی ارتباط مستقیمی با تغذیه افراد دارد و بسیاری از بیماری ها ریشه در عادات غذایی افراد دارد. افرادی که دچار بیماری های مختلفی هستند و قصد دارند سبک زندگی سالمی داشته باشند می توانند تحقیق کنند و به بهترین دکتر تغذیه مراجعه کنند. این پزشک می تواند با نوشتن برنامه غذایی مناسب بیماری های فرد را برطرف کند و سبک زندگی درستی برای او ایجاد کند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین دکتر تغذیه در مشهد را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا