زیبایی

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟【سال 1403】❤️

هزینه ارتودنسی همیشه یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری در مورد مراجعه یا عدم مراجعه افراد به درمان به خصوص درمان های زیبایی است. بنابراین بسیاری از افرادی که هزینه ارتودنسی برایشان مهم است، می توانند با شناخت عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی، بهتر مطلع شوند و در جهت کاهش هزینه ارتودنسی گام بردارند. درمان ارتودنسی یک روش درمانی مهم برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها و لبخند است و از آنجایی که همه ما می خواهیم لبخند زیباتر و سالم تری داشته باشیم، گاهی اوقات می توانیم به درمان ارتودنسی فکر کنیم. اگر می خواهید بدانید هزینه درمان ارتودنسی برای شما چقدر است، باید بدانید که در هر مورد ممکن است هزینه ارتودنسی متفاوت باشد و نمی توان مبلغ خاصی را برای درمان ذکر کرد.

هزینه ارتودنسی دندان در تهران

احتمالاً بارها در اینترنت عباراتی مانند قیمت یا هزینه خدمات دندانپزشکی مانند هزینه ایمپلنت دندان، هزینه لمینت دندان و … جستجو کرده اید، اما هرگز نتوانسته اید قیمت یا محدوده هزینه را پیدا کنید. از همه به این دلیل که آنها هزینه ها را در هیچ کجا لیست نمی کنند. در ارتودنسی هم همینطور است. اما چرا هزینه ارتودنسی دندان دقیقاً اعلام نمی شود؟

چرای این سوال را باید در عوامل موثر بر روند درمان و فرآیندهای ارتودنسی جستجو کرد. مشکل و شدت هر فردی منحصر به فرد است. همه کسانی که به کلینیک دندانپزشکی یا مطب ارتودنسی مراجعه می کنند یکسان درمان نمی شوند یا همه مراحل یکسان است .برخی مشکلات جزئی و برخی مشکلات بسیار جدی دارند که حتی ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشد. بنابراین نوع بریس های استفاده شده برای رفع مشکل و همچنین مدت زمان درمان متفاوت خواهد بود. همه این موارد باعث می شود که قیمت ارتودنسی متغیر باشد و تنها با مراجعه به متخصص ارتودنسی و انجام ارزیابی های حرفه ای می توان آن را تخمین زد.

هزینه ارتودنسی دندان در تهران

عوامل موثر در هزینه ارتودنسی

علاوه بر مشکل بیمار و شدت آن، عوامل دیگری نیز وجود دارد که مستقیماً بر برآورد هزینه ارتودنسی تأثیر می گذارد. ما این عوامل را فهرست کرده‌ایم و به طور خلاصه توضیح داده‌ایم که چرا و چگونه بر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارند:

 • نوع مشکل و ناهنجاری : هر چه نوع بی نظمی بیشتر یا مشکل بیشتر باشد، هزینه بیشتری برای درمان آن پرداخت می شود. به عنوان مثال هزینه درمان بیرون زدگی پشت یا فک بسیار بیشتر از هزینه بستن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی است
 • شدت مشکل و یا ناهنجاری : هر چه شدت ناهنجاری بیشتر باشد، برآورد هزینه نهایی نیز بالاتر است. به عنوان مثال، فرض کنید بیمار با دندان های شلوغ مشکل دارد و یکی از فک هایش کوچک است. هزینه ارتودنسی دندان های این فرد بیشتر از افرادی است که دندان های جلویی شلوغ دارند.
 • سن بیمار : هزینه های درمان ممکن است با افزایش سن افزایش یابد. این بدان معناست که ارتودنسی برای کودکان هزینه کمتری دارد و بزرگسالان باید هزینه بیشتری بپردازند. زیرا اصلاح ناهنجاری ها برای کودکان آسان تر است زیرا رشد می کنند.
 • دستگاه های مورد استفاده : ارتودنتیست ها بسته به نوع و شدت مشکل از دستگاه های درمانی مختلفی استفاده می کنند که هزینه هر کدام متفاوت است. برای مثال زمانی که از پلاک های ارتودنسی شفاف استفاده می شود، حداقل هزینه ارتودنسی دندان را پرداخت می کنید و برای استفاده از ارتودنسی شفاف دیمون باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

مهمترین وسایل ارتودنسی که امروزه بیماران با آنها درمان می شوند عبارتند از:

ارتودنسی فلزی ثابت
ارتودنسی ثابت به معنای استفاده از وسایلی است که از ابتدا تا پایان درمان به دندان ها متصل می شوند و تا زمان سفت شدن دندان ها نیازی به برداشتن آنها نیست. قیمت و هزینه ارتودنسی ثابت بسته به اینکه کدام یک از روش های ثابت زیر برای درمان دندان های نامنظم استفاده می شود متفاوت است:

عوامل موثر در هزینه ارتودنسی

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک کاملاً برعکس ارتودنسی ثابت است. در این روش می توان دستگاه ها را جابجا کرد و بیمار هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و یا در موقعیت های خاص دستگاه خود را بلند کرد. محبوب ترین سیستم ارتودنسی متحرک اینویزیلاین است. هزینه ارتودنسی متحرک (یا قیمت پلاک متحرک) کمتر از سایر روش های ارتودنسی است به شرطی که در لابراتوار انجام شود و لابراتوار نیز در ایران باشد. زیرا قیمت پلاک متحرک دندان در لابراتوارهای تخصصی خارجی و یا در مطب هایی که دارای دستگاه اسکن و ساخت پلاک متحرک هستند کمی بالاتر است.

ارتودنسی نامرئی
وقتی وسایل ارتودنسی که بیمار استفاده می کند قابل توجه نباشد یا کسی متوجه آنها نشود، گفته می شود که بیمار ارتودنسی نامرئی انجام داده است. محبوب ترین روش های نامرئی استفاده از پوشش های شفاف (صفحات ارتودنسی) و براکت های سرامیکی است. هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی به طور کلی بالا است اما با لاینر نسبتاً ارزان تر است.

مدت زمان ارتودنسی یا مدت درمان
هر چه مدت درمان طولانی تر باشد، هزینه ها بیشتر می شود. زیرا افزایش زمان درمان به معنای مراجعه بیشتر و استفاده بیشتر از وسایل است.

حتی انتظارات بیمار
گاهی اوقات ممکن است بیمار در مورد روند درمان و نتیجه نهایی انتظاراتی داشته باشد که بسته به سطح انتظار و درخواست او ممکن است بیش از هزینه پایه هزینه داشته باشد.

کاهش هزینه های ارتودنسی

تا زمانی که می توانید به صورت اقساطی پرداخت کنید، نگران نباشید و بلافاصله درمان را شروع کنید. اما اگر فکر می کنید با وجود اقساط هنوز در پرداخت مشکل دارید، راه حل های زیر را امتحان کنید:

 • با جستجو در اینترنت و مقایسه قیمت ها، متخصصی را انتخاب کنید که هزینه ای متناسب با بودجه شما ارائه دهد.
 • به همین ترتیب، می توانید با مطب ارتودنتیست شهر خود تماس بگیرید و قیمت را از آنها بپرسید.
 • از دندانپزشک عمومی خود بخواهید که شما را به متخصصی معرفی کند که هزینه معقولی ارائه می دهد
 • متخصصی را پیدا کنید که کل هزینه را به اقساط تقسیم کند
 • بهتر است درمان خود را با متخصصی که مطب یا کلینیک دارد شروع کنید، اما اگر به دلایلی این امکان وجود نداشت، به مراکز دولتی و دانشکده های دندانپزشکی و بهترین دکتر ارتودنسی مراجعه کنید.

کاهش هزینه های ارتودنسی

برای اینکه هزینه درمان ارتودنسی خود را کاهش دهید، ابتدا باید با یک متخصص ارتودنسی خوب مشورت کنید تا با بررسی وضعیت شما بهترین درمان را برای شما در نظر بگیرد. علاوه بر این نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید مراقبت های لازم در حین درمان و بعد از درمان ارتودنسی است. اگر ارتودنسی ثابت داشته باشید، اگر دستورات متخصص ارتودنسی را رعایت نکنید، ممکن است به براکت ها آسیب وارد کنید که هزینه درمان را افزایش می دهد، یا اگر ارتودنسی متحرک دارید، اگر پلاک خود را گم کنید یا اگر آن را بشکنید، در علاوه بر صرف زمان برای قالب گیری دندان ها و ساخت پلاک، هزینه درمان نیز افزایش می یابد. در اینجا چند راه متداول برای کاهش هزینه ارتودنسی آورده شده است:

 • به طور منظم به مطب ارتودنسی مراجعه کنید و جلسات خود را به خوبی دنبال کنید.
 • بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین مواردی است که باید جدی بگیرید. اگر ارتودنسی ثابت دارید، نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با دندانپزشک خود یاد بگیرید. اجازه ندهید پلاک در براکت های شما گیر کند و سعی کنید بعد از غذا دندان های خود را مسواک بزنید.
 • مصرف غذاهای چسبنده مانند آدامس، تنقلات و همچنین غذاهای ترد و سفت مانند ته دیگ می تواند به ساپورت ها آسیب برساند که در این صورت هزینه های نصب مجدد بالاست. سعی کنید در طول درمان ارتودنسی خود مصرف این مواد غذایی را کاهش دهید.

مزایای انجام ارتودنسی دندان

مزایای ارتودنسی به اصلاح ناهنجاری های دندان و فک محدود نمی شود. همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس افراد و البته رفع برخی مشکلات عملکردی می شود. در واقع صاف و مرتب بودن دندان ها بسیار مهم است اما مهم ترین نکته رفع مشکلات احتمالی فک بالا و پایین و دندان هاست. شلوغی دندان‌ها، تمیز کردن و نگهداری صحیح دندان‌ها را دشوار می‌کند که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و خطر بیماری لثه شود که با ارتودنسی بهبود می‌یابد.

اگر ناهنجاری های دندانی با مراجعه به متخصص ارتودنسی اصلاح نشود، در موارد پیچیده می تواند منجر به مشکلات جویدن و گفتار شود. مشکلات دهان، اگر شدید باشد، می تواند به مفاصل فک فشار وارد کند. سایر مزایای ارتودنسی: در برخی موارد، ارتودنسی برای بهبود مشکلات گوارشی ناشی از نامرتبی دندان ها و مشکلات فک ذکر شده است. در کنار ارتودنسی می توان درمان های پیشگیرانه ای را برای کودکان در حال رشد نیز در نظر گرفت تا از ناهماهنگی فک و استخوان و ناهماهنگی دندان ها جلوگیری شود.

تاثیر ارتودنسی بر روی بینی:
تناسب بینی و بینی یکی از مهم ترین عوامل زیبایی صورت است که در نگاه اول به نظر نمی رسد که درمان ارتودنسی بتواند تناسب صورت و بینی را بهبود بخشد. اما شاید برای شما جالب باشد که بگوییم یکی از فواید دیگر ارتودنسی تاثیر زیباتر شدن فرم بینی است.

ارتودنسی چه مشکلاتی را در بزرگسالان درمان می کند؟

 • فرم نامناسب صورت و دهان را از بین میبرد : ظاهر نامناسب صورت و دهان به دلیل رشد نامنظم دندان. رشد فک تاثیر زیادی بر رشد و موقعیت دندان ها دارد.
 • مشکلات تنفسی حل می شوند : این مشکلات می تواند منجر به تنفس دهانی شود. آپنه خواب و خروپف برخی از مشکلات ناشی از تنفس دهانی هستند.
 • مشکل کراس بایت را رفع می کند : در این حالت، تعدادی از دندان های فک بالا ممکن است در داخل قوس دندانی تحتانی زبان را فرو کنند.
 • مشکل حاد اوربایت رفع می شود :  در این ناهماهنگی دندان ها، تعدادی از دندان های فک پایین می توانند در بافت بالایی دندان های فک بالا فرو بروند.
 • از دندان های اضافی یا از دست دادن دندان جلوگیری خواهد کرد : این مشکل ناشی از آسیب دندان، پوسیدگی دندان و مشکلات ارثی است.
 • حل مشکل اورهنگ (شیب دندان ها به جلو) : شیب زیاد و رو به جلو دندان ها اورجت نامیده می شود. اورجت فک پایین را کوچک می کند.
 • رفع مشکل فاصله بین دندان ها : این مشکل به دلیل کوچکی یا از دست دادن دندان ها ایجاد می شود.
 • رفع مشکل آندربایت (فک پایین به جلو) : چنین مشکلی زمانی رخ می دهد که فک پایین بزرگتر از فک بالا باشد.

مزایای انجام ارتودنسی دندان

عوارض ارتودنسی دندان 

همانطور که می دانید ارتودنسی عارضه خاصی برای افراد ایجاد نمی کند. اگر فرد مراقبت های دندانی را جدی نگیرد، عوارض ارتودنسی رخ می دهد. یکی از این عوارض پوسیدگی دندان است. در نتیجه، ریشه دندان ها می تواند پوسیدگی داشته باشد. یکی دیگر از عوارضی که ممکن است فرد در حین ارتودنسی دندان داشته باشد، بیماری لثه یا بیماری پریودنتال است. همه اینها عوارض جدی عدم رعایت اصول بهداشت دهان و دندان است که باید در طول درمان ارتودنسی بیشتر رعایت شود. واکنش های آلرژیک از دیگر عوارض ارتودنسی است. ترمیم دندان بعد از ارتودنسی و بروز آنکیلوز و … از دیگر عوارض این درمان است. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از موارد فوق می پردازیم.

 • پوسیدگی دندان یکی از عوارض ارتودنسی است :  همانطور که می دانید درمان ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت است. گاهی اوقات درمان ممکن است شش ماه و گاهی حدود دو سال طول بکشد. در این مدت براکت های ارتودنسی روی دندان ها قرار داده می شود تا فشار لازم برای حرکت دندان ها وارد شود. بنابراین، در این مدت، ذرات غذا می توانند بین سیم ها گیر کرده و باعث ایجاد باکتری شوند. اگر پلاکت ها و باکتری های دندانی و حتی ذرات ریز غذا از سطح دندان و بین سیم های براکت پاک نشوند، به مرور زمان منجر به پوسیدگی دندان می شود. به همین دلیل است که ارتودنتیست ها بر اصول بهداشت دهان و دندان این دوره اصرار دارند. خوب است بدانید اگر در این مدت استانداردهای بهداشت دهان و دندان را به درستی و اصولی رعایت کنید، به هیچ وجه با پوسیدگی دندان مواجه نخواهید شد.
 • تجزیه و تحلیل مینای دندان : در برخی موارد، سطح مینای دندان در افرادی که از ارتودنسی استفاده کرده اند به شدت کاهش می یابد. لکه هایی که روی دندان ها ظاهر شده اند نیز می توانند دلیل کاهش مینای دندان باشند. البته نگران نباشید. با استفاده از دهانشویه ارتودنسی می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.
 • بیماری پریودنتال :‌اگر به طور منظم و با دقت بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، ممکن است پس از پوسیدگی دندان نیز به بیماری لثه مبتلا شوید. راه حلی که برای پیشگیری از این بیماری در هنگام استفاده از درمان ارتودنسی پیشنهاد شده است مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان است.
 • واکنش های آلرژیک : جنس براکت ها به گونه ای ساخته شده است که با بدنه تداخل نداشته باشد. با این حال، مشخص شده است که برخی از افراد به براکت ها یا سایر وسایل ارتودنسی حساسیت دارند. در این موارد می توانید ارتودنتیست خود را در جریان قرار دهید. متخصص ارتودنسی می تواند از ابزارهای مختلفی برای حل این مشکل استفاده کند تا حساسیت فرد را به حداقل برساند.
 • انتخاب بد ارتودنتیست : انتخاب یک متخصص ارتودنسی حرفه ای و شایسته تاثیر بسزایی در روند درمان و کاهش عوارض ارتودنسی خواهد داشت. اگر متخصص ارتودنسی شما صلاحیت کافی را نداشته باشد، ممکن است به طور تصادفی دندانی را از دهان شما بیرون بکشد. ممکن است متخصص ارتودنسی حتی نتواند براکت ها را به درستی نصب کند که می تواند اثرات جبران ناپذیری بر حرکت دندان ها داشته باشد. بنابراین باید در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت کافی داشته باشید تا از چنین عوارضی در امان بمانید.
 • عارضه مکرر و بازگشت درمان ارتودنسی : برخی از افراد از عود ارتودنسی و عود آن وحشت دارند. ما در اینجا به این افراد می گوییم که ترس آنها کاملاً نابجا و غیر ضروری است. اگر به درمان ارتودنسی علاقه دارید و از عود آن می ترسید، بهتر است بر ترس خود غلبه کنید. با رعایت تمامی نکات و توصیه های متخصص ارتودنسی و همچنین با استفاده از ریتینرها طبق توصیه های متخصص ارتودنسی پس از درمان، از عود ارتودنسی جلوگیری خواهید کرد.
 • عوارض آنکیلوز : بروز این عارضه بسیار نادر است اما بهتر است در اینجا با این نوع اختلال آشنا شوید. اگر دندانی به فک جوش داده شود، براکت ها با فشار دادن روی آن و حرکت دادن آن حذف می شوند. در واقع، دندان های انکیلوزان کوتاه تر از دندان های دیگر هستند. اگر از چنین عارضه ای رنج می برید و می خواهید ارتودنسی انجام دهید، بهتر است ابتدا با کمک درمان های دندانپزشکی به دنبال درمان باشید. پس از آن می توانید بدون مشکل دندان های خود را ارتودنسی کنید.

روش های پیشگیری از عوارض ارتودنسی
در صورت یادگیری و استفاده از روش های پیشگیری از ارتودنسی، درمان ارتودنسی دیگر عوارضی نخواهد داشت. استفاده از مسواک دو تا سه بار در روز می تواند نقش مهمی در کاهش این عوارض داشته باشد. نخ دندان کشیدن در این دوران کمی سخت است، اما روشی عملی برای جلوگیری از عوارض ارتودنسی است. از خوردن غذاهای شیرین و چسبناک به طور جدی خودداری کنید. معاینات ارتودنسی را جدی بگیرید و در اسرع وقت نزد متخصص ارتودنسی خود بروید.

مراقبت از ابزار های ارتودنسی

 • با  ابزار ارتودنسی خود مانند دندان های خود رفتار کنید. همین اتفاق در مورد بریس ها نیز رخ می دهد، درست همانطور که پلاک روی سطح دندان ها ایجاد می شود. حتی اگر هنگام غذا خوردن آنها را از دهان خود خارج کنید (مانند نگهدارنده)، باکتری ها پس از اتمام غذا در دهان شما باقی می مانند و ظروف را دوباره در دهان قرار می دهند. نگهدارنده ها، منبسط کننده ها و نگهدارنده ها نیز باید با مسواک و خمیر دندان کاملا تمیز شوند.
 • دستورالعمل ها را دنبال کنید و طبق برنامه به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید، حتی اگر به نظر شما چندان مهم نباشد. در طی معایناتی که پس از برداشتن براکت ها از روی دندان ها انجام می شود، متخصص ارتودنسی به شما اطمینان می دهد که دندان های صاف شما در محل جدید خود باقی می مانند و ریتینر شما موثر است.
 • هشدار: اگر پس از اتمام درمان ارتودنسی با براکت از ریتینر استفاده نکنید، ممکن است دندان های صاف به حالت اولیه خود بازگردند. بنابراین استفاده از مهار می تواند حتی مهمتر از خود تکیه گاه ها باشد، بنابراین در هر شرایطی از آنها استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با بهترین دندانپزشک درمان ریشه می توانید به مقاله زیر مراجعه فرمایید .

مراقبت از ابزار های ارتودنسی

نکات مهم بعد از ارتودنسی دندان

اکنون که تحت درمان ارتودنسی هستید، باید دستورالعمل های زیر را رعایت کنید، در غیر این صورت نه تنها نتیجه مطلوبی از درمان نمی گیرید، بلکه ممکن است با مشکلات بیشتری مانند پوسیدگی دندان و بیماری های مفصلی لثه مواجه شوید. تقریباً چند ساعت پس از قرار دادن فاصله‌دهنده لاستیکی بین دندان‌ها یا سیم‌های ارتودنسی، بیشتر دندان‌ها حساس و دردناک می‌شوند. این درد پس از مدتی از بین می رود. استفاده از استامینوفن می تواند ناراحتی و درد شما را کاهش دهد. چند روز پس از شروع درمان، تحریکات لب و گونه معمولاً با تطبیق بافت ها با براکت ها و سایر وسایل ارتودنسی برطرف می شود. قرار دادن موم نرم بر روی سطوح ناهموار و تیز پشت، سوزش را تسکین می دهد و درد را تسکین می دهد.

 • در طول درمان غذای بیشتری بین دندان ها و دستگاه های ثابت جمع می شود.بعد از هر وعده غذایی یا بعد از استفاده از هر غذایی حداقل بیست دقیقه از سوپر نخ استفاده کنید و به مدت پنج دقیقه از آن استفاده کنید و چند دقیقه مسواک بزنید. نحوه نخ دندان کشیدن با سوپر فلوس را در کلیپ زیر ببینید.
 • پس از مسواک زدن دندان ها و وسایل ارتودنسی را به دقت بررسی و بررسی کنید. سهل انگاری در تمیز کردن دندان ها و ماساژ لثه ها باعث تورم و خونریزی لثه می شود و تداوم بی توجهی در نواحی ذکر شده باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود. . برای تمیز کردن بریس ها از مسواک ارتودنسی استفاده کنید.
 • غذاهای سفت به سیم ها و سایر اجزای بریس آسیب می رسانند و زمان و هزینه درمان را افزایش می دهند.
 • از غذاهای سفت مانند کاسرول، پیتزا، آجیل، نان خشک، میوه های سفت و آجیل (گوجه فرنگی سبز، هلو، سیب، هویج خام، زیتون و غیره) خودداری کنید.
 • تا حد امکان از خوردن شکلات، آب نبات و آدامس بپرهیزید.
 • اگر می خواهید ساندویچ، سیب، هویج یا میوه های مشابه بخورید، آنها را به قطعات کوچک برش دهید و سپس بخورید.
 • همچنین از خوردن غذاها و مایعات حاوی رنگدانه مانند: چای، نوشابه، زعفران، رب گوجه فرنگی و… در روزهای اول درمان خودداری کنید.

کلام آخر 

ارتودنسی به طور کلی بخشی هیجان انگیز از دندانپزشکی است و همچنان در حال رشد و تغییر است. این بدان معناست که حتی بیمارانی که تا چند سال پیش فکر می کردند هیچ راه حلی برای مشکل آنها وجود ندارد، اکنون می توانند از درمان های جدید ارتودنسی بهره مند شوند. بنابراین، امروز و هنوز دیر نیست که برای رسیدگی به مشکلات دهان و دندان خود به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه کنید، زیرا هر چه زودتر به دنبال درمان باشید، هزینه و مدت درمان کمتر می شود. از این که ما را تا آخر این مقاله همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا