بوتاکس

بعد از بوتاکس چه باید کرد؟【سال 1403】❤️

بعد از تزریق بوتاکس چکار کنیم

بعد از بوتاکس چه باید کرد .تزریق بوتاکس راه حلی برای جوان تر ظاهر شماست. کار بوتاکس صاف کردن چین و چروک های صورت است. یکی از مزیت های این عمل زیبایی غیر تهاجمی بودن آن است. و فرد می توان بعد از تزریق بوتاکس به کارهای روزمره خود مشغول می شود.

اما به این معنا نیست که دوره درمان شما تمام شده است. اگر قصد به تزریق بوتاکس دارید ، برای داشتن یک نتیجه مطلوب باید نکاتی را بعد از بوتاکس رعایت کنید.رعایت نکات زیر بعد از تزریق بوتاکس الزامی است و در انجام آن دقت کافی را داشته باشید.

قبل از این که بدانید بعد از بوتاکس چه باید کرد، با بوتاکس آشنا شوید.

در کنار این که به موضوع بعد از بوتاکس پردازیم باید کمی نسبت به این روش زیباسازی اطلاعات کسب کنید. بوتاکس یک داروی تزریقی است که موجب فلج کردن عضلات می شود. در واقع با استفاده از بوتاکس می توان عضلاتی که باعث ایجاد خطوط بر روی پوست می‌شوند را فلج کرد.  در واقع برخی چین و چروک ها و خطوط صورت با حرکت عضلات صورت ایجاد می‌شوند و اگر آنها را فلج کنیم دیگر خطوطی بر روی صورت مشاهده نخواهید کرد. تزریق بوتاکس یکی از روش های  موثر جوانسازی پوست است که در کمترین تهاجم اجرا می‌شود و به عنوان یک روش ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط روی صورت به کار می رود.

در این مقاله سعی کردیم که به سوال بعد از بوتاکس چه باید کرد پاسخ دهیم تا بدانید فعالیت های روزانه شما بعد از بوتاکس چه تغییری کرده است. فعالیت هایی که در موارد زیر گفتیم فقط برای احتیاط بیشتر توصیه شده است و جای هیچ نگرانی نیست.

فعالیت های بعد از تزریق بوتاکس

سعی کنید به مدت ۲ الی ۳ روز از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید. فعالیت هایی که ضربان قلب بالا می برد ممکن است باعث شود بوتاکس به قسمت های دیگر بدن منتقل شود و عوارض ناخواسته ای ایجاد شود.خوابیدن بعد از بوتاکس ماسب است.

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق باید به حالت نشسته استراحت کنید و برای ۴ الی ۵ ساعت دراز نکشید. برای گذراندن وقت می توانید با تماشای فیلم خود را سر گرم کنید. و برای 2 الی 3 روز در هنگام خوابیدن به هیچ عنوان روی صورت خود نخوابید.

استحمام کردن بعد از تزریق

حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد. اما از استحمام کردن با آب داغ و یا طولانی مدت بپرهیزید. محل های بیش از حد گرم مانند سونا، جکوزی و حمام آب داغ باعث افزایش گردش خون می شود باعث انتقال مواد تزریق شده به نواحی دیگر بدن می شود.

مصرف الکل

بهتر است برای ۲ الی ۳ روز از مصرف مواد دارای کافئین و الکل اجتناب کنید.

بهترین راه کار برای شستن صورت  بعد از بوتاکس

شستن صورت هیچ مانعی ندارد. اما باید در شستن آن احتیاط کنید. صورت بوتاکس شده دارای تورم و کبودی است و باید تا زمان بهبودی آن به آرامی بشورید. شستن صورت را فقط با آب سرد یا ولرم انجام دهید. در هنگام شستن سعی کنید هیچ فشاری به صورت خود وارد نکنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های گفته شده برای داشتن یک نتیجه خوب و دلخواه به شما بسیار کمک می کند.

 • از فعالیت های سنگین برای مدتی بپرهیزید
 • سعی کنید در مصرف الکل خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته از انواع لایه برداری شیمیایی برای صورت خود پرهیز کنید.
 • به نواحی ای که بوتاکس تزریق شده دست نزنید و از ماساژ دادن آن خودداری کنید.
 • اگر جز افرادی هستید که با کبودی شدید مواجه می شوید ، برای کاهش کبودی می توانید ویتامین K و آرنیکا مصرف کنید.
 • بلافاصله بعد از تزریق برای کاهش کبودی و تورم ، از کمپرس یخ  استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن زیر تابش نور آفتاب خودداری کنید.
 • بعد از تزریق بوتاکس برای برنزه کردن پوست خود و رفتن به حمام آفتاب اقدام نکنید.
 • در زمان بروز هر نوع عارضه ای و در صورت نارضایتی از نتیجه بوتاکس به پزشک خود مراجعه کنید.

چه زمانی بعد از بوتاکس می توان به کارهای روزانه پرداخت

بعد از تزریق بوتاکس شما به راحتی به کارهای روزانه خود می رسید و نیازی به بستری شدن نیست.اما لازم نکات مربوط به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

همیشه سوال بعد از بوتاکس چه باید کرد برای مراجعه کنندگان پیش می آید که در جواب این سوال باید بگوییم که هر کس بعد از تزریق می تواند به کارهای روزانه خود ، رفتن به سرکار ، حمام کردن و غیره به پردازد.

اما دو نکته را باید رعایت کند تا زمانی که بهبودی کامل بدست آید.اولی این که نباید ضربان قلب بالا رود تا جریان خود در بدن شکل بگیرد و دوم این که صورت خود را در گرمای شدید قرار ندهید.با رعایت این دو مورد شما یک نتیجه خوب و دلخواه خواهید داشت.

برای رفع کبودی ها و تورم بعد از بوتاکس چکار کنیم

برای رفع کبودی ها و تورم بعد از بوتاکس چکار کنیم؟

بعضی نواحی صورت به دلیل حساسیت بیشتر و وجود مویرگ های خونی زیاد پس از تزریق دچار تورم و کبودی می شود.اگر بعد از تزریق بلافاصله با کبودی و تورم بیش از حد مواجه شدید جای هیچ نگرانی وجود ندارد.برای کاهش کبودی و تورم لازم است اقدامات زیر را انجام دهید.

 • بعد از تزریق بوتاکس در صورت بلافاصله برای ۳ الی ۴ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
  دقت داشت باشید هرگز یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید. برای این کار از حوله استفاده کنید.
 • به صورت ارادی عضلات صورت را منقبض کنید.
 • برای ۴ ساعت از دراز کشید پرهیز کنید.
 • از دست زدن به محل تزریق خودداری کنید.

آیا بوتاکس درد دارد؟

اسم تزریق که به گوش می رسد بیشتر افراد فکر می کنند درمان بوتاکس برای جوان سازی صورت با درد همراه است.اما اصلا این طور نیست. بوتاکس توسط یک سوزن بسیار ظریف تزریق می شود که حداقل درد را تجربه می کنید.اما اگر جز دسته افرادی هستید که میزان تحمل دردتان پایین است می توانید از پماد لیدوکائین استفاده نمایید.

در چه صورت بدانیم یک بوتاکس ناموفق داشتیم

اگر با موارد زیر مواجه شدید شما یک بوتاکس ناموفق داشتید و باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 • ناحیه بین دو ابرو دچار افتادگی شده و حالت اخمو بودن را به صورت شما داده باشد.
 • گوشه های خط لبخند دچار انحنای بیش از حد شده و موجب می شود که گوشه های لب با یکدیگر هماهنگ نباشند.
 • قسمت انتهایی ابرو بیشتر از حد معمول به سمت بالا رفته و حالت صورت شما را متعجب کرده باشد.
 • در صورتی که صورت شما حالت طبیعی ندارد. مانند صورت شما تقریبا حرکت نکند ، در زمانی که لبخند می زنید پوست اطراف چشم ، چین نخورد یا زمانی که نوشیدن مایعات با نی برای شما بسیار سخت است.
 • یک سوم ناحیه بالا صورت ، یک سوم ناحیه پایین صورت و یک سوم ناحیه وسط صورت با دو سوم دیگر هم خوانی و حالت طبیعی نداشته باشد.
آیا تزریق بوتاکس خطرناک است یا نه؟

اکثر اوقات کسانی که می فهمند، تزریق بوتاکس توسط سم بوتولینیوم انجام می‌شود، نسبت به انجام آن دچار تردید می‌شوند. این سم در تمام داروهای بوتاکس به کار می رود که هنگام تزریق عملکرد عصبی مختل می کند بعد از تزریق عضله برای مدتی از حرکت می ایستد. اما اصلا نگران نباشید؛ سم به کار رفته در داروی بوتاکس خطرات اصلی را ندارد. زمانی خطرناک خواهد بود که وارد گردش خون شود. پس در مواقعی که بوتاکس برای درمان یا زیبایی استفاده می‌شود تزریق به صورت موضعی خواهد بود و سم اصلا وارد گردش خون نخواهد شد. برای این که خیالتان بابت این روش زیباسازی راحت شود باید بگوییم که روش بوتاکس توسط سازمان FDA یعنی وزارت بهداشت جهانی و همچنین وزارت بهداشت ایران ایمن بی خطر شناخته شده است.

با کاربردهای مختلف بوتاکس آشنا شوید.

با کاربردهای مختلف بوتاکس آشنا شوید.

بوتاکس به منظور رفع چین و چروک ها و خطوط صورت با اهداف گفته شده در زیر اجرا خواهد شد:

 • درمان چین و چروک های اطراف چشم که به چین های پنجه کلاغی معروف هستند.
 • بالا بردن گوشه های لب
 • بالا بردن نوک بینی
 • رفع چروک های گردن
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن خطوط بین دو ابرو

همچنین خوب است بدانید این روش نه تنها در زمینه زیبایی بلکه در زمینه درمانی هم کاربردهای فراوانی دارد که در موارد زیر برای شما بیان می کنیم:

 • افتادگی پلک
 • اسپاسم عضلات گردن
 • پرش عضلات چشم
 • تعریق بیش از اندازه
 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • میگرن مزمن
 هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس مانند دیگر روش های زیباسازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. حال در ادامه به برخی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی هزینه تزریق بوتاکس می‌پردازیم:

اولین عامل تاثیر گذار بر روی هزینه، برند بوتاکس است:  درصد بیشتری از هزینه بوتاکس را برند بوتاکس تعیین می کند. در واقع ماده بوتاکس توسط برندهای مختلفی تولید می شود که هر کدام از این برندها با توجه به کیفیتی که به همراه دارد، قیمت  این روش زیباسازی را مشخص می کنند. برند دیسپورت جز یکی از گران ترین برندهای بوتاکس است. برند نورونوکس و مسپورت در رده‌های بعدی قیمت‌های بالا قرار می گیرند. اما هر چقدر برند برتری انتخاب کنید، تاثیر بهتری مشاهده خواهید و برای انجام این روش از بهترین برندها استفاده کنید و مطمئنا نتیجه موثرتری را مشاهده خواهید کردو همچنین نتیجه به دست آمده طبیعی تر خواهد بود.

ناحیه تحت درمان بر روی قیمت بوتاکس تاثیر گذار است: مقدار تزریق بوتاکس به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در واقع میزان دوز درمانی با توجه به ناحیه مورد نظر مشخص می شود. مثلا، برای از بین بردن افتادگی گوشه لب ها به تزریق یک واحد بوتاکس نیاز داشته باشید. اما برای رفع خط اخم ممکن است این مقدار کم باشد.

هر چقدر عمق چین و چروک های پوست بیشتر باشد، هزینه درمان افزایش پیدا می کند:  هرچقدر پوست شما با عمق بیشتری از چین و چروک ها همراه باشد، مطمئناً برای تزریق بوتاکس به میزان دوز درمانی بیشتری نیاز خواهید داشت.

عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض بوتاکس چیست؟

حال که دانستید بعد از بوتاکس چه باید کرد، خوب است در مورد عوارض این روش هم کمی اصلاعات کسب کنید. بوتاکس مانند دیگر روش های جوانسازی با عوارض مختلفی همراه است. برخی عوارض اتفاق افتادن آن‌ها نگرانی به همراه ندارد. اما برخی دیگر کمی خطرناک خواهد بود. اما احتمال رخ دادن آن بسیار نادر است و برای رفع آن دچار مشکلات بسیاری می شوید. عوارض طبیعی تزریق بوتاکس شامل درد، التهاب و کبودی است که بعد از چند روز کاملا برطرف می شوند و نیازی نیست برای رفع آنها از درمان های خاص استفاده کنید. اگر برای تزریق بوتاکس از متخصصین حرفه ای و با تجربه بهره مند باشید، در مورد عوارض خطرناک آن نگرانی نخواهید داشت. اما اگر با مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، از دست دادن کنترل ادرار و دشواری در تکلم یا بلعیدن، مشکلات بینایی و ضعف عضلانی مواجه شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند؟

تزریق بوتاکس برای برخی افراد توصیه نمی شود. این دسته از افراد شامل موارد زیر است:

 • خانم های باردار و شیرده
 • افرادی که به بیماری های عصبی و عضلانی مبتلا هستند.
 • کسانی که بر روی صورتشان عفونت فعال یا تبخال دارند، باید برای تزریق بوتاکس صبر کرد.
 • افرادی که مجبور هستند داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی مصرف کنند،  برای تزریق بوتاکس باید از پزشک شان  سوال بپرسد.
 • همچنین کسانی که با چین و چروک های بسیار عمیق همراه هستند، نمی توانند با تزریق بوتاکس به نتیجه ایده‌آل برسد.
 هر چند وقت یکبار باید تزریق بوتاکس انجام شود؟

افرادی که تصمیم می گیرند از این روش زیباسازی استفاده کنند؛ معمولاً در مورد ماندگاری بوتاکس سوال می پرسند. به طور طی، اثرات بوتاکس بر روی جوانسازی صورت برای هر فردی متفاوت است. اما بعد از تزریق شما اثرات آن را می توانید حدود ۴ الی ۶ شما به صورت پایدار مشاهده کنید. البته ناحیه تحت درمان هم بر روی ماندگاری اثرات بوتاکس تاثیرگذار است. در واقع تزریق بوتاکس در نواحی که بیشتر به حرکت در می‌آید، کمتر است و شما سریع تر شاهد از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس در چنین نواحی خواهید بود.

همچنین هنگام مشاهده کاهش اثرات تزریق بوتاکس بهتر است برای تزریق دوباره مراجعه کنید. اما تزریق بوتاکس بی از حد توصیه نمی شود. چراکه تزریق بیش از حد  موجب مقاوم شدن بدن شما نسبت به  بوتاکس خواهد شد.

 در صورتی که به بوتاکس نیازی ندارید، از  تزریق آن خودداری کنید.

تزریق بیش از حد بوتاکس

این روزها افراد بسیاری هستند که در انجام روش های زیبایی زیاده‌روی می کنند. جدیداً تزریق بوتاکس نه تنها برای افراد سنین بالا، بلکه برای افراد جوان هم انجام می‌شود که هیچ چین و چروکی بر روی صورتشان وجود ندارد. پس اگر با مشکل و اثرات پیری مواجه نشده اید بهتر است برای انجام تزریق بوتاکس اقدام نکنید.

توجه داشته باشید که بوتاکس ماده کاملا شیمیایی است و تزریق زیر جلدی آن ممکن است در طولانی مدت وارد بدن شده و به بدن شما آسیب برساند. پس تا زمانی که با چین و چروک های صورت مواجه نشده اید، هرگز به فکر تزریق بوتاکس نباشید.

اگر بدنتان نسبت به تزریق بوتاکس حساسیت نشان داد، دیگر دست به تزریق نزنید.

افرادی هستند که گاهی اوقات با واکنش‌های حساسیت پوستی خفیف و شدید مواجه می شوند که ممکن است تزریق بوتاکس با مشکلات جدی تری برای آنها همراه باشد. پس اگر در تزریق اولیه دچار مشکل شدید، دیگر برای انجام مجدد اقدام نکنید. همچنین می توانید تزرق اولیه را تنها در قسمتی کوچکی از پوست امتحان کنید تا از عدم حساسیت به تزریق بوتاکس مطمئن شوید.

 در دوره بارداری هرگز برای تزریق بوتاکس مراجعه نکنید.

همان طور که گفتیم، تزریق بوتاکس برای برخی افراد حساسیت های مختلفی به همراه دارد. پس اگر در دوره بارداری قرار دارید و از حساسیت‌های جنین خود بی خبر هستید و نمی دانید فرزندتان به چه چیزهایی حساسیت نشان می دهد، در دوره بارداری هرگز برای تزریق بوتاکس اقدام نکنید. چرا که ممکن است فرزند شما با مشکل خاصی روبرو شود و سلامتی جنین به خطر بیفتد.

کلام آخر

حال به طور واضح فهمیدیم که بعد از بوتاکس چه باید کرد بایدها و نبایدها را با یکدیگر بررسی کردیم. نکته ای که به آن میرسیم اهمیت مراقبت های بعد از بوتاکس است و چه میزان می تواند به فرایند بهبودی بوتاکس کمک کنید. پس حتما قبل از تزریق بوتاکس از پزشک متخصص خود این سوال را بپرسید. بعد از تزریق بوتاکس چکار کنیم؟

3.8/5 - (10 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا