زیبایینبض بازار

همه چیز درباره لیزر موهای زائد【سال1403】❤️

لیزر موهای زائد

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که از موهای زائد بددن خود رنج می برید می توانید با خرید لیزر موهای زائد می توانید بسیاری از مشکلات خود را حل کنید . اگر از اپیلاسیون ، شیو ، بند انداختن و سایر راه‌های از بین بردن موهای زائد راضی نیستید و به دنبال راهی بهتر می‌ گردید ، لیزر موهای زائد احتمالا همان گزینه ‌ای است که نظر و رضایت شما را جلب خواهد کرد .

امروزه لیزر موهای زائد یکی از متداول ‌ترین گزینه ‌ها برای از بین بردن موهای زائد در دنیاست . دستگاه لیزر نوری بسیار مترمرکز شده را روی فولیکول‌ های مو می ‌تباباند . رنگدانه‌ ها این نور را جذب می ‌کنند و موها از بین می ‌روند . در این مطلب شما را با لیزر موهای زاید آشنا می کنیم تا هنگام خرید لیزر موهای زایئد دچار مشکل نشوید و خریدی آسان را داشته باشید .

لیزر موهای زائد چیست؟

به هر نوع موی ضخیم و تیره‌ ای که در خطوط میانی بدن مانند سینه، صورت، چانه و گلو رشد می ‌کند ، موی زائد می ‌گویند. موی زائد به دلایل هورمونی و غیر هورمونی رشد می ‌کند . اگر دلایل هورمونی باعث ایجاد موی زائد در بدن شما شود، شما نمی‌ توانید بدون درمان بیماری اولیه ، لیزر انجام دهید . اختلالات هورمونی باعث می‌ شود که در قسمت ‌هایی از بدن که مو ندارد ، موهایی زخیم و تیره رشد کنند. اگر مشکلات هورمونی دارید، درمان دارویی از رشد موهای زائد جلوگیری می ‌کند و استفاده از لیزر فقط خرج اضافی است.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

لیزر موهای زائد یک روش کاربردی برای از بین‌ بردن موهای زائد است. لیزر باعث کاهش موهای زائد و نازک ‌تر شدن آن‌ ها می ‌شود. این روش با استفاده از نور لیزر و گرمایی که تابش آن ایجاد می‌ کند، به عمق مشخصی از پوست نفوذ کرده و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب می‌ رساند.

فولیکول مو اصلی ‌ترین دلیل رویش مو است. آسیب رساندن به آن باعث توقف رویش مو و از بین‌ رفتن موهای زائد می ‌شود. لیزر موهای زائد سلول‌ های تولید کننده مو در ریشه را هدف قرار می ‌دهد و باعث از بین بردن طولانی مدت یا دائمی آن ‌ها می‌ شود . این روش نسبت به سایر روش ‌ها نتیجه بهتری دارد. از مزایای انجام لیزر می ‌توان به سرعت بالا ، اثرگذاری قابل توجه و دقت بالای آن اشاره کرد.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟

اصل اولیه در استفاده از لیزر مو حذف photothermolysis انتخابی (SPTL) ، استفاده از یک طول موج از نور و پالس مدت دار برای به دست آوردن اثر مطلوب در بافت هدف و حداقل اثر منفی بر بافت اطراف است . لیزر می ‌تواند باعث آسیب موضعی و گرمایشی در بخش‌ های تیره‌ای که باعث رشد مو هستند و به آن‌ ها ماده ملانین می ‌گویند در ناحیه فولیکول مو می ‌شود در حالی که هنوز بقیه پوست گرم نشده‌ اند. نور توسط بخش‌های تیره جذب می‌شود بنابراین در بخش‌های تیره مورد نظر پوست با سرعت بیشتر و با شدت جذب صورت می‌گیرد. این ماده هدف تیره یا chromophore می ‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد [می‌تواند رنگ شده باشد/بورسیکا].

ملانین نقش اصلی و اولیه chromophore را در همه نوع دستگاه لیزری حذف مو که حال حاضر در بازار هستند، دارد. ملانین به‌ طور طبیعی در پوست عامل تعیین رنگ پوست و رنگ مو است و دو نوع ملانین در مو وجود دارد. ملانین نوع Eumelanin به رنگ قهوه‌ای یا سیاه است در حالیکه pheomelanin در موهای بلوند یا قرمز رنگ است. به دلیل جذب انتخابی فوتون‌های نور لیزر معمولاً فقط موهای سیاه و سفید یا قهوه‌ای مو می‌تواند برداشته شود. لیزر با بخش تیره و درشت مو بهتر کار می ‌کند. پوست روشن و موهای تیره هستند یک ترکیب ایدئال برای مؤثر بودن و تولید بهترین نتایج در کار با لیزر است، اما در حال حاضر لیزرهای جدید قادر به هدف قرار دادن موهای سیاه با پوست تیره هستند.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

لیزر حذف مو از سال ۱۹۹۷ و پس از تأیید شدن برای «کاهش دائمی» در ایالات متحده توسط غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد استفاده قرار می ‌گیرد . تحت FDA تعریف «دائمی» کاهش طولانی مدت و پایدار در کاهش تعداد موهایی که مجدداً رشد می‌ کنند پس از یک رژیم درمان است . در واقع بسیاری از بیماران تجربه رشد مجدد مو در سال ‌های پس از آخرین دوره استفاده را دارند . این به این معنی است که اگر چه درمان لیزر با این دستگاه به‌ طور اساسی موجب کاهش تعداد موهای بدن می‌ شود ولی این یک روش دائمی برای رفع همیشگی رشد مو نیست.

پیش از این از روش درمانی لیزر برای رفع موهای زائد تنها برای افراد با رنگ پوست روشن استفاده می ‌شد اما با پیشرفت تکنولوژی، امروزه این جراحی برای بیماران با رنگ پوست تیره هم انجام می شود و برای آن‌ ها امن بوده و خطری ندارد. برای از بین بردن موهای زائد در بیشتر افراد باید چند مرحله لیزر انجام شود. در برخی موارد ممکن است که زمان از بین رفتن موهای زائد چندین سال زمان ببرد. باید به مراقبت‌ هایی که پس از انجام لیزر نیاز است توجه داشت . تشخیص این که چه کسی به انجام لیزر نیاز دارد و تا چه میزان باید این کار را انجام دهد تا کاملاً موها رفع شوند، غیرممکن است. بهترین و مؤثر ترین شیوه برای درمان موهای زائد موجود در قسمت بازو، سینه، پشت و شانه است. دوره درمان لیزر به دلیل متفاوت بودن افراد و الگوی رشد موها، در هر فرد متفاوت است اما به‌ طور میانگین برای برطرف شدن موها بین ۳ تا ۷ جلسه نیاز است.

این روش اصلی تر روش برای از بین بردن موهای زائد در دنیا است. در حذف موهای زائد با لیزر سه ویژگی از لیزر بسیار اهمیت داد. طول موج و توان لیزر و قطر لکه لیزر. طول موج این لیزرها در ناحیه قرمز و دونه های قرمز نزدیک است و هرچه طول موج لیزر بلندتر شود نفوذ آن در پوست بیشتر می‌ شود. نکته دیگر این که با تیره شدن رنگ پوست ، جذب طول موج‌های کوتاهتر در پوست بیشتر می‌ شود به این معنا که لیزر با طول موج کوتاهتر درد بیشتری نسبت به لیزر با طول موج بلند برای بیمار پوست تیره ایجاد می ‌کند. برای از بین بردن موهای زائد با لیزر ۳ طول موج اصلی وجود دارد. طول موج اول 1064 nm است. منبع تولید این لیزر بلور Nd: YAG یا دایود لیزر است. این طول موج مناسب برای تایپ پوست ‌های ۴ و ۵ مناسب است. قطر لکه این لیزر حدود ۱۰ میلی‌متر و توان مؤثر آن حدود 20-50 J/cm² و طول پالس آن حدود ۱۵ تا ۳۰ میلی ‌ثانیه است . دوره درمان با این لیزر ۶ جلسه به فواصل ۲ هفته می ‌باشد. این لیزر بیشتر موهای با عمق زیاد و ریشه ‌های بسیار عمیق و سیاه رنگ در پوستهای بسیار تیره را از بین می ‌برد . طول موج مورد استفاده دیگر طول موج 755 nm است که در بازار به طول موج الکس معروف است . منبع تولید این نور بلور الکساندرایت یا دایود لیزر است . توان مورد استفاده معمولاً بین 10-40 J/cm² بوده و برای تایپ پوست یک و دو مناسب است ؛ و مدت درمان با این لیزر ۶ جلسه به فاصله ۲ تا ۳ هفته است . این لیزر برای موهای سطحی و رنگ روشن در پوست‌های روشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تایپ پوست موجود در ایران بیشتر از نوع ۳ و ۴ است در نتیجه طول موج مناسب برای کار در ایران 808 nm دایود است. به دلیل نازک شدن و کرکی شدن موها بعد از ۳ جلسه استفاده از این طول موج بهتر است از لیزری با طول موج 755 nm استفاده شود .

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

تاریخچه لیزر موهای زائد

در گذشته برای پاکیزگی و به دلیل مد بودن این لیزر مورد استفاده قرار می گرفت . اگر فردی موهای خود را کوتاه و یا از بین می برد نشانه ای از جذاب بودن او بود. در مصر باستان موها فقط برای زیبایی حذف نمی شدند بلکه به عنوان یک درمان برای جلوگیری از شپش کابرد بسیاری داشت. پس از آن برای جایگزینی مو از کلاه گیس که آسان ‌تر می ‌توانستند بهداشت آن را حفظ کنند و مد روز بود استفاده می ‌کردند . به موهایی که در نواحی مانند صورت ، پشت لب ، پیشانی، گوش ‌ها، گردن، شکم و ناحیه تناسلی، پوست صورت، چانه، زیر چانه و گونه ‌ها رشد می‌ کند، موی زائد گفته می‌ شود زیرا از بین بردن موهای این نواحی کاری دشوار است و از این رو برای افراد خوشایند نیست.

بشر تاکنون روش‌های زیادی برای رفع موهای زائد ابداع کرده‌ است، برخی روش‌ ها که موقتی و قدیمی هستند عبارتند از: دستگاه‌ های مو کن خانگی، اپیلاسیون، کرم‌ ها و پودرهای موبر، بند انداختن و استفاده از موچین ، تیغ اصلاح ، اپیلاسیون و محلول ‌های شیمیایی . پس از استفاده از روش‌ های مذکور موهای زائد دوباره رشد خواهند کرد و حتی هر کدام از این روش ‌ها می‌ توانند عوارضی مانند حساسیت نیز ایجاد کنند. امروز با توجه به موقتی بودن و دردناک بودن و عوارض روش‌ های قدیمی، دیگر این روش‌ ها استفاده نمی ‌شوند و روش‌ های جدید و کاراتری جایگزین آن شده ‌است.

با حضور تکنولوژی‌های جدید شخصی به نام Rox Anderson راکس اندرسون که فارغ‌التحصیل دکترای دانشگاه MIT در رشته مگنا بود[۵] کشف کرد که می ‌توان به صورت انتخابی chromophore را با هدف از بین بردن فولیکول‌های مو مورد اصابت لیزر قرار داد. این روش توانست به اثبات برسد و در سال ۱۹۹۶ / ۱۳۷۵ برای اولین بار استفاده شد . در سال ۱۹۹۷ / ۱۳۷۶ اداره غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FDA) این روش را برای حذف مو مورد تأیید قرار داد . با توسعه این تکنولوژی و تحقیقات بیشتر ، مشخص، استفاده از لیزر برای حذف و برداشتن مو مؤثر تر و کارآمد شده‌است؛ به همین دلیل در حال حاضر این روش، روشی معمول برای از بین بردن مو برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

مزایای انجام لیزر موهای زائد

لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت، پا، چانه، پشت، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و سایر مناطق دیگر مفید است. مزایای انجام لیزر شامل موارد زیر است:

 1.  دستگاه لیزر موهای زائد می‌تواند موهای تیره و درشت را به طور انتخابی هدف قرار دهد. در حالی که پوست اطراف ناحیه هیچ‌گونه آسیبی نبیند .
 2. سرعت هر پالس لیزر در کسری از ثانیه روی پوست تابانده می‌شود و می‌تواند ناحیه وسیعی را همزمان هدف قرار دهد. نواحی کوچکی مانند لب فوقانی در کمتر از یک دقیقه قابل درمان هستند و مناطق بزرگ مانند پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.
 3. گرفتن نتیجه دلخواه شما بعد از سه تا هفت جلسه شاهد ریزش دائمی موهای خود خواهید بود.

معایب لیزر موهای زائد

خراش (سوزش) پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و التهاب بعداز از بین بردن موهای زائد با لیزر محتمل می باشد . هر نشانه و علامتی معمولا طی چندین ساعت ناپدید می شود. اسکار دائمی یا تغییرات در رنگ پوست نادر می باشد.

تغییرات رنگدانه

از بین بردن موهای زائد با لیزر ممکن است پوست را تیره تر یا روشن تر کند، که معمولا به صورت موقتی می باشد. روشن شدن پوست در درجه اول آن هایی که پوست تیره تر دارند را تحت تاثیر قرار می دهد. به ویژه اگر یک لیزر نامناسب در یک محیط نامناسب انجام شود. به ندرت، از بین بردن مو با لیزر می تواند موجب تاول، خشکی، اسکار، یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر مشکلات غیر معمولی که می توانند رخ دهند شامل سفید شدن مو می باشد یا اینکه مو ممکن است به شدت در نواحی تیمار شده یا در نواحی اطراف آن آغاز به رشد کند.

معایب لیزر موهای زائد

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

تاول ها نادر هستند اما در افرادی که رنگ پوستشان تیره تر است محتمل تر هست . به دلیل احتمال آسیب چشمی شدید از بین بردن موهای زائد با لیزر برای نواحی پلک و اطراف آن توصیه نمی شود . برای یک روز یا دو روز بعد از لیزر ، منطقه ی درمان شده پوست شما شبیه پوست آفتاب سوخته به نظر می رسد . کمپرس های سرد و مرطوب کننده ها ممکن است کمک کننده باشند . اگر صورت شما تحت درمان قرار گرفته است شما می توانید روز بعد آرایش انجام دهید بدون اینکه پوست شما تاول بزند.

در ماه آینده، موی درمان شده ی شما خواهد ریخت. ماه بعد را از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا به مهار تغییرات موقتی در رنگ پوست لیزر شده کمک کند.

نکات مهم قبل از خرید لیزر موهای زائد

انجام لیزر موهای اگر بدون تحقیقات قبلی صورت بگیرد و خریداری شود، می‌ تواند اثرات بدی داشته روی پوست شما داشته باشد. در این بخش ما تمام نکاتی که قبل از لیزر کردن باید بدانید را لیست کرده‌ایم :

 • قبل از لیزر و خرید لیزر موهای زائد حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید چه نوع لیزری بهترین انتخاب برای پوست شما است.
 • اگر اپیلاسیون کرده اید صبر کنید تا موهای شما دوباره رشد کنند.
 • اگر حمام آفتاب گرفته ‌اید یا سولاریوم انجام داده‌ اید صبر کنید تا اثرات آن از بین برود . در غیر این صورت پوست شما در هنگام لیزر می ‌سوزد. برای از بین رفتن این اثرات بین ۴ تا ۶ هفته صبر کنید.
 • لیزر موهای زائد تنها ریشه موهای شما را هدف قرار می ‌دهد. بنابراین قبل از انجام لیزر، حتما موهای زائد خود را با تیغ بتراشید.
 • حداقل تا ۴ هفته قبل از جلسه اول لیزر موهای زائد نباید زیر نور شدید خورشید قرار گرفته باشید. بهترین فصل انجام لیزر در پاییز و زمستان است.
 • هر جلسه لیزر معمولا باید بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می ‌برد.
 • لیزر کردن موهای اطراف چشم ‌ها ممنوع است.
 • لیزر کل بدن را در یک جلسه انجام ندهید. بدن شما نمی ‌تواند حجم زیادی از لیزر را تحمل کند . این کار را طی چندین جلسه انجام دهید.
 • بهترین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد ۴ تا ۶ هفته است . این فاصله بهترین زمان برای رشد فولیکول موهای شما است. با رعایت این فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد ، می ‌توانید به بهترین نتیجه برسید.
 • بهترین نتیجه بعد از ۳ ماه مشخص خواهد شد و زیاد عجول نباشید.

نکات مهم قبل از خرید لیزر موهای زائد

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

نکات مهم و دانستنی های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

سوالات بسیاری در رابطه با رفع موهای زائد با روش لیزر درمانی در ذهن افرادی که قصد لیزر موهای زائد بدن و صورت را دارند وجود دارد که در این بخش به مهمترین آنها پاسخ خواهیم داد.

لیزر موهای زائد

این روزها لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. این در حالی است که انجمن متخصصان پوست آمریکا اعلام کرده تمام موهای ناخواسته در اثر لیزر از بین نمی روند زیرا برخی از آنها نسبت به درمان با لیزر مقاوم هستند و برخی دیگر هم قدرت رشد مجدد پس از لیزر را دارند. متخصصان این انجمن بر این باورند که در ایده آل ترین شرایط ممکن هم امکان بازگشت و رشد مجدد حدود 30-20 درصد از موهای لیزرشده وجود دارد . لیزر موهای زائد ، جزو آن گروه از خدمات زیبایی است که باید و نباید های زیادی درباره آن وجود دارد و حتی محدودیت ها یا ممنوعیت هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است.

چه کسانی نباید به سراغ لیزر موهای زائد بروند؟

بیمارانی مانند افراد مبتلا به لوپوس که نور لیزر باعث تشدید بیماری شان می شود. افراد مبتلا به پورفیری هم به دلیل واکنشی که نسبت به لیزر نشان می دهند ، باید دور این روش درمانی را برای رفع موهای زائد خود خط بکشند. افرادی هم که باتری در قلب خود کار گذاشته اند باید قبل از لیزر، پزشک خود را در جریان بگذارند و معمولا از انجام لیزر موهای زائدشان منع می شوند.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

لیزر موهای زائد در دوران حاملگی 

سال هاست متخصصان و پژوهشگران دنبال پاسخ این پرسش هستند اما هنوز هیچ کدام از منابع علمی ثابت نکرده اند لیزر موهای زائد در دوران بارداری برای مادر یا جنین، ضرر دارد . با این حال و به طور کلی ، ما تماس با هر نوع اشعه ای را برای خانم های باردار منع می کنیم . لیزر موهای زائد در دوران شیردهی هم کاملا بدون خطر و ضرر برای مادران و نوزادان آنها است.

خرید لیزر موهای زائد به صورت اینترنتی

برای خرید لیزر موهای زائد می توانید از لینک زیر استفاده کنید در این جا انواع دستگاه لیزر موهای زائد وجود دارد مه مناسب پوست شما و بودجه ای که دارید یافت می شود پس با لینک زیر خرید لیزر موهای زائد مطمئنی داشته باشید و دیگر نگران وقت خود نباشید.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e3d66cbf-4e84-46f8-b277-0501c109e616″ ]

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با راه های درمان آفت دهان آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا