زیبایی

چطور ناخن بلند کنیم ؟【سال 1402】❤️

می دانیم که بسیاری از افراد از جمله خانم ها علاقه زیادی به ناخن بلند دارند، از این رو در مقاله امروز در رابطه با این که چطور ناخن بلند کنیم، مطالب و نکات مفیدی ذکر خواهیم کرد؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا تکنیک های مختلف برای بلند کردن ناخن را بیاموزید.

ناخن

در واقع ناخن جزو دستگاه پوششی بدن انسان به شمار می رود که عصب یا خونرسانی ندارد؛ در انتهای انگشتان دست و انگشتان پا را صفحات حفاظتی که ناخن نامیده می‌شوند، می پوشاند؛ ناخن‌ها به طور کلی از کراتین که نوعی پروتئین درشت مولکول در مو و پوست می باشد، بوجود آمده اند؛ علاوه بر جاذبه آرایشی، ناخن‌ها وظایف بسیار مهم دیگری نیز بر عهده دارند به طور مثال کمک کردن به بلند کردن اجسامی که سنگین اند، با ایجاد کردن تکیه‌گاه برای بافت انگشتان، دست کاری کردن اجسام و مهم تر از همه، این که ناخن‌ها سلامت عمومی بدن را منعکس می کنند.

ناخن

ساختار ناخن به این صورت است که از داربست (ماتریکس) که دقیقا زیر یک چین پوستی با نام پوستک (کوتیکول) قرار دارد و از قسمت ماهک (لانولا) که منطقه‌ای هلالی‌شکل در قاعده ناخن می باشد، رشد می‌کنند؛ قابل مشاهده تربن قسمت ناخن، صفحه آن می باشد، این قسمت از ناخن روی بستر ناخن که یک قسمت مملو از رگ‌های خونی است قرار گرفته‌ است.

دلیل شکننده بودن ناخن چیست ؟

بسیاری از افراد این گونه می دانند که تنها دلیل شکستن ناخن ها، نداشتن تغذیه خوب و کمبود مواد غذایی مفید است اما باید دانست که مهم ترین و تاثیر گذار ترین دلیل، تماس داشتن با مواد شیمیایی و خشک شدن پوست و ناخن‌ها می باشد که در برخی از مواقع و مشاغل بیش از قبل دیده می شود؛ به طور مثال کسانی که در مکان هایی از جمله پمپ بنزینها، آزمایشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و مکانیکی مشغول به کار هستند ممکن‌ است، با گذشت زمان و کم کم ناخن‌هایشان بسیار شکننده‌ شود؛ حتی می توانیم این موضوع را در خانم‌های خانه دار ببینیم.

لازم به ذکر است که فقدان مواد غذایی مفید می توانند موجب شکنندگی ناخن شوند علی رغم اینکه کلسیم نقشی در مستحکم شدن ناخن ندارد اما کمبود روی و منیزم می‌توانند موجب شکستن ناخن شوند؛ کمبود ویتامین A موجب خشک شدن و ورقه ورقه شدن پوست انسان می‌شود؛ در صورتی که بدن انسان با کمبود پروتئین، فولیک اسید،وبتامین C، ویتامین B که برای رشد کردن سلول‌ها و زنده کردن سلول‌های مرده ضروری اند، مواجه شود ناخن هایش می افتند؛ ممکن است راه راه‌های سفید بر روی ناخن‌ها به وجود بیاید که دلیل آن کمبود پروتئین ها می‌باشد؛ گاهی اوقات فقدان اسید ممکن است موجب ترک خوردن و دو نیم شدن ناخن‌ها شود.

برای درمان شکنندگی ناخن ها باید چه کرد ؟

برای این که شکنندگی ناخن خود را درمان کنیم می توانیم از ترکیباتی که شبیه به مولتی ویتامین اند استفاده کنیم؛ در این مولتی ویتامین ها، ویتامین‌هایی که برای رشد کردن ناخن و مو اند وجود دارد؛ این ویتامین ها از بیوتین ۲۰ درصد ساخته شده اند که موجب افزایش یافتن ضخامت ناخن‌ها می‌شود؛ اما در واقع مولتی ویتامین‌های معمولی وجود دارند که می‌توانند این مشکل را تا حدودی حل کنند.
در ضمن در داروخانه ها، دارو‌های موضعی وجود دارد که دو نقش چرب کنندگی و نفوذ کردن در داخل شکنندگی‌های ناخن دارند که موجب یکنواخت شدن سطح ناخن می شوند.

مورد مهم دیگر این است که اگر شغل ما تاثیر منفی روی ناخن ما می گذارد، از دستکش های مخصوص استفاده کنیم، مورد بعدی مربوط به شستشوی دست و ناخن می باشد که صابون جامد و مایع با هم فرقی ندارند، اما به صابون مایع موادی افزوده می شود که موجب خشک شدن ناخن‌ها می شوند، در کل افرادی که دچار وسواس شده اند و به صورت پی در پی دست های خود را با صابون می‌شویند در معرض شکنندگی ناقص قرار می گیرند.

بسیاری از خانم ها این گونه تصور می‌کنند که لاک‌ها باعث استحکام بخشیدن به ناخن می‌شود، اما باید به این نکته مهم توجه کنیم که، لاک ناخن تنها به صورت موقت باعث سفت شدن ناخن می‌شود، اما مشکل این جا مربوط به پاک کننده می باشد و توصیه می شود که از حلال‌هایی که بر پایه استون هستند استفاده نکنیم.

چگونه ناخن های خود را زودتر بلند کنیم ؟

در واقع همیشه این سوال در ذهن ما وجود دارد که با انجام چه کارهای و با رعایت چه نکاتی می توانیم ناخن های بلندی داشته باشیم و چطور ناخن بلند کنیم؛ باید به نکته هایی که در ادامه ذکر می شود توجه ویژه ای کنیم تا بتوانیم زیبایی ناخن های خود را چند برابر کنیم و موجب رشد سریع آن ها شویم :

چگونه ناخن های خود را زودتر بلند کنیم ؟

1 . آب بنوشیم : برای سلامتی تمام اعضای بدن و نه تنها ناخن، باید آب کافی بنوشیم و سلامت ناخن نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد؛ در صورتی که رطوبت کافی وجود نداشته باشد ناخن ها شکننده و اطراف آن ها هم پوسته پوسته می شوند، در ضمن نوشیدن آب کافی موجب حفظ رطوبت و تقویت کردن استحکام آن ها می شود.

2 . به رژیم غذایی مان اهمیت دهیم : برای رشد هر چه سریع ناخن هایمان باید به رژیم غذایی مان توجه کنیم و باید برای تقویت کردن و استحکام یافتن ناخن ها از رژیم غذایی سالم و متنوعی استفاده کنیم، در ضمن مصرف کردن مولتی ویتامین به همراه مواد معدنی مناسب باید در برنامه روزانه ما گنجانده شوند؛ داشتن یک رژیم غذایی ناقص که با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی همراه است می تواند کل بدن از جمله ناخن ها را تحت تاثیر خود قرار دهد.

3 . به محصولاتی که استفاده می کنیم توجه کنیم : در برخی از لاک ها یا محصولات مراقبتی که برای ناخن اند، مواد شیمیایی سختی وجود دارد که موجب تضعیف ناخن های ما می شوند به طور مثال، باید سعی کنیم که از پاک کننده لاک ناخن که دارای استون اند خودداری کنیم چون به ناخن آسیب جدی وارد می کند، بنابراین به دنبال گزینه های سالم باشیم.

4 . از ژلیش و آکریلیک ناخن دوری کنیم : بسیاری از افراد که در رشد ناخن های خود دچار مشکل می شوند، برای برطرف کردن این مشکل به دنبال راهی ساده که ژلیش و آکریلیک است می روند؛ اما لازم به ذکر است که استفاده مکرر از این مواد موجب تضعیف یا کنده شدن ناخن ها می شود؛ در صورتی که تمایل به استفاده کردن از آنها داریم باید استفاده این مواد را به هر چند مدت یک بار محدود کنیم.

5 . کمتر از لاک استفاده کنیم : درست است که استفاده از لاک موجب زیبایی هر چه بیشتر ناخن های ما می شود اما باید اجازه بدهیم ناخن های ما نفس بکشند؛ استفاده پی در پی از لاک حتی لاک غیر سمی موجب ضعف شدن ناخن ما می شود؛ باید سعی کنیم که پس از گذشت یک هفته استفاده کردن از لاک روی ناخن ها، آنها را به وسیله پاک کننده بدون استون پاک کنیم و پس از آن اجازه دهیم ناخن ها تنها به مدت 1 هفته بدون لاک باشند و نفس بکشند.

6 . ناخن هایمان را کوتاه کنیم : ناخن هایی که بلند اند به دلیل قدشان بیشتر می شکنند و دچار این گونه مشکلات می شوند؛ در صورتی که ناخن هایی که کوتاه تر اند کمتر خرد می شوند، ترک یا شکاف بر می دارند و به استحکام آنها نیز کمک می کند.

7 . با ناخن هایمان کار نکنیم : نباید از ناخن های خود کار بکشیم به طور مثال برای باز کردن قوطی نوشابه یا گیره کاغذ نباید ناخن مورد استفاده قرار بگیرد؛ استفاده کردن از ناخنمان به عنوان ابزار کاری باعث شکستن و خرد شدن آن ها می شود که به  تنهایی ناخن ها را ضعیف می کند.

8 . از لوسیون ناخن استفاده کنیم : پس از آن که لاک خود را پاک می کنیم اگر الکل روی ناخن های ما باقی بماند یا اگر این گونه فکر می کنیم که به اندازه کافی هیدراته نشده اند باید از کرم دست استفاده کنیم و می توانیم روی ناخن های خود لوسیون بمالیم تا مطمئن شویم که ناخن ها به اندازه کافی مرطوب شده اند؛ بهتر است که این کار را هر بار که دست خود را می شوییم، انجام دهیم.

9 . برخی محصولات را استفاده نکنیم : هنگامی که می خواهیم از ضدعفونی کننده دست استفاده کنیم، بهتر می باشد که آن را روی ناخن های خود اسپری نکنیم و از زیاده روی کردن در استفاده از آن خودداری کنیم؛ استفاده کردن پی در پی از ضد عفونی کننده دست برای ناخن های ما بسیار مضر است چون که ضدعفونی کننده موجب خشک شدن ناخن ها و دست ها می شوند و باعث شکنندگی ناخن ها می شود.

10 . ناخن هایمان را درست کوتاه کنیم : نکته بسیار مهم دیگر این است که ناخن های خود را به صورت صحیح کوتاه کنیم چون کوتاه کردن ناخن هایمان با حرکات عقب و جلو مثل اره موجب ضعیف شدن ناخن ها می شود، از این رو باید ناخن های خود را در یک سو و با شیوه کاملا درست کوتاه کنیم؛ ناخن های ما باید برای جلوگیری کردن از ضعیف شدن در یک سو کوتاه شوند.

11 . از محصولات تمیز کننده محتاطانه استفاده کنیم : باید هنگامی که خانه خود را تمیز می کنیم از دستکش لاستیکی استفاده کنیم؛ چون بسیاری از محصولات یا دستمال هایی که برای تمیز کردن اند حاوی مواد شیمیایی می باشند که موجب تضعیف ناخن می شوند؛ استفاده کردن از دستکش به ما برای جلوگیری کردن از تماس با این مواد شیمیایی کمک بزرگی می کند.

12 . شامپوی مناسب انتخاب کنیم : برخی از شامپوها حاوی موادی می باشند که موجب شکنندگی ناخن های ما می شوند از این رو باید در انتخاب آن دقت بسیار زیادی به خرج دهیم؛ بهتر است شامپویمان را برای چند هفته عوض کنیم تا متوجه شویم آیا تغییری مشاهده می کنیم یا خیر.

13 .  مراقبت از کوتیکول : کوتیکول بخش بسیار مهمی در ناخن می باشد که از آن در برابر عفونت محافظت می کند؛ اگر به کوتیکول ها آسیب وارد شود همانند فشار دادن به سمت پایین یا بریدن آن ها بدون این که نرم شده باشند موجب آسیب رسیدن به ناخن ها می شود، از این رو باید ناخن هایمان را برای نرم شدن داخل آب گرم و صابون قرار دهیم؛ برای به جریان انداختن خون، باید کوتیکول ها را ماساژ دهیم و از بریدن آنها پرهیز کنیم چون موجب خونریزی و عفونت ناخن می شود.

کدام مواد غذایی موجب استحکام ناخن ها می شوند ؟

در واقع مواد غذایی بسیار زیادی وجود دارند که به دلیل داشتن ویتامین و فیبر های مورد نیاز، موجب استحکام هر چه بیشتر ناخن ها و رشد سریع آن ها می شوند که برخی از این مواد شامل گزینه های زیر می باشند :

کدام مواد غذایی موجب استحکام ناخن ها می شوند ؟

  • تخم مرغ : تخم مرغ حاوی پروتئین می باشد که موجب استحکام بخشیدن به استخوان های بدن، مو و ناخن ها می شود؛ در ضمن این ماده غذایی سرشار از بیوتین، ویتامین D و B12 می باشد؛ بیوتین موجب کمک کردن به استحکام بسیار زیاد ناخن ها می شود و باعث کاهش یافتن شکنندگی آن ها می شود.
  • جو دو سر : در بلغور جو دو سر مواد معنی بسیار زیادی وجود دارد که این مواد معدنی همانند زینک و مس موجب رشد کردن و سلامت ناخن و مو می شوند و گزینه بسیار مهمی محسوب می شوند.
  • ماهی قزل آلا : در ماهی غزل آلا مواد مغذی بسیار زیاد وجود دارد که موجب استحکام یافتن استخوان و رشد کردن ناخن ها  می شود و نقش بسزایی در این زمینه دارد؛ علاوه بر آن، برای رشد کردن استخوان ها از ویتامین D موجود در آن استفاده می شود و بسیار مفید است.
  • لوبیا : در لوبیا بیوتین وجود دارد که نقش بسزایی در رشد ناخن ها دارد، بنابراین باید سعی کنیم که در رژیم غذایی خود از لوبیا به مقدار زیاد استفاده کنیم.
  • دانه های گل آفتابگردان : در دانه های گل آفتابگردان مواد معدنی و مغذی مانند منگنز و مس وجود دارد که موجب افزایش یافتن تولید بافت در غضروف و استخوان می شود.

چه ویتامین هایی برای رشد ناخن مفید اند ؟

برای رشد هر چه بیشتر و بهتر ناخن ها باید از ویتامین های مفید و ضروری استفاده کنیم؛ ویتامین هایی که در ادامه ذکر می شوند تاثیر بسیار زیادی در رشد سریع ناخن ها و استحکام آن ها می شوند؛ این ویتامین ها به شرح زیر می باشند :

  • ویتامین B9 یا اسید فولیک : برای رشد کردن سلول ها و ناخن ها می توان از این ویتامین استفاده کرد که گزینه بسیار لازم و ضروری در این زمینه محسوب می شوند؛ این ویتامین در برخی از مواد غذایی مانند تخم مرغ، سبزی های حاوی برگ سبز، گوشت ها و مرکبات وجود دارند که این مواد غذایی سرشار از اسید فولیک می باشند؛ مصرف 400 تا 500 میلی گرم روزانه اسید فولیک برای این که ناخن های سالمی داشته باشیم، بسیار توصیه می شود.
  • ویتامین C : برای تولید کردن کلاژن و کمک کردن به استحکام ناخن ها می توان از این ویتامین استفاده کرد زیرا گزینه حیاتی محسوب می شود، از این رو کمبود و فقدان این ویتامین موجب شکنندگی و کند شدن رشد ناخن های ما می شوند؛ ویتامین C در بسیاری از میوه ها و سبزی ها وجود دارد که این مواد غذایی شامل لیمو ترش، پرتقال، لیمو، زغال اخته، توت فرنگی، گوجه فرنگی و سبزی هایی که برگ سبز دارند یافت می شود.
  • ویتامین H ( بیوتین) : این ویتامین تاثیر بسیار زیادی در رشد مو، پوست و ناخن ها دارد که به شکل مکمل و مواد غذایی نیز یافت می شود؛ بسیاری از مواد غذایی از جمله ماهی قزل آلا، آووکادو و موز حاوی این ویتامین می باشد.
  • ویتامین A : از این ویتامین برای ساخت بافت ها، دندان ها، ناخن ها و استخوان ها استفاده می شود، در ضمن آنتی اکسیدانی که در این ویتامین وجود دارد موجب سم زدایی بدن می شود؛ مواد غذایی بسیاری وجود دارد که حاوی این ویتامین می باشند که این مواد غذایی شامل اسفناج، گریپ فروت، سیب زمینی شیرین و سیب است. جگر، شیر و تخم مرغ نیز در ضمن دارای ویتامین A به نسبت زیاد است.

روغن های گیاهی چه تاثیری بر ناخن ها می گذارند ؟

روغن های گیاهی مختلفی از جمله روغن زیتون، نارگیل،بادام شیرین و تلخ تاثیر بسیار زیادی در استحکام ناخن ها و رشد آن ها می گذارند؛ توضیحات لازم در این باره و چگونگی استفاده از آن ها به شرح زیر می باشد :

روغن های گیاهی چه تاثیری بر ناخن ها می گذارند ؟

روغن نارگیل

روغن نارگیل مواد مغذی بسیار مهمی دارد که موجب تقویت کردن ناخن، حفظ کردن رطوبت و در ضمن درمان کردن قارچ ناخن و عفونت های کوتیکول می شود؛ در واقع از جمله روش های درمانی خانگی برای رشد کردن و تقویت کردن ناخن ها استفاده از روغن نارگیل می باشد؛ در صورتی که می خواهیم از روغن نارگیل برای رشد ناخن های خود استفاده کنیم باید با آن دست های خود را ماساژ دهیم.

طرز استفاده از روغن نارگیل به این صورت است که باید ¼ فنجان روغن نارگیل ارگانیک، ¼ فنجان عسل و 4 قطره اسانس رزماری را با یکدیگر مخلوط کنیم و تقریبا به اندازه 20 ثانیه آن را گرم کنیم، سپس باید ناخن هایمان را به اندازه 15 دقیقه در آن نگه داریم.

روغن بادام تلخ و شیرین

از جمله روش های خانگی بسیار مفید و تاثیر گذار در رشد ناخن ها استفاده کردن از روغن بادام تلخ و شیرین می باشد چون روغن بادام منبعی غنی از ویتامین E است که علاوه بر جلوگیری کردن از ترک خوردن و خشک شدن ناخن ها، موجب رطوبت رسانی کافی به ناخن ها می شود؛ برای استفاده کردن از این روغن باید مقداری روغن بادام را بر روی دست ها و ناخن هایمان بریزیم و آن ها را ماساژ دهیم و اجازه دهیم تا این روغن به خوبی جذب پوستمان شود؛ بهتر کار این می باشد که روش را برای 2 هفته هر روز تکرار کنیم تا نتیجه بسیار ایده آل بگیریم.

روغن زیتون

روغن زیتون علاوه بر این که برای پوست و مو تاثیر بسیار زیادی می گذارد بلکه بر رشد ناخن ها اثر دارد؛ در حقیقت روغن زیتون از جمله بهترین و موثرترین مواد طبیعی شناخته شده می باشد که برای تقویت کردن و رشد بسیار سریع ناخن ها مورد استفاده قرار می گیرد.
در صورتی که می خواهیم برای تقویت ناخن ها از روغن زیتون استفاده کنیم، بهتر است در ابتدا روغن زیتون را حرارت دهیم و هر شب پیش از آن که بخوابیم دست ها و ناخن های خود را به وسیله آن ماساژ دهیم؛ نه تنها روغن زیتون موجب رطوبت رسانی به ناخن ها می شود بلکه از خشک شدن و شکنندگی آنها نیز جلوگیری می کند؛ این روش را باید هر روز پی در پی تکرار کنیم تا به نتیجه دلخواهی که می خواهیم برسیم.

روغن کتان

روغن کتان از جمله روغن هایی می باشد که تاثیر بسیار زیادی در رشد ناخن ها دارد که برای استفاده از ان باید مقداری از روغن کتان را روی ناخن های خود بمالیم و چند دقیقه به آرامی آن را ماساژ دهیم؛ باید چند ساعت برای حفظ کردن رطوبت دست های خود دستکش بپوشیم و برای این که بهترین نتیجه را از استفاده از روغن کتان بگیریم باید 1 الی 2 مرتبه در روز آن را تکرار کنیم.
در روغن کتان اسیدهای چرب امگا 3 وجود دارند که موجب رشد هر چه سریع تر ناخن می شود؛ در ضمن، مواد مغذی مثل ویتامین B، پتاسیم، منیزیم، لسیتین، پروتئین و زینک بسیار مفید برای سلامت کلی ناخن می باشد؛ روغن کتان کمک بزرگی به درمان کردن ترک خوردگی، خشکی، شکاف یا شکنندگی ناخن ها می کند.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با ساختار ناخن و این که چطور ناخن بلند کنیم، آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید از تکنیک ها استفاده کنید و ناخن های خود را به بهترین شکل بلند کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور ناخن بلند کنیم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.2/5 - (28 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا