سلامتی

آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن【سال1403】❤️

دانستنی هایی درباره فلفل سیاه

آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن برای سلامتی در سایت پزشکا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. فلفل سیاه که در مناطق جنوبی کشور هندوستان می باشد، که میوه ای خشک شده و به رنگ سیاه است. فلفل سیاه که به عنوان یک ادویه تند در انواع غذاها استفاده می شود، خواص درمانی بسیاری دارد و گیاهی است که دارای ریشه های ساقه خیز و کوتاه می باشد.

آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن

فلفل ها انواع مختلف و گوناگونی دارند که در میان تمام آن ها، فلفل سیاه است که ابتدا پخته و خشک می شود. بوته ی آن به رنگ های زرد و نارنجی و قرمز می باشد که افراد برای طعم دادن به غذا از آن استفاده می کنند، این ادویه دارای منابع با ارزشی چون ویتامین K و منیزیم، آهن و فیبر می باشد و برای سلامتی پوست و مو و حفظ ایمنی بدن بسیار موثر و کارآمد است.

علاوه بر خاصیت خوراکی که دارد از این گیاه روغن هایی تهیه می شود که برای تسکین دردهای عضلانی و بهبود دستگاه گوارشی و آرتروز و سیر التهابات از آن استفاده می شود. برای تقویت سیستم ایمنی بدن می توانید از این ادویه موثر استفاده کنید که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد.

به افرادی که سیگاری هستند و می خواهند، سیگار را ترک کنند توصیه می شود که از فلفل سیاه استفاده کنند که برای کمک به آن ها موثر است و یک داروی ضد باکتری محسوب می شود که می تواند به مبارزه با میکروب ها و باکتری ها بپردازد. با این تفاسیر از این ادویه به میزان متوسط و کنترل شده استفاده کنید و هرگز نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. برای آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن برای سلامتی با ما همراه باشید.

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

فلفل سیاه ادویه ای می باشد که برای بهبود عملکرد بدنی و حفظ سلامتی بسیار مفید و مناسب می باشد که ما در این مقاله شما را با فواید و خواص درمانی این گیاه آشنا خواهیم کرد:

خواص فلفل سیاه برای سلامتی

1- بهبود عملکرد دستگاه گوارش: افرادی که مشکلات گوارشی دارند و در هضم غذا دچار مشکل می شوند، علاوه بر مراجعه به بهترین دکتر گوارش و کبد می توانند با مصرف ادویه فلفل سیاه در مواد غذایی خود به درمان و تسکین مشکلات گوارشی بهبود ببخشند. فلفل سیاه موجب فعالیت دستگاه گوارشی و آنزیم ها می شود که هضم غذا را راحت تر می کند.

برای جلوگیری از بیماری صرع و اختلالات کولیک این ماده غذایی بسیار موثر است و گاز معده را هم کاهش می دهد، مصرف این ادویه را هرگز فراموش نکنید و به همراه ادویه های دیگری مانند زردچوبه، طعمی لذت بخش به غذاها می دهد.

2- موثر برای کنترل و کاهش فشار خون: بیش تر افراد جهان با مشکل و تهدید فشار خون روبه رو هستند که با تغذیه مناسب می توانند آن را کنترل کنند، ادویه نیز نوعی چاشنی غذایی می باشد که فشار خون را کنترل می کند.

3- کاهش وزن با فلفل سیاه: با توجه به تحقیقاتی که بر روی عناصر این گیاه انجام داده اند، مشخص شده است که فلفل سیاه از تشکیل سلول های چربی در بدن ممناعت می کند و به مبارزه با آن ها می پردازد. کسانی که قصد کاهش وزن دارند در مواد غذایی رژیمی که مصرف می کنند، این ادویه را فراموش نکنند که در کاهش وزن می تواند موثر باشد.

کاهش وزن با فلفل سیاه، آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن

در این ادویه عناصری به نام پیپرین وجود دارد که می تواند در کاهش چربی در بدن مفید باشد، این ادویه که کالری بسیار کمی دارد می توانید در انواع غذاهای سرخ شده و کبابی استفاده کنید و از خواص آن بهره ببرید.

4- کاهش علائم آسم با فلفل سیاه: با توجه به تحقیقاتی که بر روی یک سری افراد مبتلا به آسم انجام داده اند نشان از این دارد که این ادویه در روند بهبودی آن ها موثر است، به هین دلیل در غذای افرادی که به آسم مبتلا می باشند، اضافه کردن فلفل سیاه موثر است. فلفل سیاه این توانایی را دارد که دستگاه تنفسی را از هرگونه آلودگی پاک سازی کند.

5- فلفل سیاه برای مبارزه با عفونت: برای آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن برای از بین بردن باکتری و عفونت ها، لازم است بدانید که این ادویه با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتری که دارد، از بدن در مقابل بیماری ها و عفونت ها مراقبت می کند و مانع از ورود هر گونه مواد مضر و میکروبی به بدن می شود.

6- فلفل سیاه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد: همه ی ما با نقش آنتی اکسیدان ها بر سلامتی آشنا هستیم و در سایت پزشکا راجب این موضوع بسیار صحبت شده است، برای آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن در سلامتی لازم است بدانید که این ادویه منبع غنی از آنتی اکسیدان می باشد که می تواند از بدن در مقابل بیماری ها مراقبت و محافظت کند.

فلفل سیاه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

در بدن رادیکال های آزادی وجود دارد که قصد آن ها آسیب زدن به بدن شخص می باشد، همانطور که می دانید آنتی اکسیدان در بدن مانع از افزایش رادیکال های آزاد می شوند و به مبارزه با آن ها می پردازند، به همین دلیل مصرف فلفل سیاه به افراد توصیه می شود و علاوه بر حفظ سلامتی آن ها، چاشنی خوش طعمی است که غذا را دلپذیر می کند.

7- حفظ سلامت دهان و دندان با فلفل سیاه: راهکار هایی برای حفظ و سلامتی دندان ها وجود دارد که تغذیه نقش موثری در آن دارد. همان گونه که گفته شد فلفل سیاه ادویه ای می باشد که خاصیت ضد باکتری دارد و با میکروب ها به مبارزه می پردازد، به همین دلیل است که این ادویه به عنوان دارویی برای سلامت دهان و دندان شناخته شده است.

سعی کنید که در غذاهای خود حتما از این چاشنی استفاده کنید تا هرگونه باکتری و میکروبی که در دهان وجود دارد را از بین ببرد و از سرعت میکروب ها برای از بین بردن دندان بکاهد. فلفل سیاه ادویه ای می باشد که خاصیت ضد التهابی و از التهاب لثه ها جلوگیری می کند. علاوه بر خواص میکروب کشی که دارد در تسکین درد دندان ها هم مفید است و به همراه نمک مورد استفاده قرار می گیرد.

8- فلفل سیاه سلامت مغز را بهبود می بخشد: فلفل سیاه خواص بسیاری برای سلامتی دارد که یکی دیگر از آن ها بهبود سلامت مغز و تقویت حافظه می باشد. همان طور که اشاره کردیم فلفل سیاه دارای عنصری به نام پیپرینی می باشد که برای حفظ سلامتی بدن بسیار موثر است و همانند یک مهار کننده آنزیم های مسئول تجزیه انتقال دهنده های عصبی عمل می کند.

فلفل سیاه سلامت مغز را بهبود می بخشد

با مرور و گذشت زمان، مغز انسان رو به زوال می رود و دچار پیری می شود، این ادویه با خاصیتی که دارد زوال عقل و پیری را به تاخیر می اندازد و مانع از ایجاد بیماری آلزایمر می شود. علاوه بر آن فعالیت عصبی را در مغز افزایش می دهد، در نتیجه ممکن است تشنج را نیز کاهش دهد و از سلول های عصبی محافظت می کند و مانع مرگ سلول های اولیه می شود.

مزایای استفاده از فلفل سیاه برای پوست

فلفل سیاه با داشتن آنتی اکسیدان های موثر و قوی و خاصیت ضد باکتری که دارد در سلامت پوست و مو بسیار مناسب عمل می کند و با انجام ترکیباتی که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم می توانید پوست و مویی شاداب و زیبا داشته و در حفظ سلامتی آن ها موثر واقع شوید.

1- فلفل سیاه برای مبارزه با چین و چروک: بسیاری از افراد از ایجاد چین و چروک بر روی صورت خود ناراضی می باشند که می توانند با استفاده از راهکار های طبیعی که در سایت پزشکا بسیار راجب این موضوع صحبت شده به تقویت و سلامت پوست خود بپردازند. فلفل سیاه نیز از ترکیباتی است که از پیری زودرس پوست و چین و چروک صورت جلوگیری کرده و با خاصیت آنتی اکسیدانی خود می تواند، رادیکال های آزاد را از بین ببرد.

برای انجام این کار می توانید که در مواد غذایی خود از فلفل سیاه استفاده کنید اما از مصرف بیش از حد آن بپرهیزید که ممکن است موجب ایجاد جوش و آکنه شود. این ترکیب معرفی شده برای پوست موثر است، فقط یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را با مقدار مساوی از عسل و زردچوبه ترکیب نمایید و آن را به عنوان ماسک روی صورت خود اعمال نمایید و پس از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

فلفل سیاه برای مبارزه با چین و چروک

2- فلفل سیاه برای سم زدایی پوست: شما می توانید که از فلفل سیاه به عنوان یک اسکراب برای پوست مورد استفاده قرار دهید. فلفل سیاه این خاصیت را دارد که بتواند سلول های مرده را پاکسازی و از بین ببرد، که پوست لطیفی را برای شما به ارمغان می آورد.

این ترکیب بسیار مفید است و برای پاک سازی پوست و جلوگیری از جوش و آکنه حتما آن را امتحان کنید، مقداری فلفل سیاه را له کنید و در آب بخیسانید و یک قاشق چای خوری ماست را به آن اضافه نمایید. سپس این اسکراب روی صورت خود اعمال نماید و بعد از 20 دقیقه بشویید.

مزایای این اسکراب برای پوست این می باشد که به حذف سموم از پوست شما کمک می کند و درخشان شدن و نرمی آن را افزایش می دهد، یا همچنین می تواند گردش خون در پوست را ترویج بخشد و اکسیژن و مواد مغذی بیش تری را به پوست شما اهدا کند.

مزایای استفاده از فلفل سیاه برای مو

1- فلفل سیاه برای کمک به درمان شوره سر: فلفل سیاه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند در درمان برخی از مشکلات سر موثر باشد که یکی از آن ها شوره سر می باشد که برای درمان آن می توانید از این ترکیب استفاده کنید، مقداری از فلفل سیاه را در رون یک کاسه کشک بریزید و بعد از ترکیب این دو آن را بر روی پوست سر خود قرار دهید و با گذشت نیم ساعت موهای خود را بشویید.

فلفل سیاه برای کمک به درمان شوره سر

2- فلفل سیاه برای بازسازی و ترمیم مو: برای ترمیم و بازسازی موهای آسیب دیده، یک قاشق چای خوری فلفل سیاه و سفید را به همراه آب لیمو مخلوط کرده و این ترکیب را به موهای خود بزنید. این ترکیب برای موها بسیار موثر می باشد و موجب می شود که شادابی و نرمی و لطافت به مو ها باز گردد. برای این کار از ترکیب عسل و فلفل سیاه نیز می توانید استفاده کنید و بعد از یک ربع موهای خود را بشویید.

فلفل سیاه مانع از سرطان می شود

برای آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن در جلوگیری از سرطان این مطلب را مطالعه بفرمایید. همه می دانیم که سرطان چگونه بیماری می باشد و اگر پیشرفته و حاد باشد موجب مرگ انسان می شود. برای جلوگیری از این بیماری راهکار هایی وجود دارد که مهم ترین آن ها هم رسیدگی به تغذیه می باشد.

فلفل سیاه دارای عنصری به نام پیپرین می باشد که با هر گونه سلول سرطانی در بدن مقابله می کند که مانع از فعالیت آنزیم ها و سلول های سرطانی می گردد. این ماده برای جلوگیری از سرطان روده هم کارآمد است و مصرف آن به مردم توصیه می شود، یا مصرف فلفل سیاه بسیاری از مواد مغذی مانند؛ کورکومین، بتاکاروتن و ویتامین های B جذب روده می شوند و از بیماری های روده می کاهد.

برخی از پژوهشگران نیز این ادعا را به اثبات رسانده اند که، فلفل سیاه استرس بر روی رکتوم را کاهش می دهد و به جلوگیری از سرطان کولون کمک می کند. همچنین خواص مشابه ای در موارد سرطان پروستات نیز دارد و یک، داروی شیمی درمانی در درمان سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.

فلفل سیاه مانع از سرطان می شود

آیا فلفل سیاه برای درمان سرما خوردگی موثر است؟

طبق تحقیقاتی که بر روی این گیاه انجام شده ثابت کرده اند که فلفل سیاه در درمان و بهبود برخی از علائم سرما خوردگی موثر واقع می شود. از همان زمان های قدیم پزشکان از این ادویه در درمان بیماری ها استفاده می کردند، سرکه خاصیت ضد باکتری دارد و با عفونت های بدن مقابله می کند و سرفه را از بین می برد.

برای درمان سرفه و گلودرد می توانید که مقداری فلفل را به همراه عسل در آب جوش ریخته و پس از گذاشت یک ربع آن را بنوشید که بسیار موثر و کارآمد می باشد. برای بهبودی این ترفند را سه بار در روز انجام دهید تا از گرفتگی و احتقان سینوس ها رها شوید.

در مصرف فلفل سیاه دقت کنید

فلفل سیاه یک ادویه ی تندی است که موجب بالا رفتن حرارت و گرم شدن همه ی اعضای بدن، از جمله کلیه و کبد می شود به همین دلیل برای مصرف با غذاهایی که طبع سردی دارند مناسب است. در مصرف این فلفل باید کمی دقت کنید و از مصرف بیش از اندازه آن بپرهیزید، این چاشنی که حرارت بالایی را در بدن موجب می شود، بهتر است که به طور روزانه مصرف نشود.

اگر شما بخواهید که مدام از این فلفل استفاده کنید، نتیجه ی آن داشتن بدنی چروکیده و لاغر می باشد، زیرا به دلیل گرمایی که دارد به مرور از رطوبت بدن کم می کند و بدن به سمت خشکی می رود. بیش تر ادویه ها علاوه بر اینکه فایده دارند، ممکن است عوارضی هم داشته باشند به همین دلیل در زمان استفاده از آن ها قانون هایی را باید رعایت کنید.

در مصرف فلفل سیاه دقت کنید،آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن

مثلا ادویه ای که می خواهید برای غذا به کار ببرید، سعی کنید که متناسب با طبع و مزاج غذا باشد و از ترکیب ادویه های زیادی در غذا نباید استفاده کرد. بر فرض اگر شما غذایی که تهیه می کنید گرم باشد، مانند سرخ کردنی های کباب گوشت و … و از ادویه های تند نیز در آن استفاده کنید این کار دمای غذا را افزایش داده و اشکالاتی در بدن ایجاد می کند.

عوارضی که به همراه خواهد داشت شامل: بدن مواد سمی و سوخته تولید کرده و اختلالاتی مانند؛ جوش و کهیر، داغی بدن و خارش پوست، سوزش ادرار و زخم های گوارشی و … می شود. هرچند با خواصی که در بالا ذکر شد همه می دانیم که فلفل، سرفه و تنگی نفس و سردی را بهبود می بخشد و موجب تقویت حافظه و سلامت مغز می شود.

علاوه بر این ها، باعث پاکسازی بدن از سموم و خوشبو کردن بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن را به همراه خواهد داشت، تمام این موارد در صورتی خواهد بود که از فلفل به صورت متوسط و کنترل شده استفاده کنید، نه به صورت روزانه که به جای فایده رساندن، آسیب وارد کند.

با تمام این موارد از این ادویه در غذاهای خود استفاده کنید که در حفظ سلامتی کمک بسیاری می کند و طبق گفته ی پژوهشگران، روغنی که از این گیاه بدست می آید، تسکین دهنده ی درد است و مانند یک مسکن عمل می کند و هنگام درد های عضلانی و مفاصل می توانید از آن استفاده کنید.

در مصرف فلفل سیاه دقت کنید

طریقه مصرف فلفل سیاه

با خواص و فواید این فلفل آشنا شدید و دانستید که چه تاثیری بر روی اعضای بدن دارد اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، طریقه مصرف آن می باشد که بسیار حائز اهمیت است. در مصرف این فلفل باید دقت کنید که مانند سایر ادویه ها نمی باشد و به دلیل طعم تند و طبع گرمی که دارد ممکن است برای برخی از افراد مناسب نباشد که در ادامه با موارد منع  فلفل آشنا خواهید شد.

این چاشنی بسیار قوی می باشد و به دلیل حرارتی که در انسان ایجاد می کند موجب کاهش رطوبت بدن می شود. بنابراین باید دقت کنید که بیش از اندازه از این چاشنی استفاده نگردد. به دلیل این که این فلفل گرما و حرارت بدن را بالا می برد برای مصرف با غذاهای طبع سرد که مانع از ایجاد سردی و نفاخ می شود، بسیار مناسب است.

زمانی که می خواهید از این فلفل در غذاهای خود استفاده کنید، این نکته را به یاد داشته باشید که این ادویه به گونه ای می باشد که طعم و عطر آن سریعا از بین می رود و به همین دلیل بهتر است که در پایان پخت این چاشنی را به غذاها اضافه کنید.

فلفل سیاه علاوه بر این که همانند ادویه به غذاها اضافه می شود، می تواند مانند دمنوش نیز از آن استفاده کرد. برای تهیه ی این دمنوش به پودر فلفل سیاه و عسل نیاز می باشد که به همراه آب جوش یک ربع روی شعله کم دم می کشد. این دمنوش نیز برای سلامتی مفید است و علائم آسم می کاهد.

طریقه مصرف فلفل سیاه

موارد منع مصرف فلفل سیاه

درست است که این ادویه برای سلامتی و بهبود برخی از بیماری ها مناسب و مفید می باشد، یادتان باشد که از مصرف بیش از حد آن بپرهیزید که عوارضی به همراه خواهد داشت. این فلفل به دلیل تندی که دارد برای برخی از افراد مناسب نیست و مضراتی دارد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • به هیچ وجه در غذای کودکان از این چاشنی استفاده نکنید.
 • مصرف فلفل برای مادران شیرده و باردار ممنوع است.
 • ممکن است موجب ایجاد آلرژی در برخی از افراد شود.
 • از زیاده روی آن بپرهیزید.
 • مصرف بیش از حد فلفل مشکلات معده ایجاد می کند.
 • افرادی که سکته مغزی کرده اند، از مصرف آن بپرهیزند.
 • افرادی که مشکلات شنوایی دارند در مصرف فلفل محتاط باشند.
 • کسانی که ورم پروستات دارند، در استفاده از این فلفل دقت کنند.
 • خانم های باردار که مشکل ادرار دارند از مصرف آن خودداری کنند.

موارد منع مصرف فلفل سیاه

 • برخی از افراد که مشکلات کجاری ادرای دارند از مصرف فلفل پرهیز کنند.
 • برای بیمارانی که کم خونی دارند، مضر می باشد.
 • اگر مشکلات گوارش و معده دارید کم تر از فلفل سیاه استفاده کنید.

سخن آخر

برای آشنایی با فلفل سیاه و خواص آن در سلامتی و درمان برخی از بیماری ها این مطلب را مطالعه فرمودید و دانستید که، فلفل سیاه نوعی ادویه تیره رنگ می باشد که خواص درمانی بسیاری دارد و یک چاشنی معروف در میان ادویه ها می باشد، بیش تر افراد در بسیاری از غذاهای خود از فلفل سیاه استفاده می کنند که طعمی لذت بخش را به غذا می دهد.

اما در رابطه با ادویه های تند نکاتی وجود دارد که حتما باید به آن توجه کنید و اصول استفاده از آن را بدانید که در این مقاله به آن ها اشاره شده است، به این نکته هم توجه کنید که از مصرف بیش از اندازه ی فلفل بپرهیزید که عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی خواهد داشت که موجب آزوردگی شما می شود، به همین دلیل به صورت کنترل شده از آن استفاده کنید.

ممنون از توجه و همراهی شما عزیزان.

5/5 - (2 امتیاز)

منوچهر مرادی

سلام من منوچهر مرادی هستم، 6 ساله نویسندگی میکنم . عاشق تولید محتوا برای شما عزیزان هستم خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید زیر همین مقاله نظر بدین...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا