عمومی

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟【سال1403】⭐

در این مقاله قصد داریم در مورد موضوع از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. امروزه با پایین آمدن سن بلوغ بیماری های جنسی و مقاربتی زیادی شایع شده اند که یکی از این بیماری ها زگیل تناسلی است. در این بیماری زائده های گوشتی کوچکی در نواحی واژن، مقعد، آلت تناسلی و دهان رشد و تکثیر پیدا می کنند. بیماری زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی و تماس پوستی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. این بیماری در صورت درمان درست و به موقع از بین می رود اما اگر به آن بی توجهی شود می تواند موجب سرطان دهانه رحم یا آلت تناسلی شود. این بیماری هم در میان خانم ها و هم آقایان شایع است و افرادی که مشکوک به آن هستند می توانند به دکتر زنان یا دکتر اورولوژی جهت درمان مراجعه کنند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی به گوشت اضافه و زائده ای که در اطراف نواحی تناسلی خانم ها و آقایان مانند دهان، واژن، مقعد و آلت تناسلی رشد و تکثیر پیدا می کند گفته می شود که ممکن است درد و خارش زیادی به همراه داشته باشد. این بیماری در افرادی که روابط بدون چارچوب دارند و بی بند و بار هستند بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود. این زگیل ها به صورت تکی و خوشه ای روی بدن رشد پیدا می کنند و در صورت عدم درمان می توانند موجب سرطان آلت تناسلی، مقعد و دهانه رحم شوند. ریشه زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی است که با روش های مختلفی درمان می شود.

روش های درمان این بیماری شامل عمل جراحی، لیزر زگیل ها، الکتروکوتر، فریز یا انجماد، کرایوتراپی و دارودرمانی می باشد که افراد بر حسب نوع زگیل خود و مشورت پزشک متخصص باید یکی از آن ها را انتخاب کنند. روش های درمان زگیل تناسلی معمولا به صورت سرپایی، بدون درد و خونریزی انجام می گیرند و به دوره نقاهت خاصی نیاز ندارند. آقایانی که مبتلا به این بیماری هستند می توانند تحقیق کرده و به بهترین دکتر اورولوژی مراجعه کنند.

زگیل تناسلی چیست؟

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی با علائم و نشانه های خاصی همراه است که افراد در صورت داشتن این نشانه ها باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. برخی از علائم این بیماری شامل موارد زیر می باشد:

1- اشخاصی که به بیماری زگیل تناسلی مبتلا هستند زائده هایی توپر، برجسته و نرم در اطراف نواحی تناسلیشان به وجود می آید که به صورت پراکنده، خوشه ای، ریز و متمرکز در بدن فرد رشد و تکثیر پیدا می کند.

2- در صورتی که زگیل های تناسلی و زائده های گوشتی در مسیر مجاری ادرار فرد قرار بگیرند می توانند موجب خونریزی، درد و حتی انسداد مجاری ادراری شوند. بنابراین قبل از بروز این عارضه باید این زگیل ها درمان شوند.

3- زگیل های تناسلی در بیشتر موارد به رنگ پوست خود فرد هستند، اما در برخی مواقع چند درجه روشن تر یا تیره تر از رنگ پوست خود را نشان می دهند.

4- از علائم دیگر زگیل تناسلی وجود رطوبت و ترشحات زیاد در نواحی تناسلی می باشد که فرد با مشاهده مکرر آن باید به پزشک مربوطه مراجعه کند.

5- اشخاصی که رابطه جنسی دهانی یا اورال دارند این زائده های گوشتی و زگیل ها در اطراف ناحیه دهان، لب، زبان و گلو تکثیر رشد پیدا می کنند و فرد هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن درد و ناراحتی زیادی به همراه خواهد داشت.

6- از علائم دیگر این بیماری داشتن حس سوزش یا خارش در اطراف ناحیه تناسلی است.

اشخاصی که علائم و نشانه های بالا را مشاهده کردند بهتر است برای اطمینان از سلامتی خود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

زگیل تناسلی با جوش چه تفاوت هایی دارد؟

زگیل تناسلی با جوش تفاوت های زیادی دارد. زگیل تناسلی از نظر ظاهری یک ضایعه گوشتی برجسته است که همراه خود لک هم می آورد و شبیه به گل کلم است اما جوش به شکل برجستگی تاولی است یا چرک و حاشیه قرمز دارد. جوش های تناسلی در اوایل به وجود آمدن ملتهب هستند و علاوه بر خودشان اطرافشان نیز قرمز و ملتهب می شود. جوش ها مانند بادکنک توخالی هستند و التهاب دارند و در صورت دست زدن به آن ها چرکشان خارج می شود و درد آور خواهند بود. افرادی که اغلب جوش و آکنه در بدنشان دارند تشخیص جوش و زگیل تناسلی برایشان راحت تر خواهد بود اما در صورتی که علائم مشابه به زگیل تناسلی دارند بهتر است به متخصص زنان یا اورولوژی مراجعه کنند و در صورت نیاز نمونه برداری و آزمایش خون انجام دهند.

زگیل تناسلی با جوش چه تفاوت هایی دارد؟

راه های انتقال زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی با راه های مختلفی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود. برخی از راه های انتقال این بیماری شامل موارد زیر است:

1- اصلی ترین راه انتقال بیماری زگیل تناسلی از طریق مقاربت جنسی و تماس واژینال افراد می باشد. به همین جهت افراد باید ابتدا از طرف مقابل شناخت کافی پیدا کنند سپس با او رابطه داشته باشند.

2- اشخاصی که رابطه دهانی یا اورال دارند زگیل های تناسلی در مناطق گلو، دهان و لب ها رشد و تکثیر می یابد. ناحیه دهان یکی از راه های انتقال زگیل زگیل تناسلی از فرد آلوده به فرد سالم است.

3- مادران بارداری که دچار این بیماری هستند ممکن است نوزادانشان با این ویروس به دنیا بیایند.

4- احتمال دارد اطراف ناحیه مقعد فرد زگیل های تناسلی نمایان شود حتی در صورتی که فرد رابطه مقعدی نداشته باشد.

5- ویروس زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم پوستی و تماس دستگاه تناسلی انتقال می یابد. بنابراین زگیل تناسلی فقط با دخول منتقل نمی شود و روش های دیگر نیز موجب بروز این بیماری می شوند.

6- ویروس پاپیلومای انسانی با استفاده از کاندوم انتقال پیدا نمی کند اما به دلیل این که کاندوم تمام ناحیه تناسلی را نمی پوشاند احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

افراد مستعد زگیل تناسلی

در جامعه امروزی اغلب افراد مستعد به بیماری زگیل تناسلی هستند اما برخی افراد به دلیل ویژگی هایی که دارند احتمال بروز بیماری در آن ها زیاد است. این افراد شامل موارد زیر می باشند:

  • اشخاصی که در رده سنی زیر 35 سال سن هستند احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در آن ها افزایش می یابد، چرا که در این سنین فعالیت جنسی افراد بیشتر می شود.
  • افرادی که به صورت مداوم از سیگار، دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده می کنند احتمال انتقال ویروس اچ پی وی در آن ها بیشتر می شود.
  • اشخاصی که سطح پوستشان صدمه دیده است یا روی آن خراش و زخم باز وجود دارد احتمال این که ویروس به بدنشان انتقال پیدا کند بالاتر است.
  • نوزادانی که در زمان تولد مادر مبتلا به ویروس اچ پی وی داشته اند احتمال این که به این ویروس دچار شوند بسیار زیاد است.
  • افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند و با بیش از یک شریک و پارتنر جنسی ارتباط برقرار می کنند احتمال بروز زگیل تناسلی در آن ها افزایش می یابد.
  • اشخاصی که بدون اطمینان از صحت و سلامتی جنسی طرف مقابل با او رابطه جنسی برقرار می کنند یا به اصطلاح بی بند و بار می باشند زودتر از سایر افراد به این بیماری مبتلا می شوند.
  • آقایانی که آلت تناسلی خود را ختنه نکرده اند ممکن است به این بیماری زودتر از سایر افراد دچار شوند.
  • افرادی که تجربه کودک آزاری یا تجاوز جنسی در گذشته را دارند احتمال بروز این بیماری در آن ها بالاست.

اشخاصی که جزو گروه های بالا هستند بهتر است حداقل سالی یک بار برای چکاپ به پزشک مراجعه کنند.

افراد مستعد زگیل تناسلی

روش های درمانی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی با روش های درمانی مختلفی از بین می رود. به طور کلی روش های درمان این بیماری تهاجمی و غیرتهاجمی هستند و افراد می توانند با مشورت پزشک و نوع زگیل خود یکی از آن ها را انتخاب کنند. برخی از روش های درمانی این بیماری شامل موارد زیر است:

1- عمل جراحی زگیل: این روش از قدیمی ترین روش های از بین بردن خال و زگیل تناسلی است که در آن زگیل ها با تیغ جراحی بریده می شوند و سپس محل زخم بخیه زده می شود. این روش معمولا توسط پزشکان پیشنهاد نمی شود چرا که احتمال بازگشت زگیل و خونریزی در آن بالاست و جزو روش های تهاجمی است.

2- روش سوزاندن با الکتروکوتر: در این روش درمانی زگیل ها به وسیله حرارت و دستگاه الکتروکوتر سوزانده و از بین می روند. این روش با بی حسی موضعی انجام می گیرد و درد و عارضه کمی به همراه خواهد داشت.

3- کرایوتراپی یا انجماد زگیل تناسلی: در این روش پزشکان با تزریق ماده ای مخصوص به نام کورتون زگیل های تناسلی را فریز و منجمد کرده و از رشد و تکثیر آن ها پیشگیری می کنند. این روش درمانی هیچ درد و عارضه ای نخواهد داشت و احتمال بازگشت زگیل در آن بسیار کم است.

4- دارودرمانی: این روش برای درمان زگیل های بسیار کوچک و ریز کاربردی است. پزشکان برای برخی زگیل های کوچک دارودرمانی را پیشنهاد می کنند اما در بیشتر موارد این زگیل ها بازگشت پیدا می کنند و فرد دوباره باید وقت و هزینه زیادی برای درمان آن ها صرف کند. بنابراین به دارودرمانی نباید به عنوان روش قطعی درمان زگیل نگاه کرد.

5- لیزردرمانی: این روش از پرهزینه ترین ولی کاربردی ترین روش های درمانی زگیل تناسلی می باشد که بیشترین رضایت را از مراجعین دریافت کرده است. در این روش اشعه های لیزر به زگیل های تناسلی می تابند و موجب از بین رفتنشان می شوند. در روش لیزردرمانی احتمال بازگشت زگیل بسیار کم است و درد و عارضه خاصی به همراه نخواهد داشت. این روش احتیاجی به دوره نقاهت ندارد و فرد می تواند بلافاصله به زندگی روزمره خود بازگردد.

6- درمان خانگی: درمان های خانگی توسط پزشکان توصیه نمی شود چرا که هیچ پایه علمی ندارند و علاوه بر درمان نشدن زگیل ها موجب تحریک آن ها می شوند.

افراد می توانند با روش های بالا از شر زگیل های تناسلی خود خلاص شوند.

کلام آخر

امروزه بیماری های جنسی و مقاربتی زیادی رایج شده است که یکی از شایع ترین آن ها زگیل تناسلی است. در این بیماری فرد در ناحیه مقعد، آلت تناسلی، دهان و واژن خود زائده های گوشتی و سفت رشد و تکثیر پیدا می کنند و درد و خارش زیادی به همراه خواهند داشت. این زگیل ها با جوش های تناسلی تفاوت زیادی دارند که در مقاله به آن ها اشاره کرده ایم.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا در مورد موضوع از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا