جراحی زیباییزیبایی

تزریق چربی زیر پوست【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی درباره تزریق چربی زیر پوست را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امروزه تزریق چربی زیر پوست طرفداران زیادی دارد.  ممکن است افراد به دلیل افزایش سن یا لاغری چربی های اعضای مختلف بدن آن ها تحلیل روند و امکان دارد افراد در پوست صورت خود دچار مشکلاتی مانند چین و چروک شوند، از این رو به سراغ تزریق چربی می روند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را درباره تزریق چربی زیر پوست در اختیارتان قرار دهیم.

جوانسازی با تزریق چربی زیر پوست

 آیا می دانید که می توانید بدون افزایش وزن صورت خود را تپل تر و جوان تر کنید؟ آیا می دانید تزریق چربی زیر پوست چیست؟ همیشه پس از کاهش وزن اولین جایی که شروع به لاغر شدن می کند ، صورت شما است. کاهش وزن بیش از حد باعث شل شدن و افتادگی پوست می شود و حتی به دلیل کاهش چربی احتمال پیری زود رس پوست وجود دارد‌.

به طور کلی با افزایش سن ، بافت چربی صورت رفته رفته کم می شود و شل بودن و چروک شدن پوست در صورت نمایان می شود. در این مواقع است که اهمیت تزریق چربی در پوست مشخص می شود. در ادامه این مقاله  سایت پزشکا تلاش دارد، اطلاعات کاملی را درباره تزریق چربی زیر پوست و کاربرد تزریق چربی و چگونگی انجام آن را به شما توضیح دهد، تا قبل از تزریق چربی درباره این روش اطلاعات مفیدی داشته باشید.

روند تزریق چربی

تزریق چربی که به اصطلاح به آن لیپو لیفتینگ گفته می شود در زمانی انجام می شود که قصد داریم چربی را از ناحیه ای از بدن به ناحیه دیگر منتقل کنیم. معمولا چربی از نواحی مانند شکم یا ران پا گرفته می شود و قسمت های مورد نیاز مانند تزریق چربی صورت ، دست ها ، لب ، تزریق چربی به باسن و سینه ها به منظور پرتر شدن و جوان سازی پوست تزریق می شود.

تزریق چربی زیر پوست باید توسط متخصص پوست انجام شود و به دلیل حساسیت بالا این عمل ، باید دقت زیادی به خرج دهد و در هنگام برداشت چربی ، به مقدار و مکان مناسب آن توجه کافی داشته باشد. البته میزان برداشت چربی به ناحیه مورد نیاز چربی بستگی دارد. انجام این روش تحت بیهوشی موضعی انجام می شود و بعد از آن بیمار دوران نقاهت کوتاهی را سپری می کند، که جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

فواید تزریق چربی نسبت به سایر پرکننده ها

مهم ترین مزیت تزریق چربی در پوست ، گرفتن چربی از خود فرد است. چرا که این روش هیچ گونه حساسیتی برای فرد ایجاد نمی کند. چرا که چربی یک سلول زنده است و فقط از یک جای بدن به جای دیگر منتقل می شود. هم چنین در شرایط استریل شده احتمال انتقال هیچ گونه بیماری و بروز عفونت وجود ندارد.

با استفاده از این روش حتی می توان مقداری از چربی استخراج شده را در فریزرهای مخصوص به مدت ۶ ماه نگهداری کرد و در صورت نیاز به تزریق دوباره تزریق کرد. بر خلاف پروتز یا ژل برجستگی طبیعی تر به وجود می آورد.

شرایط کاندید مناسب برای درمان

بهترین کسانی که برای انجام تزریق چربی زیر پوست مناسب هستند ، شامل موارد زیر است:

  • افرادی که حجمی از پر و برجستگی صورت و ظاهر جوانی خود را از دست داده اند.
  • افرادی که از نظر جسمی سالم می باشند.
  • افرادی که با افزایش سن دچار چروک ، افتادگی صورت هستند.
  • توقع واقع بینانه داشته باشند.
  • آگاهی کامل از این و سایر روش های دیگر داشته باشد.

قسمت برداشت چربی

قسمت برداشت چربی بسیار مهم است. معمولا نواحی مورد نظر هستند که در برابر رژیم های غذایی مقاوم ترند. ظرافت در برداشت چربی یکی از ویژگی های مهم پزشک است.

چرا که نباید در هنگام استخراج به سلول های چربی آسیب وارد شود. وجود خون در چربی تزریق شده موجب از بین رفتن زودتر سلول های چربی می شود. بخاطر همین جدا کردن خون از چربی ضروری است.

در قسمت هایی که پوست نازک می باشد از تزریق سطحی و زیاد از حد باید پرهیز کرد. میزان ماندگاری چربی تزریق شده به چگونگی روند تزریق چربی و ناحیه مورد نظر بستگی دارد، که معمولا بین چند ماه تا چند سال متغیر است.

در صورتی ناحیه مورد نظر تحرک کمتری داشته باشد ، میزان ماندگاری افزایش می یابد. بیشترین ماندگاری مخصوص نواحی پیشانی ، زیر چشم ، گونه و کمترین زمان ماندگاری برای نواحی لب ، خط اخم و خط لبخند می باشد.

عوارض تزریق چربی

معمولا جوان سازی و پر کردن صورت و سایر نواحی دیگر بدن با این روش حداقل معایب و آسیب را دارد. اما به طور کلی بعد از تزریق شاهد تورم و کبودی ناحیه گیرنده چربی خواهید بود.

این علائم گذرا و موقتی است و بعد از مدتی  و به مرور زمان این علائم برطرف می شود. در برخی از موارد در صورت عدم دقت کافی نسبت به مراقبت های گفته شده توسط پزشک ، احتمال بروز عفونت وجود دارد. در ادامه مقاله به بررسی برخی از سوالات مراجعه کنندگان می پردازیم.

عوارض تزریق چربی

آیا تزریق چربی زیر پوست نیاز به بیهوشی دارد

خیر ، برای تزریق چربی که توسط سرنگ های بسیار ظریف انجام می شود، از بی حسی موضعی استفاده می شود و در صورت نیاز جهت کاهش استرس و احساس ناراحتی فرد از داروهای آرام بخش یا خواب آور استفاده می شود.

تزریق چربی به صورت

چربی های موجود در زیر پوست باعث می شوند که پوست جوانتر و سفت باشد و فرد زیباتر به نظر برسد، زیرا چربی ها باعث می شوند که پوست شفاف تر به نظر برسد. امروزه پزشکان برای از بین بردن چین و چروک تزریق چربی به صورت را پیشنهاد می دهند، زیرا چربی های زیر پوست مانع  از به وجود آمدن چین و چروک می شوند. امروزه با تزریق چربی، چربی های از دست رفته پوست بازگردانده می شوند.

انواع روش های تزریق چربی

روش میکروفت: این روش حجم بیشتری را در نظر می گیرد و مورد هدف قرار می دهد و افراد می توانند از این روش برای از بین بردن خطوط باسن و سینه استفاده کنند و هم چنین افراد می توانند، با مشورت با پزشک از این روش را با روش های دیگر مانند جراحی پلک ترکیب کنند تا نتایج بهتری را دریافت کنند. برای انجام این روش در مراحل اولیه از ناحیه های مختلف بدن هم چون سینه، ران و … چربی را استخراج میکنند و چربی هایی که از نقاط مختلف بدن استخراج شده است، با دقت کافی توسط متخصصان بررسی می شود و بعد از بررسی توسط یک سوزن نازک به نواحی مورد نظر تزریق می شود.

روش نانوفت: روش نانوفت روشی می باشد برای انتقال دادن چربی ها که در این روش از سوزنی نازک استفاده می شود. در مراحل اولیه این روش مقدار کمی چربی را از نقاط چاق بدن برمی دارند و چربی هایی که از بدن استخراج شده را مورد بررسی قرار می دهند تا ناخالصی ها را از چربی ها جدا کنند و مایع به دست آمده را با استفاده از سوزن مخصوص به نواحی مورد نظر تزریق می کنند. به این دلیل که چربی نرم است و سوزن هایی که استفاده می شود نازک می باشند، مناطقی که کوچک تر هستند را مورد هدف قرار می دهند و باعث می شود که نتایج پایانی کاملا طبیعی باشد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی زیر پوست

مهم ترین نکته ای که توسط پزشکان توصیه شده است ، جلوگیری از فشار زیاد یا برخورد ضربه به ناحیه تزریق می باشد. پس سعی کنید به مدت یک هفته تا ده روز در ناحیه تزریق شده حرکت زیادی انجام نشود. برای کاهش تورم و کبودی در سه روز اول از کمپرس یخ در نواحی که تزریق چربی انجام شده استفاده کنید. به منظور کاهش تورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق به حالت نیمه نشسته بخوابید.

پرهیز از مصرف دخانیات: یکی از عواملی که می تواند باعث شود تاثیرات تزریق چربی منفی شود استفاده از دخانیات می باشد، به همین دلیل توصیه می شود از مصرف دخانیات بپرهیزید.

استفاده از کمپرس یخ: برای این که از تورم و کبودی جلوگیری شود توصیه می شود بعد از تزریق چربی از کمپرس یخ استفاده کنید.

پرهیز از مصرف الکل: یکی از عواملی که می تواند بر نتایج تزریق چربی تاثیر بگذارد، استفاده کردن از الکل می باشد به همین دلیل توصیه می شود که به هیچ عنوان از الکل استفاده نکنید.

به ناحیه ای تزریق شده فشار وارد نکنید: بعد از این که تزریق چربی را انجام دادید توصیه می شود که به هیچ عنوان هیچ گونه فشاری به ناحیه تزریق شده وارد نکنید، زیرا وارد کردن فشار به ناحیه ای که تزریق انجام شده است باعث می شود چربی ها جا به جا شوند . هم چنین بهتر است حدودا ده روز تا دو هفته بعد از تزریق چربی به گونه ای بخوابید که هیچ گونه فشاری به ناحیه تزریق شده وارد نشود.

ثابت نگه داشتن وزن: توصیه می شود بعد از این که تزریق چربی انجام داده اید به سراغ رژیم های لاغری نروید، زیرا امکان دارد گرفتن رژیم باعث شود میزان چربی های صورت کاهش پیدا کنند.

از ورزش و فعالیت های سنگین بپرهیزید: توصیه می شود بعد از این که تزریق چربی انجام دادید، از فعالیت و ورزش های سنگین بپرهیزید تا دچار هیچ گونه مشکلی نشوید.

کبودی: ممکن است بعد از این که تزریق چربی انجام داده اید در ناحیه مورد نظر کبودی مشاهده کنید، که این اتفاق کاملا طبیعی می باشد و با گذشت زمان از بین می رود.

استحمام: توصیه می شود یک روز بعد از این که تزریق چربی انجام داده اید، استحمام کنید و به هیچ عنوان ناحیه ای که تزریق چربی انجام شده است را ماساژ ندهید.

نحوه خوابیدن: بهتر است در هنگام خوابیدن زیر سر خود چند بالشت قرار دهید تا دچار تورم و کبودی نشوید. توصیه می شود افرادی که تزریق چربی انجام داده اند طاق باز بخوابند و از خوابیدن بر روی گونه و یا نواحی دیگر که تزریق چربی زیر پوست انجام شده خودداری کنند.

کاهش تورم: برای این که از کبودی و تورم جلوگیری کنید توصیه می شود، در روزهای اول که تزریق چربی زیر پوست انجام داده اید از کمپرس یخ استفاده کنید.

داشتن رژیم غذایی مناسب: توصیه می شود در رژیم غذایی خود از چربی های سالم استفاده کنید.

ماساژ ندادن ناحیه مورد نظر: توصیه می شود بعد از این که تزریق چربی زیر پوست را انجام دادید، ناحیه مورد نظر را ماساژ ندهید زیرا ماساژ دادن می تواند باعث ریزش سلول ها شود و عارضه هایی هم چون کبودی، درد و … را به همراه دارد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی زیر پوست

تزریق چربی چه کاربردهایی دارد

در برخی از اجزای صورت که بر اثر افزایش سن دچار کاهش حجم شده است، مثل گونه ‌جهت گونه گذاری با تزریق چربی ، اطراف چشم ، پشت چشم ، زیر چشم ، نازک شدن لب ها ، دست ها و … را می توان تزریق چربی انجام داد. بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها به منظور جوان سازی پوست از این روش استقبال زیادی کرده اند. بخاطر همین تزریق چربی در صورت از سایر نقاط بدن بیشتر استفاده می شود. اما در برخی موارد تزریق چربی برای برطرف کردن نواقص مادرزادی نظیر آتروفی همی فاسیال و هم چنین پر کردن انواع اسکار و جای زخم به منظور بهبود ظاهر آن کاربرد دارد.

تزریق  چربی به گونه: یکی از روش هایی که باعث می شود گونه ای زیباتر داشته باشید و حجم گونه های شما بیشتر شود، تزریق چربی به گونه می باشد. چربی هایی که به گونه ها تزریق می شود از بدن خود فرد استخراج می شود. برای تزریق چربی از بی حسی موضعی استفاده می کنند و نیاز به بستری ندارد و سرپایی انجام می شود. به طور معمول این روش نسبت به روش های دیگر ماندگاری بیشتری دارد و توصیه می شود برای این که به نتیجه خوب و ایده آل خود برسید به بهترین دکتر پوست مراجعه کنید، که تجربه بالایی داشته باشد و شما دچار هیچ گونه عارضه ای نشوید.

تزریق چربی به لب: امروزه افراد می توانند از چربی های اضافه ناحیه مختلف بدن برای تزریق چربی به لب های خود استفاده کنند. برای انجام تزریق چربی به لب ها توصیه می شود با پزشک با تجربه و متخصص مشورت کنید تا بدانید تزریق چربی به لب را با یک لب و یا دو لب انجام دهید. برای تزریق چربی به لب روش های مختلفی وجود دارد، اما می توان گفت که این روش عوارض کم تری را به همراه دارد.

تزریق چربی به صورت: صورت اولین قسمتی از بدن می باشد که نشانه های پیری در آن ظاهر می شود و با گذشت زمان و بالا رفتن سن چربی های طبیعی صورت کم کم از بین می روند و کم تر می شوند و باعث می شود که بخش های مختلف صورت دچار کاهش حجم شوند که بیشتر در ناحیه زیر چشم و گونه ها قابل مشاهده می باشد.

تزریق چربی به زیر چشم: یکی از نقاطی که چین و چروک در آن ناحیه زودتر از نقاط دیگر قابل مشاهده می باشد زیر چشم می باشد، زیرا این ناحیه به دلیل این که پوست نازک و حساسی دارد مشکلات پوستی زودتر از ناحیه های دیگر نمایان می شود. از تزریق چربی می توان برای از بین بردن تیرگی زیر چشم استفاده کرد و انجام این روش نتایج خوبی را به همراه دارد.

تزریق چربی به باسن: امروزه برخی از افراد برای افزایش حجم باسن خود از روش تزریق چربی استفاده می کنند و برای انجام این نوع از تزریق نیاز به چربی زیادی می باشد، که چربی ها از بدن خود فرد استخراج می شود و این چربی های استخراج شده به ناحیه مورد نظر که فرد می خواهد چربی تزریق شود، تزریق می شود.

تزریق چربی به سینه: زمانی که افراد می خواهند حجم و سایز سینه های خود را بزرگ کنند و کاملا طبیعی به نظر برسد می توانند به سراغ تزریق چربی به سینه بروند که چربی های تزریق شده از بدن خود فرد استخراج می شود و پس از بررسی آماده تزریق می شود.

تزریق چربی به واژن: با گذشت زمان و بالا رفتن سن بانوان، امکان دارد که اندام و ناحیه تناسلی آن ها زیبایی گذشته را نداشته باشد و ممکن است برخی از افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند، که به سراغ تزریق چربی می روند، که امروزه این روش مورد استقبال افراد قرار گرفته است و افراد به سراغ تزریق چربی می روند. میزان ماندگاری تزریق چربی به طور معمول دو سال می باشد.

نتیجه تزریق

نتیجه تزریق چربی به پوست و به مهارت پزشک و تکنیک های به کار گرفته دارد. اگر به درستی تزریق انجام نشود ، احتمال دارد ، چربی فقط برای دو الی سه هفته دوام داشته باشد و بعد از گذشت مدتی جذب بدن شود. اما اگر پزشک به صورت حرفه ای کار کند ، طی یک جلسه به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

کلام آخر

در این مقاله ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا اطلاعات کاملی را درباره تزریق چربی زیر پوست را در اختیارتان قرار دهیم. امروزه بسیاری از افراد به سراغ تزریق چربی می روند تا پوست و اندام زیباتری داشته باشند. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه  پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. هم چنین برای دریافت اطلاعات راجع آنچه باید درباره تزریق چربی بدانید می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا