عمومی

تزریق چربی به لب ها چگونه انجام می شود؟【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کافی را درباره تزریق چربی به لب ها در اختیارتان قرار دهیم. امروزه بیشتر افراد به دنبال روش های مختلف برای حجیم تر کردن لب های خود هستند، که تزریق چربی به لب ها یکی از آن روش ها می باشد. اما توصیه می شود برای تزریق چربی به بهترین متخصص مراجعه کنید که تجربه کافی داشته باشد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را در اختیارتان قرار دهیم.

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب ، یکی از روش هایی است که برای زیباسازی و برجستگی لب به کار می رود. این روش را می توان به صورت جداگانه برای بیرون زدگی لب بالا یا پایین انجام داد. برجستگی لب ها و فرم دادن به آنها بر زیبایی چهره و خاص شدن بسیار موثر است. با انتخاب تزریق چربی به لب ها می توان مشکلاتی مانند باریک بودن لب ها ، کم حجم بودن آنها را بر طرف کرد.

نحوه تزریق چربی به لب ها

زمانی که تزریق چربی توسط متخصص انجام می شود ، سلول های چربی مکان جدیدی برای تغذیه خود پیدا کرده اند و در نتیجه با خون رسیدن به چربی ها ماندگاری آنها در لب ها  تثبیت می شود. پس می توان گفت که با روش ، ماندگاری طولانی مدت برجستگی لب ها را خواهیم داشت. اما احتمال دارد که مقداری از چربی تزریق شدن توسط بدن قبول نشود. در نتیجه به تزریق دوباره لب نیاز می شود.

برای نمونه برداری چربی تزریق ژل یا چربی به لب ناحیه مناسب مختلفی وجود دارد. اما بهترین چربی مناسب برای تزریق لب چربی هایی هستند که در برابر رژیم های غذایی مقاوم اند. مانند ناحیه های خارجی ران و باسن که این ویژگی را دارا هستند. علاوه بر این می توان قسمت های دیگر هم مانند پهلوها ، ران ها ، کنار زانو ، زیر شکم استفاده کرد.

مهم ترین نکاتی باید در مورد تزریق چربی لب ها بدانید

 • بخاطر این که در ناحیه لب ها خون زیاد است و بافتی نرمی دارد ، میزان تورم لب ها بعد از تزریق چربی
  بیشتر است و ممکن است لب ها تا ۲ الی ۳ هفته تورم داشته باشد.
 • به دلیل حرکت بیشتر این قسمت نسبت به سایر اجزا صورت ، میزان جذب چربی کمتر است
  و به طور معمول ۲۵ درصد چربی تزریق شده پیوند می شود. پس امکان نیاز به تزریق ترمیمی وجود دارد.
 • فرم طبیعی دادن به لب ها با این روش امکان پذیر است .
  بخاطر همین دلیل بیشتر افراد این روش را برای جذاب شدن لب های شان انتخاب می کنند.
 • با استفاده از تزریق چربی در نواحی لب ها مانند گوشه لب ، خط خنده ، محدوده زیر لب پایینی به زیبایی
  هر چه تمام تر لب ها بسیار کمک می کند.
 •  تزریق لب باید بر حسب نیاز شما انجام شود.
  برای مثال ، اگر می خواهید فقط در قسمت خطوط لب انجام شود و یا قصد دارید حجم لب ها هم افزایش پیدا کنند.
  در هر یک از این خواسته باید میزان مورد نیاز چربی استفاده شود.

مهم ترین نکاتی باید در مورد تزریق چربی لب ها بدانید

مراقبت های قبل از تزریق

 • اگر تصمیم گرفته اید که تزریق برای لب ها انجام دهید ، ابتدا دکتر مهار و متخصص این زمینه را پیدا کنید.
 • پزشک انتخاب شده بایستی در مورد شرایط تزریق چربی و نکات قبل و بعد از آن را برای شما شرح دهد.
 • شما می توانید برای انتخاب پزشک خود در صفحه های اجتماعی آنها نمونه کارهایشان را مشاهده کنید.
  این کار در انتخاب دکتر به شما بسیار کمک می کند.
 • سعی کنید که قبل از تزریق ناحیه لب ها را مرطوب نگه دارید.
 • اگر سیگاری هستید باید حداقل ۵ ماه قبل از تزریق سیگار کشیدن را ترک کنید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

پرهیز از مصرف دخانیات: توصیه می شود که بعد از تزریق چربی به هیچ عنوان از دخانیات استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث شود بر ماندگاری چربی اثر منفی گذاشته شود.

کمپرس یخ: توصیه می شود بعد از تزریق از کمپرس یخ استفاده کنید، تا از درد و ورم تا حدودی جلوگیری شود.

وارد نکردن فشار به ناحیه تزریق شده: بعد از تزریق چربی به هیچ عنوان به ناحیه ای که چربی تزریق شده است فشار وارد نکنید، زیرا وارد کردن فشار می تواند باعث جا به جایی چربی های تزریق شده شود.

کبودی: ممکن است در ناحیه ای که تزریق انجام شده است کبودی را مشاهده کنید، که این اتفاق طبیعی می باشد و حدودا بعد از دو هفته از بین می رود. میزان کبودی به اندازه چربی که تزریق شده است بستگی دارد.

ماساژ: بعد از تزریق چربی اگر ناحیه ای که تزریق انجام شده است را ماساژ بدهید سلول های چربی دچار ریزش می شوند و باعث ایجاد کبودی، تورم و احساس درد می شود. بنابراین توصیه می شود ناحیه تزریق شده را ماساژ ندهد.

استفاده نکردن از الکل: استفاده کردن از الکل می تواند تاثیرات منفی را بر نتایج تزریق چربی بگذارد و  توصیه می شود که استفاده نکنید تا روند بهبودی سریع تر طی شود.

استحمام: توصیه می شود یک الی دو روز بعد از این که تزریق چربی را انجام دادید استحمام کنید و نقاطی که تزریق انجام شده است را ماساژ ندهید.

مدل خوابیدن: هنگام خوابیدن زیر سر خود چند بالش بگذارید که تا حدودی از تورم جلوگیری کنید. توصیه می شود که طاق باز بخوابید و روی گونه و به سمتی که تزریق انجام داده اید نخوابید.

از ورزش و فعالیت های سنگین بپرهیزید: توصیه می شود که ورزش و فعالیت های سنگین انجام ندهید و بعد از این که پزشک متخصص تایید کرد که دیگر ورزش تاثیری بر ماندگاری چربی ندارد می توانید به ورزش های خود ادامه بدهید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

عوارض جانبی تزریق چربی به لب ها

احتمال وجود عوارض های تزریق چربی پایین است. اما در صورت وقوع عارضه ها به صورت خفیف هستند
که بعد از مدتی از بین خواهند رفت.
عوارض های تزریق چربی به لب به شرح زیر است:

 • تورم
 • قرمزی
 • حساسیت به لمس لب ها
 • عدم تقارن لب ها
 • عفونت
 • کبودی

چه افرادی برای تزریق چربی لب ها مناسب هستند

افرادی که از همان ابتدا لب های نازکی داشته اند و یا آن دسته از افرادی که بر اثر افزایش سن لب هایشان کوچکتر و نا فرم شده است و هر کسی که هر به دلیلی از فرم لب های خود ناراضی است. تزریق چربی برای آنها ، بهترین تصمیم است که می توانند به لب های خوش فرم و برجسته ای دست یابند. البته این نکته هم باید ذکر شود که برای برجسته کردن لب ها و حجم دادن به آن ها روش های متفاوتی وجود دارد که معمولا این روش ها به وسیله جراح پلاستیک با توجه به شرایط آن انتخاب می شود.

چه افرادی برای تزریق چربی لب ها مناسب هستند؟

دلیل انتخاب بیشتر روش تزریق چربی برای افزایش حجم لب ها

دلیل تمایل افراد به تزریق چربی لب نسبت به روش های دیگر این است که این روش نگرانی آنها را کاهش می دهد. چرا که واکنش لب ها نسبت به چربی تزریق شده کمتر است و حساسیت خاصی را به وجود نمی آورد. علاوه بر این ، در حالی که این روش لب ها را برجسته تر می کند ، فرم طبیعی تری به لب ها می دهند. هم چنین با لمس کردن لب ها بر خلاف روش های دیگر که احساس مصنوعی بودن می دهد ، این حس خارجی بودن با بدن احساس نمی شود. پس شما هم می توانید با انتخاب این روش با لب های خود کاملا متفاوت به نظر برسید.

تزریق چربی به لب دائمی می باشد؟

امروزه بیشتر افراد برای زیبایی به سراغ تزریق چربی می روند که تا لب هایی نرم تر و حجیم تر داشته باشند. یکی از عواملی که می تواند باعث کم حجم تر شدن لب ها در افراد شود پیری است و ممکن است برخی از افراد از زیبایی لب های خود رضایت کافی نداشته باشند و با مشورت با پزشک می توانند از تکنیک هایی استفاده کنید، تا به تزریق ژل و یا چربی  لب های طبیعی داشته باشید. امروزه یکی از بهترین و ایده آل ترین روش برای برجسته کردن لب ها، تزریق چربی می باشد و به دلیل ایمن بودن و ماندگاری تقریبا دائم طرفداران زیادی دارد.

مراحل تزریق چربی به لب

جلسه مشاوره: قبل از این که تزریق چربی به لب را انجام دهید باید برای مشاوره به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با مشورت پزشک ناحیه ای را برای برداشت چربی را انتخاب کنید و انتظارات خود را با پزشک درمیان بگذارید تا نتیجه خوبی داشته باشید.

آماده کردن مراجعه کننده برای تزریق: در روزی که قرار است تزریق چربی انجام شود، نواحی مورد نظر را استریل می کنند و از بی حسی موضعی استفاده می شود.

استخراج چربی: یکی از مهم ترین کارهایی که در روز تزریق چربی انجام می شود، استخراج چربی ها می باشد و حجم تعیین شده و مشخصی را که توسط روشی که از قبل با مشورت پزشک انتخاب شده را از ناحیه مشخص و تعیین شده خارج می کنند.

آماده کردن چربی هایی که استخراج شده است: برای این که چربی هایی که از بدن خارج شده است، قابلیت این که تزریق شود را داشته باشد باید بافت های اضافی و خون از چربی ها به طور کامل جدا شود تا برای تزریق آماده شود.

تزریق چربی به لب ها: مرحله آخر تزریق چربی به لب می باشد  و برای انجام این کار چربی هایی که از بدن خارج شده است و آماده شده اند به وسیله سرنگ به لب تزریق می شود. برای تزریق چربی نیاز به بی هوشی نمی باشد و از بی حسی موضعی استفاده می شود و بعد از این که تزریق چربی انجام شد فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه بدهد و برای این که روند بهبودی سریعتر طی شود نیاز به استراحت کوتاه مدت می باشد.

مراحل تزریق چربی به لب

تفاوت تزریق چربی به لب و تزریق ژل به لب

تزریق ژل به لب: در بدن ما ماده ای طبیعی به نام اسید هیالورونیک یافت می شد و تزریق این ماده باعث حجیم دهی به لب ها می شود و این ماده به عنوان ژل تزریقی شناخته شده است. پر کننده های اسید هیالورونیک انواع مختلفی دارند و تمامی آن ها به طور یکسان تزریق می شود و نتیجه مشابهی را به همراه دارند. برخی از این ژل ها دارای لیدوکائین می باشد که نوعی بی حسی موضعی است.

مزایای تزریق ژل به لب: 

 • تزریق ژل را می توان در چند جلسه انجام داد تا به نتیجه دلخواه برسید.
 • بعد از این که ژل به لب تزریق شود، بافت لب ها شکل ظاهری مناسبی خواهند گرفت.
 • مقدار ژلی که به لب ها تزریق می شود، قابل کنترل می باشد و پزشک تسلط بهتر و کافی به میزان تزریق دارد.
 • گاهی امکان دارد که برجستگی ها مطلوب نباشند، که در این روش قابل حل می باشد و هر گونه توده و برجستگی های ایجاد شده بر روی لب ها قابل برطرف کردن می باشد.
 • پر کننده های اسید هیالورونیک از موادی که شباهت به آن چه در بدن می باشد ساخته شده است، به همین دلیل امکان بروز واکنش آلرژیک بسیار کم می باشد، اما ممکن است فردی به لیدوکائین حساسیت داشته باشد که باید فرد قبل از این که تزریق ژل انجام شود به پزشک خود درباره حساسیت  اطلاع دهد.
 • این روش نسبت به روش های دیگر تورم کم تری را به همراه دارد.

تزریق چربی به لب: در این روش با انجام ساکشن از ناحیه های انتخابی مراجعه کننده و پزشک، چربی برداشته می شود و این چربی به بافت لب تزریق می شود.

مزایای تزریق چربی:

 • بسته به نوع برداشت و تزریق انجام شده، این روش تقریبا دائمی می باشد و نیاز به یک بار تزریق دارد.
 • به این دلیل که چربی تزریق شده از بدن خود فرد برداشته می شود، با بدن افراد سازگاری دارد و باعث ایجاد واکنش های آلرژیک نمی باشد.

معایب تزریق چربی:

 • دوره نقاهت طولانی تری نسبت به روش های دیگر دارد.
 • برای برداشت بافت چربی نیاز است از روش های پیچیده تری استفاده شود، که امکان دارد اثرات نامطلوبی را بر زیبایی لب فرد به وجود آورد.

کاربردهای تزریق چربی

تزریق چربی به باسن: تزریق چربی به باسن برای حجم دهی و جذابیت باسن می باشد و برای انجام این جراحی به حجم زیادی چربی نیاز می باشد و از قسمت هایی که چربی اضافه دارند، چربی برداشته می شود و بعد از جدا سازی بافت تزریق می شود.

تزریق چربی به سینه: می توانید با تزریق چربی سایز و فرم سینه خود را تغییر دهید و به اندازه دلخواه خود در بیاورید که از چربی های بدن برای این تزریق استفاده می شود.

تزریق به زیر چشم: از تزریق چربی برای از بین بردن تیرگی و رفع کبودی چشم استفاده می شود، که اثرات مثبت و مفیدی را به همراه دارد. تزریق چربی به زیر چشم دلایل مختلفی را به همراه دارد و به این دلیل که پوست دور چشم نازک می باشد اثرات افزایش سن در ناحیه بیشتر قابل مشاهده می باشد.

تزریق چربی به گونه: یکی از روش های حجم دهی به گونه ها تزریق چربی می باشد و چربی های تزریق شده از بدن خود فرد استخراج می شود . برای تزریق چربی به گونه از بی حسی موضعی استفاده می شود و این نوع تزریق سرپایی می باشد و باعث ایجاد جذابیت و شادابی در چهره افراد می شود.

تزریق چربی به لب: یکی از روش هایی که باعث حجیم شدن لب ها می شود، تزریق چربی به لب ها می باشد که این چربی های تزریق شده از بدن خود فرد می باشد و می توانید با مشورت پزشک تصمیم بگیرید تزریق چربی به یک لب و یا دو لب انجام شود. برای حجم دهی به لب روش های زیادی وجود دارد اما می توان گفت که این روش نسبتا عوارض کم تری را به همراه دارد.

تزریق چربی صورت: آثار پیری بیشتر در صورت افراد ظاهر می شود، زیرا مواد مغذی و چربی صورت با افزایش سن کم تر شده و از بین می رود و به دلیل چربی های از دست رفته حجم صورت کم تر می شود و بیشتر در نقاطی مانند گونه، زیر چشم و … قابل مشاهده می باشد.

تزریق چربی به واژن: امکان دارد که با گذشت زمان و افزایش سن اندام تناسلی بانوان زیبایی سابق را نداشته باشد و باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها شود و در رابطه جنسی آن ها که یکی از مهم ترین اصول زندگی زناشویی می باشد تاثیر بگذارد، به همین دلیل برخی از افراد به سراغ روش تزریق چربی به واژن و تنگ کردن واژن می روند . تزریق چربی به واژن حدودا دو سال ماندگاری دارد و طرفداران زیادی را این روش دارد.

کاربردهای تزریق چربی

نتیجه

افرادی که تصمیم به تزریق چربی به لب های خود دارند باید در انتخاب متخصص زیبایی دقت فراوانی به خرج دهند‌. چرا که تزریق چربی باید در قسمت های از لب انجام شود که به لب ها برجستگی و فرم دهی زیبایی ببخشد. برای رسیدن به چنین نتیجه از عمل زیبایی خود باید دکتری انتخاب شود که دقت بالایی داشته و  آناتومی لب ها و بافت های مرتبط با آن را به خوبی درک کند. شما می توانید برای رسیدن به نتایج خوب از تزریق، ابتدا قبل از انجام آن ، به مراکز مختلف زیبایی تماس گرفته و آن ها مشاوره بگیرید. امیدواریم مطالب این مقاله سایت پزشکا برای شما مفید بوده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا می توانید با ما در ارتباط باشید.

4.1/5 - (7 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا