لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای بدن که باید بدانید!【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره عوارض لیزر موهای بدن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امروزه بیشتر افراد برای از بین بردن موهای زائد بدن خود به سراغ لیزر موهای زائد می روند، می توان گفت که لیزر موهای زائد جزء یکی از پرطرفدار ترین روش ها می باشد، اما باید گفت که این روش نیز عوارضی را به همراه دارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را درباره عوارض لیزر موهای بدن در اختیار شما قرار دهیم.

لیزر موهای بدن چه معایبی دارد

اگرچه عوارض لیزر موهای بدن احتمالی است اما امکان آن وجود دارد، که باید به نکات زیر توجه کنید. همیشه رویش موها در قسمت های مختلف بدن مشکل بزرگی بخصوص برای خانم ها بوده است. برای از بین بردن موهای زائد بایستی زمان زیادی صرف کنیم.
بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد لیزز می باشد، روش های زیادی مانند شیو کردن ، موم انداختن ، اپیلاسیون وجود دارد اما این روش های به صورت دائمی جواب نمی دهند.

پس بسیاری از خانم ها و حتی آقایان برای خلاص شدن از شر موهای زائد خود تصمیم به لیزر موهای بدن می گیرند. لیزر موهای بدن یک روش تقریبا قطعی برای خلاص شدن از موها می باشد. اما مانند هر روشی ممکن است در صورت دقت نکردن به یک سری نکات عوارضی به همراه داشته باشد. در ادامه به عوارض لیزر موهای بدن می پردازیم.

لکه های پوستی: بعد از لیزر احتمال تیره شدن  و یا روشن شدن پوست وجود دارد. لیزر می تواند ملانین ها را تحریک کند و باعث برنزه شدن پوست فرد شود. هم چنین با جذب نور لیزر می تواند ملانین را مهار کند و باعث از دست رفتن رنگدانه ها شود.

آسیب چشم: در طول درمان ، بیمار باید از عینک های ایمنی استفاده کند. در صورت استفاده نکردن از عینک ، ممکن است فرایند لیزر موهای بدن به چشم ها  آسیب وارد کند.

 تغییر رنگدانه ها : پس از لیزر صورت ، ممکن است تغییر رنگدانه ای بر روی پوست خود احساس کنید. این تغییر در ناحیه لیزر به صورت تیره تر یا روشن تر دیده می شود، که به مراتب با گذشت زمان از بین می رود.

احتمال عفونت: در روش رفع مو زائد به وسیله لیزر ، احتمال ایجاد عفونت بسیار پایین است اما ممکن است اتفاق بی افتد. چرا که در هر زخمی احتمال عفونت وجود دارد. اما با انتخاب متخصص مناسب ، این احتمال را به صفر می رسانید.

تاول بر اثر لیزر:  عوارض لیزر بدن  و صورت ممکن است بر اثر انجام لیزر توسط افراد غیر متخصص و نداشتن مهارت لازم اتفاق بی افتد. دقت کنید که قبل از انجام مراحل لیزر ، ناحیه مورد نظر را بشویید، با انجام این کار ، سوختگی رخ نخواهد داد.

قرمزی رنگ پوست و یا ایجاد حساسیت: درد کم و قرمزی در ناحیه لیزر بعد از درمان وجود دارد، که به سرعت بر طرف خواهد شد. اما پوست بعضی از بیماران بعد از لیزر ، قرمزی همراه با تورم ایجاد می شود. این گونه بیماران باید بدانند که به مرور زمان این مشکل برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.

خارش: یکی از عوارض لیزر موهای زائد ، خارش در ناحیه لیزر در هنگام لیزر و بعد از آن می باشد که کاملا یک عارضه طبیعی است.

پوسته پوسته شدن صورت: در صورت استفاده متخصص از دستگاه های نا معتبر لیزر ، این مشکل به وجود می آید. اما وجود این مشکل به صورت دائمی نیست و از بین خواهد رفت.

ایجاد بافت اسکار: دقت کنید که خطاهای انجام دهنده لیزر در هنگام لیزر موهای بدن باعث احتمال بروز بافت اسکار می شود و یکی از عوارض دائمی لیزر می باشد. پس به متخصصی مراجعه کنید که با توجه به شرایط پوست شما و ناحیه لیزر ، نوع لیزر و تنظیمات را مشخص کند.

سوختگی: لیزر برای از بین بردن موهای زائد ، گرمای زیادی تولید می کند. این امر ممکن است باعث سوختگی خفیفی بر روی پوست شود که در افراد دارای پوست تیره تر درصد سوختگی بیشتر اتفاق می افتد.

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد روندی پزشکی می باشد که در این روش از یک اشعه نوری استفاده می شود، تا موهای زائد بدن را از بین ببرند. مو زائد به طور معمول ضخیم می باشد و در نواحی مختلفی هم چون سینه، چانه، گلو و … رشد می کند. توصیه می شود افرادی که مشکلات هورمونی دارند، قبل از این که به سراغ لیزر موهای زائد بروند، مشکلات هورمونی خود را برطرف کنند، زیرا مشکلات هورمونی می تواند باعث شود که مو زائد در قسمت های مختلف بدن که قبلا در آن ناحیه مو زائد رشد نمی کرده، مو رشد کند که باید برای درمان این مشکل به بهترین دکتر زنان و یا به دکتر غدد مراجعه کنید، تا پزشک مورد نظر با تجویز دارو می تواند مشکلات هورمونی شما را کنترل و درمان کند. افرادی که لیزر موهای زائد انجام می دهند، به مرور زمان موهای بدن آن ها نازک می شود و کم کم از بین می رود.

برای کاهش عوارض لیزر چه باید کرد

در کنار پمادها و بی حس کننده ها که به کاهش درد درمان کمک می کنند ، می توان برای کاهش و پیشگیری از عوارض لیزر موهای بدن از روش های مختلف برای سرد کردن ناحیه لیزر شده استفاده کرد. این راه حل ها مانند استفاده از ژل سرد ، هوای سرد ، اسپری سرد کننده می توان بهره مند شد.

نکاتی که قبل از لیزر باید رعایت کنید

 • به مدت حداقل ۴ الی ۶ هفته قبل از لیزر از قرار گرفتن صورت در معرض نور خورشید جلوگیری کنید.
  در صورتی که قصد بیرون رفتن از منزل دارید ، از ضد آفتاب های با SPF بالا استفاده کنید.
 • اگر جزء افرادی هستید که تبخال می زنند ، باید قبل و بعد از لیزر صورت اقدامات مربوط به ضد ویروسی انجام دهید.
 • در مدت ۴ الی ۶ هفته قبل از لیزر صورت از انجام وکس ، اصلاح صورت به وسیله نخ ، اپیلاسیون صورت بپرهیزید.
 • به مدت ۳ تا ۸ هفته قبل از درمان، اصلاح صورت انجام ندهید تا متخصص مربوطه در روز درمان بتواند
  ناحیه رشد موهای زائد شما را ببیند.
 • یک روز قبل از درمان ، از داروهای گیاهی استفاده نکنید.

نکاتی که قبل از لیزر باید رعایت کنید

نکات بعد از لیزر موهای بدن

 • برای بر طرف کردن قرمزی و تورم ناحیه لیزر شده بعد از درمان لیزر می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
  برای بیمارانی که پوست های تیره تر دارد استفاده از این ژل بیشتر توصیه می شود.
 • بعد از سه روز اول لیزر ، از رفتن به حمام آفتاب اجتناب کنید.
 • در صورت احساس گرما در ناحیه صورت از کمپرس یخ برای کاهش تورم استفاده نمایید.
 • بعد از لیزر ، پوست صورت در شرایط حساسی قرار می گیرد، پس از فشار دادن ناحیه لیزر شده اجتناب کنید.
 • به مدت دو روز بعد از لیزر صورت ، از رفتن به حمام آب گرم ، سونا و ورزش های سنگین پرهیز کنید.
  چرا که ممکن است گرما شدید باعث تحریک ملانوسیت ها شده و موجب هایپرپیگمانتاسیون می شود.

نتایج استفاده از لیزر موهای بدن

 • نازک شدن مو
 • کاهش سرعت رشد موها
 • کم شدن تعداد موهای زائد بعد از هر جلسه لیزر
 • کم رنگ شدن موهای بدن

آمادگی قبل از لیزر

 • فرد بایستی به مدت ۶ هفته قبل از جلسه لیزر، از کندن موهای زائد به وسیله موم و یا الکترولیز اجتناب کند.
  اما برای از بین بردن آن ها می تواند از کرم های مو بر استفاده کند.
 • به مدت ۶ هفته از حمام آفتاب رفتن خودداری کنند.
  هم چنین باید از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند.
 • روز قبل از لیزر موهای بدن ، ناحیه مورد نظر را بتراشید به طوری که یک میلی متر از نوک موها بیرون زده باشد.
 • اگر تا به حال تبخال زده اید ، آسایکلوویر مصرف کنید.
 • روزی که می خواهید لیزر انجام دهید ، ۲ ساعت قبل از درمان از کرم های سر کننده دارای لیدوکائین
  و پریلوکائین استفاده کنید.
 • اگر قسمت موهای زائد بدن برای لیزر بزرگ باشد ، برای پیشگیری از عوارض لیزر موهای بدن
  از پماد پیروکسیکام استفاده نمایید.

دستگاه های لیزر موهای زائد بدن

دستگاه الکساندریت: دستگاه الکساندریت جزء معروفترین دستگاه لیزر موهای زائد بدن می باشد، این دستگاه طول موجی حدودا 755 نانومتر دارد و افرادی که پوست سفید دارند می توانند از این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده کنند. توصیه می شود تا جایی که امکان دارد افرادی که پوست سبزه دارند از این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد استفاده نکنند، زیرا ممکن است نتیجه خوبی دریافت نکنند. پوست های سبزه ملانین دارند و این دستگاه لیزر موهای زائد ملانین های موجود را جذب می کند و به همین دلیل امکان دارد اگر از این دستگاه استفاده کنید، پوست شما دچار سوختگی شود.

دستگاه دایود: باید گفت که بعد از دستگاه الکساندریت، دستگاه دایود می تواند، جزء یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد باشد. دستگاه دایود طول موج بیشتری نسبت به دستگاه الکساندریت دارد و نفوذ نسبتا بالاتری دارد. افرادی که پوست آن ها کمی سبزه می باشد، می توانند برای از بین بردن موهای زائد بدن از این دستگاه لیزر موهای زائد بدن استفاده کنند.

دستگاه تیتانیوم: باید گفت که کیفیت ساخت و کیفیت دستگاه تیتانیوم بالا می باشد و می توان کفت جزء یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد بدن می باشد و این دستگاه می تواند موهای زائد بدن را به خوبی از بین ببرد. دستگاه تیتانیوم دارای طول موج قدرتمندی است.

دستگاه ان دی یاگ: از این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد افرادی که پوست تیره دارند، استفاده می شود.

کاربرد لیزر موهای زائد بدن

لیزر صورت: موهای زائد می توانند در صورت نیز رشد  کنند  و می تواند باعث شوند که صورت افراد ظاهری ناخوشایند داشته باشد و در زیبایی صورت تاثیر بگذارد. لیزر موهای زائد بیشتر بر روی موهای ضخیم و تیره جواب می دهند و افراد برای این که به نتیجه دلخواه خود برسند باید بور باشند و در برخی از مواقع امکان دارد که فاصله بین دو جلسه  بیش از حالت عادی باشد.

لیزر دست: در دست ها نیز موهای زائد رشد می کنند و موها از مچ تا آرنج نسبتا ضخیم تر می باشند و نتیجه بهتری از لیزر موهای زائد دریافت می کنند. نواحی از دست که موهای زائد نازک دارد با لیزر موهای زائد از بین نمی رود، بلکه ممکن است در برخی از مواقع نتیجه برعکس به همراه داشته باشد.

لیزر پاها: افراد می توانند با خیال راحت به سراغ لیزر موهای زائد پا بروند، زیرا مو در این ناحیه از بدن ضخیم تر می باشد و نتیجه خوبی را به همراه خواهد داشت.

لیزر کمر: برخی از افراد در ناحیه کمر خود موهای ضخیم دارند. باید گفت که افرادی که موهای ضخیم در ناحیه کمر دارند می تواند از لیزر موهای زائد استفاده کنند و نتیجه خوبی را دریافت کنند.

لیزر شکم: از لیزر موهای زائد می توان برای از بین بردن موهای زائد شکم استفاده کرد. توصیه می شود دقت داشته باشید که موهای ناحیه ای که لیزر موهای زائد انجام می دهید ضخیم باشد.

لیزر زیر بغل: یکی از ناحیه هایی از بدن که بیشتر افراد لیزر انجام می دهند، لیزر موهای زائد زیر بغل می باشد، زیرا به طور معمول موهای این ناحیه از بدن ضخیم می باشد و امکان دارد به دلیل استفاده زیاد از تیغ و یا ایپلاسیون این ناحیه از بدن تیره شود. توصیه می شود لیزر موهای زائد زیر بغل را انجام دهید و می توانید در همان جلسات اولیه نتیجه لیزر را مشاهده کنید.

لیزر بیکینی: به طور معمول موهای ناحیه بیکینی نیز ضخیم می باشند و به همین دلیل می توان از لیزر موهای زائد برای این ناحیه از بدن استفاده کرد و نتایج خوبی دریافت کرد.

ماندگاری لیزر موهای زائد بدن دائمی می باشد؟

زمانی می توان گفت که نتیجه لیزر موهای زائد بدن دائمی می باشد که، فولیکول های مو به طور کامل از بین برود، اما باید گفت که با توجه به تحقیقات انجام شده، در اکثر مواقع فولیکول ها از بین نمی روند و بعد از پایان جلسات لیزر موهای زائد امکان دارد که مو دوباره رشد کند. افراد می توانند بعد از گذشت مدت زمانی، همان ناحیه از بدن که لیزر مو زائد انجام شده و مو زائد دوباره رشد کرده است را لیزر کنند. رشد مجدد موها بعد از لیزر موهای زائد به عواملی مختلفی هم چون مهارت پزشک، نوع موها و … بستگی دارد. در لیزر موهای زائد به طور معمول فولیکول های مو از بین نمی روند و فقط آسیب می بینند که با گذشت زمان مو مجددا رشد می کند. توصیه می شود بعد از اتمام جلسات لیزر موهای زائد بدن، سالی یک بار برای شارژ به  بهترین کلینیک زیبایی مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

نرفتن به حمام آب داغ: توصیه می شود بعد از این که لیزر موهای زائد انجام دادید، دوش آب گرم نگیرید زیرا بعد از لیزر موهای زائد، پوست حساس می شود و دوش آب گرم می توان باعث التهاب شود.

قرار نگرفتن در معرض آفتاب: لیزر موهای زائد باعث می شود که به پیاز مو آسیب وارد شود، که به دلیل تراکم ملانین در پیاز مو می باشد. ملانین هم در پوست و هم در مو وجود دارد و به طور معمول در ساقه موها بیشتر می باشد و اگر پوست گرم باشد ممکن است پوست دچار آسیب شود.

برنزه نکردن: یکی از نکاتی که باید بگوییم این است که بعد از لیزر موهای زائد به سراغ برنزه کردن پوست نروید، زیرا ممکن است برای شما خطرناک باشد.

پرهیز از مصرف لوازم آرایشی: به طور معمول بعد از لیزر موهای زائد، پوست شما آسیب می بیند، که این آسیب ها با چشم قابل مشاهده نمی باشند، اما پزشک متخصص می تواند تشخیص بدهد پوست شما دچار آسیب شده. توصیه می شود اگر قصد استفاده از لوازم آرایشی دارید، از پزشک بخواهید پوست شما را برسی کنید که پوست دچار آسیب شده یا خیر.

کلام آخر

امروزه افراد می توانند با انجام لیزر موهای زائد، رشد موهای زائد بدن خود را کاهش بدهند. امروزه لیزر موهای زائد بدن طرفداران زیادی دارد و بیشتر افراد برای از بین بردن موهای زائد بدن خود به سراغ این روش می روند.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. هم چنین می توانید برای داشتن اطلاعات درباره قیمت لیزر موهای زائد به مقاله مربوطه مراجعه کتید.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا