روانشناسی

بهترین دکتر در زمینه وسواس【سال 1403 】❤️+ لیست 10 تایی

وسواس اختلالی است که زندگی افراد را تحت تاثیرات بسیاری قرار می دهد. در بعضی موارد امکان دارد که خود شخص متوجه وجود این اختلال در خود نشود. وسواس یک اختلال پیچیده است که دلیل پیدایش آن اضطراب می باشد و شخصی که دارای وسواس است با عملی کردن بعضی از فکر های بیمار، واکنشی ارادی یا غیر ارادی برای کم کردن اضطراب درونی خود انجام می دهد.در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در رابطه با وسواس، و هم چنین بهترین دکتر در زمینه وسواس را در جهت درمان وسواس به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید.

وسواس چیست؟

وسواس یک فشار فکری است که فرد را مجبور می کند، عملی غیر منطقی که خود نیز از اشتباه بودن آن آگاه است ولی قادر به کنار گذاشتن آن نیست را انجام دهد. وسواس می تواند یک حرکت تکراری، یک تصور یا فکر مضر باشد که حس علاقه یا عدم مقاومت را در فرد بر می انگیزد و در واقع تعادل بر روان و رفتار فرد را از آن می گیرد و فرد در وفق دادن خود با شرایط دچار مشکل خواهد شد.

پزشکان، وسواس را یک نوع غریزه ی نا خود آگاه می دانند که عقیده، فکر، یا احساس اشتباهی فرد را اسیر خود می کند و اراده و اختیار فرد را دچار اختلال می نماید و فرد بیمار بدون اراده ی خودش بدون اینکه بخواهد رفتاری را انجام می دهد با اینکه به بیهوده بودن رفتار خود آگاه است و نمی تواند خودش را از این بند خلاص کند.

تا به حال دلیل منطقی و جا افتاده ای برای به وجود آمدن وسواس ارائه داده نشده است ولی همان طور که می دانیم داشتن استرس و اضطراب نشانه های وسواس را شدید تر می کنند و این اختلال در خانم ها بیشتر از آقایان بروز می کند و علائم خود را در نوجوانی و جوانی فرد نشان می دهد اما دلایلی هستند که ابتلا به این اختلال را افزایش می دهند مثل داشتن والدین خواهر و برادر دارای اختلال وسواس یا تفاوت فیزیولوژیکی در ساختار مغز فرد،استرس یا اضطراب و تیک های عصبی و یا تجربه ی اتفاقات تلخ در کودکی و یا داشتن تجربه تجاوز در کودکی .

هرچند که عامل های ژنتیکی زمینه ساز اکثر اختلالات و بیماری های جسمی می باشند و کمتر بیماری ای است که به صورت خود به خود بروز کند مگر اینکه عامل آشکار سازی ای وجود داشته باشد و یکی دیگر از علت های ایجاد وسواس می تواند فکر های مزاحم افسردگی باشند.

افسردگی نیز با توجه به بروز یک سری اتفاقات تلخ و ناگوار رخ می دهد و عدم داشتن اعتماد به نفس،طرز تفکر ،کم رویی می توانند باعث ایجاد وسواس در فرد شوند.معمولا وسواس همراه با بلوغ در افراد به وجود می آید و به تدریج رشد می کند اگر در آن شرایط وضعیت برای درمان فرد مساعد باشد می تواند بهبود های نسبی پیدا کند و اگر شرایط مساعد نباشد و استرس بیشتری به فرد وارد شود بیماری رشد خود را ادامه خواهد داد و فرد بیمار را در شرایط بدتری قرار می دهد و او را خسته می کند.

هم چنین بررسی هاى علمى نشان داده است که وضعیت هوشی بعضی از افرادی که دچار وسواس هستند سطحی متوسط و بالاتر از سطح متوسط دارد. تجربه ها نشان داده اند که اشخاصی که در زندگی شخصی خود دارای حساسیت هستند، احتمال ابتلا شدنشان به بیماری وسواس بیشتر است و این بیماری برای فرزندانی که از سمت پدر و مادرشان محاکمه می شوند بیشتر مشاهده می شود.انتخاب بهترین دکتر در زمینه وسواس در تشخیص و درمان این بیماری بسیار موثر است.

وسواس چیست؟

انواع وسواس و علائم آن

❤️چک کردندر در این حالت فرد با بررسی وسایل و و اطمینان و امنیت آنها حالت وسواسی دارد که این امر آسیب رسان است
✅آلودگیوسواس آلودگی، نوعی ترس از کثیف و آلوده بودن است. این ترس به دلیل اینکه آسیب به خود فرد و شخصی که دوست دارد برسد در ذهن فرد تشکیل می شود. و به شکل یک بیماری در فرد ظاهر می شود و آسیب می زند.
❤️آلودگی ذهنیوسواس آلودگی علاوه بر ترس از ارتباط با اشیاء و محیط آلوده که باعث شستشوی فراوان می‌شود، به شکل نامرئی نیز وجود دارد که به آن آلودگی ذهنی می‌گویند.
✅احتکارنوعی دیگر از وسواس‌های فکری، احتکار است. این دسته از افراد نمی‌توانند وسایل فرسوده و بی‌فایده یا وسایلی که به آن نیازی ندارند را رها کنند.

انواع وسواس

وسواس فکری

وسواس فکری یعنی این که شخص بدون اراده ی خودش افکار مزاحمی را در سر می پروراند و نمی تواند از آنها دوری کند و تلاش هایش در این مورد بی فایده است و در رسیدگی به مسائل خود و کار های روزمره اش تمرکزی ندارد حال این فکرا هم می تواند در مورد عملی در گذشته یا حال باشند. یکی از این فکرها اندیشیدن به سلامت بدن فرد است و هم چنان بابت داشتن بدن سالم به پزشک مراجعه می کند و تقاضای دارو دارد و گاهی به گذشته می اندیشد و با خود می گوید چرا چنین عملی را در گذشته انجام داده ام آیا عملی که می خواهم انجام بدهم درست است یا خیر،یک وقت تصمیم اشتباهی نگیرم .

گاهی یک سری وسواسیت های فکری ارتباطی با زمینه ی اعتقادی فرد دارد،مثلا در مورد خوبی و بدی ، وجود داشتن خداوند، قبول کردن یا رها کردن مذهب،این دسته فکر ها فرد را مشغول به خود می کند.برخی افکار دائمی هستند که می اندیشیم در مورد اتفاقات بد یا مرگ عزیزانمان، یا به طور مرتب صلوات فرستادن در ذهن خود و یا تکرار کردن حرف یا سخنی مدام در ذهن خود،در واقع وسواس فکری یک فشار حسی است که اجازه نمی دهد افکار بیهوده ی خود را کنار بگذاریم و بدون گرفتن نتیجه ای به افکار خود ادامه می دهیم و امکان دارد هیچوقت قادر به ترک آن ها نباشیم.

وسواس فکری عملی

زمانی که دچار وسواس فکری هستیم احتمال اینکه عملی هم این وسواس را انجام دهیم وجود دارد و فشاری که فکر ما روی ما دارد باعث می شود یک عمل را انجام داده و یا تکرار کنیم برای مثال شستن دست ها به صورت دائمی،و گاهی یک فرد که دچار وسواس است ساعت های زیادی را در حمام می گذراند.وسواس عملى در حالت های مختلفی امکان بروز دارد و یکی از آنها شست و شوی بیش از اندازه است که بیشتر خانم ها دچار آن هستند. با انتخاب بهترین دکتر در زمینه وسواس میتوانند این بیماری را رفع کنند.

نمونه ی دیگر وسواس عملی می تواند رفتار منحرفانه باشد مثلا فرد بدون اینکه نیاز مادی داشته باشد دست به دزدی می زند و بعضی دچار دقت وسواسی هستند و وسایل خود را بیش از حد مرتب می کنند و همه چیز باید یک نظم خاصی داشته باشد مثلا در هنگام بستن بند کفش که این کوتاه است آن یکی بلند.یا شمردن پله ها و اصرار داشتن برای درست شمردن و یا راه رفتن به صورت قدم های منظم و اصولی.

انواع مختلفی از وسواس نیز می توانند این موارد باشند مثلا وسواس چک کردن به صورت دائم و چندین باره اتفاقات مثل چک کردن قفل ها ، گاز ‌، کلید ها ، چراغ ها و هم چنین این اشخاص ممکن است دائما چک کنند که بیمار نباشند و آزمایشات مختلف را انجام دهند.برخی دچار وسواس تمیز بودن هستند مثلا ترس این دارند که مبادا جایی کثیف باشد و یا بطور کامل تمیز و  شسته نشده باشد.هم چنین این افراد از نظر روانی همیشه نگرانند که مبادا دیگران وی را شخص کثیفی بدانند.

درمان وسواس

وجود وسواس در افراد، زندگی آن ها را تحت تاثیرات بسیاری می گذارد حتی بدون اینکه شخص متوجه شده باشد دچار این اختلال است.افرادی که دارای وسواس هستند باید مطمئن شوند اتفاق ها و چیز هایی که در اطرافشان رخ می دهد همان گونه هستند که آنها تصور می کنند و ممکن است این سوال را از اطرافیان خود بپرسند تا به پاسخ درست برسند.

افرادی که با اختلال وسواس دست و پنجه نرم می کنند خود نیز از وجود این اختلال راضی نیستند اما بدون اینکه تسلطی بر این وضعیت داشته باشند کار های وسواس گونه ی خود را ادامه می دهند تا مقداری از اضطراب درونی خود را کاهش دهند.آن ها فکر می کنند اگر کاری که در ذهنشان است را انجام ندهند امکان دارد اتفاق بدی بیفتد و با انجام آن کار احساس آرامش و امنیت می کنند.معمولا افرادی که دچار وسواس عملی می باشند از انجام دادن یک سری کار تکراری به آرامش می رسند و اگر کسی در کار آنها دخالتی کند یا مانع کاری که انجام می دهند شود باعث می شود احساس تشویش و اضطراب داشته باشند.

خوب است بدانید روند درمان وسواس کمی کند است و گاهی نمی شود آن را به صورت کامل درمان کرد،چون افرادی که مبتلا به این اختلال هستند در برابر روش های درمانی مقاومت می کنند و درمان وسواس با دارو درمانی با تشخیص روان پزشک و رفتار درمانی با تشخیص روان شناس  صورت می گیرد،فرد دارای اختلال وسواس باید به روان شناس مراجعه کند و روان شناس با شناخت و بررسی کامل نوع اختلال فرد را به روان پزشکی برای دارو درمانی معرفی می کند همراه با مصرف دارو که موجب بهبود یافتن اختلال وسواس شخص می شود روان درمانی نیز زبر نظر روان شناس انجام می شود.

دارو های تجویز شده باعث می شود انتقال دهنده های عصبی فرد به خوبی کار کند و توانایی غلبه کردن بر اختلال های رو حی و روانی را داشته باشد و بعد از حل این مشکلات با قطع کردن داروها هیچ مشکلی ایجاد نشود.به صورت قطعی و مطمئن نمی توانیم بگوییم برای درمان وسواس روش مشخصی وجود دارد و نوع درمان معمولا بر اساس مدل زندگی فرد و مشکلاتش و نوع وسواس آن انتخاب می شود و شخص دچار اختلال به کمک روش درمانی ای که برایش در نظر گرفته شده است می تواند نشانه های وسواس خود را به دست گرفته و کنترل کند.

10 تا از بهترین دکتر در زمینه وسواس را بشناسید!

دکتر علی کربلایی

دکتر علی کربلایی

مرکز روانشناسی و روانپزشکی دکتر کربلایی یکی از بهترین کلینیک‌های روانشناسی در تهران است. دکتر علی کربلایی متولد ۱۳۵۹/۱۱/۲۸ از یزد می باشند. در این مرکز روانشناسانی مجرب و با تجربه هر کدام به صورت حرفه‌ای در حیطه تخصصی خود، تحت نظر دکتر کربلایی مشغول به کار می‌باشند. دغدغه همه افرادی که در این مرکز همکاری دارند کمک به مراجعان است و مراجعان تا انتهای درمان دلسوزانه از پشتیبانی متخصصان این مرکز برخوردار می‌شوند. مشاوره ‌و رواندرمانی هم به صورت حضوری و هم آنلاین امکان‌پذیر است. درمان بدون دارو و عارضه در کوتاه‌ترین زمان با پیشرفته ترین دستگاه‌ها در این مرکز انجام می‌شود و از این نظر یکی از مجهزترین مراکز در ایران میباشد. نقشه‌برداری مغز (جدیدترین تکنیک روز دنیا و با بیشترین دقت (۳۹ کاناله)، تی دی سی اس ( TDCS) و آر تی ام اس (rTMS) (دستگاهی که در این کلینیک استفاده می شود برند مگونچر دانمارک با قابلیت Tetha burst بهترین برند موجود در دنیا و ایران می باشد و همه پروتوکل های FDA را به خوبی اجرا میکند). دکتر علی کربلایی کارشناس برنامه تلویزیونی طبیب و مدرس واحد فیزیولوژی اعصاب و غدد در دانشگاه هستند و یکی از بهترین روانپزشکان ایران به حساب می‌آیند و کارگاه‌های متعددی در زمینه‌های مختلف روانشناسی برای متخصصین برگزار کرده‌اند. ایشان همچنین ترجمه دو کتاب تخصصی به نام های علائم در ذهن و سیناپس، تالیف کتاب آسکی در روانپزشکی را در کارنامه خود دارند.

محمودیه خیابان مقدس اردبیلی ایتدای خیابان یامامورا پلاک ۳۳ طبقه ۲ واحد ۴

خدمات دکتر علی کربلایی:

 • رواندرمانی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج و طلاق
 • زوج درمانی
 • مشاوره جنسی
 • درمان اختلالات فردی مانند وسواس، اضطراب، افسردگی، خودکشی، پانیک
 • رواندرمانی اعتیاد
 • دارای گواهینامه بین المللی آر تی ام اس از دانشگاه ماستریخ هلند
دکتر فرید حیدری

دکتر فرید حیدری

دکتر فرید حیدری متخصص اعصاب و روان(روانپزشک ) دارای بورد تخصصی، عضو هیات علمی دانشگاه، نفر برتر بورد تخصصی ، عضو انجمن ایران و اروپا،عضو انجمن نوروساینس ، داری گواهینامه ی نوروساینس،تجربه ای طولانی مدت در درمان بیماران از طریق ECT _ نوروفیدبک ، به عنوان پزشک برتر و پزشک مشاوره تجربه ی طولانی مدت به عنوان پزشک برتر و پزشک مشاوره در پزشکی قانونی و سایر ارگان ها، عضو سازمان نظام پزشکی ایران و عضو انجمن روان پزشکان ایران که با رتبه خوب از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل هستند و سابقه طولانی در درمان اختلالات روانپزشکی و روان شناسی دارند و خدمات تخصصی ایشان ،ویزیت ،مشاوره و روانکاوی، ودرمان اختلالات روانپزشکی بدون دارو با دستگاه تحریک مغناطیسی مغز RTMS ، درمان اختلالات روانپزشکی کودک و نوجوان(بیش فعالی و عدم تمرکز، اضطراب…)با دستگاه نوروفیدبک میباشد.

سهروردی شمالی.بالاتر از چهار راه هویزه.کوچه نقدی.ساختمان پزشکان سهروردی.طبقه اول.(دسترسی با مترو سهرودی و قدوسی)

خدمات دکتر فرید حیدری:

 • درمان اختلالات افسردگی(افسردگی پس از زایمان- افسردگی فصلی)
 • درمان اختلالات اضطرابی و استرس(اضطراب منتشر- حمله پانیک- استرس پس از سانحه)
 • درمان اختلالات جنسی( اختلال زود انزالی- اختلال نعوظ- ترانس)
 • درمان اختلالات خواب(بی خوابی- کابوس شبانه)
 • درمان اختلال دو قطبی و افسردگی دوقطبی
 • درمان اختلال وسواس فکری و عملی (وسواس کندن مو- وسواس بد ریختی بدن)
 • درمان اختلالات شخصیت(اختلال شخصیت مرزی- اختلال پارانوئید)
 • درمان اختلالات روانپزشکی کودک و نوجوان
 • درمان اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان
 • درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان
 • درمان اختلال پرخاشگری در کودکان
 • درمان اختلال تیک و لکنت زبان در کودکان
 • درمان شب ادراری در کودکان
 • درمان اختلال یادگیری در کودکان

اقدام به درمان وسواس چگونه است؟

مشاوره گرفتن از بهترین دکتر در زمینه وسواس و شروع کردن روش درمانی ، درصد بسیار بالایی از نشانه های وسواس را تحت کنترل می گیرد. در مواردی امکان دارد روانشناس شما را در موقعیت هایی که دچار این اختلال می شوید قرار دهد و به صورت عملی به شما آموزش دهد که در چنین موقعیت هایی چگونه باید عمل کنید. اگر خودتان مبتلا به اختلال وسواس هستید پیشنهاد می کنیم بدون هیچ درنگی به روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که خودتان وسواس ندارید و از اعضای خانواده تان به این اختلال مبتلاست، پیشنهاد می کنیم هیچگونه اقدامی نظیر تنبیه، مشاجره در جهت رفع این مشکل انجام ندهید زیرا قطعا مشکل شدیدتر خواهد شد. درمان وسواس بایستی که توسط متخصص این کار انجام شود.

اقدام به درمان وسواس چگونه است؟

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله بهترین دکتر در زمینه وسواس همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، هم چنین خوب است بدانید که بهترین دکتر در زمینه وسواس نام برده شده در این مقاله تنها برای معرفی می باشد و در صورت انتخاب هر یک از این پزشک ها لازم است که اطلاعات دقیق تری را برای خود به دست بیاورید ، اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید .

4.2/5 - (10 امتیاز)

حدیثه نایبی

سلام، من حدیثه نایبی هستم. سه سال پیش از دانشگاه فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر به خاطر علاقه ای که به تولید محتوا در حوزه سلامت و پزشکی دارم، برای سایت پزشکا محتوا میزنم. اگر سوال یا پیشنهادی در این باره داشتید، می تونید از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.
دکمه بازگشت به بالا