سلامتی

بهترین روش برای تقویت بینایی چشم 【سال 1402】❤️

روش های تقویت چشم

بهترین روش برای تقویت بینایی چشم را در این مقاله با هم بررسی خواهیم کرد. چشم عضوی از بدن است که در مقابل هر واکنشی به شدت آسیب پذیر می باشد و باید خیلی مراقب این عضو با ارزش بود چون بسیار حساس است. تمام فعالیت هایی که انجام می دهیم به وسیله ی چشم است که می توانیم کار های خود را به سرانجام برسانیم و به مرور بینایی ضعف خود را نشان می دهد.

راه هایی برای تقویت و مراقبت از چشم وجود دارد که بهتر است، برای نگه داری از این عضو حیاتی به این توصیه ها توجه داشته باشید، حتی اگر چشمانی کاملا سالم دارید، باید دقت کنید که چشمتان سلامتی خود را حفظ کند و ضعیف نشود، در غیر این صورت دیگر هیچ کاری نمی توانید انجام دهید و مجبور هستید که به بهترین متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید و از عینک های طبی استفاده کنید.

بهترین روش برای تقویت بینایی چشم

بنابراین بهترین و موثر ترین راه برای مراقبت از چشم ها پیشگیری از آسیب دیدن و توجه به نکات گفته شده می باشد. عواملی که در تقویت چشم موثر می باشند و کاملا طبیعی می باشد و به خود شما بستگی دارد، این موارد شامل:

اول از همه باید سبک زندگی ناسالم خود را تغییر دهید، مثلا به موقع بخوابید و استراحت کنید، تغذیه خود را درست کنید و از مواد غذایی مفید استفاده کنید، دخانیات را ترک کنید و ورزش کردن را به طور مرتب فراموش نکنید که بسیار مهم می باشد و برای اطمینان به بهترین کلینیک چشم پزشکی مراجعه کنید تا از سلامتی چشم های خود مطمئن شوید.

در رابطه با بهبود چشم و استفاده نکردن از عینک های طبی شایعات فراوانی وجود دارد که بهتر است تا مطمئن نشدید به این گفته ها توجهی نکنید. بهترین راه همان سبک زندگی سالم می باشد.

راه های طبیعی حفظ سلامت چشم

1- رژیم غذایی سالم: داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب و سرشار از مواد مغذی و ویتامین ها موجب تقویت چشم ها می گردد و از آسیبات احتمالی جلوگیری می کند، این رژیم شامل استفاده از سبزیجات و میوه ها و ویتامین های گوناگون می باشد که بر بینایی تاثیر می گذارد. بنابراین یکی از بهترین روش برای تقویت بینایی چشم داشتن رژیم غذایی سالم است.

2- خوابیدن به اندازه کافی: خواب و استراحت برای چشم ها بعد از یک مشغله ی کاری مهم می باشد، هنگامی که چشم های شما خسته می باشد به آن ها استراحت دهید تا چشم خشک نشود و بینایی شما به مرور بهبود و تقویت شود.

خوابیدن به اندازه کافی

 3- ورزش منظم: بهترین روش برای تقویت بینایی چشم ورزش کردن است، که یکی دیگر از روش های موثر، می باشد که می تواند موجب شود تا گردش خون در چشم ها بالا رود و اکسیژن کافی به آن ها برسد.

4- محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید: اشعه های خورشید زمانی که در معرض نور آفتاب قرار می گیرید به چشم های شما آسیب وارد می کند، پس در این شرایط همیشه عینک آفتابی همراه خود داشته باشید و از چشم های خود محافظت کنید.

5- نکشیدن سیگار: سیگار کشیدن و استفاده ار دخانیات آسیب زیادی به بدن انسان وارد می کند که یکی از آن ها چشم و بینایی می باشد. سیگار می تواند عصب چشم را تحریک کند و به مرور زمان موجب ایجاد آب مروارید و ضعف بینایی شود. پس اگر می خواهید باعث تقویت چشم های خود شوید باید دخانیات را کنار بگذارید مخصوصا سیگار.

6- معاینه چشم: یکی از بهترین روش برای تقویت بینایی چشم معاینه می باشد. این روش هم به شما کمک زیادی می کند تا از سلامت چشم های خود مطمئن شوید، با مراجعه به چشم پزشکی قبل از این که دیر شود می توانید جلوی آسیبات را بگیرید و با تقویت چشم در حفظ سلامتی بینایی کوشا باشید.

7- استراحت چشم ها در زمان استفاده از کامپیوتر: همانطور که می دانید کار کردن با کامپیوتر و گوشی به مدت طولانی می تواند به چشم آسیب برساند. در هنگام استفاده از این لوازم ها بهتر است که هر نیم ساعت یک بار چشم از صفحه بر دارید و به جای دیگری نگاه کنید، در این صورت چشم ها را از خطر حفظ کرده و مانع از خستگی آن ها می شوید.

استراحت چشم ها در زمان استفاده از کامپیوتر

8- رعایت بهداشت: همیشه بهداشت خود را رعایت کنید و دست های خود را به همراه صورت مرتب بشویید و سعی کنید که دست آلوده شما با چشم تماسی نداشته باشد و از لوازم آرایشی بیش از حد نیز برای چشم استفاده نکنید.

 9- ورزش چشم ها: ممکن است که شما ندانید که این کار چگونه انجام می شود، ولی تاثیر عالی در رفع خستگی و تقویت چشم می شود. همانگونه که بدن به ورزش احتیاج دارد، چشم نیز از این قاعده مستثناء نمی باشد. یکی از این ورزش ها چرخش چشم مخالف عقربه های ساعت است.

تنظیم نور محیط: این که در محلی که کار می کنید و یا حتی در خانه نوری که می تابد ملایم باشد، بسیار اهمیت دارد. نور محیط را تنظیم کرده تا خورشید به طور مستقیم بر روی چشم هایتان تاثیر نگذارد و به این نکته دقت کنید که از نگاه کردن به موبایل و کامپیوتر در فضای تاریک جدا پرهیز کنید باعث آسیب رسیدن به چشم می شود.

برخی از تصورات افراد درباره چشم

برخی از افراد بدون تجویز پزشک از عینک و لنز استفاده می کنند که این کاری اشتباه است و می تواند منجر به آسیب رسیدن به چشم ها شود. هیچوقت، تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده اید و از حال خود با خبر نشده اید برای خود عینک و لنز تجویز نکنید. اگر دکتر به شما گفت که نیازی به عینک ندارید ار روش استراحت و ماساژ چشم استفاده کنید که موثر واقع می شود.

برخی از تصورات افراد درباره چشم

استفاده ار این روش ها نیاز شما به عینک را محدود می کند: می توانید از کمپرس آب گرم و یا سرد بر روی چشم ها استفاده کنید و یا چشم های خود را ورزش دهید، یعنی کف دست ها را به هم مالش دهید و روی چشم قرار دهید. تمام این روش ها به شما در رفع تنش کمک می کند ولی این به این دلیل نیست که شما کاملا بهبود یابید.

همیشه سعی کنید که بعد از یک مشغله ی کاری طولانی مدت و خسته کننده به چشم های خود ورزش دهید تا هم از خستگی و خشکی چشم ها جلوگیری کنید و هم می توانید با این کار ها در تقویت دید خود تاثیر گذار باشید.

مواد غذایی مفید برای تقویت چشم

همانطور که گفتیم تغذیه نقش مهمی در سلامتی افراد دارد و به سلامت چشم ها هم کمک می کند. ما در این مقاله راه های مواد غذایی مناسب و سالم را به شما معرفی می کنیم تا علاوه بر سلامت چشم سلامت بدن تان هم حفظ شود.

1- هویج: یکی از مواد غذایی مفید گیاه هویج می باشد که بهترین روش برای تقویت بینایی چشم است. برای چشم ها بسیار مفید و مقوی است. در بسیاری از غذا ها از این گیاه خوشمزه استفاده می کنند، هویج سرشار از ویتامین A و آنتی اکسیدان قوی می باشد. با مطالعاتی که بر روی این گیاه انجام شده، ثابت کرده اند که هویج برای تقویت چشم ها درشب و دید مناسب بسیار موثر است.
هویج، بهترین روش برای تقویت بینایی چشم
دو علت از آسیبات چشمی که برای دید مشکل ایجاد می کند، التهاب و آسیب اکسیداتیو می باشد که با مصرف منظم هویج دیگر دچار این مشکلات نمی شوید. مناسب ترین غذا و استفاده از هویج، سوپ آن می باشد که شما می توانید با تهیه کردن این سوپ در بهبود دید خود کمک کنید. علاوه بر سوپ هویج در مواد غذایی مختلفی استفاده می شود و غذاهای شما را خوش رنگ می کند.
البته این را هم بدانید که بهتر است هویج به صورت خام مصرف شود در این صورت خواص خود را حفظ می کند، اما هویج پخته برخی از ویژگی و مواد مغذی خود را از دست می دهد، می توانید به صورت خام در انواع مختلفی از سالاد استفاده نمایید. با توجه به این خواص از استفاده بی رویه آن پرهیز کنید که ویتامین A بیش از حد مفید نمی باشد.
2- ماهی چرب: همیشه در برنامه غذایی خود ماهی داشته باشید که سرشار از امگا 3 و 6 می باشد و بسیار هم مقوی و مفید است و نه تنها برای چشم، بلکه برای سلامت کل بدن مفید می باشد. ماهی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و التهابات را از بین می برد همچنین قادر به بهبود کارکرد مغز و تمام بدن از جمله قلب و دستگاه گوارش می باشد و در بهبود آن ها نقش موثری دارد.
از ماهی های چرب مانند تن و سالمون برای حفظ سلامتی خود و چشم ها استفاده کنید. برخی از افراد خیلی ماهی دوست ندارند، این افراد می توانند با مراجعه به بهترین دکتر تغذیه و با مشورت با آن از روغن ماهی استفاده نمایند که آن هم خیلی پرخاصیت می باشد و چشم را تقویت می کند. برای مراقبت از چشم ها سعی کنید ماهی را بیش تر به صورت کبابی مصرف کنید و سرخ نکنید.
ماهی چرب
3- اسفناج: اسفناج خاصیت های بی شماری دارد و مصرف آن به همه ی افراد توصیه می شود. این سبزی حاوی مواد غذایی و معدنی از جمله، آهن و روی، لوتئین، انواع ویتامین ها از جمله A-B-E-C می باشد و برای چشم و حفظ سلامتی بدن بسیار مفید و مقوی می باشد. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و موجی کاهش التهابات می گردد، بنابراین برای دوری از آب مروارید حتما اسفناج را در برنامه غذایی خود داشته باشید.
اسفناج با خواص بسیاری که دارد در تقویت قرنیه چشم هم مفید می باشد زیرا، منبع غنی از روی است. در انواع نوشیدنی هایی که درست می کنید اسفناج اضافه کنید و در مواد غذایی خود هم می توانید از این گیاه پر خاصیت استفاده کنید. با استفاده از اینترنت به تهیه سوپ اسفناج بروید که فوق العاده خوشمزه و مقوی می باشد و حتی می توانید در ساندویچ هم از اسفناج استفاده کنید.

4- تخم‌مرغ: مصرف تخم مرغ در صبح یک صبحانه کامل و مغذی برای شما می باشد، تخم مرغ منبع غنی از اسید آمینه و ویتامین ها می باشد که در تقویت و بهبود در دید مناسب است. بهترین روش برای تقویت بینایی چشم مصرف تخم مرغ به صورت نیمرو و یا آب پز می باشد و در مواد غذایی دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه کلسترول بالایی دارد، اما کمک می کند تا چشمانی سالم داشته باشید.

6- آجیل: آجیل ها منبع غنی از ویتامین E می باشند که التهابات را کاهش می دهند و از ایجاد آب مروارید هم جلوگیری می کنند. آجیل سرشار از ویتامین می باشد که مصرف آن برای سلامتی توصیه می شود.
آجیل
اگر می خواهید دید خوبی داشته باشید و از ضعیف شدن چشم جلوگیری کنید، بهتر است که روزانه از انواع محتلفی آجیل مصرف کنید که بسیار مفید است، ولی همانطور که گفتیم در مصرف هر چیزی اگر زیاده روی شود ممکن است منجر به آسیب رسیدن می شود، بنابراین به اندازه مصرف کنید.
7- کلم کالی: کلم مانند خواص بی شماری که اسفناج دارد، مفید است و حاوی مواد معدنی و ویتامین، فیبر و مواد مغذی می باشد. مواد مغذی که در کالی کلم وجود دارد شما را از صدماتی که ممکن است از طریق اشعه ی مضر خورشید برسد، در امان نگه می دارد و از چشم در مقابل هر گونه آسیبی محافظت می کند. این ماده را در سالاد و سوپ می توانید استفاده و نوش جان کنید.
8- غلات کامل: منظور از غلات کامل، عدس و برنج قهوه ای و جو و… می باشد که منبع غنی از مواد معدنی و مغذی، فیبر و روی می باشد و سرشار از ویتامین است که در حفظ سلامتی چشم بسیار حائز اهمیت می باشد. روی و ویتامین E از التهاب و آسیب های دیگر جلوگیری می کند و برای مراقبت از سلامت چشم ها لازم است که در برنامه غذایی خود از این غلات استفاده کنید.
9- صدف‌ها: مصرف غذا های دریایی برای حفظ سلامتی بسیار مفید می باشند. علاوه بر ماهی صدف هم در تقویت و مراقبت از چشم نقش دارد و موجب دید بهتر می شود.
صدف‌ها
10- کلم بروکلی: کلم بروکلی هم مانند کلم فواید زیادی دارد و شامل ویتامین های مختلفی از جمله، A-E-C می باشد که تمام این ویتامین ها در تقویت چشم کمک می کنند و چشم ها را از آسیبات نور خورشید دور می کند. کلم بروکلی یک ماده غذایی برای حفظ سلامتی چشم ها محسوب می شود.
11- لوبیا و حبوبات: در مواد غذایی خود از حبوبات استفاده کنید که کمک زیادی به جلوگیری از ایجاد آب مروارید و تقویت و مراقبت از شبکیه چشم می کند. به این منظور، از تمام حبوبات از جمله، لوبیا و نخود و عدس استفاده کنید که هر کدام خواص خود را دارند.
12- میوه‌های خانواده‌ی مرکبات: از آن جایی که چشم ها حاوی متابولیسم می باشند، به آنتی اکسیدان قوی و زیادی برای از بین بردن سموم لازم دارند که این آنتی اکسیدان از طریق مصرف مواد مغذی یافت می شود. برای دریافت آنتی اکسیدان روزانه باید از میوه های گوناگونی مانند، پرتقال و توت و… استفاده کنید که منبع غنی از ویتامین C می باشند.
ویتامین C قابلیت آن را دارد که رادیکال های آزاد را کاهش و از بین ببرد. بدن روزانه به مقدار قابل توجهی ویتامین C نیاز دارد. مصرف این ویتامین که از مرکبات تامین می شود از چشم ها در برابر خطر ها مراقبت می کند و عروق خونی را بهبود می بخشد.
13-  تخمه‌ی آفتابگردان: استفاده از تخمه آفتابگردان برای حفظ سلامتی بدن بسیار حائز اهمیت می باشد و مفید و مقوی است. مقدار قابل توجهی در آن چربی سالم و پروتئین و همچنین ویتامین E یافت می شود. چشم ها را از مواد زائد پاک سازی کرده و مانع از ایجاد التهاب می شود. تخمه آفتابگردان را می توانید همراه با سالاد و یا صبحانه میل کنید.
تخمه‌ی آفتابگردان، بهترین روش برای تقویت بینایی چشم
14- فلفل دلمه‌ای قرمز: فلفل دلمه ای هم منبع خیلی خوبی از ویتامین ها می باشد و همانند مرکبات و سایر سبزیجات در بهبود و تقویت چشم کمک شایانی می کند. با خاصیتی که دارد از شبکیه چشم در مقابل هر خطری محافظت می کند.
15- لبنیات: استفاده از سبزیجات و لبنیات دو اصل مهم و ضروری در تغذیه محسوب می شوند که برای بدن لازم و مفید است. شیر و ماست و پنیر را روزانه به مقدار کافی مصرف کنید تا همیشه سلامت باشید. لبنیات منبع غنی از کلسیم و فسفر می باشد که در بهبود سلامت چشم تاثیر عالی دارد و از قرنیه در مقابل آسیب ها محافظت می کند.

تمرین های مفید برای تقویت چشم و قوه بینایی

1- تقویت چشم ها با تمرکز بر فواصل دور و نزدیک: چشم های خود را 15 ثانیه بر روی یک جسم و یا شیء که از شما فاصله دارد نگه دارید و بر روی آن تمرکز کنید. می توانید این تمرین را ۵ مرتبه انجام دهید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، وقتی این تمرین را انجام می دهید نباید به حالت ایستاده باشید و باید در آرامش کامل این کار انجام شود. اگر می خواهید این تمرین را پیچیده تر کنید، تمرکزتان را از روی یک شیء نزدیک روی یک شیء دور قرار بدهید.

2- کره‌ی چشم‌ها را بالا و پایین کنید: این حرکت با بسته شدن چشم ها انجام می شود. برای انجام آن چشم های خود را ببندید و مردمک چشم را به سمت بالا و پایین تکان دهید. چشمان در انجام این تمرین آرام می باشند و 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

کره‌ی چشم‌ها را بالا و پایین کنید

3- نگاهتان را تمرین بدهید: چشم های خود را کاملا باز نگه دارید و یک شکل با چشم های خود بکشید. می توانید از شکل های هندسی استفاده کنید مثل دایره یا مثلث و سپس به کشیدن شکل های پیچیده تری بپردازید.

4- گیج‌گاهها را فشار دهید: بر روی منطقه ی گیجگاهی با انگشتان خود 3 ثانیه فشار وارد کنید. 5 مرتبه این کار را انجام بدهید که موجب افزایش جریان مایع داخل چشم می‌شود.

5- نگاه خود را در مسیرهای مختلف حرکت دهید: زاویه های گوناگونی را با چشم های خود نگاه کنید. تمام این حرکات را هم در 5 ثانیه انجام دهید، مثلا اول بالا را و بعد پایین را نگاه کنید، سپس سمت چپ و راست را. هدف از این تمرین این است که تمام جنبه‌های ادراک بصری حفظ شود و این یک تمرین عالی برای افرادی است که چشم هایشان ضعیف است.

6- چشم‌ها را ببندید: هدف از این تمرین استراحت دادن چشم ها و ایجاد آرامش می باشد، بنابراین چشم های خود را بسته و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. این تمرین بسیار ساده می باشد و برای رفع خستگی چشم ها موثر است.

7- به سمت راست و چپ خودتان نگاه کنید: در حالی که نفستان را داخل می‌کشید به سمت راست و وقتی نفس‌تان را بیرون می‌دهید، به سمت چپ نگاه کنید. این کار را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه ادامه بدهید. در صورت امکان، این تمرین را در حالت آرام و ریلکس انجام دهید. بهترین روش برای انجام تمرین نگاه به راست و چپ این است که به آرامی سرتان را به یکی از این دو جهت بچرخانید. پس از تمرین، چشم‌ها را یک ثانیه ببندید.

8- خیره شوید و سرتان را بچرخانید: در حالی که رو به جلو خیره شده‌اید به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه سرتان را از راست به چپ بچرخانید. همچنین می‌توانید سرتان را بالا و پایین ببرید. این تمرین خاص باعث افزایش گردش خون در اطراف چشم شما می‌شود. دقت کنید که این تمرین را باید به آرامی انجام بدهید.

خیره شوید و سرتان را بچرخانید

9- چشم‌های‌تان را ببندید و باز کنید: چشم‌ها را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه ببندید و سپس آن‌ها را باز کنید. این تمرین را ۷ بار در روز تکرار کنید. این تمرین خاص چشم‌های شما را ریلکس و آرام می‌کند و در عین حال، به تنظیم گردش خون در اطراف آن‌ها نیز کمک می‌کند.

نتیجه

در این مقاله ما یکی از مهم ترین عضو های بدن را معرفی کردیم که هم بسیار حساس می باشد و آسیب پذیر است. بنابراین راه های مختلفی برای حفظ سلامتی چشم ها گفته شد که با عمل به این توصیه ها چشمانی سالم خواهید داشت و دیگر نیازی نخواهد بود که از عینک استفاده کنید.

همانطور که در این مقاله گفته شد مهم ترین روش برای مراقبت از چشم تغییر سبک زندگی می باشد، پس باز هم تاکید می شود که تغذیه خود را تغییر و از مواد غذایی مفید استفاده کنید و ورزش کردن را هم فراموش نکنید.

سپاسگزارم که با ما همراه بودید

 

4.1/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا