عمومی

رابطه ی شادی بر سلامت بدن

تاثیر شادی بر سلامتی

رابطه ی شادی بر سلامت بدن از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد و رابطه ی مستقیمی با حفظ سلامتی جسم و روح دارد. تاثیری که شادی و شاد بودن بر سلامت روح و جسم افراد می گذارد، با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست.

رابطه ی شادی بر سلامت بدن

برخی ها اعتقاد دارند که شادی تحت تاثیر ژنتیک می باشد، البته این ادعا درست است ولی بیشتر آن مربوط به خود فرد و مهارت آن می باشد. شما می توانید همواره شاد زندگی کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا راه های شاد زندگی کردن را فراگیرید.

1- شادی سبب سلامت قلب می‌شود: رابطه ی شادی بر سلامت بدن در سلامت قلب می باشد که برای ادامه زندگی و حیات ضروری و مهم است و عوامل مختلفی در حفظ سلامتی قلب موثر هستند که یکی از آن ها شاد بودن است. شادی به کل روحیه ی انسان را تغییر می دهد و موجب می شود که شخص حس بهتری به زندگی داشته باشد.

شادی می تواند ضربان قلب را کنترل کند و فشار خون را در حد تعادل نگه دارد. با تحقیقاتی که بر روی برخی از اشخاص شاد انجام داده اند، ثابت شده است که خطر بیماری های قلبی و عروقی در آن ها نسبت به سایر افراد به شدت کاهش یافته است.

2- شادی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند: رابطه ی شادی بر سلامت بدن یک را بطه ی مستقیمی است و تحقیقات نشان می دهد که شادی می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بدن در مقابل بیماری ها به خوبی ایستادگی کند و از بیماری هایی مانند مشکلات قلبی و افسردگی و روانی و… در امان بماند.

شادی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

3- شادی درد را کاهش می‌دهد: رابطه ی شادی بر سلامت بدن ، رابطه ای است که مستقیما بر جسم تاثیر می گذارد. برخی از افرادی که دچار درد و مشکلات معده هستند می تواند به دلیل ناراحتی و استرس و فشار های روحی و روانی باشد که این گونه بیماری ها را می توان با تغییر دادن روحیه و شاد زندگی کردن تغییر داد. درد های عضلانی و سرگیجه و آرتروز با شادی می تواند کاهش پیدا کند.

4- شادی ناتوانی‌های جسمی را کاهش می‌دهد: شاد بودن تاثیر مثبتی بر سلامتی افراد می گذارد. سعی کنید که در زندگی همیشه خوش بین باشید و تفکرات مثبتی داشته باشید، در این صورت به حفظ سلامتی خود کمک کرده و بیماری هایی نظیر سرطان سینه را از خود دور می کنید. بیماری هایی مانند: افسردگی آسیبات مخربی در سلامت جسم دارد که یکی از راهکار های درمان بیماری افسردگی شاد زندگی کردن است.

5- شادی به سلامت مغز کمک می کند: سلامت مغز و داشتن آرامش روانی برای همه ی افراد در طول زندگی سودمند می باشد. شاد بودن در همه ی مراحل زندگی می تواند اثرات منفی عصبانیت بر مغز و بدن را از بین ببرد و انسان را به یک آرامش روانی و روحی برساند. شادی محرکی برای رشد ارتباطات عصبی مغز است و موجب بهبود قابلیت‌های شناختی و افزایش بهره‌وری مغز می‌شود.

6- شادی مهم ترین روش مبارزه با استرس: استرس یکی از عواملی است که تاثیرات مخربی در سلامت افراد می گذارد. این عامل منجر به ترشح هورمون هایی می شود که برای افرادی که فشار خون بالایی دارند، می تواند خطرناک باشد.

شادی مهمترین روش مبارزه با استرس

با شادی هورمون استرس کاهش یافته و سلامت قلب هم تضمین می شود. بنابراین رابطه ی شادی بر سلامت بدن این است که با کاهش استرس همراه است.

تحقیقات علمی صورت گرفته در ارتباط با شادی

شادی و شور و شوق داشتن یک حس درونی بسیار زیبایی است که موجب به آرامش رسیدن افراد، امید و هیجان داشتن به زندگی، یک داروی قوی ضد افسردگی و درمان برخی از بیماری ها می باشد. به دلیل اهمیت ویژه ای که شادی در زندگی همه ی ما دارد مطالعات زیادی در این باره صورت گرفته که نشان دهنده ی واکنش عالی سلول ها و بافت های بدن در مقابل آن می باشند.

علاوه بر سلامت جسم، سلامت روح نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که شادی با ایجاد انگیزه در فرد ارتباط مستقیمی دارد. انگیزه عاملی است که فرد را به سرانجام رساندن کاری ترغیب می کند و موجب موفقیت او در تمام مراحل زندگی می شود که خود این عامل هم در شاد بودن و شاد زندگی کردن تاثیر دارد.

سعی کنید که در زندگی هیچ گاه خودخواه نباشید و دیدی مثبت داشته باشید، برای کمک به دوستان خود بشتابید و اگر کاری از دست شما بر می آید دریغ نکنید، تمام این عوامل در بهتر شدن حالتان کمک می کند و موجب می شود که حس بهتری نسبت به زندگی داشته باشید. شادی و بخشنده بودن با استرس و ترس مقابله کرده و شما را قوی می سازد.

تحقیقات علمی صورت گرفته در ارتباط با شادی

مطالعات ثابت کرده است که خودخواهی و تمام کار هایی که برای ارضای نفس خود انجام می دهید، بر روی سلول ها و سلامتی افراد تاثیر منفی می گذارد. اگر شما انسان شادی نیستید و همواره غمگین و ناراحت می باشید، به بیماری ها و آلودگی ها این اجازه را می دهید که وارد بدن شما شده و به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن به شما آسیب برسانند.

روانشناسان معتقداند که تعیین یک هدف مشخص در زندگی و تلاش برای رسیدن به آن و تقویت رضایتمندی، مهم ترین روش برای شادی و کاهش استرس است.

استفاده نکردن از شبکه‌های اجتماعی، کلید شادی است

بر روی یک سری از افراد مطالعاتی انجام دادند تا تاثیر شبکه های مجازی را بر میزان شادی و غم افراد را دریابند. در این پژوهش از شرکت کنندگان خواستند که بر مبنای عواملی مانند میزان شادی و رضایت داشتن از زندگی به خود نمره دهند. بیشتر این افراد گفتند که بیشتر روزشان را در فیس بوک به سر می برند.

از پنجاه درصد افراد درخواست کردند که زندگی عادی خود را ادامه دهند و از بقیه نیز درخواست کردند تا یک هفته از فضای مجازی و فیس بوک دور باشند تا میزان غم و شادی و حس رضایت در افراد را بررسی کنند. طبق نتایج انجام شده آن هایی که از فضای مجازی دور بوده اند، شادتر بودند و احساس رضایتشان نسبت به زندگی با افزایش رو به رو بود.

استفاده نکردن از شبکه‌های اجتماعی، کلید شادی است

این به این معنا نمی باشد که استفاده از فضای مجازی و فیس بوک بد است و شادی را از افراد می گیرد، اما تاثیری که بر روحیه فرد می گذارد و انسان ها نیز بیش از حد خود را با فضای مجازی سر گرم کرده اند می تواند مشکل ایجاد کند.

فیس بوک افراد را از واقعیت های زندگی دور می کند، چیز هایی که در فضای جازی مشاهده می کنید همیشه واقعیت نیست و بیشتر آن ها می تواند تظاهر باشد که زندگی واقعی شما را مختل می سازد. بنابراین هیچ گاه زندگی خود را با دوستان خود در مجازی مقایسه نکنید که این عوامل شادی را از شما می گیرد.

چگونه می توان شادتر بودن را در زندگی گسترش داد؟

 رابطه ی شادی بر سلامت بدن را در این مقاله مورد بحث قرار داده ایم، حال عوامل بسیاری هستند که در ایجاد شادی در انسان نقش دارند و حال و هوای فرد را تغییر می دهند.

همیشه این سخن را با خود تکرار کنید که زندگی کوتاه است و هیچ کسی از فردای خود اطلاعی ندارد. اگر به این جمله اعتقاد داشته باشید، شاد زندگی کردن کار بسیار راحتی خواهی بود، بنابراین سعی کنید که همیشه در زندگی بخندید و با صبر و حوصله مشکلات را پشت سر بگذارید.

چگونه می توان شادتر بودن را در زندگی گسترش داد؟

1- پیاده روی: سعی کنید که زمان کوتاهی از وقت خود را به پیاده روی اختصاص دهید که موجب خون رسانی به قلب و بهبود عملکرد قلبی می شود و در روحیه شما هم تاثیر می گذارد.

2- بنویسید: شما می توانید با نوشتن هم حال خود را خوب کنید. در طول روز هر اتفاق خوش حال کننده ای که برای شما رخ داده را در دفتری یادداشت کنید و به حوادث مثبت زندگیتان بیندیشید. این کار موجب می شود که از زندگی رضایت داشته و همیشه شاکر خداوند باشید.

3- از خانه بیرون بروید: خود را در خانه حبس نکنید که موجب افسردگی و گوشه نشینی در شما می شود، با محیط بیرون در ارتباط باشید و با دوستان و اطرافیان خود به گشت و گذار بروید و در اجتماع حضور موثر داشته باشید.

4- کار مفیدی انجام دهید: برای خود ارزش قائل باشید و خود را محدود نکنید. کار هایی که دوست دارید، انجام دهید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. باور کنید که اگر در زندگی یک قدم برای انجام کار مفید و مثبت بردارید و یا حتی به دیگران کمک کنید، احساس رضایتمندی از زندگی خواهید داشت.

5- غذای خوب مصرف کنید: تغذیه مناسب هم در ایجاد شادی نفش موثری دارد و حال شما را بهبود می بخشد، بنابراین از مصرف میوه و سبزیجات و مواد مغذی غافل نشوید.

غذای خوب مصرف کنید

6- به خود توجه کنید: همیشه به خود انرژی مثبت دهید و با خود تکرار کنید که من در زندگی لیاقت بهترین چیز ها را دارم و بسیار زیبا هستم و موفقیت های زیادی کسب خواهم کرد. مثبت اندیشی برای سلامت روح بسیار مفید است.

7- کارهای عقب افتاده را سر و سامان بدهید: اگر می بینید که کار های زیادی دارید و تمام آن ها مانده و شما را کلافه می کند، خونسردی خود را حفظ کرده و با آراش کامل کارهای خود را سر و سامان دهید.

8- تشکر کنید: تشکر کردن در زندگی هم برای شما و هم برای طرف مقابل تان یک عملکرد مثبت است و موجب می شود که هر دو شما احساس عالی پیدا کنید.

9- یادگیری: در زندگی فعال باشید. اگر میبینید که از چیزی خوشتان می آید، مثلا کلاس زبان و یا پیانو، برای یادگیری به سراغ آن ها بروید، حتی انجام فعالیت های ورزشی نیز تاثیر بسیار مثبتی در رفتار و خلق و خوی شما می گذارد.

10- صداهای معجزه گر: صدا ها همیشه معجزه می کنند و حتی می توانند یک فرد خشمگین را هم آرام کنند. همیشه به ترانه و موسیقی های آرامش بخش و انرژی دهنده گوش کنید تا احساس بهتری داشته باشید. زمانی که استرس دارید موزیک ملایمی پخش کنید تا آرامش به شما باز گردد.
صداهای معجزه گر، رابطه ی شادی بر سلامت بدن

11- رها کنید: خود را از هر قید و بندی رها کنید و تمام انرژی های منفی را از خود دور نگه دارید و همواره به سمت کار های مثبت بروید.

12- قامت تان را راست کنید و مثل یک رئیس راه بروید: به خود تلقین نکنید که خسته هستید و هیچ انرژی ندارید. قدم های خود را محکم بردارید و همیشه صاف و استوار بایستید.

ماده غذایی نشاط آور و شاد کننده را بشناسید

1- لوبیای سیاه: لوبیای سیاه فواید بسیار زیادی برای بدن دارد که یکی از آن ها ترشح هورمونی در بدن است که شادی را در فرد به وجود می آورد. لوبیای سیاه سرشار از منیزیم، آهن و فیبر، پتاسیم و مس می باشد و موجب حفظ سلامتی بدن می گردد، البته باید دقت کنید که در مصرف آن زیاده روی نکنید که نفخ آور است.

2- ماهی هالیبوت: یکی از موثر ترین و مفید ترین غذاهای دریای ماهی می باشد که ماهی هالیبوت هورمون شادی را در فرد افزایش می دهد و موجب رسیدن به تناسب اندام ایده آل است.

3- نان غلات: هنگامی که هورمون های شما افزایش پیدا می کنند، فرقی ندارد که چه هورمونی باشند، ممکن است که میل زیادی نسبت به غذا های کربوهیدرات دار پیدا کنید.

نان غلات، رابطه ی شادی بر سلامت بدن

کلوچه ها در این موارد به شما کمک می کند، زیرا کربن پیچیده ای دارند، نان و غلات کامل نیز جزء این دسته می باشد. این مواد می تواند باکتری های مفید را افزایش دهد که روحیه شما را نیز بهبود می بخشد.

4- چغندر: چغندر خاصیت آن را دارد که روحیه ی انسان ها را تغییر دهد. چغندرها حاوی بتائین هستند که می توانند تولید سروتونین در مغز را کنترل کنند. چغندر منبع غنی از فولیک است که سلامت مغزی و عاطفی فرد را کنترل می کند و شادی را افزایش می دهد.

5- چای بابونه: بیشتر افراد عادت دارند که چای زیاد بنوشند، بهتر است که از چای های پر خاصیت مانند چای بابونه استفاده کنید که برای حفظ سلامتی و کاهش وزن بسیار مفید است. با مصرف این چای شما احساس بهتری خواهید داشت و موجب شادی و انرژی در شما می شود.

 6- آب تمشک: میوه ی تمشک بسیار عالی و مفید می باشد که آب آن برای کاهش وزن موثر است. موجب تقویت روحیه ی افراد می شود و این میوه که سرشار از ویتامین C می باشد موجب کاهش خستگی و افسردگی در فرد است و انسان را از افکار منفی و مخرب دور می کند.

7- تخم مرغ: یکی دیگر از مواد غذایی که در ایجاد شادی تاثیر دارد مصرف تخم مرغ است که در بیشتر غذا ها از این ماده استفاده می کنیم. تخم مرغ خواص فراوانی دارد و شامل: زینک و ویتامین D – B است و شادی را در افراد افزایش می دهد.

تخم مرغ، رابطه ی شادی بر سلامت بدن

8- تن ماهی: همان طور که گفتیم مصرف ماهی برای ایجاد شادی و حفظ سلامتی بسیار کار آمد است. تن ماهی نیز که مکمل امگا 3 دارد، در روحیه تاثیر گذاشته و خلق و خوی افراد را خوب می کند. البته در مصرف آن زیاده روی نکنید.

9- گردو: گردو خاصیت بسیار زیادی دارد و سرشار از امگا 3 می باشد. گردو موجب شادی و انرژی گرفتن شما می شود. محققان دریافتند که نصف فنجان گردو به طور روزانه در 8 هفته می تواند فرد را شادمان کند.

 10- قهوه: قهوه نوشیدنی است که خاصیت این را دارد که افراد ناراحت و غمگین را شاد کند. این نوشیدنی انرژی زیادی به افراد می دهد و کافئین آن در بیماری های افسردگی و استرس بسیار مفید است. سعی کنید که صبح ها یک فنجان قهوه مصرف کنید تا در تمام طول روز انرژی لازم را برای کار های روزانه داشته باشید.

روش های شاد بودن در بارداری

1- شادی در بارداری با شکرگزاری: عوارض و روش های مقابله با استرس را باید قبل از دوران بارداری بیاموزیم تا در زمان بارداری بتوانیم با آن مقابله کنیم. همان طور که می دانید، این دوران، دوران بسیار استرس زایی است و مادر مدام ترس دارد. یکی از عواملی که در کاهش استرس موثر است، شکر گزاری می باشد.

اگر شما قدردان خداوند باشید به دلیل داشتن فرزند و یا یک همسر ایده آل، این عامل می تواند استرس را در شما کاهش دهد. بنابراین قدردانی و شکر گزاری و فکر کردن به چیز های مثبت تاثیر مستقیمی در ایجاد شادی و تغییر روحیه دارد.

شادی در بارداری با شکرگزاری، رابطه ی شادی بر سلامت بدن

2- تصویرسازی‌های مثبت: زمانی که باردار می شوید ترس شما را بر می دارد و مدام فکر های منفی به سمت شما هجوم می آورند. در این شرایط شما باید از قدرت تصویر سازی استفاده کنید و مدام به اتفاقات مثبت بیندیشید و از کسانی که سعی دارند شما را بترسانند، دوری کنید. همیشه شاد و مثبت اندیش باشید تا اتفاق های خوبی برایتان رقم بخورد.

3- سراغ گوشی نروید: زمانی که شما باردار هستید، سوال های زیادی در فکرتان ایجاد می شود که می خواهید راجب آن ها اطلاعات کسب کنید. اولین کاری که می کنید این است که به سراغ گوشی رفته و در اینترنت سرچ می کنید که این کار درست نیست.

اطلاعات زیادی به دست شما می رسد که برخی از آن ها ممکن است که صحت نداشته باشند و فقط موجب استرس و ترس در مادر می شود. اطلاعات و گفته های هر کسی که در اینترنت مشاهده می کنید موجب ترس می شود و نگرانی شما را چندین برابر می سازد. بنابراین سمت گوشی در این مواقع نروید و به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

4- رابطه ورزش و شادی در بارداری: ورزش روحیه ی انسان را تقویت می کند و موجب افزایش شادی در فرد و ایجاد انگیزه و انرژی می شود. این را بدانید که با ورزش کردن میزان آندورفین افزایش می یابد و این عامل در بهبودی خلق و خو تاثیر زیادی دارد.

رابطه ورزش و شادی در بارداری، رابطه ی شادی بر سلامت بدن

برای زنان باردار حرکات ورزشی متنوعی وجود دارد که برای این کار بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و اگر شرایط مساعدی داشته اید می توانید به ورزش بپردازید. اگر نیم ساعت از وقت خود را هم به پیاده روی اختصاص دهید بر میزان شادی شما تاثیر گذاشته و افزایش می یابد.

5- تمرکز روی زیبایی عشق: این را دقت کنید که زمانی که شما باردار هستید، هر چیزی را که حس می کنید، جنین تان هم حس می کند. در این دوران اگر دچار استرس شوید، جنین نیز آزرده خاطر می شود و شما نگرانی خود را به آن هم انتقال می دهید. این را بدانید که عشق معجزه می کند، بنابراین به جای ایجاد تنش به کودک خود عشق بورزید.

افرادی که برای وقت خود بیشتر از پول ارزش قائلند، شادتر هستند

امروزه بسیاری از افراد به دنبال کسب پول و ثروت می باشند و به زندگی کردن با شادی و لذت هیچ توجهی نمی کنند و وقت خود را بی ارزش می دانند و فقط به دنبال پول هستند. این افراد هیچ لذتی از زندگی نمی برند و همیشه در حال تنش و استرس می باشند. وقت گرانبها می باشد و باید از هر دقیقه ی آن لذت برد.

این گونه افراد در زندگی هیچ گونه شادی ندارند. سعی کنید که در کنار کار کردن هم کار های مورد علاقه ی خود را انجام دهید و هم به تفریح بپردازید. این موضوع خیلی مهم است که در کنار کسب درآمد از زندگی هم لذت ببرید و به شادی بپردازید. در این صورت است که در زندگی احساس لذت خواهید کرد.

افرادی که برای وقت خود بیشتر از پول ارزش قائلند، شادتر هستند

بهتر است که برای خود یک برنامه ریزی داشته باشید و ساعتی از زمان خود را به کسب در آمد بپردازید و ساعتی را نیز به تفریح و استراحت کردن اختصاص دهید و به انجام کار هایی که از آن لذت می برید، بپردازید. افرادی که در انجام مشغله های کاری خود زیاده روی می کنند و همیشه مشغول کار هستن، اگر موفقیت مالی نیز کسب کنند، هیچ لذتی نمی برند.

بنابراین برای تک تک لحظه های زندگی خود ارزش قائل شوید و برای کار و تفریح زمان هایی در نظر بگیرید و متعادل باشید تا احساس بهتری پیدا کنید و همیشه شاد زندگی کنید.

سخن پایانی

شاد بودن و شاد زیستن از عواملی محسوب می شود که موجب بهبود سلامت و دوری از برخی از بیماری ها می شود. شادی یک نوع مهارت است و افراد در طول زندگی باید برای بهتر زیستن و شاد بودن تلاش کنند.

در این مقاله راهکار های شاد بودن و شاد زندگی کردن را با مورد بحث و بررسی قرار دادیم و آموختیم که شاد زندگی کردن کار چندان سختی هم نمی باشد و فقط نیازمند روحیه ی بخشندگی و قدر دانی از نعمت هایی که در اختیارمان است می باشد.

امیدوارم از همراهی با ما لذت برده باشید.

4/5 - (8 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا