سلامتی

نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی【سال1402】❤️

آنتی اکسیدان چیست؟

نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در این مقاله بحث و بررسی خواهیم کرد. رادیکال های آزاد تاثیرات مخربی بر روی بدن دارند و با پراکنده شدن، تمام بافت ها سلول ها را از بین می برند. آنتی اکسیدان مواد شیمیایی می باشد که مانع از گسترش رادیکال های آزاد می شوند و با آن ها مقابله می کنند.

آنتی اکسیدان ها خاصیت های فراوانی دارند و شامل ویتامین های A – C – E می باشد که هر کدام از این مواد معدنی خاصیت های خود را دارند و در درمان برخی از بیماری ها موثر هستند.

نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی

با مصرف میوه و سبزیجاتی که در این مقاله معرفی خواهیم کرد، می توانید آنتی اکسیدان و ویتامین های لازم و ضروری برای بدن را تامین کنید. پژوهشگران مطالعات فراوانی بر روی آنتی اکسیدان انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از بیماری های مانند سرطان و سرما خوردگی و… بسیار موثر عمل می کنند و توصیه می کنند که حتما در برنامه های غذایی خود از این میوه و سبزیجات استفاده کنید.

فواید آنتی اکسیدان ها

مهم ترین فایده ای که آنتی اکسیدان بر روی بدن می گذارد همان طور که گفتیم، مانع از ایجاد رادیکال های آزاد می شود و در صدد نابودی آن ها می گردد. از عوامل مهمی که موجب به وجود آمدن رادیکال های آزاد می باشد، سیگار کشیدن و آلودگی ها و مصرف برخی از مواد شیمیایی است که برای سلامتی کاملا مضر هستند و حتما باید جلوگیری شود.

شما می توانید آنتی اکسیدان ها را در میوه و سبزیجات پیدا کنید، که شامل مقدار زیادی آنتی اکسیدان می باشند و سرشار از ویتامین C و E هستند. آنتی اکسیدان های غذایی حاوی سلنیوم، ویتامین A و کارتنوئیدهای مرتبط، ویتامین C، ویتامین E، به علاوه مواد شیمیایی گیاهی مانند لیکوپن، لوتئین و کوئرستین می باشند.

همیشه از مواد غذایی استفاده کنید که ارزش تغذیه ای بالایی دارند و پر از خاصیت می باشند. در انتخاب مواد غذایی خیلی باید دقت کرد که اگر بی ارزش باشند، نه تنها سودی برای ما ندارد، بلکه در ایجاد رادیکال های آزاد نیز دخالت می کنند.

فواید آنتی اکسیدان ها

حفظ سلامتی قلب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و داشتن تغذیه مناسب به قلبی سالم و به دور از بیماری کمک شایانی می کند. منبع آنتی اکسیدان مانع از بروز مشکلات قلبی و ایجاد عفونت در بدن می شود و علاوه به این ها خاصیت ضد سرطانی دارد. به این منظور میوه و سبزیجاتی که غنی از آنتی اکسیدان می باشند را بیش تر مصرف کنید.

بیماری های قلبی یک مشکل شایع در میان مردم است که بیش تر افراد به بهترین دکتر قلب مراجعه می کنند و تحت درمان قرار می گیرند. اما همان طور که می دانید، بهترین راه درمان، پیشگیری از آن بیماری می باشد که 50 درصد آن به تغذیه بستگی دارد. علاوه بر بیماری های قلبی آسیب دیدگی های مغز و چشم هم با مصرف آنتی اکسیدان کاهش می یابد.

بدن خود می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند ولی وقتی عواملی مانند: اشعه های مضر و سیگار و الکل دخالت دارند، دیگر نمی تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند و در این صورت به آنتی اکسیدان نیاز پیدا می کند. از اثراتی که رادیکال های آزاد بر بدن می گذارند، پیری زودرس، مبتلا شدن به انواع بیماری ها، از جمله سرطان می باشد.

برای این که در چنین شرایطی قرار نگیرید و از بیماری ها و مشکلات قلبی در امان باشید مصرف آنتی اکسیدان ها را فراموش نکنید و در معرض آلودگی ها و دود سیگار قرار نگیرید و استفاده از الکل و برخی از مواد مضر را که سلامتی را به خطر می اندازد، به دور باشید. به همین دلایل است که، نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی از ارزش بالایی برخوردار می باشد.

فواید آنتی اکسیدان ها
هر روز در هر وعده ی غذایی خود از منابع آنتی اکسیدان استفاده کنید تا بدن ویتامین های لازم را بدست آورد. یکی دیگر از عواملی که در ایجاد رادیکال های آزاد نقش دارد استرس است که با مطالعه ی عوارض و روش های مقابله با استرس می توانید آن را کاهش دهید و خود را کنترل کنید.

بهترین میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان

1- بلوبری: بلوبری میوه ای کوچک و خوش طعمی است که خاصیت های فراوانی برای بدن دارد. این میوه که آنتی اکسیدان فراوانی دارد، سرطان را در جامعه کاهش می دهد و در حفظ سلامتی قلب و همچنین مغز بسیار موثر است. میزان آنتی اکسیدانی که در یک فنجان این میوه وجود دارد 13.427 می باشد.

افرادی که دچار مشکلات کلسترول هستند، این میوه به آن ها توصیه می شود. میزان ویتامین های A.C بلوبری نیز فراوان است و در مراقب از سلامتی بدن مفید می باشد.

2- توت فرنگی: توت فرنگی که نوع دیگری از توت ها محسوب می شود برای افرادی با کلسترول بالا موثر است. این میوه ی خوش رنگ و خوشمزه نیز آنتی اکسیدان بسیاری دارد و با بیماری های قلبی و سرطان مقابله می کند. این میوه که سرشار از ویتامین C می باشد، رادیکال های آزاد را که موجب از بین رفتن سلول های بدن می شود را از بین می برد.

توت فرنگی

3- آلو: آلو ها که انواع گوناگون را دارند، درمیان تمام آن ها آلو سیاه است که منبع غنی از آنتی اکسیدان را دارا می باشد. این میوه پر طرفدار که در فصل تابستان رخ می نماید، سرشار از ویتامین C است که از ایجاد تورم و التهاب در بافت های بدن جلوگیری می کند و از بدن در مقابل آسیب رسیدن به سلول ها مراقبت می کند.

4- پرتقال: نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی بسیار حائز اهمیت است. پرتقال میوه ای است که به دلیل این که سرشار از ویتامین C می باشد، خواهان زیادی دارد به ویژه در فصول سرد سال که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. این میوه ی خوش طعم که هم ترش و هم شیرین می باشد غنی از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد می جنگد و مانع از بین رفتن سلول های در بدن می شود.

5- انگور: انگور که در رنگ های مختلفی وجود دارد، بیش ترین آنتی اکسیدان را انگور قرمز به خود اختصاص داده. در کل بیش ترین مرکباتی که قرمز رنگ هستن، غنی از آنتی اکسیدان می باشد. انگور قرمز میوه ی ضد سرطان است که از ایجاد سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می کند.

6- گیلاس: بهترین خاصیتی که گیلاس دارد این است که از پوست صورت در مقابله اشعه ها محافظت می کند و در بهبود بخشیدن و کمک به پوست های آفتاب سوخته موثر و مفید است. این میوه هم غنی از آنتی اکسیدان و دارای ویتامین C است که مانع از ایجاد چین و چروک پوست می شود.

گیلاس

7- انبه: انبه سرشاز از ویتامین A و فلاونوئیدهایی مانند: بتاکاروتن، آلفا کاروتن و بتا کریپتوکسانتین می باشد که سرشار از آنتی اکسیدان بوده و به حفظ سلامت بینایی و درخشندگی پوست کمک می کنند.

8- اسفناج: یکی دیگر از سبزیجاتی که غنی از آنتی اکسیدان می باشد و با سرطان مبارزه می کند، اسفناج است. اسفناج خاصیت ضد پیری دارد و حاوی بیش تر از 3600 واحد بتاکاروتن می باشد. اگر می خواهید که قلبی سالم داشته باشید، مصرف اسفناج را فراموش نکنید که مانع از ایجاد آب مروارید و یک محافظ چشم محسوب می شود.

9- کلم بروکلی: کلم بروکلی خاصیت آن را دارد که ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین کند به شرطی که به طور منظم مورد استفاده قرار بگیرد. کلم بروکلی حاوی عناصری مانند: کاروتنوئیدهای لوتئین، زاکسنتین و بتاکاروتن می باشد اما موثرترین آنتی اکسیدان موجود در این سبزی ایندول-۳-کاربینول است که یک ترکیب ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی قوی می باشد.

10- چغندر: برخی ها تصور می کنند که چغندر یک نوع سبزی ساده است و خاصیت چندانی ندارد، این یک تصور غلط است. این سبزی در میان سایر سبزی ها بیش ترین میزان آنتی اکسیدان را به خود اختصاص داده است و ضد سرطان و التهابات می باشد. این سبزی بدن را از سموم پاک سازی می کند. بنابراین نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی بسیار حیاتی می باشد.

چغندر

 11- فلفل دلمه: فلفل دلمه ای خواص بسیاری دارد و توصیه می شود که حتما در برنامه های غذایی از آن استفاده کنید. فلفل دلمه ای که ویتامین C فراوانی دارد، از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند و ویتامین لازم بدن را تامین می کند.

12- پیاز: پیاز ماده غذایی می باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است و در بسیاری از غذا ها نیز از آن استفاده می شود. پیاز خام که غنی از آنتی اکسیدان می باشد، خاصیت ضد سرطانی دارد. اگر پیاز را با حرارت بالا روی شعله قرار دهید ممکن است که از میزان مبتلا شدن به سرطان ریه و …آن کاسته شود.

13- ذرت: پژوهشگران بر روی این ماده ی غذایی مطالعاتی انجام داده اند که ثابت شده است، اگر ذرت را به مدت طولانی بپزید، موجب می شود که آنتی اکسیدان آن به میزان قابل توجه ای افزایش یابد و از این طریق مشکلات و خطرات بینایی در افراد سالمند کاهش پیدا می کند.

14- بادمجان: بادمجان ها خطر ابتلا به سرطان را در افراد کاهش می دهند و سرشار از آنتی اکسیدان و اسید کلروژنیک تلخ هستندکه فشار خون و کلسترول را در بدن کنترل می کنند و از ایجاد پلاکت های مضر و خطرناک که در دیواره ی عروق خونی یافت می شوند، جلوگیری می کند و موجب بهبود کارکرد و آرامش آن ها می شود.

بادمجاننوشیدنی های سرشار از آنتی اکسیدان

1- آب کلم: همان طور که گفتین یکی از مواد غذایی که منبع غنی از آنتی اکسیدان می باشد کلم است. آب کلم برای سلامتی فواید بسیاری دارد و شامل ویتامین های مختلفی از جمله، ویتامین K – B1 – B2 – B3 می باشد. فوایدی که آب کلم بر روی سلامتی دارد این است که، در استحکام بخشیدن به استخوان ها موثر است و از پوکی استخوان جلوگیری می کند، همچنین از بروز مشکلات قلبی نیز می کاهد.

2- آب انگور: آب انگور در سلامتی پوست بسیار موثر و مفید است و یک نوشیدنی ضد پیری محسوب می شود. انگور قرمز که سرشار از آنتی اکسیدان می باشد به جنگ با علائم پیری می رود.

3- آب انار: افرادی که کلسترول بالایی دارند، توصیه می شود که حتما از آب انار استفاده کنند که موجب کنترل کلسترول می شود. اگر می خواهید که پوستی شاداب و به دور از چین و چروک داشته باشید، مصرف آب انار را فراموش نکنید. این نوشیدنی که دارای آنتی اکسیدان می باشد، در حفظ سلامتی کلیه بسیار مفید است.

4- آب گوجه فرنگی: آب گوجه فرنگی که به مبارزه با رادیکال های آزاد می رود و مانع از، تخریب سلول های بدنی است، مقدار قابل توجه ای آنتی اکسیدان دارد که مانع از ایجاد پیری پوست صورت می شود.

آب گوجه فرنگی

5- آب هندوانه: بیش ترین مصرف آب هندوانه در فصل تابستان است که آب مورد نیاز بدن را تامین می کند. آب هندوانه منبع غنی از ویتامین A است، که برای حفظ سلامتی پوست بسیار موثر می باشند و به کسانی که به زیبایی پوست خود اهمیت زیادی می دهند، توصیه می شود.

6- آب کیوی: آب کیوی که سرشار از مواد معدنی و آنتی اکسیدان می باشد به مبارزه با رادیکال های آزاد می رود و سلامتی بدن را تضمین می کند. کلاژن که برای سلامتی پوست و مستحکم شدن آن بسیار موثر است با مصرف آب کیوی افزایش می یابد. برای شادای و نشاط پوست و جلوگیری از پیری زودرس حتما از این نوشیدنی موثر استفاده کنید.

منابع آنتی اکسیدان ها

بسیاری از میوه ها و سبزیجاتی مورد استفاده ما قرار می گیرد، سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و ویتامین و مواد معدنی فراوانی دارد که در سلامتی بدن و قلب موثر و مفید می باشند. هرگز مصرف میوه و سبزیجات های مختلف را از برنامه غذایی روزانه خود حذف نکنید که بدن برای ادامه ی فعالیت خود به آن ها نیاز دارد.

آنتی اکسیدان ها همان طور که گفتیم ویتامین و مواد مغذی بسیاری را شامل می شود که در این مقاله مورد بحث قرار می دهیم. این عناصر عبارت اند از: : ویتامین A، ویتامین های B، ویتامین های C، سلنیوم، آهن و روی که هر کدام خاصیت های فراوانی بر سلامت انسان دارند.

منابع آنتی اکسیدان ها

1- ویتامین C: وجود ویتامین C برای بدن مهم و حیاتی می باشد. فواید و منابع ویتامین C بسیار فراوان است و علاوه بر این که در سلامتی بدن و جلوگیری از بسیاری از بیماری ها مهم و مفید می باشد، سلامتی پوست و مو را تضمین می کند. این ویتامین از مهم ترین منابع آنتی اکسیدان محسوب می شود که کمبود آن در بدن مشکلاتی را به وجود می آورد.

2- سلنیوم: سلنیوم نوعی از آنتی اکسیدان است که اگر فرد با کمبود آن مواجه شود، مو ها لطافت و شادابی خود را از دست می دهند و به مرور زمان سفید و شکننده می شوند. این ویتامین در سلامت مو تاثیر بسزایی دارد، که شامل گوجه فرنگی و کلم و… می باشد.

3- روی: روی از منابع آنتی اکسیدان محسوب می شود که در برخی از مواد غذایی مانند، تخم مرغ و شیر به فراوانی یافت می شود و وجود این مواد موجب مستحکم شدن استخوان و بهبودی هر چه سریع تر زخم ها می شود. اگر می خواهید که بدن به اندازه ی کافی روی مصرف کند، از غذاهای دریایی غافل نشوید. با وجود این منابع نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

4- ویتامین های گروه B: ویتامین B در مواد غذایی لازم و ضروری می باشد و باعث می شود که گردش خون در بدن و اکسیژن رسانی به درستی انجام شود. در حفظ و سلامتی مو ها کمک شایانی می کند و به افرادی که ریزش مو دارند، پیشنهاد می شود. از این ویتامین موثر به دلیل خواصی که در سلامت پوست و مو دارد، در برخی از مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند.

ویتامین های گروه B

5- آهن: یکی از شایع ترین خواص آهن که برای افراد بسیار موثر و مفید است، جلوگیری از کم خونی می باشد. آهن در حفظ مو ها موثر است و روزانه به میزان لازمی باید استفاده شود تا دچار بیماری کم خونی نشوید.

با مصرف آنتی اکسیدان این بیماری ها را از خود دور کنید

1- بیماری های قلبی عروقی: مشکلات قلبی و عروقی می تواند به مرور با تغذیه مناسب و استفاده از مواد معدنی و مغذی بهبود یابد، البته گاهی اوقات به قدری شدید است که نیازمند مراجعه به بهترین دکتر قلب در ایران می باشد. میوه هایی که منبع غنی از آنتی اکسیدان می باشند در حفظ سلامتی قلب و عروق بسیار موثر و مفید هستند. شکلات تلخ و غلات سبوس دار و انگور قرمز سلامتی قلب را حفظ می کنند.

2- ناباروری: طبق تحقیقاتی که به عمل آمده است، نشان می دهد که آن دسته از مردانی که روزانه به مقدار لازم آنتی اکسیدان مصرف می کنند و از انواع ویتامین ها بهره می برند، خطر بیماری ناباروری در این افراد نسبت به سایر کسانی که تغذیه درستی ندارند کمتر است.

3- دژنراسیون ماکولا: ماکولا یک قسمت بسیار حساسی از چشم می باشد که برای رانندگی و یا حتی خواندن کتاب بسیار مهم و کار آمد می باشد. اگر این قسمت از چشم آسیب ببیند بینایی افراد به خطر می افتد. برای تقویت و حفظ سلامت چشم مصرف آنتی اکسیدان ها روزانه، بسیار لازم و ضروری می باشد.

دژنراسیون ماکولا

4- دیابت: دیابت و قند خون یکی از مشکلاتی است که بیش تر افراد دچار آن شده اند و اگر کنترل نشود، سلامتی فرد به خطر می افتد. یکی دیگر از عواملی که منجر می شود، رادیکال های آزاد در بدن افزایش پیدا کنند، قند خون می باشد و با خود مشکلات بینایی و کلیه را به همراه دارد. با تحقیقاتی که انجام شده، نشان می دهد که صرف آنتی اکسیدان می تواند در کاهش این بیماری موثر باشد.

5- زوال عقل: در بیماری زوال عقل فرد مشکلاتی دارد که، ممکن است دچار فراموشی شود، زیرا سلول های مغزی او آسیب دیده است. وجود رادیکال های آزاد نیز می تواند باعث این بیماری شود و حتی آن را تشدید دهد. هنوز به طور قطعی ثابت نشده که آنتی اکسیدان بتواند در بهبودی آلزلیمر نقشی داشته باشد، اما مصرف برخی از ویتامین ها تاثیر مثبتی بر مغز می گذارند.

6- آلرژی و آسم: افرادی که آنتی اکسیدان را هر روز به مقدار لازم مصرف می کنند و به سلامتی خود اهمیت می دهند، کمتر دچار بیماری های تنفسی می شوند. اگر می خواهید که ریه های سالمی داشته باشید، مصرف ویتامین C را فراموش نکنید. بنابراین نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی ریه حیاتی است.

7- سرطان: همیشه سعی کنید که در سفره ها و وعده های غذایی خود از میوه و سبزیجات مختلفی استفاده کنید، تا از بروز برخی بیماری ها در امان باشید. سرطان یک نوع بیماری کشنده ای است که راه درمان سختی دارد. راه های جلوگیری آن داشتن تغذیه مغذی و مفید است. آنتی اکسیدان خاصیت آن را دارد که از بروز سلول های سرطانی جلوگیری کند و سرطان را کاهش دهد.

سرطان

ارتباط میان آنتی اکسیدان ها و کودکان اتیسم

کودکانی که اتیسم دارند، یعنی این که دچار اختلالات تکاملی و عصبی می باشند. این بیماران با مشکلاتی در سلامتی مواجه می شوند، بدن به خوبی نمی تواند سم زدایی کند و سیستم ایمنی بدن نیز دچار اختلال می شود. این بیماری اغلب ریشه در نوع تغذیه، ژنتیک و محل زندگی ما دارد که باعث می شود فرزندان ما نتوانند به درستی عملکرد خوبی داشته باشند.

در واقع این کودکان کمتر در کلاس مدرسه حضور پیدا می‎کنند، تمرکز می‎کنند، اطلاعات را پردازش می‎کنند، یاد می‎گیرند و در جلسات درمانی شرکت می‎کنند.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن این افراد باید از ویتامین E استفاده کرد که خاصیت آنتی‎اکسیدانی دارد و موجب می‎شود سلول‎ها را از آسیب مخرب رادیکال‎های آزاد که می‎توانند باعث بیماری‎های مزمن و سرطان شوند، در امان نگه دارد.

همچنین نقش مهمی در سیستم آنتی‎اکسیدانی ایفا می‎کند و به دفع آفت‎کش‎ها و فلزات سنگین از بدن یاری می‎رساند. ویتامین D به تقویت سیستم ایمنی از طریق افزایش سلول‎های کشنده طبیعی یاری می‎رساند.

کلام آخر

از شما عزایزان مچکرم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کرده اید و امیدوارم که با مطالب ما بر اطلاعات شما افزوده شود و همیشه سلامت و تندرست باشید.

همین طور که در این مقاله اشاره کردیم، متوجه شدید که نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی چقدر مهم است. منابع آنتی اکسیدان، شامل انواع ویتامین ها، روی و مس و… می باشند. برای حفظ سلامتی و کاهش بیماری ها بدن به این منابع نیاز دارد، به همین دلیل مصرف میوه و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا