عمومی

قرص لاغری و نحوه عملکرد آن【سال1403】❤️

راه حل های مختلف کاهش وزن زیادی وجود دارد.که شامل انواع قرص ها، داروها و مکمل های طبیعی است.ادعا می‌شود که اینها به کاهش وزن کمک می‌کنند، یا حداقل کاهش وزن را همراه با روش‌های دیگر آسان‌تر می‌کنند.در این مقاله شما را با 10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن آشنا خواهیم کرد.

این قرص‌ها برای بعضی گروه‌های سنی مناسب نیستند. به طور معمول پزشکان قرص‌ های لاغری را برای افرادی با شاخص تودۀ بدنی یا به‌اختصار بی. ام. آی (BMI) ۳۰ به بالا یا برای فرد با بی. ام. آی ۲۷ و مبتلا به بیماری‌های مرتبط با افزایش وزن مثل دیابت یا فشار خون بالا تجویز می‌کنند.

قرص های لاغری  از طریق یک یا چند مکانیسم زیر کار می کنند:

کاهش اشتها، باعث می شود احساس سیری بیشتری کنید تا کالری کمتری بخورید.
کاهش جذب مواد مغذی مانند چربی، باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید.
افزایش چربی سوزی باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید.
در اینجا 10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن که توسط علم بررسی شده است، آورده شده است.10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن

10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن

عصاره گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا پس از نمایش در شوی دکتر اوز در سال 2012 در سراسر جهان محبوب شد.این میوه کوچک سبز رنگ به شکل کدو تنبل است.پوست میوه حاوی اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) است. این ماده فعال در عصاره گارسینیا کامبوجیا است که به عنوان یک قرص لاغری به بازار عرضه می شود.

چگونه کار می کند: مطالعات حیوانی نشان می دهد که می تواند یک آنزیم تولید کننده چربی در بدن را مهار کند و سطح سروتونین را افزایش دهد و به طور بالقوه به کاهش اشتها کمک کند.

اثربخشی: یک مطالعه با 130 نفر گارسینیا را با یک قرص ساختگی مقایسه کرد. تفاوتی در وزن یا درصد چربی بدن بین گروه ها وجود نداشت .

یک بررسی در سال 2011 که به 12 مطالعه روی گارسینیا کامبوجیا نگاه کرد، نشان داد که به طور متوسط ​​باعث کاهش وزن حدود 2 پوند (0.88 کیلوگرم) در طی چند هفته می شود .

عوارض جانبی: هیچ گزارشی مبنی بر عوارض جانبی جدی وجود ندارد، اما برخی گزارش‌ها حاکی از مشکلات خفیف گوارشی هستند.

عصاره گارسینیا کامبوجیا

 هیدروکسی کات

Hydroxycut بیش از یک دهه است که وجود دارد و در حال حاضر یکی از محبوب ترین مکمل های کاهش وزن در جهان است.چندین نوع مختلف وجود دارد، اما رایج ترین آنها به سادگی “Hydroxycut” نامیده می شود.

چگونه کار می کند: حاوی چندین ماده است که ادعا می شود به کاهش وزن کمک می کند، از جمله کافئین و چند عصاره گیاهی.

اثربخشی: یک مطالعه نشان داد که باعث 21 پوند (9.5 کیلوگرم) کاهش وزن در یک دوره 3 ماهه می شود.

عوارض جانبی: اگر به کافئین حساس هستید، ممکن است دچار اضطراب، بی قراری، لرزش، حالت تهوع، اسهال و تحریک پذیری شوید.

متأسفانه، تنها یک مطالعه در مورد این مکمل وجود دارد و هیچ داده ای در مورد اثربخشی طولانی مدت وجود ندارد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

کافئین

کافئین رایج ترین ماده روانگردان مصرفی در جهان است .به طور طبیعی در قهوه، چای سبز و شکلات تلخ یافت می شود و به بسیاری از غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده اضافه می شود.کافئین یک تقویت کننده متابولیسم شناخته شده است و اغلب به مکمل های تجاری کاهش وزن اضافه می شود.

چگونه کار می کند: مطالعات کوتاه مدت نشان داده اند که کافئین می تواند متابولیسم را 3-11٪ افزایش دهد و چربی سوزی را تا 29٪ افزایش دهد .

اثربخشی: همچنین برخی از مطالعات نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند باعث کاهش وزن متوسط ​​در انسان شود .

عوارض جانبی: در برخی افراد، مقادیر زیاد کافئین می تواند باعث اضطراب، بی خوابی، بی قراری، تحریک پذیری، حالت تهوع، اسهال و سایر علائم شود. کافئین همچنین اعتیادآور است و می تواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد.

واقعاً نیازی به مصرف مکمل یا قرص حاوی کافئین نیست. بهترین منابع قهوه با کیفیت و چای سبز هستند که دارای آنتی اکسیدان و سایر فواید سلامتی نیز می باشند.کافئین می تواند متابولیسم را افزایش داده و در کوتاه مدت چربی سوزی را افزایش دهد. با این حال، عوارض آن ممکن است به سرعت ایجاد شود.

کافئین

 اورلیستات (Alli)

Orlistat یک دارویی است که بدون نسخه با نام Alli و با نسخه Xenical به فروش می رسد.

چگونه کار می کند: این قرص کاهش وزن با مهار تجزیه چربی در روده عمل می کند و باعث می شود کالری کمتری از چربی دریافت کنید.

اثربخشی: طبق یک بررسی بزرگ از 11 مطالعه، اورلیستات می تواند کاهش وزن را 6 پوند (2.7 کیلوگرم) در مقایسه با یک قرص ساختگی افزایش دهد.

سایر فواید: در یک مطالعه نشان داده شده است که اورلیستات فشار خون را اندکی کاهش می دهد و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 37 درصد کاهش می دهد .

عوارض جانبی: این دارو عوارض گوارشی زیادی دارد، از جمله مدفوع شل، چرب، نفخ، حرکات مکرر روده که کنترل آن سخت است و غیره. همچنین ممکن است به کمبود ویتامین های محلول در چربی، مانند ویتامین های A، D، E و K کمک کند.معمولاً توصیه می شود در حین مصرف اورلیستات از رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید تا عوارض جانبی به حداقل برسد.

جالب توجه است که نشان داده شده است که رژیم غذایی کم کربوهیدرات (بدون دارو) به اندازه اورلیستات و رژیم کم چرب ترکیبی موثر است .Orlistat که با نام های Alli یا Xenical نیز شناخته می شود، می تواند میزان چربی جذب شده از رژیم غذایی را کاهش دهد و به کاهش وزن شما کمک کند. عوارض جانبی زیادی دارد که برخی از آنها بسیار ناخوشایند هستند.

 اورلیستات (Alli)

کتون تمشک

کتون تمشک ماده ای است که در تمشک یافت می شود و بوی متمایزی دارد.یک نسخه مصنوعی از کتون های تمشک به عنوان مکمل کاهش وزن فروخته می شود.

چگونه کار می کند: در سلول های چربی جدا شده از موش ها، کتون های تمشک تجزیه چربی را افزایش می دهند و سطح هورمونی به نام آدیپونکتین را افزایش می دهند که اعتقاد بر این است که با کاهش وزن مرتبط است .

اثربخشی: مطالعه واحدی بر روی کتون‌های تمشک در انسان وجود ندارد، اما یک مطالعه موش‌ها با استفاده از دوزهای زیاد نشان داد که این کتون‌ها باعث کاهش افزایش وزن می‌شوند .هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کتون‌های تمشک باعث کاهش وزن در انسان می‌شوند وجود ندارد، و مطالعات موش‌ها که نشان می‌دهد این ماده مؤثر است، از دوزهای زیادی استفاده کردند.

کتون تمشک

عصاره دانه قهوه سبز

دانه های قهوه سبز به سادگی دانه های قهوه معمولی هستند که بو داده نشده اند.آنها حاوی دو ماده هستند که به کاهش وزن کمک می کنند، کافئین و اسید کلروژنیک.

چگونه کار می کند: کافئین می تواند چربی سوزی را افزایش دهد و اسید کلروژنیک می تواند تجزیه کربوهیدرات ها را در روده کند کند.

اثربخشی: چندین مطالعه انسانی نشان داده اند که عصاره دانه قهوه سبز می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند .

بررسی 3 مطالعه نشان داد که این مکمل باعث می شود افراد 5.4 پوند (2.5 کیلوگرم) بیشتر از یک قرص ساختگی، وزن کم کنند.

سایر فواید: عصاره دانه قهوه سبز ممکن است به کاهش سطح قند خون و کاهش فشار خون کمک کند. همچنین دارای آنتی اکسیدان بالایی است .

عوارض جانبی: می تواند عوارضی مشابه کافئین ایجاد کند. اسید کلروژنیک موجود در آن همچنین ممکن است باعث اسهال شود و برخی افراد ممکن است به دانه های قهوه سبز حساسیت داشته باشند.عصاره دانه قهوه سبز ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از مطالعات با حمایت صنعت انجام شده است.

عصاره دانه قهوه سبز

گلوکومانان

گلوکومانان نوعی فیبر است که در ریشه فیل یام یافت می شود که به آن konjac نیز می گویند.

چگونه کار می کند: گلوکومانان آب را جذب کرده و ژل مانند می شود. در روده شما می نشیند و احساس سیری را تقویت می کند و به شما کمک می کند کالری کمتری بخورید .

اثربخشی: سه مطالعه انسانی نشان داد که گلوکومانان، همراه با یک رژیم غذایی سالم، می تواند به کاهش وزن 8 تا 10 پوند (3.6-4.5 کیلوگرم) در 5 هفته کمک کند .

سایر فواید: گلوکومانان فیبری است که می تواند باکتری های خوب روده را تغذیه کند. همچنین می تواند قند خون، کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد و در برابر یبوست بسیار موثر است.

عوارض جانبی: می تواند باعث نفخ، نفخ و مدفوع نرم شود و در صورت مصرف همزمان با برخی از داروهای خوراکی تداخل ایجاد کند.

مصرف گلوکومانان حدود نیم ساعت قبل از غذا همراه با یک لیوان آب ضروری است. مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که فیبر گلوکومانان، زمانی که با یک رژیم غذایی سالم ترکیب شود، می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. همچنین منجر به بهبود نشانگرهای مختلف سلامت می شود.

گلوکومانان

عصاره چای سبز

عصاره چای سبز یک عنصر محبوب در بسیاری از مکمل های کاهش وزن است.این به این دلیل است که مطالعات متعدد نشان داده اند که آنتی اکسیدان اصلی موجود در آن، EGCG، به چربی سوزی کمک می کند.

چگونه کار می کند: اعتقاد بر این است که عصاره چای سبز فعالیت نوراپی نفرین را افزایش می دهد، هورمونی که به شما در سوزاندن چربی کمک می کند .

اثربخشی: بسیاری از مطالعات انسانی نشان داده اند که عصاره چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش داده و باعث از دست دادن چربی به خصوص در ناحیه شکم شود .

عوارض جانبی: عصاره چای سبز به طور کلی به خوبی تحمل می شود. حاوی مقداری کافئین است و ممکن است در افرادی که به کافئین حساس هستند علائمی ایجاد کند.

علاوه بر این، تمام مزایای سلامتی نوشیدن چای سبز باید در مورد عصاره چای سبز نیز اعمال شود.چای سبز و عصاره چای سبز می توانند چربی سوزی را کمی افزایش دهند و ممکن است به کاهش چربی شکم کمک کنند.

عصاره چای سبز

اسید لینولئیک مزدوج (CLA)

اسید لینولئیک مزدوج یا CLA سال‌ها است که یک مکمل کاهش چربی محبوب بوده است.این یکی از چربی های ترانس “سالم” است و به طور طبیعی در برخی از غذاهای حیوانی چرب مانند پنیر و کره یافت می شود.یکی از 10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن

چگونه کار می کند: CLA ممکن است اشتها را کاهش دهد، متابولیسم را تقویت کند و تجزیه چربی بدن را تحریک کند.

اثربخشی: در یک بررسی عمده از 18 مطالعه مختلف، CLA باعث کاهش وزن حدود 0.2 پوند (0.1 کیلوگرم) در هفته، تا 6 ماه  شد.

بر اساس مطالعه مروری دیگری در سال 2012، CLA می تواند باعث کاهش وزن شما در حدود 3 پوند (1.3 کیلوگرم) در مقایسه با یک قرص ساختگی شود.

عوارض جانبی: CLA می تواند عوارض جانبی گوارشی مختلفی ایجاد کند و ممکن است در طولانی مدت اثرات مضری داشته باشد و به طور بالقوه به کبد چرب، مقاومت به انسولین و افزایش التهاب کمک کند.CLA یک مکمل کاهش وزن موثر است، اما ممکن است در طولانی مدت اثرات مضری داشته باشد. کاهش وزن کم ارزش ریسک را ندارد.

پرتقال تلخ (سینفرین)

نوعی پرتقال به نام پرتقال تلخ حاوی ترکیب سینفرین است.سینفرین مربوط به افدرین است، که قبلاً یک عنصر محبوب در فرمولاسیون های مختلف قرص های کاهش وزن بود.با این حال، افدرین از آن زمان به عنوان یک عنصر کاهش وزن توسط FDA به دلیل عوارض جانبی جدی ممنوع شده است. 10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن

چگونه کار می کند: سینفرین مکانیسم های مشابهی با افدرین دارد، اما قدرت کمتری دارد. می تواند اشتها را کاهش داده و به میزان قابل توجهی چربی سوزی را افزایش دهد .

اثربخشی: مطالعات بسیار کمی بر روی سینفرین انجام شده است، اما افدرین نشان داده است که در بسیاری از مطالعات باعث کاهش وزن کوتاه مدت قابل توجهی می شود .

عوارض جانبی: سینفرین نیز مانند افدرین ممکن است عوارض جانبی جدی مرتبط با قلب داشته باشد. همچنین ممکن است اعتیادآور باشد.سینفرین یک محرک نسبتاً قوی است و احتمالاً برای کاهش وزن در کوتاه مدت مؤثر است. با این حال، عوارض جانبی می تواند جدی باشد، بنابراین باید فقط با احتیاط شدید استفاده شود.پرتقال تلخ (سینفرین)

داروی تجویزی

علاوه بر این 10 تا از بهترین قرص لاغری و نحوه عملکرد آن بسیاری از قرص های کاهش وزن نسخه ای وجود دارد که نشان داده شده است که موثر هستند.رایج ترین آنها Contrave، Phentermine و Qsymia هستند.

طبق یک مطالعه مروری اخیر در سال 2014، حتی قرص‌های کاهش وزن نسخه‌ای آن‌طور که انتظار دارید کار نمی‌کنند.به طور متوسط، آنها ممکن است به شما کمک کنند تا 3-9٪ از وزن بدن را در مقایسه با یک قرص ساختگی کاهش دهید .به خاطر داشته باشید که این تنها زمانی است که با یک رژیم غذایی کاهش وزن سالم ترکیب شود. این قرص ها به تنهایی بی اثر هستند و به سختی راه حلی برای چاقی هستند.

ناگفته نماند عوارض جانبی آنها زیاد است.این مکمل‌ها می‌توانند مفید باشند، اما اثرات آن در بهترین حالت کم است. متأسفانه، هیچ مکمل یا قرصی برای کاهش وزن واقعاً به خوبی کار نمی کند.این قرص ها ممکن است کمی به متابولیسم شما ضربه بزنند و به شما کمک کنند چند کیلو وزن کم کنید، اما متأسفانه کار به همین جا ختم می شود.کاهش کربوهیدرات ها و خوردن پروتئین بیشتر هنوز بهترین راه برای کاهش وزن هستند و بهتر از همه قرص های رژیمی ترکیبی عمل می کنند.

از دست دادن چربی شکم، یک هدف رایج کاهش وزن است. چربی شکمی یک نوع مضر است. تحقیقات نشان می دهد که ارتباط قوی با بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی وجود دارد .به همین دلیل، از دست دادن این چربی می تواند مزایای قابل توجهی برای سلامتی و تندرستی شما داشته باشد.

شما می توانید با اندازه گیری دور کمر خود با یک متر نوار چربی شکم خود را اندازه گیری کنید. اندازه های بالای 40 اینچ (102 سانتی متر) در مردان و 35 اینچ (88 سانتی متر) در زنان به عنوان چاقی شکمی شناخته می شود .برخی از استراتژی های کاهش وزن می توانند چربی های ناحیه شکم را بیشتر از سایر نواحی بدن هدف قرار دهند.داروی تجویزی

روش های دیگر لاغری شکم

از مصرف شکر و نوشیدنی های شیرین شده با شکر خودداری کنیدغذاهای حاوی قند افزوده برای سلامتی مضر هستند. خوردن زیاد این نوع غذاها باعث افزایش وزن می شود.

مطالعات نشان می دهد که قند اضافه شده اثرات مضر منحصر به فردی بر سلامت متابولیک دارد. قند اضافی، بیشتر به دلیل مقادیر زیاد فروکتوز، می تواند منجر به تجمع چربی در اطراف شکم و کبد شود (6).

شکر نصف گلوکز و نیمی فروکتوز است. هنگامی که مقدار زیادی شکر اضافه می‌خورید، کبد مملو از فروکتوز می‌شود و مجبور می‌شود آن را به چربی تبدیل کند.برخی معتقدند که این فرآیند اصلی پشت اثرات مضر شکر بر سلامتی است. این چربی شکم و چربی کبد را افزایش می دهد که منجر به مقاومت به انسولین و مشکلات متابولیک مختلف می شود.

به خاطر داشته باشید که هیچ یک از اینها در مورد میوه های کامل که بسیار سالم هستند و فیبر زیادی دارند که اثرات منفی فروکتوز را کاهش می دهد، صدق نمی کند.محرک اصلی چربی اضافی در شکم و کبد باشد. این هست.به ویژه در مورد نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ها صادق است.

پروتئین ممکن است مهم ترین درشت مغذی برای کاهش وزن باشد.تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند اشتها را تا 60 درصد کاهش دهد، متابولیسم را 80 تا 100 کالری در روز افزایش دهد و به شما کمک کند تا 441 کالری کمتر در روز بخورید .اگر هدف شما کاهش وزن است، افزودن پروتئین ممکن است تنها موثرترین تغییری باشد که می توانید در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.پروتئین نه تنها می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، بلکه ممکن است به شما در جلوگیری از به دست آوردن مجدد وزن نیز کمک کند .پروتئین ممکن است به ویژه در کاهش چربی شکم موثر باشد. یک مطالعه نشان داد افرادی که پروتئین بیشتر و بهتری می‌خورند، چربی شکمی کمتری دارند.

بسیاری از مطالعات مشاهده کردند که پروتئین به کاهش وزن کمک می کند، مردم 25 تا 30 درصد کالری خود را از پروتئین دریافت کردند.سعی کنید مصرف غذاهای با پروتئین بالا مانند تخم مرغ کامل، ماهی، حبوبات، آجیل، گوشت و محصولات لبنی را افزایش دهید. اینها بهترین منابع پروتئین برای رژیم غذایی شما هستند.

اگر هدف کاهش وزن سریع است، برخی افراد مصرف کربوهیدرات خود را به 50 گرم در روز کاهش می دهند. این باعث می شود بدن شما وارد کتوزیس شود، حالتی که در آن بدن شما شروع به سوزاندن چربی ها به عنوان سوخت اصلی خود می کند و اشتها کاهش می یابد.

رژیم های کم کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن، فواید سلامتی دیگری نیز دارند. به عنوان مثال، آنها می توانند به طور قابل توجهی سلامت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را بهبود بخشند

4.4/5 - (5 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا