عمومی

هفته یازدهم بارداری【سال1403】❤️

در هفته یازدهم بارداری جنین شبیه یک انسان کامل شده است و ویژگی های یک انسان را به دست آورده است و به رشد خود ادامه می دهد. برخی از علائم اولیه بارداری در هفته یازدهم کاهش می یابد. افراد باید در طول دوران بارداری به طور مرتب به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند. در این زمان جنین به اندازه یک خرما می باشد. جنین در این زمان 4 سانتی متر است و وزن آن حدود 8 گرم است. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته یازدهم بارداری را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

جنین در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری جنین به اندازه یک خرما می باشد. جنین در این زمان 4 سانتی متر است و وزن آن حدود 8 گرم است. از هفته یازدهم بارداری تا هفته بیستم که اندام های حیاتی در حال رشد هستند افزایش اندازه جنین به کندی پیش می رود. در این زمان سر جنین یک سوم کل بدن او می باشد. استخوان های صورت در هفته یازدهم در حال شکل گیری و تکمیل هستند. پلک بالای چشم ها به پلک پایین می رسد و تا چند هفته آینده چشمان کودک شما بسته خواهد ماند. انگشتان فرزند شما در هفته یازدهم از هم جدا شده و متمایز و بلند تر هستند و با نزدیک شدن به پایان سه ماهه اول تمامی اندام های حیاتی کودک شکل می گیرد و بسیاری از آن ها فعالیت خود را شروع می کند.

کبد جنین در این زمان در حال تولید گلبول های قرمز می باشد و کلیه ها دفع ادرار و تصفیه خون را انجام می دهند. به تدریج با رسیدن به انتهای سه ماهه اول پانکراس شروع به تولید انسولین می کند و دهلیز ها و بطن های قلب فرزندتان به طور کامل تشکیل می شود. از پایان هفته یازدهم اندام تناسلی جنین شروع به رشد می کند. اندام های جنسی خارجی یعنی آلت تناسلی و کیسه بیضه در پسران و کلیتوریس و لابیا در دختران تا هفته یازدهم از هم متمایز نشده اند و حتی بعد از این نیز چندین هفته طول خواهد کشید تا بتوان به راحتی تفاوت بین پسر و دختر بودن را در سونوگرافی تشخیص داد.

تغییرات مادر

در هفته یازدهم تغییراتی در وضعیت ظاهری فرد به آهستگی رخ می دهد. رحم هنوز از لگن بیرون نیامده و در هفته های بعدی پزشک قادر به لمس آن خواهد شد. ممکن است در این هفته شکم شما متورم شود که علت اصلی آن نفخ و تجمع گاز در شکم است. بعضی از مادران در هفته یازدهم فکر می کنند می توانند حرکات فرزند را احساس کنند ولی این تفکرات اشتباه می باشد. هفته به هفته وزن بدن شما افزایش پیدا می کند این افزایش وزن نشانه خوب پیش رفتن روند بارداری می باشد ولی ممکن است از این که ظاهر شما تغییر می کند دچار احساس نگرانی شوید.

علاوه بر افزایش وزن در هفته یازدهم علائمی مانند تغییرات پوست، مو، ناخن ها و افزایش بزاق را به میزان بسیاری تجربه خواهید کرد. در این روزها احتمال دارد احساس کنید بدن شما داغ شده، چنین احساسی طبیعی است. در هفته 11 بارداری مهم ترین کار اقدام برای انجام آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری است سعی کنید به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید.

جنین در هفته یازدهم بارداری

علائم هفته یازدهم

در هفته یازدهم بارداری دو هفته تا شروع سه ماهه دوم باقی مانده، این زمانی است که بسیاری از علائم اولیه بارداری فروکش می کند و مادر آن انرژی اولیه خود را دوباره به دست می آورند. بسیاری از مادران در زمان بارداری با رشد سریع مو و ناخن رو به رو هستند ولی بعضی دیگر تا پایان این دوره احساس تغییر نخواهند کرد. در هفته یازدهم بارداری ممکن است احساس خستگی کنید ولی ورزش های ملایمی مانند پیاده روی می تواند کمک بسیاری به شما بکند. در هفته یازدهم مادر ممکن است در اطراف برآمدگی شکم احساس درد کند، حالت تهوع داشته باشند و به دلیل تغییرات هورمونی، نوسانات خلقی را تجربه کند.

در این هفته گاهی سینه های مادر درد می گیرد و احساس درد در قسمت سینه ها دارد. سر درد، سرگیجه سوءهاضمه و سوزش سردل، تغییر ذائقه غذایی از دیگر علائم هفته یازدهم بارداری هستند. همچنین در این زمان حس بویایی دچار حساسیت می شود ممکن است لکه بینی خفیفی ایجاد شود و موهای فرد ضخیم و براق شود، پوست چرب و لکه دار شود که در این صورت می توانید به بهترین دکتر زنان در تهران جهت معاینه و درمان مراجعه نمایید.

تغذیه در هفته یازدهم بارداری

مادران باید در طول بارداری تغذیه بسیار مناسب و مفیدی داشته باشند تا بتوانند بارداری بدون مشکلی را داشته باشند. مادران در این هفته باید سعی کنند آهن و پروتئین مصرف کنند و از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنند. سعی کنید از سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج استفاده کنید و بهتر است برای طول روز خود ساندویچ های کوچک و مقوی مانند کره و عسل یا اسفناج با تخم مرغ درست کنید. در هفته یازدهم بارداری باید از آب بسیاری استفاده کنید. مصرف آب می‌تواند به سر درد و یبوست کمک بسیاری کند.

اگر دارای سر درد یا میگرن هستید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید. می توانید از کمپرس آب سرد نیز استفاده کنید ولی در صورت مصرف دارو حتما زیر نظر پزشک این کار را بکنید به طور خود سرانه هیچ دارویی را استفاده نکنید اگر سرما خوردگی داشتید در این مواقع نیز باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید. در طول روز سعی کنید چرت های کوتاه بزنید و حتما به پهلو بخوابید تا خون بهتر در بدن شما جریان داشته باشد. میزان سطح آهن بدنتان را باید کنترل کنید. غذا های ممنوعه را بشناسید و از آن ها استفاده نکنید.

در این هفته نباید در خوردن غذا زیاده روی کنید. اضافه وزن در بارداری خطراتی را در پی دارد، باید از مواد غذایی مغذی استفاده کنید. با خوردن مواد غذایی انرژی زا مانند میوه خشک، پنیر، کراکر، آجیل و … می توانید خستگی خود را کاهش دهید. از میوه هایی مانند انبه، طالبی، پرتقال، توت فرنگی و سبزیجاتی مانند کلم بروکلی که سرشار از ویتامین c هستند استفاده کنید. در صورت مصرف ماهی سعی کنید از ماهی هایی استفاده کنید که دارای جیوه بسیار پایینی هستند. ماهی هایی که دارای جیوه بالایی هستند برای مادران باردار ضرر دارند. سعی کنید ماهی و گوشت را به خوبی بپزید و از ماهی خام استفاده نکنید.

تغذیه در هفته یازدهم بارداری

باید ها و نباید های هفته یازدهم

  • مصرف ماهی در دوران بارداری بی خطر است و فوایدی نیز دارد ولی مصرف خود را به 340 گرم در هفته محدود کنید و سعی کنید از ماهی هایی با جیوه بسیار پایین استفاده کنید.
  • استفاده از رنگ مو در هفته یازدهم بارداری و به طور کلی قبل از هفته 12 توصیه نمی شود.
  • مصرف کافئین در دوران بارداری مشکلی ندارد ولی باید به طور متعادل مصرف شود بیش از اندازه مصرف کردن کافئین برای مادران و فرزند ضرر دارند. می توانید در طول روز 200 میلی گرم کافئین مصرف کنید.
  • برخی از غذاهای دریایی که مصرف آن ها در دوران بارداری بی خطر است میگو، کنسرو ماهی تن و ماهی کاد و همچنین ماهی آزاد می باشند که می توانید از آن ها استفاده کنید.
  • باید مطمئن شوید که غذا کاملا پخته، مصرف غذاهای خام یا نیم پز در دوران بارداری مضر است، از مصرف ماهی نپخته، پنیر غیر پاستوریزه، گوشت و مرغ خام یا نیم پز، غذا های بسته بندی، گوشت سرد ساندویچی، غذاهای حاوی تخم مرغ خام، شیر و تخم مرغ غیر پاستوریزه خودداری کنید.
  • در هفته یازدهم بارداری باید از رژیم غذایی سالمی پیروی کنید و ویتامین های توصیه شده دوران بارداری را مصرف کنید.
  • تمامی داروهایی که مصرف می کنید باید با پزشک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که این داروها بی خطر هستند.
  • استفاده از الکل و سیگار در دوران بارداری دارای ضررهای بسیاری می باشد و می تواند به جنین آسیب بسیاری بزند. در هفته یازدهم بارداری و سایر هفته های بارداری از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

خود مراقبتی

داشتن حالت تهوع دائم، بی میلی به غذا و کم کردن وزن از مواردی هستند که در دوران بارداری باید به آن توجه بسیاری داشته باشید. اگر نمی توانید میوه و سبزی بخورید باید در رژیم غذایی خود یک یا دو میوه را حتماً بگنجانید. زمانی که حالت تهوع شما از بین رفت بهتر است بر روی افزودن میوه های بیش تر به رژیم خود تمرکز کنید. در این زمان باید از میوه بسیاری در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

ورزش کردن برای شما و برای کودک شما مفید است ولی باید تمرینات ورزشی آسان را انتخاب کنید و از انجام تمرینات ورزشی سنگین و سخت خودداری کنید. در طول روز چند نوبت بسیار کوتاه پیاده روی کنید. پیاده روی می تواند کمک بسیاری به شما بکند. درباره مراقبت های هفته یازدهم بارداری از پزشک خود سوال کنید. سعی کنید تمامی توصیه های پزشکی را به خوبی رعایت کنید تا بتوانید بارداری سالمی را داشته باشید.

خود مراقبتی

زمان مراجعه به پزشک

در هفته یازدهم بارداری همانند هفته های قبل در صورت مشاهده علائم عجیب و یا خطرناک باید هرچه سریع تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. در صورت مشاهده هر نوع خونریزی واژینال یا انقباض و درد شدید پایین شکم باید به پزشک خود مراجعه کنید، این علائم می توانند نشانه سقط جنین باشند و باید مورد بررسی دقیق پزشکی قرار بگیرند. ممکن است در هفته یازدهم از برخی غذاها متنفر شوید یا نسبت به دیگر خوردنی ها اشتهای بیش تری پیدا کنید. این اتفاق بین زنان باردار بسیار شایع می باشد.

اگر به خوردن مواد غیرخوراکی ویار پیدا کرده اید دچار پیکا می باشید که می تواند نشانه کمبود مواد غذایی خاص یا مشکلی جدی در شما باشد که در این مواقع باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید زیرا خوردن مواد غیر خوراکی می تواند آسیب های بسیاری را برای شما در پی داشته باشد. در صورت مشاهده علائم خطرناک به آن ها بی توجهی نکنید و هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید.

کلام آخر

در هفته یازدهم بارداری جنین 4 سانتی متر است و وزن آن حدود 8 گرم است. از هفته یازدهم بارداری تا هفته بیستم اندام های حیاتی در حال رشد هستند. هفته یازدهم بارداری دارای علائمی است که از علائم آن می توان به احساس درد در سینه ها، سر درد، سرگیجه، سوزش سر دل، تغییر ذائقه غذایی و … اشاره کرد. مادران باردار باید در هفته یازدهم دارای تغذیه مناسبی باشند و توصیه های پزشک را به خوبی رعایت نمایند.

از شما عزیزان بسیار ممنونیم که مارا تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با هفته یازدهم بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا سردرد در هفته ۱۱ بارداری طبیعی است؟

تغییرات هورمونی، کاهش قند خون و کم‌آبی بدن از مهم‌ترین دلایل سردرد در بارداری است. اگر سابقه میگرن داشته باشید، احتمال بروز سردرد میگرنی در بارداری و بعد از زایمان بیشتر می‌شود.

در هفته یازدهم بارداری چه بخوریم؟

در طول بارداری باید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید. کلسیم و ویتامین C در بارداری مهم است و باید از طریق این مواد غذایی به دست بیایند. همچنین برای کاهش نفخ در بارداری باید مصرف مواد غذایی مانند حبوبات را کاهش دهید.

آیا تکرر ادرار از علائم هفته یازدهم حاملگی است؟

در هفته یازدهم بارداری رحم به رشد خود ادامه می‌دهد و به مثانه فشار وارد می‌کند. از طرفی جریان خون در بدن مادر افزایش پیدا می‌کند و به دلیل افزایش فعالیت کلیه‌ها، تولید ادرار بیشتر می‌شود. به همین دلیل ممکن است شما دچار تکرر ادرار شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا