عمومی

هفته سیزدهم بارداری و تغییرات وزنی جنین【سال1403】❤️

در هفته سیزدهم بارداری افراد در آخرین هفته از سه ماهه اول بارداری خود می باشند. در هفته سیزدهم بارداری کودک شما قدرت بلعیدن را به تازگی به دست آورده است در هفته سیزدهم ممکن است افراد تغییرات بسیاری در پوست خود مشاهده نمایند. در دوران بارداری افراد باید به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایند تا دچار مشکلی نشوند. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته سیزدهم بارداری و تغییرات وزنی جنین را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

وضعیت جنین در هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری جنین به اندازه یک لیموترش بزرگ می باشد. در این هفته تغییرات مختلفی در نوزاد شما به وجود می آید. فولیکول های موی جنین در هفته سیزدهم بارداری شروع به رشد می کنند و موهای نرم و ظریف ظاهر می شوند. به این موهای ظریف لانگو می گویند. لانگو بدن نوزاد شما را تا هفته بیستم بارداری کامل می پوشاند. نوزاد شما قدرت بلعیدن دارد و می‌تواند کمی از مایع آمنیوتیک اطراف خود را ببلعد. با مراجعه به بهترین دکتر زنان با انجام سونوگرافی می توانید مثانه نوزاد را ببینید.

کلیه ها ادرار تولید می کنند که بخشی از مایع آن شامل همان مایع آمنیوتیک می باشد. برجستگی هایی در هر 10 انگشت کوچک جنین در حال شکل گیری می باشند که اثر انگشت دائمی و منحصر به فردش را به وجود می آورد. اندام جفت مواد مغذی و اکسیژن را برای جنین شما فراهم می کند و مواد زائد را دفع می کند. این عضو حیاتی در طی دوران بارداری به رشد و تغییرات دائمی خود ادامه می دهد. استخوان های کوچک در بازوها و پاهای نوزاد در این هفته شکل می گیرد و می‌تواند آن ها را حرکت دهد، ممکن است جنین بتواند انگشت شصت خود را به زودی وارد دهان خود کند.

روده های کودک دچار تغییرات بسیاری می شوند. در هفته سیزدهم بارداری برای این که فضایی برای رشد سریع جنین فراهم شود رحم بزرگ می شود. در این هفته رحم از لگن خارج می شود و به اندازه ای می رسد که بارداری شما مشهود است. بزرگ شدن رحم می تواند سبب ایجاد ترک های پوستی و خارش شود. برای سالم و لطیف نگه داشتن پوست باید پوست را مرطوب کنید و تغذیه مناسبی داشته باشید برخی از زنان در هفته سیزدهم حرکات کودک خود را احساس می کنند.

وضعیت جنین در هفته سیزدهم بارداری

وضعیت مادر در این هفته

در هفته سیزدهم رحم به تدریج بزرگ می شود و برآمدگی کوچکی روی شکم شما قابل مشاهده است. اگر میزان ادرار در شما بیش تر شده باشد با هر بار دستشویی رفتن و دور شدن رحم از مثانه متوجه تغییراتی در اندازه شکم می شوید. هنگام ادرار کردن نباید احساس درد کنید اگر احساس درد یا سوزش دارید حتماً به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید زیرا ممکن است دچار عفونت ادرار شده باشید. در این هفته هورمون هایی که توسط جفت، تخمدان ها، غدد فوق کلیوی و غده هیپوفیز ترشح می شوند واکنش هایی را در بدن هدایت می کنند.

در هفته سیزدهم بارداری فشار خون شما کاهش می یابد و تا هفته 24 بارداری امکان دارد ادامه پیدا کند. در این هفته حجم خون در رگ ها بیش تر می شود. گلبول های قرمز که تولید آن ها زمان بیش تری نیاز دارد در هفته بیستم بارداری به گردش خون اضافه می شود. ممکن است در این هفته دچار سریع تر نفس کشیدن شوید یا دچار تنگی نفس شوید این حالت طبیعی می باشد زیرا سطح دی اکسید کربن خون کاهش می یابد تا دی اکسید کربن بیش تری از کودک دریافت شود، به همین دلیل ممکن است دچار تنگی نفس شوید.

در ناحیه لگن خون بیش تری پمپاژ می شود. در برخی از زنان پمپاژ خون می تواند میل جنسی را بیش تر کند، همچنین باعث می‌شود احساس تشنگی بیش تری در آن ها ایجاد شود. رابطه جنسی در اوایل دوران بارداری برای خانم ها بی خطر است ولی حتماً قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

علائم هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ کم کم کاهش می یابد و اکنون می توانید از بارداری خود لذت ببرید. در این هفته دچار ویار های شدید نخواهید شد. ممکن است سوزش های پایین شکم وجود داشته باشند ولی شدید نمی باشند. در صورتی که احساس کردید سوزش های پایین شکم شدید هستند یا هرگونه علائم غیر طبیعی مشاهده کردید هر چه سریع تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. در هفته سیزدهم بارداری علائمی وجود دارد که از این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد در ناحیه شکم به علت بزرگ شدن رحم
  • ورم و خونریزی در لثه
  • سوء هاضمه و سوزش سردل
  • عفونت های خفیف ادراری
  • عفونت های خفیف واژن
  • تیره شدن پوست صورت با لکه های قهوه ای رنگ
  • مو های ضخیم تر و براق تر
  • پوست چرب و لکه دار
  • گرفتگی عضلات پا

از دیگر علائم هفته سیزدهم بارداری می توان به دست و پای متورم، سرگیجه، احساس گرما، سینه درد، نفخ و یبوست، خون دماغ، سر درد و … اشاره کرد. در صورت مشاهده هر گونه از این علائم اگر با ایجاد این علائم درد شدید احساس کردید باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. به هیچ عنوان به این علائم در صورت شدید بودن بی توجهی نکنید زیرا ممکن است برای شما خطراتی را داشته باشد.

در طی هفته سیزدهم بارداری ممکن است افراد درد شکمی شدیدی را تجربه کنند که ناشی از انبساط سریع رباطی به نام رباط گرد می باشد که از اطراف رحم عبور می کند. زمانی که این ساختار کشیده می شود درد شدیدی مثل ضربه چاقو در قسمت پایین شکم احساس می کنید. این درد می تواند در ناحیه تحتانی شکم، کشاله ران یا لگن در یک یا هر دو طرف بدن احساس شود. زمانی که این درد با خونریزی و گرفتگی شدید همراه باشد و بیش از چهار انقباض در یک ساعت تجربه کنید باید به پزشک خود مراجعه کنید. درد خفیف معده در اوایل بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم و برخورد با معده رخ می دهد و همراه آن اغلب به یبوست نیز دچار می شوید. در صورت بروز هرگونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

علائم هفته سیزدهم بارداری

تغذیه هفته سیزدهم

از علائم احتمالی هفته سیزدهم بارداری می توان به یبوست و نفخ اشاره کرد که این علائم به دلیل تغییرات هورمونی در بدن رخ می دهند. استفاده از مواد غذایی غنی از فیبر یکی از راه های کاهش یبوست و نفخ می باشد. فیبر در هضم و دفع غذا به دستگاه گوارش کمک بسیاری می کند. در هفته سیزدهم بارداری فیبر غذایی بسیار مهم و کلیدی می باشد. افراد باید سعی کنند در برنامه غذایی خود از فیبر استفاده کنند. استفاده از فیبر می تواند از انواع مشکلات جسمانی پیشگیری کند. برخی از مواد غذایی که دارای فیبر هستند عبارتند از:

حبوبات: حبوباتی مانند عدس، نخود، لوبیا قرمز و لپه دارای فیبر بسیاری می باشند که افراد باید در برنامه غذایی خود از این حبوبات استفاده کنند.

میوه ها: انواع میوه‌ها مانند زرد آلو و انجیر دارای فیبر بسیاری می باشند. افراد می توانند از میوه خشک نیز استفاده کنند.

جو دوسر: افراد می‌توانند از فرنی جو دوسر در وعده صبحانه استفاده کنند. فرنی جو دوسر یک صبحانه مناسب برای تامین مقادیر بالای فیبر غذایی می باشد.

برنج قهوه ای: برنج قهوه ای نسخه پر فیبر برنج سفید می باشد، سعی کنید در طول بارداری از برنج قهوه ای استفاده کنید.

سبزیجات ریشه ای: در برنامه غذایی خود از سیب زمینی و هویج استفاده کنید زیرا منابع خوبی برای فیبر می باشند.

آرد سبوس دار: در نان های سبوس دار و همچنین غلات صبحانه آرد سبوس دار یافت می شود.

با استفاده از یک رژیم غذایی غنی از فیبر می توانید تعداد باکتری های خوب در روده را افزایش دهید و به تقویت تولید ترکیبات مفید مانند اسید های چرب کوتاه زنجیره ای بپردازید. یکی دیگر از منابع غنی از فیبر دانه کتان می باشد که علاوه بر فیبر مزایای بسیاری دارد ولی به دلیل اطلاعات به دست آمده از تحقیق و در زنان باردار مصرف آن در زمان بارداری توصیه نمی شود. در تغذیه هفته سیزدهم بارداری دریافت کافی کلسیم توصیه می شود.

دریافت کلسیم سبب رشد بیش تر بدن نوزاد می شود و موجب قوی تر شدن استخوان ها و دندان ها می شود. کلسیم برای بدن افراد سود بسیاری دارد و به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی کمک می کند. از غذا های حاوی کلسیم مانند بادام، دانه کنجد، محصولات سویا، ماهی قزل‌ آلا، کلم بروکلی و پنیر به میزان کافی استفاده کنید.

همچنین سعی کنید از غذا های غنی از آهن مصرف نمایید. غذا های غنی از آهن عبارتند از محصولات سویا، اسفناج، میوه های خشک، سیب زمینی و گوشت گاو. سعی کنید از این محصولات استفاده نمایید، در صورت کمبود این ماده پزشک شما ممکن است بعد از هفته بیستم بارداری مصرف مکمل آهن را پیشنهاد کند تا سطح آهن بدن شما به میزان کافی بالا برود.

تغذیه هفته سیزدهم

خود مراقبتی

در هفته سیزدهم بارداری افراد باید نکاتی را رعایت نمایند. در این هفته سعی کنید از غذاهای سالمی استفاده کنید. افزایش وزن شما باید به آرامی و مداوم باشد. افزایش وزن سریع می تواند سبب ایجاد خطراتی شود. سعی کنید در این دوران پوست خود را مرطوب نگه دارید. البته باید بدانید از چه کرم هایی استفاده کنید برخی از کرم ها در زمان بارداری نباید استفاده شوند.

اگر دارای ترشح واژن بسیار زیاد سبز یا زرد هستید و یا این ترشحات سبب خارش شده اند باید به پزشک مراجعه کنید. روزانه 10 تا 12 لیوان آب بنوشید. در دوران بارداری مصرف ویتامین های دوران بارداری بسیار مهم است. به دلیل افزایش ترشحات واژن احتمال خیس شدن لباس زیر وجود دارد سعی کنید در دفعات زیاد لباس زیر خود را تعویض کنید تا خشک بماند.

زمان مراجعه به پزشک

افراد باید به علائم غیر معمول بدن خود توجه داشته باشند تا بتوانند سلامت خود و جنین را حفظ نمایند. در صورت مشاهده علائمی مانند انقباض و درد شدید در لگن و خونریزی واژینال در هفته سیزدهم بارداری باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. در صورت مشاهده خونریزی از واژن، درد در شانه ها و کتف، نبض ضعیف و غش کردن، تپش قلب، درد شدید و حساسیت در ناحیه لگن و شکم هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید. به چنین علائمی به هیچ عنوان بی توجهی نکنید. برخی از علائم در دوران بارداری شایع هستند و نیاز به نگرانی نیست ولی در صورت مشاهده علائمی مانند مواردی که گفته شد باید به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

کلام آخر

در هفته سیزدهم بارداری تغییرات مختلفی در نوزاد به وجود می آید. فولیکول‌های موی جنین در هفته سیزدهم شروع به رشد می کنند. در این هفته رحم به تدریج بزرگ می شود و برآمدگی کوچک روی شکم افراد قابل مشاهده است. علائمی در هفته سیزدهم بارداری مشاهده می شوند که از این علائم می توان به دست و پای متورم، سرگیجه، احساس گرما، سینه درد، نفخ و یبوست، خونریزی در لثه و … اشاره کرد. سعی کنید تغذیه مناسبی در این هفته داشته باشید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با هفته سیزدهم بارداری و تغییرات وزنی جنین آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

علت نشت مایع از سینه ها در هفته سیزدهم بارداری چیست؟

از ماه‌ها قبل از زایمان، سینه‌ها برای شیردهی آماده می‌شوند. ممکن است از هفته ۱۳ بارداری متوجه خروج مایع از سینه شوید. به این مایع آغوز گفته می‌شود و اولین شیری است که در سینه تولید شده است.

خونریزی در هفته سیزدهم بارداری نشانه چیست؟

خونریزی در هفته سیزدهم بارداری را باید جدی بگیرید. احتمال دارد این عارضه نشانه سقط جنین باشد. به همین دلیل به‌محض مشاهده خروج خون از واژن باید به پزشک اطلاع دهید.

در چه صورت باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم مربوط به اوایل بارداری مانند تهوع و یبوست در هفته سیزدهم بارداری از بین نرفته است یا دچار علائم خطرناکی مانند خونریزی و گرفتگی شکم شده‌اید، باید برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از انجام معاینات و آزمایش‌های لازم اقدامات درمانی را انجام می‌دهد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا