سلامتی

هفته پانزدهم بارداری و تغذیه مناسب【سال1403】❤️

هفته پانزدهم بارداری آغاز سه ماهه دوم بارداری می باشد. در این زمان اوضاع بانوان باردار کمی راحت تر از قبل می باشد. علائمی مانند خستگی، حالت تهوع صبحگاهی و بی حالی در سه ماهه دوم کم تر می شود و وضعیت جسمی و روحی افراد بهتر می شود. هفته پانزدهم بارداری با دردها و گرفتگی های مربوط به زایمان بسیار فاصله دارد. در هفته 15 بارداری ویژگی های صورت جنین در حال شکل گیری است. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته پانزدهم بارداری و تغذیه مناسب را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تغذیه مناسب هفته پانزدهم بارداری

در هفته پانزدهم بارداری به دلیل کاهش علائمی مانند استفراغ و تهوع، خستگی و … اشتهای افراد افزایش می یابد. هفته پانزدهم بارداری زمان مناسبی برای تهیه یک برنامه غذایی سالم می باشد. هر کالری اضافی که در دوران بارداری افراد مصرف می کنند باید مغذی باشد. افراد باید روزانه 300 کالری اضافی به رژیم غذایی خود اضافه کنند ولی هر کالری باید مغذی و سالم باشد. کالری های اضافه را می توانید از میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، گوشت های کم چربی و لبنیات کم چرب دریافت کنید.

چنین غذا هایی مواد مغذی بیش تری مانند کلسیم، اسید فولیک، پروتئین و سایر ویتامین ها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. مواد مغذی نیاز های بدن افراد را در دوران بارداری تامین می کند. اگر قبل از بارداری دارای وزن طبیعی بودید در طول بارداری 12 تا 15 کیلو گرم وزن اضافه کنید. در سه ماهه دوم بارداری ممکن است نیم کیلو اضافه وزن داشته باشید، سعی کنید از غذا های سالمی استفاده کنید.

از غذا هایی که ایمن نیستند استفاده نکنید. سعی کنید در دوران بارداری به اندازه کافی مایعات بنوشید تا آب بدن شما تامین شود. برای میان وعده ها از تنقلات مغذی و سالم استفاده کنید. از تخم مرغ آب پز، ماست و پنیر در این دوره مصرف کنید. سعی کنید صبحانه خود را حذف نکنید. در دوران بارداری اگر ورزش می کنید نیم ساعت قبل از فعالیت بدنی یک میان وعده مغذی بخورید.

تغذیه مناسب هفته پانزدهم بارداری

وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری

ویژگی های صورت جنین در این هفته شکل می گیرد و گوش ها در جای خود قرار گرفته است. سیستم شنوایی در حال پیشرفت می باشد و از این به بعد می تواند صدا های مبهمی از جهان خارج را بشنود. در هفته پانزدهم بارداری چشم ها در مسیر تکامل قرار دارند و پرتو هایی از نور دنیای بیرون را می توانند تشخیص دهند. اگر در حال حاضر نمی توانید سکسکه جنین را احساس کنید در هفته های آتی با بزرگ شدن جنین ریتم سکسکه ها محسوس تر می باشد. جنین در این هفته می تواند دست و پای خود را حرکت دهد ولی برای این که اندازه او کوچک است مادر نمی تواند حرکات را احساس کند ولی از هفته 18 بارداری به بعد این حرکات احساس می شوند.

در هفته پانزدهم بارداری سر تا سر بدن جنین را موهای ظریف و کوچک مانندی به نام لانگو می پوشاند و تا اواخر بارداری همراه جنین می باشند. در هفته پانزدهم جنین سریع تر رشد می کند. طول جنین از سر تا نشیمنگاه حدود 10 سانتی متر و وزن آن حدود 70 گرم است. در این زمان در سه ماهه دوم بارداری به طور دقیق تر سه ماه و 15 روز است که شما باردار هستید. اندازه و وزن جنین در این هفته به سرعت در حال رشد است و در آینده خیلی نزدیک می توانید حرکات جنین را احساس کنید.

علائم هفته پانزدهم بارداری

خونریزی: در هفته پانزدهم بارداری ممکن است خونریزی یا لکه بینی مشاهده کنید. با مشاهده هرگونه خونریزی یا لکه بینی در هفته پانزدهم و بعد از آن حتماً به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید. برخی از لکه بینی ها طبیعی می باشند ولی برخی دیگر می تواند دارای دلایل دیگری باشند که نیاز است شما به پزشک جهت معاینه مراجعه نمایید. این موضوع در سه ماهه دوم و سوم اهمیت بسیاری دارد.

خارش پوست: در هفته پانزدهم رحم به طور چشمگیری رشد می‌کند و رشد رحم سبب کشیدگی پوست در ناحیه شکم و بروز خارش می شود. خارش پوست جای نگرانی ندارد و می توانید با کرم مرطوب کننده مناسب محل خارش را ماساژ دهید. ممکن است خط های پوستی روی پوست شکم شما ظاهر شود که این امر نیز به دلیل کشیدگی پوست به وجود می آید. این خط ها در دوران بارداری طبیعی هستند و عوارضی را به همراه ندارند ولی اگر دچار خارش شدید در ناحیه دست و پای خود احساس خارش کردید به پزشک اطلاع دهید.

فراموشی: در دوران بارداری برخی از زنان دچار فراموشی جزئی و عدم تمرکز می شوند. این تغییرات در دوران بارداری عادی می باشد زیرا بیش تر این تغییرات ناشی از خواب ناکافی و یا غوطه ور شدن در احساسات و افکار بارداری هستند. بهترین راه برای بر طرف کردن این مشکل برخورداری از خواب کافی و انجام تکنیک های آرام سازی ذهن می باشد.

برفک واژن: به دلیل نوسانات و تغییرات هورمونی در سه ماهه دوم گاهی زنان باردار به عفونت های قارچی یا به اصطلاح برفک واژن مبتلا می شوند. برفک واژن نوعی عفونت مخمری می باشد که سبب ترشحات سفید از واژن، قرمز شدن اطراف ناحیه تناسلی و خارش می شود. این عفونت ها می توانند آزار دهنده باشند ولی برای جنین مضر نمی باشند. با مشاهده چنین علائمی هرچه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنید.

کمر درد: کمر درد و درد در ناحیه شکم یکی از نشانه های بارداری می باشد. کمر درد نشانه ای در رابطه با سقط جنین نیست و خطری برای مادر و جنین ندارد ولی اگر دچار کمر درد با شدت بسیاری می شوید حتما به پزشک مراجعه نمایید. بروز کمر درد در خانم های باردار به دلیل ترشح هورمون ریلاکسین در مفاصل خانم های باردار می باشد. این هورمون از ابتدای بارداری ترشح می شود و بدن افراد را برای تغییراتی که قرار است در دوران بارداری ایجاد شود آماده می کند و شرایط را برای رشد جنین و روز زایمان مهیا می کند. یکی از عوارض جانبی ترشح بیش تر این هورمون، درد در مفاصل و در نتیجه بروز کمر درد می باشد.

علائم هفته پانزدهم بارداری

کارهایی که باید در هفته پانزدهم انجام دهید

مصرف کلسیم کافی: افراد باید اطمینان حاصل کنند که به اندازه کافی کلسیم مصرف می کنند به دلیل این که استخوان های جنین در حال شکل گیری هستند کلسیم از هر زمان دیگری برای شما و فرزندتان مهم تر است. از طریق مواد غذایی غنی از کلسیم در رژیم غذایی می توانید کلسیم بدن خود را تامین کنید. همچنین می توانید از راه مصرف مولتی ویتامین های بارداری کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنید.

ورزش و تحرک: ورزش و تحرک در دوران بارداری دارای مزایای بسیاری می باشد. فعال بودن در این دوران سبب تقویت توان جسمانی و بهبود شرایط روحی و روانی می شود. در هفته پانزدهم بارداری شکم به وضوح برجسته شده و شاید فکر کنید که ورزش سبب آسیب به جنین می شود ولی این گونه نیست. بیش تر ورزش ها به جز ورزش های تماسی برای سلامت شما و همچنین جنین مفید هستند با مراجعه به پزشک و مشورت از ایشان یک برنامه ورزشی متناسب با وضعیت جسمی خود تنظیم کنید.

بهبود رژیم غذایی: افراد باردار از هفته های قبل رژیم غذایی خود را مطابق با شرایط بارداری اصلاح می کنند. در هفته پانزدهم بارداری رژیم غذایی سالمی باید داشته باشید. داشتن رژیم غذایی سالم سبب جلوگیری از اضافه وزن ناسالم و خارج از روند بارداری می شود. پس سعی کنید دارای برنامه غذایی بسیار مناسبی در دوران بارداری باشید.

پایش وزن: اگر افراد در کوتاه مدت دارای افزایش وزن زیادی باشند این امر می تواند برخی از مشکلات جدی بارداری مانند پره اکلامپسی را به دنبال داشته باشد. لازم است که افراد وزن خود را کنترل کنند و در صورت بروز تغییرات غیر منتظره هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایند.

سقط جنین در هفته پانزدهم

یکی از عارضه های بارداری سقط جنین می باشد که بیش تر در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. عوامل مختلفی می توانند منجر به سقط جنین شوند. خونریزی شدید، ضربه، مشکلات هورمونی، برخی بیماری ها می توانند سبب سقط جنین شوند. سقط جنین با خونریزی همراه است و می‌تواند با شدت پیدا کردن و یا قطع نشدن خونریزی سلامت مادر را به خطر بیندازد و سبب بروز مشکلاتی مربوط به کم خونی شود. مشکلات روحی و افسردگی از اتفاقات بعد از سقط جنین در مادران می باشد.

افرادی که سابقه سقط جنین را داشته اند احتمال سقط جنین در بارداری بعدی آن ها 20 درصد افزایش پیدا می کند ولی این موضوع نباید سبب نگرانی شما شود. اگر شما به اندازه کافی با پزشک خود در ارتباط باشید و آزمایش های لازم را انجام دهید احتمال بروز هر گونه خطر برای شما و جنین به شدت کاهش پیدا می کند.

بایدها و نبایدهای هفته پانزدهم بارداری

اگر در هفته پانزدهم بارداری دچار خونریزی بینی شدید سر خود را نباید به سمت عقب یا جلو خم کنید. بنشینید و سر خود را صاف نگه دارید. قسمت نرم بینی خود را به مدت 10 دقیقه فشار دهید تا خون بند بیاید. سرما باعث انبساط رگ های خونی می شود و خونریزی را متوقف می کند می توانید یک کیسه یخ روی بینی قرار دهید. اگر خونریزی بینی شما بسیار شدید است حتما به پزشک اطلاع دهید. اگر پزشک شما تشخیص دهد بارداری شما پر خطر است یا احتمال بروز عوارض بارداری بسیار است باید معاینات بیش تری در طول بارداری داشته باشید.

به طور مرتب باید به پزشک در این دوران مراجعه کنید. سعی کنید هر روز حداقل 8 لیوان آب و آب میوه بدون شکر بنوشید. از شوینده و دوش های واژینال یا صابون های قوی استفاده نکنید این محصولات می توانند سبب تحریک مجرای ادرار و اندام تناسلی شما شوند. سعی کنید لباس زیر پنبه ای بپوشید و از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید و همچنین از نگه داشتن ادرار پرهیز کنید. اگر نیاز به دستشویی رفتن دارید فورا این کار را انجام دهید. ادرار کردن می تواند باکتری های عفونت ادراری را قبل از گسترش آن ها از طریق مثانه دفع کند پس به هیچ عنوان ادرار خود را نگه ندارید.

بایدها و نبایدهای هفته پانزدهم بارداری

کلام آخر

هفته پانزدهم بارداری دارای علائمی می باشد. در این هفته علائمی مانند استفراغ و تهوع و همچنین خستگی از بین خواهد رفت و علائمی مانند خارش پوست، فراموشی، خونریزی، کمر درد و برفک واژن ممکن است در افراد رخ دهد. در هفته پانزدهم بارداری سعی کنید تغذیه مناسبی داشته باشید شما باید از پروتئین، کلسیم و آهن استفاده کنید. سعی کنید از رفتن به سمت غذا های ناسالم خودداری کنید.

بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با هفته پانزدهم بارداری و تغذیه مناسب آشنا کند، امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

در هفته پانزدهم بارداری چه بخوریم؟

در این هفته با رشد جنین باید بیشتر از قبل به تغذیه توجه داشته باشید. میوه‌ها و سبزیجات تازه و غلات کامل سرشار از مواد مغذی هستند و به شما کمک می‌کنند که بارداری سالمی داشته باشید. برای افزایش وزن در محدوده سالم باید تنقلات مغذی تهیه کنید و در خانه داشته باشید.

آیا خارش پوست در هفته ۱۵ بارداری طبیعی است؟

در هفته ۱۵ بارداری با رشد رحم و جنین، پوست شکم کشیده می‌شود. بافت سینه نیز به دلیل آماده‌ شدن برای شیردهی و تغییرات هورمونی رشد می‌کند و پوست این ناحیه کشیده می‌شود. به همین دلیل ممکن است دچار خارش پوست در بارداری به‌ویژه در ناحیه شکم و سینه شوید.

اگر در هفته ۱۵ بارداری شکم بزرگ نشود، نشانه مشکل در رشد جنین است؟

رشد شکم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی زنان باردار شکم دیرتر بزرگ می‌شود. اگر بارداری اول شما است، احتمالا کمی دیرتر شکم بزرگ شود. اما در بارداری دوم و سوم یا بارداری چندقلو شکم زودتر بزرگ می‌شود. در معاینات بارداری پزشک وزن شما را اندازه می‌گیرد. اگر وزن به اندازه کافی افزایش پیدا نکند، بررسی‌های بیشتر باید انجام شود.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا