عمومی

هفته شانزدهم بارداری✅【سال1403】⭐

در هفته شانزدهم بارداری رحم و شکم شما به سرعت در حال بزرگ شدن می باشد. افزایش وزنی حدود 2 تا 4 کیلو گرم در هفته شانزدهم طبیعی می باشد و جفت باید در این هفته به ضخامت نهایی خود معادل با دو و نیم سانتی متر رسیده باشد. در این مقاله اطلاعات کاملی راجع آزمایش های هفته شانزدهم و بایدها و نبایدهای دوران بارداری در اختیار شما قرار داده ایم. سایت پزشکا پاسخگو سوالات شما می باشد.

هفته شانزدهم بارداری چگونه است؟

در هفته 16 بارداری افراد در سه ماهه دوم بارداری قرار دارند. هفته 16 بارداری ماه چهارم حاملگی می باشد. در این هفته جنین در حال رشد مژه و ابرو ها می باشد. در این هفته جنین صدای مادر را می شنود. برای زنان باردار سه ماهه دوم بارداری یکی از بهترین دوران می باشد زیرا علائمی مانند حالت تهوع صبحگاهی و خستگی شدید که در هفته‌های قبل وجود داشته اند اکنون بسیار کاهش یافته و از بین رفته اند و همچنین در این زمان شکم مادر باردار به قدری بزرگ نشده است که او را دچار مشکل کند.

در هفته 16 بارداری نهایت استفاده را بکنید. در این هفته احتمالا برآمدگی شکم بیش تر مشخص می شود و احتمال دارد حرکات جنین را برای اولین بار احساس کنید. اگر بارداری اول شما نباشد بسیار راحت تر می توانید حرکات جنین را احساس کنید. در هفته شانزدهم هورمون هایی که سبب شل شدن عضلات و رباط ها می شوند موجب افزایش تحرک مفاصل نیز می شوند و احتمال آسیب دیدگی را افزایش می دهند. ممکن است به طور ناگهانی درد خفیف و یا اسپاسم را در پهلو ها احساس کنید و این به این دلیل است که رحم توسط رباط ها حمایت می شود و این رباط ها با رشد کودک کشیده می شوند.

زمانی که جنین بزرگ تر می شود احساس درد و گرفتگی در ناحیه پشت و پهلو ایجاد می شود که ممکن است در یک قسمت بدن بیش تر باشد. داشتن دل پیچه و دل درد طبیعی است ولی اگر این درد بیش از چند روز ادامه پیدا کرد و یا بسیار شدید شد حتماً باید به بهترین دکتر زنان جهت معاینه مراجعه نمایید. در هفته شانزدهم سیستم گردش خون و ادرار جنین توسعه پیدا می کند. نوزاد در این هفته طبیعی تر به نظر می رسد به این دلیل که چشم و گوش در جای مناسب خود روی سر قرار گرفته اند و سر جنین بیش تر به سمت بالا حرکت می کند و مانند اوایل بارداری به سمت جلو خم نشده است. در این هفته پاهای جنین به سرعت رشد می کنند. قد اکثر نوزادان در این هفته 11 سانتی متر می باشد و حدود یک کیلو گرم وزن دارند.

هفته شانزدهم بارداری چگونه است؟

آزمایش های هفته شانزدهم

اگر آخرین ویزیت شما در هفته دوازدهم و سیزدهم بارداری بوده باشد پزشک احتمال دارد برای هفته 16 بارداری یک نوبت ویزیت تعیین کند. معاینات روتین ماهانه عبارتند از:

 • پاها و نواحی دیگر بدن از نظر مقدار تورم بررسی می شوند.
 • وزن شما اندازه گیری می شود.
 • فشار خون باید اندازه گیری شود.
 • از آزمایش ادرار برای بررسی مشکلاتی مانند عفونت ادراری یا دیابت بارداری استفاده می شود. اگر مقدار قند در ادرار زیاد باشد شما به دیابت بارداری ابتدا دارید و اگر مقدار پروتئین بالا باشد مبتلا به عفونت ادراری هستید.
 • ضربان قلب جنین باید در سونوگرافی بررسی شود.
 • در هفته شانزدهم حاملگی اندازه گیری جدیدی به نام ارتفاع فوندال انجام می شود.
 • فاصله بین استخوان شرمگاهی و بالای رحم در این آزمایش مشخص می شود و پزشک از این طریق می تواند رشد جنین را بررسی کند.

سونوگرافی: برای بررسی ضربان قلب و حرکات جنین از سونوگرافی استفاده می شود. در هفته 16 بارداری قلب جنین باید حدود 150 تا 180 بار در دقیقه بزند. سونوگرافی به نام سونوگرافی ساختاری برای هفته هجدهم تا بیست و دوم بارداری برنامه ریزی می‌شود که در این سونوگرافی وضعیت رشد جنین، محل جسم و اندام های اصلی بررسی می شوند.

غربالگری: انجام آزمایش های ژنتیکی برای برخی از بانوان ضروری می باشد. کسانی که هر یک از موارد زیر را دارند باید غربالگری ژنتیکی را انجام دهند:

 • در خانواده شما یا همسرتان کودکی با مشکلات کروموزومی وجود دارد.
 • در بارداری قبلی سابقه مشکلات ژنتیکی وجود داشته است.
 • غربالگری سه ماهه اول را انجام داده و مورد مشکوکی وجود داشته است.
 • شما دارای یک فرزند با مشکلات کروموزومی هستید.

آمنیوسنتز: این آزمایش در هفته 15 تا 22 بارداری انجام می شود و آزمایش تشخیصی می باشد. به دلیل این که این آزمایش خطر سقط جنین را افزایش می دهد فقط کسانی که آزمایش غربالگری آن ها مشکوک بوده است برای انجام این آزمایش اقدام می کنند. برای انجام آمنیوسنتز سونوگرافی انجام می شود و پزشک هم زمان با مشاهده رحم سوزن نازک و تو خالی را وارد کیسه آمنیوتیک می کند و نمونه ای از مایع آمنیوتیک بر می دارد و در آزمایشگاه بررسی می کند. مایع آمنیوتیک حاوی سلول های جنین می باشد.

علائم هفته 16 بارداری

یبوست: یبوست یکی از علائم هفته 16 بارداری می باشد. افرادی که دچار یبوست شده اند باید از غذاهای سرشار از فیبر مانند سبزیجات، بادام، لوبیا، سبوس، میوه خشک و تازه و سایر غلات را استفاده کنند. مصرف غذا های پر چرب که دارای فیبر کمی هستند مانند گوشت فرآوری شده و پنیر می تواند سبب یبوست شود.

سوزش معده: اگر دچار سوزش معده شدید باید سعی کنید از غذا هایی که سبب تشدید سوزش معده می شوند استفاده نکنید. غذا های سرخ کردنی و تند می توانند موجب تشدید سوزش معده شوند. غذا هایی که قبلا بدون بروز مشکل از خوردن آن ها لذت می بردید در دوران بارداری ممنوع می باشند. شما باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. اگر دارای رژیم غذایی سالمی باشید در سه ماهه دوم بین 5 تا 6 کیلو گرم اضافه وزن پیدا می کنید.

احتقان: اگر قصد مصرف دارو برای رفع گرفتگی و احتقان، مشکل گوارشی یا سایر عوارض را دارید باید حتما قبل از انجام این کار با بهترین دکتر زنان در تهران مشورت کنید. در ویزیت بعدی در مورد هر گونه علامتی که دچار آن هستید با پزشک صحبت کنید. سعی کنید بعد از تمام شدن تهوع صبحگاهی تغذیه سالم داشته باشید و ورزش کنید. اگر ویار غذا های شیرین را دارید به جای شکلات و آبنبات سراغ میوه و ماست بروید. اگر ویار غذای شور را دارید پنیر بخورید. سعی کنید هر روز نیم ساعت ورزش کنید.

خون دماغ: از دیگر علائم هفته شانزدهم می توان به خون دماغ شدن گاه و بی گاه یا خونریزی لثه اشاره کرد. خون دماغ بی خطر است و زمانی رخ می دهد که جریان خون اضافی بدن باعث پارگی مویرگ های بینی می شود. برای توقف خونریزی بینی بنشینید و سر را بالاتر از قلب نگه دارید. سرتان را به عقب خم نکنید چون ممکن است خون را قورت دهید. بینی خود را به مدت 5 دقیقه با دو انگشت فشار دهید و روی بینی یخ بگذارید تا مویرگ ها بسته شود و خونریزی سریع تر بند بیاید.

درخشش بارداری: با افزایش جریان خون در بدن پوست روشن تر به نظر می رسد. افزایش فعالیت هورمون ها سبب براق تر و چرب تر شدن پوست می شود. به این وضعیت درخشش بارداری می گویند. اگر پوست صورتتان بسیار چرب شده از مایع شستشو دهنده بدون روغن استفاده کنید.

از دیگر علائم هفته 16 بارداری می توان به افزایش وزن، احتمال بواسیر، حواس پرتی، اختلال در تمرکز و چرب تر شدن پوست اشاره کرد. در هفته شانزدهم حالت تهوع صبحگاهی از بین خواهد رفت و در این هفته کمی فراموشکار و دچار اختلال تمرکز می شوید سعی کنید در صورت مشاهده این علائم به صورت شدید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

علائم هفته شانزدهم بارداری

تغذیه مناسب هفته شانزدهم بارداری

تغذیه دوران بارداری از ابتدای بارداری باید به طور صحیح صورت گیرد. تغذیه سالم شامل میزان کافی محصولات لبنی، میزان کافی غلات، چربی های سالم، میوه ها، پروتئین و ویتامین ها می باشد. با گذشت زمان جنین از مادر مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند. یکی از مواد معدنی که از ماه پنجم اهمیت آن بسیار بیش تر می شود و در اغلب موارد مادر نیازمند دریافت مکمل می شود آهن است. افراد باید سعی کنند دارای برنامه غذایی بسیار مناسبی در سه ماهه دوم باشند.

در دوران بارداری حداقل سه وعده پروتئین، 6 وعده غلات کامل، پنج وعده میوه، سه وعده محصولات لبنی، غذا های دارای چربی ضروری و سالم نیاز است. ویتامین های این دوره باید به طور مرتب مصرف شود. یکی از موارد مورد نیاز برای جنین پروتئین می باشد. پروتئین برای مغز جنین بسیار ضروری است، از لوبیا، گوشت کم چرب، آجیل سالمون و مرغ می توانید پروتئین را به دست آورید. از دیگر مواد معدنی که بسیار مهم است کلسیم می باشد کلسیم می تواند به ساخت استخوان ها کمک بسیاری بکند.

یکی از مواد معدنی که در تغذیه دوران بارداری در هر ماه اهمیت دارد کلسیم می باشد که می توانید آن را از مواد لبنی مانند پنیر، شیر و مواد غذایی مانند کلم و تخم مرغ به دست آورید. فولات و آهن دو ماده مهم دیگر برای خانم های باردار می باشند. فولات برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در نوزاد مهم است. آهن نیز برای تولید گلبول های قرمز اهمیت دارد.

جنین نیاز آهن خود را به طور کامل از مادر دریافت می‌کند ولی ممکن است خانم باردار دچار کمبود آهن شود. تغذیه مناسب بارداری یکی از مهم ترین کارهایی می باشد که افراد باید به خوبی آن را رعایت کنند. افراد باید سعی کنند از فیبر استفاده کنند. اگر فیبر غذای مادر کم باشد سبب افزایش خطراتی مانند بواسیر، یبوست و سرطان کولون می شود. مصرف فیبر کافی می تواند از بیماری های قلبی _ عروقی و دیابت جلوگیری کند.

بایدها و نبایدهای دوران بارداری

در دوران بارداری و در هفته 16 بارداری افراد می توانند در پوزیشن های مختلف بخوابند ولی بهتر است خوابیدن به پهلو را تمرین کنید. در طول بارداری افراد باید از الکل و سیگار دوری کنند، سیگار می تواند خطر سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش دهد و نوزاد بیش تر در خطر مشکلاتی مانند آسم و عفونت قرار می گیرد. درباره میزان افزایش وزن در بارداری باید با پزشک خود مشورت کنید اگر شاخص توده بدنی شما در محدوده سالم باشد باید در هفته 16بارداری نیم کیلو گرم وزن اضافه کنید. اگر دچار خونریزی بینی شدید هوای خانه را مرطوب و داخل بینی خود را چرب کنید ولی در صورتی که خونریزی شما شدید شد باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

بایدها و نبایدهای دوران بارداری

جمع بندی

هفته شانزدهم بارداری جزو 3 ماهه دوم بارداری می باشد. در این هفته افراد باید سعی کنند تغذیه مناسبی داشته باشند. علائمی مانند خستگی شدید و تهوع در این هفته از بین خواهد رفت و علائم دیگری مانند یبوست و سوزش معده ممکن است برای افراد رخ دهد. افراد باید سعی کنند در دوران بارداری از مصرف الکل و سیگار خودداری نمایند تا دچار مشکل نشوند.

از شما سپاس گزاریم که این مقاله را تا انتها مطالعه نمودید و یکی از همراهان سایت پزشکا بودید. در صورت داشتن هر گونه سوال و پیشنهاد می‌توانید به این سایت مراجعه نمایید.

ترشحات قهوه ای در هفته شانزدهم بارداری نشانه چیست؟

در هفته ۱۶ بارداری، افزایش گردش خون و تغییرات هورمونی باعث حساسیت دهانه رحم می‌شود. به همین دلیل ممکن است بعد از معاینه یا رابطه، مقداری خونریزی از دهانه رحم داشته باشید. این خون کم می‌تواند باعث ترشح قهوه‌ای رنگ یا لکه‌بینی شود.

علائم جنین دختر در هفته شانزدهم بارداری چیست؟

علائم دوران بارداری در زنان باردار متفاوت است. اما این تفاوت ارتباطی به جنین دختر یا پسر ندارد. شما نمی‌توانید از طریق علائم و نشانه‌های بارداری جنسیت جنین را متوجه شوید.

آیا در هفته ۱۶ بارداری احتمال ایجاد بواسیر وجود دارد؟

اگر در طول بارداری دچار یبوست می‌شوید، احتمال ایجاد بواسیر بیشتر می‌شود. این عارضه در هر زمانی از بارداری ممکن است ایجاد گردد. اما معمولا در اواسط سه‌ماهه دوم و سه‌ماهه سوم دیده می‌شود. در سه‌ماهه سوم بارداری رحم بیشتر به ورید‌های مقعد فشار وارد می‌کند.

3/5 - (2 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا