سلامتی

هفته 32 بارداری【سال1403】❤️

در هفته 32 بارداری شما در ماه هشتم بارداری در سه ماهه سوم هستید. تنها یک ماه تا متولد شدن کودک شما باقی مانده است. در این هفته جنین در حالت خمیده 29 سانتی متر و قد جنین 41 سانتی متر است. چربی بدن جنین بیش تر شده و پروتئین ها دمای بدن را کنترل می کنند. در این هفته ممکن است شما دچار سوزش سر دل و درد لگن شوید. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته 32 بارداری را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

هفته 32 بارداری چگونه است؟

در هفته 32 بارداری جنین برای زندگی خارج از رحم آماده می شود. در این هفته جنین در حال تمرین تنفس، بلعیدن و مکیدن می باشد. در هفته 32 بارداری همه اندام های جنین تکامل یافته اند و فقط رشد ریه ها تا بعد از تولد ادامه دارد. با بزرگ شدن جنین، شکم خانم باردار هر هفته برجسته تر می شود و بهتر می تواند حرکات جنین را احساس کند. در این هفته بارداری زایمان زودرس اگر داشته باشید جنین زنده می ماند به دلیل این که همه اندام های جنین کامل شده اند و فقط رشد ریه ها تا بعد از تولد ادامه دارد.

ممکن است به دلیل بزرگ شدن شکم برخی از علائم افراد شدت پیدا کنند. حرکات جنین را هر روز بررسی کنید اگر حرکات جنین شما کند یا متوقف شد حتماً به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید. در هفته های آخر بارداری فضای رحم برای جنین کوچک می شود و ممکن است تغییراتی در حرکات جنین احساس کنید.

تغییرات بدن

در هفته 32 بارداری مهم ترین تغییر در بدن افراد تغییر در احساس حرکات جنین است. در هفته‌ های قبل از هفته سی و دوم بارداری لگدهای جنین بسیار شدید است ولی در این هفته و هفته های بعد به دلیل تنگ شدن فضای جنین حرکات شبیه به تاب خوردن تا تکان دادن احساس می کنید. با رشد رحم و افزایش مایع آمنیوتیک ممکن است در این هفته دچار درد لگن شوید. در صورتی که درد لگن شما شدید شد و حرکت کردن برای شما مشکل شد حتماً به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنید. ممکن است چند جلسه فیزیوتراپی برای شما تجویز شود.

هفته 32 بارداری چگونه است؟

وضعیت جنین

در هفته سی و دوم بارداری جنین تقریباً 29 سانتی متر می شود و قد جنین از سر تا پا حدود 41 سانتی متر است. در این هفته وزن جنین 1900 گرم می باشد. 85 درصد جنین ها در هفته 32 بارداری رو به پایین قرار می گیرند. 97 درصد جنین ها در زمان زایمان رو به پایین هستند اگر هنوز جنین شما به سمت پایان قرار نگرفته نگران نباشید ممکن است این کار تا هفته 37 بارداری طول بکشد. رفلکس مورو عکس العمل جنین شما به صدای بلند یا حرکات ناگهانی است تا هفته سی و دوم این رفلکس ایجاد شده است. ممکن است در این وضعیت جنین به صورت ناگهانی دست و پای خود را از هم دور کند و دوباره به هم نزدیک کند.

رفلکس مورو تا چند ماه بعد از تولد ادامه دارد و بعد ناپدید می شود. دمای بدن جنین در هفته 32 بارداری از قبل بهتر کنترل می شود. در اواسط سه ماهه دوم بارداری چربی قهوه ای در بدن جنین تولید شده و به کنترل دمای بدن بعد از تولد کمک می کند. در هفته سی و دوم بارداری پروتئین ها و آنزیم های لازم برای حفظ گرمای بدن بیش تر تولید می شوند. جنین در مراحل خواب و بیداری در گردش است و در حال حاضر فعالیت مغزی در مرحله خواب به سر می برد.

تغذیه در هفته 32 بارداری

داشتن یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری موجب کاهش بروز برخی از عوارض بارداری مانند تهوع صبحگاهی، خستگی و یبوست می شود. تغذیه سالم دارای فواید بسیاری می‌ باشد که از فواید آن می‌ توان به کاهش سریع تر وزن بعد از زایمان، جلوگیری از زایمان زودرس و ایجاد تعادل روحی اشاره کرد. همچنین تغذیه سالم می تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ ها مانند پره اکلامپسی، دیابت بارداری و کم خونی در مادر را کاهش دهد.

خانم های باردار باید متناسب با شرایط بدنی خود تمام گروه های غذایی اصلی مانند نان و برنج و غلات، گوشت قرمز و سفید و ماهی، میوه و سبزیجات، لبنیات و حبوبات و تخم مرغ را به صورت متعادل در برنامه غذایی خود قرار دهند. برخی از مواد غذایی ضروری که باید در دوران بارداری مصرف شود عبارتند از:

پروتئین ها: پروتئین ها نقش حیاتی در رشد جنین و تشکیل جفت دارند. پروتئین ها همچنین در رشد جنین، خون و مایع آمنیوتیک نقش مهمی دارند و بافت های بدن مادر را حفظ می کند و همچنین از تحلیل عضلات جلوگیری می کند. با استفاده از شیر، ماست، تخم مرغ، مغزها، سویا، گوشت قرمز و گوشت سفید می توانید پروتئین مورد نیاز بدن را دریافت نمایید. سعی کنید از ماهی‌ هایی استفاده کنید که فاقد جیوه هستند. ماهی های فاقد جیوه سرشار از پروتئین و اسید چرب امگا 3 هستند و تاثیر بسیاری در تکامل مغز و سیستم عصبی جنین دارند.

کربوهیدرات ها: کربوهیدرات ها بخش بزرگی از انرژی مورد نیاز روزانه هر فرد را تامین می کنند. در دوران بارداری باید از کربوهیدرات های دارای کالری پایین استفاده کنید. منابع غذایی که دارای کربوهیدرات هستند عبارتند از برنج، ماکارونی، انواع نان و برخی میوه‌ ها، سعی کنید این منابع غذایی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

فیبر ها: فیبر ها برای بدن دارای فواید بسیاری هستند. فیبر ها می توانند از یبوست جلوگیری کنند و همچنین احتمال بروز بیماری های روده ای مانند بواسیر و سرطان کولون را کاهش می دهند. ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می‌ دهند همچنین فیبر ها مدفوع را حجیم می کنند و سبب خروج سریع تر و راحت تر آن ها می شوند. از منابع غذایی مانند نان های سبوس دار، سبزیجات برگ سبز و میوه های تازه و خشک و غلات کامل استفاده کنید. این منابع غذایی سرشار از فیبر هستند.

چربی ها: عنصر اصلی برای تکامل مغز جنین چربی ها می باشند. البته منظور از مصرف چربی دریافت اسید چرب امگا 3 می باشد. مصرف سایر چربی ها به دلیل مغذی نبودن و تولید انرژی بسیار بالا برای افراد باردار توصیه نمی شود. سعی کنید از منابع غذایی مانند گردو و تخم کتان و روغن زیتون، دانه سویا و لوبیا استفاده کنید.

کلسیم: کلسیم دارای نقش مهمی در ارگان های مختلف بدن می باشد. کلسیم برای استخوان ها بسیار مفید است. اگر جنین نتواند کلسیم مورد نیاز را از رژیم غذایی مادر تامین کند آن را از استخوان های مادر می گیرد و این امر می تواند سبب پوکی استخوان مادر شود. در طول بارداری افراد باید سعی کنند از کلسیم بسیاری استفاده کنند. بانوان باردار روزانه باید 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند. سعی کنید از شیر، ماست، پنیر، سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و اسفناج، لوبیا و نخود خشک و … که دارای کلسیم بسیاری هستند استفاده کنید.

آهن: آهن قسمت مهمی از هموگلوبین را تشکیل می دهد و سبب حفظ عملکرد صحیح و عضلات و افزایش مقاومت بدن در برابر استرس و بیماری می شود. استفاده از آهن در دوران بارداری می‌تواند سبب جلوگیری از خستگی، ضعف پذیری و افسردگی شود. خانم های باردار روزانه 27 میلی گرم باید از آن استفاده کنند. بهترین منابع غذایی حاوی آهن غلات غنی شده، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی و سبزیجات برگ سبز هستند.

تغذیه در هفته 32 بارداری

علائم هفته 32 بارداری

در هفته 32 بارداری ممکن است افراد علائمی نظیر خستگی، نشت از سینه ها، انقباضات براکستون هیکس و سوزش سردل داشته باشند. در صورت شدید شدن این علائم هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید و به هیچ عنوان به علائم بی توجهی نکنید.

نشت از سینه ها: در هفته سی و دوم بارداری ممکن است سینه های شما مایع رقیق یا زرد رنگی را ترشح کند که امری بسیار طبیعی است. این مایع آغوز نامیده می شود. ترشح آغوز راهکار بدن برای آماده شدن برای تغذیه کودک می باشد اگر این ترشح منجر به خیس شدن لباس زیر شما می شود یا برای شما ناراحت کننده است می تپانید از پد های مخصوص استفاده کنید.

انقباضات براکستون هیکس: انقباضات براکستون هیکس به ندرت رخ می‌ دهند و به طور ناگهانی بروز می کند ولی به محض شروع از بین خواهد رفت. معمولاً 30 ثانیه تا دو دقیقه این انقباضات طول می کشد. این انقباضات هیچ ریتمی ندارند به این معنی که به یکدیگر نزدیک تر نمی شود. برای کاهش درد ناشی از انقباضات براکستون هیکس می توانید اگر ایستاده اید دراز بکشید و اگر در حال استراحت بودید بلند شوید. کمبود آب بدن می تواند این انقباضات را در پی داشته باشد پس در طول روز از آب کافی استفاده کنید. آب بدن خود را حفظ کنید و در هر صورت یک بطری آب به همراه داشته باشید. منظم شدن انقباضات می توانند جای نگرانی داشته باشند. یکی از نشانه های زایمان زودرس فشار لگنی می باشد اگر دارای فشار لگنی هستید که بیش از یک ساعت طول کشیده حتماً به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید.

علائم هفته 32 بارداری

آزمایش های هفته ۳۲ بارداری

احتمالاً در هفته سی و دوم بارداری نوبت ویزیت شما می باشد. در این ویزیت پزشک وزن و فشار خون شما را اندازه گیری می کند و کلیه علائم شما را بررسی می‌ کند و ارتفاع رحم را اندازه می گیرد. در این هفته ارتفاع رحم حدود 32 سانتی متر می باشد. پزشک در این ویزیت به ضربان قلب جنین گوش می‌ دهد و میزان تورم پا و قسمت های دیگر بدن شما را بررسی می‌ کند. برای بررسی دیابت بارداری، فشار خون بالا و عفونت آزمایش ادرار تجویز می شود.

تست بدون استرس جنین: در این تست ضربان قلب جنین در حال حرکت بررسی می شود. ضربان قلب در زمان حرکت بالا می رود اگر جنین در زمان تست خواب باشد بررسی الگو طول می کشد. برای انجام این تست جنین به یک مانیتور وصل می شود و ضربان قلب وی توسط پزشک ارزیابی می شود. در طول آزمایش باید ضربان قلب جنین تغییر کند اگر در طول تست nst ضربان قلب جنین افزایش پیدا نکند یا حتی کم تر شود نیاز به آزمایش های دیگری است.

تست بیوفیزیکال پروفایل جنین: اگر بارداری شما پر خطر باشد ممکن است پزشک تست بیوفیزیکال پروفایل جنین را تجویز کند. افرادی که از تاریخ زایمان آن ها گذشته است باید این آزمایش را انجام دهند. این تست یک سونوگرافی دقیق می باشد. سطح مایع آمنیوتیک عضلات جنین، حرکات و تمرینات تنفس در این تست بررسی می شود. احتمالا پزشک از شما بخواهد قبل از انجام این تست یک وعده غذا بخورید.

تست استرس انقباضی: در این تست واکنش جنین به انقباضات رحم مورد بررسی پزشک قرار می گیرد. در طول آزمایش شما به یک مانیتور وصل می شوید اگر دچار انقباضات نشوید از شما خواسته می شود نوک سینه ها را تحریک کنید یا دارویی به شما داده می‌ شود که می‌ تواند منجر به انقباضات رحمی شوید پاسخ جنین مشخص می‌ کند که در زمان زایمان اکسیژن کافی به جنین می رسد یا خیر.

کلام آخر

در هفته 32 بارداری جنین برای زندگی خارج از رحم آماده می شود. در این زمان جنین تنفس، بلعیدن و مکیدن را تمرین می کند. جنین در هفته سی و دوم بارداری تقریباً 29 سانتی متر است و قد وی 41 سانتی متر می باشد. همچنین دارای وزن 1900 گرم است. تغذیه در هفته 32 بارداری دارای اهمیت بسیاری می باشد. سعی کنید از پروتئین ها، کربوهیدرات ها، فیبر ها، چربی ها، کلسیم، آهن و … به مقدار لازم مصرف کنید. علائم هفته سی و دوم بارداری سوزش سر دل، خستگی و نشت از سینه ها می باشد.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با بهترین مطالب راجع به هفته 32 بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چرا در هفته ۳۲ حاملگی تکرر ادرار دارم؟

در ماه‌های آخر بارداری رحم به مثانه فشار زیادی وارد می‌کند. در نتیجه شما مدام نیاز به تخلیه ادرار پیدا می‌کنید. تکرر ادرار بعد از زایمان از بین می‌رود.

اگر در هفته ۳۲ بارداری ضربه ای به شکم خورده باشد، جنین آسیب می بیند؟

اگر ضربه خیلی شدید نباشد، به جنین آسیبی وارد نمی‌شود. مایع آمنیوتیک در اطراف جنین باعث محافظت در برابر ضربه می‌شود. اما اگر ضربه شدید بوده است، حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

آیا امکان مسافرت در هفته سی و دوم بارداری وجود دارد؟

اگر بارداری شما پرخطر نیست و علائم مشکوکی مربوط به زایمان زودرس ندارید، می‌توانید تا قبل از هفته ۳۶ بارداری مسافرت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا