سلامتی

5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی【سال1403】❤️

بسیاری از افراد اخیرا در جامعه به بیماری های مقاربتی مختلفی مبتلا می شوند که یکی از رایج ترین آن ها، زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی یک بیماری جنسی عفونی است که می تواند هر فردی را درگیر خود کند اما لازم به ذکر است که افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند. زگیل تناسلی در صورتی بر روی پوست نمایان می شود که ویروس اچ پی وی به درون بدن راه پیدا کند. برخی تصور می کنند که زگیل تناسلی قابل درمان نیست اما ما در این مقاله شما را با 5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی آشنا خواهیم کرد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یکی از بیماری های ویروسی و جنسی عفونی است و می تواند بر روی اعضای مختلف بدن آقایان و خانم ها نمایان شود که شامل ناحیه تناسلی، مقعد، واژن، مهبل، کیسه بیضه و … است. این بیماری در صورتی به وجود می آید که ویروس پاپیلومای انسانی به بدن هر انسانی با طرق مختلف راه پیدا کند. این ویروس نیز در صورت برقراری رابطه جنسی بدون محافظ و تماس با پوست آلوده به بدن هر شخصی منتقل می شود.

در حقیقت می توان گفت که زگیل تناسلی جزو بیماری های بسیار متداول در جامعه امروزی است که توانسته منجر به درگیری بسیاری از افراد شود. خوشبختانه تمامی افراد جامعه می توانند با توجه به برخی نکات و توصیه های مهم از مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کنند و کمتر نگران ابتلا به این ویروس باشند. زمانی که هر شخصی به این بیماری مبتلا شود، می تواند با توجه به برخی راهکارها از تشدید شدن این بیماری جلوگیری کند و زگیل تناسلی را از بین ببرد.

برخی از افراد این سوال به ذهن شان می رسد که آیا این زگیل تناسلی خطرناک است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که زگیل تناسلی دارای دو نوع کم خطر و پرخطر است. اکثر مردم جامعه به نوع کم خطر این زگیل مبتلا می شوند و ممکن است پس از مدتی این زگیل ها به خودی خود از بین بروند اما زمانی که افراد به زگیل تناسلی پرخطر مبتلا شوند، احتمال دارد که این زگیل ها منجر به بروز سرطان های مختلف مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان روده بزرگ، سرطان مقعد و … شوند.

زگیل تناسلی چیست؟

علائم اصلی زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی جزو بیماری هایی است که امکان دارد گاهی هیچ علائمی نداشته باشد و برخی مواقع نیز با علائمی وجود خود را اعلام کند. در صورت وجود این زگیل ها در بدن مردان و زنان، ممکن است علائم خاصی به وجود آید که شامل موارد زیر اند :

1 . به وجود آمدن ضایعه هایی کمی سفت، برآمده با حالت گوشتی پیرامون و روی واژن و مقعد که برخی مواقع شباهت زیادی به گل کلم دارند.

2 . هر یک از اعضای بدن که در حین رابطه جنسی در تماس با شخص آلوده قرار می گیرد، ممکن است مبتلا به عفونت اچ پی وی شود که این اعضا در بدن زنان شامل واژن، رحم، کشاله ران، مقعد و … و در بدن مردان در اسکروتوم، کشاله ران، روی بیضه ها، ناحیه تناسلی است. در ضمن هم خانم ها و هم آقایان این زگیل ها را ممکن است در دهان، گلو، زبان و … مشاهده کنند.

3 . احساس درد، خارش و سوزش در ناحیه تناسلی

4 . در صورتی که زگیل تناسلی در بخش درونی واژن زنان به وجود آید، امکان دارد که با خونریزی پس از مقاربت جنسی یا علامت های غیر عادی در واژن همراه باشد.

5 . مسدود شدن مجاری ادراری زمانی رخ می دهد که زگیل تناسلی در مجاری ادرار به وجود آید.

6 . به وجود آمدن زگیل تناسلی و نوعی برجستگی در پیرامون دهان، زبان، لب، گلو در کسانی که دارای رابطه جنسی دهانی با شخص آلوده اند.

7 . ترشح و رطوبت غیر معمول در قسمت برجستگی ها

روش های تشخیص زگیل تناسلی

هر فردی می بایست در صورت مشکوک شدن به وجود زگیل تناسلی در بدن خود، به مطب پزشک متخصص که در این زمینه مهارت و تخصص کافی دارد، مراجعه کند تا از ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مطمئن شود. بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران می تواند از روش های مختلفی جهت تشخیص زگیل تناسلی کمک بگیرد. هر یک از این روش ها برای عده ای از افراد مورد استفاده قرار می گیرد که پزشک می تواند از مناسب بودن این روش ها برای بیماران اطمینان حاصل کند. در ادامه مقاله شما را با روش های تشخیص زگیل تناسلی آشنا خواهیم کرد :

تست پاپ اسمیر : تست پاپ اسمیر نوعی تکنیک جهت غربالگری سرطان دهانه رحم در زنان می باشد که با استفاده از آن می توان از وجود داشتن سلول های پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم مطمئن شد. در طی انجام این تکنیک، پزشک متخصص سلول هایی که در دهانه رحم وجود دارند را بسیار آهسته در کلینیک خود می تراشد و رشد غیر عادی را ارزیابی می‌ کند. انجام این روش امکان دارد که برای برخی از افراد کمی دردناک باشد، ولی به طور معمول باعث درد طولانی مدت نمی شود.

از جمله روش های آزمایش زگیل تناسلی و تعیین اینکه آیا این بیماران به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی به طور قطعی مبتلا می‌ باشند یا نه، تست پاپ اسمیر است. این روش جزو روش های متداول و معمول جهت بررسی زگیل تناسلی می باشد. در صورتی که پزشک به مبتلا بودن شخصی به زگیل تناسلی شک داشته باشد، نمونه بافتی که در طی تست پاپ اسمیر استخراج می شود را برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز آزمایش می کند. از این رو این آزمایش جهت ارزیابی تغییرات دهانه رحم حاصل از وجود زگیل تناسلی تجویز می شود.

کولپوسکوپی : کولپوسکوپ نوعی ابزار جهت ارزیابی درون واژن و دهانه رحم می باشد. با استفاده از این دستگاه، دکتر متخصص به خوبی بخش های متفاوت دهانه رحم را بررسی می کند و اگر با هر گونه بافت یا سلول غیر طبیعی مواجه شود، آن را درمان می کند. دکتر از این بخش ها، نمونه یا بیوپسی می گیرد و نمونه را به آزمایشگاه مورد نظر ارسال می کند. کولپوسکوپی تکنیکی بسیار دقیق و معروف جهت بررسی زگیل تناسلی است. جهت انجام این روش می بایست خارج از دوره ماهانه تان (قاعدگی) باشید و تقریبا 2 روز پیش از انجام این روش از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

آزمایش خون : شوربختانه هنوز هیچ نوع تستی به عنوان آزمایش خون نتوانسته از وجود یا عدم وجود زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی اطلاعات کافی در اختیار پزشک قرار دهد. شناسایی این ویروس فقط زمانی انجام می گیرد که شخص مبتلا به ضایعه پوستی باشد و نمونه زگیل تناسلی آزمایش شود و یا با آزمایش نمونه ای که با پاپ اسمیر گرفته شده است، تشخیص داده شود. ولی امکان دارد که دکتر آزمایش خون را برای تشخیص چند نوع بیماری دیگر از جمله سوزاک، سیفلیس و کلامیدیا تجویز نماید.

آنوسکوپ : این تکنیک شرایطی را به وجود می آورد که پزشک بتواند کانال مقعد را به خوبی معاینه و بررسی نماید. کانال مقعدی با کمک لوله ای بسیار باریک و گرد و کوچک به نام آنوسکوپ و وسیله ای جهت بزرگ نمایی با وضوح بالا به نام کولپوسکوپ ارزیابی می شود. لازم به ذکر است که ویروس پاپیلومای انسانی نه تنها موجب بروز سرطان رحم می شود، بلکه احتمال دارد سبب مبتلا شدن افراد به سرطان مقعد نیز شود.

در حین انجام این روش معاینه، دکتر متخصص آنوسکوپی که به آن روغن زده شده است را به درون کانال مقعد وارد می کند. در صورتی که پزشک از یک مایع اسیدی ملایم استفاده کند، می تواند بسیار راحت تر بافت غیرعادی و زگیل‌ داخلی را بررسی نماید. در صورت نیاز و با کمک دکتر متخصص، نمونه برداری انجام می شود. آنوسکوپی در کلینیک پزشک انجام می گیرد و نزدیک به نیم ساعت زمان می برد.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی

نه تنها زگیل تناسلی قابل تشخیص است، بلکه می توان این بیماری را به راحتی توسط روش های مختلف درمان کرد. هر یک از روش ها برای درمان برخی از زگیل ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه شما را با 5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید :

دارو درمانی : جهت درمان زگیل تناسلی از برخی داروها می توان استفاده کرد که این داروها به حالت کرم ها، ژل ها و پمادها در بازار یافت می شوند. موثرترین نوع آن ها کرم ایمیکیمود، ژل پودوفیلوکس و پماد سینکاتچین است. ایمیکیمود یک نوع کرم می باشد که اشخاص مبتلا به این زگیل ها، از آن جهت نیرو بخشیدن به سیستم ایمنی خود در برابر زگیل های خارجی استفاده می کنند.

کرم ایمیکیمود 5% می بایست پیش از زمان خواب، سه مرتبه در هفته تا تقریبا شانزده هفته مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از کرم ایمیکیمود 3.75% هر روز عصر، فرایند درمان زگیل تناسلی در هر یک از بیماران به درستی پیش می رود.

به طور معمول پس از شش الی ده ساعت که 2 کرم 5% و 3.75% بر روی بخش تحت درمان زده می شود، باید با آب و صابون شسته شوند. در حالی که ایمیکیمود بر روی پوست تان است، رابطه جنسی نداشته باشید چون این کار می تواند اثر محافظتی کاندوم را کاهش دهد. در ضمن دو ژل یعنی پودوفیلوکس می توانند کاربرد زیادی بر روی درمان زگیل تناسلی مردان داشته باشند.

الکتروکوتر : برای از بین بردن زگیل تناسلی از جریان برق نیز می توان کمک گرفت که در این روش گرمایی ایجاد می شود و این گرما حاصل از الکتریسیته است. برای انجام روش الکتروکوتر می بایست سوزنی به درون زگیل تناسلی وارد گردد و این سوزن توسط جریان برق باید گرم شود.

نکته مهم این است که گرمایی به درون بدن شخص وارد نمی شود. البته با استفاده از روش الکتروکوتر می توان دیگر توده های پوستی را نیز از بین برد. این روش نوعی جراحی است که برای موارد مختلفی می توان از آن استفاده نمود و بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کرد.

کرایوتراپی : در روش کرایوتراپی می توان زگیل ها را با کمک سرما از بین برد. این روش را با نام انجماد یا فریز کردن نیز می شناسند که شهرت زیادی بین پزشکان جهت از بین بردن زگیل تناسلی دارد. پزشک متخصص از نیتروژن مایع استفاده می کند تا بتواند به سرمای مورد نظر برسد و در ادامه با کمک این سرما، زگیل را فریز کند. البته روش کرایوتراپی برای از بین بردن هر نوع بافت غیرعادی مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر : امروزه علم و تکنولوژی به قدری پیشرفت کرده است که پزشکان متوجه شده اند، لیزر می تواند از جمله برترین روش ها برای از بین بردن عارضه های پوستی مانند زگیل تناسلی باشد. در صورت استفاد از این روش، می بایست پرتوهای فروسرخ به صورت کاملا مستقیم بر روی زگیل ها تابیده شوند تا بتوانند آن ها را از بین ببرند.

لیزر به خوبی می تواند به عمیق ترین بخش ضایعه پوستی نفوذ کند و آن را از بین ببرد. بیشتر متخصصان پوست این روش را به تمامی بیماران پیشنهاد می کنند. لیزر یکی از 5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی است.

جراحی : روش دیگری که برای زگیل های تناسلی بسیار سرسخت و حاد مورد استفاده قرار می گیرد، روش جراحی است. در صورتی که روش های فوق نتوانند زگیل تناسلی را از بین ببرند، پزشک این روش را انتخاب می کند. برای انجام جراحی، پزشک می بایست ابتدا ناحیه مورد نظر را بی حس کند و پس از آن تیغی را برای برداشتن و بریدن زگیل تناسلی استفاده کند و بعد از برداشت زگیل، نوبت بخیه زدن است. لازم به ذکر است که این روش در مقایسه با دیگر روش های مورد استفاده، جای زخم و اسکار بیشتری را از خود به جای می گذارد.

آیا می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

بعضی از انسان ها این گونه تصور می کنند که اگر شریک جنسی شان مبتلا به زگیل تناسلی باشد، آن ها نیز صد در صد دچار این بیماری می شوند اما این گونه نیست و می توان با رعایت برخی نکات و توصیه های بهداشتی، از انتقال این ویروس تا حد ممکن پیشگیری کرد. در ادامه شما را با روش های پیشگیری از زگیل تناسلی آشنا خواهیم کرد :

محدود کردن تعداد شرکای جنسی : برخی از افراد در طول زندگی شان با چندین نفر رابطه جنسی برقرار می کنند و این موضوع در سایر کشورها بیشتر اتفاق می افتد، از این رو احتمال انتقال ویروس بیشتر می شود. بنابراین بهترین کار این است که افراد تنها با یک نفر که به آن اطمینان دارند، رابطه جنسی برقرار کنند.

استفاده از کاندوم : در حقیقت همه پزشکان به تمامی مردم توصیه می کنند که در هر شرایطی از کاندوم برای برقراری رابطه جنسی شان استفاده کنند زیرا کاندوم می تواند تا حد ممکن از ابتلا به هر نوع بیماری مقاربتی پیشگیری کند. کاندوم در رابطه با بیماری مقاربتی زگیل تناسلی نیز کاربرد دارد و می تواند تا حدودی مانع انتقال ویروس شود.

لازم به ذکر است که کاندوم نمی تواند ناحیه تناسلی آقایان را به خوبی بپوشاند و در صورتی که زگیل به بخش های فراتر از ناحیه تناسلی انتشار یافته باشد، ویروس می تواند به شریک جنسی انتقال یابد. در ضمن برای برقراری رابطه جنسی دهانی نیز می توان از دنتال دم استفاده کرد.

تزریق واکسن گارداسیل : مطمئن ترین و درست ترین روش برای پیشگیری از انتقال ویروس اچ پی وی، تزریق کردن واکسن گارداسیل پیش از آغاز سن بلوغ در افراد مختلف است. در حقیقت واکسن به دلیل ساختاری که دارد می تواند به خوبی مانع از انتقال ویروس شود. از این رو بهتر است که دختران و پسران در سنین 12 سالگی برای تزریق این واکسن اقدام کنند. البته خانم ها و آقایان می توانند پیش از سن 45 سالگی این واکسن را تزریق کنند.

آیا می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

خطرات ابتلا به زگیل تناسلی

ابتلا به زگیل تناسلی از نوع پرخطر، می تواند منجر به بروز بیماری های متعددی از جمله سرطان رحم، سرطان مقعد، سرطان حنجره شود. این سه نوع سرطان بسیار متداول اند که در ادامه در رابطه با آن ها بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد :

سرطان حنجره

یکی از شایع ترین عوارضی که بر اثر ابتلا به زگیل تناسلی به وجود می آید، سرطان حنجره است. تقریبا چهل نوع ویروس حاصل از زگیل تناسلی می توانند باعث سرطان حنجره گردند. سرطان حنجره بر گلو و دهان اثر می گذارد. همان گونه که در جریان هستید، یکی از روش های منتقل شدن ویروس HPV، رابطه جنسی دهانی است. این ویروس نه تنها با رابطه جنسی واژینال و مقعدی بلکه با رابطه جنسی دهانی نیز به سایرین انتقال می یابد. سرطان حنجره HPV مثبت موجب بزرگ شدن و تورم زیاد گلو می شود.

طبق آمار اخیر کشور آمریکا، تقریباً ده درصد از آقایان و شش درصد از خانم ها در حین رابطه جنسی دهانی به این بیماری مبتلا می شوند. پزشک متخصص از روش های مشابه جهت درمان سرطان گلو برای درمان سرطان حنجره HPV مثبت کمک می گیرد. با استفاده از برخی روش ها از جمله شیمی درمانی، پرتو درمانی، برداشتن سلول های سرطانی و جراحی رباتیک این نوع سرطان درمان می شود.

سرطان مقعد

مقعد به لوله کوچک و کوتاهی گفته می شود که مسئول دفع مدفوع از بدن است. زگیل تناسلی از جمله عمده ترین علل ابتلا به سرطان مقعد است. نه تنها زگیل تناسلی بلکه کهولت سن، استفاده از دخانیات و برقراری رابطه جنسی متعدد مقعدی می توانند منجر به این بیماری شوند. پزشکان از روش های مختلفی جهت شناسایی این بیماری استفاده می کنند که این روش ها شامل نمونه برداری، سونوگرافی، معاینه فیزیکی مقعد است. سرطان مقعد مثل دیگر بیماری ها، نیاز به روش های درمانی متفاوتی دارد و شناسایی زودهنگام این بیماری می تواند در درمان سرطان مقعد بسیار موثر واقع شود.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم بین خانم ها بسیار متداول است و در ضمن می توان گفت که زگیل تناسلی می تواند منجر به بروز این بیماری شود. تقریبا در اکثر موارد تشخیص داده شده است که سرطان دهانه رحم توسط یک ویروس فعال زگیل تناسلی ایجاد می شود. دهانه رحم به بخش انتهایی رحم گفته می شود که به واژن وصل است. در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه شناسایی شود، قابل درمان و کنترل است ولی هر چه زمان بیشتری سپری شود، درمان آن دشوارتر خواهد بود.

آیا واکسن گاردارسیل ایمنی کافی در برابر زگیل تناسلی ایجاد می کند؟

واکسن اچ پی وی ممکن است از بدن در مقابل چندین نوع خاص از ویروس HPV ( مانند آن هایی که موجب بروز زگیل تناسلی و بعضی از سرطان ها می گردند) محافظت کند البته ویروس اچ پی وی تقریبا 100 نوع است. در صورتی که شما در گذشته درگیر یکی از انواع ویروس HPV شده اید که موجب بروز زگیل تناسلی می شود، واکسن همچنان می تواند تاثیر بسزایی بر روی مراقبت و محافظت از شما در مقابل انواع دیگر HPV داشته باشد.

طبق توصیه هایی ک توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می شود، می بایست خانم ها و آقایان قبل از سن 45 سالگی برای این که بتوانند از خود در مقابل ویروس HPV محافظت کنند، واکسن گارداسیل تزریق نمایند. تزریق کردن واکسن گارداسیل در سنین پایین تر و پیش از هر گونه رابطه جنسی (یعنی قبل از اینکه فرد در معرض خطر قرار گیرد) امنیت جانی ایجاد می کند و تاثیرگذار است.

اکثر مردم واکسن زدن را از سن 11 یا 12 سالگی آغاز می کنند. ولی واکسن زدن پس از سن هجده سالگی همچنان تاثیرگذار است و می بایست حتما توسط مردم مورد استفاده قرار گیرد. HPV جزو متداول ترین بیماری های مقاربتی است و امکان دارد که باعث بعضی سرطان ها و در ضمن زگیل تناسلی شود. در کشور آمریکا، هر سال بیشتر از 14 میلیون نفر به HPV آلوده می شوند.

آیا واکسن گاردارسیل ایمنی کافی در برابر زگیل تناسلی ایجاد می کند؟

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل

در صورت مبتلا شدن شخص به بیماری زگیل تناسلی، آمپول گارداسیل اثر بسزایی بر روی آن نخواهد داشت. از سوی دیگر، کارشناسان معتقدند که بدن هر شخصی در سنین بسیار کم به این واکسن بهتر پاسخ می دهد. از این رو بهتر است بگوییم که بهترین و مناسب ترین زمان جهت تزریق واکسن اچ پی وی، پیش از آغاز رابطه جنسی و بین 11 تا 12 سالگی (دختران و پسران) است.

این بازه سنی که ذکر شد، به وسیله CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده) مورد تایید قرار گرفته است و برخی کشورها حتی سن نه سالگی را جهت واکسیناسیون مناسب می دانند. شوربختانه در کشور ما این دستورالعمل به خوبی انجام نمی گیرد و این موضوع موجب نگران شدن مقامات از آغاز سریع فعالیت جنسی در میان نوجوانان شده است. در عین حال، بررسی ها ثابت کرده است که تزریق واکسن گارداسیل در سنین کم هیچ ربطی به شروع فعالیت جنسی ندارد.

کلام آخر

زگیل تناسلی یکی از بیماری های مقاربتی است که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است و موجب بروز مشکلات مختلف می شود. این بیماری بر اثر ورود ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید که کاملا قابل پیشگیری است. ما در متن این مقاله مطالب مفیدی در رابطه با روش های پیشگیری از انتقال ویروس، 5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی، روش های تشخیص آن و … در اختیار شما قرار دادیم تا اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت ممنونیم. در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با 5 روش درمان قطعی زگیل تناسلی دارید، می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا