عمومی

8 حرکت عالی برای درمان دیسک کمر و سیاتیک【سال1403】⚡

در این مقاله قصد داریم 8 حرکت عالی برای درمان دیسک کمر و سیاتیک به شما معرفی کنیم. امروزه افراد به علل مختلفی مانند داشتن وزن بالا، وراثت، بالا رفتن سن و پیری و انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت دچار دیسک کمر و سیاتیک می شوند و زندگی روزمره شان مختل می گردد. بیماری های دیسک کمر و سیاتیک روش های درمانی مختلفی از جمله جراحی های تهاجمی، جراحی های غیرتهاجمی، فیزیوتراپی، اوزون تراپی و حرکات اصلاحی دارند که افراد با توجه به شدت مشکلاتشان می توانند از آن ها استفاده کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا حرکات عالی برای درمان دیسک کمر و سیاتیک به شما معرفی کنیم تا شدت این بیماری ها کاهش پیدا کرده و نیاز به عمل جراحی وجود نداشته باشد.

دیسک کمر و سیاتیک چه بیماری هایی هستند؟

دیسک مانند بالش نرمی است که در وسط ستون فقرات قرار دارد و به مهره های استخوان کمک می کند روی هم لغزش پیدا کنند و مانند کمک فنر ماشین شدت ضربات وارد شده به ستون فقرات را کاهش می دهد. زمانی که فرد مشکل دیسک کمر پیدا می کند در ناحیه کمر خود درد، ناراحتی و بی حسی زیادی خواهد داشت. مشکل دیسک کمر برای برخی افراد به مرور زمان برطرف می شود ولی برخی افراد نیاز به عمل های تهاجمی و غیرتهاجمی خواهند داشت. بیماری سیاتیک نیز به علت دیسک کمر اتفاق می افتد.

سیاتیک بزرگ ترین عصب بدن را دارد و از نخاع شروع شده و به صورت شاخه ای در کل نواحی پشت ران، ساق و کف پا را دربر می گیرد تا حس آن مناطق را سازماندهی کند. این بیماری با علائم بی حسی و کاهش قدرت پا شروع می شود. افرادی که به صورت طولانی می نشینند یا اجسام سنگین جابجا می کنند معمولا دچار سیاتیک و دیسک کمر می شوند. این دو بیماری در صورت درمان نشدن می توانند مشکلات پیچیده ای برای افراد به وجود بیاورند. بیمارانی که دچار دیسک کمر و سیاتیک هستند می توانند به بهترین مرکز درمان دیسک کمر بدون جراحی در تهران مراجعه کنند و تا حدودی درمان شوند.

دیسک کمر و سیاتیک چه بیماری هایی هستند؟

عوامل تاثیرگذار در دیسک کمر و سیاتیک

به طور کلی ممکن است همه افراد دچار دیسک کمر و سیاتیک شوند، اما برخی عوامل بروز آن ها را تشدید می کند. برخی از عوامل تاثیرگذار در دیسک کمر و سیاتیک شامل موارد زیر است:

 • افرادی که مشاغل سخت و پر زحمتی دارند و روزانه فعالیت های سنگین زیادی انجام می دهند بیشتر به این اختلالات دچار می شوند. مواردی مانند بلند کردن اجسام سنگین، کشیدن، خم شدن زیاد و چرخیدن خطر ابتلا به دیسک کمر و سیاتیک را زیاد می کند.
 • اشخاصی که برای طولانی مدت یک جا می نشینند و یا موتور سوارانی که لزرش های زیادی به بدنشان وارد می شود ممکن است دچار دیسک کمر و سیاتیک شوند.
 • افرادی که اضافه وزن بالایی دارند وزن زیادشان به دیسک ها مخصوصا در ناحیه پایین کمر فشار وارد می کند. به همین دلیل نیاز است در صورت داشتن اضافه وزن افراد با گرفتن رژیم و ورزش وزن خود را کاهش دهند تا به بیماری های ستون فقرات مانند دیسک و سیاتیک دچار نشوند.
 • مصرف دخانیات و سیگار موجب می شود فرآیند اکسیژن رسانی به دیسک ها کم شود و فرد سریع تر دچار آسیب شود.
 • برخی اشخاص به صورت ژنتیکی مستعد این بیماری ها هستند و به آن ها مبتلا می شوند.
 • افرادی که در میانسالی هستند و سن زیادی دارند بیشتر از افراد جوان به این بیماری ها مبتلا می شوند.

عوامل بالا روی بیماری های دیسک کمر و سیاتیک تاثیر مستقیم می گذارد.

علائم دیسک کمر و سیاتیک

دیسک کمر و سیاتیک با علائم و نشانه های خاصی آغاز می شود. برخی از این علائم شامل موارد زیر است:

 • افرادی که به دیسک کمر و سیاتیک دچار هستند در هنگام بلند کردن و جا به جایی اجسام سبک و سنگین احساس درد و ناراحتی زیادی خواهند داشت.
 • از دیگر نشانه های دیسک کمر و سیاتیک کشش یا اسپاسم عضلانی می باشد، این جزو عوارض جانبی ناپایدار ستون فقرات است که باعث درد وحشتناک و غیرقابل تحمل می گردد.
 • زمانی که شخص دیسک کمر یا سیاتیک داشته باشد در نواحی کمر، پا و ستون فقرات حس سوزن سوزن شدن خواهد داشت.
 • از دیگر علائم و نشانه های دیسک کمر و سیاتیک ضعف شدید عضلانی است.
 • در برخی مواقع ممکن است درد ناحیه کمر و پا به سایر نقاط بدن انتشار پیدا کند. این درد ممکن است موجب سوزش و گرم شدن نواحی شانه، بازو، پاها، زانوها و باسن شود. بنابراین افراد بهتر است برای درمان هرچه سریع تر به پزشکان مراجعه کنند تا سایر نقاط بدن دچار درد و ناراحتی نشوند.
 • شخص بیمار در بدن خود احساس بیرون زدگی در اثر بی ثبات بودن ستون فقرات کمر خواهد داشت. این بیرون زدگی ها ممکن است موجب قفل شدن و سختی حرکت در افراد شود.
 • افرادی که بیماری دیسک کمر و سیاتیک دارند در فعالیت های روزانه مانند خم شدن، پیچیدن و حرکت دادن پا درد و ناراحتی زیادی خواهند داشت.
 • از علائم شایع دیسک کمر و سیاتیک بروز درد در ناحیه دست ها و پاهاست.

افراد در صورت داشتن علائم و نشانه های بالا باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنند.

علائم دیسک کمر و سیاتیک

8 حرکت عالی برای دیسک کمر و سیاتیک

افراد بهتر است قبل از انجام عمل های جراحی و استفاده از داروهای شیمیایی انجام حرکات اصلاحی را در اولویت قرار دهند، چرا که ممکن است بعد از انجام آن ها نیاز به درمان های دیگر نباشد و مشکل فرد برطرف شود. این 8 حرکت شامل موارد زیر هستند:

1- حرکت رفع فشار ستون فقرات: این حرکت اصلاحی با ایجاد فاصله میان مهره های ستون فقرات و کمر موجب کاهش فشار دیسک ها می شود. در این حرکت فرد باید از یک میله یا قسمت بالای در اتاق که تحمل وزنش را دارد آویزان شود. 15 تا 30 ثانیه باید در این حالت قرار گرفته و سپس به آرامی از آن خارج شود و استراحت کند. این حرکت را باید 3 بار تکرار کرد. در تمامی حرکات ورزشی و اصلاحی دیسک کمر و سیاتیک باید به صدای بدن و علائم درد عضلات توجه کرد. این حرکات نباید باعث درد و فشار بیشتر این نواحی شود بنابراین در صورت داشتن درد باید حرکت متوقف شده و تمرین دیگری انجام شود.

2- کشش ایستاده: یکی از علل اصلی دیسک کمر خم شدن مکرر بدن به سمت جلو است. بنابراین اکستنشن و کشش بدن به سمت عقب می تواند موجب بازگشت ستون فقرات و مهره های کمر به حالت طبیعی شود. برای انجام این حرکت فرد باید در وضعیت مناسبی بایستد. دو دست خود را در ناحیه کمر گذاشته و به کمک آن لگن خود را به سمت جلو و همزمان ستون فقرات و سر و گردنش را به سمت عقب ببرد تا نواحی جلو بدن احساس کشش پیدا کنند. 3 بار و هر بار به مدت 10 دقیقه این حرکت باید انجام شود.

3- حرکت کبری: در بین اصلاحات ورزشی حرکت کبری برای درد کمر و سیاتیک پا تاثیر زیادی دارد و موجب بازگشت مواد بین دیسک ها به مرکز مهره ها و کاهش درد کمر می شود. این حرکت موجب کاهش چشمگیر درد کمر و پا می شود و تاحدود زیادی آن ها را درمان می کند. افراد باید روی شکم دراز بکشند و به آرامی سر، گردن و بالا تنه خود را از زمین بلند کنند. بنابراین این حرکت به صورت نیمه انجام می شود و بالاتنه به صورت کامل از زمین بلند نمی شود. فرد به مدت 15 ثانیه باید در این حالت بماند و سپس استراحت کند.

4- حرکت گربه-گاو: این حرکت جزو بهترین حرکت های ورزشی برای درمان دیسک کمر و سیاتیک است. این تمرین بهتر است توسط متخصصین و فیزیوتراپ ها انجام شود تا مشکلی برای شخص به وجود نیاید. افراد در این حرکت باید روی کف دست ها و زانوهای خود قرار بگیرند. برای کم شدن فشار زانوها می توانند یک مت ورزشی یا حوله زیر آن قرار دهند. همرمان با دم و بازدم سر و گردن را به سمت بالا و شکم را به سمت پایین آورده و سپس ستون فقرات را گرد و گردن را خم کنند و به پایین نگاه کنند. هر دو حرکت در 3 نوبت و در هر نوبت 10 بار تکرار شوند.

5- حرکت سگ پرنده: این حرکت موجب تقویت عضلات کمر و مرکزی می شود. افراد باید روی کف دست ها و زانوهایشان قرار بگیرند. دست ها باید به اندازه عرض شانه ها باز و دقیقا زیر آن ها قرار بگیرد. عضلات شکم منقبض و یکی از دست ها از روی زمین بلند شود. همزمان با دست پای مخالف نیز از زمین بلند شود. دست و پاها باید در راستای بدن قرار بگیرند و کمر قوس نداشته باشد. افراد 3 ثانیه باید در این وضعیت بمانند و سپس دست ها و پاهایشان جابجا شود. این حرکت باید برای هر طرف از بدن 10 بار انجام شود.

6- حرکت کرانچ: افراد باید روی زمین به پشت دراز بکشند. سپس زانوها خم شده و کف پاها روی زمین قرار بگیرد. دو دست روی بدن قرار بگیرد و شانه ها، سر و گردن کمی از زمین بلند شده و سمت بالا کشیده شوند. عضلات میانی و کمر نباید از زمین جدا شوند. شخص بعد از 3 ثانیه باید به حالت اولیه بازگردد.

7- حرکت تک زانو به داخل شکم: افراد باید به پشت دراز بکشند. یک پا را روی زمین گذاشته و زانوی پا بعدی به سمت داخل شکم و قفسه سینه کشیده شود. فرد باید 20 ثانیه در این حالت باشد و سپس پاها را عوض کند. این حرکت در 3 نوبت و هر نوبت 10 بار تکرار شود.

8- حرکت دو زانو به داخل شکم: این حرکت مانند حرکت قبلی است با این تفاوت که هر دو پا همزمان به طرف داخل شکم و قفسه سینه جمع می شوند. این حرکت از حرکت قبلی سخت تر است و افرادی که مشکل زانو درد دارند باید دست ها را روی ران پا قرار دهند.

انجام حرکات بالا تاثیر چشمگیری روی روند بهبودی دیسک کمر و سیاتیک فرد می گذارد.

ویژگی های بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک

در صورتی که فرد با انجام حرکات اصلاحی بالا بهبود پیدا نکرد باید به دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک مراجعه کند. برخی از ویژگی های بهترین دکتر دیسک کمر و سیاتیک شامل موارد زیر می باشد:

 • بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید در این زمینه متخصص و ماهر باشد و مدارک علمی خود را از مراکز معتبری دریافت کرده باشد.
 • مطب بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید در جایی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام شود.
 • مطب بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید هزینه های معقولی داشته باشد تا همه افراد بتوانند از خدماتش بهره مند شوند.
 • در مطب بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید از وسایل و تجهیزات مدرن و پیشرفته استفاده شود تا بیماران بهترین نتیجه را از پروسه درمان دریافت کنند.
 • بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید با بیماران خود صمیمی باشد و با آن ها به خوبی رفتار کند.
 • دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک باید صبر و حوصله زیادی داشته باشد و پروسه معاینه و معالجه بیماران را با دقت انجام بدهد.
ویژگی های بهترین دکتر درمان دیسک کمر و سیاتیک

روش های پیگیری از بروز دیسک کمر و سیاتیک

روش های مختلفی برای پیشگیری از دیسک کمر و سیاتیک وجود دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • افراد نباید از دخانیات و سیگار استفاده کنند.
 • در صورت داشتن چاقی مفرط باید با رژیم و ورزش وزن خود را متعادل کنند.
 • از مکمل ها و ویتامین ها باید روزانه مصرف شود.
 • از فعالیت های سنگین و ورزش های سخت که باعث فشار به کمر و پاها می شود خودداری شود.
 • افراد برای پیشگیری از دیسک کمر و سیاتیک باید تغذیه سالم و خوبی داشته باشند.
 • افراد باید حالت بدنشان را خوب نگه دارند، به این معنا که کمر خود را هنگام نشستن صاف کنند و از برداشتن وسایل سنگین وزن و فشار به پاها خودداری کنند.
 • تقویت عضلات میان تنه موجب ثابت نگه داشتن ستون فقرات افراد می شود و از بروز دیسک و سیاتیک پیشگیری می کند.

کلام آخر

امروزه ممکن است افراد به دلایل مختلفی دچار دیسک کمر و سیاتیک شوند. این مشکلات به عوامل مختلفی مانند اضافه وزن، افزایش سن، نحوه نشستن، خوابیدن، فعالیت های روزانه و وراثت بستگی دارند. روش های مختلفی مانند عمل های جراحی، عمل های غیرتهاجمی، فیزیوتراپی، دارو درمانی و انجام حرکات اصلاحی وجود دارد که افراد می توانند از آن ها استفاده کنند و دیسک کمر و سیاتیکشان را برطرف کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا 8 حرکت عالی برای درمان دیسک کمر و سیاتیک را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا