عمومی

راهکارهای لاغری شکم و پهلو【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارهای لاغری شکم و پهلو آشنا کنیم. تغذیه و ورزش کردن نقش مهمی در زندگی همه ی ما انسان ها دارد. به سلامتی خود باید اهمیت دهید تا همواره شاد زندگی کنید. مصرف میوه و سبزیجات را در وعده های غذایی خود قرار دهید. چاقی که در اطراف شکم و پهلو به وجود می آید بسیار سخت می توان آن ها را از بین برد، اما به یاد داشته باشید که هیچ کاری نشد ندارد و با سعی و تلاش و با رعایت نکات می توانید مانع از تجمع چربی شوید و اندامی مناسب داشته باشید. در ادامه با راهکارهای لاغری شکم و پهلو بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

نکات مهم در تغذیه برای لاغری شکم و پهلو

راهکارهای لاغری شکم و پهلو برای لاغری شکم و پهلو مواردی وجود دارد، با انتخاب برنامه غذایی مناسب می توان این مشکل را کاهش داد. برای داشتن یک برنامه غذایی اصولی باید برخی از نکات را رعایت کرد که به آن ها اشاره می کنیم: خوردن آب تاثیر زیادی در لاغری دارد پس همیشه آب بنوشید، فست فود ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید که کمک زیادی به تجمع چربی در بدن می کنند.

نکات مهم در تغذیه برای لاغری شکم و پهلو

مواردی نیز وجود دارد که با رعایت کردن آن کمک زیادی به تناسب اندام و سلامتی خود می کنید:

1-مصرف پروتئین خود را کنترل کنید

اگر مقدار کمی چربی در برنامه غذایی خود جای دهید مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در برنامه ی غذایی خود همیشه مقدار مناسبی مواد پروتئینی داشته باشید، مانند:مصرف مرغ و ماهی، تخم مرغ و گوشت قرمز و… را همراه با ورزش مصرف کنید. چربی های مضر را از غذا های خود دور کنید و چربی های سالم را به جای آن ها قرار دهید.

2-سبک زندگی مناسب برای لاغری

درست است که تغذیه مناسب و ورزش کردن کمک شایانی به لاغر شدن و تناسب اندام می کند، اما همه ی ما در زندگی روش های غلطی داریم که بدون آن که متوجه  به چاقی می شود که این روش های غلط شامل: کاهش خوابیدن، حتی خوابیدن بیشتر از 8 ساعت نیز منجر به چاقی می شود.

استرس داشتن یکی از عوامل چاقی است که رعایت کردن آن می تواند یکی از راهکارهای لاغری شکم و پهلو باشد چرا که استرس موجب می شود شما شیرینی زیادی مصرف کنید و هورمون استرس باعث چاقی شکم و پهلو می شود. برای حفظ سلامتی خود و همچنین رسیدن به اندام ایده آل، استرس را از زندگی خود دور کنید. عده ای از افراد نیز به موقع شام نمی خورند که این هم از روش های سبک نامناسب زندگی است.

پس هر وقت اقدام به کاهش وزن کردید علاوه بر ورزش و انتخاب برنامه غذایی مناسب یک سری عادت های غلط وجود دارد که ما باید به آن ها توجه داشته باشیم و سعی کنیم شیوه زندگی خود را تغییر دهیم و مراقب سلامتی خود باشیم.

3-از دمنوش‌ های گیاهی و خانگی برای چربی سوزی استفاده کنید

یکی از بهترین راهکارهای لاغری شکم و پهلو استفاده از دمنوش گیاهی چای سبز می باشد. همیشه سعی کنید قبل از رفتن به ورزش یک فنجان چای سبز بنوشید، این کار به شما کمک زیادی می کند و هنگام ورزش چربی سوزی را نیز بالا می رود و حتی باعث کاهش اشتها نیز می شود.

نکات مهم در تغذیه برای لاغری شکم و پهلو

استفاده از دمنوش زرشک نیز کمک به افزایش چربی سوزی می کند و برای لاغری و کم کردن وزن مناسب می باشد. زیره به دلیل این که فیبر زیادی دارد با بالا بردن متابولیسم بدن و کم کردن اشتها به لاغری و چربی سوزی شما کمک می کند و اندامی مناسب را برای شما به ارمغان می آورد.

چرا شکم و پهلو زودتر چاق می‌شود؟

هر انسانی با توجه به سیستم بدنی که دارد چاقی در آن متفاوت است. عده ای از افراد با توجه به ژنتیکی که دارند اصلا چاق نمی شوند، اما برخی دیگر با خوردن کوچک ترین شیرینی سریع چاق می شوند که نوع آن هم در افراد مختلف متفاوت است. عده ای از افراد از ناحیه شکم و عده ای از ناحیه ران چاق می شوند. اما بیشترین نوع چاقی، چاقی شکم و پهلو می باشد، زیرا چربی ها تمایل دارند بیشتر در این قسمت ها جمع شوند و در این صورت فرم بدن تغییر می کند. با شیوه های مختلفی می توان چربی های شکم و پهلو را کاهش داد، مانند ورزش های مناسب و تغذیه سالم.

لاغری شکم و پهلو با تغذیه‌ی مناسب

همه ی ما از تاثیراتی که تغذیه بر تناسب اندام می گذارد مطلع هستیم و میدانیم که تغذیه سالم و مناسب علاوه بر لاغری بر سلامتی نیز تاثیر دارد. نکته مهمی که باید در آن دقت کنیم این است که بدن ما وقتی ساعت های طولانی غذا واردش نشود به جای آن که چربی سوزی کند آن را ذخیره می کند. بنابراین خیلی باید به خوردن و زمان آن اهمیت دهیم، حتی اگر مشغله کاری داریم.

اگر شما در چنین حالتی قرار گرفته اید باید از موادی استفاده کنید که کمترین کالری را دارد که به عنوان چربی در بدن ذخیره نشود، یا به جای آن می توانید از موادی استفاده کنید که منجر به چربی سوزی می شود، مانند چای سبز که مصرف چایی سبز باعث کاهش وزن کمک می کند. برای تغذیه اصولی می توان به بهترین دکتر تغذیه مراجعه کرد.

لاغری شکم و پهلو با تغذیه‌ی مناسب

شکر و نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید

مصرف بیش از حد نمک اثرات زیان باری بر سلامت و تغذیه دارد. نمک باعث بالا رفتن فشار خون می شود، همچنین آب بدن را نیز کاهش می دهد و منجر به چاقی در اطراف شکم می شود.

مصرف شیرینی‌جات و مواد خوراکی که شکر زیادی دارند منجر به چاقی مفرط در ناحیه شکم و پهلو می شود. قندهایی که مصرف می کنیم به صورت فروکتور در بدن می باشند، که تبدیل به چربی می شوند و به دنبال آن چاقی را به همراه دارد. بنابراین تا جایی که می توانید مصرف قند و شکر را از غذاهای خود حذف کنید.

مصرف میوه و سبزیجات را بالا ببرید

قند موجود در میوه ها طبیعی می باشد، میوه و سبزی یکی از بهترین محصولات برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام محسوب می شوند. سعی کنید سبزی و میوه ای که تهیه می کنید تازه باشد و مصرف این دو را هرگز فراموش نکنید و در  هر وعده های غذایی خود جای دهید. میوه‌جات و سبزی ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که منجر به حفظ سلامتی و تناسب اندام ایده آل می شوند. برای کاهش وزن بعد از بیدار شدن در هنگام صبح مصرف میوه را فراموش نکنید و قبل از وعده های غذایی خود حتما یک میوه را بخورید. سبزیجات را نیز در وعده های غذایی خود جای دهید و از آن ها نیز غافل نشوید.

علت چاقی شکم و پهلو 

1-شما از روی میز خود بلند نمی شوید

محل کار و نحوه ی سبک زندگی ما در محیط کار یا خانه در تناسب اندام اثر می گذارد. زمانی که تایم کاری شما از صبح تا غروب می باشد و شما چندین ساعت بی وقفه مشغول کار هستید بدون آن که تحرکی داشته باشید که این یک شیوه غلط است. حتی در محیط کاری نیز زمانی که پشت میز کار می کنید کمی بلند شوید و قدم بزنید.

اگر یک جا ثابت بنشینید آن هم به مدت طولانی این کار فعالیت آنزیم های چربی سوزی را کاهش می دهد و منجر به چاقی می شود. سلامتی خود را به خطر نیندازید و حتی اگر وقتی ندارید ورزش کنید، حداقل تحرک و فعالیت داشته باشید تا سرعت افزایش چربی کاهش پیدا کند.

2-شما از وعده های غذایی صرف نظر می کنید

عده ای تصور می کنند که اگر وعده های غذایی خود را مثل ناهار و یا حتی شام حذف کنند کار درستی کرده اند، اما این کار یک اشتباه است و بیشتر باعث افزایش چربی می شود. صبحانه یکی از وعده های غذایی مهم است که حذف آن باعث به خطر انداختن سلامتی می شود.

خوردن وعده های غذایی در وقت خود، همراه با تغذیه مناسب منجر به کاهش متابولیسم و کاهش وزن می شود. بنابراین وعده های غذایی خود را حذف نکنید و به وقتش مصرف کنید تا از این طریق به چربی سوزی کمک کنید.

علت چاقی شکم و پهلو 

3- فقدان ورزش

فقدان ورزش یعنی فرد هیچ تحرکی در زندگی خود نداشته باشد و چربی و کالری های مضر زیادی مصرف کند. سعی کنید در زندگی همیشه فعال باشید تا در صورت مصرف کالری با تحرک کردن آن را بسوزانید و مانع از انباشته شدن آن ها شوید.

4-دیر وقت شام خوردن 

همانطور که گفتیم حذف کردن وعده های غذایی کار اشتباهی می باشد، اما به این نکته نیز توجه کنید که وعده های غذایی خود را به موقع مصرف کنید. همه می دانیم که فاصله ی بین خوابیدن و شام خوردن بسیار کم است که به همین دلیل اگر دیر شام خورده شود خطر زیادی سلامتی شما را تهدید می کند.

شما اگر بلافاصله بعد از شام خوردن به خواب بروید، سیستم بدن دچار مشکل می شود و اسید معده و گوارش دوباره باز می گردند که بسیار پر خطر است و علاوه بر چاقی سلامتی خودمان نیز به خطر می افتد. شام خود را سعی کنید به موقع میل کنید و فاصله ی شام و خوابیدن حداقل 3 ساعت باشد.

 چرا خانم ها بیشتر از آقایان شکم و پهلو دارند؟

سیستم بدنی خانم ها با آقایان متفاوت است. خانم ها به خاطر دوران بارداری که می گذرانند و به دلیل حفظ جنین چربی ها بیشتر در شکم و پهلو جمع می شود، که از بین بردن این چربی های زیر پوستی بسیار مشکل است. این چربی ها علاوه بر شکم و پهلو تا دور کمر ادامه دارند که فرم بدن را تغییر می دهند و تناسب اندام را بر هم می زنند.

شما زمانی متوجه می شوید که در این ناحیه چربی اضافه دارید که دور کمرتان را اندازه بگیرید، اگر اندازه کمرتان 8-9 سانت باشد، چربی احشایی دارید، برای مردان نیز 102 سانت است که در این صورت باید با روش های معرفی شده اقدام به چربی سوزی کنید. این نوع چربی که نام بردیم برای سلامتی بدن خطرناک می باشد و موجب بیماری های قلبی می شود که باید جلوگیری کرد.

 چرا خانم ها بیشتر از آقایان شکم و پهلو دارند؟

همانطور که گفتیم چربی های زیر پوستی که در ناحیه  شکم و پهلو می باشند، خیلی دیر کاهش می یابند و باید با تمرینات شدید و رژیم جلوگیری کرد، در عوض چربی های احشایی سریع تر از آن ها از بین می روند ولی پر خطر نیز می باشند.

خوراکی موثر برای لاغری شکم و پهلو

1-تخم مرغ 

برخی از افراد در هنگام صبح برای رفتن به محل کار به دلیل عجله ای که دارند کیک و شیرینی و نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند. شما می توانید یک تخم مرغ که سرشار از پروتئین می باشد و سریع شما را سیر می کند را جایگزین این مواد بکنید.

خوراکی موثر برای لاغری شکم و پهلو

تخم مرغ علاوه بر اینکه سفیده آن سرشار از پروتئین است، ویتامین و مواد معدنی بدن را نیز تامین می کند و به عنوان یک صبحانه کامل شناخته شده که با مصرف آن از مصرف شیرینی ها کاهش می یابد و سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم.

2-اسفناج

یکی از راهکارهای لاغری شکم و پهلو مصرف اسفناج است که خواص بسیاری دارد که از جمله فواید آن: حفظ سلامتی قلب، زیبایی پوست، کاهش وزن و رسیدن به اندام مناسب است.

این سبزی معجزه آسا دارای ویتامین های A-C می باشد و اشتهای شما را در پرخوری کنترل می کند. همچنین به دلیل داشتن ماده ای به نام تیلاکوئید هضم را آسان تر می کند.

آب اسفناج نیز برای کسانی که می خواهند لاغر شوند مفید است. نوشیدن آن بین وعده های غذایی منجر به تحمل گرسنگی می شود و فرد کمتر به خوراکی و مواد دیگر ناخنک می زند. از آب اسفناج غافل نشوید و اگر قصد دارید لاغر شوید، حتما آن را بین وعده های غذایی خود جای دهید، که علاوه بر لاغری تاثیر زیادی نیز در سلامتی بدن و همچنین پوست و مو دارد.

3- آووکادو

بسیاری از افراد بر این باور هستند که این میوه دارای مقادیر زیادی از چربی است و به همین دلیل برای کاهش وزن مناسب نمی باشد. این موضوع که آووکادو دارای چربی می باشد صحت دارد اما چربی های آن،چربی های خوب و غیر اشباع هستند که خود این میوه نیز سرشار از ویتامین و ماده معدنی است. که می تواند یکی از راهکارهای لاغری شکم و پهلو باشد.

خوراکی موثر برای لاغری شکم و پهلو

آووکادو باعث فعال شدن دستگاه گوارش بدن می شود و از یبوست جلوگیری می کند و همچنین با مواد قندی بدن مبارزه کرده و از جمع شدن چربی اضافه جلوگیری می کند. در مصرف این میوه زیاده روی نکنید و حداقل دو مرتبه می توانید در هفته نوش جان کنید.

4-نوشیدن آب 

 آب با توجه به فواید معجزه آسایی که دارد پیشنهاد می شود که در روز حداقل 8 لیوان بنوشید. این نوشیدنی بی ضرر بدن را سم زدایی می کند و همین طور سوخت و ساز بدن را بالا می برد و به دنبال آن باعث می شود فرد پرخوری نکند و زیاد میلی به غذا خوردن نداشته باشد.

این را هم فراموش نکنید که همراه غذا، آب خوردن غلط است. سعی کنید 2 ساعت قبل غذا آب بنوشید، که کالری کمتری دریافت کنید. اگر همراه با آب لیمو  نیز به آن اضافه کنید بهتر است.

5-گوجه فرنگی

شاید ندانید اما گوجه فرنگی نیز به لاغری و کاهش وزن کمک می کند. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن و بتا کاروتن است که منجر به لاغری می شود. طبق تحقیقاتی که انجام شده است آن دسته از افرادی که برای لاغری از گوجه فرنگی استفاده می کنند نتیجه مثبتی می گیرند و وزن کم می کنند. گوجه فرنگی با داشتن فیبر برای رژیم غذایی مناسب است.

خوراکی موثر برای لاغری شکم و پهلو

6-مصرف فلفل های تند بهترین روش برای لاغری شکم 

یکی از راهکارهای لاغری شکم و پهلو استفاده از ادویه هایی  است که برای لاغری مناسب است مانند فلفل. بسیاری از افراد که به غذاهای تند علاقه دارند این کار به چربی سوزی به آن ها کمک می کند. بعضی از فلفل های تند مانند: نوعی فلفل سبز مکزیکی، هابانراه چیپوتلر به کاهش  وزن و همچنین افزایش طعم و مزه غذا کمک میکند.

7-دارچین

دارچین ادویه ای است که قند خون بدن را تنظیم می کند و آرامش در انسان به وجود می آورد. هنگامی که شما سطح قند خون خود را خوب نگاه دارید میل شما به غذا را کاهش می یابد.

8 کاهش وزن با سرکه سیب

سرکه سیب با قابلیت اسیدی که دارد منجر به سوخت و ساز بدن می شود و باعث کاهش اشتها می شود. سرکه سیب را می توان همراه با سالاد نیز استفاده کرد که برای کاهش وزن مناسب است. آنزیم های موجود در سرکه سیب، به هضم غذا و کنترل قند خون کمک می کند.

9- سیب موثر در چربی سوزی 

حداقل روزی یک سیب مصرف کنید که در سلامتی شما نقش به سزایی را ایفا می کند. این میوه علاوه بر کمک به کاهش وزن در زیبایی پوست و حفظ سلامت نیز مفید واقع می شود. این میوه، حاوی پکتین است که قابلیت این را دارد میزان چربی سلول های بدن را به خود جذب کند. همچنین دارای فیبر بالا هستند که مانع از گرسنگی زودرس می شود.

خوراکی موثر برای لاغری شکم و پهلو

از بین بردن چربی شکم و پهلو با ورزش

برای رسیدن به اندامی مناسب و ایده آل همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم تغذیه و داشتن یک برنامه غذایی مناسب نقش مهمی را ایفا می کند. در کنار یک برنامه غذایی، ورزش نیز بسیار مهم است که شما را با حرکاتی که شکم و پهلو را لاغر می کنند آشنا می کنیم. این حرکات را باید هر روز و به طور مستمر ادامه دهید تا نتیجه مثبتی بگیرید.

برای رسیدن به هدف خود نباید عجله داشته باشید، زیرا با ورزش کردن طی گذشت زمان طولانی می توانید به خواسته خود برسید و همواره بدنی سالم داشته باشید. شرکت در رشته ورزشی پیلاتس و همچنین پیاده روی کردن به طور مداوم کمک زیادی به چربی سوزی می کند. شما می توانید برای سریع تر جواب گرفتن نزد یک مربی ورزشی بروید که با دادن تمرین های اصولی و مناسب می تواند به شما کمک کند.

بهترین ورزش ها برای لاغری شکم و پهلو

ورزش کرانچ یا دراز نشست برای شکم

بهترین ورزش برای از بین بردن چربی ها حرکت کرانچ می باشد. این حرکت فشار زیادی را به عضلات شکم وارد می کند و باعث کاهش چربی در این ناحیه می شود. این حرکت، یکی از بهترین حرکاتی است که باعث چربی سوزی می شود. مطابق تصویر زیر این حرکت را انجام دهید:

بر روی یک سطح صاف دراز بکشید، زانو های خود را خم کرده و کف پا روی زمین قرار می گیرد، دست ها نیز مطابق شکل باید در پشت گوش ها قرار گیرد، سپس وقتی می خواهید بلند شوید اول باید عمیق نفس بکشید و به محض بلند کردن بالاتنه نفس خود را آزاد کنید. به همین شکل ادامه دهید. این حرکت را روزی چند بار با ست های بالا انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

بهترین ورزش ها برای لاغری شکم و پهلو

ورزش خم کردن پهلو به پهلو

این ورزش هم تاثیر زیادی بر کاهش چربی در نواحی شکم و پهلو دارد. نحوه ی انجام این حرکت به این گونه است که، روی پاهای خود صاف بایستید و در حالی که دست هایتان در دو طرف پهلو قرار گرفته است به سمت راست و بعد چپ خم شوید و این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که فشار بر دو طرف وارد شود.

حرکت قیچی

راهکارهای لاغری شکم و پهلو حرکت ورزشی قیچی می باشد این حرکت جزء بهترین نوع ورزش ها برای لاغری شکم و پهلو شناخته شده است. این تمرین عضلات شکم و باسن و ماهیچه های پشت ران را مورد هدف قرار می دهد و تاثیر زیادی روی این قسمت ها می گذارد. بهتر است برای بالا بردن کیفیت تمرین این حرکات را آهسته انجام بدهید. نحوه ی انجام این حرکت به شیوه ی زیر است:

برای شروع تمرین ابتدا روی زمین دراز بکشید و دست ها در زیر باسن قرار می گیرند، سر و بالاتنه و پاها را تا حدودی از زمین فاصله دهید، بعد از آن یکی از پاها را به زمین نزدیک کنید، اما دقت کنید که پا با زمین برخورد نداشته باشد، دوباره به حالت اول برگردانید و پای مخالف را به زمین نزدیک کنید. همین گونه ادامه دهید، این حرکت در سه ست 12 تایی انجام می شود.

بهترین ورزش ها برای لاغری شکم و پهلو

کرانچ دوچرخه‌ای 

تمرین بعدی که به شما معرفی می کنیم برای لاغری شکم و پهلو و رسیدن به اندام ایده آل حرکت کرانچ دوچرخه ای می باشد. حرکت نیز عضله های شکم و ران و باسن را تحت تاثیر می دهند. اجرای آن به این صورت است:

روی یک سطح صاف دراز بکشید و پاهای خود را از قسمت زانو خم کنید و مطابق تصویر دست ها پشت سر قرار می گیرند پای راستتان را پایین بیاورید و دراز کنید. هم‌زمان به‌ سمت چپ خم شوید و سعی کنید آرنج دست راست تان را به زانوی سمت چپ برسانید. این حرکت را با پای مخالف نیز انجام دهید.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با راهکارهای لاغری شکم و پهلو آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا