بیماری ها

بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس【سال1403】❤️ + لیست 5 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس را به شما معرفی کنیم. امروزه به علل زیادی خانم ها به بیماری های زنانه مختلفی مبتلا می شوند. یکی از این بیماری ها سرطان دهانه رحم نام دارد که در صورت درمان نشدن و تشخیص دیرهنگام می تواند موجب حتی مرگ فرد بشود. سرطان دهانه رحم علائم مختلفی دارد که فرد مشکوک به این علائم باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کند. ابتدا فرد باید تست پاپ اسمیر و غربالگری انجام بدهد و اگر در نتایج این تست ها مورد مشکوک و غیرطبیعی دیده شود باید از کولپوسکوپی استفاده کند. افرادی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید به بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس مراجعه کنند و از صحت و سلامتی خود مطمئن شوند.

کولپوسکوپی چیست؟

آزمایش کولپوسکوپی روشی است که برای تشخیص بیماری سرطان دهانه رحم در خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد. در کولپوسکوپی پزشک متخصص زنان با دستگاهی میکروسکوپی به نام کولپوسکوپ سلول های دهانه رحم و مهبل فرد را مشاهده و بررسی می کند و در صورت نیاز از بافت های فرد نمونه برداری یا بیوپسی انجام می دهد. انجام پروسه کولپوسکوپی بین 10 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد و مراحل آن شبیه به تست پاپ اسمیر و غربالگری است. این روش بیش از 99 درصد به پزشکان تشخیص دقیق می دهد، در صورتی که تست پاپ اسمیر تنها 60 درصد تشخیص دقیق دارد.

از روش کولپوسکوپی هنگامی استفاده می شود که در نتایج تست پاپ اسمیر و غربالگری فرد مورد مشکوک و غیرطبیعی دیده شود. کاربرد اصلی این روش برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم یا سرویکس و ایجاد ضایعات پیش سرطانی است که درمان بیمار سریع تر آغاز شود. این روش کم عارضه و بدون درد است و در مطب پزشکان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود و نتایج آن در همان لحظه قابل مشاهده می باشد. افرادی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید تحقیق کنند و به بهترین متخصص کولپوسکوپی در تهران مراجعه کنند.

کاندیدهای مناسب انجام روش کولپوسکوپی

همه خانم ها برای اطمینان از صحت و سلامتی خود می توانند از روش کولپوسکوپی استفاده کنند، اما برخی افراد به دلیل ویژگی هایی که دارند باید هرچه سریع برای استفاده از این روش به پزشک متخصص مراجعه کنند. برخی از این کاندیدها شامل موارد زیر است:

 • اشخاصی که در نتایج تست پاپ اسمیر و غربالگری خود مورد غیرطبیعی و مشکوکی دیده شده است باید در هرچه سریع تر از روش کولپوسکوپی استفاده کنند.
 • افرادی که بعد از برقراری رابطه جنسی و مقاربت دچار لکه بینی و خونریزی مداوم می شوند باید آزمایش کولپوسکوپی انجام دهند.
 • زنانی که ظاهر و شکل دهانه رحمشان غیرطبیعی و مشکوک است.
 • اشخاصی که علاقه دارند اطلاعاتی در مورد دهانه رحم خود کسب کنند می توانند از روش تشخیصی کولپوسکوپی استفاده کنند.
 • اشخاصی که به بیماری های گروه اچ پی وی و زگیل تناسلی مبتلا هستند باید از روش کولپوسکوپی استفاده کنند، چرا که ممکن است به واسطه این بیماری ها به سرطان دهانه رحم مبتلا شده باشند.
 • از روش تشخیصی کولپوسکوپی می توان برای شناسایی سلول های غیرطبیعی دهانه رحم، پیش سرطانی، سرطان دهانه رحم و سرطان واژن استفاده کرد، به همین جهت افرادی که مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند باید هرچه زودتر به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند تا در صورت داشتن توده های سرطانی عود پیدا نکند.
 • اگر در نواحی دهانه رحم فرد غدد و سلول های بدخیم سرطانی و در حال رشد دیده شود.
 • از روش تشخیصی کولپوسکوپی می توان برای تشخیص و درمان بیماری های التهاب دهانه رحم یا سرویکس استفاده کرد.

افرادی که در گروه های بالا قرار دارند باید هرچه سریع به پزشک زنان مراجعه کنند.

کاندیدهای مناسب انجام روش کولپوسکوپی

نحوه انجام کولپوسکوپی

روش کولپوسکوپی در مطب پزشکان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود، این روش حدود 20 دقیقه زمان می برد و درد و عارضه خاصی نخواهد داشت و فرد می تواند بلافاصله به زندگی عادی خود بازگردد. نحوه انجام کولپوسکوپی شامل موارد زیر است:

1- در اولین مرحله بیمار باید مانند تست پاپ اسمیر و غربالگری به پشت روی تخت دراز بکشد و پاهای خود را در دو طرف تخت ژنیکولوژی قرار دهد تا دهانه واژن به صورت کامل باز شود و پزشک بتواند دستگاه را در نزدیکی آن بگذارد.

2- در مرحله دوم پزشک متخصص زنان باید دستگاه کولپوسکوپ را در چند سانتی متری دهانه واژن فرد بگذارد و ابزار مخصوصی به نام اسپکلوم را در واژن فرد قرار بدهد تا دیواره های واژن به صورت کامل باز بماند و پزشک بتواند به راحتی دهانه رحم را بررسی کند.

3- در مرحله سوم پزشک باید دهانه رحم و واژن فرد را تمیز و پاکسازی کند. تمیز کردن این مناطق به وسیله پنبه و محلول سرکه انجام می شود و مخاط و ترشحات فرد باید به طور کامل تمیز شود تا توده ها و سلول های مشکوک به راحتی قابل مشاهده بشوند.

4- افرادی که استرس و نگرانی دارند باید بدانند که دستگاه کولپوسکوپ با بدن بیمار هیچ برخورد و تماسی نخواهد داشت و فقط در صورت نیاز از مناطق مشکوک عکس برداری و بیوپسی انجام می دهد.

5- در آخرین مرحله بعد از بیوپسی از محلولی به نام مونسل استفاده می شود تا خونریزی فرد قطع شود. این محلول رنگ تیره ای دارد به همین جهت بعد از استفاده از آن فرد ممکن است تا چند روز ترشحات تیره رنگ و قهوه ای داشته باشد.

ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس

بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید ویژگی های مختلفی داشته باشد، چرا که این روش حساسیت و دقت بالایی نیاز دارد و باید توسط افراد ماهر و کاربلدی انجام بشود. برخی از ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی شامل موارد زیر است:

 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید در این زمینه متخصص و ماهر باشد و مدارک علمی خود را در این زمینه از دانشگاه ها و موسسات معتبر اخذ کرده باشد.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه کولپوسکوپی را با دقت انجام بدهد.
 • مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و پروتکل های بهداشتی در آن به صورت کامل رعایت بشود.
 • در مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید از مجهزترین و پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه ها استفاده شود تا بیماران از این پروسه نتایج دقیقی کسب کنند.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید اخلاق خوبی داشته باشد و با بیماران خود به خوبی برخورد کند.
 • مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی باید بزرگ و دلنشین باشد و در مکانی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام بشود.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس باید قیمت های منصفانه ای داشته باشد تا همه افراد بتوانند از خدماتش استفاده کنند.

خانم هایی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید تحقیق کنند و به متخصص کولپوسکوپی با ویژگی های بالا مراجعه کنند.

ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس

کولپوسکوپی چه عوارضی خواهد داشت؟

کولپوسکوپی مانند اکثر روش های درمانی و تشخیصی علاوه بر مزایا و کاربردهایش ممکن است عوارض جانبی مختلفی داشته باشد. برخی از این عوارض شامل موارد زیر است:

 • ممکن است خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی دچار تب و لرز شدید شوند، در صورتی که این تب و لرز ادامه پیدا کند این افراد باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.
 • خانم هایی که باردار هستند باید قبل از انجام روش کولپوسکوپی با پزشک متخصص خود مشورت کنند، چرا که در مواردی ممکن است خانم های باردار بعد از کولپوسکوپی زایمان زودرس انجام بدهند.
 • بیشتر خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی درد شدیدی در ناحیه شکم و لگن خود پیدا می کنند، در صورتی که این درد غیرقابل تحمل باشد افراد باید از مسکن های مجاز که پزشک تجویز کرده است استفاده کنند.
 • برخی افراد بعد از انجام کولپوسکوپی دچار ترشحات واژینال، بدبو و زرد رنگی می شوند. این ترشحات نشانه ایجاد عفونت است و افراد باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند.
 • اغلب خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی دچار خونریزی و لکه بینی می شوند و این خونریزی و ترشحات تا دو هفته ادامه پیدا می کند. افراد باید در این مواقع از نوار بهداشتی استفاده کنند.

این عوارض معمولا در کوتاه مدت رفع می شوند، در صورت ادامه دار شدن افراد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

نکات مراقبتی قبل از انجام کولپوسکوپی

افراد باید قبل از انجام کولپوسکوپی نکات مراقبتی مختلفی را رعایت کنند، برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • خانم هایی که آستانه تحمل درد پایینی دارند باید قبل از انجام کولپوسکوپی از مسکن هایی مانند ایپوپروفن و استامینوفن استفاده کنند تا دردی احساس نکنند.
 • خانم ها باید از دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی رابطه جنسی و مقاربت نداشته باشند.
 • افراد باید در هنگام انجام کولپوسکوپی به همراه خود نوار بهداشتی و پد داشته باشند تا در صورت خونریزی و ترشح از آن استفاده کنند.
 • افراد نباید از دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی از نوار بهداشتی و پد مصرف کنند.
 • اشخاصی که قصد انجام آزمایش کولپوسکوپی را دارند باید در مواقعی آن را انجام بدهند که در دوران قاعدگی نباشند، چرا که خونریزی موجب می شود پزشکان نتوانند دهانه رحم را بررسی کنند.
 • افراد از دو روز قبل از انجام آزمایش کولپوسکوپی باید از مصرف داروها و پمادهای واژینال خودداری کنند.
 • افراد از دو روز قبل از انجام آزمایش کولپوسکوپی باید از مصرف تامپون و دوش های واژینال خودداری کنند.
 • خانم ها باید قبل از انجام کولپوسکوپی روده و مثانه خود را خالی کنند تا این روش راحت تر انجام بشود.
نکات مراقبتی قبل از انجام کولپوسکوپی

نکات مراقبتی بعد از انجام کولپوسکوپی

افراد باید بعد از انجام کولپوسکوپی مراقبت هایی را انجام بدهند تا دچار مشکل و عارضه خاصی نشوند. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • خانم هایی که روش کولپوسکوپی را انجام می دهند باید حداقل تا یک هفته از تامپون، کرم های واژینال و دوش واژینال مصرف نکنند.
 • اشخاصی که مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند و علائم آن را دارند باید به حداقل سالی یک بار از آزمایشات پاپ اسمیر و کولپوسکوپی استفاده کنند.
 • اشخاصی که کولپوسکوپی انجام می دهند باید از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات پرهیز کنند.
 • خانم ها تا یک هفته نباید به محل های داغ مانند سونا و جکوزی و مکان های عمومی مانند استخر مراجعه کنند، چرا که احتمال ایجاد عفونت وجود دارد.
 • افراد حداقل تا 2 روز نباید رابطه جنسی داشته باشند.
 • اگر افراد بعد از کولپوسکوپی درد شدید لگن و واژن داشته باشند می توانند از مسکن های مجاز استفاده کنند.
 • اغلب افرادی که از کولپوسکوپی استفاده می کنند تا یک هفته خونریزی و ترشحات تیره رنگ خواهند داشت، به همین علت باید تا دو هفته از نوار بهداشتی و پد استفاده بشود.

کلام آخر

امروزه بیماری های زنانه مختلفی شایع شده اند، یکی از این بیماری ها سرطان دهانه رحم نام دارد. این بیماری از خطرناک ترین بیماری های زنانه است که باید تشخیص و درمان آن سریع باشد. روش های تشخیصی مختلفی برای این بیماری وجود دارد که شامل تست پاپ اسمیر، غربالگری و کولپوسکوپی می باشد. افرادی که قصد انجام هریک از روش های تشخیصی این سرطان را دارند باید به بهترین دکتر زنان در ایران مراجعه و از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین متخصص کولپوسکوپی در پردیس را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا