عمومی

بهترین دکتر داخلی【سال 1403】❤️+ لیست 10تایی

بهترین دکتر داخلی

معرفی بهترین دکتر داخلی + لیست ۱۰ تایی _ متخصص داخلی پزشکی است که مخصوص به بزرگسالان می باشد و در زمینه تشخیص و درمان غیر جراحی انواع بیماری ها فعالیت می کند. اما شاید شما بگویید که فرق آن با پزشک عمومی چیست؟

فرق آن با پزشک عمومی در این است که دکتر داخلی در زمینه درمان بیماری های داخلی مهارت و تجربه بیشتری دارد و آگاهی بیشتری در زمینه انواع بیماری های جدی کسب کرده است تا بتواند تمام سیستم بدنی بررسی کرده و منشا بیماری را تشخیص دهد و خدمات مراقبتی بسیاری برای بیمار تجویز کند.

زمینه هایی که متخصص داخلی می‌تواند به عنوان فوق تخصص فعالیت کند ، شامل رشته نفرولوژی ، گوارش ، روماتولوژی ، قلب و عروق ، خون و سرطان ، غدد درون‌ریز و متابولیسم ، بیماری ریه و گوارش می باشد.زمانی که شما با یک مشکل جدی در سیستم بدنی خود مواجه می شوید و نمی دانید که منشاء اصلی آن به خاطر چیز لازم است که به یک دکتر داخلی مراجعه کنید.

هر کسی در چنین مواقع به دنبال بهترین دکتر داخلی می باشد.ما در این مقاله کار شما را آسان تر کرده و به معرفی ۱۰ تا از بهترین دکتر های داخلی پرداخته ایم تا شما نیز با آنها آشنا شوید.

بهترین دکتر داخلی کیست

بهترین دکتر داخلی فردی است که از شرایط خاصی برخوردار باشد و دارای ویژگی می باشد که این ویژگی ها او را از دیگر دکترهای داخلی متمایز کرده است که در ادامه مقاله به بررسی این ویژگی ها می پردازیم

رابطه دوستانه:

معمولا پزشکان داخلی به عنوان یک پزشک شخصی برای بیماری های خاص فعالیت دارند. و تا زمانی که فرد درمان خود را به طور کامل انجام نده ، رابطه دکتر با بیمار قطع نخواهد شد. پس بهترین دکتر داخلی فردی است که بتواند یک رابطه بلند مدت و صمیمانه ای با بیماران خود برقرار کند.

معروفیت:

در میان متخصص داخلی دکترهایی هستند که از شهرت خاصی برخوردار است. معروفیت آنها به خاطر تشخیص درست نوع بیماری و انتخاب بهترین راه برای درمان می باشد.

بهترین رفتار دکتر داخلی به گونه ای است که اگر در درمان یک بیماری خاص و مزمن تخصص نداشته باشد ، فرد را به متخصصان دیگر معرفی کند.

دارای مدرک فوق تخصص:

متخصص داخلی می تواند برای ادامه تحصیل و داشتن مدرک فوق تخصصی در زیر شاخه های پزشک داخلی فعالیت داشته باشد. در چنین شرایطی برای پزشک حدود یک تا سه سال آموزش اضافه تر قرار داده می شود.اگر بیمار بخواهد برای درمان بیماری خاص به دکتری که در آن زمینه فعالیت دارد مراجعه کند ، انتخاب فرد یک متخصص باید باشد.

زیر شاخه تخصص داخلی شامل:

 • طب نوجوانان
 • بیماری عفونی
 • نفرولوژی
 • انکولوژی
 • ریه
 • روماتولوژی
 • پزشکی ورزشی
 • گوارش
 • متخصص سالمندان
 • هماتولوژی
 • آلرژی و ایمونولوژی
 • قلب و عروق
 • غدد درون ریز

زمینه فعالیت متخصص داخلی

همان طور که گفتیم تخصص داخلی در زمینه انواع بیماری های مربوط به سیستم بدنی می باشد ، فعالیت دارد. اما عمده فعالیت‌های یک متخصص داخلی شامل موارد زیر می باشد:

 • درمان انواع بیماری ها و مشکلات مزمن
 • انجام مراقبت‌های لازم پزشکی به منظور درمان یا جلوگیری از بیماری مشکلات ای آسیب ها و تجویز دارو
 • تجویز و بررسی داروهای غیر وریدی
 • درمان مشکلات داخلی مانند فشار خون بالا ، دیابت ، مشکلات ریه ، مغز ، بیماری قلبی ، کلیه و دستگاه گوارش
 • بررسی نتایج آزمایشگاهی یا تصویر های پزشکی و رادیولوژی
 • ارائه توضیحات لازم و بررسی روش های تشخیصی و درمانی
 • رفع درمان بیماری‌های حاد ، عفونت ها و صدمات قابل درمان
 • انجام مشاوره های لازم برای رژیم های غذایی و فعالیت های مختلف و پیشگیری از بیماری ها و رعایت بهداشت
 • بررسی اطلاعات و تاریخچه پزشکی بیمار و گزارش ها و نگهداری نتایج آنها
 • توانایی ارائه مراقبت های لازم پزشکی در مدت طولانی مانند تشخیص بیماری و درمان غیر جراحی آن
 • مراقبت از وضعیت بیمار و بررسی پیشرفت و عدم پیشرفت بیماری و در صورت نیاز ایجاد تغییرات در درمان
 • ارائه برنامه های بهداشتی و درمانی
 • ایمن سازی بیماری به منظور محافظت از بیمار در برابر بیماری های قابل پیشگیری
 • معرفی بیماران به پزشکان دیگر در صورتی توانایی تشخیص یا درمان بیماری را نداشته باشد.

بیماری های قابل درمان توسط دکتر داخلی

زمانی که با بیماری های مزمن مواجه می شوید ، لازم است به یک متخصص داخلی مراجعه کنید. بهترین دکتر داخلی فردی است که بتواند تمام بیماری گفته شده در ادامه مقاله را درمان کند. این گونه بیماری های شامل :

ویروسی شدن دستگاه تنفسی

دکتر داخلی توانایی تشخیص  و درمان عفونت ایجاد شده در ناحیه های گوش ، بینی ، سینوس ها و گلو یا به طور کل دستگاه تنفسی خواهد داشت. معمولاً این مشکل بر اثر ویروس های وارد شده در دستگاه تنفسی ایجاد می شود و نشانه های وجود این بیماری با توجه به سیستم که تحت تأثیر قرار گرفته است ، متفاوت می باشد. درمان هر کدام از این نواحی با یکدیگر فرق دارد. معمولاً برای درمان این مشکل آنتی بیوتیک تجویز می شود.

قند خون بالا

دیابت یا قند خون بالا یکی از بیماری هایی است که می توان توسط متخصص داخلی درمان شود. این بیماری زمانی وجود می‌آید که میزان انسولین خون بسیار پایین باشد و یا مقاومتی در برابر آن ایجاد شده است. تنظیم سطح قند خون با یک تزریق هورمون به نام انسولین ایجاد می شود

. با توجه به سطح بیماری دیابت درمان آن ممکن است با تزریق انسولین  به صورت روزانه یا با مصرف دارو انجام شود.موارد دیگری مانند کم کردن اضافه وزن ، ورزش و تغییرات برنامه غذایی برای درمان دیابت تاثیر مستقیم می گذارد.

کمبود انرژی کافی

گاهی اوقات احساس خستگی بیش از حد و نداشتن انرژی کافی در طول روز به خاطر وجود بیماری هایی مانند کم خونی ، غده تیروئید ضعیف ، افسردگی و یا مشکلاتی در برنامه خواب وجود داشته باشد. چرا که خستگی با بیماری های دیگر همراه است.

حتی در برخی مواقع ممکن است بخاطر بیماری های بسیار جدی مانند دیابت یا نارسایی احتقانی قلب ایجاد شود. بهترین دکتر داخلی فردی است که قبل از هر کار برای درمان این مشکل ، آزمایش خون و معاینات پزشکی برای فرد انجام دهد و سابقه پزشکی او را بررسی کنند تا بتواند تا علت خستگی را در یابد.

ضعیف بودن غده تیروئید

کار غده تیروئید تنظیم انرژی لازم برای بدن است که این انرژی  از طریق هورمون های تیروئید دریافت می شود. زمانی که تیروئید ضعیف شود یا کم کار باشد انرژی کافی برای بدن تولید نشده  و متابولیسم بدن کاهش می یابد.برای آگاهی است که کم کار تیروئید لازم است یک آزمایش خون ساده انجام دهید.

درمان این مشکل با مصرف دارو انجام خواهد شد و هورمون ها به حد تعادل می رسند.علائم کم کاری تیروئید شامل خستگی بیش از حد ، خشک بودن پوست و مو ، درمان ناتوانی بدن برای گرم شدن و افزایش وزن می باشد‌.

 بیماری مفصلی

آرتروز یک نوع بیماری مفصلی است که معمولاً در بافت بین استخوان ها و غضروف ایجاد می شود. غضروف سالم بین مفصل و تحت تأثیر قرار می گیرد و باعث می شود که استخوان ها بر روی یکدیگر دچار لغزش شوند در چه مواقعی ممکن است بیمار دچار شکستگی در بین غضروف ها شده علائم این بیماری شامل درد تورم و ناتوانی یا از دست دادن ناحیه دچار مشکل شود.

برای پیشگیری و درمان این موضوع و کم شدن ناراحتی و درد در مفصل ها توصیه می شود که استراحت داشته باشید و به طور مرتب ورزش کنید و در صورت داشتن افزایش وزن ، وزن خود را کاهش داده و مصرف داروها را فراموش نکنید.

در صورت احساس درد شدید در ناحیه قفسه سینه حتما به دکتر داخلی مراجعه کنید

در صورت احساس شدید در ناحیه قفسه سینه به خصوص در ناحیه بازوی چپ و داشتن حالت تهوع و تنگی نفس شدید حتما به یک دکتر داخلی مراجعه کنید. چرا این علائم ممکن است نشانه‌ای از یک حمله قلبی باشد.  دلیل درد قفسه سینه شامل مواردی مانند آسم ، آنژین ، بیماری کیسه صفرا ، گاستریت ، برونشیت ، فتق هیاتال می باشد. بهترین دکتر داخلی کسی است که بتواند با مشخص کردن منبع ناحیه درد قفسه سینه و تجویز بهترین دارو و روش درمان آن به کاهش درد و رفع مشکل کمک کنند.

درمان آسم با بهترین دکتر داخلی

آسم جز بیماری مزمن راه های هوای می باشد. فردی که دارای بیماری آسم می باشد  راه های هوایی آن دچار اختلال شده و نسبت به مواردی حساس و ملتهب می شود. در صورت ایجاد آلرژی به خاطر وجود آسم ، راه‌های هوایی تنگ تر شده و هوای کمتری به ریه ها می رسد. در چنین مواقعی فرد در هنگام تنفس با مشکلاتی مانند خس خس سینه ، تنگی قفسه سینه مواجه می شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان بیشتر در بین خانم ها اتفاق می افتد و بخاطر کاهش تراکم استخوان پوکی استخوان شکل می گیرد. افرادی که دچار پوکی استخوان هستند ، احتمال شکستگی استخوان ها بالا می رود.این مشکل علائم خاصی ندارد. ولی انجام آزمایش های لازم و بررسی چگالی استخوان از وجود آن باخبر شد.به طور کلی درمان قطعی برای پوکی استخوان وجود ندارد. اما می توان با مصرف دارو از تحلیل بیش از حد استخوان ها جلوگیری کرده و احتمال شکستگی را کاهش داد.

کلام آخر

اهمیت دکتر داخلی زمان مشخص می شود که شما نمی دانید منشا بیماری تان از کجاست و مشکل تان به چه دلیلی است. چراکه دکتر داخلی مهارت زیادی در تشخیص و درمان بیماری دارد.در کلام آخر باید بگوییم که دکتر های نام برده شده در این مقاله صرفا جهت معرفی بوده و در صورت انتخاب هر کدام از آنها لازم است اطلاعات بیشتری به دست آورید.

ممنوع کتاب پایان مقاله با ما همراه بودید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا