نبض بازار

دستگاه تست قند خون【سال1403】❤️

بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله ارثی بودن و یا مادر زادی به بیماری قند خون یا دیابت مبتلا هستند که این افراد احتیاج به مراقبت های لازم دارند. در ادامه این مقاله شما را با بیماری قند خون یا دیابت ، و دستگاه قند خون آشنا خواهیم کرد.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e0511fee-62bc-427e-a681-16f3c865315a” ]

دیابت یا قند خون چیست؟

بدن تمامی انسان ها به طور خودکار ماده ای به نام انسولین تولید می کنند که در برخی مواقع در برخی افراد انسولین به طور مناسبی کار نمی کند و باعث به وجود آمدن دیابت یا قند خون می شود. شاید این مورد برای شما سوال باشد که انسولین چیست و چگونه به وجود می آید؟ انسولین هورمونی است که مود غذایی قندی و نشاسته و دیگر مواد موجود در بدن را به انرژی تبدیل می کند.

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بیشترین عامل ابتلا به دیابت یا فشار خون ، عوامل محیطی مانند چاقی و بی تحرکی و مساعد ژنتیکی هستند. معمولا قند خون یا دیابت چند نوع دارد که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • دیابت نوع یک : در این دسته از بیماری ، تولید انسولین در بدن به طور کامل قطع می شود و قند موجود در بدن نمی تواند وارد سلول ها شود و انرژی بدن را تامین کند به همین دلیل قند خون افزایش پیدا می کند.
 • دیابت نوع دو : در این دسته از بیماری ، بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود به همین دلیل در این حالت انسولین ترشح شده تاثیری بر روی جذب قند خون ندارد و میزان ترشح آن به اندازه کافی صورت نمیگیرد.
 • دیابت در بارداری : حدود 4 درصد از تمامی خانم ها در طول زمان بارداری به بیماری دیابت یا مبتلا می شوند.

دیابت از نظر بسیاری از افراد بیماری نگران کننده ای نیست . این یک باور اشتباه است چرا که اگر نتوان بیماری دیابت را کنترل کرد منجر به بیماری ها و اتفاق های جبران ناپذیر می شود به همین دلیل بیماری دیابت را می توان بر پنج پایه کنترل کرد که شامل :

 • آموزش
 • تغذیه
 • ورزش
 • دارو ها
 • اندازه گیری شخصی با دستگاه تست قند خون

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e0511fee-62bc-427e-a681-16f3c865315a” ]

دیابت یا قند خون چیست؟

قند خون پنهان چیست؟

آزمایش قند خون معمولا به دو صورت ناشتا (FBS)  یا به صورت قند خون دو ساعته ( OGTT ) انجام می شود که با انجام این دو آزمایش می تواند تعیین کننده دیابت پنهان یا دیابت کامل است . هنگامی که آزمایش ناشتا برای تعیین قند خون را انجام می دهید اگر قند خون شما بین عدد 100 تا 125 باشد نشانگر دیبات پنهان است اما اگر عدد قند خون شمت از 126 شروع شود این علائم بیانگر دیابت کامل است.

اما زمانی که آزمایش قند خون دوساعته انجام می دهید ابتدا به دصورت ناشتا و بعد از دو ساعت باید نوشیدنی شامل 75 گرم پودر گلوکز را بنوشید و سپس قند خون شما اندازه گیری شود. به همین دلیل اگر نتیجه آزمایش شما عزیزان عددی بین 140 الی 199 باشد این امر بیانگر این است که شما دیابت پنهان دارید و اگر عدد بیشتر از 200 باشد مبتلا بودن شما به دیابت را نشان می دهد. علاوه بر تمامی این ها بهتر است که تمامی اعضای خانواده قند خونشان را کنترل کنند .

شاید برای شما سوال باشد که چگونه بتوانیم از تست قند خون خود سلامت خود را حدس بزنیم که در ادامه این مقاله آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • قند خون افراد کمتر از شش سال ، قبل از غذا باید بین 100 الی 180 باشد و اما هنگام خواب باید بین 110 الی 200 باشد.
 • قند خون افراد بین 6 تا 12 سال ، قبل از غذا باید بین 90 الی 180 باشد و اما هنگام خواب باید بین 100 الی 180 باشد.
 • قند خون افراد بین 13 تا 18 سال ، قبل از غذا باید بین 80 الی 130 باشد و اما هنگام خواب باید بین 80 الی 150 باشد.
 • قند خون افراد بالای 18 سال ، قبل از غذا باید بین 80 تا 130 باشد و اما هنگام خوابیدن باید بین 80 الی 150 باشد.

علائم دیابت چیست؟

دیابت برخی علائم های مهم و یا سطحی دارد که باید به طور کامل هر یک از آنها را بشناسیم تا در هنگام مواجه شدن با آنها بدانیم که باید چه کار کنیم. برخی از این علائم ها را می توان شامل :

 • تکرر ادرار
 • گرسنگی شدید
 • افزایش اشتها
 • مشکلات پوستی
 • تشنگی بیش از حد
 • کاهش وزن ناخواسته
 • تهوع و استفراغ
 • تاری دید
 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • زخم هایی که دیر بهبود می یابند
 • عفونت های مکرر
 • بی حسی در پا ها
 • سوزن سوزن شدن دست و پا ها
 • وجود کتون در ادرار

علائم دیابت چیست؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e0511fee-62bc-427e-a681-16f3c865315a” ]

دلایل بروز دیابت

همانطور که تمامی ما می دانیم دیابت علائم و دلایلی دارد که طبق گفته های بالا تمامی علائم دیابت را شناختیم . حالا با هم قصد داریم که تمامی دلایل به وجود آمدن قند خون را با هم بشناسیم.

سابقه‌ خانوادگی : اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما دارای دیابت نوع ۲ باشد خطر ابتلا به آن نیز در شما بسیار است.

نژاد : اگر چه علت آن معلوم نیست اما مردم نژاد های خاص ( از جمله سیاه پوست ، اسپانیایی ، سرخ پوستان آمریکایی و آسیایی آمریکایی ) در معرض خطر بیشتری هستند.

عدم فعالیت : هر چه فعالیت شما کمتر باشد خطر ابتلا به دیابت در شما افزایش پیدا می کند. فعالیت بدنی به شما کمک می ‌کند تا وزن خود را کنترل کنید ، از گلوکز به عنوان انرژی استفاده می ‌کند و سلول‌ های شما را نسبت به انسولین حساس می ‌کند.

سابقه ابتلا به دیابت بارداری : اگر هنگام بارداری مبتلا به دیابت شده اید ، احتمال ابتلا به مرحله پیش دیابتی و دیابت نوع ۲ در شما افزایش می ‌یابد. همچنین اگر کودکی با وزن بیش از ۴ کیلوگرم دارید ، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستید.

افزایش سن : با افزایش سن خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز افزایش پیدا می کند. ممکن است به این دلیل باشد که با افزایش سن تمایل فرد به فعالیت و ورزش کمتر شده ، توده عضلانی کم شده و افزایش وزن رخ می ‌دهد. با این حال دیابت نوع ۲ نیز در میان کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان جوان نیز در حال افزایش است.

فشار خون بالا : فشار خون بالای ۱۴۰/۹۰ میلی‌ متر جیوه (mmHg) با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد.

دستگاه تست قند خون چیست؟

 دستگاه کار آمد تست قند خون گلوکومتر نام دارد که به راحتی می توان با این دستگاه میزان قند خون را اندازه گیری کرد. هنگام خرید دستگاه تست قند خون فروشنده ، همراه دستگاه تست قند خون یک وسیله شبیه به خودکار و تعدادی سوزن و نوار های کاغذی مخصوصی را به شما می‌ دهد. یکی از سوزن‌ ها را داخل این وسیله که شبیه به خودکار است قرار دهید و سپس یکی از انگشت ‌های خود را با آن سوراخ کرده و یک قطره خون روی نوار کاغذی که قبلاً داخل دستگاه قرار داده‌ اید بچکانید.

دستگاه میزان قند خون شما را تعیین کرده و به شما نشان می ‌دهد. این نکته را از یاد نبرید که بعد از انجام هر تست شما باید نوار و سوزن داخل خودکار را دور بندازید و تعویض کنید. معمولا اندازه گیری تست قند خون با دو روش فتومتری و یا الکتروشیمیایی انجام می شود که الکتروشیمیایی گلوکز طی واکنش آنزیمی اکسید می شود که الکترون تولید کند. تعداد الکترون هایی که به دام می افتد ، با مقدار گلوکز نمونه متناسب است. گلوکز بیشتر الکترون بیشتر و گلوکز کمتر الکترون کمتر تولید می کند اما در روش بعدی که فتومتری دستگاهی است که به یک منبع نور در داخل دستگاه نیاز دارند.

در واقع  نور منعکس شده اندازه گیری می شود. در این روش گلوکز طی واکنش آنزیمی ، یک ماده رنگی تولید می کند. نور با طول موج مشخص به نوار تست قند خون می رسد و ماده رنگی تولید شده نور را جذب می کند. مقدار ماده رنگی تولید شده با مقدار گلوکز نمونه متناسب است. گلوکز بیشتر در نمونه رنگ بیشتر تولید می کند و نوار نور بیشتری را جذب و بنابر این نور کمتری را منعکس می کند و تشخیص میدهد که میزان قند خون شما چه اندازه است. علاوه بر تمامی این ها بهتر است که یک دستگاه تست قند خون مناسب ویژگی ها منحصر به فردی داشته باشد که این ویژگی ها را با هم شناسایی می کنیم.

 • کد گزاری غیر دستی
 • سیستم کنترل حجم خون
 • میزان خون مورد نیاز
 • اندازه گیری از نقاط دیگر
 • حافظه و نمایش میانگین
 • سرعت اندازه گیری
 • گارانتی خدمات
 • اصالت دستگاه

دستگاه تست قند خون چیست؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/e0511fee-62bc-427e-a681-16f3c865315a” ]

زمانی که قصد دارید دستگاه تست قند خون خریداری کنید باید نکاتی را رعایت کنید که این نکات را می توان به راحتی انجام داد. قبل از اینکه انگشت خود را با سوزن مخصوص سوراخ کنید ، حتما دست‌ های خود را به خوبی بشویید. زیرا اگر مقداری غذا یا قند رو انگشتتان مانده باشد ، روی نتیجه ‌ای که دستگاه به شما نشان می ‌دهد تأثیر می ‌گذارد و ممکن است قند خون شما را خیلی بیشتر از مقدار واقعی نشان دهد.

پس از استفاده از دستگاه ، نوار های کاغذی استفاده شده و سوزن مورد استفاده را دور بیندازید. نوک انگشتان شما دارای عصب‌ های زیادی هستند و همین موضوع باعث درد هنگام نمونه ‌گیری می ‌شود. برای کاهش درد نمونه گیری، این کار را از کنار انگشتان انجام دهید و هر بار جای نمونه گیری را به صورت چرخشی تغییر دهید.

صبر کنید تا قطره خون خودش روی نوار کاغذی قرار گیرد انگشت خود را فشار ندهید. حواستتان به تاریخ انقضاء نوار های کاغذی مخصوص باشد. نوار های کاغذی به رطوبت حساس هستند. این نوار ها را داخل ظرف مخصوص خود نگه دارید و هنگام برداشتن آنها حواستان باشد که دست ‌های‌ شما باید کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشند. همچنین بعد از برداشتن نوار مورد نیاز درب ظرف آنها را ببندید.

قطره خونی که روی نوار کاغذی مخصوص می ‌چکانید نباید خیلی زیاد باشد. زیرا در صورت زیاد بودن مقدار خون ، دستگاه نتیجه اشتباه را به شما نشان می‌ دهد. یک قطره کوچک به اندازه‌ ای که دستگاه بتواند قند خون شما را تعیین کند کافی است. اگر دستگاه گلوکومتر شما کثیف باشد ممکن است میزان قند خون شما را به درستی نشان ندهد.
زمانی که می‌ خواهید نواری را داخل دستگاه قرار دهید به هیچ عنوان آن را خم نکنید.زمانی که نوار کاغذی را داخل دستگاه قرار دادید پس از مشاهده علامت قطره خون روی صفحه نمایش می‌ توانید قطره خون خود را روی نوار بچکانید. در کنار تمامی این ها بهتر است بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند به طور منظم ، قند خون خود را کنترل کنند. این کار با استفاده از دستگاه‌ های گلوکومتر بسیار راحت ‌تر شده است. با استفاده از این دستگاه‌ ها ، خیلی راحت می‌ توانید در خانه میزان قند خون خود را کنترل کنید و در صورت بالا بودن آن حتما به پزشک مراجعه کنید.
افرادی که به دیابت مبتلا نیستند بهتر است از این دستگاه ‌ها استفاده کنند. هر کدام از ما ممکن است در آینده به دیابت مبتلا شویم و اگر خیلی زود آن را تشخیص دهیم بهتر می ‌توانیم بیماری خود را کنترل کنیم. اگر فردی که دیابت ندارد ، دو یا سه مرتبه میزان قند خونش بالاتر از 126 باشد باید به پزشک مراجعه کند. این دستگاه ‌ها از اهمیت بالایی برخور دارند و وجودشان در هر خانه‌ای لازم است. در این مقاله ما شما را با دیابت و دستگاه تست قند خون آشنا کرده ایم. امیدوارم مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم ، اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.
5/5 - (2 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا