عمومی

مضرات بوتاکس【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره مضرات بوتاکس در اختیارتان قرار دهیم. امروزه بوتاکس طرفداران زیادی در دنیا دارد و افراد می توانند با تزریق بوتاکس چین و چروک صورت خود را از بین ببرند و چهره ای شاداب تر و جذاب تر را به همراه داشته باشند، اما می توان گفت که بوتاکس در کنار فوایدی که دارد مضراتی را نیز به همراه دارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم.

تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد

در این مقاله سعی کردیم به عوارض و مضرات بوتاکس بپردازیم تا به این نتیجه برسیم که آیا مضرات بوتاکس خطرناک است یا نه؟ تزریق بوتاکس امروزه به عنوان یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در مقایسه با روش های دیگر جوان سازی پوست می باشد که مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

سال های بسیاری است که خانم ها و آقایان برای رسیدن به پوستی جوان تر و شاداب تر و برای از بین بردن چین و چروک های پوست خود ، تزریق بوتاکس را انتخاب می کنند. اما مانند هر عمل زیبایی ، دارای مضرات و عوارضی است که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

عوارض و مضراتی که بعد از انجام بوتاکس رخ می دهد به شرح زیر است:

 • درد
 • تورم
 • قرمزی
 • دردناک بودن در لمس
 • سردرد
 • بی حسی
 • کبودی

عوارض گفته شده در بالا موقتی است و با کمی صبر و حوصله برای چند روز بر طرف خواهد شد و با رعایت مراقبت های بعد تزریق بوتاکس می توانید در روند بهبود آنها تسریع ببخشید.

تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟ بوتاکس یکی از بهترین  روش های موثر برای زیباسازی پوست صورت می باشد. این روش علاوه بر جوان سازی و رفع چین و چروک های پوست ، خاصیت درمانی نیز به همراه دارد. برخی از افراد که با مشکل عرق بیش از حد در ناحیه زیر بغل و کف دست روبرو هستند می توانند از بوتاکس برای رفع مشکل خود استفاده کنند، چرا که با تزریق بوتاکس ، باکتری خاصی وارد ماهیچه های صورت می شود و باعث از کار افتادن ماهیچه ها می شود و ترشحات ناحیه تزریق شده به کلی بر طرف می شود.

مضرات خطرناک بوتاکس

مضرات بوتاکس ، بوتاکس زمانی خطرناک می شود که توصیه های مهم  آن را جدی نگیریم. پس اگر قصد انجام این عمل زیبایی را دارید ، سعی کنید به یک متخصص حرفه ای مراجعه کنید تا تمام شرایط قبل از بوتاکس را بررسی کند و نکات مهم را برای شما بیان کند  و با به حداقل رساندن مضرات برای بوتاکس آماده شوید.

اما اگر بعد از بوتاکس با علائم گفته شده در زیر روبرو شدید ، به پزشک مراجعه کنید.

 • دچار افتادگی پلک
 • مشکلات بینایی
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات تنفسی
 • اختلال در بلعیدن
 • دچار ظاهر غیر طبیعی صورت

ایجاد عفونت: توصیه می شود اگر قصد تزریق بوتاکس را دارید به محیط های درمانی مراجعه کنید، که بهداشت را رعایت کرده باشند و توصیه می شود به بهترین و با تجربه ترین پزشک برای تزریق بوتاکس مراجعه کنید تا دچار هیچ گونه عارضه ای هم چون عفونت نشوید. تا کنون در محیط هایی که بهداشت را به خوبی رعایت می کنند و توسط پزشک متخصص تزریق انجام می شود هیچ گونه عفونتی گزارش نشده است، به این دلیل که در این گونه محیط ها محلول های بوتاکس را در دمای چهار درجه نگهداری می کنند و باعث می شود افراد دچار هیچ گونه عفونتی نشوند.

درد: به طور معمول تزریق بوتاکس درد بسیار زیادی را به همراه ندارد اما نکته قابل اهمیت این است که تزریق بوتاکس به تحمل افراد بستگی دارد و برخی از افراد نیاز دارند با مشورت پزشک قبل از تزریق از دارو استفاده کنند، اما برخی از افراد به راحتی می توانند درد را تحمل کنند و دچار هیچ گونه مشکلی نمی شوند. برخی از پزشکان که تزریق بوتاکس را انجام می دهند توصیه می کنند که قبل از تزریق بوتاکس از کرم های بی حسی استفاده کنند تا دچار هیچ گونه مشکلی نشوند و به راحتی بتوانند درد ناشی از تزریق بوتاکس را تحمل کنند.

کبودی: بعد از این که افراد جراحی انجام می دهند پوست دچار قرمزی و کبودی می شود که واکنش طبیعی بدن می باشد و با گذشت زمان و حدودا چند ساعتی این کبودی ها از بین می روند. کبودی هایی که در پوست صورت به وجود می آید به طور معمول بعد از چند ساعت کبودی ها از بین می روند. نکته قابل ذکر این می باشد که قرمزی و تورم ایجاد شده در پوست صورت به میزان ضخامت سوزن بستگی دارد و زمانی که افراد برای تزریق بوتاکس از سوزن هایی که کیفیت بالا دارند استفاده کنند کبودی کم تری را تجربه می کنند. به طور معمول دلایل به وجود آمدن کبودی سوراخ شدن عروق خونی می باشد و به این دلیل که عروق خونی شناسایی نشده است، کبودی رخ می دهد و برای این که دچار این گونه عارضه ها نشوید باید به بهترین متخصص پوست و مو مراجعه کنید، زیرا پزشکان متخصص به آناتومی صورت آشنایی کامل دارند.

حالت تهوع و سردرد: یکی از شایع ترین عوارض تزریق بوتاکس حالت تهوع و سر درد می باشد، که اغلب بیشتر افراد دچار این عارضه می شوند و بعد از گذشت چند روز کاملا از بین می رود.

مضرات خطرناک بوتاکس

کسانی که تزریق بوتاکس برای سلامتی شان مضرر است

آیا همه می توانند بوتاکس انجام دهند؟ این سوالی است که همیشه در زمینه بوتاکس مطرح می شود. کسانی که نمی توانند تزریق بوتاکس انجام دهند و انجام بوتاکس برای سلامتی آنها مضر می باشد به شرح زیر است:

 • بانوان باردار و شیرده
 • افرادی که عفونت خاصی در بدنشان وجود دارد.
 • ضعف سیستم امنیتی
 • افرادی که یک هفته قبل از بوتاکس آمینو گلیکوزید مصرف کردند.
 • افرادی مجبورند داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفاین مصرف کنند.
 • وجود بیماری های عصبی عضلانی مانند سندروم ایتون لامبرت

چرا بانوان باردار و شیرده نمی توانند بوتاکس تزریق کنند

درمان بوتاکس به وسیله تولید نوعی سم انجام می شود. در خانم های باردار و شیرده وجود این سم خطرناک است و امکان آسیب رساندن این سم به جنین بسیار زیاد است. زمانی که بعد از تزریق بوتاکس ، بدن فرد حساسیت از خود نشان می دهد این به این معناست که آنتی ژن سم به وسیله مویرگ های خونی حرکت کرده است. این واقعه در خانم های باردار به جنین آسیب می رساند و باعث ایجاد مشکلات مختلفی می شود.

نکات قبل از بوتاکس

 • قبل از تزریق از مصرف داروهایی مانند مسکن ، حساسیت زا ، ضد التهاب اجتناب کنید.
 • قبل از بوتاکس به مدت دو هفته از مصرف داروهایی که خون را رقیق می کنند ، پرهیز کنید. مانند آسپرین ها.
 • دقت داشته باشد که دکتر مربوطه داروهایی که برای شما مشکل ایجاد کند را بازگو کنید. چرا که در صورت نداشتن اطلاع از این موضوع، احتمال بروز عوارضی مانند تورم و کبودی بیش از حد وجود دارد.
 • در مورد مصرف دارو با دکتر خود مشورت کنید .
 • اگر باردار هستید نمی توانید بوتاکس کنید. پس باید برای مدتی آن را به عقب بی اندازید.

نکات قبل از بوتاکس

نکات بعد از بوتاکس

 • بعد از آن که تزریق بوتاکس را انجام دادید ، به مدت یک ساعت از خم شدن پرهیز کنید و از انجام فعالیت های سنگین خود داری کنید.
 • مکان های که تزریق انجام شده را هرگز ماساژ ندهید.
 • برای نتیجه بهتر و جلوگیری از حرکت مواد تزریقی به ناحیه دیگر ، از دراز کشیدن اجتناب کنید.
 • برای کاهش تورم در ناحیه تزریق شده از کمپرس یخ استفاده کنید.

آیا بوتاکس درد دارد

مضرات بوتاکس ، اسم تزریق که به گوش می رسد بیشتر افراد فکر می کنند درمان بوتاکس برای جوان سازی صورت با درد همراه است. اما اصلا این طور نیست. اما اگر جز دسته افرادی هستید که میزان تحمل دردتان پایین است می توانید از پماد لیدوکائین با مشوت پزشک متخصص استفاده نمایید.

در چه صورتی بوتاکس ناموفق خواهد بود

در صورت وجود علائم زیر به این نتیجه می رسیم که درمان بوتاکس ناموفق بوده است:

 • در صورتی که صورت شما حالت طبیعی ندارد. مانند صورت شما تقریبا حرکت نکند ، در زمانی که لبخند می زنید پوست اطراف چشم ، چین نخورد یا زمانی که نوشیدن مایعات با نی برای شما بسیار سخت است.
 • یک سوم ناحیه بالا صورت ، یک سوم ناحیه پایین صورت و یک سوم ناحیه وسط صورت با دو سوم دیگر هم خوانی و حالت طبیعی نداشته باشد.
 • ناحیه بین دو ابرو دچار افتادگی شده و حالت اخمو بودن را به صورت شما داده باشد.
 • قسمت انتهایی ابرو بیشتر از حد معمول به سمت بالا رفته و حالت صورت شما را متعجب کرده باشد.
 • گوشه های خط لبخند دچار انحنای بیش از حد شده و موجب می شود که گوشه های لب با یکدیگر هماهنگ نباشند.

در چه صورتی بوتاکس ناموفق خواهد بود

انواع برندهای بوتاکس

دسپورت: این برند از بوتاکس ساخت کشور انگلستان می باشد و  از سم یوتولینیوم نوع A گرفته شده است و باعث شل شدگی عضلات می شود و می توان از این نوع برند بوتاکس برای درمان و هم برای زیبایی استفاده کرد. می توان گفت که امروز این برند جزء یکی از محبوب ترین انواع بوتاکس می باشد و بیشتر از این برند در کشور انگلستان استفاده می شود. از این نوع برند بوتاکس می توان برای از بین بردن موقتی چین و چروک که بالا رفتن سن بیشتر می شود استفاده کرد. با توجه به تحقیقات و آزمایش های انجام شده می توان گفت که این برند نقش بسیار مهمی در از بین بردن خطوط پیشانی دارد. تغییراتی که بعد از این انجام بوتاکس دیسپورت ایجاد می شود به طور معمول سه یا چهار ماه ماندگاری دارد.

مصپورت: این نوع برند بوتاکس جزء یکی از بهترین های بوتاکس می باشد که دارای تاییدیه از سازمان سلامت و دارو می باشد و  در کشور ایران ساخته شده است و می تواند با نمونه های خارجی رقابت کند. از این برند بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین و چروک بین ابروها استفاده می شود و تاثیر بسزایی در از بین بردن چین و چروک دارد. این نوع برند بوتاکس علاوه بر هزینه کمتری که به همراه دارد عوارض کم تری نیز دارد به همین دلیل می توان گفت که این برند در کشور های خارجی نیز طرفداران خود را دارد.

نورونوکس: این نوع برند از بوتاکس از سم یوتولینیوم نوع A گرفته شده است. این برند از بوتاکس به دلیل کارایی، ایمنی و قیمت مناسب جزء یکی از پر طرفدارترین برندهای بوتاکس می باشد و اثرات درمانی استفاده از این برند سه تا چهار ماه در صورت افراد باقی می ماند.

درماتوکس: این برند جزء یکی از جدیدترین انواع بوتاکس می باشد و از این نوع برند بوتاکس می توان برای از بین بردن خطوط، منافذ باز پوست و … استفاده کرد . استفاده از این برند باعث می شود که عضله ضعیف و غیر فعال شود. برای تزریق این نوع بوتاکس از سوزن های بسیار ریز استفاده می شود و تاثیرات آن حدودا ده روز دیگر بعد از تزریق قابل مشاهده می باشد. میزان ماندگاری این نوع بوتاکس به عواملی مختلفی بستگی دارد و به طور معمول سه تا 9 ماه بر روی پوست صورت باقی می ماند.

کنیتوکس: این نوع برند از بوتاکس ساخت کشور چین می باشد و جزء یکی از بهترین انواع بوتاکس می باشد و با استفاده از این برند بوتاکس می توان چین و چروک صورت را از بین برد. استفاده از این نوع بوتاکس نتایج خوبی را به همراه دارد و می توان حدودا سه روز بعد از این که تزریق را انجام دادید نتایج آن را بر روی صورت خود مشاهده کنید. هم چنین می توان گفت که ماندگاری این نوع از برند بوتاکس حدودا سه الی پنج ماه می باشد.

زئومین: زئومین یکی از انواع بوتاکس در جهان می باشد. استفاده از این برند از بوتاکس باعث می شود تا خطوط پیشانی و … از بین برود.  استفاده از این برند باعث جلوگیری از انتقال پیام های عصبی می شود و عضله ها به صورت ثابت باقی می مانند. این نوع برند را در دمای پایین نگهداری نمی کنند و به همین دلیلی بیشتر افراد و پزشکان استفاده از این برند را ترجیح می دهند. یک هفته بعد از این که تزریق این نوع بوتاکس را انجام دادید می توانید تغییرات آن را بر روی صورت خود مشاهده کنید و اثرات آن 3 تا 6 ماه ماندگار است.

بوتاکس: نام یکی از شرکت هایی که مایع مورد نیاز سم یوتولونیم را تولید کرده می باشد و به دلیل شهرتی که این برند پیدا کرده است این عمل زیبایی را بوتاکس می گویند. استفاده از این برند باعث می شود که چین و چروک صورت به صورت موقت از بین بروند.

آزالو: از این نوع برند بوتاکس به صورت موضعی استفاده می شود و توسط شرکت گالدرما ساخته شده است. میزان ماندگاری این برند  به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما به طور معمول می توان گفت که این برند حدودا 4 تا 5 ماه ماندگاری دارد و نسبتا عوارض کم تری را به همراه دارد.

نکات منفی بوتاکس صورت

سنگین شدن ناحیه پیشانی: در صورتی که در ناحیه پیشانی بیش از اندازه تزریق انجام شود باعث می شود که افراد در ناحیه پیشانی احساس سنگینی کنند و امکان دارد که در برخی از مواقع سنگینی و افتادگی به حدی باشد که افراد نمی توانند چشم خود را کامل باز کنند.

صورت سرد و بی احساس: در برخی از مواقع به این دلیل که افراد تزریق بیش از اندازه و نادرست انجام داده اند، صورتی بی روح و سرد خواهند داشت. به طور معمول بوتاکس طولانی نمی باشد و موقت می باشد و افراد باید صبور باشند تا بعد از چند ماه به حالت قبلی خود بازگردند.

نکات منفی بوتاکس صورت

تفاوت بوتاکس و ژل

عوامل مختلفی  باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شود و باعث می شود که افراد به فکر روش های مختلفی برای از بین بردن این چین و چروک ها باشند که می توان گفت که تزریق بوتاکس و تزریق ژل از آن روش ها می باشد. بوتاکس از سم یوتولینیوم تشکیل شده است  و باعث می شود که سیگنال های عصبی مسدود شوند و عضلات به صورت موقت دچار فلج شدگی شوند. ژل هایی که تزریق می شوند یک ماده تجزیه پذیر در بدن افراد می باشد و این ماده با اسید هیالورونیک مخلوط می شود و باعث می شود که به حجم اولیه برگردد.

تفاوت بوتاکس و ژل در ناحیه درمان:

تزریق بوتاکس و تزریق ژل از نظر کاربرد تفاوت های بسیاری با یک دیگر دارند. از بوتاکس هم برای زیبایی و هم برای درمان استفاده می شود اما از ژل فقط برای زیبایی استفاده می شود. تزریق ژل در نواحی هم چون زیر چشم، لب، بینی فرم دهی و …. کاربرد دارد و بوتاکس در نواحی  متانند وسط ایرو، برداشتن خط اخم، زیر بغل، دست و پا کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت بوتاکس و ژل در تزریق آن ها:

به طور معمول تفاوت زیادی بین تزریق ژل و بوتاکس وجود ندارد و قبل از تزریق ناحیه ای که قصد تزریق را دارند با استفاده از کرم های بی حسی، بی حس می کنند  و با استفاده از سوزن های با ضخامت کم و ظریف  مواد موردنظر را به ناحیه مورد نظر تزریق می کنند و به طور معمول تزریق ژل بین نیم تا یک ساعت طول می کشد  و تزریق بوتاکس به زمان کمتری نیاز دارد و بیشتر از نیم ساعت زمان نمی برد. بعد از این که تزریق انجام شد در ناحیه پوست صورت، افراد دچار کبودی و قرمزی می شوند که نیاز به مراقبت دارد و توصیه می شود نکات مراقبتی را به خوبی رعایت کنید.

کلام آخر

اگر تصمیم دارید که درمان بوتاکس را شروع کنید با دقت و محافظه کارانه جلو بروید. ابتدا تزریق بوتاکس را در نواحی خطوط ابرو و یا اطراف چشم انجام دهید و در صورت رضایت و رسیدن به نتیجه دلخواه ، درمان را ادامه دهید. زمانی که هنوز از کار دکتر خود اطمینان کافی نداشتید ، بوتاکس را برای رفع چین و چروک ناحیه پیشانی انجام ندهید. چرا که  تزریق بوتاکس در پیشانی نیاز به دقت فراوانی دارد. هم چنین به این نکته دقت کافی داشته باشید که مواد مورد استفاده برای درمان بوتاکس دارای تاییدیه بهداشتی هستند. پس حتما بعد از دستیابی به اطمینان کافی نسبت به دکتر ، بوتاکس کنید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا