عمومی

نکات مراقبتی بعد از زایمان طبیعی【سال1403】❤️

بارداری و زایمان دوران بسیار سختی برای مادران باردار می باشد ولی این دوران برای آن ها بسیار شیرین است و دارای حساسیت بالایی می باشد. زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود. زایمان طبیعی بهتر و کمی خطرناک تر از زایمان سزارین است. همچنین زایمان طبیعی دارای نکات مراقبتی بعد از زایمان می باشد که باید آن ها را به خوبی رعایت نمایید تا بتوانید هر چه سریع تر بهبود یابید. ما در این مقاله نکات مراقبتی بعد از زایمان طبیعی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود. روند زایمان طبیعی را می توان به سه مرحله تقسیم کرد. در مرحله اول کم کم دردهای مادر شروع می شود تا زمانی که دهانه رحم به صورت کامل باز شود ادامه پیدا می کند. مرحله اول طولانی ترین مرحله در زایمان می باشد که دارای درد های آغازین، درد های فعال و مرحله انتقالی است. مادرانی که برای بار اول باردار شده اند و به صورت طبیعی زایمان می کنند امکان دارد 12 تا 16 ساعت طول بکشد تا روند زایمان آن ها کامل شود ولی برای کسانی که بار دومشان است این مدت زمان به 5 الی 6 ساعت کاهش می یابد. برای انجام زایمان طبیعی می توانید به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید و از ایشان مشورت بگیرید.

زایمان طبیعی چیست؟

مزایای زایمان طبیعی

 • در زایمان طبیعی یک روند طبیعی و بدون هیچ گونه دستکاری را طی می کنید.
 • در زایمان طبیعی افراد کاملاً هوشیار هستند و می توانند زمانی که نوزاد از بدن خارج می شود را به خوبی احساس کنند.
 • زایمان طبیعی برای جنین نیز دارای مزایا است و به او این امکان را می دهد تا به خوبی رشد خود را تکمیل کند و در روزهای آخر بیش ترین میزان رشد سلول های مغزی سیستم تنفسی و کبد را داشته باشد.
 • در زایمان طبیعی برخلاف زایمان سزارین مادر بعد از تمام شدن زایمان به حالت اولیه خود برمی گردد و درد زیادی را متحمل نمی شود.
 • یکی از مزایای زایمان طبیعی این است که فرد بعد از زایمان دچار خونریزی بسیاری نخواهد شد.
 • در زایمان طبیعی مایعاتی که به ریه کودک وارد می شود به طور کامل خارج می گردد.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد بعد از انجام این زایمان و شیردهی به او وجود دارد.
 • این زایمان به صورت غیر تهاجمی انجام می شود و عوارض جانبی و خطرات بسیار کمی را به دنبال دارد.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

خونریزی: بعد از زایمان خونریزی در هر دو نوع زایمان سزارین و طبیعی وجود دارد ولی در زایمان طبیعی خونریزی بیش تر از سزارین است. در صورت داشتن بخیه در ناحیه پرینه مراقبت های لازم در مورد خونریزی بعد از زایمان طبیعی به توجه بیش تری نیاز دارد. سعی کنید در این مواقع هرگز از تامپون استفاده نکنید. نوار و پد بهداشتی خود را هر 2 تا 4 ساعت یک بار عوض کنید. در صورت وجود زخم از تجمع خون روی زخم این ناحیه جلوگیری کنید. اگر دارای تب و لرز بودید و یا خون و ترشحات واژن شما بد بو بود دچار یکی از عفونت های بعد از زایمان شده اید هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

بخیه: در زایمان طبیعی امکان دارد ناحیه پرینه را 2 سانتی متر برای خروج نوزاد باز کنند و بعد بخیه بزنند. البته بخیه که در زایمان طبیعی زده می شود به اندازه بخیه سزارین عمیق نیست و در مدت زمان کوتاهی جوش میخورد سعی کنید از زخم خود به خوبی مراقبت کنید. روی بخیه هایتان ننشینید سعی کنید از توالت ایرانی استفاده کنید. در روزهای اول زیاد روی پاهایتان نایستید، زخم را دستکاری نکنید و بدون اجازه پزشک روی آن پماد کرم یا لوسیون نزنید.

استفاده از شکم بند: شکم بند های بعد از زایمان برای رفع کمردرد و برگشتن شکم به حالت قبل از بارداری کمک بسیاری می کند. این شکم بند ها دارای دو نوع می باشد. نوع اول آن که به آن گن گفته می شود شبیه یک شرت بلند است و از بالای زانو تا روی شکم کشیده می شود. این گن ها سبب عرق کردن می شود و توصیه می شود تا زمان بهبودی بخیه های پرینه از آن استفاده نکنید. نوع دوم شکم بند ها مانند کمربندی پهن دور شکم بسته می شود و از زیر شکم تا بالای آن را می پوشاند. می توانید از این نوع شکم بند بعد از انجام زایمان استفاده کنید. شکم بند باید فقط اطراف شکم را بپوشاند سعی کنید بیش از اندازه به شکم فشار وارد نکنید.

فعالیت های خانه داری: افرادی که طبیعی زایمان می کنند زودتر از کسانی که زایمان سزارین داشته اند بهبود می یابند و می توانند یک روز بعد از انجام زایمان راه بروند و فعالیت کنند ولی افراد باید توجه داشته باشند که به خوبی استراحت کنند و بلافاصله بعد از زایمان فعالیت های سنگین را شروع نکنند. بعد از انجام زایمان سعی کنید اجسام خیلی سنگین را بلند نکنید. خودتان را مجبور به آشپزی های طولانی نکنید و از فعالیت های بسیار زیاد و خسته کننده خودداری نمایید. مراقبت از دیگر کودکان را به کمک همسر و یا شخص دیگری انجام دهید.

تغذیه مناسب: در روزهای اول بعد از انجام زایمان از غذاهای بسیار سنگین مصرف نکنید. در روزهای بعد از زایمان شما فعالیت کم تری دارید بنابراین امکان یبوست و سوء هاضمه وجود دارد. سعی کنید در طول روز از مواد غذایی لازم و مفید استفاده کنید. سعی کنید ماهی قزل آلا و یا سالمون بخورید، از میوه هایی مانند انواع توت ها و پرتغال در میان وعده های خود استفاده کنید، به غذاها روغن زیتون اضافه کنید و از مایعات زیادی استفاده کنید.

موارد نیازمند تماس با پزشک: بعد از ترخیص از بیمارستان لازم است افراد در روز سوم به بیمارستان مراجعه نمایند. اولین مراقبت مربوط به نوزاد بعد از ترخیص بین روزهای سوم تا پنجم بعد از زایمان انجام می شود و بعد مراقبت دوم بعد از زایمان بین روز 10 تا 15 انجام می شود. در صورت داشتن موارد زیر حتما با پزشک خود تماس بگیرید و یا به ایشان مراجعه کنید:

 • مشکلات بینایی مثل دوبینی، تاری و کاهش شدید یا وجود نقاط چشمک زن یا نورانی در محدوده دید.
 • نشانه های شوک مثل سرگیجه، ضعف تنفس سریع و کوتاه، رنگ پریدگی و احساس بی قراری یا سردرگمی، ضربان قلب بالا، تپش قلب
 • استفراغ شدید یا مداوم
 • درد و سوزش هنگام دفع ادرار
 • کاهش نیافتن خونریزی بعد از هفته اول بعد از زایمان
 • داشتن احساس اندوه و ناامیدی شدید
 • درد یا حساسیت در یک قسمت از سینه
 • درد در قفسه سینه و سرفه همراه با خون
مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

چه کسانی نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند؟

زایمان طبیعی یکی از اصلی ترین روش ها است که به خانم های باردار توصیه می شود ولی به علت مشکلاتی در برخی از مواقع از سوی پزشک زایمان سزارین برای برخی از افراد نامناسب دیده می شود. زنان با شرایط زیر نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام زایمان طبیعی باشند و بهتر است از زایمان سزارین استفاده کنند.

 • خانم های مبتلا به اختلال هموروئید حاد نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام زایمان طبیعی باشند زیرا احتمال افزایش خونریزی در زایمان برای آن ها وجود دارد.
 • کسانی که به بیماری های خاصی مانند دیابت، بیماری های عفونتی و قابل انتقال مانند ایدز و عارضه های قلبی مبتلا هستند.
 • کسانی که پزشک تشخیص دهد وضعیت نوزاد آن ها به نحوی نیست که در طول زایمان طبیعی اکسیژن لازم به او برسد.
 • خانم هایی که در گذشته جراحی هایی مانند عمل دهانه رحم و یا سابقه سقط جنین به صورت مکرر را داشته اند نمی توانند از این زایمان استفاده کنند.
 • بانوانی که در گذشته دو بار زایمان سزارین داشته اند و کسانی که چند قلو باردار هستند نمی توانند از زایمان طبیعی استفاده کنند.
 • مادرانی که خود و جنین شان وزن بالایی دارند افراد مناسبی برای انجام زایمان طبیعی نیستند.
 • همچنین در مواقعی که جنین جایگاه مناسبی در رحم نداشته باشد و سر رو به سمت پایین باشد نمی توان از زایمان طبیعی استفاده کرد.

کاهش درد در زایمان طبیعی

بی حسی اپیدورال: بی حسی اپیدورال یکی از روش های بسیار محبوب برای کاهش درد زایمان می باشد. برای استفاده از این روش حضور متخصص بیهوشی در اتاق زایمان الزامی می باشد. یک لوله پلاستیکی در قسمت پایینی کمر مادر توسط متخصص وارد می شود تا این دارو از طریق لوله به اطراف نخاع تزریق شود. تزریق اپیدورال سبب کاهش درد قابل چشمگیری می شود ولی صد در صد درد ناشی از زایمان را برطرف خواهد کرد. این روش ضربه های عصبی از قسمت کمر، ستون فقرات را مسدود می کند و از این طریق سبب کاهش درد در نیمه پایینی بدن می شود.

تجویز داروهای وریدی: در این روش از کتامین و یا داروهای مخدر استفاده می شود. احتمال ورود این داروها به بدن جنین و تاثیر گذاری آن بر شیوه تنفس بسیار کم است، ولی به هر حال اگر از این روش کاهش درد استفاده شود لازم است بخش مراقبت‌های ویژه برای نوزاد در بیمارستان و مرکز وجود داشته باشد.

استفاده از گاز انتونوکس: گاز انتونوکس ترکیبی از گاز نیتروس و اکسیژن می باشد و از طریق ماسک به بدن مادر وارد می شود. هنگامی که انقباضات رحم در طول زایمان با درد همراه باشد بر روی صورت مادر یک ماسک مخصوص قرار می گیرد و با تنفس عمیق گاز وارد ریه می شود سپس وارد مغز می‌شود. این گاز سبب کاهش درد زایمان می شود.

کاهش درد در زایمان طبیعی

عوارض زایمان طبیعی

انجام زایمان به هر روشی ممکن است دارای عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی باشد ولی زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین دارای عوارض بسیار کم تری می باشد. در زایمان طبیعی عوارض زودتر از زایمان سزارین برطرف می‌شوند. عوارض کوتاه مدت درد شدید، انقباض های رحم و فشار خون بالا می باشد. افتادگی رحم و مثانه یا حتی تشدید هموروئید از عوارض زایمان طبیعی نیست بلکه این بیماری ها مربوط به دوران بارداری و همچنین در اثر بارداری های پی در پی یا ورزش نکردن به وجود می آیند.

افرادی که دارای بیماری هموروئید هستند به دلیل فشار زیاد و خونریزی، زایمان بیولوژیک به آن ها توصیه نمی شود. برای انجام زایمان طبیعی سعی کنید به بهترین دکتر زنان و زایمان و همچنین بهترین مرکز مراجعه نمایید تا بتوانید به خوبی زایمان کنید.

کلام آخر

زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود. زایمان طبیعی دارای مزایای بسیاری می باشد. از مزایای آن می توان به غیر تهاجمی بودن آن و داشتن عوارض بسیار محدود و همچنین در آغوش گرفتن نوزاد بعد از انجام زایمان اشاره کرد. مراقبت هایی بعد از انجام زایمان وجود دارد که افراد باید سعی کنند به خوبی مراقبت ها را انجام دهند تا بتوانند به زودی بهبود یابند. برخی از افراد نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند این افراد افرادی هستند که به بیماری های خاصی مبتلا هستند و پزشک زایمان طبیعی را به آن ها توصیه نمی کند.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با نکات مراقبتی بعد از زایمان طبیعی آشنا کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا باید در طول زایمان متخصص زنان و زایمان حضور داشته باشد؟

در حین زایمان ، متخصص مراقبت های بهداشتی (پرستار زایمان ، ماما یا متخصص زنان و زایمان) مرتباً وضعیت شما و دهانه رحم و همچنین ضربان قلب جنین را بررسی می کنند. هنگامی که دهانه رحم شما به اندازه 10 سانتی متر باز شود، ماما یا متخصص زنان زایمان شما را برای زایمان راهنمایی می کند.

زایمان طبیعی دارای چه مراحلی می باشد؟

مرحله اول شروع دردهای زایمان تا باز شدن کامل دهانه رحم می باشد. مرحله دوم دهانه رحم به صورت کامل باز می شود و نوزاد خارج می شود. مرحله سوم آخرین مرحله خارج شدن کامل نوزاد و جفت می باشد.

چه چیزی مشخص می کند زمان تولد نوزاد است؟

هنگامی که سر فرزند شما به طرف پایین قرار بگیرد زمان زایمان است. به دلیل هورمون های موجود در بدن ، دستگاه تناسلی کودک در هنگام تولد متورم به نظر می رسد ، اما به زودی به اندازه طبیعی خود بر می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا