بیماری هاسلامتی

دلایل نازایی در مردان【سال 1402】❤️

نازایی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از زوجین گرفتار آن می‌شوند. نازایی سبب کم شدن آمار تولد و نسل جدید در جامعه می شود. نازایی دارای روش های درمان متفاوتی است که بیش تر این روش ها جزء درمان های قطعی به شمار می روند. هرگاه زوجین 12 ماه دارای رابطه باشند و از آن جلوگیری نکنند و همچنین بچه دار نشوند یعنی یکی از زوجین نازا و نابارور می باشد که باید با مراجعه به دکتر نازایی این مشکل خود را برطرف کنند. ما در این مقاله برخی از دلایل نازایی در مردان را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

نازایی چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است بین زوجین ایجاد شود نازایی می باشد. اگر زوجین رابطه جنسی داشته باشند و بعد از دوازده ماه بدون جلوگیری بچه دار نشوند یکی از زوجین نابارور و نازا می باشد. این مشکل تنها برای خانم ها نیست بلکه آقایان نیز می توانند نازا باشند. در صورت دچار شدن به این مشکل می توانید به بهترین دکتر نازایی در تهران مراجعه نمایید تا پزشک با معاینه و تشخیص دقیق مشکل شما را با بهترین روش درمانی برطرف نماید.

نازایی دارای روش های درمان متفاوتی می باشد که پزشک با توجه به مشکل بهترین راه درمان را برای افراد انتخاب می کند. سعی کنید برای مراجعه به پزشک بهترین و باتجربه ترین دکتر نازایی را انتخاب کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب و موفقیت آمیزی دست یابید. در ادامه مقاله ویژگی های بهترین پزشک را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم پس سعی کنید تمام این ویژگی ها را مد نظر قرار دهید.

نازایی چیست؟

ویژگی های بهترین دکتر نازایی

برای درمان نازایی باید بهترین پزشک را انتخاب کنید. ما در این قسمت از مقاله برخی از ویژگی های بهترین دکتر نازایی را در اختیار شما قرار داده ایم تا بتوانید بهترین پزشک را انتخاب نمایید و به ایشان جهت درمان این مشکل مراجعه کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

مدرک معتبر: یکی از مهم ترین ویژگی های هر پزشکی مدرک ایشان می باشد. افراد باید سعی کنند به پزشکی مراجعه نمایند که دارای مدرک معتبر از دانشگاهی معتبر باشد. قبل از مراجعه برای درمان اطمینان حاصل کنید که پزشک شما دارای مدرک و تخصص در حیطه فعالیت خود می باشد.

مرکز مجهز: بهترین دکتر نازایی در مرکزی فعالیت می کند که دارای تجهیزات بسیار مناسب و پیشرفته ای برای درمان بیماران باشد، پس به پزشکی مراجعه نمایید که دارای این ویژگی باشد در این صورت درمان شما بسیار مطلوب انجام خواهد شد.

تجربه کافی: یکی از مهم ترین ویژگی های بهترین پزشکان تجربه کافی و سابقه در حیطه فعالیت خود می باشد. سعی کنید به باتجربه ترین پزشکان جهت درمان مراجعه نمایید. پزشکی که دارای تجربه بسیاری در زمینه فعالیت خود باشد می تواند درمان افراد را به خوبی انجام دهد و افراد را به نتایج بسیار مطلوبی برساند.

برخورد مناسب: از دیگر ویژگی های بهترین دکتر نازایی می توان به رفتار و برخورد مناسب پزشک اشاره کرد. بهترین پزشک کسی است که رفتاری بسیار مناسب در برخورد با بیماران خود داشته باشد و سعی کند به تمامی سوالات بیماران به خوبی و با صبر و حوصله بسیاری پاسخ دهد و تمامی نکات مورد نیاز را برای بیماران خود بیان نماید.

موقعیت مکانی: بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می کند که از نظر موقعیت جغرافیایی در بهترین مکان قرار داشته باشد تا بیماران بتوانند دسترسی بسیار آسانی به مرکز داشته باشند و بتوانند بسیار راحت به مرکز مراجعه نمایند و مشکل خود را درمان کنند.

موارد مورد نیاز برای بارداری

آقایان باید دارای اسپرم سالم و کافی باشند: بسیاری از آقایان در تولید اسپرم دارای مشکلی نمی باشند، مگر این که در گذشته به بیماری خاصی مبتلا شده باشند و یا جراحی انجام داده باشند. آقایان باید دارای اسپرم سالم و کافی باشند تا بارداری موفقیت آمیز باشد.

خانم ها باید تخمک گذاری داشته باشند: برای بارداری موفقیت آمیز خانم ها باید در تخمدان هایشان تخمک تولید شود و آزاد شود، به این فرآیند تخمک گذاری می گویند. پس برای بارداری موفقیت آمیز بانوان باید تخمک گذاری داشته باشد.

لوله های فالوپ بانوان باید باز شود و وضعیت رحم نرمال گردد: برای یک بارداری موفقیت آمیز باید تخمک و اسپرم در لوله های فالوپ به هم دیگر برسند و نطفه به یک رحم سالم نیاز دارد تا بتواند در آن به خوبی رشد کند.

زوجین باید دارای رابطه جنسی منظمی باشند: اگر زوجین قصد بچه دار شدن داشته باشند باید دارای رابطه جنسی منظمی باشند. برای بارداری می توانید به بهترین دکتر نازایی مراجعه نمایید. ایشان می توانند بهترین زمان برای باروری را تشخیص دهند و به شما کمک بسیاری بکنند.

موارد مورد نیاز برای بارداری

دلایل نازایی در مردان چیست؟

نازایی در مردان زمانی که اسپرم قدرت باروری تخمک را نداشته باشد رخ می دهد. هر عاملی که بتواند کیفیت و تولید اسپرم را با مشکل مواجه کند سبب نازایی و ناباروری می شود. در این قسمت از مقاله برخی از مهم ترین دلایل ناباروری مردان را در اختیار شما قرار داده ایم، برخی از این دلایل عبارتند از:

واریکوسل

زمانی که سیاهرگ های اطراف بیضه ها به طور غیرطبیعی پیچ می خورند این وضعیت را واریکوسل می گویند. این عارضه سبب بالا رفتن دمای بیضه ها می شود و یکی از عوامل تاثیر گذار در نازایی و ناباروری مردان می باشد.

اختلالات اسپرم

یکی از مواردی که در باروری نقش بسیار مهمی را دارد کیفیت اسپرم و تعداد اسپرم می باشد. عوامل محیطی، اوریون، استعمال سیگار، مصرف الکل، انسداد و یا آسیب مجاری تولید کننده اسپرم، مشکلات کلیوی، سبک زندگی، اختلالات کروموزومی و هورمونی و بالا رفتن سن عواملی هستند که سبب تحت تاثیر قرار دادن کیفیت اسپرم و تعداد آن می شوند. یکی از شایع ترین علت های ناباروری مردان کم بودن اسپرم های موجود در مایع منی می باشد.

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن آقایان در صورت مواجه شدن با آسیب، جراحی و عفونت، آنتی بادی تولید می کند. در مواقعی احتمال دارد آنتی بادی تولید شده به اسپرم های شخص حمله کند. این حمله سبب کیفیت اسپرم می شود و می تواند سبب این شود که از حرکت و باروری عملکرد خوبی به نمایش نگذارد. این نوع ناباروری در مردان را ناباروری ایمنولوژیک می گویند.

برگشت انزال

برگشت انزال یکی از دلایل نازایی در مردان می باشد. در این اختلال اعصاب و ماهیچه های موجود در مثانه شخص به مایع منی اجازه خروج نمی دهد و آن را به داخل مثانه بر می گرداند. زمانی که انزال صورت می گیرد مایع منی خارج نمی شود. انزال برگشتی احتمال دارد در اثر عوارض ناشی از مصرف دارو و جراحی به وجود آید.

اختلالات هورمونی

ترشح هورمون های جنسی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شوند عاملی است که سبب تولید اسپرم در مردان می شود. اگر تولید این هورمون ها با مشکل مواجه شوند در تولید اسپرم اختلال ایجاد می شود و همچنین اگر تعداد اسپرم های تولید شده کم باشد باروری کاهش پیدا می کند.

انسداد مجاری اسپرم

در اثر عواملی مانند جراحی، عفونت های پی در پی، نقایص رشد و آسیب دیدگی ممکن است انسداد مجاری اسپرم رخ دهد. این مشکل باعث می شود اسپرم ها به هنگام انزال خارج نشوند و باروری اتفاق نیفتد.

مصرف دارو

مصرف دارو می تواند عوارض بسیاری را برای بدن ایجاد کند. مصرف داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، درمان سرطان، داروهای ضد فشار خون، درمان آرتروز و همچنین مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها می تواند در عملکرد اسپرم اختلال ایجاد کند.

بهترین روش تشخیص نازایی مردان

برای تایید ناباروری و نازایی در مردان باید آزمایشات تخصصی انجام شود. مهم ترین آزمایشی که برای تایید ناباروری آقایان انجام می شود تست تجزیه و تحلیل اسپرم می باشد. در این آزمایش مقداری از منی شخص برای تست آزمایشگاهی دریافت می شود و در این آزمایش تعداد اسپرم های موجود در یک حجم مشخصی از منی شکل اسپرم و میزان تحرک اسپرم ارزیابی می شود.

برای اعتماد به نتیجه آزمایش باید دو تست به فاصله زمانی دو یا سه ماهه تکرار شود تا اطمینان حاصل شود که پاسخ تست درست می باشد. در اکثر مواقع انجام این آزمایش در تشخیص ناباروری کافی نیست و باید تست های بیش تری انجام شود ولی در مواقعی نیز این آزمایش کافی می باشد. برخی از آزمایشاتی که در تشخیص ناباروری مردان تاثیر گذار هستند عبارتند از:

 • تصویر برداری بیوپسی بافتی بیضه
 • انجام آزمایش ادرار بعد از انزال جهت بررسی مشکل انزال برگشتی
 • انجام کاریوتیپ ژنتیکی در صورت مشاهده سقط مکرر جنین

آزمایش خون جهت بررسی سطح هورمون تستوسترون، استرادیول یا پرولاکتین

 بهترین روش تشخیص نازایی مردان

روش های درمان ناباروری مردان

 • استفاده از دارو برای افزایش تعداد اسپرم‌ها
 • اهدای اسپرم در شرایطی که شخص هیچ اسپرمی نداشته باشد.
 • عدم استفاده از دوش های آب داغ طولانی یا سونا
 • پوشیدن لباس های زیر نرم نخی و گشاد
 • استفاده از داروهای هورمونی برای درمان اختلالات هورمونی
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت های پیشین
 • آی وی اف
 • تلقیح مصنوعی در صورتی که تعداد اسپرم های مرد کم باشد.

درمان های جراحی

وازووازوستومی: در مواقعی که ناباروری در مردان به دلیل انسداد لوله های اسپرم رخ می دهد از این جراحی استفاده می شود. انسداد لوله های اسپرم دارای علل مختلفی است که از علل آن می توان به عمل فتق، آسیب و ضربه در ناحیه بیضه و جراحی های قبلی اشاره کرد.

کشیدن اسپرم از اپیدیدیم به صورت زیر پوستی: برای فهمیدن وجود یا عدم وجود اسپرم در مایع منی از این روش استفاده می شود. از طریق این جراحی بدون برش دادن پوست بیضه با استفاده از سوزنی بسیار باریک به صورت مکش اسپرم را از لوله های اپیدیدیم استخراج می کنند. زمانی که این روش برای مردان پیشنهاد می شود باید ناشتا با یک همراه برای جراحی مراجعه کنند.

جراحی کشیدن اسپرم از بیضه: اگر هیچ اسپرمی در مایع منی مرد وجود نداشته باشد این جراحی برای استخراج اسپرم از بیضه انجام می شود. در این جراحی پزشک سوزنی را که بسیار نازک است وارد بیضه ها می کند و اسپرم ها را از لوله ها خارج می کند. برای مواردی که ناباروری به دلیل نقص در بیضه یا نبودن لوله وابران و یا انجام عمل وازکتومی باشد این جراحی می‌تواند مناسب باشد.

واریکوسلکتومی: از شایع ترین علت های ناباروری مردان می توان به پیچ خوردگی رگ های بیضه و یا واریکوسل اشاره کرد. این بیماری بین مردان نابارور 20 تا 40 درصد و بین مردان جوان و بالغ 15 درصد رواج دارد. روش تشخیص این بیماری از طریق معاینه پزشک و سونوگرافی صورت می گیرد. روش درمان این بیماری از طریق جراحی واریکوسلکتومی است. در این جراحی که از رایج ترین جراحی‌ها برای درمان ناباروری مردان می باشد، پزشک برش کوچکی روی پوست شکم می زند و رگ های پیچ خورده و مسدود شده بیضه را قطع می کند، بعد از مدتی به دلیل جریان نداشتن خون کوچک شده و از بین می روند.

کلام آخر

نازایی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بین زوجین ایجاد شود. اگر زوجین دارای رابطه جنسی باشند و بعد از 12 ماه بدون جلوگیری بچه دار نشوند یکی از زوجین نابارور و نازا می باشند. برای درمان نازایی سعی کنید به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید. از دلایل نازایی در مردان می‌توان به اختلالات اسپرم، واریکوسل، سیستم ایمنی، برگشت انزال، اختلالات هورمونی و … اشاره کرد. ناباروری مردان دارای روش های درمان متفاوتی می باشد که با توجه به مشکل افراد پزشک بهترین روش را انتخاب می کند.

از شما عزیزان بسیار سپاسگزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با دلایل نازایی در مردان آشنا کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا نوزادی که از طریق IVF متولد می شود بیشتر در معرض نقص مادرزادی است؟

تحقیقات نشان نمی دهد که IVF خطر ابتلا به فرزندی با نقص مادرزادی را افزایش می دهد. برخی مطالعات نشان می دهد که نوزادانی که با استفاده از روش IVF متولد شده اند 4 تا 5 درصد احتمال تولد با نقص مادرزادی را دارند، در حالی که در برخی دیگر این میزان 3 درصد است.

اگر یک دوز دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً این مسئله چندان قابل توجه نیست. اما به محض اینکه فهمیدید یک دوز را فراموش کرده اید، با متخصص خود تماس بگیرید تا بتواند برنامه درمانی شما را متناسب تنظیم کند.

آیا برای درمان ناباروری محدودیت سنی دارد؟

در مورد درمان ناباروری با زنی که 40 سال به بالا داشته باشد صحبت خواهد شد تا در مورد درمان احتمالی او تصمیمی گرفته شود. برخی از زنان در سن 30 سالگی نابارور می شوند، برخی دیگر بعد از 42 سالگی که باروری به سرعت در آن ها کاهش می یابد و گزینه های باروری آن ها محدود می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 13 =

دکمه بازگشت به بالا