عمومی

انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن【سال1403】❤️

ماساژ درمانی یا ماساژتراپی چیست؟

انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن را بر سلامتی جسم و روح افراد بررسی خواهیم کرد. ماساژ درمانی تکنیکی است که حتما باید توسط یک متخصص یا یک فرد حرفه ای انجام شود، تا بتواند با ماساژ و لمس عضلات بیمار از فشار و تنش عضلات کاسته و ماده اندورفین را در بدن آزاد کند. این ماده در بدن عضلات را تسکین می دهد، درواقع بهتر از هر نوع مسکنی عمل می کند و موجب آرام شدن عضلات می شود.

انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن

ماساژ درمانی موجب افزایش و بهبود عملکرد جریان خون در بدن می شود و آسیب دیدگی ها را بهبود می بخشد. ماساژ ها که معمولا توسط فیزیوتراپیست انجام می شود، لذت و آرامش خاصی را برای فرد به همراه دارد. این را به یاد داشته باشید که برای ماساژ درمانی به سراغ یک فیزیو تراپیست بروید که با آموزش هایی که دیده اند، تکنیک های عالی را برای هر نقطه از بدن به کار می گیرند تا عضله از درد و تنش رهایی یابد.

چه زمانی به ماساژ درمانی نیاز دارید؟

ماساژ درمانی فواید زیادی برای بدن و عضلات دارد که در این مقاله به تمام آن ها اشاره خواهیم کرد، اما بهتر است بدانید، بر خلاف چیزی که بسیاری از افراد تصور می کنند، ماساژ تنها برای ریلکس کردن و رفع خستگی نمی باشد و در برخی از مواقع لازم است که فرد برای بهبود مشکل خود به یک فیزیوتراپیست مراجعه کند. زمان هایی که فرد احساس می کند بیش ترین نیاز را به ماساژ دارد شامل این موارد می باشد:

1- آسیب های ورزشی: از آن جایی که ورزشکاران همیشه در معرض فشار و آسیب دیدگی عضلات قرار دارند، بیش تر از انسان های معمولی به ماساژ نیاز پیدا می کنند.

در هنگام ورزش فشار بر روی عضلات افزایش پیدا می کند، مخصوصا فردی که در هنگام ورزش کردن با عضلات سرو کار دارد و یا به صورت حرفه ای کار می کند. این افراد نیاز دارند که برای رهایی عضلات و مفاصل و یا در هنگام آسیب دیدگی نزد یک ماساژور متخصص بروند که در کار خود حرفه ای می باشد.

آسیب های ورزشی

2- دردهای عضلانی: بیش تر ما در زندگی دچار درد های عضلانی شده ایم ولی این موضوع را جدی نمی گیریم. در برخی از مواقع درد های عضلانی مانند: درد کمر و یا گردن می تواند خطر آفرین باشد و آسیب دیدگی آن ناحیه را تشدید کند.

این موضوع بیش تر برای کسانی جدی است که کار های سخت انجام می دهند و بارهای سنگینی بلند می کنند، این افراد اگر درد های عضلات کمر را نادیده بگیرند، به مرور موجب آسیب های شدیدی می شود و حتما به این افراد توصیه می شود که برای بهبودی دردهای عضلانی کمر و سایر اندام ها ماساژ درمانی را امتحان کنند.

3- استرس بیش از حد: همه ی ما در زندگی دچار استرس و اضطراب می شویم. استرس آثار مخربی بر روی بدن و سلامتی دارد که روش های مقابله با استرس و عوارض آن را می توانید با مطالعه کنترل کنید، که یکی از روش های درمانی آن ماساژ می باشد که از ترشح هورمون استرس جلوگیری می کند و نوعی تسکین دهنده محسوب می شود.

4- شانه یخ زده: شانه یخ زده یک نوع بیماری است که برای فرد آزردهنده می باشد و تمام کارهای او را مختل می کند و ناحیه ی شانه و دست ها را به خود درگیر می کند. زمانی که دچار این بیماری شدید، ماساژ درمانی می تواند موثر باشد.

5- کم خوابی: به افرادی که دچار کمبود خواب هستند، توصیه می کنیم که ماساژ درمانی را شروع کنند که با افزایش گردش خون موجب می شود که شما خوابی راحت داشته باشد و همان طور که گفتیم مانند یک مسکن عمل می کند و موجب به آرامش رسیدن می شود.

کم خوابی، انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن

انواع ماساژ درمانی و فواید آن ها برای سلامتی

ماساژ درمانی انواع مختلفی دارد، هر کدام برای ناحیه ای از بدن می باشند که فواید مربوط به خود را دارند و انجام آن ها نیازمند یک فرد متخصص می باشد که کار خود را به درستی بتواند انجام دهد و در بهبودی فرد موثر واقع شود، انواع ماساژ درمانی شامل موارد زیر می باشد:

1- ماساژ سوئدی: ماساژ سوئدی بیش تر برای افرادی لذت بخش می باشد که در تمام روز سخت مشغول کار بوده اند و تنش های زیادی داشته اند و می خواهند مدتی به استراحت بپردازند و ریلکس کنند، در این ماساژ، ماساژور تمام قسمت های بدن شخص را لمس کرده و موجب آرامش او می شود.

افراد جدیدی که می خواهند ماساژ درمانی را شروع کنند، بهتر است که اول به سراغ ماساژ سوئدی بروند که یکی از انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن برای سلامت عضلات و آرامش روح می باشد.

آن ها با حرکات ملایم و آرامش بخش خود فشار هایی که بر روی عضلات می باشد را تسکین می دهند و بهبود می بخشند. این ماساژ که معمولا 90 دقیقه به طول می انجامد تمام قسمت های بدن را ریلکس می کند و مفاصل و اندام های بدن از هر گونه تنش و فشاری رهایی می یابند. بنابرین یکی از انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن ماساژ سوئدی و بهبود عملکرد عضلانی می باشد.

2- فواید ماساژ سنگ داغ: یکی دیگر از انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن بر سلامتی عضلات ماساژ سنگ داغ می باشد که همانند ماساژ سوئدی فرد برای آرام شدن و استراحت کردن به سمت آن می رود و موجب کاهش تنش و فشار عضلات می شود. این ماساژ یک تفاوت با ماساژ سوئدی دارد و آن، این موضوع می باشد که در ماساژ سوئدی فرد متخصص فقط با دستان خود به ماساژ شخص مراجعه کننده می پردازد.

اما در ماساژ سنگ داغ، همان طور که از اسمش مشخص است، علاوه بر دست ها از سنگ های کوچک گرما دیده ای استفاده می کند که عملکرد جریان خود را بهبود می بخشد و درد های ناشی از فشار و آسیب عضلات را کم می کند. به فواید و اثراتی که این ماساژ بر عضلات و اندام ها دارد می پردازیم:

ایجاد آرامش و دور کردن استرس و از بین بردن هورمون های استرس، کاهش درد و تنش و هر گونه فشار عضلات، افزایش جریان خون در عضلات بدن، همه از فواید این ماساژ می باشد. برای انجام آن، ماساژور سنگ هایی را بر روی تمام ناحیه های مختلف بدن قرار می دهد و با حرکات آرام انگشتان خود به ماساژ فرد می پردازد.

3- ماساژ ورزشی و فواید آن: برای ورزشکارانی که مدام در معرض آسیب و صدمه قرار دارند، انجام ماساژ ورزشی بهترین روش بهبود و درمان عضلات و تقویت آن ها می باشد. گاهی اوقات ورزشکارانی که در زمینه های حرفه ای به فعالیت می پردازند و از عضلات خود مدام استفاده می کنند، دردهایی در آن نواحی احساس می کنند که نیازمند یک ماساژ حرفه ای می باشد، تا از هر گونه فشاری رهایی یابد.

بنابراین از انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن برای بهبود فعالیت ورزشی ماساژ ورزشی می باشد که گاهی اوقات نیز افراد برای افزایش انعطاف پذیری خود و انجام بهتر فعالیت های ورزشی در هفته به سراغ ماساژ می روند. هنگامی که به ماساژور مراجعه می کنید، می توانید از او بخواهید که تمام قسمت های بدن شما را ماساژ دهد و یا فقط قسمت هایی که بیش تر در معرض آسیب قرار دارند، این موضوع بستگی به خود شما دارد.

4- فواید ماساژ نقطه ای: زمانی که یک ناحیه از بدن شما دچار آسیب و صدمه شده و درد های شدیدی را متحمل می شوید، یکی از درمان های موثر می تواند ماساژ نقطه ای باشد. در طول این ماساژ، ماساژور یک نقطه از بدن را که درد شدیدی دارد و آسیب دیده است را با انجام تکنیک و اصول درست از هر گونه فشاری رها می کند.

5- ماساژ تایلندی: انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن برای بهبود جریان خون، ماساژ تایلندی می باشد. ماساژ تایلندی به ماساژی گفته می شود که فشار زیادی را برای عضلات وارد می کند و نسبت به ماساژهای دیگر فعال تر می باشد. این ماساژ برای کسانی خوب است که استرس بیش از حدی دارند و درد عضلانی زیادی را تحمل می کنند، ماساژ تایلندی موجب افزایش انرژی نیز می شود.

انعطاف بدن را بالا برده و سلامت روح و جسم را به همراه دارد. برای آرامش اعصاب و رهایی از هرگونه تنش و فشار روحی و عضلانی شما می توانید این ماساژ را به طور منظم انجام دهید. بهتر است که در زمان ماساژ که به مدت 60 دقیقه به طول می انجامد لباس های راحت بپوشید.

6- فواید ماساژ قبل از زایمان: ماساژ برای خانم های باردار موثر و مفید می تواند باشد به شرطی که با مشورت پزشک انجام شود. قبل از زایمان مادران بهتر است که برای کم کردن اضطراب خود و همچنین کاهش درد زایمان، نزد یک ماساژور متخصص بروند. البته حتما باید راجب وضعیت جسمانی خود با ماساژور صحبت کنند. ماساژ قبل از زایمان، از انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن برای کاهش استرس در زمان زایمان می باشد.

فواید ماساژ قبل از زایمان

زمانی که باردار هستید، اگر به طور مرتب به ماساژ بپردازید و عضلات خود را ریلکس کنید، در زمان زایمان و حتی در طول دوره حاملگی کمتر اذیت می شوید. مهم ترین نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که، یک متخصص و فرد آگاه این کار را باید انجام دهد، چون شرایط مادر حساس است و با کوچک ترین مشکلی ممکن است که زایمان زودرس و یا حتی سقط جنین داشته باشد.

در طول این ماساژ، به طرفین دراز می کشید، یا روی میزهایی که طراحی شده برای شکم افراد باردار است. اگر درد در قسمت های پاهای خود دارید، قبل از اینکه سراغ ماساژ بروید، به پزشک خود مراجعه کنید.این ماساژ برای 45 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید. بنابراین یکی از نکات حفظ سلامتی در دوران بارداری ماساژ درمانی اصولی می باشد.

آیا ماساژ می‌تواند به بهبود مشکلات کمر و گردن کمک کند؟

ماساژ برای درمان مشکلات گردن و کمر می تواند موثر واقع شود و کافی است که یک بار آن را امتحان کنید تا تاثیر ماساژ را در بهبود دردهای عضلات ببینید. علاوه بر بهبود فشار و تنش های جسمی، موجب آرامش روانی هم می شود و یک احساس و حالت خوشایندی را در فرد ایجاد می کند که به دلیل آزاد سازی هورمون اندورفین می باشد.

اندورفین که توسط ماساژ رها می شود فواید بسیاری بر بدن می گذارد و دردهای ناشی از کمر و گردن و سایر قسمت های بدن را بهبود می بخشد. دردهای کمر را جدی بگیرید و برای درمان آن اقدام کنید تا دچار مشکلات جدی تری نشوید.

تقویت عضلات کمر و علت درد آن را می توانید با مطالعه از مانع مختلف کسب کنید و در بهبودی آن اقدام کنید، که یکی از روش های موثر و کار آمد برای بهبود درد عضلات و تقویت آن ها ماساژ درمانی توسط یک فرد متخصص می باشد.

چه کسانی نباید ماساژ بگیرند؟

1- افراد مبتلا به بیماری قلب و عروقی و سرطان: درست است که ماساژ برای بدن لازم و ضروری می باشد، اما هستند کسانی که ممکن است این روش برای آن ها خطر آفرین باشد و بهتر است که از انجام آن خودداری کنند. آن دسته از افرادی که برای انجام ماساژ با محدودیت روبه رو هستند، بیماران قلبی و عروقی می باشند که حتما باید با بهترین دکتر قلب در تهران در این رابطه مشورت بگیرند.

این افراد از ماساژ دادن که قسمت های بدن که گردش خون را افزایش می دهد جدا باید خودداری کنند، مانند؛ ماساژ سوئدی و سنگ داغ که کل اندام های بدن را ماساژور لمس می کند و ضربان قلب نیز در این حالت بالا می رود.

آن دسته از افرادی که بیماری های خطرناکی مانند تومور و یا سرطان دارند هم باید از انجام ماساژ بپرهیزند که با ماساژ دادن نواحی تومور امکان پخش شدن سلول های سرطانی به سایر نقاط وجود دارد. ماساژ موضعی و کوچک برای نواحی خاصی از بدن مشکلی ایجاد نمی کند، اما تا جایی که امکان دارد، بهتر است که این کار را انجام ندهند.

این افراد اگر دچار مشکلات کمری شدند و عضلات کمر آن ها گرفته یا کوفته شده است ایرادی ندارد که با حرکات ملایم به ماساژ بپردازند. فردی که دچار عفونت و بیماری پوستی شده است هم باید از ماساژ دادن نواحی آسیب دیده بپرهیزد.

1- مبتلایان به واریس: افرادی که بیماری واریس و انعقاد خون دارند هرگز نباید به سراغ ماساژ بروند. این افراد اگر توسط فردی به صورت خشن و با شدت زیاد ماساژ داده شوند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارد که نتیجه آن می تواند خونریزی داخلی باشد و در مواقعی نیز موجب لختی خون در عضلات می شود. افرادی هم که داروی وارفارین مصرف می کنند از انجام ماساژ منع می باشند.

ماساژ دادن در کسانی که به دلیلی در عروق پایشان لخته خون ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث به حرکت واداشتن لخته در عروق شود. همچنین ماساژ خشن روی واریس‌ها، وریدها و سیاهرگ‌هایی که بیش از حد متورم هستند و از زیر پوست برجسته شده‌اند قطعا می‌تواند باعث تحریک آن ها و ایجاد مشکلات شود.

چرا برخی افراد پس از ماساژ احساس درد دارند؟

زمانی که می خواهید به یک ماساژور برای انجام ماساژ درمانی مراجعه کنید، خیلی مهم است که نزدیک فرد مطمئن بروید، که در این زمینه مهارت داشته و آموزش دیده می باشد. بهتر است که برای مطمئن شدن به سراغ یک متخصص و فیزیو تراپبست بروید که مشکلی هم ایجاد نخواهد کرد.

اگر بعد از ماساژ احساس درد در عضلات و نواحی بدن داشته اید، بدانید فردی که به آن مراجعه کرده اید، در کار خود حرفه ای نبوده است. در صورتی که شما برای کاهش درد و آرامش بدنی به سراغ ماساژ می روید ولی درد بهبود نمی یابد و افزایش هم یافته است، یعنی شما نزد فرد ناآگاهی رفته اید که در کار خود مهارت چندانی ندارد و نتوانسته که مشکل شما را بهبود ببخشد.

فردی که برای ماساژ دادن انتخاب کرده اید باید به قدری در کار خود مهارت داشته باشد که بداند کدام ناحیه از بدن را چگونه و به چه شکلی ماساژ دهد که فرد درد و ناراحتی را متحمل نشود. یک ماساژور موفق کسی است که آگاهی و اطلاعات کاملی راجب عضلات بدن داشته باشد.

در طول جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟

همان طور که گفته شد، ماساژ انواع مختلفی دارد و این موضوع که در جلسات چه اتفاقی رخ می دهد و چگونه طی می شود، بستگی به مراجعه کننده دارد که چه نوع ماساژی را می خواهد انجام دهد. ما برای دانستن بیش تر شما ماساژ سوئدی را مثال می زنیم.

زمانی که برای ماساژ نزد یک فرد متخصص می روید در وهله ی اول از شما در مورد سابقه ی پزشکی سوال می کند تا بداند که مشکل خاصی داشته اید یا خیر. بعد از مطمئن شدن از وضعیت جسمی شما راجب نحوه ی زندگی و میزان استرس در طول روز و درد هایی که ممکن است داشته باشید می پرسد و بعد از تمام این مراحل به درمان می پردازد.

در طول جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟

سپس شما را به سمت اتاقی راهنمایی می کند که ماساژ در آنجا، انجام می شود و دمای اتاق کمی گرم است و نور آن ملایم می باشد. بستگی به علایق شما دارد، گاهی از افراد دوست دارند که در طول ماساژ موسیقی آرامش بخشی برای آن ها پخش شود و از بخور استفاده گردد. یک ماساژور باید تمام این امکانات را داشته باشد تا یک محیطی آرام و به دور از تنش را برای بیمار خود فراهم کند.

ماساژها گاهی می توانند موضعی باشند، یعنی فقط نواحی که شما می خواهید را ماساژ می دهند و این موضوع شامل کل بدن نمی باشد، گاهی نیز به درخواست مراجعه کننده کل بدن ماساژ داده می شود و ماساژور برای این کار از انواع روغن ها استفاده می کند تا کیفیت کار خود را بالا ببرد.

مدت زمانی که در یک جلسه به طول می انجامد، حداقل 90 دقیقه می باشد. زمانیکه ماساژور شروع به ماساژ دادن فرد می کند از تمام تکنیک ها و مهارت های خود استفاده می کند تا هر گونه تنش و فشار های روحی و جسمی را از فرد دور کند، زمانی که در طول ماساژ در یک ناحیه ای درد حس کرده اید حتما به ماساژور اطلاع دهید.

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

گاهی اوقات نوزادان خود را نیز ماساژ دهید، همان طور که گفته شد، ماساژ جریان خون را افزایش می دهد و این موضوع برای نوزادان هم صدق می کند. ماساژ برای نوزادان نیز آرامش بخش است سیستم ایمنی بدن آن ها را تقویت کرده و موجب شادابی کودکان شما می شود. ممکن است که کودک شما دردی داشته باشد که شما از آن بی اطلاع باشید که ماساژ می تواند موجب بهبود او شود.

ماساژ برای نوزاد فواید بسیاری دارد که یکی از آن ها بهبود دستگاه گوارش می باشد که عمل هضم غذا راحت تر انجام می شود. تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که از ماساژ درمانی بهره می برند، کمتر دچار یبوست و اسهال می شوند و خواب راحت تری نسبت به نوزادان دیگر دارند.

این کودکان بسیار خوش اخلاق می شوند و کمتر برای والدین خود مشکل ایجاد می کنند. علاوه بر دستگاه گوارش، برای بهبود عملکرد دستگاه تنفسی نیز مناسب و کار آمد است.

موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟

  • مادران باردار برای انجان ماساژ باید با بهترین دکتر زنان مشورت کنند و به ماساژور هم از وضعیت خود بگویند تا مشکلی ایجاد نشود.
  • هرگز قسمتی که آسیب دیده می باشد و زخم است را نباید ماساژ بدهید و حتما از وضعیت جسمانی خود به ماساژور اطلاع دهید.
  • هنگامی که عضلات دچار كوفتگی یا رگ به رگ می شوند، ماساژ را یک روز انجام ندهید.
  • افرادی که بیماری های قلبی و عروقی و سرطان و عفونت و یرقان و … دارند از انجام ماساژ بپرهیزند و یا حتما با پزشک خود مشورت کنند.
موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟

کلام آخر

ما در این مقاله راجب اثراتی که ماساژ بر روی بدن می گذارد بحث کردیم. ماساژ یکی از روش های تسکین دهنده جسم و روح افراد است که بسیاری از افراد از انجام آن خودداری می کنند، توصیه من به شما عزیزان این است که حتما برای درد های عضلانی به جای مصرف دارو ماساژ را هم امتحان کنید که می تواند کارآمد باشد.

نکاتی را در خصوص ماساژ در این مقاله ذکر کردیم که هرگز فراموش نکنید، مهم ترین آن هم انتخاب یک ماساژور خوب و مطمئن می باشد. اگر شما نزد یک ماساژور عادی بروید که تخصص زیادی در این رابطه ندارد، نمی تواند هدفی که شما از ماساژ داشته اید را برای شما به ارمغان آورد.

همیشه راجب فردی که قصد رفتن نزد آن را دارید تحقیق کنید و مطمئن شوید که در کار خود حرفه ای می باشد و آسیبی به شما وارد نخواهد کرد و تمام عضلات بدن را می شناسد و می تواند یک جلسه ی درمانی کارآمد و مفیدی را برای شما رقم زند.

5/5 - (3 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا