دسته‌بندی نشده

بهترین دکتر وزوز گوش در تهران + لیست 5 تایی

وزوز گوش زمانی است که شما صدای زنگ یا صداهای دیگری را در یک یا هر دو گوش خود تجربه می کنید. صدایی که هنگام وزوز گوش می شنوید ناشی از صدای خارجی نیست و افراد دیگر معمولا نمی توانند آن را بشنوند. وزوز گوش یک مشکل رایج است. حدود 15 تا 20 درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و به ویژه در افراد مسن شایع است. در این مقاله شما را با 5 تا از بهترین دکتر وزوز گوش در تهران آشنا خواهیم کرد.

وزوز گوش معمولاً به دلیل بیماری های  زمینه ای مانند کم شنوایی مرتبط با افزایش سن، آسیب گوش یا مشکل در سیستم گردش خون ایجاد می شود. برای بسیاری از افراد، وزوز گوش با درمان علت زمینه‌ای یا با سایر درمان‌هایی که صدا را کاهش می‌دهند یا پنهان می‌کنند، بهبود می‌یابد و باعث می‌شود وزوز گوش کمتر قابل توجه باشد.

علائم

وزوز گوش اغلب به عنوان صدای زنگ در گوش توصیف می شود، حتی اگر صدای خارجی وجود نداشته باشد. با این حال، وزوز گوش همچنین می تواند انواع دیگری از صداهای فانتوم را در گوش شما ایجاد کند، از جمله:

وزوز
غرش
کلیک کردن
هیسینگ
زمزمه کردن

اکثر افرادی که وزوز گوش دارند، وزوز گوش ذهنی دارند، یا وزوز گوش که فقط شما می توانید آن را بشنوید. صداهای وزوز ممکن است از نظر بلندی از غرش کم تا جیغ بلند متفاوت باشد و ممکن است آن را در یک یا هر دو گوش بشنوید. در برخی موارد، صدا می تواند آنقدر بلند باشد که در توانایی شما برای تمرکز یا شنیدن صدای خارجی اختلال ایجاد کند. وزوز گوش ممکن است همیشه وجود داشته باشد، یا ممکن است بیاید و برود.

در موارد نادر، وزوز گوش می‌تواند به صورت ضربان ریتمیک یا صدای زوزه‌آمیز، اغلب در زمان ضربان قلب شما رخ دهد. به این حالت وزوز ضربانی می گویند. اگر وزوز ضربان دار دارید، پزشک ممکن است هنگام معاینه (وزوز عینی) صدای وزوز شما را بشنود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از افراد از وزوز گوش خیلی اذیت نمی شوند. برای افراد دیگر، وزوز گوش زندگی روزمره آنها را مختل می کند. اگر وزوز گوش دارید که شما را آزار می دهد، به بهترین دکتر وزوز گوش در تهران مراجعه کنید.

در موارد زیر وقت ملاقات با بهترین دکتر وزوز گوش در تهران بگیرید:
شما بعد از یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی دچار وزوز می شوید و وزوز گوش شما در عرض یک هفته بهبود نمی یابد.

در صورت زیر در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

دچار کم شنوایی یا سرگیجه همراه با وزوز گوش هستید.
در نتیجه وزوز گوش خود دچار اضطراب یا افسردگی می شوید.

5 تا از بهترین دکتر وزوز گوش در تهران را بشناسید!

علل وزوز گوش

تعدادی از شرایط سلامتی می توانند باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شوند. در بسیاری از موارد، هیچ گاه علت دقیقی پیدا نمی شود.

علل شایع وزوز گوش

در بسیاری از افراد، وزوز گوش به دلیل یکی از موارد زیر ایجاد می شود:

از دست دادن شنوایی. سلول های مویی ظریف و ریز در گوش داخلی شما (حلزون گوش) وجود دارد که با دریافت امواج صوتی گوش حرکت می کنند. این حرکت سیگنال های الکتریکی را در امتداد عصب از گوش تا مغز شما (عصب شنوایی) تحریک می کند. مغز شما این سیگنال ها را صدا تفسیر می کند.

اگر موهای داخل گوش داخلی شما خم شده یا شکسته باشد : این اتفاق با افزایش سن یا زمانی که شما مرتباً در معرض صداهای بلند هستید رخ می دهد ،می توانند تکانه های الکتریکی تصادفی را به مغز شما نشت کنند و باعث وزوز گوش شوند.

عفونت گوش یا انسداد مجرای گوش: مجرای گوش شما ممکن است با تجمع مایع (عفونت گوش)، جرم گوش، کثیفی یا سایر مواد خارجی مسدود شود. انسداد می تواند فشار را در گوش شما تغییر دهد و باعث وزوز گوش شود.
آسیب های سر یا گردن: ضربه به سر یا گردن می تواند بر گوش داخلی، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. چنین آسیب هایی معمولاً فقط در یک گوش باعث وزوز گوش می شوند.
داروها : تعدادی از داروها ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شوند. به طور کلی، هر چه دوز این داروها بیشتر باشد، وزوز گوش بدتر می شود. اغلب با قطع مصرف این داروها صدای ناخواسته ناپدید می شود.

داروهایی که باعث وزوز گوش می شوند عبارتند از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و برخی آنتی بیوتیک ها، داروهای سرطان، قرص های آب (ادرار آورها)، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد افسردگی.

سایر علل وزوز گوش

علل کمتر شایع وزوز گوش عبارتند از سایر مشکلات گوش، بیماری های مزمن سلامت، و صدمات یا شرایطی که بر اعصاب گوش یا مرکز شنوایی در مغز شما تأثیر می گذارد.

مریضی منیر: وزوز گوش می تواند نشانه اولیه بیماری منیر باشد، یک اختلال گوش داخلی که ممکن است به دلیل فشار غیر طبیعی مایع گوش داخلی ایجاد شود.
اختلال عملکرد شیپور استاش: در این شرایط، لوله ای که گوش میانی را به گلوی فوقانی متصل می کند، همیشه منبسط می شود، که می تواند باعث احساس پری گوش شود.
تغییر استخوان گوش : سفت شدن استخوان های گوش میانی (اتواسکلروز) ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث وزوز گوش شود. این عارضه که در اثر رشد غیرطبیعی استخوان ایجاد می‌شود، معمولاً در خانواده‌ها دیده می‌شود.
اسپاسم عضلانی در گوش داخلی: ماهیچه های گوش داخلی می توانند منقبض شوند (اسپاسم) که می تواند منجر به وزوز گوش، کاهش شنوایی و احساس پری گوش شود. این گاهی اوقات بدون هیچ دلیل قابل توضیحی اتفاق می افتد، اما همچنین می تواند ناشی از بیماری های عصبی، از جمله ام اس باشد.
اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ): مشکلات مربوط به TMJ، مفصل هر طرف سر در جلوی گوش، جایی که استخوان فک پایین به جمجمه می رسد، می تواند باعث وزوز گوش شود.
نوروم آکوستیک یا سایر تومورهای سر و گردن: نوروم آکوستیک یک تومور غیر سرطانی (خوش خیم) است که روی عصب جمجمه‌ای که از مغز به گوش داخلی شما می‌رود ایجاد می‌شود و تعادل و شنوایی را کنترل می‌کند. سایر تومورهای سر، گردن یا مغز نیز می توانند باعث وزوز گوش شوند.
اختلالات عروق خونی: شرایطی که بر رگ‌های خونی شما تأثیر می‌گذارد – مانند تصلب شرایین، فشار خون بالا، یا پیچ خوردگی یا بدشکل رگ‌های خونی – می‌توانند باعث شوند که خون در رگ‌ها و شریان‌ها با نیروی بیشتری حرکت کند. این تغییرات جریان خون می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود.
سایر شرایط مزمن شرایطی از جمله دیابت، مشکلات تیروئید، میگرن، کم خونی، و اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس همگی با وزوز گوش مرتبط هستند.

علل وزوز گوش

عوامل خطر وزوز گوش

هر کسی ممکن است وزوز گوش را تجربه کند، اما این عوامل ممکن است خطر را افزایش دهند:

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند: مانند صداهای ناشی از تجهیزات سنگین، اره‌های زنجیری و سلاح‌های گرم، منابع رایج کاهش شنوایی مرتبط با صدا هستند. دستگاه‌های موسیقی قابل حمل، مانند پخش‌کننده‌های MP3، اگر برای مدت طولانی با صدای بلند پخش شوند، می‌توانند باعث کاهش شنوایی ناشی از نویز شوند. افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند ، مانند کارگران کارخانه و ساختمان، نوازندگان و سربازان  به ویژه در معرض خطر هستند.
سن: با افزایش سن، تعداد رشته‌های عصبی فعال در گوش کاهش می‌یابد که احتمالاً باعث مشکلات شنوایی می‌شود که اغلب با وزوز گوش همراه است.

ارتباط جنسی: مردان بیشتر احتمال دارد که وزوز گوش را تجربه کنند.
مصرف دخانیات و الکل: خطر ابتلا به وزوز گوش در افراد سیگاری بیشتر است. نوشیدن الکل نیز خطر وزوز گوش را افزایش می دهد.
برخی مشکلات سلامتی چاقی، مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا و سابقه آرتریت یا آسیب سر همگی خطر وزوز گوش را افزایش می دهند.

عوارض وزوز گوش

وزوز گوش افراد را متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد. برای برخی افراد، وزوز گوش می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. اگر وزوز گوش دارید، ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

خستگی
فشار
مشکلات خواب
مشکل در تمرکز
مشکلات حافظه
افسردگی
اضطراب و تحریک پذیری
سردرد
مشکلات کار و زندگی خانوادگی
درمان این شرایط مرتبط ممکن است مستقیماً بر وزوز گوش تأثیر نگذارد، اما می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

جلوگیری از وزوز گوش

در بسیاری از موارد، وزوز گوش نتیجه چیزی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. با این حال، برخی اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از انواع خاصی از وزوز گوش کمک کند.

از محافظ شنوایی استفاده کنید: با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. سعی کنید قرار گرفتن در معرض صداهای بلند را محدود کنید. و اگر نمی توانید از صداهای بلند اجتناب کنید، از محافظ گوش برای محافظت از شنوایی خود استفاده کنید. اگر از اره‌های زنجیری استفاده می‌کنید، موسیقی‌دان هستید، در صنعتی کار می‌کنید که از ماشین آلات با صدای بلند استفاده می‌کند یا از سلاح گرم (مخصوصاً تپانچه یا تفنگ ساچمه‌ای) استفاده می‌کنید، همیشه از محافظ شنوایی روی گوش استفاده کنید.
صدا رو کم کنید: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض موسیقی تقویت شده بدون محافظ گوش یا گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار بالا از طریق هدفون می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.
مراقب سلامت قلب و عروق خود باشید: ورزش منظم، تغذیه صحیح و انجام اقدامات دیگر برای حفظ سلامت رگ های خونی می تواند به جلوگیری از وزوز گوش مرتبط با چاقی و اختلالات عروق خونی کمک کند.
الکل، کافئین و نیکوتین را محدود کنید.: این مواد، به ویژه زمانی که بیش از حد استفاده شوند، می توانند بر جریان خون تأثیر بگذارند و به وزوز گوش کمک کنند.

3.6/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا