عمومی

هفته اول بارداری【سال1403】❤️

اولین علامت بارداری معمولاً فقدان یک دوره پریود می باشد و بعد از آن شایع ترین علائم بارداری مانند احساس خستگی، تکرر ادرار و ورم سینه ها، حالت تهوع یا استفراغ در بین خانم ها از خفیف تا شدید رخ می دهد. افراد باید سعی کنند در طول بارداری به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایند و تحت نظر پزشک باشند تا مشکلی برای خود و جنین در طول بارداری ایجاد نشود. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته اول بارداری را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

موقعیت جنین در هفته اول بارداری

در دو هفته نخست سیکل قاعدگی لایه درونی رحم برای دوران بارداری آماده و تقویت می شود به این ترتیب که ضخیم تر می شود. اگر بارداری اتفاق نیفتد این دیوار ریزش می کند و عادت ماهانه رخ می دهد. تشخیص دقیق روز تخمک گذاری برای خانم ها بسیار دشوار است. طبق یک قرارداد اولین روز شروع آخرین دوره پریود قبل از بارداری به عنوان اولین روز بارداری افراد شمرده می شود.

از این روز بدن افراد در حال آماده شدن برای بارداری می باشد و نه ماه دیگر بعد از این روز فرزند شما به دنیا خواهد شد. در دوره بارداری مادر هیچگاه تا هفته سوم نمی داند که باردار است. در حقیقت در هفته اول بارداری افراد در آخرین سیکل قاعدگی قبل از بارداری قرار دارند. در طول بارداری افراد باید سعی کنند به طور مرتب به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایند.

شرایط مادر در هفته اول بارداری

همانطور که گفتیم دوره بارداری از روز اول پریود آخر شروع می شود. بنابراین مادر در هفته اول بارداری در عادت ماهانه قرار دارد. دیواره داخلی رحم تشکیل شده از بافت و خون ریزش می کند، رگ های خونی رحم منقبض می شوند و این امر سبب تجربه دردی شبیه به درد گرفتگی عضلات می شود. بعد از پایان عادات ماهیانه بین 15 تا 20 عدد از تخمک های درون تخمدان توسط هورمون که از غده هیپوفیز ترشح می شود رشد کرده و تقویت می شوند. بعد از گذشت یک هفته و در پایان هفته دوم بارداری یکی از این تخمک ها داخل فولیکول به رشد کامل می رسد و بالغ می شود. این تخمک برای آزاد شدن در نیمه سیکل قاعدگی یعنی روز چهاردهم آماده خواهد بود به این فرآیند تخمک گذاری گفته می شود.

موقعیت جنین در هفته اول بارداری

در اولین هفته بارداری چه می گذرد؟

اولین روز آخرین قاعدگی مادر به عنوان اولین روز بارداری در نظر گرفته می شود. مادر در هفته اول بارداری همچنان در حال خونریزی مربوط به پریود خود می باشد و در واقع تخمک گذاری هنوز اتفاق نیفتاده و جنین شکل نگرفته است. به طور کلی خانم ها بعد از عقب افتادن عادت ماهانه خود متوجه بارداری خود می شوند و سعی می کنند به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنند.

در این حالت برای شمارش دوره بارداری اکثر خانم ها تاریخ اولین روز تخمک گذاری خود را نمی دانند مگر در حالی که از کیت تخمک گذاری به صورت خیلی دقیق استفاده کرده باشند ولی معمولاً اکثر بانوان تاریخ اولین روز پریود خود را می دانند در واقع بیش تر خانم ها متوجه زمان تخمک گذاری نمی شوند به همین دلیل از تاریخ اولین روز قاعدگی برای محاسبه روزهای بارداری استفاده خواهد شد. در این تاریخ هنوز جنین شکل نگرفته ولی بدن افراد در حال آماده شدن برای شکل گرفتن جنین می شود. در روزهای اول بارداری خونریزی دارید و بعد از اتمام قاعدگی دیواره درونی رحم که اندومتر نام دارد دوباره بازسازی می‌شود و برای بارداری آماده و ضخیم تر می شود.

سونوگرافی در هفته اول

سونوگرافی به وسیله امواج صوتی داخل بدن و رحم بانوان را نشان می دهد. در این روش امواج صوتی با اندام های داخلی برخورد می کنند و تصویر از داخل بدن نشان داده می شود. در هفته اول بارداری که همان آخرین دوره قاعدگی مادر قبل از بارداری است علائمی از بارداری در سونوگرافی نیست زیرا تخمک گذاری هنوز انجام نشده است و هیچ جنینی هنوز شکل نگرفته است. سونوگرافی در اولین هفته بارداری برای چک کردن وضعیت سلامت دستگاه تناسلی افراد انجام می شود با انجام سونوگرافی در هفته اول افراد می توانند بفهمند که ضخامت لایه اندومتر چقدر بوده، اندازه تخمدان های افراد طبیعی است یا خیر، تخمدان ها پلی کیستیک است یا خیر، اندازه رحم مناسب است یا خیر.

چک کردن وضعیت سلامت دستگاه تناسلی و تولید مثل از طریق انجام سونوگرافی تاثیر بسیار مثبتی بر روند بارداری افراد دارد. سونوگرافی به دو طریق شکمی و داخلی یا واژینال انجام می شود. تفاوت این دو در وضوح تصویر می باشد. در هفته اول بارداری به این دلیل که جنین هنوز تشکیل نشده اگر امکان داشته باشد می توانید از سونوگرافی واژینال استفاده کنید تا بررسی دقیق تری روی دستگاه تولید مثل داشته باشید در غیر این صورت سونوگرافی شکمی نیز مناسب است.

سونوگرافی در هفته اول بارداری

علائم مادر در اولین هفته بارداری

سر درد: یکی از نشانه های رایج در دوران بارداری سر درد می باشد. سر درد به دلیل تغییرات هورمونی در بدن مادر رخ می دهد. در هفته اول بارداری با توجه به این که این تغییرات هورمونی هنوز رخ نداده نباید سر درد داشته باشید ولی دلایل دیگری مانند تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی، استرس های ناشی از تلاش برای بارداری و … می توانند سبب ایجاد سر درد شوند. برای این که شما در حال آماده شدن برای بارداری هستید باید در مصرف دارو بسیار دقت کنید. مصرف استامینوفن ساده در هفته اول بارداری مشکلی ندارد ولی باید قبل از استفاده از هر دارویی از پزشک خود سوال کنید. به جای خوردن مسکن از روش های زیر استفاده کنید:

دراز بکشید یا بنشینید و چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. از دستمال نمدار به عنوان کمپرس بر روی چشمان و پیشانی و یا گردن استفاده کنید. دراز بکشید و ماساژ بگیرید به خصوص در نواحی گردن و شانه ها.

حالت تهوع: یکی از نشانه هایی که تمامی افراد به عنوان نشانه بارداری می شناسند حالت تهوع می باشد که می تواند همراه با استفراغ یا بدون آن رخ دهد. تغییرات هورمونی که در بدن مادر رخ می دهد دلیل حالت تهوع می باشد. بعد از تخمک گذاری لقاح و تشکیل جنین، جنین لانه گزینی می کند و با مادر ارتباط خونی برقرار می کند. در این مواقع هورمون هایی که جفت تولید می کنند وارد جریان خون مادر می شوند و بدن را از وجود جنین و شرایط جدید آگاه می کنند.

از مهم ترین هورمون ها می توان به هورمون hcg اشاره کرد که آن را با نام عدد بتا می شناسند. این هورمون به وسیله سلول هایی تولید می شود و وارد جریان خون می شود. وجود این هورمون در خون سبب حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن می شود و معمولاً در هفته های پنجم و ششم آغاز می شود و در هفته های دوازدهم و سیزدهم ادامه دارد و به اوج می رسد و همچنین از هفته های پانزدهم و شانزدهم کم می شود.

نفخ و باد شکم: یکی از هورمون هایی که در طول بارداری در خون مادر جریان می یابد هورمون پروژسترون می باشد. این هورمون سبب شل شدن عضلات بدن و ریلکس شدن این عضلات می شود به همین دلیل زمانی که این هورمون افزایش می یابد و زمانی که عضلات دیواره روده شل می شود سرعت حرکت مواد غذایی در روده کم می شود. زمانی که مواد غذایی بیش تر در روده می مانند باکتری ها گاز های بیش تری در روده ایجاد می کنند و مادر احساس نفخ شدید می کند. مادر بعد از صرف یک وعده غذایی احساس نفخ شدیدی خواهد داشت.

هفته اول بارداری همزمان با آخرین قاعدگی مادر می باشد بنابراین در هفته اول بارداری و حتی تا آخر هفته دوم همچنان تخمک با اسپرم لقاح نکرده و جنین به وجود نیامده است پس تغییرات هورمونی اتفاق نیفتاده اند ولی با توجه به این نکته که در زمان اقدام به بارداری بسیاری از مادران رژیم غذایی خود را تغییر داده‌اند و به سمت سالم بودن می برند ممکن است مصرف بسیار میوه ها و سبزی هایی که دارای فیبر هستند سبب ایجاد نفخ شوند.

از رایج ترین نشانه های بارداری نشانه هایی مانند درد سینه، خستگی، انقباض و درد شکمی، تهوع و … می باشد. معمولاً هرچه سن مادر بالاتر باشد شدت این نشانه ها بیش تر می باشد. در هفته اول بارداری به دلیل این که هنوز جنین به وجود نیامده که ارتباط خونی بین او و مادر برقرار شده باشد بنابراین تغییرات هورمونی نیز رخ نداده است. علائم و نشانه های بارداری در هفته اول بارداری وجود ندارند و مشاهده علائم مشابه می تواند دارای دلایل دیگری مانند مشکلات گوارشی، تاثیرات روانی، فکر کردن به بارداری مانند تلقین و … باشد.

علائم مادر در هفته اول بارداری

رژیم غذایی مناسب در هفته اول

یکی از مواد معدنی که در زمان بارداری باید به آن توجه شود آهن می باشد. بسیاری از خانم های ایرانی دچار فقر یا کمبود آهن هستند. کمبود آهن در بدن می تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین ایجاد کند. کمبود آهن در بدن سبب می شود که اکسیژن و سایر مواد مغذی کم تر به جنین برسند و به همین دلیل افراد باید با مشورت پزشک از مکمل آهن استفاده کنند. قرص آهن همزمان با کلسیم و یا کافئین نباید مصرف شود و برای بهتر جذب شدن می توانید از قرص آهن با مواد غذایی دارای ویتامین c مانند پرتقال یا لیمو استفاده کنید. قبل از اقدام به بارداری یک چکاپ کامل انجام دهید و میزان ذخیره ویتامین ها و مواد معدنی بدن را چک کنید.

اگر بدن شما در هر کدام از این موارد دچار کمبود بود قبل از بارداری یا همزمان با هفته اول بارداری سعی کنید ویتامین یا ماده معدنی و مکمل های دیگر را مصرف کنید. از هفته اول بارداری مصرف الکل ممنوع می باشد. مصرف الکل می تواند سبب بروز اختلال بیش فعالی و مشکلات رفتاری ناتوانی در یادگیری و … شود. اگر از سیگار استفاده می کنید باید در هفته اول بارداری به ترک سیگار بپردازید. تحقیقات انجام شده کشیدن سیگار در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و وزن پایین نوزاد در زمان تولد را افزایش می دهد. سعی کنید به پزشک مراجعه نمایید و تمامی نکات مورد نیاز را از ایشان بپرسید. در طول بارداری به طور مرتب به بهترین دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید.

کلام آخر

در هفته اول بارداری مادر همچنان در حال خونریزی مربوط به پریودی می باشد و در واقع در هفته اول بارداری تخمک گذاری اتفاق نیفتاده و جنین شکل نگرفته است. در هفته اول بارداری افراد می توانند به پزشک جهت انجام سونوگرافی اقدام کنند. در هفته اول علائمی از بارداری در سونوگرافی نیست زیرا تخمک گذاری انجام نشده است ولی برای چک کردن وضعیت سلامت دستگاه تناسلی افراد می توانند سونوگرافی انجام دهند. یکی از مواد معدنی که در زمان بارداری باید به آن توجه شود آهن می باشد. سعی کنید از مواد غذایی که دارای آهن است بسیار استفاده کنید.

از شما عزیزان بسیار ممنونیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با مطالب راجع به هفته اول بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

در هفته اول بارداری چی بخوریم؟

مواد معدنی و اسید فولیک از ملزومات این دوران است. می‌دانید که اسید فولیک به طور طبیعی در عدس، لوبیا و غلات کامل یافت می‌شود و مصرف آنها از نقص نوزاد در دوران بارداری پیشگیری می‌کند.

شایع ترین علائم و نشانه های بارداری چیست؟

گرفتگی و لکه بینی خفیف، پریود عقب مانده، خستگی و بی‌حالی، حالت تهوع، سوزن سوزن شدن یا احساس درد در سینه‌ها، تکرر ادرار، نفخ، نوسانات خلقی و تغییرات دمای بدن از شایع ترین علائم و نشانه‌ها در طول دوره بارداری هستند.

علائم بارداری در هفته اول چیست؟

به طور کلی در هفته اول بارداری ممکن است علائمی را تجربه نکنید، چون در واقع شما هنوز باردار نیستید. برخی زنان ممکن است در هفته اول، علائمی مانند حساسیت سینه، تغییر خلق، افزایش دمای بدن، گرفتگی عضلات و خونریزی لانه گزینی را تجربه کنند. تمیز علائم حاملگی در هفته اول، از علائم قاعدگی ممکن است دشوار باشد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا