سلامتی

زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی【سال 1402】❤️

تمام خواص، فواید و عوارض زنجبیل

زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی بسیار فراوان می باشد. زنجبیل در فرهنگ گذشته به عنوان ادویه آشپزی و دارویی در طب سنتی  به علت فواید آن برای انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت.

تمام خواص، فواید و عوارض زنجبیل

زنجبیل چیست؟

زنجبیل ادویه ای است که از ریشه گیاهان گرفته می شود. زنجبیل بیش تر در آشپزی در بسیاری از غذاهای آسیایی، دارو های گیاهی و خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل از شاخه گیاه کورکومین است که از این روش بیش تر در درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود و برای اشخاصی که رژیم لکتین دارند به عنوان غذایی عالی محسوب می شود.

از زنجبیل حتی به عنوان مسکن و درمان اختلالات سلامتی بدن استفاده می شود. همچنین زنجبیل اثرات ضد میکروبی، آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارد.

ترکیبات موجود در زنجبیل:

ترکیبات زنجبیل به نوع شرایط کشت، روش خشک کردن و ترمیم و انبار داری آن متفاوت می باشد. به طور کلی ترکیبات موجود در ریزوم زنجبیل عبارت است از اسانس که شامل مشتقات مونو و سسکوئی ترپنها مانند زینجیبرن بوده و اغلب به روش تقطیر بخار آب یا استخراج توسط دی اکسید کربن فوق بحرانی به دست می آید و همچنین اولئورزین زنجبیل که توسط روش استخراج با حلال به دست آمده و حاوی اسانس به علاوه ترکیبات مسئول طعم تند زنجبیل مثل جینجرول و شوکائول می باشد. سایر ترکیبات ریزوم زنجبیل عبارتند از؛ فیبر خام: ۴/۸ تا ۹/۸ ٪ ، نشاسته: ۴۰/۴ تا ۵۹ ٪ همچنین ۸۰/۹ ٪  رطوبت، ۲/۳ پروتئین،  ۰/۹٪ چربی، ۱/۲٪ مواد معدنی، ۲/۴ ٪ فیبر و ۱۲/۳ ٪ کربوهیدرات ها، نشاسته و موسیلاژ . مواد معدنی موجود در زنجبیل شامل: آهن، کلسیم و فسفر، منیزیم، پتاسیم (زنجبیل پتاسیم اکسالات نیز دارد) و همچنین حاوی ویتامین هایی مثل تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6 و ویتامین ث می باشد.

ترکیبات موجود در زنجبیل

زنجبیل، موثر در درمان درد

زنجبیل به کاهش درد های ذهنی کمک می کند: 2 گرم زنجبیل برای درد ماهیچه ها ناشی از دویدن طولانی و ورزش های استقامتی بسیار موثر می باشد. به طوری که این ادویه گیاهی به اندازه داروی دیکلوفناک ( داروی دردNSAID) برای کاهش درد تاثیر گذار است.

تسکین درد با زنجبیل : ایبوپروفن را فراموش کنید سعی کنید به جای آن زنجبیل مصرف کنید مهم نیست که از چه نوع دردرنج می برید، زنجبیل می تواند به عنوان آرام بخش طبیعی عمل کند مطالعه نشان داد زنجبیل به علت خواص ضد التهابی آن، باعث کاهش درد عضلانی پس از ورزش طولانی می شود. زنجبیل علاوه بر مبارزه با التهاب می تواند در سطح هورمونی کار کند در نظر بگیرید صبح خود را با یک فنجان چای زنجبیل شروع کنید.

زنجبیل به آسم و آلرژی کمک می کند: با تحقیقات انجام شده زنجبیل واکنش th1 را در بدن افزایش می دهد و باعث خنثی کردن واکنش th2 که در موش ها بررسی شده به آسم کمک می کند. زنجبیل موجب انقباض ماهیچه های تنفسی با کاهش استیل کولین می شود.

زنجبیل به اگزما کمک می کند: در زنجبیل یک ترکیب به نام شوگال یافت شده که اگزما یا همان حساسیت پوستی را از طریق مانع سیتوکین با فعال کردن مسیر Nrf2 درمان می کند.

 زنجبیل روده را بهبود می بخشد: زنجبیل با بالا بردن پروستاگلادین در پوشش شکم از رشد هلیکوباکترپیلوری از طریق کاهش ترشح اسید معده کاهش می دهد و باعث بهبود زخم های روده و باکتری ها می شود.

زنجبیل، موثر در درمان درد

زنجبیل به درمان استفراغ و حالت تهوع کمک می کند: افرادی که احساس حالت تهوع و استفراغ دارند خوردن زنجبیل برای کاهش تهوع خوب است. برای کنترل تهوع بین یک تا چهار گرم زنجبیل در روز می‌تواند خورده شود ولی در دوران بارداری مصرف زنجبیل هیچ‌گاه نباید از یک گرم در روز بیش تر شود. زنجبیل را می‌تواند با چای یا دمنوش نیز مصرف کرد.

زنجبیل برای درمان گاز معده: یکی دیگر از خواص زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی درمان گاز معده می باشد با توجه به خاصیت دارویی زنجبیل گاز معده را تسکین می دهد قبل از خوابیدن با خوردن یک فنجان چای زنجبیل دستگاه گوارش را پاکسازی می کند و مشکلات داخل معده را ازبین می برد. با اضافه کردن تکه ای از ریشه زنجبیل تازه به فنجان خود می توانید چای زنجبیل درست کنید.

کمک به کاهش وزن با زنجبیل: یکی دیگر از خواص زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی کاهش وزن می باشد. اضافه وزن با خود انواع بیماری ها همچون حمله قلبی، سکته، فشار خون و دیابت را به همراه دارد. برای کاهش وزن خود در رژیم غذایی می توانید از زنجبیل استفاده کنید که با احساس سیری دست دادن به فرد اشتها شخص کم شده و باعث کاهش وزن می شود که در کاهش وزن بسیار موثر می باشد. و همچنین می تواند التهابات مرتبط با چاقی را بصورت چشمگیری کاهش دهد.

زنجبیل برای بهبود تنفس: زنجبیل بر خلاف سایر مواد غذایی مانند سیر، می تواند به بهبود تنفس کمک شایانی کند به خصوص برای افرادی که در دوره بیماری کرونا می باشند که باعث آسیب ریه می شود می تواند در بهبود ریه های شما کمک بخش باشد. خوردن زنجبیل در انتهای غذا سق دهان را تمیز می کند که برای پاکسازی دهان و از بین بردن بوی دهان با نوشیدن مخلوطی از آن با با آب گرم بسیار موثر است.

زنجبیل برای بهبود تنفس، زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی

زنجبیل به مقابله با استرس کمک می کند: در زنجبیل به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی با فعال کردن آنزیم Nrf2 موجب از بین بردن استرس می شود و همچنین زنجبیل به عنوان داروی ضد سل هم به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد شناخته می شود.

زنجبیل به بیماری های عفونی مقابله می کند: با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد زنجبیل خاصیت ضد ویروس، ضد میکروب و ضد قارچ دارد که برای درمان بیماری های عفونی موثر است و همچنین مانع عفونت های سرما خوردگی می شود و از ورود عفونت به سلول های انسانی طبق مطالعات انجام شده جلوگیری می کند و  با توجه به عصاره متانول در زنجبیل موجب می شود باکتری های بد را بکشد.

زنجبیل تاثیر ضد سرطانی دارد: یکی دیگر از خواص زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی خاصیت ضد سرطانی آن می باشد . ترکیبات موجود در زنجبیل در مقابل سرطان قوی هستند و زنجبیل می تواند باعث مرگ سلول های سرطانی شود.

 1. زنجبیل می تواند مانع رشد سلول سرطانی شود.
 2. زنجبیل می تواند مانع رشد سلول های سرطانی کبد ( هپاتاما) و استخوان (استئوسارکوما ) شود.
 3. زنجبیل رگ های خونی جدید را که امکان رشد سلول های سرطانی را فراهم می کند، متوقف می کند.
 4. زنجبیل مانع انتقال سلول سرطانی می شود.
 5. زنجبیل از متاستاز ( مهاجرت سلولی ) سلول های سرطانی سینه جلوگیری می کند.
 6. زنجبیل می تواند به محافظت از دی ان ای اسپرم در برابر استرس اکسیداتیو کمک می تواند به بهبود باروری در مردان کمک کند.

زنجبیل تاثیر ضد سرطانی دارد، زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی

زنجبیل و خطرات قلبی و عروقی:

 1. زنجبیل کلسترول و تری گلیسرید بدن را بهبود می بخشد.
 2. زنجبیل CRPخون، قند خون و کلسترول، تری گلیسرید را در انسان ها بهبود می بخشد و زنجبیل می تواند با تغییر سیستم عصبی از طریق تحریک گیرنده های موسکارین و مسدود کردن کانال های کلسیم ، فشار خون را کاهش دهد.
 3. زنجبیل  از سخت شدن شریان ها جلوگیری می کند.
 4. زنجبیل می تواند سلول هایی که رگ های خونی را پوشش می دهند از استرس اکسیداتیو محافظت کند، که نشان می دهد می تواند به جلوگیری از سفت شدن شریان ها کمک کند.
 5. .زنجبیل سطح قند خون را کنترل می کند، زنجبیل گلوکز خون و HbA1c را در انسان ها کاهش می دهد.

خواص زنجبیل برای سلامت چشم

برخی از انسان ها تصور می کنند که رنگ چشم های فززندانشان کاملا ژنتیکی می باشد و از طریق والدین به فرزندان منتقل می شود که این تفکر کاملا اشتباه می باشد، علاوه بر ژن عوامل دیگری هم وجود دارد که بر تغییر رنگ چشم تاثیر می گذارد که این عوامل مربوط به محل زندگی شما و آب و هوای آن منطقه و مواد غذایی که مصرف می کنید، می باشد.

بسیاری از شما ها این سوال را می پرسید که آیا می شود رنگ چشم ها را تغییر داد یا خیر، ما در این مقاله به شما می گوییم که با مصرف منظم زنجبیل می توانید رنگ دانه های چشم خود را تغییر دهید. گاهی افراد برای انجام این کار عمل و جراحی های زیادی انجام می دهند که ممکن است خطر آفرین باشد، زنجبیل یک راه طبیعی برای تغییر رنگ دانه های چشم می باشد.

خواص زنجبیل برای سلامت چشم

برای بهره بردن از خواص زنجبیل برای چشم، خوب است که به مدت دو ماه متوالی و هر روز آب مقدار کمی از زنجبیل را (یک بند انگشت) به آب، آبمیوه یا هر نوشیدنی سالم دیگری اضافه کنید و نوش جان فرمایید. رنگ چشمان شما به تدریج رو به روشنی خواهد رفت.

خواص زنجبیل برای حفظ سلامتی پوست و مو

زیبایی و سلامت پوست و مو برای همه افراد حائز اهمیت می باشد و ما در سایت پزشکا بهترین راهکار های ممکن و طبیعی را جلو روی شما قرار می دهیم تا با کمترین هزینه به حفظ سلامتی خود کمک کنید. زنجبیل فوایدی برای پوست دارد که به مواردی از آن اشاره می کنیم:

1- خواص ضد پیری زنجبیل: زنجبیل گیاهی موثر برای جلوگیری از پیری زودرس می باشد و با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد برای حفظ و جوان سازی پوست کمک کرده و مانع از ایجاد چین و چروک بر روی پوست صورت می شود. زنجبیل از عناصری تشکیل شده است که موجب افزایش و بهبود گردش خون می شود و پوست را از سموم و آلودگی ها پاک سازی می کند.

مانع از افزایش و پیشروی رادیکال های آزاد می شود و به شادابی و جوان سازی پوست کمک می کند و انعطاف پوست را بالا برده و پوست را قوی می سازد.

2- رفع سوزش پوست: زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی پوست و رفع سوزش صورت می باشد. برای بهبود زخم و سوزش های پوستی می توانید از آب زنجبیل استفاده کنید و مقداری از آن را بر روی ناحیه ی مورد نظر بمالید تا بهبود بیابد. علاوه بر آب زنجبیل می توانید از برش های این گیاه هم استفاده کنید و روزی چند بار بر روی پوست خود قرار دهید.

رفع سوزش پوست، زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی

3- رفع جوش و آکنه: همانطور که گفتیم زنجبیل برای خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند پوست صورت را از آلودگی ها و سموم پاک سازی کند و مانع از ایجاد جوش و آکنه بر روی پوست صورت شود.

زنجبیل موثر برای تقویت موها: با خواص زنجبیل برای حفظ و نگه داری از سلامت پوست آشنا شدید، این گیاه موثر برای موهای خشک و شکننده هم می باشد که با تامین ویتامین های روی و فسفر موی سر موجب تقویت آن ها می شود.

افرادی که مشکل ریزش مو دارند می توانند برای درمان به جای استفاده از دارو از زنجبیل استفاده کنند که برای تقویت و جلوگیری از ریزش مو ها موثر و مفید می باشد و عصاره آن موها را قوی و محکم می سازد.

موخوره یکی از دلایلی است که موجب از بین رفتن موها می شود و برخی افراد برای درمان آن به بهترین دکتر ریزش مو مراجعه می کنند که قبل از آن می توانند از عصاره زنجبیل برای درمان فولیکول های آسیب دیده استفاده کنند.

یکی دیگر از مشکلات پوستی که نارضایتی های بسیاری را به وجود ی آورد شوره سر می باشد. زنجبیل حاوی عناصر موثری می باشد که به درمان شوره سر کمک می کند. برای بهبود آن از روغن زنجبیل استفاده کنید، زنجبیل را با روغن کنجد و زیتون ترکیب کرده و با آب لیمو آن ها را مخلوط کنید و پوست سر خود را با این ترکیب مخلوط کنید.

زنجبیل موثر برای تقویت موها

درمان بیماری ها با زنجبیل

زنجبیل همانطور که گفته شد یکی از ادویه های موثر و مفید برای سلامتی و درمان بیماری ها می باشد و تسکین دهنده ی درد است. این ادویه که طبع گرمی هم دارد برای درد مفاصل و دل درد می تواند مانند یک مسکن عمل کند و تسکین دهنده باشد. برای مشکلات معده و سوء هاضمه و حتی حالت تهوع روزانه مقداری زنجبیل در وعده های خود مصرف کنید.

در قسمت بالا خواص این ادویه شگفت انگیز را برای حفظ زیبایی و سلامت پوست و مو بررسی و مطالعه کردیم، حال می خواهیم خواص درمانی زنجبیل را برای برخی از بیماری ها مورد بحث قرار دهیم.

1- درمان سرماخوردگی: زمانی که به بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی مبتلا شده اید، دم کرده ی زنجبیل بسیار موثر عمل می کند، می توانید برای التهابات گلو، تب، بدن درد و سر درد و یا در زمان قاعدگی از آن استفاده کنید تا سلامتی خود را بدست آورید.

2- درمان درد ورم مفاصل: برای تسکین دادن و بهبود یافتن دردهای مفصل که بسیار آزردهنده می باشد، می توانید از چای و عصاره زنجبیل بنوشید و هم می توانید با تهیه ی روغن آن بر روی ناحیه ی مورد نظر ریخته و مالش بدهید. زنجبیل خواص بسیار زیادی برای سلامتی و بیماره ها دارد و حتی از رشد سلول های سرطانی نیز جلوگیری می کند و مانع از ایجاد سرطان روده می شود.

3- زنجبیل دردوره ی بارداری: محققان در این باره تحقیقات زیادی انجام داده اند، برخی از افراد معتقد هستند که این گیاه برای درد های بارداری و حالت تهوع مفید می باشد و خطری برای سلامتی مادر و جنین ندارد و برخی دیگر نیز ادعا می کنند که مصرف زنجبیل برای مادران باردار خطرناک است و حتی ممکن است که به مادر آسیب وارد کند. بهتر است که شما قبل از مصرف آن با بهترین دکتر زنان مشورت کنید.

زنجبیل دردوره ی بارداری

مواد لازم برای تهیه شربت زنجبیل

شربت زنجبیل برای سلامتی انسان مفید بوده و برای آن دسته از بیمارانی که دچار زخم معده هستند موثر می باشد. به این افراد توصیه می شود که هر روز قبل از غذا مقداری از این شربت را بنوشند، اگر این کار را به طور منظم انجام دهند، زخم معده آن ها بهبود می یابد.

برای تهیه ی این شربت موثر کافی است که مقداری زنجبیل و یک فنجان آب لیموی تازه و کمی شکر به همراه آب داشته باشید. میزان شکر بستگی به ذائقه خودتان دارد، بعد از تهیه ی مواد اولیه مقداری از شکر را در آب ریخته و به همراه زنجبیل بجوشانید، شکر کاملا باید در آب حل شود پس مدام هم بزنید، زیر شعله را کم کرده و به مدت یک رب اجازه دهید تا با حرارت کم روی شعله باشد.

بعد از 15 دقیقه از روی حرارت برداشته و بگذارید تا خنک شود. سپس به آن مقداری آب لیمو اضافه کنید و میل بفرمایید. این شربت برای مهمانی ها و دورهمی ها بسیار مناسب و مفید می باشد.

چای زنجبیل چه خواصی دارد؟

علاوه بر شربت آن چای زنجبیل هم به دلیل خواصی که دارد بسیار مورد استفاده افراد قرار می گیرد، به ویژه در فصل سرما که به دلیل طبع گرمی که دارد و برای بیماری سرماخوردگی هم مفید می باشد و تسکین دهنده گلو درد و تب می باشد. از همان گذشته های دور از این گیاه و ساقه آن در مواد غذایی خود استفاده می کردند که طعمی فوق العاده به غذا می بخشید.

چای زنجبیل چه خواصی دارد؟

پزشکان توصیه می کنند که در زمان سرماخوردگی هر روز چای زنجبیل بنوشید که برای سر درد و برخی از علائم سرما خوردگی مفید است و موجب بهبودی سریع می شود. مطالعات زیادی بر روی این گیاه شگفت انگیز انجام شده است که به بسیاری از فواید آن هنوز دست نیافته اند. افرادی که در هنگام استفاده از وسیله ی نقلیه دچار حالت تهوع می شوند، قبل از آن چای زنجبیل بنوشند.

طرز تهیه ی چای زنجبیل

طرز تهیه ی این چای بسیار راحت و آسان می باشد و می توانید با کمترین هزینه چای زنجبیل درست کرده و از نوشیدن آن لذت ببرید. برای تهیه ی این چای، زنجبیل را برش داده و آن را پوست بگیرید، هر چه بیش تر از برش های زنجبیل در چای استفاده کنید، میزان اثر بخشی آن نیز افزایش می یابد.

بعد از شست و شو و تمیز کردن زنجبیل آن را به قطعات کوچکی تقسیم بندی کنید، در یک قابلمه مقداری آب ریخته و برش های زنجبیل را درون آن قرار بدهید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه بجوشد، بعد از چند دقیقه می توانید آن را از روی شعله برداشته و برای طعم دار کردن آن آب لیمو و عسل ریخته و نوش جان کنید، البته این چای دستور های دیگری هم دارد و می توانید با شیر هم درست کنید.

برای تهیه ی چای زنجبیل به همراه شیر کافی است که برش های ریشه زنجبیل را به مدت ۱۰ دقیقه در یک فنجان آب بجوشانید و سپس آن را از روی حرارت برداشته و ۲ فنجان شیر به آن اضافه کنید. شیر و زنجبیل را به مدت پنج دقیقه بجوشانید و سپس در لیوان مورد علاقه تان سرو کنید.

خطرات و مضرات زنجبیل

در این مقاله با خواص و فواید این گیاه آشنا شدیم و دانستیم که مانند یک مسکن قوی عمل می کند و در بهبودی برخی از بیماری ها موثر و مفید می باشد، اما این موضوع را فراموش نکنید که هر مواد مفیدی ممکن است با خود آسیباتی هم به همراه داشته باشد و قبل از استفاده آن بد نیست که کمی تحقیق و مطالعه انجام دهیم.

خطرات و مضرات زنجبیل

 • همان طور که گفتیم مادران باردار بهتر است که قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.
 • گاهی افرادی به این ماده حساسیت نشان می دهند و مصرف آن را باید قطع کنند.
 • زنجبیل ممکن است که رفلاکس اسید، در برخی از افراد را تشدید کند.
 • افرادی که کم خونی دارند و دارو مصرف می کنند، استفاده از زنجبیل را محدود کنند.
 • کودکانی که زیر دو سال سن دارند، نباید از این گیاه استفاده کنند.
 • درمصرف آن تعادل را حفظ کنید و بیش از اندازه مصرف نکنید.
 • استفاده زیاد از آن ممکن است که ناراحتی های معده ایجاد کند .
 • بیماران که سنگ کلیه دارند قبل از مصرف توصیه می شود که با بهترین دکتر کلیه مشورت کنند.
 • ممکن است با مصرف برخی از دارو ها تداخل ایجاد کند مانند دارو های قلب و دیابت.
 • در زمان شیردهی از این گیاه در حد متعادل استفاده کنید.
 • ممکن است موجب اختلالات سیستم عصبی شود.
سخن پایانی

در این مقاله درباره ی زنجبیل و اثرات شگفت انگیز آن برای سلامتی به گفتگو پرداختیم و برای درمان تسکین درد بسیار مفید می باشد سعی کنید به جای استفاده از داروهای شیمیایی برای تسکین درد از زنجبیل که گیاهی است و بدون عوارض است استفاده کنید.

همچنین از زنجبیل برای انواع بیماری های عفونی استفاده می شود و تاثیر بسزایی در درمان بیماری ها دارد. با توجه به خواص گفته شده درباره این داروی گیاهی بهتر است که در زندگی روزمره خود استفاده کنید تا تضمین کننده سلامت خود باشید.

با تشکر از همراهی شما.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا