بیماری هاسلامتی

ژل ضد عفونی کننده دست【سال1402】❤

شیوع ویروس کرونا

امروزه با گسترش شیوع ویروس کرونا در بیش از 180 کشور دنیا از جمله ایران و کشته شدن هزاران نفر در اثر این بیماری بسیاری از افراد در جستجوی رفع این بیماری تلاش کرده اند و از انواع مواد ضد عفونی کننده مانند ژل ضد عفونی کننده دست استفاده می کنند . سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد اینکه این بیماری چیست؟چگونه گسترش می یابد؟چگونه از خود مراقبت کنیم که دچار ویروس نگردیم؟ ژل ضد عفونی کننده دست چیست؟

راههای محافظت از ویروس کرونا

بهترین راهکار برای جلوگیری از انتقال این ویروس شست شوی کامل و مرتب دست ها با آب و صابون است.

راه محافظت از ویروس کرونا 

ویروس کرونا از راههای دیگر در هوا پخش می شوند مانند سرفه کردن در فرد ناقل و یا ممکن است از طریق استنشاق ،دست زدن به سطوح آلوده و سپس دست زدن به دهان و بینی و چشم ها در بدن شما منتقل می شود.

در هنگام سرفه و یا عطسه حتما از دستمال استفاده کنید و به هیچ وجه با دستان آلوده صورت خود را لمس نکنید. از افراد مبتلا باید دوری کنید تا در امان بمانید.

کارشناسان زیادی در بررسی هایی که انجام داده اند تنها راه محافظتی را ماسک نمی دانند.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1db88a1b-6e9a-419e-a94a-746af7fa4505″ ]

راه‌­های پیشگیری از ویروس کرونا

تا به الان هیچ گونه واکسنی برای پیشگیری از ویروس کووید-19 پیدا نشده است .اما با آموزش های لازم و اقداماتی که خواهیم گفت تا حد زیادی از این بیماری مصوون خواهید ماند. سازمان بهداشت جهانی توصیه های زیر را برای جلوگیری از ویروس کرونا پیشنهاد داده است:

از محیط های شلوغ و مهمانی و تجمع دوری کنید

با افرادی که مریض هستند و یا دارای علائم ویروس کرونا هستند دوری کنید به اندازه دو متر فاصله بگیرید.

تا جایی که می توانید در خانه بمانید به جز موارد ضروری، اگر بروز بیماری در شما بالا است بین خودتان و دیگران فاصله به اندازه دو متر ایجاد کنید.ممکن است برخی از افراد بدون اطلاع از بیماری خود در مکان های عمومی باشند که باعث انتقال این بیماری گردند.

دستان خود را به طور مرتب به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید و از مایع و ژل ضدعفونی کننده حاوی الکل 70% استفاده کنید.

راه‌­های پیشگیری از ویروس کرونا

در هنگام حضور در مکان های عمومی مانند فروشگاه ها مغازه ها از تماس با دیگران جلوگیری کنید و ماسک بزنید از ماسک های پارچه ای غیر پزشکی استفاده کنید

در هنگام سرفه و یا عطسه جلوی دهان خود را بپوشانید و اگر دستمال در دسترس نبود با آرنج جلوی دهان خود را بگیرید .حتما دستمال آلوده را دور بیندازید و دستان خود را کامل بشویید و از تماس با صورت ،چشم ، دهان و بینی پرهیز نمایید

در صورت ابتلا به بیماری ،حوله ،ظرف ،لیوان و وسایر موارد را از دیگران جدا کنید.

سطوحی که بیشتر در دسترس همه قرار دارد مانند دستگیره ها ،کلید و پریز برق ،وسایل الکتریکی هر روز ضدعفونی و تمیز کنید.

اگر دچار بیماری شدید حتما در خانه بمانید و به مدرسه و محل کار نروید . برای کار های ضروری مانند رفتن به دکتر و معاینه پزشکی خارج شوید و به هیچ وجه از وسایل نقلیه عمومی و تاکسی برای رفتن استفاده نکنید..

علائم ویروس کرونا چیست؟

علائم ویروس کرونا چیست؟

یکی از مهمترین علائم این ویروس تب است . این ویروس باعث عفونت ریه ها می شود و فرد مبتلا دچار سرفه های خشک می شود به مشکلات تنفسی دچار می شود.

سرفه ها در شخص مبتلا به صورت پیوسته یعنی به مدت یک ساعت یا بیشتر است . به عقیده ی دانشمندان بروز این علائم تا 5 روز طول می کشد.و در برخی بیشتر از این مدت طول می کشد. بر طبق گفته سازمان بهداشت جهانی ممکن است تا 14 روز هم طول بکشد.

از علائم دیگر در فرد مبتلا ،از دست رفتن حس بویایی و چشایی فرد است. تعداد افرادی که حس بویایی و چشایی ندارند در حال افزایش است که در برخی با انجام تست کرونا، مثبت بوده اند .از دست رفتن این دو حس از علائم این ویروس می باشد.

اگر برای تمیز کردن دست خود به آب و صابون دسترسی نداشتید از ژل های ضد عفونی کننده حاوی 60% الکل استفاده کنید

تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است که نشان می دهد ژل ها و مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل 60 تا 90 در صد می توانند انواع میکروب ها را از بین ببرند و تاثیر زیادی نسبت به الکل با در صد کم دارند.الکل ها با درصد کمتر نمی توانند میکروب ها را از بین ببرند و رشد میکروب ها را متوقف نمی کنند.

تاریخچه ژل ضد عفونی کننده

این ماده چیز جدیدی نیست و به سالهای خیلی دور باز میگردد و  بیش از 50 سال است که وجود دارد.

تاریخچه ژل ضد عفونی کننده

در سال 1966 دانشمندی به نام لوپ هرناندز محصول ضد عفونی کننده کشف کرد .این فرد که در آن زمان دانشجو بود محلولی بر پایه الکل ساخت که هدفش این بود که در محیط های آلوده که امکان شستشو وجود ندارد بتوان از این محلول برای ضد عفونی دست استفاده کرد.

سال ۱۹۶۶ بود که لوپ هرناندز برای نخستین بار محصولی به عنوان ژل ضد عفونی کننده ابداع کرد. هرناندز که در آن زمان به عنوان یک دانشجو راه و رسم پرستاری را می‌آموخت، محلولی بر پایه الکل درست کرد که هدفش تمیز کردن دست در محیط‌ هایی بود که توانایی شستشوی آن وجود نداشت. در آن زمان این محصول هم مانند سایر محصولات بهداشتی مورد استقبال قرار نگرفت اما امروزه طرفداران زیادی دارد و مورد توجه همگان واقع گردید

تا سال 2009 تا این محلول مورد توجه کسی نبود تا اینکه در همان سال یک نوع آنفولانزای خوکی در امریکا شیوع پیدا کرد و در آن زمان ژل ضدعفونی کننده مشتریان خود را پیدا کرد و فروش آن تا هفتاد درصد بالا رفت.تا اینکه در سال 2010 محلول های ضد عفونی کننده در بطری های کوچک بسته بندی گردید و امروزه اینگونه در دسترس عموم قرار گرفت.

تفاوت ژل ضد عفونی کننده خانگی با نوع بیمارستانی

از سال 2010 ژل های ضد عفونی کننده در بازار رواج یافتند و به عنوان محصول بهداشتی در دست خانواده هایی که به بهداشت اهمیت می دادند قرار گرفت.

با گذشت زمان تنوع این ژل ها بیشتر شد و ترکیبات آن تغییر کرد و مواد معطر و رایحه های جذاب به آن اضافه گردید.همه اینها باعث شد امروزه در بازار خرید و فروش زیادی داشته باشد

برخی افراد دستوراتی برای  تهیه ژل ضد عفونی خانگی تهیه کردند که خودشان برای تولید این محلول اقدام کرده اند که این یک بهداشت موثر به حساب می آید اما نکته قابل توجه این است که باید استاندارد مواد در تهیه این محلول رعایت گردد.

تفاوت ژل ضد عفونی کننده خانگی با نوع بیمارستانی

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1db88a1b-6e9a-419e-a94a-746af7fa4505″ ]

استاندارد ژل ضدعفونی چیست؟

یکی از فاکتور های مهم در تهیه ژل ضدعفونی کننده مقدار الکل موجود در آن است. درصد الکل موجود در این محلول کیفیت آن محصول به حساب می آید. ژلی که فاقد الکل باشد بی کیفیت محسوب می شود.

ژلی ضدعفونی کننده اگر بر پایه مواد اتانول و پروپانول ساخته شده باشد ضد عفونی کننده سریع و بادوام خواهد بود.

الکل ها حاوی ترکیبات قوی آنتی سپتیک هستند که ضدعفونی کننده قوی به حساب می آیند.بر اساس عقیده محققان یک ضدعفونی کننده مناسب دست، باید حاوی 60% الکل نیز باشد.

پس اگر می خواهید  محلول ضد عفونی کننده خانگی استفاده کنید دقت کنید که باید حاوی بیشتر از 60 % الکل باشد.

ژل ضد عفونی کننده بهتر است یا صابون

برای از بین بردن میکروب ها آب و صابون بهتر است  و میکروب های زیادی را از بین می برد.  اگرچه ژل های ضد عفونی کننده الکلی میکروب های زیادی را غیر فعال می کنند اما این نگرانی به وجود می آید که حجم کافی برای از بین برن میکروب ها استفاده نشود و یا قبل از خشک شدن الکل ،از روی پوست پاک شود.

تحقیقات نشان داده است که ژل های ضد عفونی کننده در محیط های بیمارستانی و کلینیک با اینکه انواع میکروب ها وجود دارد به خوبی عمل میکند زیرا با اینکه میکروب های زیادی دارد، ظاهری پاکیزه دارند اما کثیف و چرب نیستند.

ژل ضد عفونی کننده بهتر است یا صابون

اثر گذاری ژل های ضد عفونی کننده

تحقیقات نشان داده است اگر دست ها کثیف و چرب باشند ژل های ضد عفونی کننده عمل نخواهند کرد.مثلا بعد از غذا خوردن، کار در خانه یا کار در باغچه اگر دست ها خیس و یا چرب باشند این ژل ها در از بین بردن میکروب ها و ویروس ها موثر نخواهد بود در این مواقع باید دست ها را با آب و صابون شستشو داد.

ژل ها ی ضد عفونی کننده قادر به پاک کردن مواد شیمیایی و سموم از روی پوست نیستند .بنابراین بهترین کار ، شستشو دست با آب و صابون است.

در صورت در دسترس نبودن آب و صابون با ید ژل ضد عفونی کننده حاوی 60% الکل نیز استفاده کنید.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1db88a1b-6e9a-419e-a94a-746af7fa4505″ ]

روش استفاده از ژل ضد عفونی کننده

ژل ضد عفونی کننده را روی تمام سطوح دست خود بزنید چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود.مقدار ژل را به اندازه ای بریزید که کل دستان و پ=شت دست های شما را در بر گیرد و لابه لای انگشتان و ناخن هایتان را بپوشاند و باید هر دو دست ضد عفونی شوند.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا