بیماری هادسته‌بندی نشدهسلامتینبض بازار

جدیدترین نمایشگر ضربان قلب【سال 1402】❤️+ خرید نمایشگر ضربان قلب

تپش قلب

اگر احساس تپش قلب دارید .اگر این تپش قلب نامنظم و با ضربات خاص تکرار شود نباید نادیده بگیرید. تشخیص علت این تپش قلب همیشه ساده نیست و ممکن است در طولانی مدت تشخیص داده شود. ممکن است نوار قلب بیمار طبیعی باشد اما پزشک از بیمار بخواهد از دستگاه مانیتورینگ ضربان قلب و نمایشگر ضربان قلب استفاده کند و اگر بیمار بی توجهی کند به سلامتی خود بی توجهی کرده است.

گاهی اوقات تپش قلب به دلیل بیماری نیست و با انجام ندادن بعضی از کار های ساده درست می شود .اما گاهی با پیگیری های این تپش قلب به وجود بیماریهای خاص قلبی پی می برید. برای مثال کسانی که تنگی رگ های قلب دارند و ممکن است به صورت سکته قلبی خود را نشان بدهد با تپش ها قلب نامنظم مواجه می شوند. یکی از بیماری های قلبی که باعث تپش قلب می شود پرکاری غده تیروئید است که در جلوی گردن قرار دارد.بیشتر از حد معمول ترشحات خود را به داخل خون بریزد، ممکن است علائم مختلفی از جمله احساس تپش قلب را در فرد به وجود آورد.

تپش قلب

دستگاه ضربان قلب یا گوشی پزشکی

گوشی پزشکی وسیله ای است که می توان صداهای داخلی بدن انسان و حیوان را گوش داد این وسیله یک دیسک کوچک دارد که بر روی پوست بدن قرار می گیرد و دو لوله متصل به دو گوشی دارد که صدا را انتقال می دهد. با گوشی پزشکی می توان صداهایی که از قلب ،ریه ،رگ ها و و روده ها می آید را گوش داد.

گوشی پزشکی که نام علمی آن استتوکوپ (Stethoscope) صداهای خیلی ضعیف و داخلی را تشدید کرده و واضح به گوش می رساند. بدون اینکه پزشک گوش خود را به بدن بیمار بچسباند.

به دلیل پیشرفت تجهیزات پزشکی تشخیص بیماریهای انسان بسیار راحت تر شده است بنابراین گوشی پزشکی نقش مهمی در تشخیص بیماری ها از جمله قلب دارد. صداهایی که از قلب و سایر نقاط بدن می آید می توان از روی این صداها بیماری های قلبی و بیماری های خاص را تشخیص داد.

دراوایل سال 1080 قبل از اینکه این وسیله به وجود بیاید پزشکان با تکنیک های ضربی و گوش دادن مستقیم بر روی قلب صداهای داخلی قلب را گوش می دادند.

اجزای تشکیل دهنده گوشی طبی

گوشی طبی از سه بخش اصلی تشکیل شده است .قسمت مهم و اول آن Headset است که شامل: قسمت گوش و سر است .قسمت دوم به قفسه سینه مرتبط است که به نام Chest Piece است در این بخش یک قطعه به نام دیافراگم قرار دارد که می توان صداها را با فرکانس های بالا شنید. قسمت سوم این وسیله میله ای است که به سر و سینه متصل است.

اجزای تشکیل دهنده گوشی طبی

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/6b3caa97-776d-4af7-9b79-6ca5956cc179″ ]

نکات مهم در خرید گوشی پزشکی

اگر برای بار اول است که می خواهید این وسیله را تهیه کنید باید دقت زیادی کنید و موارد گفته شده را در نظر بگیرید.

این وسیله در معاینه روزانه پزشکان بسیار پرکاربرد است و یک نماد پزشکی محسوب می گردد. بنابراین باید مدل مناسب تخصص خود و از برند معروف این وسیله را تهیه کرد. اگر اطلاعات دقیق تر می خواهید باید در حین کار و در طول آموزش گوشی پزشکی را به همراه داشته باشید تا اطلاعات دقیقتر بدست بیاورید.

معرفی انواع گوشی پزشکی

گوشی های طبی انواع گوناگونی دارند. بستگی به تخصص و شغل شما دارد که چه نوع گوشی طبی مورد نیاز شما باشد.

الکترونیک:این مدل برای صداهایی با فرکانس پایین موثر است و با باتری کار می کند. دارای دیافراگم الکترو مغناطیسی است . به دلیل قیمت بالایی که دارند در بیمارستان ها و اتاق های اورژانس مورد استفاده قرار می گیرند.

آکوستیک: این نوع گوشی پزشکی در میان پزشکان و دامپزشکان بسیار رایج است و از نظر متخصصان قلب قابل اطمینان تر هستند.

کاردیولوژی :طراحی این گوشی مانند آکوستیک است . تفاوت آن در این است که کوچکترین صداها را تشخیص می دهد و توسط متخصصان قلب و عروق کارایی دارد . برای شنیدن صداهای بیماریهای قلبی مانند سوفل و آریتمی مورد استفاده قرار می گیرد.

جنین: این گوشی های پزشکی طراحی بسیار ساده ای دارند که انتهای دیافراگم بر روی شکم مادر قرار می گیرد و صدای ضعیف ضربان شنیده می شود.

نحوه استفاده از گوشی پزشکی

 • با ضربه زدن رو هدفون بررسی کنید که هیچ گونه سوراخی در لوله و گوشی وجود نداشته باشد و دیافراگم به طور صحیح در گوش قرار گرفته باشد.
 • قسمت سر گوشی باید رو به سمت جلو باشد تا به خوبی صداها را بشنوید در غیر اینصورت نمیتوانید صدایی بشنوید.
 • هدست را درون گوش خود طوری قرار دهید که صداهای بیرون را مسدود کنید و درست داخل گوش قرار دهید.
 •  گوشی پزشکی را طوری بر روی بدن بیمار قرار دهید که بیمار راحت باشد .
 • برای شنیدن صداهای زیاد و متوسط از قسمت دیافراگم استفاده کنید و برای صداها با فرکانس کم از قسمت صاف آن استفاده کنید.

انواع مانیتورهای ضربان قلب مراکز پزشکی

 • مانیتور نوار قلبی یا الکتروکاردیوگراف
 • مانیتور اکوی قلب
 • هولتر قلب

مانیتور های نام برده شده برای فعالیت های قلبی و بررسی عملکرد قلب ساخته شده اند. با این اختراعات ، مرگ میر ناشی از بیماری های قلبی تا درصدی کاهش یافت. این مانیتور ها در نمایش ضربان قلب متفاوت هستند. تفاوت آنها در میزان دقت،مدت زمان بررسی و هزینه های کاربردی است.

انواع مانیتورهای ضربان قلب مراکز پزشکی

هولتر نمایشگر ضربان قلب

هولتر یک دستگاه برای تشخیص بی نظمی ضربان قلب است .این پایشگر به اندازه تلفن همراه بزرگ است. توسط تعدادی سیم با کمک چسب هایی به روی بدن بیمار چسبانده می شود. این دستگاه به مدت 48 ساعت می تواند نوار قلب بیمار را ضبط کند. با این دستگاه هر گونه بی نظمی در قلب به وجود بیاید ثبت می شود و سپس پزشک قلب، می تواند فعالیت قلب را بررسی کند.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/6b3caa97-776d-4af7-9b79-6ca5956cc179″ ]

این دستگاه کوچک دارای حافظه ی رایانه ای است که از طریق چسب های روی قفسه سینه سیگنال ضربان قلب را در خود ضبط می کند. بیمار بعد از 24 تا 48 ساعت مراجعه به درمانگاه  توسط پزشک الکترودها و سیم ها جدا می شود و دستگاه هولتر را به رایانه متصل می کند. نرم افزار مخصوص هولتر با فیلتر های خود اطلاعات ثبت شده را آنالیز می کند و در جدول قرار می دهد و بخش های مهم را به صورت نوار قلب نشان می دهد. این اطلاعات توسط چاپگر متصل به رایانه چاپ می شود و به بیمار تحویل داده می شود.این دستگاه ضبط کننده در مدل های مختلف تولید می شود.

هولتر نمایشگر ضربان قلب

این دستگاه ها شامل الکترود و حافظه حلقوی است که تمام ضربان قلب را مانند نوار قلب روی حافظه خود ذخیره می کند اما فضای این حافظه محدود است ممکن است با وارد کردن اطلاعات جدیدتر اطلاعات قبلی پاک شود. دارای دکمه ای است که بیمار با فشردن آن ، آخرین اطلاعات را در آن ضبط می کند. ممکن است پزشک تشخیص دهد برای بیمار خود این دستگاه را تجویز کند.این دستگاه مانند یک گردنبند است و اندازه زنجیر آن بر روی قلب تنظیم می شود تا بتواند تمام امواج الکترونیکی از قلب را دریافت کند. ممکن است پس از نصب دستگاه ، بیمار بعد از چند روز دچار تپش قلب شود بیمار طبق راهنمایی های که به وی داده شده است دکمه را بلافاصله فشار می دهد. در این صورت دستگاه نوار قلب یک دقیقه قبل و بعد از فشردن دکه را ضبط خواهد کرد.و در حافظه خواهد ماند و پاک نمی شود .کارایی دستگاه ها با هم فرق دارد اما اصول اولیه همه دستگاه ها به همین صورت است.نمایشگر ضربان قلب

در نوع دیگر دستگاه  ها به این صورت است که یک آهنربا به بیمار می دهند که در هنگام بروز تپش قلب آهن ربا را بر روی دستگاه قرار بدهد. نوع دیگری از دستگاهها هستند که دارای دو قسمت هستند .قسمت اول آن سنسور تشخیص است که مانند نوار دور قلب قرار می گیرد. و هیچ مانعی به هنگام حرکت  و فعالیت های ورزشی نیستند.قسمت دوم این دستگاه بر روی مچ دست بسته می شود که اطلاعات و ثبت ضربان قلب را نشان می دهد. کسانی که مشکلات قلبی و تپش قلب دارند باد در هنگام کار های روزانه از این دستگا ها استفاده کنند تا از روند فعالیت ها قلبی خود زیر نظر پزشک مطلع شوند.

روش صحیح استفاده از هولتر

برای تست دقیق باید چکار کنیم؟

 • قبل از تست حتما دوش بگیرید.
 • از فعالیت هایی که باعث خیس شدن هولتر می شود دوری کنید.
 • قبلا از استفاده از هولتر،از استفاده کرم و لوسیون بپر هیزید.
 • از مناطقی که میدان مغناطیسی دارد دوری کنید زیرا بر نحوه عملکر دستگاه تاثیر می گذارد.

بعد از ثبت نتیجه، دو روز بعد نزد پزشک خود بروید تا فعالیت های ثبت شده شما را بررسی و مشاهده کند. و روند درمان را شروع می کند.معمولا نتایج حاصل از هولتر را متخصص سیستم های الکتریکی قلب انجام می دهند. و گاهی قبل از تشخیص بیماری نیاز به آزمایشات بیشتری خواهید داشت.

تشخیص تست هولتر چیست؟

 • اینکه دچار حمله قلبی شده اید یا نه
 • بررسی روند بهبودی بیمار پس از مصرف داروها
 • علت علائم مشکلات قلبی
 • تغییر روند درمان اگر بهبودی مشاهده نگردد

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) چیست :

نوار قلب نحوه حرکت موج الکتریکی را در قلب نمایش می دهد.

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) چیست

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/6b3caa97-776d-4af7-9b79-6ca5956cc179″ ]

در این روش نموداری امواج الکترونیکی توسط دستگاه الکتروکاردیوگراف بر روی کاغذ های شطرنجی مخصوص که مربع های ریز و درشت دارد کشیده می شود. و نمایشگر ضربان قلب است

این سیگنالها توسط الکترود های فلزی با کمک پزشک و یا پرستار به قفسه سینه وصل می شوند و یکی از بی خطر ترین راه هایی است که اطلاعات مهمی درباره قلب می دهند. بعد از اتمام انجام تست الکترودها توسط پرستار از بدن بیمار جدا می شود ممکن است پوست بیمار کمی قرمز شده باشد در محلی که الکترود بوده است.که مهم نیست .

از نوار قلب به عنوان اقدام اولیه و نمایشگر ضربان قلب در سکته های قلبی و درد های قلبلی استفاده می شود.و کسانی که مشکوک به این بیماری هستند باید از این روش استفاده کنند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا