بیماری هارپورتاژ پزشکی

درمان بواسیر و هر آنچه که باید بدانید !【سال1403】❤️

بواسیر یا هموروئید به تورم ورید های کانال مقعد گفته می شود و یکی از مشکلات رایج روده ای است. بواسیر بسته به محل تشکیل آن بر دو نوع داخلی و خارجی است و درمان هموروئید با توجه به نوع و شدت آن صورت می پذیرد. عوامل گوناگونی در پیدایش بواسیر دخیل هستند که مهمترین آنها اعمال فشار به روده در هنگام عمل دفع است. شایع ترین علائم بواسیر (داخلی و خارجی)، خونریزی، خارش و درد است.

تشخیص آن معمولا توسط پزشک با پرسیدن تاریخچه بیماری و معاینه فیزیکی انگشتی انجام می شود و تایید آن به کمک روش هایی مانند سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی صورت می گیرد. درمان بواسیر به دو صورت غیر جراحی (شامل درمان های خانگی، دارویی و فیکساتیو ها) و جراحی هموروئید کتومی است که انتخاب آنها به تشخیص پزشک و بر اساس وضعیت بیماری انجام می پذیرد.

بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoids) چیست؟

بواسیر یا هموروئید به تورم ورید های کانال مقعد گفته می شود و یکی از مشکلات رایج روده ای است. گاهی اوقات، دیواره این رگ های خونی به قدری نازک می شود که برجسته می شوند و مخصوصاً هنگام عمل دفع تحریک پذیر می شوند و به همین دلیل است که هموروئیدها یکی از مهمترین دلایل خونریزی مقعدی هستند. هموروئیدها غالبا به خودی خود از بین می روند.

در غیر این صورت باید به درمان آنها اقدام نمود. درمان بواسیر با توجه به نوع و شدت آن، به روش های گوناگونی صورت می پذیرد.یکی از روش های مدرن درمان این بیماری لیزر هموروئید است که بدون درد و خونریزی انجام می گردد .

بواسیر داخلی و بواسیر خارجی

در صورتی که تورم در رگ های درون کانال مقعد اتفاق بیفتد، به آن بواسیر داخلی و اگر تورم رگها در نزدیکی دهانه مقعد رخ داده باشد، به آن بواسیر خارجی گفته می شود. بواسیر داخلی معمولاً بدون درد، اما غالبا خونریزی دهنده است و چون در داخل رکتوم واقع شده، قابل دیدن یا لمس نیست. البته، گاهی به خارج از مقعد بیرون زدگی پیدا می کند و به اصطلاح پرولاپس می شود.

در حالی که بواسیر خارجی در زیر پوست مقعد قرار دارد و چون در آنجا اعصاب حسی بیشتری برای درد وجود دارد، می تواند دردناک باشد. احتمال اینکه فردی بطور همزمان دارای هر دو نوع هموروئید داخلی و خارجی باشد دور از ذهن نیست.

عوامل ایجاد کننده بواسیر

فشار زیاد به وریدهای ناحیه لگن و رکتوم باعث بواسیر می شود. به طور معمول، بافت داخل مقعد برای کمک به کنترل حرکات روده پر خون است و اگر هنگام عمل دفع تحت فشار قرار بگیرد (به دلیل یبوست یا نشستن طولانی در توالت)، رگهای ناحیه متورم و کشیده می شوند. اسهال یا یبوست، بارداری، و اضافه وزن از سایر عواملی هستند که می توانند فشار وارده بر وریدهای کانال مقعدی را افزایش دهند.

علائم بواسیر

شایع ترین علائم بواسیر (داخلی و خارجی) عبارتند از:

  • خارش
  • خونریزی حین عمل دفع
  • درد ناحیه رکتوم، بویژه هنگام تمیز کردن
  • دلیل عمده ایجاد بواسیر فشار زیاد به مقعد در هنگام عمل دفع است

علائم بواسیر داخلی

در بواسیر داخلی، بعد از عمل دفع رگه هایی از خون قرمز روشن روی کاغذ توالت، یا خون قرمز روشن در کاسه توالت و روی سطح مدفوع مشاهده می شود. بواسیر داخلی معمولا بدون درد است، اما در صورت پرولاپس شدن و فشار به عضلات مقعد، میتواند دردناک باشد.

علائم بواسیر خارجی

بواسیر خارجی به واسطه وجود برجستگی های اطراف مقعد شناسایی می شود. این توده ها دردناک هستند و آنها را می توان با لمس احساس کرد.

بواسیر خارجی ترومبوزه

اگر بواسیر خارجی تحریک شود، خون درون رگهای آن لخته شده، به شکل یک توده دردناک در می آید. ممکن است این توده باعث متوقف شدن جریان خون و ایجاد ترومبوز گردد و در این حالت، به آن بواسیر ترومبوزه گفته می شود. رنگ بواسیر ترومبوزه آبی مایل به بنفش بوده، با درد شدید، خارش، و خونریزی همراه است. لخته ایجاد شده معمولا جذب یا دفع می شود و درد آن تسکین پیدا می کند. ولی از خود آثاری به جا می گذارد (Skin tag) که آنها را می توان با جراحی از بین برد.

تشخیص بواسیر

پزشک معمولا با پرسیدن تاریخچه بیماری و معاینه فیزیکی انگشتی (Digital rectal exam) میتواند بواسیر را تشخیص دهد. اما اگر در معاینه علت مشکل دقیقا مشخص نشود، پزشک ممکن است از ابزارهایی  مانند سیگموئیدوسکوپ برای بررسی یک  سوم پایینی روده بزرگ، یا از کولونوسکوپ برای بررسی کل روده بزرگ استفاده کنند.

از خدمات کیلینیک تهرانی ما مشاوره بگیرید

از خدمات کیلینیک تهرانی ما مشاوره بگیرید

خدمات کلینیک تهرانی شامل درمان کلیه بیماری های نشیمنگاهی مانند، بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول، زگیل و آبسه مقعدی، با استفاده از لیزر ( بدون درد و دوران نقاهت ) و تحت نظر پزشک متخصص می باشد. هدف اصلی این مرکز درمان قطعی و رضایت کامل بیمار می باشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.

آدرس ما :میدان ونک، خیابان ملاصدرا، مابین خیابان شیرازی و شیخ بهائی، پلاک ۱۴۶، طبقه دوم، واحد ۳ و ۴

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۹۱۲۰۲۲۵۹۵۴ ۰۲۱۸۸۷۷۹۱۴۸ ۰۲۱۸۸۸۵۶۹۷۲ تماس بگیرید .

  ساعت پاسخگویی : از ۸ صبح لغایت ۱۱ شب

 

5/5 - (2 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا