عمومی

چطور بفهمم باردارم ؟【سال 1403】❤️

در مقاله امروزمان قصد داریم در رابطه با بارداری و این که چطور بفهمم باردارم، مطالبی را ذکر کنیم و روش های تشخیص بارداری را برایتان بیان کنیم؛ بارداری دوره مهمی از زندگی هر خانمی می باشد که باید به زودی تشخیص داده شود.

بارداری

در واقع باردار شدن یا همان حاملگی به شرایطی گفته می شود که زن در رحمش رویان یا جنین داشته باشد؛ در حقیقت به دوران بارداری نیز «دورهٔ آبستنی» گفته می‌شود؛ برای انسان ها این دوره تقریبا مدت ۹ ماه طول می‌کشد و هنگامی که نوزاد با به‌ دنیا بیاید زایمان نام دارد و با زایمان زمان بارداری به پایان می‌رسد.

ممکن است که بارداری به دو صورت بی‌خطر و طبیعی یا پرخطر باشد که منظور از بارداری پرخطر یعنی که طی مدت زمان بارداری، مادر به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد مانند بارداری دوقلو یا چندقلو یا نارسایی دهانهٔ رحم و دیابت بارداری؛ در ضمن در بارداری گاهی مواقع، مشکلاتی نظیر سندرم داون به وجود می‌آید که در این صورت، دکتر معالج دستور به ختم بارداری مادر می‌دهد.

برای این که بتوانیم تشخیص دهیم که باردار هستیم یا خیر، می توان از روش های مختلف استفاده کرد که هر کدام به نوعی در زمانی مشخص می توانند نشان دهنده بارداری یا عدم بارداری ما باشند؛ از جمله راه هایی که بیشتر از بقیه موارد به ذهن هر خانمی می رسد، آزمایش و سونوگرافی می باشد که می توانند تشخیص دقیقی دهند.

در ابتدا باید مادر به تغییر حالات خود توجه کند چون اولین علائم بارداری مربوط به تأخیر افتادن در بیش از یک دوره از عادت ماهانه او می باشد و علاوه بر مورد ذکر شده شامل تهوع صبحگاهی، حساسیت به بو و خستگی نیز می باشد.

بارداری چند نوع است ؟

بارداری چند نوع است ؟

به طور کلی در بارداری طبیعی، تخمک به وسیله لوله های رحمی به سوی رحم حرکت می کند و در طول همین مسیر، هنگامی که به اسپرم برخورد کند، بارور می شود اما در بارداری هایی که غیرطبیعی اند، این اتفاق نمی افتد که در ادامه بیشتر در باره این بارداری های غیر طبیعی خواهیم خواند.

بارداری چند قلو : در صورتی که زمینه ارثی در رابطه با چند قلو زایی وجود نداشته باشد، این بارداری بیشتر مواقع با مصرف کردن داروهای تحریک کننده تخمک گذاری به وجود می آید؛ در حاملگی های چند قلو عوارض بارداری و جنینی ممکن است که افزایش یابد.

بارداری با اختلال رشد جنینی : در این نوع بارداری ممکن است که اندازه جنین نسبت به سن بارداری مادر، کوچک تر یا بزرگ تر باشد؛ در بیشتر مواقع رشد نکردن جنین بیشتر به دلیل اختلال خون رسانی که در جنین وجود دارد، ایجاد می شود (به طور مثال فشارخون در مادر، بیماری های کلیوی در مادر و …)؛ بزرگ بودن بیش از اندازه جنین، بیشتر مواقع در صورت دیابت مادر یا چاقی مادر یا مسائل نژادی به وجود می آید.

بارداری مولار (بچه خوره) : در این دسته از بارداری ها، جنین تشکیل نمی شود و تنها یک جفت ناهنجار ایجاد می شود؛ در صورت بدخیم بودن جفت، تقریبا صد در صد به درمان جواب می دهد.

بارداری با زایمان زودرس : در صورتی که مادر پیش از هفته 37 بارداری، زایمان کند که موثر ترین عارضه آن کامل نشدن ریه جنین می باشد که در موارد بسیار شدید، ممکن است که به مرگ نوزاد منجر شود.

بارداری با زایمان دیررس : در صورتی که 42 هفته کامل (294 روز) یا بیشتر از اولین روز آخرین قاعدگی مادر بگذرد، به آن حاملگی با زایمان دیررس گفته می شود؛ مهم ترین خطری که این نوع زایمان به همراه دارد، پیری و نارسایی جفت و نرسیدن خون کافی به جنین و مرگ او می باشد؛ دیگر خطرات این نوع زایمان می تواند شامل بزرگ شدن بسیار زیاد جنین و عوارض ناشی از زایمان سخت و افزایش یافتن ریسک سزارین باشد.

بارداری خارج از رحم (نابجا) : به بارداری ای نا به جا گفته می شود که لانه گزینی تخمک بارور شده در هر جایی به جز اندومتر رحم صورت بگیرد که اگر به موقع درمان نشود حتی به مرگ مادر نیز منجر می شود.

بارداری همراه با عوارض جفتی :

 • جفت سر راهی به نوعی جفت گفته می شود که جفت در دهانه رحم مادر قرار گرفته باشد و خود را با علایم خونریزی نشان می دهد.
 • جدا شدن زودرس جفت به گونه ای است که در صورت جدا شدن جفت در هر مرحله از بارداری پیش از زایمان، جنین غیرطبیعی می باشد و موجب خونریزی کردن و افزایش یافتن خطر مرگ مادر و جنین می شود.

بارداری با چرخش غیرطبیعی جنین : در شرایط طبیعی بارداری، باید سر جنین در لگن پا در زیر جناغ سینه مادر قرار داشته باشد و در صورت وجود هر گونه تغییر در وضعیت جنین غیرطبیعی است و احتمال سزارین نیز افزایش می یابد.

چه روش هایی برای تشخیص بارداری در منزل وجود دارد ؟

روش های مختلفی برای تشخیص بارداری در منزل وجود دارد که می توانیم با کمک آن ها متوجه شویم که باردار هستیم یا خیر؛ این روش ها به شرح زیر می باشند :

1 . با استفاده از نمک : در تمام قفسه آشپزخانه همه افراد نمک وجود دارد و تمام چیزی که ما برای انجام دادن این نوع آزمایش نیاز داریم، نمونه ادرار صبحگاهی می باشد که به 1 الی 2  گرم نمک و 1 عدد لیوان تمیز برای ترکیب مواد نیاز است؛ برای انجام آن باید نمونه ادرار خود را به لیوان مورد نظر خود اضافه کنیم و نمک را به آن اضافه کرد و تنها سه دقیقه صبر کرد؛ در صورتی که ما باردار باشیم، توده های سفید خامه ای شکل در آن به وجود خواهد آمد که به معنی مثبت بودن تست است و در صورت منفی بودن هیچ گونه واکنشی بین ادرار و نمک نمی افتد.

2 . با استفاده از شکر : شکر از جمله مواد مواد غذایی می باشد که همیشه در همه خانه ها پیدا می شود؛ از این رو استفاده کردن از این روش، آسان تر از بقیه می باشد و چیزی که ما برای انجام دادن این آزمایش نیاز داریم نمونه ادرار صبحگاهی، 1 کاسه و 1 قاشق غذاخوری شکر است که این تنها کاری می باشد که باید انجام داد.

برای انجام این نوع تست باید در حتما به کاسه مورد نظر خود شکر اضافه کنیم و ادرار خود را در آن بریزیم و hCG که در ادرار موجود است، نمی تواند که قند را به خوبی در خود حل کند؛ در صورتی که ببینیم که قند در ادرار تشکیل توده داد یعنی باردار هستیم و تست مثبت است؛ در صورت منفی بودن تست قند به راحتی در ادرار ما حل می شود و یعنی باردار نیستیم

3 . با استفاده از جوش شیرین : همه ما در آشپزخانه خود از جوش شیرین برای موارد مختلفی استفاده می کنیم، به خصوص زمانی که می خواهیم نان درست کنیم؛ اما این ماده می تواند به ما برای تشخیص بارداری نیز کمک کند؛ تنها چیزی که ما برای انجام این آزمایش نیاز داریم جوش شیرین، نمونه ادرار و یک فنجان تمیز می باشد.

برای انجام این تست باید در ابتدا فنجانی تمیز برداریم و جوش شیرین را در آن بریزیم؛ پس از آن باید نمونه ادرار خود رادر جوش شیرین بریزم و نمونه ادرارمان را جمع آوری کنیم و در صورتی که ترکیب ادرار و جوش شیرین شروع به ایجاد حباب و گاز کرد یعنی ما باردار هستیم و جواب تست مثبت است اما در صورتی که هیچ واکنشی از خود نشان ندادند یعنی تست منفی است.

4 . با استفاده از گندم و جو : به طور کلی گندم و جو بخشی از سیستم غذایی روزانه افراد بسیاری از مردم جهان می باشد؛ این دو ماده می توانند که در تست بارداری به ما کمک کنند؛ گندم و جو هر دو در ادرار یک خانم باردار 2 برابر سریع تر از آب می توانند جوانه بزنند؛ برای انجام دادن این آزمایش، ما به دانه های جو و گندم ، نمونه ادرار و کاسه ای تمیز نیاز داریم.

در ابتدا باید کاسه مورد نظر را برداریم، نمونه ادرار خود را در آن بریزیم و در ادامه مقداری از گندم و دانه جو را به آن بیفزاییم و اجازه دهیم دو روز بمانند تا جوانه بزنند؛ در صورتی که این بذرها پس از گذشت چند روز جوانه زدند یعنی ما باردار هستیم و تست مثبت است اما در صورتی که این بذرها جوانه نزدند یعنی تست منفی است.

چه روش هایی برای تشخیص بارداری در منزل وجود دارد ؟

5 . با استفاده از پودر خردل : هنگام به تاخیر افتادن دوره قاعدگی و مشکوک شدنمان به بارداری می توانیم که از این نوع تست خانگی استفاده نماییم؛ هر آن چه که ما برای این آزمایش نیاز داریم نصف تا ¾ فنجان پودر خردل و 1 وان پر از آب گرم می باشد؛ لازم به ذکر است که پودر خردل بدن ما را گرم می کند و کمکمان می کند تا از به تاخیر افتادن قاعدگی خلاص شویم.

برای انجام این تست باید در ابتدا پودر خردل را به آب گرمی که در وان ریخته شده اضافه کنیم و حدود بیست دقیقه این پودر در آب بماند و حدود دو الی سه روز صبر نماییم؛ در صورتی که پس از گذشت چند روز پریود نشدیم یعنی باردار هستیم و در صورت پریود شدن می فهمیم که باردار نیستیم.

6 . استفاده از برگ قاصدک : در تحقیقات ثابت شده که این نوع از تست بارداری بسیار دقیق می باشد و از این رو، در صورتی که در حیاط خانه مان گیاه قاصدک داریم، می توانیم که این آزمایش را در منزل خود انجام دهیم؛ هر آن چه که ما برای این آزمایش نیاز داریم برگ های قاصدک، یک ورق پلاستیکی و نمونه ادرار صبحگاهی می باشد.

برای انجام این تست باید در ابتدا چند عدد برگ قاصدک را بر روی ورقی پلاستیکی قرار دهیم و اطمینان داشته باشیم که به طور مستقیم زیر نور خورشید قرار ندارد؛ باید نمونه ادرار را بر روی برگ ها بریزیم و اجازه دهیم که ۱۰ دقیقه بگذرد؛ در صورتی که برگ ها رنگشان به قهوه ای نزدیک به قرمز تغییر رنگ داشت یا حباب تشکیل دادند، می توانیم که این احتمال را بدهیم که باردار می باشیم و تست ثبت است اما اگر این برگ ها هیچ تغییری نکردند یعنی جواب تست منفی است.

7 . با ذخیره ادرار : از دیگر آزمایش های بارداری خانگی می توان به ذخیره کردن و مشاهده کردن نمونه ادرارمان اشاره کرد؛ هر آن چه  که ما نیاز داریم یک ظرف شیشه ای و نمونه ادرار صبحگاهی ما می باشد؛ باید برای انجام این تست باید نمونه را در ظرف مورد نظر به مدت 24 ساعت نگه داشت و در صورتی که بر روی آن لایه نازکی تشکیل شد یعنی باردار هستیم و تست مثبت است اما در صورت نبود لایه بر روی ادرار یعنی باردار نیستیم و تست منفی است.

8 . با استفاده از شراب : لازم به ذکر است که شراب می تواند کمک بزرگی به تشخیص بارداری ما کند و تنها چیزی که برای انجام آن نیاز داریم مقداری شراب و ادرار صبحگاهی ما است که برای انجام این تست باید شراب و ادرار خود را به مقدار کاملا مساوی در فنجانی مخلوط نماییم و تغییراتی را که در آن پیش می آید را مشاهده کنیم؛ در صورتی که شراب تغییر رنگ داد یعنی باردار هستیم و تست مثبت است اما در صورت عدم تغییر رنگ یعنی تست منفی است و باردار نیستیم.

9 . با استفاده از عصاره تن ماهی : این آزمایش از جمله آسان ترین و دقیق ترین روش هاییست که برای انجام آزمایش بارداری شناخته شده است و هر آن چه که ما برای این آزمایش نیاز داریم تنها یک ظرف، کنسرو ماهی تن، سرکه سفید و نمونه ادرارمان می باشد که باید اول صبح جمع آوری کنیم.

برای انجام این تست باید در ابتدا از عصاره تن ماهی استفاده نماییم و آن را به ظرف مورد نظرمان اضافه کنیم و به همان اندازه سرکه در ظرف خود بریزیم و اجازه دهیم که این ترکیب 1 روز بماند و پس از آن نمونه ادرار را به آن اضافه کنیم؛ در صورتی که این ترکیب به رنگ سبز تیره در آمد یعنی ما باردار هستیم و تست مثبت است اما در صورت زرد بودن رنگ ترکیب یعنی پاسخ تست منفی است.

10 . با استفاده از رنگ بدن : زمانی که باردار هستیم، دمای پایه بدن ما یا کمترین دمایی که بدنمان در زمان استراحت دارد، در مقایسه با مواقع طبیعی، بسیار بالاتر می باشد است و از این رو این آزمایش برای بررسی کردن وضعیت بارداری خود در منزل می تواند روشی مفید محسوب شود که تمام آنچه که ما برای آن نیاز داریم یک دماسنج می باشد.

برای این نوع تست باید حتما پس از بیدار شدن دمای بدنمان را با یک ترمومتر یا دماسنچ اندازه گیری نماییم؛ در صورتی که دمای بدن ما ۳۷ درجه سانتیگراد یا ۹۸.۶ درجه فارنهایت باشد، نشانه این است که ما احتمالا باردار هستیم و تست مثبت است اما در صورت پایین تر بودن دما یعنی ما باردار نیستیم و تست منفی است.

در دوران بارداری باید چه مراقبت هایی انجام داد ؟

در دوران بارداری باید چه مراقبت هایی انجام دهیم ؟

در واقع برای مراقبت های لازم در طول دوران بارداری باید به برخی نکات توجه کرد و مراحلی را طی کرد که شامل موارد زیر می باشند :

آزمایش خون : به طور معمول یک آزمایش خون کامل برای مادر توصیه می شود که این نوع آزمایش دادن در بررسی کردن وضعیت کلی مادر، می تواند کمک بسیاری کند؛ طی این آزمایش، میزان rh خون و وضعیت آنتی بادی های rh مورد بررسی قرار می گیرد و در این آزمایش در ضمن میزان قند خون ناشتا نیز بررسی می شود.

آزمایش ادرار : برای این که پزشک بتواند وضعیت سلامت مجاری ادرار بیمار را از لحاظ وجود عفونت، آزمایش ادرار را در بهترین آزمایشگاه توصیه می کند و باید مادر آن را انجام دهد.

آزمایشات غربالگری : در دوران بارداری برای تشخیص دادن نقص های مادرزادی جنین و اختلالات کروموزومی، باید آزمایشات غربالگری انجام شود که شامل انجام دادن آزمایشات، انجام دادن سونوگرافی nt  (بررسی میزان مابع پشت گردن جنین) و یک آزمایش خون می باشد که این نوع آزمایش برای اندازه گیری میزان HCG یا سطح پروتئین a را در پلاسمای مادر می باشد.

آزمایشگاهی که هر مادر مراجعه می کند، پس از انجام دادن آزمایش مادران را در 2 گروه کم خطر و پر خطر قرار می دهد که اگر اختلال کروموزومی در آزمایشات دیده شود، انجام دادن آزمایشات غربالگری 3 ماهه سوم و انجام دادن آزمایشات نمونه گیری از پرزهای جفتی و یا آمینوسنتز توصیه می شود که باید مادر انجام دهد.

معاینات دوران بارداری : باید در طی دوران بارداری آزمایشاتی صورت گیرد که از ماه اول تا ۶ ماهیانه یک بار ، در ماه های ۷ و ۸ بارداری ماهیانه دو بار و در ماه ۹ ام به صورت هفتگی می باشد؛ در واقع تعداد این آزمایشات به وضعیت تغذیه ای مادر، وزن و بیماری های زمینه ای مربوط می باشد که ممکن است در برخی موارد مادر نیاز بیشتری به مراجعه داشته باشد.

در دوران بارداری باید چگونه خوابید ؟

در دوران بارداری مخصوصا در ما های آخر باید به نحوه خوابیدن خود بسیار توجه کنیم و بدانیم که به کدام سمت خود بخوابیم؛ روش های صحیح خوابیدن به شرح زیر می باشند :

 • خوابیدن به پهلوی چپ : این گونه خوابیدن در دوران بارداری موجب افزایش یافتن خونرسانی و رسیدن مواد مغذی بسیار بیشتر به جنین می شود و در ضمن از لحاظ آناتومیکی موجب کاهش یافتن فشار به تمام اندام های داخلی بدن مادر می شود و تاثیر مثبتی برای مادر و جنین دارد؛  در واقع بهتر می باشد که پاهای خود را مقداری به درون سینه خود جمع کنی و بین زانو های خود یک عدد بالشت قرار دهیم.
 • خوابیدن به پشت ( طاق باز ) : این حالت از خوابیدن مناسب نمی باشد چون می تواند موجب بروز کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید ( بواسیر )، کاهش یاقتن فشار خون و کاهش یافتن گردش خون بین مادر و جنین شود.
 • خوابیدن روی شکم ( دمر ) : در صورتی که ما به ماه های انتهایی بارداری خود برسیم و شکم مان بزرگ شود، خوابیدن بر روی شکم مان کمتر از قبل مطرح می شود و باید به هرحال از خوابیدن در این وضعیت و پوزیشن اجتناب کرد.

در دوران بارداری باید به چه توصیه های دیگری توجه کرد ؟

در دوران بارداری باید به چه توصیه های دیگری توجه کرد ؟

علاوه بر نکاتی که تا این جای مقاله برای شما ذکر کردیم، باید به نکات دیگری نیز توجه کنیم که شامل موارد زیر می باشند :

 • در این دوران از مولتی ویتامین ها استفاده نماییم و کلسیم و آهن و فولیک اسید را در برنامه خود بگنجانیم.
 • مصرف سیگار خود را ترک کنیم تا به جنین آسیب وارد نشود.
 • به مقدار کافی بخوابیم و استراحت داشته باشیم.
 • از مصرف الکل در این دوران اجتناب کنیم.
 • در دوران بارداری ورزش کنیم چون تاثیر مثبتی بر روی مادر و جنین می گذارد.
 • سعی خود را کنیم که مواد غذایی مثل گوشت و تخم مرغ نیم پز در این دوران نخوریم.
 • غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو مصرف کنیم.
 • از خوردن لبنیات غیر پاستوریزه خودداری کنیم.
 • حتما یوگا تمرین کنیم.
 • از رفتن به سونا و حمام داغ خودداری کنیم.
 • سعی کنیم که در این دوران، واکسن آنفولانزا دریافت کنیم.
 • مقدار کمی کافئین مصرف کنیم چون موجب افزایش ضربان قلب کودک ما می شود.
 • مراقب باشیم که اضافه وزن بیش از اندازه نداشته باشیم زیرا این اضافه وزن تاثیرات منفی بر روی جنین می گذارد.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با موضوع بارداری و این که چطور بفهمم باردارم، آشنا کنیم و نحوه تشخیص بارداری را برای شما ذکر کنیم؛ امیدواریم که با خواندن این موارد بتوانید در صورت نیاز از تست ها کمک بگیرید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور بفهمم باردارم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.5/5 - (8 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....
دکمه بازگشت به بالا