جراحی بینیجراحی زیبایی

جراحی بینی استخوانی به چه شکلی انجام می شود؟【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی درباره جراحی بینی استخوانی به چه شکلی انجام می شود، را در اختیارتان قرار دهیم. امروزه جراحی بینی طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد و اولین و مهم ترین مسئله برای داشتن یک بینی زیبا، خوش فرم و جذاب، انتخاب بهترین جراح بینی است که می تواند به شما برای داشتن چهره ای متفاوت و استاندارد کمک کند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدتر و کامل تری را در اختیارتان قرار دهیم.

خصوصیات بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی را می توان از جراحی های زیبایی روتین دانست. در این عمل جراحی ، بینی افراد به شکل کم ریسک تری زیبا می شود و عیوب آن برطرف خواهد شد. به صورت کلی افراد یا بینی استخوانی دارند و یا بینی آنها گوشتی است. افرادی که بینی استخوانی دارند عمدتا در تنفس نیز دچار اشکال هستند. تیغه غضروفی بینی این افراد بسیار محکم است و اگر اندکی انحراف نیز داشته باشد نفس کشیدن را سخت می کند.

از دیگر نشانه های بینی غضروفی قوزی است که در بینی دیده می شود. ممکن است این قوز در اثر برخورد شی سنگین به بینی و یا تصادف ایجاد شود و یا اینکه به صورت ارثی در خانواده وجود داشته باشد. از نشانه های دیگر یک بینی استخوانی پوست نازک انتهای بینی است. نازک بودن پوست بعد از عمل جراحی زیبایی بینی شما را نازک و کشیده به نظر می رساند.

خوشبختانه به دلیل نازک بودن پوست در بینی استخوانی امکان اصلاح فرم آن بیشتر از بینی گوشتی است و در کوتاه مدت می توان اثرات بهبود بینی را مشاهده نمود. البته این نازکی پوست یک ایراد دارد و آن هم نمایش کامل فرم غضروف است. باید برای انجام جراحی بینی استخوانی پزشک ماهر و زبردستی را انتخاب کنید تا بتواند تیغه بینی شما به خوبی مورد جراحی قرار دهد.

در صورتی که تیغه به درستی جراحی نشود نه تنها در تنفس به مشکل بر می خورید بلکه در زیبایی صورت نیز تاثیر سویی خواهد داشت. شاید بد نیست بدانید که افرادی هستند که با اینکه بینی آنها از غضروفی مستحکم برخوردار است، اما در قسمت انتهایی بینی پوستی ضخیم و پر چرب دارند. در واقع این افراد بینی استخوانی و غضروفی دارند و در انجام عمل جراحی بینی این افراد تکنیک های خاصی به کار بسته می شود.

خصوصیات بینی استخوانی

چرا باید بینی استخوانی را عمل کرد

همانطور که قبلا گفتیم به دلیل بزرگ و محکم بودن استخوان بینی ، با کوچکترین انحراف تنفس برای افراد مشکل می شود. این مشکلات بیشتر در زمان خواب خود را نشان می دهد و افراد با بینی استخوانی اغلب خواب راحتی ندارند. با اینکه بیشترین درخواست برای انجام جراحی بینی استخوانی برای از بین بردن عیوب ظاهری آن انجام می شود، اما در صورتی که به پزشک ماهری مراجعه کنید حتما عیوب دیگر آن را نیز برطرف می نماید و تنفس شما را راحت می کند. از ایراداتی که بینی استخوانی دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • انحراف استخوان بینی
 • وجود شکستگی در استخوان بینی
 • وجود قوز در استخوان بینی
 • وجود پلیپ و گرفتگی بینی

مواردی که در بالا گفته شد همگی در عمل زیبایی بینی استخوانی رفع می شوند و بینی، بعد از رفع ایرادات کوچک می شود. کار پزشک معالج و متخصص برای عمل بینی استخوانی از آنجایی سخت است که باید علاوه بر رفع مشکلات تنفسی ، استخوان بینی را با دقت و ظرافت هر چه تمام تر کوچک کند، زیرا پوست بینی استخوانی نازک است و کوچکترین بی نظمی و عدم تقارن را نشان می دهد. اگر بینی شما استخوانی است در عمل جراحی بینی استخوانی نه تنها صورتتان را زیباتر خواهید کرد، بلکه می توانید ایرادات آن را برطرف نموده و بعد از جراحی بهتر نفس بکشید و خواب راحت تری خواهید داشت.

مزایا و فواید جراحی بینی استخوانی

 1. کوچک کردن بینی
 2. از بین بردن انحرافات بینی
 3. تورم کم تر بعد از جراحی
 4. رفع پولیپ و یا گرفتگی بینی
 5. رفع شکستگی و قوز روی بینی
 6. برای این که از نا متقارنی بعد از جراحی جلوگیری شود، باید جراحی با دقت بالایی انجام شود.
 7. به این دلیل که پوست بینی استخوانی نازک می باشد، استفاده از روش مناسب و داشتن دقت بالا و مراجعه به پزشک با تجربه باعث می شود، نتایج عمل جراحی بینی ایده آل و رضایت بخش باشد.
 8. اگر هنگام جراحی بینی تغییرات کمی ایجاد شود، نتیجه پایانی بهتر و آیده آل تر می باشد.
 9. در عمل بینی استخوانی از پر کننده نوک بینی استفاده نمی شود، زیرا امکان دارد لبه های آن از زیر پوست بینی دیده شود.

نحوه انجام جراحی بینی

جراحی بینی باز: انتخاب روش جراحی به صلاح دید پزشک انجام می شود و هر کدام معایب و محاسن خاص خود را دارند. در جراحی بینی استخوانی باز جراح ، پوست روی بینی را برش داده و به صورت کامل بر می دارد. در این روش پزشک دید کاملی روی غضروف و استخوان بینی دارد و به راحتی می تواند عیوب آن را برطرف نماید. این روش با اینکه ممکن است تا چند وقت جای بخیه روی پوست صورتتان دیده شود، اما دقت عمل بالایی دارد. پزشک با دقت بالا و دید بهتر می تواند مشکلات بینی را رفع نماید و در نتیجه جراحی بینی موفقیت بیشتری دارد. اصولا پزشکان و بیماران ترجیح می دهند از روش جراحی باز برای جراحی استفاده کنند.

 جراحی بینی بسته: در جراحی بینی بسته پزشک با چند برش در قسمت پره ها پوست بینی را بلند می کند و رفع عیوب بینی را آغاز می نماید. در این روش به هیچ عنوان جای بخیه در صورت مشاهده نمی شود. روش جراحی بسته به افرادی که مشکلات زیادی در ناحیه غضروف دارند پیشنهاد می شود. اما پزشکان ماهری هستند که با همین روش توانسته اند عیوب و انحرافات پیچیده بیمار را نیز برطرف نمایند. می توان گفت نتیجه گیری در این روش به مهارت و تجربه پزشک بستگی دارد. در هر دو روش برطرف نمودن انحراف ، پلیپ ، قوز استخوان و بزرگی به یک شکل انجام می شود و فقط در نحوه برش ایجاد شده در بینی با هم تفاوت دارند. بهتر است در انتخاب روش جراحی بینی به پزشکتان اعتماد نمایید. البته باید در انتخاب پزشک دقت و حساسیت زیادی داشته باشید تا نتیجه بهتری بگیرید.

روش آلارپلاستی: یکی از جدیدترین روش های عمل بینی آلارپلاستی می باشد که برای انجام این روش مقداری از پره پوست بینی برداشته می شود، تا با انجام این کار بینی باریک تر شود و افرادی که می خواهند و علاقه دارند در سوراخ بینی خود تغییرات ایجاد کنند با مشورت پزشک متخصص از این روش برای جراحی بینی استفاده می کنند.

روش لیزر: از روش لیزر جراحی بینی برای از بین بردن ضخامت و ناهنجاری های بینی استفاده می شود  و از نورهای تقویت شده استفاده می شود و افرادی که از شکل ظاهری بینی خود رضایت ندارند و نوک بینی آن ها پهن می باشد، می توان با پزشک متخصص مشورت کنید تا جراحی به روش لیزر را برایتان انجام بدهند.

نحوه انجام جراحی بینی

توصیه های قبل از انجام جراحی بینی استخوانی

بعد از اینکه تصمیم به انجام عمل بینی نمودید باید برای یافتن پزشک تحقیقات را آغاز نمایید. برای یافتن پزشک به تبلیغات اعتماد نکنید و برای بررسی رزومه کاری به مطب پزشکان توصیه شده مراجعه نمایید. پزشکان اصولا دارای آلبومی هستند که در آنها قبل و بعد از افراد را به عنوان نمونه در آن ثبت نموده اند. اما مراجعه کنندگان به مطب نمونه های بهتری هستند.

بعد از انتخاب پزشک و گرفتن مشاوره کامل حتما پزشک انجام آزمایشات کاملی را تجویز می کند. این آزمایشات را انجام دهید و در صورت داشتن مشکل تا بهبود و درمان بیماری به توصیه پزشک صبر نمایید و عجله نکنید باید پرونده پزشکی خود را به درستی برای دکتر تشریح کنید و هیچ بیماری را از او مخفی ننمایید.

از دو هفته قبل باید مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون را با مشورت پزشک کم کنید. این مواد با رقیق کردن امکان خونریزی را افزایش می دهند. ترک دخانیات چند هفته قبل از انجام جراحی بینی ضروری است. روز قبل از عمل جراحی حمام کنید، زیرا ممکن است چند روز بعد از عمل نتوانید دوش بگیرید.

سعی کنید چند ساعت قبل از عمل چیزی میل نفرمایید و روز عمل زیورآلات و ساعت خود را به بیمارستان نبرید. خانم ها بهتر است آرایش نکنند و لاک نزنند. آقایون ریش خود را اصلاح کنند با رعایت نکاتی که به شما گفته شد ، در روز عمل با مشکلی مواجه نخواهید شد و همین از استرس شما می کاهد. نداشتن استرس و داشتن آرامش یکی از عواملی است که در نتیجه عمل کمک زیادی می کند.

مراقبت های بعد از انجام جراحی بینی استخوانی

اینکه عمل جراحی به انجام رسیده است و پزشک شما کار خود را انجام داده است. حال نوبت شما است که به خود کمک کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. بهتر است تمام داروهایی که پزشک تجویز نموده است به موقع مصرف نمایید. یکی از مهمترین داروها آنتی بیوتیک ها هستند که از ایجاد عفونت جلوگیری می کند.

برای کاهش درد و ورم بینی می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید. بینی خود را مرتبا با آب استریل شستشو دهید.
زیر سر خود از دو بالشت استفاده نمایید تا تنفس راحتی تر داشته باشید و بهتر است طاق باز بخوابید و از به پهلو خوابیدن پرهیز کنید. دقت کنید به هیچ عنوان رو به شکم نخوابید.

تا چند وقت بعد از انجام جراحی بینی استخوانی از مصرف دخانیات و مشروبات الکی پرهیز کنید. این مواد روند درمانی شما را کندتر از حد نرمال خواهد کرد. در روزهای اول از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید و خوردن غذاهای رقیق مانند سوپ را در اولویت قرار دهید. تا چند روز بعد از انجام عمل از کارهای سنگین و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

بعد از عمل پوست حساس است بهتر است در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و یا از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. سعی کنید با دهان باز سرفه و عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود. سعی کنید عضلات صورت خود را به شکلی حرکت دهید که به بینی فشار وارد نشود. در روزهای اول بعد از عمل کمتر بخندید و کمتر صحبت کنید. در مکان های شلوغ از بینی خود محافظت نمایید تا به آن ضربه وارد نشود. با رعایت نکاتی که گفتیم می توانید روند درمان خود را سریع تر نمایید و بهترین نتیجه را از عمل جراحی خود بگیرید.

عوارض جراحی بینی استخوانی

جراحی زیبایی در صورتی که توسط پزشک معتبر و با تجربه انجام نگیرید و یا در کلینیک های غیر معتبر انجام شود حتما عوارضی به همراه دارد. برای جلوگیری از بروز هر نوع عوارض عمل بینی در اولین قدم باید برای انجام جراحی بهترین پزشکان را انتخاب نمایید.

بعضی عوارض مانند واکنش به مواد بیهوشی ، عفونت ، خونریزی و … جزء عوارضی هستند که در هر عملی ممکن است رخ دهد اما در صورتی که پزشک ماهر و تیم حرفه ای جهت انجام عمل انتخاب شود به کمترین سطح خود خواهد رسید. اما عوارضی چون درد ، ورم و کبودی عوارضی هستند که با رعایت بعضی نکات می توان آنها را کنترل کرد.

 • ورم

ورم در قسمت چشم و اطراف بینی بعد از انجام عمل جراحی بینی استخوانی بسیار شایع است. این به دلیل تراشیدن استخوان بینی اتفاق می افتد و ممکن است از دو هفته تا 6 ماه بعد از جراحی ادامه داشته باشد. ورم ها از دو هفته بعد از جراحی باید به آهستگی کمتر شوند.

 • درد

از آنجایی که در بینی استخوانی غضروف و استخوان تراشیده و فرم داده می شوند درد بعد از عمل شاید غیر قابل تحمل باشد. بهتر است از داروهایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید و درد را کنترل کنید.

 • کبودی

کبودی در عمل بینی استخوانی بسیار شایع است. بعد از عمل عمدتا در ناحیه گونه و زیر چشم کبودی دیده می شود. این کبودی ها بعد از 10 روز بهبود خواهند یافت. میزان کبودی به سختی عمل جراحی و حساسیت پوست شما بستگی دارد. اگر بعد از چند روز احساس کردید کبودی ها کمتر نشده است بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

عوارض جراحی بینی استخوانی

عمل بینی استخوان بدون جراحی

به تازگی روش هایی با نام عمل جراحی بینی استخوانی بدون جراحی و یا عمل بینی استخوانی با لیزر در تبلیغات دیده می شود. در تبلیغات این روش ها گفته می شود که عمل بینی با  لیزر بدون درد و خونریزی انجام می شود.

اما آیا استخوان محکم و قوی بینی استخوانی را می توان با اشعه لیزر تراش داد؟ قطعا جواب این سوال خیر است. بینی استخوانی با قوی ترین اشعه های لیزر نیز تراش نمی خورد. در این روش ها از دو نوع لیزر استفاده می شود.

یکی از این لیزرها با گرمایی که ایجاد می کند می تواند مقداری از چربی های پوستی را از بین برده و نوک بینی را باریک نماید. لیزر دوم با تغییر رنگ پوست و ایجاد سایه و روشن ها بینی را به شکلی رنگ آمیزی می نمایند که به نظر کوچکتر شده است.

از اشعه لیزر می توان برای از بین بردن لک ها ، آکنه و ترمیم پوست بینی استفاده نمود، اما لیزر برای کوچک کردن بینی های استخوانی که پوست نازکی دارند به هیچ عنوان کاربردی ندارد. پس بهتر از با دید باز فریب این تبلیغات را نخورید

هزینه انجام عمل بینی

هزینه عمل جراحی بینی استخوانی به عوامل متعددی بستگی دارد. تجربه پزشک ، بیمارستانی که عمل جراحی در آن انجام می شود ، تیم که در جراحی به پزشک کمک می کند و سختی عمل بینی در هزینه عمل جراحی تاثیر مستقیم دارد.

در صورتی که علاوه بر زیبایی بینی شما نیاز به ترمیم در ناحبه غضروف داشته باشد باید هزینه آن را نیز به صورت مجزا پرداخت نمایید. بیمه های درمانی برای مشکلات مانند پلیپ و انحراف تعرفه هایی دارد، اما عمل زیبایی بینی را  پوشش نمی دهد.

راه کارهای بهبودی بعد از جراحی بینی استخوانی

دوری از نور خورشید: برای این که بعد از جراحی از پوست خود مراقبت کنید توصیه می شود در معرض آفتاب قرار نگیرید، زیرا آفتاب و نور خورشید می تواند باعث شود زخم های اطراف بینی تیره شوند و بینی متورم شود.

کمپرس آب سرد: برای این که تورم بینی را کاهش دهید توصیه می شود در روزهای اولیه بعد از جراحی بینی از کمپرس سرد استفاده کنید.

از فعالیت و ورزش های سنگین خودداری کنید: برای این که از تورم بینی جلوگیری کنید توصیه می شود بعد از جراحی بینی فعالیت و ورزش های سنگین نکنید، تا زمانی که استخوان های بینی به طور کامل بهبود یابند که به طور معمول بهبودی 6 ماه طول می کشد.

داشتن استراحت کافی: برای این که روند بهبودی سریع تر طی شود توصیه می شود که استراحت کنید، با اینکه برخی از افراد احساس می کنند که بعد از جراحی راه تنفس آن ها گرفته است و خوابیدن برایشان سخت است، اما برای بهبودی نیاز به استراحت می باشد.

داشتن رژیم غذایی سالم: توصیه می شود بعد از جراحی از مواد غذایی که حاوی ویتامین هستند استفاده کنید مانند : انواع مغزها، تخم مرغ، ماهی و … تا با استفاده از این غذاها که سرشار از ویتامین هستند بافت هایی که دچار آسیب شده اند بازسازی شوند. توصیه می شود برای این که روند بهبودی سریع تر طی شود در رژیم غذایی خود از ویتامین های A  و ویتامین C استفاده کنید که این ویتامین ها بیشتر در سبزیجات تیره یافت می شود.

جدی گرفتن توصیه های پزشک: توصیه می شود که به توصیه و دستورالعمل های پزشک متخصص گوش دهید و از ایشان بخواهید تا توضیحات لازم درباره جلوگیری از عفونت بینی را برایتان توضیح دهد.

فواید کلی جراحی بینی

ایجاد تقارن در صورت: اگر در جراحی بینی تقارن جزئی وجود داشته باشد، باعث می شود که در چهره فرد اثرات زیادی بگذارد و با جراحی کردن بینی می توان که ظاهر زیبا تر و متعادل تری را به وجود آورد.

درمان مشکلات تنفسی: امکان دارد که برخی از افراد به دلیل مشکلاتی هم چون شکستگی بینی، مشکلات مادرزادی و … دچار مشکل تنفسی در زندگی خود شوند. برای این که این مشکلات را برطرف کرد باید اشکالات ساختاری بینی را درمان کرد و باعث می شود مشکلات تنفسی درمان شود و هم چنین به غیر از آن نواقص ظاهری بینی از بین می رود.

ایجاد اعتماد به نفس: زمانی که بینی فردی دچار مشکلاتی باشد که کاملا قابل مشاهده است باید بینی را جراحی کرد و با جراحی بینی می توان اعتماد به نفس افراد را بالا برد و در چهره و روحیه افراد تغییرات مثبتی ایجاد می شود .

انواع مختلف مدل جراحی بینی

جراحی بینی طبیعی: در این نوع جراحی بینی، تناسبی طبیعی بین اجزای صورت ایجاد می شود  و بیشتر افراد این روش را مورد پسند قرار می دهند و با انجام  دادان این روش جراحی می توان انحرافات ظاهری بینی را از بین برد و بینی حالتی طبیعی داشته باشد.

جراحی بینی عروسکی: جراحی بینی عروسکی برای افرادی که  بینی استخوانی دارند مناسب می باشد و قبل از این که این روش را برای جراحی انتخاب کنید توصیه می شود با پزشک متخصص مشورت کنید تا بعد از این که جراحی بینی انجام دادید دچار هیچ گونه مشکلی نشوید.

جراحی بینی فانتزی: انجام جراحی بینی به این روش فانتزی باعث می شود که در صورت افراد تعادل ایجاد شود، اما نوک بینی به سمت بالا کشیده می شود.

کلام آخر

مهمترین کاری که قبل از انجام عمل جراحی بینی استخوانی باید انجام شود انتخاب پزشک معالج است. این پزشک باید تجربه و مهارت کافی را برای انجام عمل زیبایی بینی و از بین بردن انحرافات آن داشته باشد. در صورتی که برای انتخاب پزشک به مشکل برخورده اید می توانید از سایت پزشکا کمک بگیرید. در این سایت می توانید با چند تن از بهترین پزشکان آشنا شوید و به صلاح دید خود و انجام تحقیقات بهترین را انتخاب نمایید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا