رژیم و تغذیهسلامتی

چگونه زعفران دم کنیم ؟【سال1402】❤️

در این مقاله قصد داریم تا پاسخ سوال چگونه زعفران دم کنیم را برای شما ذکر کنیم؛ زعفران یکی از مفید ترین و گران بهاترین چاشنی های شناخته شده است که از آن برای موارد مختلف بسیاری استفاده می شود؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با زعفران و چگونگی دم کردن و استفاده از آن آشنا کنیم.

زعفران چیست ؟

زعفران گیاهی است که نام دیگری تحت عنوان زربران دارد، این گیاه کوچک می باشد و طبع گرمی دارد و با گذشت چند سال ارتفاع آن به 10 الی 30 سانتی متر می رسد، از زعفران برای موارد مختلف بسیاری استفاده می شود به طور مثال در امور آشپزی به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می گیرد؛ نکته مهم این است که باید کلاله و خامه زرشکی گیاه زعفران را کاملا خشک کرد و پس از آن استفاده کرد؛ از دیر باز تا به امروز این گیاه را به عنوان گران ترین چاشنی جهان شناخته اند و این امر باعث شده تا به صورت وزن های مختلف به فروش برسد.

گیاه زعفران طبع بسیار گرمی دارد و همین امر موجب شده تا این گیاه بتواند در مقابل سرمای بسیار شدید مقاومت کند و از بین نرود و برخی موارد می تواند در دمای منفی چهل درجه دوام بیاورد و به رشد خود ادامه دهد و به طور کامل شاداب و با نشاط بماند؛ همان گونه که گفته شد زعفران ماده غذایی با ارزشی می باشد که مقدار بسیار کمی از گیاه زعفران بدست می آید و در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، تقریبا 5 كيلوگرم گل زعفران حاصل می شود كه وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه پس از خشک شدن به يک كيلوگرم می رسد.

زعفران چیست ؟

می توان گفت که ریشه تاریخی این گیاه گران بها، کشور ایران می باشد و این کشور در قرن 21 توانست حدود 90 درصد زعفران را تولید کند و این موضوع باعث شده که از آن به عنوان کشور صادر کننده زعفران یاد کنند؛ ایران می توان سالانه ۳۳۰ تن زعفران تولید کند و ۲۸۰ تن از آن را به کشور های دیگر صادر کند؛ استان خراسان رضوی و جنوبی می توانند به تنهایی به طور میانگین 85 درصد از زعفران کشور را تولید کنند.

چگونه می توان در منزل زعفران دم کرد ؟

این سوال که چگونه زعفران دم کنیم همیشه در ذهن افراد است و پاسخ این سوال در ادامه مقاله می باشد، در صورتی که زعفران را دم کنید می توانید از آن به عنوان چاشنی برای تهیه غذاهای مختلف استفاده کنید، طریقه دم کردن زعفران به شرح زیر می باشد :

 • در ابتدا باید کلاله گل های زعفران را در هاونی بگذارید.
 • پس از آن زعفران را تا زمانی که کاملا خرد شود، می کوبید.
 • در مرحله بعد روی زعفرانی که کوبیده شده و کاملا پودر شده آب جوش می ریزید.
 • آن را با یک درب می پوشانید و اجازه می دهید سی دقیقه بماند و آن را مخلوط کنید.

زعفران در چه شهرهایی از ایران کشت می شود ؟

بسیاری از شهر های ایران این قابلیت را دارند که بتواند زعفران کشت کنند و در اختیار مردم ایران قرار دهند یا این که به کشور های دیگر صادر کنند؛ شهر هایی از کشور عزیزمان که زعفران کشت می کنند شامل تربتحیدریه، زاوه، خواف، تربتجام، تایباد، باخرز، گناباد، سبزوار، ششتمد، نیشابور، بجستان، قوچان، چناران، کلات، کاشمر، خلیل‌آباد و مشهد در استان خراسان رضوی، شهرستان‌های قاینات، فردوس، بشرویه، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی، شهرستان‌های فاروج و شیروان در استان خراسان شمالی، شهرستان استهبان استان فارس و به تازگی در استان‌های اصفهان (نطنز)، استان کرمان (زرند) ، (کوهبنان) ،تهران، سمنان (شاهرود)، لرستان، قزوین، اردبیل، زنجان و استان آذربایجان شرقی می باشد.

زعفران اصل چند نوع است ؟

زعفران اصل چند نوع است ؟

بر خلاف دیگر ادویه هایی که وجود دارد، زعفران انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها ویژگی های متفاوتی دارند؛ انواع مختلف زعفران به شرح زیر می باشند :

 • زعفران سوپر نگین : زعفران سوپر نگین یکی از انواع زعفران می باشد که درصد سافرانال و کروسین بالاترین مقدار خود را دارد و رنگدهی و عطر نسبت به انواع دیگر زعفران بسیار زیاد و بالا می باشد.
 • زعفران شبه نگین : رنگدهی زعفران شبه نگین به مراتب بیشتر از انواع دیگر زعفران می باشد اما مقدار رنگدهی آن به زعفران سوپر نگین نمی رسد.
 • زعفران نگین : در واقع در زعفران نگین فرخوردگی و خمیدگی رشته ها وجود ندارد و سرشاخه‌های آن به صورت جدا از هم هستند و به طور کامل قرمز هستند.
 • زعفران سرگل : در زعفران سرگل هیچ گونه زردی زعفران و سفیدی زعفران(ریشه) مشاهده نمی شود و پراستفاده ترین نوع زعفران می‌باشد.
 • زعفران پوشال : زعفران پوشال، نوعی از زعفران می باشد که دارای کلاله هایی به رنگ قرمز، همراه با مقداری خامه(ریشه) می باشد.
 • زعفران دسته : در زعفران دسته، کلاله های زعفران به گونه ای که کنار هم چیده می شود و خشک می‌شود.
 • ریشه زعفران : ریشه زعفران به قسمتی از زعفران که سفید رنگ است و در انتهای کلاله زعفران وجود دارد می‌گویند.

زعفران چه خواصی دارد ؟

زعفران خواص بسیاری دارد و برای درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد؛ این خواص به شرح زیر می باشند :

تسکین یافتن درد شکمی : از گذشته تا به حال می گویند که زعفران برای خانم ها خواص بسیار زیادی دارد و در صورتی که دم کرده آن را استفاده کنید می تواند از دردهای متوسط تا بسیار شدید شکمی و قسمت بالایی شکم بکاهد؛ خانم ها با خواندن مقاله چگونه زعفران دم کنیم می توانند آن را دم کنند و از دم کرده این گیاه برای منظم کردن عادت ماهیانه و کاهش خونریزی در این دوران استفاده کنند؛ در ضمن زعفران خواص دیگری دارد به طور مثال دردهای قاعدگی را کاهش می دهد و عادت ماهیانه را منظم می کند؛ خواص دیگر زعفران برای همه افراد اعم از زنان و مردان، تسکین دردهای شکمی مربوط به غشای روده بزرگ می باشد.

ضد افسردگی : زعفران خواص دیگری دارد که می تواند افسردگی را درمان کند، طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده گفته می شود که زعفران نوعی داروی گیاهی ضدافسردگی می باشد و طبق گفته های تب سنتی، زعفران دارای خواص فرح بخشی و خنده آوری می باشد؛ بر اساس گفته ها، استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل 1 فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب بسیار توصیه می شود؛ زعفران تمرکز حواس انسان را افزایش می دهد و از بروز آلزایمر و پارکینسون جلوگیری می کند؛ زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد.

سلامت قلب : استفاده از زعفران مانع از جمع شدن کلسترول ها در رگ ها می شود و از بروز هر گونه بیماری قلب جلوگیری می کند.

جلوگیری از کاهش دید در سنین بالا : طبق تحقیقاتی که در دانشگاه ایتالیا انجام شده گفته می شود که زعفران تاثیر بسیار زیادی در تنظیم کردن کارایی سلول های بینایی دارد و در برابر هر گونه آسیب از سلول های بینایی را مراقبت می کند و از پیشرفت بیماری های مختلف چشمی جلوگیری می کند و سلول های آسیب دیده چشم را احیا می کند؛ در سنین بالا و سالخوردگی ممکن است لکه هایی در شبکیه چشم ایجاد شود که می توان آن را با زعفران درمان کرد؛ در صورتی که از زعفران به صورت پیاپی استفاده کنید از بروز بیماری های ژنتیکی چشمی می توانید جلوگیری کنید.

ضد سرطان : در حقیقت زعفران خاصیت ضد سرطانی دارد و نوعی داروی گیاهی به عنوان ضد تومور و جمع کننده رادیکال های آزاد محسوب شود؛ تحقیقات ثابت کرده است که زعفران در خود آنتی اکسیدان دارد و ضد سرطان می باشد؛ در صورتی که شما زعفران را به صورت مرتب و به مقدار مناسب استفاده کنید می توانید از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری کنید.

کاهش فشار خون : اخیرا به دلایل مختلفی از جمله عادات بد غذایی، استعمال دخانیات مختلف، داشتن استرس و نداشتن تحرک بدنی، افراد بسیاری مبتلا به فشار خون شده اند؛ از این رو انسان ها می توانند از زعفران برای کاهش یافتن فشار خون استفاده کنند و با اضافه کردن این ماده غذایی با ارزش به غذاهایشان از بروز فشار خون بالا در خانواده جلوگیری کنند.

درمان اختلالات تنفسی :از دیگر موارد استفاده از مصرف زعفران برای درمان اختلالات و التهاب‌های ریوی و تنفسی می باشد.

کاهش سکته های قلبی و مغزی :زعفران دو ماده پتاسیم و کروسین را داراست و این دو ماده به ترتیب می توانند تا شریان‌ها و رگ‌ها بهبود یابند و از این رو از گرفتگی رگ‌ها و سکته جلوگیری می کند؛ همچنین کروسین کمک شایانی می‌کند تا میزان کلسترول خون تنظیم شود و این موضوع روی کاهش سکته‌های قلبی و گرفتگی رگ‌ها تا حد زیادی تاثیر مثبت می‌گذارد. پس برای عمر طولانی‌تر زعفران مصرف کنید.

در حقیقت زعفران خواص بسیار زیادی دارد و می تواند بسیاری از مشکلات دیگر در بدن را برطرف کند به طور مثال دارای خاصیت ضد التهابی می باشد، کلسترول خون را کاهش می دهد، چربی خون را کاهش می دهد، گردش خون را آسان می کند، کلیه و مثانه را پاکسازی می کند، خارش و خشکی پوست را برطرف منی کند، حافظه را تقویت می کند.

مصرف بی رویه زعفران چه خطراتی در بر دارد ؟

مصرف بی رویه زعفران چه خطراتی در بر دارد ؟

زعفران خواص بسیار زیادی برای انسان دارد اما در صورتی که به مقدار بسیار زیاد مصرف شود ممکن است با مشکلاتی همراه باشد که این مشکلات شامل موارد زیر می باشد :

 • در واقع چون زعفران می تواند فشار خون را کاهش دهد و خون را رقیق کند، در صورتی که از آن به مقدار بسیار زیاد مصرف کنید ممکن است عوارضی مانند خونریزی در رحم یا بینی ایجاد شود و در صورتی که خانم های باردار از این چاشنی، به اندازه مصرف نکنند دچار مشکلاتی از جمله سقط جنین در ماه های ابتدایی بارداری شوند.
 • در صورتی که از زعفران بیش از اندازه مصرف کنید مشکلات دیگری از جمله استفراغ، کاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلک ها و لب، سر گیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک رخ می دهد که ممکن است در برخی موارد موجب مرگ فرد شود.
 • در صورت استفاده بیش از اندازه از زعفران کلیه ها آسیب می بینند و اشتهای فرد کم می شود و سردرد و اختلالات حواس رخ می دهد.
 • اگر بیش از حد زعفران در دوران قاعدگی مصرف شود، میزان اضطراب افزایش می یابد و رنگ پوست تغییر می یابد.
 • زعفران گیاهی با طبع گرم می باشد که استفاده مکرر از آن موجب بروز اسهال و از دست رفتن آب بدن و در برخی موارد ترشح خون در ادرار می شود.

با زعفران چه دمنوش هایی می توانیم درست کنیم ؟

با زعفران می توانیم دمنوش های مختلفی درست کنیم که باید زعفران را با مواد دیگر ترکیب کنیم و به وسیله این دمنوش ها مشکلات مختلف در بدن را برطرف کرد؛ طرز تهیه این دمنوش ها به شرح زیر می باشند :

 • دمنوش زعفران و دارچین و هل : دمنوش ترکیبی زعفران با رازیانه، دارچین، هل، زنجبیل و … یکی از بهترین دمنوش های زعفران می باشد که در صورت ترکیب این مواد با زعفران طعم متفاوت تری دمنوش خواهد داشت؛ برای تهیه این دمنوش برای یک نفر می توانید یک چهارم قاشق چای خوری از زعفران با یک لیوان آب جوش و یک عدد چوب دارچین بر روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید و اجازه دهید تا نیم ساعت دم بکشد؛ پس از آن می توانید به این دمنوش خوشمزه مقداری عسل طبیعی، نبات و یا شکر اضافه کنید و آن را بنوشید و لذت ببرید.
 • دمنوش زعفران و عسل : دمنوش زعفران و عسل خواص بسیار زیادی برای افراد دارد و موجب خورد شدن سنگ های کلیه و مثانه می شود؛ برای تهیه آن یک قاشق مربا خوری عسل را با یک چهارم قاشق چای خوری زعفران و یک لیوان آب جوش ترکیب کنید و میل کنید.

یک مثقال زعفران چند گرم می باشد ؟

زعفران یکی از با ارزش ترین و گران بها ترین چاشنی های دنیا می باشد که معمولا با واحد گرم و مثقال مورد سنجش قرار می‌گیرد؛ در واقع هر مثقال زعفران برابر با 4٫6 گرم است، در مقایسه با کیلوگرم، هر یک کیلوگرم زعفران هم برابر است با 217 مثقال است.

با زعفران چه ماسک های برای پوست می توانیم درست کنیم ؟

با زعفران چه ماسک های برای پوست می توانیم درست کنیم ؟

چون زعفران تاثیر بسیار زیادی برای پوست صورت شما دارد می توان از آن برای درمان مشکلات مختلف پوستی استفاده کرد؛ از این رو زعفران را با برخی مواد غذایی ترکیب می کنند و به عنوان ماسک برای پوست استفاده می کنند البته هر کدام از ماسک ها برای نوعی از پوست مناسب می باشد که این ماسک ها شامل موارد زیر می شوند:

ماسک زعفران و ماست و آبلیمو مناسب پوست چرب :

در صورتی که قصد دارید که چربی پوست خود را کمی بهتر کنید می توانید از ترکیب ماست و زعفران به عنوان ماسک استفاده کنید؛ برای تهیه این ماسک باید ابتدا زعفران را مدت زمانی در ماست خیس کنید و پس از آن یک قاشق آب لیمو به آن بیفزایید و مخلوط کنید؛ اجازه دهید تا ماست زرد شود؛ این مخلوط را روی صورتتان خود بزنید و پس از آن با آب سرد بشویید.

ماسک زعفران و توت فرنگی برای پوست نرمال :

در صورتی که پوست صورتتان نرمال و معمولی می باشد می توانید از ترکیب زعفران و توت فرنگی هر روز به عنوان ماسک استفاده کنید؛ برای تهیه آن باید چند عدد توت فرنگی را بردارید و آن ها را له کنید تا خمیری حاصل شود؛ پس از آن 2 الی 3 رشته زعفران را به آن بیفزایید و اجازه دهید ماسک مدتی روی آن بنشیند؛ سپس صورت خود را با آب سرد بشویید، توت فرنگی مقدار زیادی ویتامین و پروتین های خوب دارد که می توانند به بهبود پوست و درخشان کردن آن کمک شایانی کند.

ماسک زعفران و آرد و شیر برای پوست مختلط :

ماسک زعفران و آرد برای پوست های مختلط بسیار مناسب می باشد؛ پوست شما عموماً خشک می باشد البته به جز قسمت هایی که چرب اند؛ 2 الی 3 قاشق آرد و چند تار رشته زعفران را همراه کمی شیر مخلوط نمایید؛ این ماسک را روی صورت خود بمالید و پس از آن با آب سرد بشویید؛ استفاده از این ماسک به صورت پیاپی و مرتب می تواند به شما کمک کند تا پوستی عاری از آکنه داشته باشید و پوستتان درخشان و زیبا شود.

ماسک زعفران و چوب صندل و شیر برای پوست خشک :

در صورتی که می خواهید پوست شفاف و درخشانی داشته باشید می توانید از ماسک زعفران و چوب صندل استفاده کنید؛ یک قاشق پودر چوب صندل را همراه کمی شیر مخلوط نمایید؛ پس از آن مقداری زعفران به آن بیفزایید و بگذارید تا حداقل یک ساعت بماند؛ این ماسک را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 30 تا 40 دقیقه بماند تا خشک شود و با آب سرد بشویید؛ استفاده از این ماسک صورت برای پوست خشک بسیار خوب می باشد.

ماسک زعفران و آلوئه ورا و شیر برای پوست چرب :

این ماسک برای افرادی مناسب می باشد که پوست صورتشان چرب است و باید ماسک زعفران و آلوئه ورا را به طور مرتب استفاده نمایید؛ کمی زعفران بردارید و آن ها را در شیر حل کنید؛ دو قاشق ژل آلوئه ورا به آن ترکیب اضافه کنید و با هم مخلوط کنید و روی صورت خود بمالید و اجازه دهید خشک شود و بعد با آب سرد بشویید.

ماسک زعفران و شیر برای پوست مستعد آکنه :

این ماسک برای کسانی که پوستشان حساس است و در معرض جوش و آکنه هستند می توانند از ترکیب زعفران و شیر استفاده کنند؛ طرز تهیه این ماسک این گونه است که باید به 1/4 فنجان شیر 3 الی 4 رشته زعفران اضافه کنید و اجازه دهید 3 ساعت خیس بخورد و از این شیر زعفران برای صورت خود استفاده کنید؛ آن را بعد از 10 الی 15 دقیقه بشویید؛ شیر یک سفت کننده طبیعی می باشد که به حفظ سلامت پوست شما کمک شایانی می کند و هم چنین آن را تمیز می کند؛ زعفران به کاهش آکنه کمک می کند و لکه های پوست را بهبود می دهد؛ این درمان را تنها در صورتی دنبال کنید که پوست شما به محصولات لبنی حساسیت ندارد.

ماسک زعفران و دانه های آفتاب گردان برای پوست روشن :

برای تهیه ماسک زعفران و دانه های آفتاب گردان باید 4 الی 5 تخم گل آفتابگردان و 3 الی 4 رشته زعفران را مخلوط نمایید و یک ساعت صبر کنید؛ هنگامی که شیر شروع به زرد شدن می کند، تمام مواد تشکیل دهنده را با هم آسیاب کنید؛ خمیر سفت حاصل شده را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید تا خشک شود و سپس با آب معمولی بشورید؛ این ماسک را دو یا سه بار در هفته روی صورتتان بگذارید.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با زعفران به عنوان چاشنی گران بهای جهان آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در رابطه با خواص آن در اختیار شما قرار دهیم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله پاسخ سوال چگونه زعفران دم کنیم را بیابید و از آن استفاده کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با موضوع چگونه زعفران دم کنیم، می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا