سلامتی

نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی【سال 1402 】❤️

قهوه و دانستنی هایی درباره ی آن

نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی بدن را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. قهوه نوعی گیاه است که در میان تمام مردم جهان محبوبیت دارد و همواره طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. این گیاه که در نواحی گرمسیر رشد می کند و 3 تا 5 سال به طول می انجامد تا رشد کند.

نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی

درخت قهوه که ارتفاع 3 تا 10 متر دارد، دارای گل های سفید و بسیار خوشبو است که تقریبا شبیه به گل یاسمن است. قهوه یک را کسب درآمد برای کشور ها می باشد که بعد از آب دومین نوشیدنی پرمصرف شناخته شده است. بیش ترین میزان قهوه در کشور برزیل کاشت می شود.

قهوه چیست؟

قهوه یک نوع نوشیدنی است که بسیار پر مصرف بود و خواص درمانی بسیاری نیز دارد و بیش تر افراد روزی چند فنجان از این قهوه ها را می نوشند که انواع مختلفی هم دارد و به روش های گوناگونی تهیه می شود. دانه های قهوه بو داده و آسیاب شده است که از درخت قهوه بدست می آید و درخت آن هم در مناطق نیمه‌ گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است.

گیاه قهوه ابتدا در آفریقا بوده که به سرتاسر نقاط جهان انتشار یافته است و در بیش تر کشور های جهان کشت و به مصرف می رسد. دانه‌های قهوه خشک شده به درجات مختلف برشته می‌شوند، بسته به عطر و طعم مورد نظر، درجه‌ بندی‌های مختلفی برای این محصول در نظر گرفته شده‌است، قهوه کمی اسیدی است و می‌تواند به علت داشتن کافئین بالا موجب تحریک انسان گردد.

انواع مختلف قهوه ها

1- قهوه ترک: قهوه ی ترک که کاملا آسیاب و پودر می شود، یکی از ساده ترین قهوه ها می باشد که در قهوه جوش های معمولی بر روی شعله ی گاز آماده می شود. این قهوه که بسیار خوش طعم و پر طرفدار است دارای کف، بر روی فنجان می باشد.

انواع مختلف قهوه ها، نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی

2- قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری: این قهوه با قهوه ی ترک تفاوت دارد و مانند آن دارای کف و لرد ته فنجان نمی باشد و زبرتر آسیاب می شود. قهوه فرانسه توسط دستگاه قهوه ساز تهیه می شود، به این صورت که قهوه در داخل فیلتر توری باقی می ماند و فقط عصاره آن از دستگاه خارج می شود.

3- اسپرسو دوپیو: قهوه اسپرسو از بهترین و پرطرفدار ترین نوع قهوه ها می باشد که محبوبیت زیادی در میان مردم دارد و یکی از انواع آن اسپرسو دوپیو که به آن اسپرسو دابل هم گفته می شود، می باشد. این قهوه توسط ماشین اسپرسوساز عصاره گیری شده است.

4- اسپرسو لانگو: این قهوه یک شات اسپرسویی می باشد، که زمان عصاره گیری طولانی تری دارد. در این نوع قهوه ۷ گرم قهوه آسیاب شده با حجم آب بیش تری از آب ، عصاره گیری می شود.

بهترین نوع قهوه کدام است؟

یکی از بهترین نوع قهوه ها که در میان مردم نیز محبوبیت زیادی دارد، قهوه ی اسپرسو می باشد که به دلیل کافئینی که دارد مردم بیش تر خواهان آن می باشند. این قهوه را می توان به دو صورت درست کرد، که یکی از آن توسط اسپرسو ساز انجام می شود و نوع دیگر آن موکاپ است که نسبت به دستگاه اسپرسو بسیار راحت و ارزان می باشد.

بهترین نوع قهوه کدام است؟

اسپرسو قهوه ای می باشد که به دلیل کافئین زیادی که دارد، بیش تر مناسب افرادی است که می خواهند شب تا صبح را بیدار بمانند. برخی از افراد به دلیل مشغله های کاری خود و یا اینکه شیفت هستند، نمی توانند بخوابند و برخی دیگر نیز به دلیل درس خواندن مجبور هستند که بیدار باشند و قهوه ی اسپرسو این خاصیت را دارد که، امکان بیدار ماندن برای افراد را فراهم می سازد.

اگر شما مقدار کمی از اسپرسو را بنوشید، باز هم بدن کلی کافئین دریافت می کند. ترکیباتی که در دانه ی اسپرسو وجود دارد حاوی عربیکا و روبوستا می باشد که روبوستا سرشار از کافئین می باشد و عربیکا از کافئین کمی برخوردار است و هر دوی این ها در اسپرسو یافت می شوند و این قهوه را به یک قهوه ی پر کافئین تبدیل کرده اند.

برخی از قهوه ها هستند که مقدار روبوستا و عربیکا در آن ها 50-50 می باشد و برخی دیگر که روبوستا در آن 100 درصد است و یک قهوه ی پرکافئین می باشد که خواب را از چشم ها می گیرد. گاهی این سوال برای دوستداران قهوه پیش می آید که  از کجا متوجه شویم که این قهوه روبوستا می باشد با عربیکا است؟

علاوه بر این که در برخی از بسته های قهوه درصد آن را می نویسند از مزه می توانید تشخیص دهید. اگر طعم قهوه کمی تلخ می باشد روبوستا است و اگر به ترشی می زند عربیکا می باشد.

بهترین نوع قهوه کدام است؟

روش های مختلف دم كردن قهوه

نوشیدنی قهوه را به روش های مختلفی می توان دم کرد. که  در این قسمت به سه روش برای دم کردن قهوه اشاره می کنیم. که تنها تفاوت روش ها نحوه اضافه کردن آب به قهوه می باشد.

1) جوشاندن: نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی بسیار فراوان و کار آمد می باشد که یکی از روش های قدیمی آن جوشاندن است که هنوز هم در بیش تر مناطق خاورمیانه، ترکیه، یونان و آفریقای شمالی از این روش استفاده می شود در این روش قهوه را به همراه آب داخل قوری می ریزند و می گذارند به آرامی به جوش آید.

دراین روش گاهی قند هم استفاده می کنند که کمی شیرین شود برای این کار چند حبه قند به آن اضافه می کنند تا همراه قهوه به جوش آید و هل هم می توان به آن اضافه کرد، قهوه ترک هم به همین روش درست می شود در این نوع قهوه رویش کف دارد و پودر قهوه در ته فنجان ته نشین می شود.

2) تحت فشار قرار دادن: قهوه اسپرسو، این نوع قهوه با تحت فشار دادن آب داغ درست می شود. و طعم متفاوتی دارد و در سطح آن ماده ای خامه ای دیده می شود. قوری که در این روش استفاده می شود متفاوت است به صورتی که قوری شامل سه بخش است که در قسمت پایینی محل ریختن آب می باشد که پس از جوشیدن با فشار وارد قسمت میانی قوری می شود که پودر قهوه در آن قسمت می باشد و در قسمت بالایی نوشیدنی قهوه در نهایت جمع می شود معمولا برای تهیه این نوع قهوه قوری را روی گاز می گذارند.

تحت فشار قرار دادن، نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی

3) كمک گرفتن از نیروی جاذبه: در این روش برای درست کردن نوشیدنی قهوه از نیروی جاذبه کمک می گیرند به این صورت که پودر قهوه را داخل یک صافی قرار می دهند که آب جوش قطره قطره روی قهوه می چکد که طعم آن به میزان اضافه کردن آب و قهوه بستگی دارد که با کمک جاذبه آب از میان پودر قهوه عبور می کند و باعث ایجاد قهوه خوش طعمی می شود .

خواص قهوه برای سلامتی بدن

1- موجب افزایش انرژی می شود: یکی از تاثیراتی که قهوه برای رفع خستگی دارد و موجب افزایش انرژی در افراد می شود به دلیل وجود کافئین در آن می باشد. بانوشیدن قهوه فرد کم تر احساس خستگی می کند به همین دلیل است که بیش تر افراد برای شب بیداری از قهوه های پر کافئین استفاده می کنند تا انرژی لازم را برای انجام کار داشته باشند.

کافئین در بدن انسان به این صورت عمل می کند که به سمت جریان خون حرکت کرده و از این طریق خود را به مغز می رساند و از طریق مغز، آدنوزین را مسدود می کند که یک انتقال دهنده ی عصبی است. آدنوزین در بدن به بهبود خواب افراد کمک می کند و هنگامی که توسط کافئین مسدود شود، دیگر نمی تواند در افراد حس خواب آلودگی را ایجاد کند.

بنابراین سایر انتقال دهنده های عصبی افزایش پیدا کرده و مثل یک محرک در بدن انسان عمل می کنند و موجب برانگیختگی فرد می شوند. از همین طریق نورون های بیش تری نیز افزیش پیدا کرده و با شروع فعالیت مدت طولانی بیدار می مانید و همواره انرژی زیادی برای انجام کار های خود دارید.

خواص قهوه برای سلامتی بدن

2- بهبود عملکرد فیزیکی: قهوه برای سلامتی بدن و بهبود سیستم بدنی انسان مفید می باشد به شرطی که بیش از حد مصرف نشود. قهوه این توانایی را دارد که چربی های بدن را بسوزاند. هنگامی که با مصرف کافئین سیستم عصبی فعال می شود و به کل بدن پیام ارسال می کند، موجب می شود که سلول های چربی با دریافت پیام شروع به سوزاندن چربی ها کنند.

با مصرف قهوه متابولیک در بدن افزایش پیدا کرده و سطح آدرنالین در خون نیز بیش تر می شود. آدرنالین هورمونی می باشد که برای ورزشکاران بسیار لازم و مفید است و موجب افزایش آمادگی جسمانی آن ها می شود و حتی می توانند زمان زیادی را بدوند. با مصرف قهوه های کافئین دار بدن می تواند از چربی ها به عنوان سوخت استفاده کند.

بنابراین یکی از تاثیرات مثبتی که قهوه بر سلامتی افراد می گذارد، بهبود عملکرد فیزیکی می باشد که به افراد ورزشکار توصیه می شود، قبل از رفتن به باشگاه و شروع دویدن، یک فنجان قهوه را حتما بنوشید تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

3- کاهش درد بعد از ورزش: گاهی اوقات این امکان وجود دارد که بعد از ورزش شما احساس درد در عضلات پا و بدن داشته باشید که در این مورد هم قهوه به کمک شما می آید. این نوشیدنی نه تنها به شما در بهبود عملکرد ورزشی کمک فراوانی می کند، بلکه بعد از ورزش نیز برای کاهش درد و تسکین دادن عضلات موثر و کار آمد عمل می کند.

کاهش درد بعد از ورزش

بنابراین به آن دسته از افرادی که در طول روز ورزش های سنگینی انجام داده اند و در عضلات و ماهیچه های خود احساس درد می کنند توصیه می شود که حداقل یک فنجان قهوه تلخ بنوشند تا تاثیر آن را در کاهش درد ببینند.

4- جلوگیری از بیماری آلزایمر: متاسفانه آلزایمر بیماری می باشد که بیش تر افراد به آن دچار می شوند و هنگام که فرد به زوال عقلی می رسد، دیگر سخت می شود با آن مقابله کرد به همین دلیل بهترین و موثرترین راهکار پیشگیری از این امر می باشد. آلزایمر در سرتاسر جهان گسترده شده است و هر روز نیز افراد زیادی به آن دچار می شوند که بیش تر آن ها نیز سالمندان می باشند.

یکی از اقدامات موثر برای پیشگیری از بیماری آلزایمر مصرف قهوه است، با مطالعات و بررسی های انجام شده مشخص شده است که آن دسته از افرادی که روزانه از قهوه مصرف می کنند امکان خیلی کمی وجود دارد که با گذشت سن نیز دچار آلزایمر و زوال عقل شوند.

5- کاهش خطر ابتلا به پارکینسون: این بیماری نیز همانند آلزایمر، درمان قطعی ندارد و نوعی اختلال عصبی می باشد که در نتیجه ی تولید دوپامین، توسط نورون ها به وجود می آیند. برای جلوگیری از این اختلال قهوه بنوشید. افرادی که روزانه قهوه مصرف می کنند، تا 60 درصد احتمال مبتلا شدن به آن کاهش می یابد.

کاهش خطر ابتلا به پارکینسون

قهوه فقط برای جلوگیری از این بیماری نمی باشد، بلکه کسانی که به پارکینسون مبتلا می باشند هم با مصرف قهوه می توانند به خود کمک کنند. دلیل این امر هم وجود کافئین در قهوه می باشد که بر روی انتقال دهنده های عصبی دوپامین تاثیری مثبت می گذارد. بنابراین شما می توانید با فراگیری نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی در این مقاله به افرادی که این مشکل را دارند کمک کنید.

6- مقابله با بیماری افسردگی: در این مقاله آگاهی های لازم درباره ی نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی و درمان بیماری افسردگی را فرا خواهید گرفت. امیدوارم که مطالب ما برای شما سودمند باشد. یکی از راهکار های درمان بیماری افسردگی استفاده از قهوه می باشد، کافئینی که در قهوه وجود دارد برای سلامتی بسیار موثر می باشد.

کافئین به مقابله و مبارزه با افسردگی می پردازد و مانع از منزوی و گوشه گیر شدن فرد می شود، در واقع کافئین، یک ماده انرژی بخش می باشد. این ماده به افزایش سطح دوپامین می پردازد و دوپامین هم مسئول حافظه، انتقال و حرکت می باشد، تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان دهنده ی این موضوع می باشد که افرادی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند، ریسک افسردگی در این افراد به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

7- بهبود سلامت و عملکرد کبد: کبد مسئول صدها وظیفه است که بدن را فعال نگه می دارد. بیماری هایی که می توانند بر کبد تاثیر بگذارند نیز متعدد هستند. آن ها شامل هپاتیت، بیماری کبد و… هستند.

بسیاری از این ها منجر به سیروز می شوند که در صورت تشدید نیاز است به بهترین دکتر گوارش و کبد مراجعه کنید. اما خوشبختانه، قهوه می تواند سلاحی علیه سیروز باشد. هر روز 4 یا چند فنجان قهوه بنوشید که ممکن است ریسک را تا حدود 22 درصد کاهش دهید. نتیجه گرفته شد که یک جز در قهوه به ویژه در برابر سیروز الکلی مفید است.

بهبود سلامت و عملکرد کبد، نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی

این موضوع با تحقیقات دیگری تقویت شد. این نشان داد که نوشیدن دو یا چند جام بیش تر روزانه می تواند احتمال مرگ را از سیروز جگر تا حدود 66 درصد کاهش دهد. قهوه چه تاثیرات مثبت دیگری بر کبد دارد؟دکتر کارلو لا وچیا و دیگر محققان میلان، ایتالیا دریافتن که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز کاهش دهد.

نوشیدن منظم قهوه ممکن است باعث کاهش PSC ریسک شود. یک بیماری نادر است که مجاری صفراوی را تحت تاثیر قرار می دهد. قهوه می تواند آنزیم کبد را کاهش دهد، همانطور که در مطالعه ای در ژورنال پزشکی هپاتولوژی نشان داده شده است.

8- مراقبت از سلامتی بدن از کیسه صفرا: سنگ صفرا قطعات جامدی هستند که در کیسه صفرا شکل می گیرند، که درست زیر کبد قرار دارد. اگر لوله صفرا را مسدود کنند، باعث درد عظیمی خواهد شد. این سنگ ها می توانند به خاطر رژیم غذایی شما (کلسترول خیلی زیاد)تشکیل شوند، مشکلات کیسه صفرا (نمی تواند به درستی یا شرایط پزشکی مانند سیروز) ایجاد شود. قهوه می تواند به جلوگیری از این عوامل کمک کند و از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری کند.

9- قهوه می تواند خطر دیابت نوع 2 را کاهش دهد: یکی از مشکلاتی که بیش تر افراد جهان به آن دچار می باشند، دیابت نوع 2 می باشد که عوارض بسیار بد و دشواری برای فرد دارد. افرادی که دیابت دارند، بدن آن ها توانایی تولید انسولین را ندارد و در نتیجه سطح قند خون افزایش پیدا می کند. با تحقیقاتی که بر روی قهوه انجام شده است نشان می دهد که خطر دیابت را می تواند کاهش دهد.

قهوه می تواند خطر دیابت نوع 2 را کاهش دهد

عناصری که در قهوه وجود دارد موجب کنترل تستوسترون و استروژن می شوند. این هورمون های جنسی در توسعه دیابت نوع 2 وجود دارد. یکی از محققان در این رابطه می گوید که، رابطه معکوس میان مصرف قهوه و خطر دیابت نوع 2 وجود دارد. با افزایش سطح پلاسما، قهوه ممکن است مانع توسعه دیابت شود.

10- قهوه می تواند از بدن در مقابل نارسایی قلبی محافظت کند: با مصرف قهوه می توانید از حملات قلبی یشگیری کنید. چگونه قهوه بیماری های قلبی و سکته کمک می کند؟ طبق مطالعات بدست آمده افرادی که قهوه مصرف می کنند 20 % خطر سکته در آن ها کاهش می یابد که دلیل این هم به خاطر آنتی اکسیدان موجود در قهوه می باشد.

11- قهوه منبع عالی آنتی اکسیدان ها است: شاید این سوال برای شما به وجود آید که چرا قهوه در میان نوشیدنی ها سالم و برای سلامتی موثر است؟ دلیل این امر هم آنتی اکسیدان موجود در قهوه می باشد. یعنی آنتی اکسیدان این نوشیدنی، حتی از میوه و سبزی نیز بیش تر است. آنتی اکسیدان موجود در این نوشیدنی برای بدن خواص بسیاری دارد.

آنتی اکسیدان ها برای بدن لازم و ضروری می باشند و موجب کاهش و از بین رفتن رادیکال های آزاد در بدن می شوند که در سایت پزشکا بارها راجب آن صحبت کرده ایم. نقش آنتی اکسیدان ها در سلامتی و کاهش سرطان های دهان و گلو بسیار مهم است، بنابراین اگر می خواهید که ریسک ابتلا به سرطان کاهش پیدا کند از منابع آنتی اکسیدان استفاده کنید.

قهوه منبع عالی آنتی اکسیدان ها است

12- قهوه می تواند در برابر آسیب شبکیه محافظت کند: قوی ترین نوع آنتی اکسیدان کلروژنیک اسید می باشد طبق مطالعات دانشگاه کورنل نوشیدن قهوه به جلوگیری از تخریب شبکیه کمک می کند که مرگ سلول های شبکیه ناشی از کمبود اکسیژن و استرس می باشد.

13- قهوه اثرات مثبتی بر سرطان روده بزرگ دارد: در جامعه امروزی یکی از علت های اصلی مرگ سرطان می باشد. نوشیدن قهوه می تواند شما را در برابر انوع سرطان از جمله سرطان کبد، سرطان روده بزرگ محافظت کند که بیش ترین عوامل مرگ می باشند.

طبق مطالعات انجام شده نتایج نشان می دهد که کسانی قهوه مصرف می کنند 40 % کمتر به سرطان مبتلا می شوند. و افرادی که در روز 4 تا 5 فنجان قهوه میل می کنند 15% کمتر مبتلا به خطر سرطان روده بزرگ می باشند.

14- قهوه می تواند خطر سرطان پوست را کاهش دهد: یکی از شایع ترین شکل سرطان سلول کارسینوما می باشد که این سلول در عمیق ترین لایه پوست بیرونی قرار دارد که این بیماری به صورت زخم های باز و یا لکه های قرمز روی پوست مشاهده می شوند این سرطان می تواند به بد شکلی منجر شود.

با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام شده راجب این بیماری مصرف کافئین خطر ابتلا به این بیماری را به صورت محسوسی کاهش می دهد افرادی که در روز بیش از سه فنجان قهوه می نوشند طبق مطالعات اخیر کمترین خطر ابتلا به این بیماری را دارند.

قهوه می تواند خطر سرطان پوست را کاهش دهد

علاوه بر این، نتایج مشابه ای برای کسانی داشت که چای، کولا یا شکلات را به جای قهوه برای کافئین استفاده می کردند. با این حال، مطالعه دیگر نشان داد که قهوه می تواند به جلوگیری از ملانوما که عامل اصلی مرگ سرطان پوست است کمک کند.

کلام آخر

در این مقاله راجب یکی از نوشیدنی های محبوب مردم جهان صحبت کردیم و نحوه مصرف و فواید قهوه برای بهبود سلامتی را دانستید که این نوشیدنی چه فواید و تاثیراتی بر روی سلامتی دارد. قهوه انواع مختلفی دارد که بهترین آن قهوه ی پر کافئین و همان اسپرسو است که در میان مردم جهان کاملا شناخته شده می باشد و طرفداران بسیاری هم دارد.

در این مقاله در رابطه با بسیاری از بیماری ها صحبت کرده ایم که قهوه در کاهش و بهبودی آن ها تاثیر مستقیمی دارد. به شما عزایزان توصیه می کنم که روزی یک فنجان قهوه بنوشید و از فواید و تاثیرات این نوشیدنی محبوب و مفید بهره مند شوید، این ماده موثر، بیش تر برای افرادی که می خواهند شب تا صبح بیدار بمانند، کار آمد است.

 

4.4/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا