عمومی

روش تشخیص بارداری در روزهای اول【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم روش تشخیص بارداری در روزهای اول را به شما ارائه دهیم. بارداری یکی از شیرین ترین لحظات زندگی هر شخصی است که با روش های مختلفی تشخیص داده می شود. برخی افراد که قصد بارداری ندارند یا در دوره اقدام نیستند ممکن است با داشتن برخی علائم و نشانه ها استرس بگیرند و بخواهند از این موضوع مطمئن شوند. بهترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص بارداری آزمایش خون و ادرار است. بعد از این آزمایشات بی بی چک وجود دارد که افراد می توانند به واسطه آن در خانه از بارداری خود مطمئن شوند. به غیر از آزمایشات بالا بارداری با نشانه های مختلفی همراه است که افراد می توانند با مشاهده آن ها از این موضوع اطمینان حاصل کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

تست بارداری چیست؟

آزمایشات بارداری برای تشخیص هورمونی به اسم اچ سی جی یا گنادوتروپین جفتی انسان انجام می شود. این هورمون از لانه گیری تخم بارور شده در دیواره رحم خانم ها ترشح می کند و در آزمایشات خود را نشان می دهد. پروسه ترشح این هورمون معمولا 6 روز بعد از لقاح اتفاق می افتد. خانم های باردار سطح هورمون اچ سی جی خونشان به سرعت بالا می رود و در هر دو روز دو برابر می شود و این آزمایشات به راحتی آن را نشان می دهند. مطمئن ترین راه برای تشخیص بارداری تست و آزمایش بارداری است که افراد می توانند از آن استفاده کنند. برای تفسیر جواب آزمایشات بهتر است خانم ها به بهترین دکتر زنان مراجعه کنند.

تست بارداری چیست؟

انواع تست بارداری

بارداری با روش های مختلفی تشخیص داده می شود. برخی از این روش ها شامل موارد زیر می باشد:

1- آزمایش ادرار: این آزمایش هم در خانه و هم در مطب پزشکان قابل انجام است. افراد بعد از یک هفته تاخیر در قاعدگی باید تست بارداری در منزل را انجام دهد. این روش راحت ترین و سریع ترین راه است و بعد از تایید اولیه باید به پزشک متخصص مراجعه شود و فرد آزمایشات دقیق تری را انجام بدهد.

2- آزمایش خون: آزمایش خون هم در مطب و هم در آزمایشگاه ها انجام می گیرد. این آزمایش بارداری را زودتر از آزمایش خانگی تشخیص می دهد و اما نتیجه این آزمایش دیرتر مشخص می شود. این آزمایش به دو نوع آزمایش کیفی HCG و آزمایش کمی HCG تقسیم می شود. هرکدام از این آزمایشات کاربردهای مختلفی دارد که افراد می توانند از آن ها استفاده کنند.

3- تست خانگی: تست خانگی یا بی بی چک یکی از روش های تشخیص سریع بارداری است که افراد می توانند از آن استفاده کنند. این روش درصد خطا بالایی دارد.

افرادی که در زمان قاعدگی دچار تاخیر شده اند و علائم بارداری را دارند می توانند با استفاده از روش های بالا از این موضوع اطمینان حاصل کنند.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است؟

خانم ها دقیقا بعد از مشاهده عقب افتادن دوران قاعدگیشان باید آزمایش بارداری انجام بدهند. تست های بارداری ممکن است بعد از 10 روز بعد از رابطه جنسی مثبت شوند. اگر بعد از 10 روز این تست ها مثبت نشدند جای نگرانی وجود ندارد چرا که معمولا 3 هفته طول می کشد تا هورمون بارداری به اندازه کافی در ادرار خانم ها مشاهده شود. با مشاهده علائم بارداری افراد می توانند از تست های خانگی یا بی بی چک استفاده کنند. این تست ها در 2 تا 10 دقیقه به فرد نتیجه را نشان می دهد. افرادی که روی بی بی چک دو خط را مشاهده کردند باردار هستند.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است؟

علائم و نشانه های بارداری در روزهای اول

خانم ها در ماه ها و روزهای اول بارداری تغییرات زیادی در بدن خود احساس می کنند. این نشانه ها تاحدودی می توانند بیانگر بارداری فرد باشند. برخی از این علائم شامل موارد زیر می باشد:

1- عقب افتادن و توقف پریود: افرادی که پریود منظمی دارند و سر وقت پریود می شوند معمولا عقب افتادن و پریود نشدنشان به منزله بارداری است.

2- تغییر در خلق و خو: خانم ها زمانی که باردار می شوند هورمون هایشان به شدت بالا و پایین می شود و روی اخلاقشان تاثیر زیادی می گذارد. مودی شدن، عصبانیت، اضطراب و هیجانات شدید از علائم بارداری است.

3- نفخ: هورمون های بارداری می توانند منجر به نفخ شدید شوند و افراد آن را با علائم قاعدگی اشتباه بگیرند. استفاده از فیبر غذایی بالا و ورزش منظم می تواند از شدت نفخ در بارداری کم کند.

4- گرفتگی و درد لگن: برخی از خانم ها در روزهای اول بارداری دچار اسپاسم مجاری ادرار می شوند و علائمی شبیه به درد پریود خواهند داشت.

5- تکرر ادرار: در هنگام بارداری حجم خون بدن افزایش پیدا می کند و این به این معناست که باید مایعات بیشتری را فیلتر کند. این موجب افزایش حجم ادرار می شود و فرد تکرر ادرار پیدا می کند. برای کاهش تکرر ادرار هرگز نباید مایعات مصرفی کاهش پیدا کند.

6- لکه بینی: در صورتی که افراد لکه بینی را روی لباس خود مشاهده کردند ممکن است نشانه ای از بارداری باشد. در این فرآیند تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود و لکه بینی اتفاق می افتد.

7- حساس شدن پستان ها: حساس شدن سینه ها یکی از علائم اولیه بارداری است که با تغییرات هورمونی به مرور زمان کم تر می شود.

8- خستگی شدید: فرد ممکن است علائمی مانند خستگی و بی حالی شدیدی داشته باشد. این علائم ناشی از تغییرات هورمونی است که بعد از گذراندن 3 ماهه اول ناپدید می شود.

9- حالت تهوع: حالت تهوع معمولا بعد از ماه های اول بارداری رخ می دهد اما برخی افراد زودتر از سایرین آن را احساس خواهند کرد. برای کاهش حالت تهوع مایعات گرم و ولرم باید به اندازه کافی نوشیده شود و مولتی ویتامین ها به موقع مصرف شوند.

10- یبوست: تغییرات هورمونی در بارداری موجب می شود در حرکات روده اختلال ایجاد شود و تنبلی روده به وجود بیاید. نتیجه این موضوع سخت شدن اجابت مزاج و یبوست است. مصرف فیبر، پیاده روی و ورزش های هوازی مخصوص بارداری از یبوست جلوگیری می کنند.

11- تنفر غذایی: یکی از علائم اولیه بارداری تقویت حس بویایی و افزایش حساسیت نسبت به بعضی مواد غذایی است. این تغییرات ممکن است موجب بی اشتهایی شدید و تهوع صبحگاهی شوند.

این علائم معمولا نشانه های بارداری هستند اما نمی شود به صرف داشتن آن ها از بارداری مطمئن شد. افرادی که علائم بالا را دارند باید تست های بارداری انجام دهند.

چه داروهایی موجب مثبت شدن تست بارداری می شوند؟

داروهای زیر می توانند روی نتیجه تست بارداری تاثیر بگذارند و آن را اشتباه نشان بدهند. این داروها شامل موارد زیر می باشد:

 • مصرف آنتی بیوتیک ها بیشترین تاثیر را در نتیجه تست بارداری می گذارد.
 • قرص های جلوگیری از بارداری می توانند موجب شوند تست بارداری به طور کاذب مثبت نشان دهد.
 • داروهایی که به بارداری کمک می کنند مانند پروفاسی، نوارل، اویترال و پرگنیل روی نتیجه تست بارداری تاثیر می گذارند.
 • داروهای ضداضطراب مانند دیازپام نباید قبل از این تست ها مصرف شود.
 • داروهای ضد روان پریشی مانند کلوزاپین می تواند مثبت شدن تست بارداری را به همراه داشته باشد.
 • مصرف متادون روی نتیجه تست بارداری تاثیرگذار است.
 • داروهای مورد استفاده در بیماری پارکینسون روی نتیجه تست بارداری تاثیر می گذارند.
 • داروهای ضد تشنج مانند فنوباربیتال نباید قبل از تست بارداری مصرف شوند.

افرادی که علائم و نشانه های بارداری را دارند نباید قبل از تست های بارداری از داروهای بالا مصرف کنند.

چه داروهایی موجب مثبت شدن تست بارداری می شوند؟

بایدها و نبایدهای روزهای اول بارداری

روزهای اول بارداری بسیار حساس هستند و افراد باید نکات مراقبتی زیادی را رعایت کنند. برخی از بایدها و نبایدهای این دوران شامل موارد زیر می باشد:

 • در روزهای اول بارداری باید پزشکی ماهر و متخصص برای انجام ویزیت و مراقبت های لازم انتخاب شود.
 • برنامه دقیقی برای ویزیت و مراقبت های قبا از زایمان باید به فرد ارائه داده شود.
 • افراد باید در این دوران مشاوره ژنتیک انجام دهند.
 • مکمل ها و مواد مغذی که پزشک به فرد تجویز می کند باید سر وقت مصرف شود.
 • این افراد باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و از خوردن غذاهای مضر خودداری کنند.
 • در روزهای اول بارداری احتمال سقط بالاست و افراد باید به اندازه کافی استراحت داشته باشند.
 • در این دوران باید مراقبت های بهداشتی به خوبی انجام شود.
 • در این دوران نباید فعالیت های سنگین و ورزش های سخت انجام شود.
 • در روزهای اول بارداری فرد نباید استرس و اضطرابی داشته باشد.

انجام مراقبت های بالا برای حفظ جنین ضروری است. افرادی که نکات مراقبتی بالا را رعایت نمی کنند ممکن است جنینشان از بین برود.

کلام آخر

بارداری یکی از حساس ترین و شیرین ترین دوره های زندگی هر شخصی است. این دوران علائم و نشانه های مختلفی دارد و با پیشرفت تکنولوژی تست های مختلفی به وجود آمده اند که فرد می تواند به واسطه آن ها از بارداری خود اطمینان حاصل کند. از آن جایی که ماه های اول بارداری از اهمیت بالایی برخوردارند فرد باید به پزشک زنان مراجعه کند و تحت مراقبت های ویژه ای قرار بگیرد.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا اطلاعات مفیدی در زمینه روش تشخیص بارداری در روزهای اول را به شما ارائه دهیم. از این که با ما در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا