عمومی

روش و اهمیت ورزش در خانه【سال1403 】❤️

چرا باید ورزش کنیم؟

روش و اهمیت ورزش در خانه ،که به دلیل مهم بودن در سلامتی بدن بسیار حائزاهمیت است، که راجب آن بدانیم و اطلاعات خود را در درباره آن بالا ببریم، در قسمت بعدی به چند مورد از آن اشاره می کنیم.

1-ورزش، استرس را کم می کند: با ورزش کردن اعصاب را آرام می شود. فکر و خیال در زندگی زیاد است و باعث استرس در فرد می شود، حتی اندیشیدن به ورزش کردن نیز ممکن است بعضی از افراد را دچار استرس کند، اما وقتی شما شروع به ورزش می کنید این استرس کاهش پیدا می کند و به آرامش خاصی دست پیدا می کنید. روش و اهمیت ورزش در خانه

ورزش، استرس را کم می کند

افرادی که آشفته هستند و آرامش روحی و روانی ندارند، می توانند به ورزش روی آورند، که ورزش به طور معجزه آسایی نتیجه مثبتی در ذهن و روان فرد ورزشکار دارد. ورزش کردن علاوه بر حفظ سلامتی انسان خلق و خوی او را تغییر داده و حتی مانع از گوشه گیری و افسردگی فرد می شود.

2-ورزش به آدم انرژی می دهد: شما اگر وقتی برای ورزش کردن ندارید می توانید با تمرینات ساده فقط نیم ساعت از زمان خود را در طول روز به ورزش اختصاص دهید، که همان نیم ساعت کل انرژی روزتان را تامین می کند و شما را برای انجام فعالیت های روزانه آماده می کند. ممکن است شما باور نداشته باشید که نیم ساعت ورزش کردن می تواند کل روزتان را بسازد.

دانشمندان این  موضوع را به اثبات رسانده اند که در هنگام ورزش اندورفین وارد خون می شود و انرژی بدن را تامین می کند و باقی روز احساس بهتری خواهید داشت. علاوه بر انرژی استقامت بدن نیز بالا می رود در این صورت کار های خود را از جمله خرید کردن و غیره را بهتر و با انرژی بیشتری انجام می دهید.

3- ورزش به وقت آنچنانی نیاز ندارد: با انجام کار های روزانه نیز می توانید به ورزش بپردازید، یعنی همانطور که فرزندتان را به پارک می برید، با آنان دوچرخه سواری کنید و خودتان هم به فعالیت هر چند کوچک بپردازید، در این صورت با یک تیر دو نشان می زنید. این گونه هم ورزش می کنید و هم از بودن در کنار فرزند و خانواده خود لذت می برید.

روش و اهمیت ورزش در خانه

این را بدانید که کلید موفقیت این است که از زمان خود بهترین بهره را ببرید و به کار بیهوده نپردازید. برای فرزندان خود وقت بگذارید و با بازی کردن با آن ها خود نیز تحرک داشته باشید. می توانید برای رفتن به محل کار، آن مسیر را به پیاده روی بپردازید و یا با دوستان و همکاران خود به پیاده روی و ورزش های مورد علاقه ای که دوست دارید انجام بدهید، بروید.

شما برای انجام فعالیت حتما نباید به باشگاه بروید، می توانید در کنار انجام کار های روزانه تحرک هم داشته باشید و مراقب سلامتی خود باشید. حتی اگر وقتی هم برای ورزش ندارید ولی باید برای حفظ سلامتی مقدار کوتاهی از زمان خود را به تحرک بپردازید. می توانید 10 دقیقه طناب بزنید یا نیم ساعت به پیاده روی بروید. به هر حال با وجود مشغله هرگز از ورزش غافل نشوید که کلید سلامتی تحرک و ورزش است.

فواید و اثرات مثبت ورزش در خانه

روش و اهمیت ورزش در خانه فراوان می باشد. تمرین و ورزش اثرات مثبت زیادی در زندگی و سلامت ما دارد. بعضی از افراد به دلیل مشکلات و مشغله هایی که دارند وقتی برای ورزش کردن ندارند، اما با توجه به فوایدی که ورزش در سلامتی و تناسب اندام افراد دارد این امر مهم را نباید از برنامه ی خود حذف کنید.

شما می توانید زمان اندکی از وقت خود را برای ورزش بگذارید، به پیاده روی بروید یا در خانه ورزش کنید. با ساده ترین کار ها و وسیله ها در خانه برای خود یک باشگاه کوچک درست کنید و در آنجا به فعالیت بپردازید. ورزش در خانه اثرات و فواید مثبتی در زندگی همه ما دارد که به آن ها اشاره می کنیم، این فواید عبارت اند از:

فواید و اثرات مثبت ورزش در خانه

1-صرفه جویی در وقت: از زمان و تایم خود بهترین استفاده را بکنید. وقتی شما می توانید در خانه ورزش کنید، دیگر نیازی نیست که وقت خود را بر رفت و آمد و حاضر شدن و آماده کردن لباس ها به باشگاه بگذارید. با این کار می توان به کار های مهم دیگر نیز رسیدگی کنید.

2- صرفه جویی در پول از دلایل ورزش در خانه: برای ثبت نام در باشگاه شما باید هزینه پرداخت کنید و با توجه به لوازمی که طبق گفته مربی باید تهیه شود، ورزش کردن در خانه کم هزینه تر و مفید تر است. اگر امکان ورزش در خانه را دارید حتما نباید به باشگاه بروید و هزینه اضافه انجام دهید.وسایل مورد نیاز خود را تهیه کرده و در خانه گذاشته و هر وقت که دوست داشتید می توانید از آن استفاده کنید.

3- بهداشت بیش تر از دلایل ورزش در خانه: باشگاه یک مکان عمومی است و با تمیز کاری هایی که در آن انجام می شود باز هم نمی شود که آن را هر ثانیه تمیز نگه داشت. خانه امن ترین و پاکیزه ترین مکان برای شماست که از بهداشت آن کاملا مطلع هستید و به راحتی می توانید ورزش کنید.

4- وجود نداشتن حواس پرتی ها: شاید شما برای انجام درست حرکات به تمر کز احتیاج داشته باشید که با وجود سر و صدا و همهمه هایی که در باشگاه و جود دارد نتوانید راحت ورزش کنید که در خانه خود با دقت و حوصله ی بیش تر تمرینات خود را انجام می دهید.

5- داشتن حریم خصوصی: همان طور که گفتیم باشگاه یک مکان عمومی است و همه نوع افراد در آنجا وجود دارد و هیچ جایی مانند خانه نیست که شما در آن احساس راحتی کنید و حریم خصوصی داشته باشید.

6-انتخاب لوازم و تجهیزات: وقتی می خواهید در خانه خود ورزش کنید هر لوازم و تجهیزات ورزشی که دوست دارید را می توانید به سلیقه خود انتخاب کنید.

انتخاب لوازم و تجهیزات

7-تنوع بیشتر در نوع ورزش: هزاران نوع برنامه ورزشی در سایت های مختلف وجود دارد که بدون آموزش مربی می توانید با نگاه کردن به این ویدیو های ورزشی همه ی آن حرکات را در خانه انجام دهید.

8-منتظر نماندن از دلایل مهم ورزش در خانه: ممکن است شما وقتی در باشگاه حرکتی را انجام می دهید بلافاصله باید از دستگاه دیگری استفاده کنید که برای خالی شدن آن باید منتظر باشید. اما در خانه دیگر اینگونه نیست و هر زمانی که بخواهید، از وسیله هایی که تهیه کرده اید می توانید استفاده کنید.

9-ورزش کردن با سرعت مخصوص خودتان: وقتی شما در خانه خود ورزش می کنید، فکرتان آزاد است و دیگر استرس این را ندارید که برای رسیدگی به کارها یا فرزندان دیرتان شده باشد. شما در خانه اید و هر وقت که بخواهید می توانید ورزش کنید و نگرانی و استرسی نخواهید داشت.

 10-برنامه تمرینی شما می تواند منعطف تر باشد: برخی از مربیان در باشگاه یک نوع برنامه به شما می دهند و شما را مجبور به انجام آن حرکت ها می کنند، اما شما خودتان می توانید در خانه حرکات متنوع تری انجام دهید.

 11-از بین رفتن ترس از قضاوت شدن: در باشگاه به خاطر صحبت هایی که می شود ممکن است میان دوستان خود مورد قضاوت قرار بگیرید و این موضوع شما را ناراحت کند. در خانه این مشکلات را نخواهید داشت.

12-راحت تر بودن در خانه: محیط خانه امن ترین و راحت ترین مکان برای شماست و هیچ کس در آنجا از کار هاتان ایراد نمی گیرد و قضاوت هم نمی شوید و هر جور که بخواهید با هر تمرینی که دوست داشته باشید می تواند به فعالیت بپردازید.

 13-افزایش ورزش های خانوادگی: اگر مدام در خانه به ورزش بپردازید، افراد خانواده ام با دیدن شما به این کار تشویق می شوند و از لوازمی که برای ورزش تهیه نموده اید آن ها هم استفاده کرده و با شما ورزش می کنند.

افزایش ورزش های خانوادگی

14-هیچ وقت لوازمتان را فراموش نخواهید کرد: وقتی در باشگاه های ورزشی به فعالیت می پردازید این امکان وجود دارد که لوازم خود را مانند وسیله ی ورزشی ، طناب یا لباس های خود را  را فراموش کنید و در باشگاه بگذارید. ولی در خانه دیگر این اتفاق نمی افتد.

چگونه یک باشگاه خانگی برای خود بسازیم؟

بسیاری از افراد این تصور را از باشگاه خانگی دارند که بسیار هزینه بردار می باشد و بهتر است وقت خود را در باشگاه های ورزشی بیرون بگذرانیم و هزینه کمتری را صرف این کار کنیم. این تفکر غلطی می باشد. شما اصل نیازی نیست که به فکر یک باشگاه ورزشی بزرگ و کاملا مجهز باشید، می توانید با ساده ترین وسایل هم در حفظ سلامتی خود کمک زیادی بکنید.

ابتدا با خود بیندیشید که هدفتان از ایجاد باشگاه چیست؟ آیا حفظ سلامتی و تندرستی بدن است یا ایجاد باشگاه مجهز؟ اگر ما به جای تهیه کردن وسایل گران قیمت و لوکس یک باشگاه کوچک و مفید با بهترین تمرین ها را برای خود بسازیم خیلی بهتر از این است که ما همه ی زمان خود را صرف باشگاه رفتن بکنیم و یا هزینه زیادی را برای ساختن باشگاه خانگی انجام دهیم. با مراجعه به بهترین دکتر تغذیه در تهران بهترین برنامه غذایی را داشته باشید.

کدام ورزش در خانه مناسب شماست؟

روش و اهمیت ورزش در خانه، ورزش کردن در خانه مناسب افرادی است که نه وقت باشگاه رفتن را دارند و نه هزینه ی آن را. این ورزش ها با حرکات ساده ای انجام می شود که مناسب برای تمامی قسمت های بدن است. شما می توانید هم با وسیله های معرفی شده در قسمت پایین و هم با حرکات ساده که نیازی به وسیله ی خاصی ندارند ورزش کردن را شروع کنید و کالری بسوزانید.

کدام ورزش در خانه مناسب شماست؟

 

تمریناتی که در این قسمت به شما معرفی خواهیم کرد عضلات ران و باسن و شکم را تقویت می کنند و باعث چربی سوزی در این قسمت ها می شوند. این حرکات نیازی به وسیله ی خاصی ندارند و بسیار ساده هستند که کل قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. این حرکت ها را هر روز انجام دهید تا به تناسب اندام برسید، بدون اینکه وقتی برای باشگاه بگذارید. روش و اهمیت ورزش در خانه این حرکات ساده و کاربردی شامل:

1-شنا سوئدی: شنا یک حرکت قدرتی و بسیار مناسب برای تقویت عضلات بالاتنه می باشد. در این حرکت قدرتی که روی دست ها انجام می شود عضلات بالاتنه و سینه و شانه ها همه تحت ثاثیر قرار می گیرند.

نحوه ی انجام این حرکت به این صورت است که شما اول بر روی شکم دراز کشیده و بعد بر روی دست و پنجه های پا قرار می گیرید، تعادل خود را در این حرکت باید حفظ کنید، بعد از آن وزن خود را روی دست ها انداخته و بالا پایین می روید. بدن نباید با سطح زمین برخورد کند و آرنج ها کاملا خم می باشند.

2-پلانک: حرکت پلانک یکی از ساده ترین و مناسب ترین حرکات برای عضله سازی شکم و پهلو می باشد، این حرکت موثر را هر روز در خانه انجام دهید و هر بار تعداد حرکت ها را بالا ببرید که منجر به چربی سوزی می شود. بیشترین تاثیری که دارد در قسمت شکمی است، بنابراین افراد چاق که می خواهند شکمی صاف داشته باشند انجام این حرکت توصیه می شود.

پلانک

برای انجام این حرکت قدرتی همانند شنا اول بر روی شکم تان دراز بکشید و دست های خود را به حالت نود درجه روی زمین قرار دهید و سعی کنید به کمک پنجه پا و دست های خود، بدن تان را به مدت 30 ثانیه ثابت نگه دارید. در این تمرین بیشترین فشار را عضلات شکم تحمل می کند و بیشترین تاثیر را او می بیند. روش و اهمیت ورزش در خانه

3-طناب زدن: طناب زدن یک حرکت موثر برای ورزش در خانه می باشد که برای گرم کردن در اول تمرین هم انجام می شود. این حرکت برای لاغری و چربی سوزی بسیار فایده دارد و کم هزینه است. علاوه بر کمک به اندام های بدن در بالا بردن ظرفیت ریه ها و کمک به گردش خون بسیار مناسب است. برای حفظ سلامتی روزانه تا جایی که می توانید طناب بزنید و از انجام این حرکت غافل نشوید.

4-کرانچ: حرکت کرانچ بسیار کاربردی و مفید است و برای افراد چاق به شدت توصیه می شود که این حرکت را هر روز در خانه با ست های بالا انجام بدهند، زیرا کرانچ عضلات شکمی را درگیر می کند و باعث چربی سوزی می شود و همچنین قدرت بدنی شما را افزایش می دهد.

برای انجام این حرکت ورزشی در خانه، ابتدا روی زمین دراز می کشید و پاها را خم می کنید به این صورت که کف پا با زمین برخورد داشته باشد. سپس پاهایتان را به اندازه ۳۰ الی ۴۵ سانتیمتر بالا ببرید.

دستانتان را پشت سرتان بگذارید، استخوان‌های شانه را به سمت هم فشار دهید و آرنجتان را صاف و در موازات شانه‌ها نگه دارید. این حالت آرنج‌ها باید در تمام طول تمرین حفظ شود. عضلات شکمی را منقبض کنید و چانه‌تان را به آرامی به سمت سینه بیاورید و تنه‌تان را به سمت ران‌ها بالا ببرید.

کرانچ

 

5-لانگز به جلو: این حرکت بسیار عالی است برای عضلات پا و باسن و موجب تقویت و قدرت عضلات این قسمت می شود و حتی برای کسانی که کار های تعادلی انجام می دهند، حرکت لانگز به جلو کمک شایانی به آن ها می کند.

نحوه انجام این حرکت به این گونه است که بلند شوید و پاهایتان به هم نزدیک باشد. بدون این که خم شوید شانه های خود را به سمت پایین و عقب بکشید. بعد از آن پای راست خود را از روی زمین بلند کنید و همان طور که تعادل تان را بر روی پای چپ حفظ می‌کنید یک قدم به جلو بروید. بعداز آن زانوی پای چپ خود را خم کنید به شرطی که با زمین برخورد نکند. چند ثانیه به همین حالت بمانید و با فشار آوردن بر روی پاها به آرامی به همان وضعیت ایستاده‌ی قبلی خود بازگردید.

6-کیک بک باسن: کسانی که به زیبایی و خوش فرم شدن باسن خود اهمیت می دهند این حرکت ساده و راحت مناسب آن هاست. برای انجام این حرکت ابتدا شما باید به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و بعد از آن یکی از پاهای خود را به حالت ۹۰ درجه درهمان راستا بالا بیاورید. این حرکت در عضلات ران و باسن تاثیر مثبتی دارد. سه ست ۱۶ تایی با هر دو پا انجام دهید و می توانید اگر دوست دشتید از دمبل نیز استفاده کنید.

7-اسکات: اسکات یک حرکت فوق العاده برای تقویت پا و باسن است و معمولا انجام این حرکت به همه توصیه می شود. این حرکت را به این صورت انجام می هید که زانو ها از پنجه به جلوتر نیایند و سر کاملا باید روبه رو را نگاه کند و خم نباشد و بعد پاها را از هم فاصله داده و تا جایی که می توانید پایین بروید و باسن نیز باید عقب باشد وبعد دوباره به حالت اول باز گردید و همین طور ادامه دهید. برای رژیم مناسب می توانید به بهترین دکتر تغذیه مراجعه کنید.

اسکات

وسایل مورد نیاز برای ورزش در خانه

حلقه

حلقه علاوه بر ویژگی ورزشی، یک تفریح یا بازی جذاب هم محسوب می شود. با این تمرین افراد علاوه بر سوزاندن کالری و کم کردن وزن به تفریح هم می پردازند و در هنگام ورزش انرژی می گیرند. حلقه وسیله و تمرین است که بر روی شکم و پهلو تاثیر می گذارد و باعث فرم دهی آن قسمت می شود.

این وسیله، بهترین حرکت برای لاغری شکم بدون نیاز به باشگاه رفتن است. هنگامی که شروع به حلقه زدن می کنید هر ده دقیقه، 100 کالری می سوزانید. برخی از مردان تصور می کنند حلقه زدن برای خانم هاهست، اما مردان هم می توانند از این وسیله بهره ببرند و چربی سوزی کنند.

توپ و حلقه پیلاتس

پیلاتس یک رشته ورزشی است که در باشگاه مربیان به شاگردان خود آموزش و تمرین می دهند، که بیشتر با کش انجام می شود. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید به باشگاه بروید، این دو وسیله بسیار مناسب برای چربی سوزی و کاهش وزن هستند، که برای استفاده از این دو وسیله شما باید آموزش ببینیدکه از طریق شبکه های اینترنتی امکان فرا گیری آن را دارید.

توپ و حلقه پیلاتس

با توپ پیلاتس خیلی حرکات موثری می توان انجام داد که مناسب برای تناسب اندام هستند. ابتدا برای تهیه توپ پیلاتس باید به اندازه و سایز آن توجه کنید که سایز توپ را باتوجه به قد خود و وزن آن به گونه ای باشد که وزن شما را بتواند تحمل کند. حلقه پیلاتس از وسیله های مورد نیاز است که کاربرد زیادی دارد که حتی در ورزش یوگا نیز آن را استفاده می کنند. برای گرفتن برنامه غذایی ایده آل به بهترین دکتر تغذیه در ایران مراجعه کنید.

تخت استپ و استپر

این تخته بیشتر در اروبیک استفاده می شود و می توان روی آن ورزش های پرشی و تحرکی انجام داد. با این وسیله می توان سرعت چربی سوزی را افزایش داد. تخته استپ را می توان از فروشگاه های ورزشی تهیه کرد که چندان هم قیمت بالایی ندارد و فضای زیادی از خانه را هم اشغال نمی کند

دستگاه استپر در قسمت ورزش های هوازی قرار می گیرد و جای پا دارد تا فرد تعادل خود را در هنگام انجام ورزش های قدرتی از دست ندهد. هنگام بالارفتن از آن ضربان قلب بالا می رود و کاهش وزن شروع می شود و بدن چربی های اضافه را می سوزاند، استفاده با این دستگاه نیز همین مزیت را برای شما دارد. قیمت این دستگاه با مقایسه با دیگر وسیله های گفته شده بالا تر است.

دوچرخه ثابت

این وسیله ی موثر باعث افزایش ضربان قلب می شود و در هنگام تمرین کالری زیادی می توان سوزاند. این دستگاه باعث تقویت عضلات پا هم می شود. برای باشگاه خانگی خود می توانید این دستگاه را خریداری کنید تا چربی های اضافه بدن را با کمک آن در خانه از بین ببرید.

تردمیل

تردمیل از آن دسته از وسیله هایی است که باید پول زیادی هزینه کنید و در خانه خود فضای بزرگی ذاشته باشید. اما این وسیله بسیار عالی ،برای چربی سوزی است. به کمک این دستگاه هم می توانند در یک مکان پیاده روی کنید و هم دویدن را شروع کنید. بنابراین یک ورزش هوازی است که بدون گرفتن وقت برای رفتن به باشگاه در خانه با این وسیله ها می توانید به فعالیت بپردازید.

تردمیل

کلام آخر

ورزش کردن از جمله کارهای مهمی است که به هیچ وجه نباید از برنامه ی ما حذف شود. اگر تمایلی به باشگاه رفتن ندارید می توانید با انجام حرکات مفید و کاربردی و با ساختن یک باشگاه کوچک کم هزینه برای خود در خانه به فعالیت بپردازید بدون آن که استرس چیزی را داشته باشید، یا از طرف کسی مورد قضارت قرار بگیرید.

ورزش در خانه فواید زیادی دارد که ما شما را با معرفی کردن این فواید و تاثیرات آشنا کردیم. پس حتی اگر به دلیل مشغله های کاری نمی توانید به باشگاه بروید یا هزینه باشگاه را بپردازید می توانید در خانه ورزش کنید. همچنین افراد خانه را هم به این امر مهم که در سلامتی و تندرستی و حفظ تناسب اندام بسیار حیاتی است تشویق کنید.

4.1/5 - (8 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا