رژیم و تغذیهزیباییسلامتی

چطور هیکل خوبی داشته باشیم ؟

در مقاله امروزمان قصد داریم در رابطه با اندام مناسب و این که چطور هیکل خوبی داشته باشیم، اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم؛ داشتن یک اندام خوب، همیشه ایده آل همه انسان ها بوده است از این رو در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بدانیم.

داشتن هیکل خوب

در واقع داشتن اندام و هیکل خوب از همان ابتدا تا کنون، آرزوی بسیاری از انسان ها بوده است و از این رو افراد با استفاده از رژیم های غذایی مختلف و ورزش های متنوع در تلاش اند که بتوانند هیکل خوبی برای خود رقم بزنند؛ در صورتی که اندام شما ایده آل باشد به راحتی می توانید لباس مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و از پوشیدن آن لذت ببرید؛ کسانی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند یا بیش از اندازه لاغر اند، پیدا کردن لباس مناسب هیکلشان برایشان سخت می باشد.

در صورتی که می خواهید از داشتن هیکل خوب و اندام زیبا لذت ببرید، باید روش های مختلف و صحیح را امتحان کنید؛ زیرا نشستن و دست روی دست گذاشتن هیچ کمکی نمی تواند به شما کند و باید شما برای رسیده به خواسته های خود تلاش کنید؛ از این رو به نکات و توصیه هایی که در ادامه متن برایتان ذکر می کنیم توجه کنید و به آن ها عمل کنید.

چگونه می توانیم هیکل خوبی داشته باشیم ؟

برای این که هیکل بسیار خوب و زیبایی داشته باشید می توانید به نکات زیر توجه کنید و این توصیه های مهم را جدی بگیرید که به شرح زیر می باشند :

1. فعاليت و جنب و جوش داشته باشيد : در صورتي كه در محيط كارتان مجبور به نشستن هستيد، سعي كنيد كه پاهايتان را تكان دهيد اما نبايد انجام آن به صورت مداوم باشد؛ در برخي مواقع از جاي خود بلند شويد و كارهاي بسيار كوتاه مدت نيز انجام دهيد به طور مثال آب بنوشيد يا وسيله اي براي خود بياوريد؛ در صورتي كه فكر داشتن هيكل خوب هستيد اما نميتوانيد باشگاه برويد، بايد به اين تحرك ها روي بياوريد؛ نمونه هاي اين فعاليت ها شامل موارد زير مي باشند :

  • به جای آن كه با آسانسور طبقه ها را بالا و پايين برويد، از پله استفاده نماييد؛ اگر تعداد طبقات بسيار زیاد است، حداقل نصف مسیر را به وسيله آسانسور و نصف دیگر را با پله طی کنید.
  • از میز تحریرهای بلند (تعبیه‌ شده برای ایستادن پشت میز) و میز تحریرهای تردمیلی استفاده کنید، یا به جای صندلی، از توپ‌های بزرگ ورزشی برای نشستن استفاده کنید. در خانه به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید، اما بی‌حرکت نمانید و همزمان با آن کاری انجام دهید، مثلا غذا بپزید، لباس‌های شسته شده را تا کنید یا با دوچرخه‌ی ثابت رکاب بزنید. تمرین قدم بالا/قدم پائین (پا گذاشتن روی یک سطح کمی مرتفع و پایین آمدن از آن) را به صورت پشت سر هم و برای مدت قابل‌توجهی ادامه دهید.
  • تا هنگامي كه غذای‌تان حاضر مي شود شروع به تمرین اسکات کنید یا روی پنجه‌ی پاهايتان قدم بزنيد

2. تمرين هاي هوازي انجام دهيد : انجام هر گونه تمرين هوازي در مقايسه با ديگر ورزش ها موجب بالا رفتن ضربان قلب انسن مي شود  و اين گونه تمرين ها موجب بهبود يافتن توانايي بدن براي كنترل فشارهاي فيزيكي مي شود و در نهايت سلامتي را به ارمغان مي آورد؛ در صورتي كه مي خواهيد کاهش وزن  داشته باشد، این تمرین‌های هوازی مي توانند كمك بزرگي به شما براي رسیدن به این هدف ‌کنند، اما هنگامي كه هدفتان تناسب اندام است، این گونه ورزش کردن قطعا برای شما ضروری مي باشد؛ اين تمرين ها شامل موارد زير مي باشد :

  • دوچرخه‌سواری روشي بسيار عالی برای ورزش كردن و انگیزه‌ی بسيار خوبی برای رفتن به بيرون است.
  • آهسته بدوييد یا سریع راه برويد، هر کدام از اين موارد تمرین‌های ساده‌ و ارزانی مي باشند.
  • شنا کردن روش بسيار مناسبي مي باشد كه بتوان کل اعضای بدن را حركت داد.

3. برنامه مشخص داشته باشيد : در صورتي كه مي خواهيد تناسب اندام داشته باشيد باید هر روز، ساعت هايي را به فعالیت‌های ورزشی اختصاص دهید؛ نمی‌توانید جسته گریخته و کم ورزش کنید و توقع نتیجه هم داشته باشید؛ براي برای ورزش‌ هايي كه انجام مي دهيد برنامه مشخص داشته باشيد و آن را دنبال کنید؛ طبق تحقيقاتي كه صورت گرفته نشان داده شده است كه داشتن دوست و همراهی که بتواند پا به پای شما براي ورزش كردن بيايد و به شما انگیزه دهد، كمك بزرگي به كم كردن وزنتان مي كند.

4. محتاطانه غذا بخوريد : بايد هنگام غذا خوردن به تمام نكات توجه كنيد و غذاهاي سالم مصرف كنيد؛ اين نكات به شرح زير مي باشند :

  • غذاهايي كه كالري كمي دارند مصرف نماييد : در صورتي كه رسيدن به وزن ايده آلتان در گرو كم كردن وزنتان است بايد از غذاهاي كم كالري استفاده كنيد زيرا در صورت خوردن غذاهاي كم كالري ممكن است وزنتان به راحتي كم شود و به اندام ايده آلتان برسيد.
  • شکر، نمک و چربی‌های ناسالم مصرف نكنيد : در صورتي كه از شکر، نمک و چربی‌های ناسالم استفاده مي كنيد، تناسب اندامتان بهم می‌ریزد؛ مقدار مصرف این گونه مواد مضر را در رژیم غذایی‌ روزانه تان به حداقل برسانید؛ نوشیدنی‌هایي كه قند دارند مانند سودا و هر ماده‌ی دیگری که مملو از چربی‌های ترانس یا اشباع‌شده است (چربی‌های نسبتا جامد یا جامد مثل مارگارین)، مصرف نكنيد؛ به جاي اين مواد از میوه‌ ها و غذاهایی با چربی‌های سالم نظیر امگا۳ (ماهی، روغن زیتون و آجیل) استفاده نماييد.
  • در رژيمتان تعادل را حفظ كنيد : بدنتان به دریافت نسبت درستی از پروتئین، کربوهیدرات (حبوبات)، میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات نيازمند است؛ از اين رو غلات سبوس‌دار به طور تقريبي ۳۳٪ (اگر غلات برای شما التهاب‌آور نیستند)، میوه‌ها و سبزیجات ۳۳٪ دیگر (میزان سبزیجات بیشتر از میوه‌ها باشد)، لبنیات ۱۵٪ و مواد گوشتی پروتئینی ۱۵٪ (یا تا ۵۰٪، در صورتی که مصرف کربوهیدرات‌ها را کاهش دهید) و نهایتا چربی‌های ناسالم، کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده و شکر هم نباید بیش از ۴٪ از رژیم غذایی شما را تشکیل دهند.

5. به اندازه غذا بخوريد : در صورتي كه مي خواهيد به اندازه كافي غذا بخوريد، بايد به كالري غذايتان توجه كنيد؛ در پر كردن بشقاب‌تان احتياط كنيد؛ در صورتي كه نسبت به خودتان اطمينان كافي نداريد، از بشقاب‌های کوچک استفاده نماييد؛ غذای‌ خود را به صورت آهسته بجوید تا بدن‌ شما احساس سيري كند.

6. آب فراوان بنوشيد : در صورتي كه قصد داريد چربي هاي اضافي بدنتان از بين بروند و لاغر شويد، حتما آب به ميزان زياد بنوشيد زيرا آب باعث چربي سوزي مي شود و حجم زيادي از معده شما را پر مي كند.

7. پروتئين كم چرب مصرف كنيد : در صورتي كه از پروتئين هاي كم چرب استفادع كنيد، احساس سيري بيشتري خواهيد داشت اما غذاهايي كه پروتئين فرآوري در آن ها بيشتر باشد موجب ازدياد چربي ناسالم در بدن مي شوند؛ در صورتي كه مي خواهيدچربی‌های ناسالم را در رژیم غذایی‌تان كاهش دهيد، پروتئین کم‌چرب مصرف نماييد؛ نمونه‌هایي از پروتئین کم‌چرب شامل مرغ، بوقلمون، ماهی، تخم‌مرغ، عدس و لوبیا مي باشد.

8 . نوشيدني الكي كمتري بنوشيد : در واقع نوشيدني هايي كه الكل دارند در مقايسه با ديگر نوشيدني هاي غيرالكلي كالري بسيار زيادي دارند و موجب افزايش وزن مي شود؛ حتي هنگامي كه شما نوشيدني الكلي مينوشيد اشتهايتان بيش از اندازه بيشتر از قبل مي شود.

9 . غذايتان را به خوبي بجوييد : براي اين كه غذايتان به خوبي هضم شود بايد آن را به خوبي بجوييد اما بسياري از افراد به اين موضوع اهميت نمي دهند؛ زماني كه شما غذايتان را به خوبي بجويد اين اجازه را به اسيد معده و آنزيم هاي آن مي دهيد كه به غذاها را به خوبي هضم كنند؛ در صورتي كه غذا را با تکه‌های جویده نشده و بزرگ در معده تان داشته باشيد، هضم غذا در معده و روده با مشکل مواجه شود؛ در صورتي كه غذا را به خوبي بجوييد، خوش هيكل و خوش اندام مي شويد.

10 . به اندازه بخوابيد : بايد به خوابتان در طول روز توجه كنيد و آن را تنظيم كنيد؛ زيرا در صورتي كه خوابتان تنظيم نباشد و كمتر از حد مجاز بخوابيد، به مرور چاق مي شويد و دچار افزايش وزن مي شويد؛ كم خوابي موجب بر هم خوردن تمام هورمون هاي بدن انسان مي شود و در نهايت موحب چاقي مي شود.

چه جراحی هایی برای داشتن هیکلی خوب وجود دارد ؟

همیشه این سوال است که چطور هیکل خوبی داشته باشیم؛ برای پاسخ به این سوال و این که بتوانید هیکل بسیار زیبایی برای خود رقم بزنید، باید در ابتدا به نکات و توصیه های که ذکر شد توجه کنید و در نهایت در صورتی که از این روش ها جواب نگرفتید، می توانید به جراحی های زیبایی روی بیاورید و از آن ها استفاده کنید؛ جراحی های زیبایی به داشتن هیکل بسیار خوب کمک می کنند و هر کدام از این جراحی مختص قسمت مختلفی از بدن می باشند که شامل موارد زیر می باشند :

جراحی زیبایی سینه : جراحی سینه نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود که در راستای کاهش یا افزایش دادن حجم سینه ها صورت می گیرد؛ به وسیله این جراحی می توان فرم سینه ها را اصلاح کرد و سینه هایی برجسته و زیبا داشت؛ برخی از انسان ها نیز تمایل به اصلاح نا متقارن بودن اندازه سینه دارند و از این رو، جراحی سینه را انتخاب می کنند.

لیفت بازو : به وسیله لیفت بازو می توان پوست های اضافه ای که در بازو وجود دارند را حذف کرد؛ به طور معمول پوست بازو ها به دلیل پیر شدن یا کاهش یافتن سریع وزن، کشش خود را به طور کامل از دست می دهند و به وسیله این روش می توان این مشکل را برطرف کرد؛ برخی از افراد ممکن است که به دلیل وجود چربی بیش از حد در بازوهایشان تصمیم بگیرند که لیپوساکشن را به همراه دیگر روش های زیبایی انجام دهند تا نتیجه بسیار حیرت انگیزی بگیرند.

لیفت بدن : علاوه بر لیفت بازو، لیفت کل بدن نیز وجود دارد که این روش تاثیر بسیار زیادی در برطرف کردن چربی های اضافی نواحی مختلف بدن دارد و این پوست اضافی را از بین می برد؛ این روش را می توان برای تمام بدن و یا تنها مناطقی خاص (بالا، وسط، و یا لیفت پایین بدن) انجام داد؛ لیفت کل بدن برای افرادی که در کل بدنشان قابلیت ارتجاعی شان را از دست داده اند، بسیار مفید و مناسب می باشد؛ در صورتی که لیفت کامل بدن نوعی عمل جراحی سخت محسوب می شود که به دوره ای طولانی برای بهبود یافتن نیاز دارد، اکثر جراحان می توانند بهترین نتایج زیبایی شناختی را به وسیله این نوع از درمان به دست آورند.

لیفت کپل : لیفت کپل نیز نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود که به معنی برداشتن کپل ها است که جراحی برداشتن کپل، روش بسیار معمول جراحی پلاستیک محسوب می شود و همانند دیگرروش های لیفت بدن، جراحی لیفت کپل نیز برای از بین بردن پوست  های اضافی کپل بسیار مفید می باشد؛ جراحی لیفت کپل روشی کاملا بی خطر و موثر است که همانطور نتایج طولانی مدتی را برای تمام افراد فراهم می کند؛ بسیاری از افراد پس از لیفت کپل احساس اعتماد به نفس بیشتری دارند.

لیپوساکشن : در بین تمام روش های جراحی از لیپوساکشن بسیار مورد استفاده و محبوب می باشد؛ از این رو اجازه می دهد جراح مناطق خاصی از بدن را تغییر شکل دهد؛ در این روش تنها چند برش کوچک در نواحی مورد نظر ایجاد می شود و جراحتان می تواند رسوب های چربی پایدار را مورد هدف خود قرار دهد و به صورت دائمی سلول های چربی را از نواحی مورد نظر حذف کنند؛ روش های مختلفی برای لیپوساکشن وجود دارد که شما و جراح تان می توانید در رابطه با انواع و چگونگی این تکنیک مناسب با هم صحبت کنید و مشورت کنید.

لیفت ران : Thighplasty، یا عمل جراحی کشیدن ران که به آن لیفت ران گفته می شود، یک گزینه جراحی زیبایی محسوب می شود که برای بیمارانی می باشد که به دنبال داشتن ران هایی محکم تر و جذاب تر هستند؛ همان گونه که از لیفت برای مناطق خاصی از بدن استفاده می شود، از لیفت ران نیز برای سفت کردن پوست اضافه و آویزان در ناحیه ران کمک گرفته می شود.

كلام آخر

در اين مقاله تمام تلاش خود را به كار گرفتيم تا در رابطه با داشتن هيكلي خوب اطلاعات سودمند و مفيدي در اختيارتان قرار دهيم؛ اميدواريم كه با خواندن اين مقاله بتوانيد از راه كار هاي لازم استفاده كنيد.

از اين كه تا پايان اين مقاله با ما همراه بوديد از شما بي نهايت متشكر هستيم و در صورتي كه هر گونه انتقاد يا پيشنهاد در رابطه با سوال چطور هیکل خوبی داشته باشیم داريد مي توانيد از طريق سايت با ما در ميان بگذاريد.

4.3/5 - (7 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا