جراحی زیباییزیبایی

چطور زاویه فک داشته باشیم ؟【سال 1403】❤️

افرادی به دنبال جراحی های زیبایی اند و در تلاش اند که مشکلات صورتشان را برطرف کنند؛ از این رو در ادامه این که چطور زاویه فک داشته باشیم را برای شما ذکر خواهیم کرد؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بدانیم.

زاویه فک

داشتن چهره زیبا و بدون هر گونه عیب و ایرادی موجب جذب شدن اطرافیان می شود از این رو افرادی که اعضای صورتشان عیب و ایراداتی دارد، سعی می کنند که با کمک ورزش های مختلف یا عمل های جراحی این مشکلات را برطرف کنند؛ از جمله مواردی که موجب زیبایی هر چه بیشتر چهره می شود، داشتن زاویه فک می باشد زیرا چهره ای جذاب و کشیده برای فرد ایجاد می کند.

بسیاری از مادلینگ ها و چهره های سرشناس در تلاش اند که از طریق روش های مختلف زاویه فک ایجاد کنند تا صورت بسیار زیبایی داشته باشند؛ با گذر زمان و افزایش سن ممکن است که اعضای صورت دچار تغییراتی شوند که فک نیز از این قائده مستثنی نمی باشد.

زاویه فک

انجام ورزش های مختلف تاثیر بسیار خوبی می توانند بر روی ایجاد زاویه فک داشته باشند اما جراحی های مختلف و استفاده از ژل ها و فیلر ها تاثیر بسیار بهتری نسبت به ورزش کردن دارند؛ ورزش کردن و انجام دادن برخی تمرینات پس از گذشت سه ماه، نتیجه خود را نشان می دهند اما عمل های جراحی زیبایی نتیجه قطعی خود را به سرعت اعمال می کنند.

چطور با ورزش می توانیم زاویه فک داشته باشیم ؟

در مقاله امروزمان قصد داریم که 6 حرکت ساده آموزش دهیم تا زاویه سازی فک داشته باشیم؛ با انجام تمرین ها و تکرار ورزش ها تاثیر مثبتی بر روی ماهیچه های گردن و صورت بگذارید و زاویه بسیار خوبی به آن ها بدهیم؛ نکته بسیار مهم این است که در صورت انجام تمامی ورزش های زیر، ممکن است در 2 هفته اول در هر جایی با درد مواجه شوید، از این رو باید از انجام دادن آن حرکت دست بکشید زیرا حرکت مورد نظرتان را اشتباه می زنید و یا عضلات بدنتان بسیار ضعیف می باشند که ادامه انجام این تمرین ها موجب آسیب دیدن شما می شود.

تمرین اول :

در ابتدا باید دراز بکشیم و شانه های خود را کاملا بر روی زمین بگذاریم به گونه ای که از زمین بلند نشود؛چانه خود را خم می کنیم به صورتی که به سمت گردن باشد و در ادامه سر خود را تا حدود پنج سانتی متر از زمین جدا می کنیم؛ در دوران انجام تمرین میتوانیم زبان خود را به سقف دهان خود بفشاریم تا در دوران انجام حرکت تاثیر بیشتری روی گردن مان گذاشته شود؛ باید این حرکت را در 3 ست 10 تایی انجام دهیم.

باید تمام سعی خود را به کار بگیریم که زمان بیشتری را برای انجام این حرکات بگذاریم و از انجام دادن سریع آن ها خودداری کنیم؛ چون عضلات گردن ما به صورت کلی ضعیف می باشند و با ورزش کردن به صورت سنگین به آن ها فشار بسیار زیادی وارد می شود و موجب بروز احساس درد در آن ناحیه می شود.

تمرین دوم :

در حالتی که نشسته ایم می توانیم این حرکت را تمرین کنیم؛ زبان خود را پشت دندان های بالایی خودمان قرار می دهیم و پس از آن زبانمان را به سمت جلو فشار می دهیم و  به گونه ای که تمام زبان سقف دهان ما را بپوشاند؛ اکنون باید شروع کنیم که صدا در بیاوریم زیرا این حرکت موجب می شود لرزشی در زبان ما به وجود بیاید؛ این حرکت موجب تقویت کردن عضله های زیر چانه انسان می شود و نقش بسیار مهمی در زاویه سازی فک دارد؛ باید این تمرین را نیز مانند تمرین اول در 3 ست 10 تایی انجام دهیم.

تمرین سوم :

این حرکت را باید در حالت نشسته انجام دهیم؛ در حالت کاملا عادی بنشینیم و سعی خود را کنیم که فک پایینی ،چانه ی خودمان را به سمت بیرون بکشانیم و لب های پایینی خود را بلند کنیم؛ این حرکت تاثیر بسیار زیادی دارد و موجب تاثیر گذاری بر روی عضلات در گردن و صورت می شود؛ برای هر بار انجام، تنها مدت زمان 5 ثانیه را باید در نظر بگیریم و در 3 ست 10 تایی این حرکت را تمرین کنیم.

تمرین چهارم :

در حالتی که نشسته ایم باید دهان مان را ببندیم و فک پایین خود را به سمت راست و چپ حرکت بدهیم زیرا این کار تاثیر بسیار زیادی در خوش فرم شدن عضلات صورت دارد؛ این حرکت را می توانیم در طول روز چندین مرتبه انجام بدهیم.

تمرین پنجم :

برای انجام این حرکت هم می توانیم در حالت خوابیده و هم می توانیم در حالت نشسته انجام دهیم؛ دستان خودمان را به حالت عقب خم کنیم تا جایی که کشیدگی و منقبض شدن عضلات گردن خود را حس کنیم؛ پس از آن به حالت عادی بر می گردیم؛ این حرکت را باید در طول روز انجام دهیم تا چین و چروک هایی که در گردنمان است را از بین ببریم.

تمرین ششم :

در صورتی که نشسته ایم باید دهان خود را باز کنیم و شروع به تلفظ حرف O و پس از آن E کنیم؛ این تلفظ حروف را به صورت پی در پی انجام می دهیم و هیچ فاصله ای بین آن نیفتد؛ این حرکت را  باید نیز در 3 ست 10 تایی انجام دهیم تا عضلاتی که دور لب ما و اطراف دهان مان است تقویت شود و تحت تاثیر قرار بگیرند.

ماساژ چه تاثیری بر روی زاویه فک می گذارد ؟

جدا از ورزش هایی که در قسمت قبلی ذکر کردیم، برای به وجود آوردن زاویه فک، می توانیم با استفاده از ماساژ های مخصوص چربی های این نواحی را از بین ببریم و کمک بسیار بزرگی به زاویه دار شدن فک و صورت خودمان کنیم؛ یکی از این ماساژ ها، ماساژ در ناحیه غبغب و گونه  می باشد که ماساژ این دو قسمت می تواند کمک بزرگی به جوان سازی پوست و از بین رفتن چربی ها و در نتیجه زاویه سازی کند.

ماساژ چه تاثیری بر روی زاویه فک می گذارد ؟

برای ماساژ دادن این نواحی باید همیشه سعی کنیم که از کرم استفاده کنیم چون در صورتی که بدون کرم ماساژ را انجام دهیم این امکان وجود دارد که افتادگی پوست رخ دهد؛ به اندازه یک نخود کرم به ناحیه غبغب خود می زنیم و آن را به سمت بالا ماساژ می دهیم و برای گونه های خودمان از کرم ماساژ استفاده می کنیم تا آن را از روی گونه به سمت گوش هایمان انجام دهیم؛ به طور تقریبی 15 دقیقه در روز برای ماساژ صورت زمان باید بگذاریم.

برای زاویه دار کردن فک از چه روش های غیر جراحی می توان استفاده کرد ؟

تزریق فیلر : تزریق فیلر یکی از موثرترین و بهترین روش ها برای ایجاد زاویه فک می باشد که روشی غیر جراحی محسوب می شود و از آن برای فرم دهی به فک و چانه و در ضمن برجسته کردن گونه ها استفاده می شود؛ فیلر نوعی ژل قابل جذب می باشد که روشی سریع و به نسبت ساده و کاملا سرپایی محسوب می شود و درد بسیار کمی به همراه دارد؛ تزریق فیلر بدون بیهوشی و بدون برش جراحی در مطب صورت می گیرد؛ این دسته از روش ها به دوره نقاهت و استراحت نیاز ندارد و نتیجه تقریبا بلافاصله قابل مشاهده است.

می توان گفت به طور تقریبی تمامی فیلرهای مرغوب قابل جذب هستند و مدت زمان ماندگاری آن ها حدودا بین شش ماه تا سه سال است، بنابراین نیاز به تکرار وجود دارد؛ فیلرهای استاندارد به طور معمول به صورت سرنگ های یک سی سی می باشند و از لحاظ تعداد، تزریق کردن آن در یک جلسه محدودیت وجود دارد و نباید حجم بالای فیلر تزریق شود؛ مضافا به اینکه فیلر های مرغوب بسیار گران قیمت هستند و تعداد بالای فیلر مقرون به صرفه نیست.

تزریق چربی : روش دوم که غیر جراحی جراحی محسوب می شود و تاثیر زیادی در زاویه سازی فک دارد، تزریق چربی می باشد؛ در حقیقت برای حجم دادن و زاویه سازی صورت، ایده آل ترین و مناسب ترین روش تزریق چربی می باشد چون حجمی مناسب به وجود می آورد و از چربی بدن خود فرد استفاده می شود و احتمال بروز حساسیت و واکنش ناخواسته وجود ندارد؛ در ضمن چربی در مدت زمان طولانی حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد باقی می ماند؛ شرط لازم برای انجام دادن این روش ذخیره داشتن مناسب چربی می باشد؛ لازم به ذکر می باشد که تزریق چربی حرکتی کاملا هنرمندانه و آرتیستیک محسوب می شود که نیازمند دید زیبایی شناسی و تجربه کافی برای ایجاد زاویه و سایه سازی می باشد.

روش های جراحی برای زاویه دار کردن فک کدامند ؟

برای ایجاد زاویه فک می توانیم از روش های جراحی نیز استفاده کنیم که این روش ها تاثیر بسیار مثبتی در ایجاد چهره جذاب و زیبا دارند؛ این روش های به شرح زیر می باشند :

استفاده از پروتز : در صورت استفاده کردن از انواع مختلف پروتز برای گونه ها و چانه و زاویه فک و … می توانیم تغییراتی را برای همیشه در فرم صورتمان ایجاد کنیم؛ گاهی اوقات از روش های جراحی برای تغییر دادن حالت استخوان ها مانند ژنیوپلاستی استفاده می شود؛ در اتاق عمل برای ایجاد زاویه فک، پروتز قرار می دهند که به طور معمول با بیهوشی صورت می گیرد؛ دوره نقاهت این نوع از جراحی به طور معمول ۳ تا ۵ روزه است ولی حسن آنها دایمی بودن آنها می باشد.

بیشتر این پروتزها جنسشان از سیلیکون می باشند و گاهی اوقات از جنس پورکس و در مواردی نیز برای درمان از فلز تیتانیوم می باشند؛ برای این که بتوان پروتز ها را ثابت نگه داشت و آن ها را جا به جا نکرد، برخی موارد از پیچ های تیتانیوم نیز استفاده می شود؛ پس از انجام این عمل تا ظرف مدت چند روز محدودیت برای مصرف غذاهایی که جامد اند وجود دارد و از محلول های شستشوی دهانی و ‌آنتی بیوتیک خوراکی باید استفاده شود.

برداشتن چربی بوکال : این روش نیز در دسته جراحی ها قرار می گیرد که تاثیر بسیار زیادی در زاویه دار کردن فک صورت انسان دارد که از برش داخل دهانی انجام می شود؛ گاهی اوقات با استفاده از لیپوساکشن نیز چربی های اضافه به صورت محدود برداشته می شود.

به طور کلی برای جراحی فک چه روش هایی وجود دارد ؟

در صورتی که بخواهیم چگونگی انجام جراحی های فک را دسته بندی کنیم باید بگوییم که به چهار دسته تقسیم بندی می شود که شامل موارد زیر می باشد :

به طور کلی برای جراحی فک چه روش هایی وجود دارد ؟

 • استئوتومی استخوان T شکل : این روش شامل دو بخش می باشد، در ابتدا باید برشی افقی و سپس برش عمودی ایجاد کرد. این کار موجب می‌شود یک شکل T برای باریک شدن چانه ایجاد شود.
 • استئوتومی V شکل معکوس : این روش جزو پیشرفته ترین و بهترین نوع عمل جراحی برای زاویه دار کردن فک محسوب می شود که در این روش یک برش ساده وارونه V شکل بدون هرگونه روش اضافی ایجاد می‌شود.
 • استئوتومی استخوان افقی : این روش نوعی جراحی محسوب می شود که برای کاهش دادن چانه می باشد که معمولاً برای مبتلایان به چانه‌های دراز صورت می گیرد؛ چانه به شکلی افقی بریده شده است تا شکل V جذاب داشته باشد.
 • روش لیفت به شکل L : برای انجام این روش باید یک برآمدگی یا چانه بلند به وجود آید؛ قسمت آسیب دیده چانه به صورت افقی و ثابت بریده می‌شود؛ پس از آن استخوان‌های اضافی به طور معمول بریده شده و در زیر چانه ثابت می‌شوند.

برای زاویه دار کردن فک از چه پروتز هایی می توان استفاده کرد ؟

به طور کلی برای این که بخواهیم پروتز را در فک جای گذاری کنیم، حق انتخاب دو نوع پروتز را داریم که این دو نوع در ادامه به شرح زیر می باشند :

 • پروتز پلی اتیلنی

پروتز های پلی اتیلنی (porous polyethylene chin implant) در کشور ایران با نام تجاری “مدپور” (Medpor) مشهور شده است و مناسب ترین پروتزی محسوب می شود که به وسیله جراحان ماهر در کشور ایران برای زاویه دار کردن فک مورد استفاده قرار می گیرد؛ پروتز مدپور انواع مختلفی سایز و اندازه دارد و به خاطر قابلیت شکل پذیری داشتن، آن پروتز را می توان برای هر فردی به گونه ای اختصاصی تراش داد و طراحی کرد؛ این ویژگی ها موجب شده است تا همه پزشکان و استفاده کنندگان از پروتز مدپور رضایت بسیار زیادی از آن داشته باشند.

 • پروتز سیلیکونی

پروتز سیلیکونی نوع دیگری از پروتز های مورد استفاده در جراحی زاویه فک می باشد که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد؛ این دسته از پروتز ها از تنوع کمتری برخوردار می باشند و قابلیت تغییر شکل ندارند؛ با این حال که کارگذاری این دسته از پروتز برای جراحان بسیار راحت تر از پروتز زاویه فک مدپور می باشد اما به خاطد عدم شکل پذیری، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و بیماران نیز پس از استفاده از آن، رضایت کمتری دارند.

چرا پروتز نسبت به دیگر روش ها برای زاویه دار کردن فک مناسب است ؟

باید به این نکته توجه کنیم که پروتز زاویه فک موجب به وجود آمدن برجستگی اسکلت استخوانی می شود اما این موضوع زمانی انجام می گیرد که استفاده از روش های جایگزین، موجب ضخیم شدن بافت نرمی می شود که کاملا بر روی استخوان قرار گرفته باشد؛ اسکلت برجسته حتی در زمان حرکت سر و چرخش گردن به بالا، پایین و اطراف، به صورت کامل ثابت می ماند و برجستگی و زیبایی اش را حتما حفظ می نماید؛ بافت نرمی که روی استخوان قرار دارد، می تواند به اندازه چند میلیمتر به سمت اطراف جا به جا شود به طور مثال با توجه به وضعیت چرخش سر و گردن، گاهی بالاتر و یا پایین تر از محل واقعی زاویه فک را برجسته می کند

آیا می توان با پروتز غیرقرینگی را در فک اصلاح کرد ؟

غیرقرینگی هایی در فک به خاطر رشد کردن نامناسب استخوان فک به وجود می آید و نمی توان این انتظار را داشت که تنها با تغییر زاویه فک، غیر قرینگی های فک برطرف شود؛ کلا غیر قرینگی های ناحیه فک و در ضمن زاویه فک نه تنها با استفاده کردن از پروتز درست نمی شود، بلکه این امکان وجود دارد که غیرقرینگی ها بیش از قبل مشاهده شود چون با استفاده کردن پروتز، زاویه فک برجسته تر می شود که این مسئله ممکن است موجب شود، عیوب و غیرقرینگی های دیگر فک، بیشتر به چشم بیایند.

هدف کلی از انجام جراحی های زیبایی این است که تا حد امکان عیوب چهره برطرف شده و درعین حال تمام اجزاء صورت با یکدیگر تناسب داشته باشند و نباید اصلاح یک ناحیه از صورت موجب بهم ریختن تناسب کلی در چهره شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی زاویه دار کردن فک هستند ؟

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای زاویه دار کردن فک هستند ؟

به طور کلی هر فردی که بخواهد جراحی زاویه دار کردن فک را انجام دهد باید صورتش قابلیت کافی را داشته باشد و این موضوع بدین معناست که این جراحی برای هر فردی مناسب نمی باشد و باید کاندیدای مناسب ویژگی های زیر را داشته باشد :

 • کسانی که دارای فک عریض و پهن هستند.
 • افرادی که فک مربعی شکل دارند.
 • کسانی که دارای چانه دایره ای شکل اند.
 • افرادی که هیچ گونه زاویه ای در خط فک آن ها وجود ندارد.
 • کسانی که دارای گونه های چاق هستند.
 • خانم هایی که فکشان حالت مردانه ای دارند.
 • افرادی که گونه های لاغر دارند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی زاویه سازی فک نیستند ؟

به طور کلی افرادی هستند که شرایط مناسب و خوبی از لحاظ جسمی برای انجام جراحی زاویه دار کردن فک ندارند و از این رو نباید این جراحی را انجام دهند؛ کسانی که کاندیدای مناسبی برای جراحی فک نیستند شامل موارد زیر می باشند :

 • کسانی که صورتشان بسیار لاغر یا بسیار چاق می باشد.
 • افرادی که دچار افتادگی پوست شده اند.
 • کسانی که فک پایینی آن ها کوچک می باشد.
 • افرادی که صورتشان به طور کلی گرد و چاق است.
 • کسانی که گونه هایشان کوچک است.
 • افرادی که بینی آن ها بزرگ است.
 • کسانی که چانه آن ها دارای حالت عقب رفتگی می باشد.
 • افرادی که گردنشان چاقی می باشد.
 • کسانی که قسمت بالای صورتشان نسبت به قسمت پایینی، باریکتر وکوچکتر می باشد.

جراحی فک چه عوارضی به همراه دارد ؟

جراحی برای زاویه دار کردن فک نیز مانند دیگر روش های جراحی با عوارض و مشکلاتی می تواند همراه باشد که این عوارض به شرح زیر می باشند :

 • از دست دادن خون
 • عفونت کردن
 • بروز شکستگی در فک
 • آسیب دیدن به حالت عصبی
 • عود مجدد فک به حالت اولیه
 • احساط درد در مفصل فک
 • به وجود آمدن مشکل در تناسب نیش دندان
 • به وجود آمدن مشکل در خوردن غذا در روزهای ابتدایی

هزینه زاویه سازی فک چه مقدار می باشد ؟

برای انجام زاویه سازی فک چه به صورت روش های جراحی چه روش های غیر جراحی، باید هزینه هایی را پرداخت کنیم تا جراح یا دکتر مورد نظر بتواند کار خود را انجام دهد؛ مقدار هزینه ای که باید پرداخت شود به موارد مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها نوع روش جراحی می باشد.

در واقع مهارت جراح مورد نظر و میزان تجربه ایشان تاثبر بسیار مثبتی بر روی هزینه جراحی می گذارد و اگر جراح ماهر تر باشد مقدار مبلغ پرداختی بالطبع افزایش می یابد؛ موقعیت مکانی کلینیک یا مطب مورد نظر نیز از جمله عوامل تاثیرگذار است.

از دیگر موارد تاثیرگذار می توان به مقدار غیرقرینگی فک توجه کرد زیرا هر چه روش مورد نظر به دقت و زحمت بیشتری احتیاج داشته باشد، باید هزینه بیشتری را برای درمان پرداخت کرد؛ در صورتی که می خواهید از هزینه زاویه سازی فک اطلاعات کسب کنید می توانید به سایت ما مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در رابطه با زاویه فک در صورت و این که چطور زاویه فک داشته باشیم، اطلاعت مفید و سودمندی در اختیار شما قرار دهیم و امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانیم با روش مورد نظر زاویه فک ایجاد کنیم.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور زاویه فک داشته باشیم دارید، می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....
دکمه بازگشت به بالا