سلامتی

چطور زندگی کنیم ؟【سال1402】❤️

در مقاله امروزمان قصد داریم در رابطه با نحوه زندگی کردن و این که چطور زندگی کنیم، مطالب و نکاتی را بررسی کنیم تا بتوانیم زندگی بهتری را برای خود رقم بزنیم؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بدانیم که چطور زندگی کنیم.

زندگی کردن

زندگی کردن

در واقع همیشه انسان ها در این فکرند که بتوانند زندگی بسیار خوبی برای خود رقم بزنند و این توانایی را داشته باشند که از مشکلات و بیماری ها به آسانی عبور کنند؛ علاوه بر راحت زندگی کردن، باید بدانیم که چه روش هایی را در زندگی خود پیش ببریم تا بتوانیم به درستی زندگی کنیم و قدم در راه درست برداریم.

از این رو باید به بسیاری از نکات اخلاقی و روانشناسی توجه کنیم و از افرادی که در این زمینه سر رشته دارند کمک بگیریم؛ هدف از داشتن زندگی خوب و راحت، این می باشد که از فکر کردن به گذشته دست بر داریم و غصه آینده ای که هنوز نیامده را نخوریم؛ در این راستا باید هر گونه باور غلط و انرژی منفی که در ذهنمان وجود دارد را از بین ببریم؛ برای این که بدانیم چطور زندگی کنیم باید به نکات مهم که تاثیر بسیار زیادی در شیوه زندگی ما دارند، توجه کنیم و آن ها را در زندگی خودمان پیاده کنیم.

برای داشتن زندگی خوب باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

در واقع نکات بسیار مهم و تاثیرگذاری وجود دارند که اگر به آن ها توجه کنیم، می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم و شیوه درستی را برای زندگی خود پیش ببریم؛ این نکات به شرح زیر می باشند :

1 . مهارت ها را به کار بگیریم : برای این که در کارمان موفق باشیم، داشتن مهارت کاملا مهم‌تر از داشتن سرمایه بسیار زیاد می باشد؛ پس در صورتی که به اندازه کافی سرمایه نداریم نباید نگران باشیم زیرا داشتن مهارت و میل به پیشرفت می تواند کمک بزرگی کند تا بتوانیم هر ماه درآمد مورد نظر خود را داشته باشیم؛ این درست است که در این صورت ما نسبت به فردی که سرمایه اولیه داشته است باید زمان بیشتری صرف را کنیم اما این اطمینان را داشته باشیم که حس رضایت ما از موفقیتی که حاصل می شود بسیار بیشتر می باشد و در این حالت می‌توانیم به زندگی بهتر برسیم.

2 . تغییر دادن سبک زندگی مان : در صورتی که بتوانیم سبک زندگی خود را تغییر دهیم و مهارت‌هایمان را در زمینه‌های مختلف افزایش دهیم، خواهیم توانست که به زندگی ایده آلی که مد نظرمان است دست پیدا کنیم؛ برای این که زندگی بهتری داشته باشیم و درآمد بیشتری کسب کنیم باید انگیزه داشته باشیم و تلاش خود را کنیم تا بتوانیم به بهترین ها در زندگی مان برسیم؛ از این رو باید برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم و سبک زندگی که مد نظرمان است را خلق کنیم.

3 . آینده نگر باشیم : انسان توانایی انجام هر کاری را دارد از این رو یکی از بزرگترین توانایی‌هایی که هر فردی می تواند داشته باشد، تصور کردن چیزهایی می باشد که در حال حاضر وجود ندارد؛ در واقع این امکان برای ما وجود دارد که به آینده فکر کنیم؛ پس ما قادر هستیم تا برای آینده ای که انتظارش را داریم قدم برداریم؛ تمرکز کردن بر روی این گونه خیال بافی‌ها نه تنها لذت‌بخش است بلکه می‌تواند برای ما برای داشتن زندگی خوب الهام بخش باشد.

4 . تجربیات جدید را قبول کنیم : گاهی اوقات در زندگی تغییراتی ایجاد می شود که موج به وجود آمدن جرقه ای بزرگ در زندگی ما می شود که ما را به شکوفایی می‌رساند؛ البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که با برنامه ریزی مناسب و کسب کردن اطلاعات لازم به سمت تغییرات دلخواه خودمان قدم برداریم؛ در صورت به وجود آمدن تغییرات بسیار هیجان انگیز در زندگی خودمان می‌توانیم از یکنواختی هایی که در زندگی اند رها شویم.

5 . در مسیر رویاهایمان قدم برداریم : بسیاری از انسان ها در زندگی شان آرزوهایی دارند اما هیج زمان به دنبال آن ها نمی‌روند از این رو خواسته هایشان تبدیل به حسرت زندگی‌شان می‌شود؛ همه انسان ها در گذشته خودشان مرتکب اشتباهاتی شده اند که به خاطر آن ها افسوس می‌خورند و همیشه حسرت در دل دارند، اما چه چیزی این افراد را تسلی می‌دهد؟ سیستم امنیت روانی که این افراد دارند موجب می شود که شجاعت بیش از اندازه ای که دارند را منطقی نمایش دهد اما داشتن ترس بسیار زیاد که مانع از انجام دادن فعالیت مورد نظر هر فرد می شود به خاطر این که هیچ گونه تجربه‌ای کسب نمی‌کنند نمی‌تواند این تأثیر را داشته باشد.

برای داشتن زندگی خوب باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

گاهی اوقات به دلیل مرتکب شدن اشتباهی که تجربه کردیم امروز یا فردا پشیمان نمی شویم اما در طول  عمرمان برای آن که دنبال چیزی که خواسته ایم نرفته ایم پشیمان خواهیم شد؛ باید هدفی را برای خودمان انتخاب کنیم و برای آن که به آن برسیم تلاش کنیم.

6 . گذشته خود را تحلیل کنیم : برای این که بهتر بتوانیم مواردی که موجب موفقیت یا شکستمان شده اند را بررسی کنیم، باید نگاهی به گذشته خود کنیم و از چگونگی رسیدنمان به موفقیت برای رسیدن به زندگی خوبی که انتظارش را داریم، برآورد درستی داشته باشیم؛ اگر با یک روانشناس بسیار حاذق صحبت کنیم می تواند به ما کمک بزرگی کند تا بتوانیم با دید بسیار بازتری و دقیقتری به گذشته و آینده‌ خود بپردازیم؛ رفتن به بهترین کلینیک روانشناسی می تواند به ما بیاموزد تا برای داشتن زندگی بهتر در مسیر درست قدم برداریم و در این مسیر برای حل کردن تعارضات و مشکلات و بسیاری از آسیب‌های روانی به ما کمک کند.

7 . حرکت کردن از جهنم به سمت بهشت ذهنی : همیشه بد و خوب چیزی می باشد که خود ما در ذهن مان می‌سازیم؛ گاهی اوقات به این فکر می‌کنیم که اتفاقات غم انگیز و بد مانند از دست دادن شغل خود، ورشکسته شدن، موفقیت نشدن در رشته تحصیلی یا ورزشی خود و … ما را کاملا نابود می‌کند و هیچ زمانی نخواهیم توانست که بهترین زندگی را تجربه کنیم.
بسیاری از انسان ها هنگام برخورد کردن با برخی از آسیب‌های روحی انعطاف پذیر می باشند اما برخی از افراد با فکر کردن به این تجربیات، ممکن است برای قدم برداشتن در جهت پیشرفت کردن غصه بخورند؛ در حالی که انسان ها با تجربه هایی که به دست می آوردند، می توانند زندگی بسیار بهتر و راحت تری را برای خود رقم بزنند؛ در حقیقت هر رویداد بدی می تواند روی زندگی ما تأثیر بسیار بدی بگذارد اما آن گونه که همه ما تصور می‌کنیم بلند مدت و ترسناک نیستند.

8 . در زندگیمان مفید باشیم :سعی کنیم در زندگی مان آفریننده و خلاق و فعال باشیم نه این که از افراد دیگر صرفا تقلید کنیم یا تنها مصرف کننده باشیم؛ سعی خود را کنیم که از منابع و منشا های مختلف الهام بگیریم، بتوانیم ایده‌هایی را در ذهن و فکر خودمان پرورش دهیم و  برنامه ریزی کنیم و برای عملی کردن آن‌ها تمام تلاش خودمان را کنیم.

9 . به سلامت جسم و روحمان توجه کنیم : برای این که بهترین زندگی را داشته باشیم باید در وهله اول به سلامت جسم و روان خود اهمیت دهیم؛ از این رو باید سلامت جسمی خودمان و تغذیه روحی مان را در اولویت قرار دهیم؛ موارد بسیاری از جمله ورزش منظم به صورت هفتگی و داشتن رژیم غذایی مناسب و درست به بهداشت جسمی و روانی مان کمک می‌کند.

10 . فعالیت های بشردوستانه انجام دهیم : هنگامی که در زندگی مان به شرایط مطلوب و دلخواه خود رسیدیم می‌توانیم اقدام به انجام اقدامات خیرخواهانه کنیم؛ این اقدامات می تواند شامل بسیاری از کمک‌های داوطلبانه یا کمک‌های مالی باشد؛ در صورتی که این کمک‌های بشر دوستانه با نیت قلبی و به خوبی صورت گیرد، کاملا لذت بخش می باشد و راهی برای مقابله کردن با هر گونه استرس و رسیدن به آرامش است.

برای پیشرفت کردن در زندگی باید چه کرد ؟

همیشه انسان ها در طول زندگی شان به دنبال این می باشند که بتوانند به سرعت به هدف مورد نظرشان برسند و پیشرفت کنند که این پیشرفت می تواند هم در مسائل مالی و هم در مرتبه های شغلی باشد؛ رسیدن به هدف مورد نظر نیاز به پشتکار و تلاش فراوان دارد که باید هر فردی داشته باشد؛ به طور کلی برای این که بتوانیم در زندگی مان پیشرفت کنیم باید به نکته هایی که در ادامه ذکر می کنیم توجه کنیم :

1 . باید مسئولیت کارهای خود را بپذیریم : مسئولیت پذیری ما با پیشرفت کردن در مسائل مختلف زندگی ارتباط مستقیم دارد زیرا توانایی که ما برای پیشرفت در زندگی داریم، بیشتر مواقع با میل ما برای بر عهده گرفتن مسئولیت کارهایمان مرتبط است؛ برای پیشرفت در زندگی مان باید در رابطه با بعد های مختلف زندگی شخصی خود و حرفه‌ای‌ مان تفکر کنیم تا بتوانیم تغییرات مورد نیازمان را پیدا کنیم.

2 . دلایل مربوط به ترسمان را بیابیم : در صورتی که احساس کنیم امنیت کافی در زندگی نداریم، نمی توانیم پیشرفت کنیم و از این رو باید مواردی که موجب این ناامنی و کاهش یافتن اعتماد به نفس می شود را به بیابیم و کاهش دهیم که در این صورت مسیر پیشرفت ما هموار می شود؛ برخی از این موارد شامل گزینه های زیر است که باید به آن ها توجه کرد :

 • مواردی که موجب اضطراب‌ ما می شود را یادداشت کنیم : باید توجه کنیم که چه عواملی را در زندگی خود می‌توانیم تغییر دهیم تا بتوانیم قدم بزرگی در روند پیشرفت‌ زندگی مان برداریم؛ به طور مثال، در صورتی که به اندازه‌ی گروهی از همکاران‌ خود که در حال پیشرفت می باشند تحصیلات نداریم، همین مورد را بنویسیم زیرا ممکن است همین مسئله اعتماد به‌ نفس‌ ما را پایین بیاورد و روی عملکرد و نحوه کار ما در محیط شغلی مان تأثیر بگذارد؛ با قبول کردن این موضوع می‌توانیم برای این که به تحصیل خود ادامه بدهیم برنامه‌ریزی کنیم، یا با استفاده از روش های دیگر توانایی‌های خود را در محل کار نشان بدهیم.
 • با یک دوست، همکار، یا مشاور درباره‌ی کمبود اعتمادبه‌نفس‌تان و دلایل آن صحبت کنید؛ درباره‌ی اینکه چگونه می‌توانید اعتمادبه‌نفس‌تان را افزایش بدهید، گفت‌وگو کنید.
 • باید روی مسائلی که در آن ها مهارت داریم یا هر چیزی که موجب افزایش یافتن اعتماد به‌ نفس مان می‌ شود تمرکز کنیم تا بتوانیم کمبود اعتماد به نفس خودمان را جبران کنیم؛ به طور مثال، در صورتی که برایمان صحبت کردن در جمع سخت می باشد، به خودمان این را بگوییم که در عوض نویسنده‌ی بسیار خوبی هستیم.

برای پیشرفت کردن در زندگی باید چه کرد ؟

3 . اهداف خود را مشخص کنیم : پیش از آن که بتوانیم تغییرات مورد نیاز را اعمال کنیم باید هدف هایی را قرار دهیم؛ در صورتی که هدف های کوتاه مدت و سپس میان دوره و پس از آن بلند مدت را تعیین کنیم می توانیم به راحتی به خودمان یادآوری کنیم که تلاش خود را برای رسیدن به هدف تلاش کنیم.

 • بايد در ابتدا تمام هدف هايمان را «هوشمند‌» (SMART) انتخاب کنیم؛ به طور مثال، اين گونه تصور کنیم كه می‌خواهیم برای شرکت كردن در مسابقه‌ی ماراتن، مسافتي معین را در زمان بسيار کوتاه‌تری طي كنيم؛ بايد هدف ما اين گونه باشد: «قصد دارم در شش ماه آینده، مسافت فعلی خود را ده دقیقه زودتر از طی کنم؛ از اين رو بايد دو تمرین سرعتی به برنامه‌ی هفتگی‌ خود بيفزاييم؛ بايد تمرين دویدن در تپه‌ها را هم به یکی دیگر از تمریناتم اضافه کنم.»
 • هدف هاي خود را بايد روی کاغذي بنویسیم؛ زيرا در صورتي كه آن ها ببينيم انگیزه‌ی ما افزایش می يابد؛ به طور مثال می‌توانیم در برگه بنویسیم : «هدف کوتاه‌مدت من این گونه مي باشد که بايد ابتكار لازم در محل کارم داشته باشم؛ اما هدفي كه من به عنوان میان‌دوره‌ در نظر گرفته ام این مي باشد که دوره‌ی کارشناسی ارشدم را به خوبي به پایان برسانم و بتوان با آن در شغل اكنون خود ترفیع بگیرم، یا اقدام به یافتن شغل جدیدی کنم؛ هدف بلند‌مدتي كه براي من مي باشد اين است که مدیریت گروه خود را در محل کار بر عهده بگیرم.»
 • در صورت نیاز اهداف‌تان را به‌روز کنید؛ هر چند ماه یک بار اهداف‌تان را ارزیابی کنید و محک بزنید، تا مطمئن شوید هنوز هم دست‌یافتنی هستند.

4. توقعاتمان واقع بينانه باشد : بايد توقعات ما كاملا دست يافتني باشند تا ما بتوانيم به راحتي و آسان تر به زندگي آينده خود برسيم و پيشرفت كنيم؛ توجه كردن به اين مورد تاثير بسيار زيادي در افرايش يافتن اعتماد به نفس ما دارد.

 • هدف هاي خود را از طريق صحبت کردن با كسي دیگر، یا به وسيله تحقیق کردن بر روی جنبه هاي مختلف زندگی‌ خود و جنبه‌ای که قصد داريم در آن پیشرفت کنیم، با واقعیت تطبیق دهيم.
 • به طور مثال، در صورتي كه تمام‌وقت کار می‌کنیم و قصد داريم كه مدرك کارشناسی ارشد بگیریم، اين احتمال حدودا وجود ندارد كه بتوانیم بدون استعفا دادن از کارمان، تحصیلات‌ خود را در اسرع وقت تمام کنیم؛ هنگامي كه از شرایط ادامه دادن به تحصیل خود در دوره‌های چند ساله اطلاع داشته باشيم راحتتر می‌توانیم به برنامه‌ هاي خودمان برسیم؛ در ضمن شاید به نفع‌ ما باشد که برنامه‌ خودمان را با مسئولیني كه در شرکت اند در میان بگذاریم؛ با انجام این کار اشتياق خود را برای پیشرفت كردن و بهبود يافتن توانایی‌هايمان نشان مي دهيم؛ ممكن است بتوانیم از طريق همین راه ترفیع بگیریم، یا مسئولیت‌های بسيار بهتری به ما واگذار شود.
 • در صورتي كه هدف هاي ما دست‌یافتنی باشد، موجب پيشگيري از اضطرابی که مانع پیشرفت‌ ما است مي شود؛ برای اینکه هدف هايمان را در کنترل خود نگه داربم، با مافوق، دوست، یا اعضای خانواده‌تان صحبت کنیم.

5 . به موفقيت خود ايمان داشته باشيم : بیشتر ما انسان ها كه مستعد پیشرفت مي باشيم، داراي دو ویژگی مهم مي باشيم : ۱. اعتمادبه‌نفس‌ داريم ۲. به توانایی خودما برای اين كه به موفقیت برسيم ایمان داريم؛ تقویت اعتمادبه‌نفس‌مان، ما را در مسیر پیشرفت قرار می‌دهد.

 • بايد هر روز برخي از جملات تأکیدی مثبت را براي خودمان بازگو كنيم به طور مثال، می‌توانيم بگوییم : «شروع به انجام همه‌ی کارهایي كه ميخواستم مي كنم و از تمام کلاس هايم لذت كافي را مي برم تا در نهایت، دوره‌ی MBA را با موفقیت كامل به پایان برسانم.»
 • اطراف‌ خود را با كسانب پر کنیم که به موفق شدن ما ایمان دارند و فعالانه از پیشرفت‌ ما حمایت می‌کنند.
 • اعتمادبه‌نفس داشتن به وسيله روش‌های مختلفی به ‌دست می‌آید، به طور مثال داشتن تحصیلات کافی، یا روابط شخصی و حرفه‌ای مناسب، موجب افزايش يافتن اعتمادبه‌نفس ما مي شوند.
 • لازم به ذكر است كه بدانیم ناامیدی و شکست خوردن بخش‌های بسيار مهمی از پیشرفت ما هستند و حتی آدم بسیار موفقی مانند استیو جابز نیز، در مسیر موفقیتش شکست را تجربه کرده است.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با تکنیک های مختلف زندگی کردن و این که چطور زندگی کنیم آشنا کنیم و اطلاعات مفید و سودمندی در اختیار شما قرار دهیم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید پاسخ سوال های خود را بیابید و از این تکنیک ها استفاده کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور زندگی کنیم دارید، می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا